Etelä-Suomen hajanaisia talonhaltijaluetteloja


                                         Lasse Iso-Iivari

                                       1.9.2006, 2.9.2019

                                                 Etusivulle

    Talo kylä pitäjä 1939  luonne manttaali

ryhmä nro isännyys suk. etunimi patronyymi suku-/talonnimi              syntynyt      pitäjä         vihitty      pitäjä         kuollut       pitäjä

    Kägra Bromarv

995 993  1618           Mårten Ericss


    Bodom Espoo  ratsutila

257 713  1673-84        Daniel Sigfridss Thorsberg                                                                               15.7.1691     Hels
257 714                   Margareta Magdalena Persd Thorwöste
257 701             vä  Sven Mårtenss Brennerus                         1651          Espo           1683                        1704          Espo
257 702                   Helena Danielsd Thorsberg                                                  1683                        1705          Espo


    Teiri Morby Espoo

257 712  1540-          Jacob Johanss
257 711  1571-      po  Matts Jacobss Teiri
257 709             po  Sigfrid Mattss Teiri


    Pakankylä Espoo  ratsutila

257 705                 Johan Mårtenss Brennerus                                                                                 1649          Espo
257 706                   Caisa Sigfridsd Teiri
257 703             po  Mårten Johanss Brennerus                                                     1644                        30.9.1684     Espo
257 704                   Elisabet Svensd                                                            1644                        1689          Espo
257 701             po  Sven Mårtenss Brennerus                         1651          Espo           1683                        1704          Espo
257 702                   Helena Danielsd Thorsberg                                                  1683                        1705          Espo


    Hakinmäki Hakimäki Hattula  ratsutila

993 443                 Matts Sigfridss
993 444                   Clara Thomasd
993 441             po  Johan Mattss Hakinmäki                          1625                                                     1675          Hatt
993 442                   Margareta Ericsd                              1628                                                     1694          Hatt
999 579             po  Henric Johanss Hakinmäki                        1648          Hatt                                       27.11.1732    Hattula
999 580                   Sofia Henricsd                                1652                                                     22.5.1741     Hattula


    Kärsälä Kärsälä Hattula

997 979  1665-          Henric Bertilss
997 980                   Anna Andersd


    Oripelto Leiniälä Hattula  ratsutila  (Esko Karisalmen tietoja)

                        Johan Henricss Mikkola                          4.5.1822      Sääksmäki      4.5.1854     Hattula
                          Wilhelmina Johansd Oripelto                   5.7.1829      Hattula        4.5.1854     Hattula        3.6.1875      Hattula


    Hakola Nihattula Hattula  ratsutila  (Esko Karisalmen tietoja)

                        Henric Anderss                                  1719                         28.12.1741   Sääksmäki      21.1.1764     Hattula
                          Margareta Christersd Mattila                  23.4.1722     Sääksmäki      28.12.1741   Sääksmäki      4.9.1759      Hattula


    Lakkonen Tenhola Hattula  ratsutila

995 133  1590-1633      Eric Olofss
995 134                   Margareta Mårtensd
995 125  1639-68    p   Lars Ericss
995 126                   Caisa Larsd
995 121  1675-91    po  Eric Larss Lakkonen                                                                                      h 14.6.1691   Hattula
995 122                   Ingeborg
995 119  1701-12    po  Thomas Ericss Lakkonen                                                                                   h 4.1.1730    Hattula
995 120                   Caisa Hansd Stockman
995 117  1723-      vä  Matts Henricss                                                               1715                        h 5.7.1767    Kalvola
995 118                   Brita Thomasd Lakkonen                                                     1715                        h 18.1.1767   Kalvola


    Kämäri Ilmoila Hauho

997 957                 Eric Jöranss
997 958                   Agneta
997 939  1677-1704  po  Jacob Ericss Kämäri
997 940                   Caisa


    Heiskala Kirkonkylä Hauho

999 543                 Michel Johanss                                  25.7.1731     Hauho          9.5.1762     Hauho          24.6.1781     Hauho
999 544                   Caisa Michelsd Mikkola                        19.4.1738     Hauho          9.5.1762     Hauho          31.10.1805    Hauho
999 537             vä  Adam Ericss Knuutila                            20.12.1757    Lammi          26.12.1786   Hauho          2.5.1809      Hauho
999 538                   Maria Michelsd Heiskala                       18.1.1768     Hauho          26.12.1786   Hauho          22.10.1845    Hauho


    Mikkola Kirkonkylä Hauho

999 553                 Michel Johanss Mikkola                          1695                                                     7.3.1765      Hauho
999 554                   Margareta Danielsd                            k 2.5.1702    Hauho                                      12.4.1763     Hauho


    Köykkä Kokkila Hauho  ratsutila

999 622                 Bertil Henricss
999 621  1597-1631      Jacob Bertilss
999 619  1632-64        Mårten Jacobss Köykkä
999 620                   Christina Henricsd
999 617  1665-72    po  Lars Mårtenss Köykkä
999 618                   Lastica
999 615  1681-99    po  Jöran Larss Köykkä
999 616                   Maria
999 577             vä  Johan Christerss                                1681          Hauh           26.12.1709   Hauho          20.7.1753     Hauho
999 578                   Brita Jöransd Köykkä                          0.10.1685     Hauh           26.12.1709   Hauho          8.8.1742      Hauho


    Iso-Köykkä Kokkila Hauho  ratsutila

999 569                 Arvid Sigfridss Heikkilä                        18.7.1750     Vanaja         1776                        3.6.1805      Hauho
999 570                   Beata Henricsd                                1755                         1776                        20.12.1794    Hauho
999 567             po  Johan Arvidss Iso-Köykkä                        7.10.1784     Hauho          1801         Kuhm           9.4.1846      Hauh
999 568                   Juliana Simonsd Ala-Hinkkala                  11.1.1784     Kuhmalahti     1801         Kuhm           3.9.1864      Hauh
999 549             po  Wilhelm Johanss Iso-Köykkä                      15.5.1823     Hauho          14.6.1848    Lammi          17.12.1886    Hauho
999 550                   Justina Lovisa Christersd Pampala             16.6.1830     Lammi          14.6.1848    Lammi          12.5.1860     Hauho


    Laitiala Hollola

997  55                 Söfring Marcuss Camenaeus                                                                                1642          Holl
997  56                   Hebla Andersd


    ? Uskila Hollola

997  57                 Marcus Escilss                                                                                           1621          Holl
997  58                   N. Mattsd


    Forsby Heikkilä Isojoki  (Eero Heimon tietoja)

         1689-          Matts Johanss
                          Margareta
         1702-13    po  Eric Mattss Forsby                                                           1704
                          Margareta                                                                  1704
  1 999                 autio
         1724-25        Jacob Ericss
                          Brita Mattsd


    Halkola Heikkilä Isojoki  1/2 (Eero Heimon tietoja)

         1680           Margareta Pettersd
         168x-1712  ve  Eric Petterss                                   1656          Ikaa           < 1687                      1739          Isoj
                          Anna Jacobsd                                  1658                         < 1687                      1737          Isoj
         1713-          Matts
         172x-          Jöran Mattss                                    1682                         1729                        3.12.1763     Isojoki
                          Lisa Johansd                                  1703                         1729                        1782          Isoj


    Heikkilä l. Nalli Heikkilä Isojoki  (Eero Heimon tietoja)

         166x-          Henric Petterss                                               Lapu
                          N. N.
         1680-83    po  Matts Henricss Heikkilä                                                                                  Honkajoki     1685
                          Gertrud Bengtsd
         1686-      ve  Paul Henricss Heikkilä
                          Anna Larsd                                                                                             173x          Isoj
         1707-      po  Johan Paulss Heikkilä
                          Susanna Andersd
         172x-      ve  Henric Paulss Heikkilä                          1691          Isoj           1723         Isoj           1771          Isoj
                          Anna Mattsd Siiro                             1701-03       Isoj           1723         Isoj           1782          Isoj


    Möykky Heikkilä Isojoki  (Eero Heimon tietoja)

         1675-1707      Eric Anderss                                                                 1677
                          Helga Thomasd                                                              1677                        1722          Isoj
         1708-11    po  Jacob Ericss Möykky
                          Brita Mattsd
         1712       ve  Eric Ericss Möykky
         1713-      ve  Jacob Ericss Möykky
                          Brita Mattsd
                        Henric Jacobss                                  1653                                                     1740          Isoj
                          Margareta Pettersd
         1724-27    po  Michel Henricss
         1728-      ve  Per Henricss                                    1700                         18.11.1733   Kauhajoki      1740          Isoj
                          Lisa Ericsd Halkola                           1687                                                     1733          Isoj
                          Maria Ericsd Koski                            1696          Kauhaj         18.11.1733   Kauhajoki      h 29.12.1767  Kauhajoki


    Saari l. Tuominiemi Heikkilä Isojoki  (Eero Heimon tietoja)

         1705-          Jöran Ericss Möykky                                                          1702
                          Margareta                                                                  1699
                          Maria                                                                      1702
         1712-39    ve  Jacob Ericss Möykky
                          Brita Mattsd


    Teikari Heikkilä Isojoki  (Eero Heimon tietoja)

         1694-1709      Escil Henricss                                                                                           1730          Isoj
                          Margareta Zacariasd                                                                                    1744          Isoj
         1710-          Henric Lucass Svartti                           1679                         1725         Isoj           1746          Isoj
                          Anna                                                                       1702
                          Margareta Marcusd Vähävilppula                                             1725         Isoj           1743          Isoj


    Kankaanpää l. Pihlaja Kirkonkylä Isojoki  (Eero Heimon tietoja)

         1704-13        Henric Bengtss Penttilä                                                      1698
                          Brita                                                                      1698
         1724-          Johan Mattss                                    1691                                                     1743          Isoj
                          Brita Valentinsd                              1689                                                     1780          Isoj


    Kortesniemi Kirkonkylä Isojoki  (Eero Heimon tietoja)

         1696-1712?     Jöran Mattss                                    1664                         2.4.1693     Honkajoki      18.4.1762     Isojoki
                          Brita Jöransd Jokihonko                       1667                         2.4.1693     Honkajoki      h 3.11.1751   Isojoki
  1 999                 autio
         172x-45    po  Jöran Jöranss Kortesniemi                       1705          Isoj           6.1.1730     Merikarvia     1745          Isoj
                          Lisa Ericsd Lautjärvi                         k 15.10.1705  Merikarvia     1746         Isoj           1767          Isoj
         1746-      II  Henric Simonss                                  1702                         1746         Isoj           1774          Isoj


    Kortessalo Kirkonkylä Isojoki  (Eero Heimon tietoja)

         1698-1708      Eric Simonss Kaas
                          Maria
         1709-          Michel Michelss Kiviniemi                                     Isoj           19.1.1702    Siikainen      
                          Anna Mattsd Koivisto                                                       19.1.1702    Siikainen
         1724-30        Jöran Johanss                                                                                            1730          Isoj
                          Maria Jöransd                                 1699                         1731         Isoj           1771          Isoj
         1732-      II  Simon Mattss                                    1709                         1731         Isoj           1741          Isoj


    Pökkö l. Hedborg Kirkonkylä Isojoki  1/6 (Eero Heimon tietoja)

         1675-79        Josef Anderss Nisula                                          Kuri                                       1679          Isoj
         80               Margareta Bertilsd
         168x-1710  II  Matts Mattss
         1713           Hans
                          N. N.
         172x-34        Matts Paulss Heikkilä                           1686                         1714                        1736          Isoj
                          Walborg Ericsd                                1688                         1714                        1769          Isoj
                        kappalaispappilaksi

         1733-39        Anders Jacobss Gadolin                          10.10.1709    Kalan          12.3.1752    Perniö         15.9.1799     Perni
                          Christina Andersd Bange                       0.12.1715                    13.1.1734    Perniö         1750
                          Sara Elisabet Josefsd Pipping                 17.8.1726     Arboga         12.3.1752    Perniö         12.11.1781    Perniö
         1740-90        Gabriel Larss Alcenius                          23.4.1702     Lemp           21.7.1720    Ikaa           22.4.1790     Isojoki
                          Maria Johansd Fonselius                       4.2.1708      Ikaalinen      21.7.1720    Ikaa           19.8.1784     Isojoki
         1791-1805  po  Daniel Gabrielss Alcenius                       29.4.1740     Isojoki        16.3.1784    Lapväärtti     19.11.1805    Isojoki
                          Maria Johanna Jacobsd Estlander               13.1.1764     Lapväärtti     16.3.1784    Lapväärtti     24.4.1852     Isojoki
         1808-34        Jacob Henricss Hedberg                          5.6.1769      Veteli                                     6.7.1834      Isojoki
         1835-42        Johan August Johanss Bergman                    3.12.1801     Närpiö         1837                        23.2.1846     Lapväärtti
                          Sofia Henrietta Carlsd Wänman                 18.8.1804     Raippaluoto    1832                        4.4.1836      Isojoki
                          Hedvig Christina Fredricsd Basilier           25.7.1803     Kaja           1837                        4.5.1846      Lapväärtti
         1843-49        Carl Henric Isacss Fonselius                    8.11.1804     Pyhäjoki       7.10.1845    Teuva          5.9.1869      Paimio
                          Matilda Mattsd Malm                           25.12.1812    Pietarsaari    7.10.1830    Vaasa          13.3.1845     Isojoki
                          Sofia Matilda Ericsd Häggblom                 17.8.1824     Isojoki        7.10.1845    Teuva          14.1.1861     Paimio
         1849-69        Carl Gustaf Carlss Hjerpe                       6.12.1812     Kokemäki                                   9.12.1882     Ilmajoki


    Sorila Kirkonkylä Isojoki  (Eero Heimon tietoja)

         1695-      vä  Olof Henricss
                          Walborg Josefsd Pökkö
         1713       po  Henric Olofss Sorila                                                         1.6.1716     Merikarvia
                          Walborg Jacobsd Kaasa                         k 29.12.1692  Merikarvia     1.6.1716     Merikarvia
  1 999                 autio
         1724-45        Stefan Mattss                                   1687          Teuv                                       1769          Isoj
                          Caisa Mattsd                                  1688                                                     1769          Isoj


    Svartti l. Koivisto Kirkonkylä Isojoki  1/4 -> 1/2 (Eero Heimon tietoja)

         1674-          Bertil Mattss
         1681-          Lucas Thomass
                          Lisa                                                                                                   1698          Isoj
                          Vendela Mattsd
                    po  Matts Lucass Svartti                                                                                     173x          Isoj
                          Gertrud Mattsd                                1658                                                     1736          Isoj


    Koivisto Kirkonkylä Isojoki  1/4 (Eero Heimon tietoja)

         172x-      po? Matts Mattss                                    1685                                                     1754          Isoj
                          Maria Henricsd                                1686                                                     1771          Isoj


    Svartti Kirkonkylä Isojoki  1/4

995 825  172x-          Michel Michelss                                 1686                                                     13.9.1776     Isojoki
995 826                   Brita Henricsd                                1686                                                     22.3.1765     Isojoki
995 823             po  Michel Michelss Svartti                         1726          Isoj           11.6.1749    Isojoki        23.10.1808    Isojoki
995 824                   Anna Simonsd Saukkokoski                      1731          Isoj           11.6.1749    Isojoki        21.4.1817     Isojoki
995 821             po  Henric Michelss Svartti                         6.12.1750     Isojoki        22.4.1780    Isojoki        2.11.1817     Isojoki 
995 822                   Margareta Mårtensd                            27.10.1755    Isojoki        22.4.1780    Isojoki        15.12.1809    Isojoki 


    Järvenpää Kodesjärvi Isojoki  (Eero Heimon tietoja)

         1723-          Henric Bengtss                                  1687                                                     1731          Isoj
                          Agneta Henricsd                               1685                                                     1770          Isoj


    Kienokoski Kodesjärvi Isojoki  (Eero Heimon tietoja)

         1675-          Ivar Mattss Frimodig                                          Häme           1702                        > 1728        Isoj
                          Margareta Jöransd                                                                                      1701          Isoj
                          Maria                                                                      1702
                    po  Matts Ivarss Kienokoski                         1664                                                     1750          Isoj
                          N. N.
                          Gertrud Bengtsd Penttilä                      1666                                                     1744          Isoj
         1713       po  Eric Mattss Kienokoski                          1688          Isoj           21.9.1712    Honkajoki      1775          Isoj
                          Maria Johansd Honkaluoma                      1684-86       Honka          21.9.1712    Honkajoki      1769          Isoj
         1723-      ve  Matts Mattss Kienokoski                         1692          Isoj                                       1772          Isoj
                          Gertrud Mattsd                                1699                                                     1743          Isoj
                          Anna Johansd                                  1713                                                     1787          Isoj


    Kiviniemi l. Polvi Kodesjärvi Isojoki  (Eero Heimon tietoja)

         1686-1706      Michel Bengtss                                                               27.2.1672    Por?
                          Margareta                                                                  27.2.1672    Por?
         1707-09    po  Eric Michelss Kiviniemi                                                                                  1709          Isoj
         1710-      ve  Bengt Michelss Kiviniemi                        1687          Isoj           1729                        1746          Isoj
                          Susanna Olofsd (Lautjärvi)                    k 19.1.1690   Merikarvia     15.1.1711    Merikarvia     1728          Isoj
                          Lisa Mattsd                                   1687                         1729                        1764          Isoj


    Ytterkodes Kodesjärvi Isojoki  1/4 (Eero Heimon tietoja)

         1692-97        Matts Jacobss                                                                                            1697          Isoj
         98               Margareta Grelsd                                            Karij                                      1734          Isoj
         1699-          Matts Jacobss
                          Margareta
         1707-08        Matts Urbanuss Lautjärvi                                                                                 1708          Merik
                          Lisa Henricsd
         1709-12        Johan Jöranss
                          Margareta
  1 999                 autio
         1722-          Elias Henricss                                  1669                                                     1758          Isoj
                          N. N.
                          Brita Bengtsd                                 1691                                                     1762          Isoj


    Överkodes Kodesjärvi Isojoki  (Eero Heimon tietoja)

         1691-1713      Johan Escilss                                                                1709
                          Walborg
                          Margareta                                                                  1709
         1722-          Matts Henricss                                                                                           1760          Isoj
                          Brita Olofsd                                  1696                                                     1764          Isoj


    Forsman Kärjenkoski Isojoki

         1722-39        Eric Henricss                                                                                            > 1768
                          Lisa Paulsd                                                                                            175x          Isoj


    Saukkokoski l. Tuomikoski Suojoki Isojoki

995 831  1695-          Simon Arvidss (Vilppula)                        1666                         1697         Isoj           h 31.3.1754   Isojoki 
995 832                   Walborg Bengtsd Penttilä                      1674                         1697         Isoj           h 25.7.1755   Isojoki 
995 829             po  Simon Simonss Saukkokoski                       1697          Isoj           1726                        2.11.1779     Isojoki 
995 830                   Lisa Ericsd                                   8.9.1701                     1726                        22.7.1779     Isojoki 


    Honko Vanhakylä Isojoki  1/3 (Eero Heimon tietoja)

         1676-          Anders Bertilss                                                              1702                        172x          Isoj
                          Caisa Larsd                                                                                            1698          Isoj
                          Anna                                                                       1702
         1703-13    po  Eric Anderss Honko
                          Beata/Brita


    Noukki Vanhakylä Isojoki  3/4 -> 5/8 (Eero Heimon tietoja)

         1639           Thomas Anderss
         1640       ve? Matts Anderss
         1655-      ^p  Eric Thomass Noukki                                           Kauhaj                                     Lähteenojalle?
         1658-1705  la  Matts Larss                                                   Kauhaj         < 1695
                          Margareta Thomasd Noukki                                                                               1689          Isoj
                          Anna                                                                       < 1695
                    vä  Simon                                                                        168x         Isoj
                          Walborg Mattsd Noukki                                                      1700         Isoj
         1706-09    II  Jöran Mattss                                                                 1700         Isoj
         1710       po  Eric Simonss Noukki                             1684          Isoj           1703
                          Anna                                                                       1701                        1702-03       Isoj
         11-12            Walborg                                                                    1703
         1713-      ve  Johan Simonss Noukki                            1687          Isoj                                       1769          Isoj
                          Sofia Henricsd                                1689                                                     1782          Isoj


    Penttilä Vanhakylä Isojoki  (Eero Heimon tietoja)

         163x-35        Eric Anderss
  1 999                 autio
         1655-73    sa  Eric Anderss
                          N. N.                                                                                                  < 1663        Isoj
         1675           Johan Filipss
                          Margareta Jacobsd
         1687-97        Bengt Johanss
                          Magdalena Mattsd
         1698-1707  po  Thomas Bengtss Penttilä
         170x-      ve  Per Bengtss Penttilä                            1678                         1702                        1742          Isoj
                          Maria Simonsd                                 1682                         1702                        1744          Isoj
                    vä  Eric Jöranss Ytterkodes?                        1697          Isoj                                       1.1.1780      Isojoki
                          Margareta Persd Penttilä                      1702-04       Isoj                                       1768          Isoj


    Vilppula Vanhakylä Isojoki  1 (Eero Heimon tietoja)

         1663-87        Filip Sigfridss Finne


    Isovilppula Vanhakylä Isojoki  5/8 (Eero Heimon tietoja)

         1688-1719  po  Eric Filipss Vilppula                                                                                    1719          Isoj
                          Walborg Michelsd                                                           < 1725
                    II  Jacob Ericss                                                                 < 1725


    Vähävilppula Vanhakylä Isojoki  5/8 (Eero Heimon tietoja)

         1688-          Marcus Mårtenss                                                              1699
                          Caisa                                                                                                  1697-98       Siip
                          Regina Henricsd                                                            1699
         1705-      vä  Matts Bengtss Penttilä                                                       1692-95      Siip
                          Margareta Marcusd Vähävilppula                                             1725         Isoj           1743          Isoj
                    II  Henric Lucass Svartti                           1679                         1725         Isoj           1746          Isoj


    Siiro Vesijärvi Isojoki  vanha perintötila

993 491  1597-1614      Jöran Mattss [Siiro Ikaalisista]
993 489  1615-44    p   Grels Jöranss
993 487  1645-89    po  Matts Grelss Siiro                              1621          Isoj
993 488                   Lisa Ericsd
         1690-1706  po  Henric Mattss Siiro                             < 1660        Isoj           28.12.1675   Merikarvia     > 1729
                          Lisa Paulsd Stupila                                                        28.12.1675   Merikarvia     > 1737
         1707-35    po  Matts Henricss Siiro                            1682          Isoj           1702                        1752          Isoj
                          Walborg Mårtensd                              1681                         1702                        1782          Isoj


    Honkaniemi Villamo Isojoki  (Eero Heimon tietoja)

         1705-12        Matts Simonss                                                                20.5.1703    Vaas?
                          Johanna
                          Susanna                                                                    1710
         1724-3x        Mårten Bengtss                                  1.11.1679                                                > 1766        Kauhaj
                          Susanna Mattsd                                1688                                                     1768          Kauhaj


    Isohaaro Villamo Isojoki  (Eero Heimon tietoja)

         1689-97        Eric Bengtss                                                                                             1697          Isoj
                          Margareta Henricsd
         1698-1712  vä  Matts Isacss
                          Maria Ericsd Isohaaro
         1713           Henric
                          N. N.
         172x-          Eric Jacobss                                    1699                         1725         Isoj           1775          Isoj
                          Brita Mattsd Siiro                            1705          Isoj           1725         Isoj           1797          Isoj


    Lammasniemi Villamo Isojoki  (Eero Heimon tietoja)

         1704-13        Sigfrid Mattss                                  1673          Laih                                       1756          Isoj
                          Magdalena Ericsd                              1675                                                     1756          Isoj
  1 999                 autio
         1723-32    sa  Sigfrid Mattss                                  1673          Laih                                       1756          Isoj
                          Magdalena Ericsd                              1675                                                     1756          Isoj


    Talvitie Villamo Isojoki  (Eero Heimon tietoja)

         1704-          Jacob Michelss Nummikoski                       k 13.4.1679   Kauhajoki      10.2.1701    Kauhajoki
                          Beata Bertilsd                                                             10.2.1701    Kauhajoki
                    ve  Anders Michelss Nummikoski                      k 14.11.1680  Kauhajoki                                  < 1724        Isoj
                          Margareta Larsd                                                                                        Ikaalinen     1733
         1724-      vä  Thomas Jöranss Noukki                           1695                                                     1742          Isoj
                          Walborg Andersd Talvitie                      1699          Isoj                                       1792          Isoj


    Vähähaaro Villamo Isojoki  (Eero Heimon tietoja)

         1690-1712      Johan Jacobss
                          Margareta Mattsd                                                                                       1751          Isoj
         1713       po  Henric Johanss Vähäbaaro                        1685                                                     1753          Isoj
                          Maria Pettersd                                1686                                                     1765          Isoj


    Åstorp l. Villamo Villamo Isojoki  (Eero Heimon tietoja)

         1674-          Willam Escilss
                          Walborg Michelsd
         1709-12    la  Jacob Zacariass
                          Lisa Michelsd
         1713       po  Lars Jacobss?
         172x-      la  Sven Anderss                                    1685
                          Agneta Jacobsd Åstorp


    Kasari l. Viitaniemi Hirvijärvi Jalasjärvi

         1706-          Jöran Paulss                                    0.4.1669                     2.7.1699     Kurikka        h 3.4.1737    Jalasjärvi
         -27              Anna Bengtsd Luopa                            0.11.1672                    2.7.1699     Kurikka        27.1.1751     Jalasjärvi
         1727-30    po  Jacob Jöranss Kasari                            17.3.1700     Jalasjärvi     25.1.1724    Mustasaari     Mustasaari    1730
                          Maria Mårtensd                                                             25.1.1724    Mustasaari
         1730-50    ve  Eric Jöranss Kasari                             0.4.1710      Jala           17.10.1731   Jalasjärvi     h 27.4.1766   Jalasjärvi
                         Walborg Gustafsd Hulkko                        17.3.1701     Jalasjärvi     17.10.1731   Jalasjärvi     9.1.1787      Jalasjärvi


    Komsi l. Komsila Hirvijärvi Jalasjärvi

         1562-70        Thomas Thomass Gumse
  1 999                 autio
         1685-1713      Anders Anderss Nisula                                         Kuri           21.9.1681    Ilma?
                          Anna Mattsd Lammi                             0.12.1670     Jala           1684                        h 4.4.1742    Jalasjärvi
         1723-41    vä  Eric Johanss                                    25.5.1680                    1722                        h 11.7.1756   Jalasjärvi
                          Walborg Andersd Komsi                         5.4.1696      Jalasjärvi     1722                        1.2.1775      Jalasjärvi


    Kouko Hirvijärvi Jalasjärvi  kersantin puustelli (Esa Mäki-Petäyksen tietoja)

         1620-36        Matts Henricss
         1636-7x    po  Marcus Mattss Kouko                             0.4.1604                                                 8.12.1704     Jalasjärvi
                          Maria Jacobsd Mantila
  1 999                 autio
         1673-75        Jacob Henricss Isotalo                          0.6.1628                                                 Isotaloon
                          Agneta Sigfridsd                              0.7.1604!                                                h 5.3.1705    Jalasjärvi
         1676-83    po  Sigfrid Jacobss Kouko                                                        1671         Jala           h 17.6.1683   Jalasjärvi
                          Johanna Marcusd Kouko                         30.12.1646    Jala           29.9.1684    Jalasjärvi     2.2.1723      Kurikka
         1685-1702  II  Thomas Zacariass Ikkeläjärvi                    10.1.1649                    29.9.1684    Jalasjärvi     10.3.1706     Jalasjärvi
         1702-35    po  Matts Sigfridss Kouko                           0.9.1675      Jala           1723         Ilmajoki       Ojaniemeen
                          Agneta Larsd Maja                             0.4.1684      Jala           22.5.1704    Jalasjärvi     1721          Jala
                          Walborg Henricsd Latva-Loppi                  k 21.3.1695   Ilmajoki       1723         Ilmajoki       28.7.1775     Jalasjärvi

         1718-19        Abraham Dufva                                                                                            3.1.1719      Norja
         1719           Henric Junell
         1719-29        Arvid Lindström
         1729-41        Petter Dahlgren
         1741-49        Johan Holmbom                                   13.9.1697                    1738                        1.10.1764     Jala
                          Anna Margareta Bergström                      1.4.1713                     1738
         1749           Lars Magnus Nilss Wilskman                      7.5.1727      Itä-Götanmaa   29.1.1767    Lapua          15.10.1795    Alavus
                          Catarina Isacsd Lithovius                     14.8.1747     Lapua          29.1.1767    Lapua          7.6.1832      Saarijärvi
         1749-64    sa  Johan Holmbom                                   13.9.1697                    1738                        1.10.1764     Jala
                          Anna Margareta Bergström                      1.4.1713                     1738
         1764-68        Johan Lindström
         1768-69        Gustaf Johan Jöranss von Essen                  8.11.1735     Heino          26.11.1771   Oul            1.2.1823      Oravainen
                          Eva Christina Michelsd Wacklin                30.8.1751     Oulu           26.11.1771   Oul            16.1.1830     Vöyr
         1769-73        Carl Emil Axelss Cronhielm                      9.9.1752      Össebygarn     17.12.1782   Ödeshög        3.12.1806     S:t Lars
                          Hedvig Johanna Adolfsd Rudbeck                26.6.1763     Tuna           26.11.1780   Järfälla       15.1.1782     Linköping
                          Hedvig Ulrica Johansd Boije                   26.5.1761     Ödeshög        17.12.1782   Ödeshög        27.9.1843     Linköping
         1774-78    ve  Polycarpus Salomon Eric Axelss Cronhielm        20.4.1757                    24.9.1778    Pedersöre      26.5.1799     Pietars
                          Hedvig Regina Johansd Strömmer                24.8.1757                    24.9.1778    Pedersöre      26.1.1823     Pietars
558  59  1778-83        Adolf Berndt Michelss Le Bell                   19.12.1750    Pori           28.12.1790   Suoniemi       18.8.1819     Ulvila
558  60                   Anna Christina Isacsd Beckman                 9.1.1766      Pori           28.2.1782    Pori           7.5.1790      Ulvila
558  98                   Hedvig Fredrica Andersd Bromansköld           1.4.1770      Orimattila     28.12.1790   Suoniemi       12.2.1839     Ulvila
         1783-95        Lars Fredric Asproth                                                                                     15.1.1802
         1795-1810      Jacob Johan Johanss Memsen                      19.7.1756     Luopioinen     6.9.1785     Ilmajoki       8.4.1822      Jalasjärvi
                          Maria Brita Samuelsd Birling                  30.5.1763     Ilmajoki       6.9.1785     Ilmajoki       13.5.1835     Jalasjärvi


    Marttila Hirvijärvi Jalasjärvi

         1561-71        Mårten Sigfridss
  1 999                 autio
         1695-97        Thomas Mattss
                          Walborg
         1697-1729      Nils Escilss Nikkola                            0.12.1661     Kuri           1717         Ilmajoki       h 13.3.1737   Jalasjärvi
                          Margareta Mattsd Lammi                        1671          Jala           3.6.1691     Jalasjärvi     1716          Jala
                          Maria Mattsd                                  0.3.1680                     1717         Ilmajoki       30.1.1740     Jalasjärvi
         1729-61    po  Jacob Nilss Marttila                            0.7.1709      Jala           2.7.1741     Ilmajoki       20.10.1777    Jalasjärvi
                          Maria Eliasd                                  0.7.1707                     9.11.1729    Kurikka        h 30.11.1740  Jalasjärvi
                          Anna Johansd Tervala                          6.12.1713     Ilmajoki       2.7.1741     Ilmajoki       8.1.1807      Jalasjärvi


    Mäntykoski Hirvijärvi Jalasjärvi

         1703-23        Sigfrid Mårtenss                                0.2.1668                     26.5.1701    Jalasjärvi     h 30.3.1740   Jalasjärvi
                          Margareta Sigfridsd Kouko                     k 1.4.1681    Jalasjärvi     26.5.1701    Jalasjärvi
         1723-60    po  Mårten Sigfridss Mäntykoski                     3.11.1701     Jalasjärvi     29.2.1728    Kurikka
                          Maria Michelsd Lipasti                        24.12.1708    Kuri           29.2.1728    Kurikka        3.2.1793      Jalasjärvi


    Ojaniemi Hirvijärvi Jalasjärvi

         1736-39        Matts Sigfridss Kouko                           0.9.1675      Jala           1723         Ilmajoki       27.12.1739    Jalasjärvi
                          Agneta Larsd Maja                             0.4.1684      Jala           22.5.1704    Jalasjärvi     1721          Jala
                          Walborg Henricsd Latva-Loppi                  k 21.3.1695   Ilmajoki       1723         Ilmajoki       28.7.1775     Jalasjärvi
 

    Taivalkoski l. Taivalmäki Hirvijärvi Jalasjärvi

         1704-13        Thomas Ericss
                          Maria
  1 999                 autio
         1729-37        Jacob Olofss                                    1703                                                     h 13.2.1737   Jalasjärvi
                          Walborg Ericsd Luopajärvi                     17.3.1694     Jalasjärvi                                 17.6.1774     Jalasjärvi


    Ventelä Hirvijärvi Jalasjärvi

         1688-92        Jöran Jacobss                                                                                            h 7.6.1693    Jalasjärvi
         92-95            Walborg Marcusd                               0.4.1661                     24.12.1695   Jalasjärvi     h 2.3.1740    Jalasjärvi
         1696-1713  II  Elias Escilss                                   0.3.1672                     24.12.1695   Jalasjärvi
         1719-26        Henric
         26-29            Brita Andersd                                 0.2.1685
         1730-49    II  Anders Jöranss                                  0.11.1685


    Liikaluoma Ilvesjoki Jalasjärvi

         1695-96        Petter Olofss                                                                                            h 13.5.1697   Jalasjärvi
                          Lisa
         1696-97        Johan Jacobss
         1697-1709      Eric Larss
         09-12            Maria
         1712-13        Isac
  1 999                 autio
         1729-42        Johan Mattss                                    15.12.1697                   1.10.1727    Kurikka                      Ikaa
                          Susanna Johansd                               28.12.1696                   1.10.1727    Kurikka
  1 999                 autio


    Kanto Jalasjärvi Jalasjärvi

         1557-72        Lucas Anderss
         1572-82        Frans Mårtenss
         1582-1609  p   Grels Franss
         1609-33        Johan Stefanss
         1633-81    p   Söfring Johanss                                                              1676                        h 20.5.1684   Jalasjärvi
                          Walborg Andersd                                                                                        h 7.5.1676    Jalasjärvi
                          Maria Andersd                                                              1676
                    vä  Johan Marcuss                                                                < 1676
                          Margareta Söfringsd Kanto                                                  8.10.1682    Jalasjärvi     h 15.5.1698   Jalasjärvi
         1683-1725  II  Valentin Marcuss                                0.8.1653                     < 1727                      h 15.7.1753   Jalasjärvi
                          Lisa Andersd                                                               1698-99                     1712?
         26-31            Walborg Bertilsd                              0.4.1674                     < 1727                      h 2.12.1753   Jalasjärvi
                    po  Johan Valentinss Kanto                          0.6.1691      Jala           30.11.1711   Ilmajoki       h 2.12.1750   Jalasjärvi
                          Maria Henricsd                                17.5.1685                    30.11.1711   Ilmajoki       21.11.1768    Jala
         1732-58    vä  Anders Anderss Juvonen                          0.11.1709     Jala           24.11.1765   Jalasjärvi     21.10.1787    Jalasjärvi
         59-61            Lisa Johansd (Kanto)                          22.11.1714    Jala           3.10.1731    Jalasjärvi     27.5.1765     Jalasjärvi
                          Caisa Jöransd                                 0.12.1718                    24.11.1765   Jalasjärvi     16.2.1777     Jalasjärvi


    Kivistö Jalasjärvi Jalasjärvi

         1663-90        Lars Filipss                                    0.1.1632                                                 7.10.1699     Jalasjärvi
                          Agneta Larsd                                                                                           h 25.7.1690   Jala?
         1691-      po  Simon Larss Kivistö                                                          1691
                          Susanna Jöransd                               0.11.1668                    1691                        1.5.1751      Jalasjärvi
         -1732      vä  Simon Dionysiuss                                1674                         1725         Jala           h 10.4.1732   Jalasjärvi
                          Walborg Simonsd Kivistö                       6.4.1692      Jala           1725         Jala
         1732-35    la? Simon Simonss Kivistö
         1735-56    ^v  Israel Nilss                                    10.7.1715                    26.12.1743   Jalasjärvi     21.8.1756     Jala
                          Walborg Simonsd Kivistö                       0.3.1714      Jala           19.2.1736    Jalasjärvi     29.6.1743     Jala
                          Maria Thomasd                                 1711                         26.12.1743   Jalasjärvi


    Kuha Jalasjärvi Jalasjärvi

         1681-1708      Henric Jacobss                                  0.10.1654                    21.9.1678    Jalasjärvi     23.4.1708     Jalasjärvi
                          Petronella Larsd Kivistö                                                   21.9.1678    Jalasjärvi
         1708-12        Thomas
         1712-          Sigfrid
         -1722          Gabriel Jöranss Petäys                          0.1.1676      Jala           21.6.1701    Kurikka        h 21.10.1753  Jalasjärvi
                          Brita Jacobsd                                 0.10.1680                    21.6.1701    Kurikka
         1723-62    po  Gabriel Gabrielss Kuha                          0.2.1707      Jala           1728         Jala           h 0.6.1763    Jalasjärvi
                          Brita Bertilsd Lammi                          0.8.1705      Jala           1728         Jala           h 15.5.1758   Jalasjärvi


    Lammi l. Lampi Jalasjärvi Jalasjärvi  (Tapio Piirron tietoja)

         1557-87        Lars Sigfridss
         1587-97    p   Thomas Larss
         1597-1609      Jacob Anderss
  1 999                 autio
         1619-45        Escil Jacobss                                   1587                                                     1653          Jala
                          N. N.
                          Sofia Jöransd
         1646-85    po  Matts Escilss Lammi                                                                                      h 26.1.1696   Jalasjärvi
                          Agneta Clemetsd Saari                                                                                  1657          Jala
                          Magdalena Bertilsd Pirilä                                   Ilma                                       h 4.11.1677   Jalasjärvi
         1686-1713  po  Bertil Mattss Lammi                             0.1.1667                     12.3.1688    Parkano        1713          Jala
                          Lisa Sigfridsd Kuivanen                       0.11.1671     Park           12.3.1688    Parkano        4.2.1751      Jalasjärvi
         1719-49    po  Matts Bertilss Lammi                            19.2.1693     Jalasjärvi     1718         Kuri           30.12.1759    Jala
                          Magdalena Samuelsd Luopa                      10.3.1693     Kurikka        1718         Kuri           13.11.1771    Jalasjärvi


    Rajala Jalasjärvi Jalasjärvi

         1674-75        Marcus Lucass
         1675-92    po  Michel Marcuss Rajala                                                        29.12.1678   Ilma?
         92-95            Walborg Sigfridsd                                                          29.12.1678   Ilma?
         1695-1723  po  Johan Michelss Rajala                           0.12.1676                    1700                        28.10.1739    Jalasjärvi
                          Anna Thomasd                                  0.12.1671                    1700                        h 10.7.1748   Jalasjärvi
         1723-50    po  Anders Johanss Rajala                           16.10.1700     Jalasjärvi    1727                        7.3.1751      Jalasjärvi
                          Maria Jöransd                                 0.8.1698                     1727


    Vuohiluoma Jalasjärvi Jalasjärvi

         1686-98        Escil Larss
                          Maria
         1698-1713  ve  Bertil Larss
         10-              Brita
         1723-26        Johan
                        kappalaispappilaksi

         1730-31        Isac Isacss Astrén                              7.9.1691      Karkku         31.5.1748    Mouhijärvi     21.4.1755     Kurikka
                          Susanna Mattsd Reinius                        26.2.1705     Laihia         1727                        27.6.1747     Kurikka
                          Sofia Pettersd Gammal                         23.8.1720     Temme          31.5.1748    Mouhijärvi     17.3.1796     Mouh
         1731-59        Gabriel Gabrielss Lagus                         28.10.1692    Kisko          20.9.1720    Virr           10.6.1759     Jalasjärvi
                          Catarina Johansd Palander                     k 6.12.1698   Ruovesi        20.9.1720    Virr           19.9.1767     Kuusamo
         1760-73    po  Jonas Gabrielss Lagus                           14.5.1739     Jalasjärvi     9.10.1760    Isokyrö        22.4.1798     Laihia
                          Margareta Nilsd Pernerus                      11.7.1741     Oul            9.10.1760    Isokyrö        4.10.1816     Lapväärtti
453 909  1747-97    ve  Elias Gabrielss Lagus                           11.5.1741     Jalasjärvi     22.10.1798   Kitee          10.10.1819    Taivassalo
453 910                   Ulrica Johansd Bouman                         13.1.1744     Gävle          4.7.1774     Tukholma       14.11.1797    Mouh
453 948                   Ulrica Abrahamsd Achrenius                    1749          Turk           22.10.1798   Kitee          26.6.1815     Taivassalo
         1798-1814  ^p  Gabriel Jonass Lagus                            9.10.1762     Jalasjärvi     17.1.1799    Pyhäjoki       29.11.1835    Lapua
                          Brita Johanna Johansd Westzynthius            21.8.1767     Vaas           17.1.1799    Pyhäjoki       3.12.1832     Lapua
         1816-24        Jacob Gustafss Cajanus                          10.6.1771     Lohtaja        24.1.1796    Kaustinen      17.11.1824    Jalasjärvi
                          Sara Margareta Henricsd Hedberg               29.7.1777     Veteli         24.1.1796    Kaustinen      5.4.1849      Kalajoki
         1828-55        Johan Anderss Lindlöf                           6.3.1777      Taivassalo     26.6.1821    Ikaalinen      14.8.1855     Jalasjärvi
                          Christina Carlsd Lönnblad                     10.6.1771     Mynä           1814                        25.7.1819     Karvia
                          Anna Margareta Jacobsd Hällfors               3.1.1791      Kristiinankaup 26.6.1821    Ikaalinen      13.2.1865     Naantali
         1857-89        Gustaf Henricss Jernberg                        24.8.1802     Lapp           1829                        7.10.1889     Jalasjärvi
                          Fredrica Nordlund                                                          1829                        1857
         1894-1927      Georg Gideon Oscarss Koskimies e Forsman        30.9.1857     Jurva          14.7.1882    Isokyrö        20.2.1927     Jala
                          Maria Jacobsd Knaapi                          23.6.1857     Ylis           14.7.1882    Isokyrö        6.9.1933      Hels


    Harri Jokipii Jalasjärvi  (Tapio Piirron tietoja)

         1633-54        Zacarias Ericss                                                                                          1670          Jala
         1654-      po  Grels Zacariass Harri                                                                                    1663          Jala
                          Cecilia Lucasd Petäjäluoma                                                                             < 1686        Jala
                    II  Jöran Jöranss                                   0.5.1616                                                 2.10.1724     Jalasjärvi
         1674-75        Grels Henricss
         1675-99        Eric Grelss
                          Agneta Grelsd
         1699-      po  Thomas Ericss Harri                             0.12.1672                    31.5.1699    Kurikka
                          Susanna Henricsd                              0.2.1674                     31.5.1699    Kurikka        h 2.2.1750    Jalasjärvi

?        -26              Margareta
         1726-27    po  Thomas Thomass Harri                            10.12.1702    Jalasjärvi
         1728-41    ve  Jöran Thomass Harri                             10.4.1700     Jalasjärvi     30.3.1719    Ilmajoki
                          Margareta Jöransd                             0.5.1685                     30.3.1719    Ilmajoki


    Jokipii Jokipii Jalasjärvi  (Tapio Piirron tietoja)

         1557-87        Bertil Henricss
         1587-1605  p   Escil Bertilss
         1585-1636  v   Jacob Bertilss
                          N. Larsd Lammi
                          Dorotea Henricsd Rinta-Nikkola
         1637-61    po  Filip Jacobss Jokipii
                          N. N.
         1663-85    po  Bertil Filipss Jokipii                                                       17.12.1682   Ilmajoki       h 24.8.1690   Jalasjärvi
                          Agneta Brusiusd Karjala
                          Gertrud Andersd                                                                                        h 25.1.1681   Jalasjärvi
                          Susanna Andersd                                                            17.12.1682   Ilmajoki
         1686-91    vä  Lucas Thomass                                                                                            h 19.4.1693   Jalasjärvi
                          Walborg Bertilsd Jokipii                                                   < 1676       Jala           h 23.7.1682   Jalasjärvi
                          Agneta Jöransd


    Ala-Jokipii Jokipii Jalasjärvi  (Tapio Piirron tietoja)

                    vä  Johan Mattss                                                                 1676         Jala           h 17.6.1688   Jalasjärvi
                          Maria Bertilsd Jokipii                        1661          Jala           29.6.1691    Jalasjärvi     1729          Jala
         1691-1710  II  Elias Thomass Krekola                                         Kuri           29.6.1691    Jalasjärvi     1729          Jala
         1722-46    po  Thomas Eliass Ala-Jokipii                       k 17.1.1692   Jalasjärvi     1719                        h 4.4.1762    Jalasjärvi
                          Agneta Ericsd Luopajärvi                      0.7.1688      Jala           1719                        1.10.1776     Jalasjärvi


    Yli-Jokipii Jokipii Jalasjärvi

         1691-97    po  Matts Lucass Jokipii                                                         13.8.1693    Kurikka        h 16.1.1698   Jalasjärvi
         97-98            Anna Thomasd Krekola                          0.12.1670     Kuri                                       h 16.5.1756   Jalasjärvi
         1698-1704  II  Matts Nilss Orhainen                            1669          Kuri                                       9.4.1704      Jalasjärvi
         1704-      III Samuel Jöranss                                                               4.12.1704    Jalasjärvi
                    IV  Clemet Mattss                                   30.11.1651                                               0.11.1746     Jala
         172x-      p   Thomas Mattss Yli-Jokipii                       5.3.1699      Jalasjärvi     1718
                          Maria Mattsd                                  0.11.1699                    1718


    Lapiolahti Jokipii Jalasjärvi

         1708-09        Henric Johanss [räätäli]
                          N. N.
         1710-13        Anders Johanss (Jokipii)                                                     28.12.1705   Kurikka
                          Walborg Jöransd                                                            28.12.1705   Kurikka
  1 999                 autio
         1738-          Simon Michelss                                  0.10.1701
                          Caisa Jöransd                                 6.8.1707


    Petäys l. Petäjäluoma Jokipii Jalasjärvi  (Tapio Piirron ja Esa Mäki-Petäyksen tietoja)

         1649-54        Zacarias Ericss
         1654-70    po  Grels Zacariass
         1670-83        Jöran Jöranss                                   0.5.1616                                                 2.10.1724     Jala?
                          Cecilia Lucasd Petäjäluoma                                                                             < 1686        Jala
         1685-1723  po  Henric Jöranss Petäys                           1668          Jala           1688                        4.7.1724      Jalasjärvi
                          Brita Berndtsd                                0.8.1671                     1688                        h 8.1.1744    Jalasjärvi
         1723-30    po  Simon Henricss Petäys                           k 9.10.1692   Jalasjärvi     1723         Jala           h 25.7.1730   Jalasjärvi
         30-              Maria Andersd Korkiakoski                     7.8.1699      Jalasjärvi     24.6.1731    Jalasjärvi     h 11.12.1743  Jalasjärvi
                    II  Simon Mattss                                    26.8.1706                    24.6.1731    Jalasjärvi     Vähäkyrö      1744


    Hulkko Keskikylä Jalasjärvi

         1666-75        Michel Jacobss                                                                                           h 6.7.1684    Jalasjärvi
                          Maria Paulsd
         1675-83        Johan Bengtss                                                                                            h 19.5.1696   Jalasjärvi
                          Petronella Filipsd
                          Brita Thomasd
         1683-95    po  Anders Johanss Hulkko                                                        2.10.1681    Ilmajoki
                          Margareta Thomasd                                                          2.10.1681    Ilmajoki
         1695-1729  ve  Gustaf Johanss Hulkko                           0.3.1674      Jala           1.1.1694     Jalasjärvi     h 16.3.1740   Jalasjärvi
                          Susanna Jöransd Maja                          k 4.2.1676    Jalasjärvi     1.1.1694     Jalasjärvi


    Korkiakoski Keskikylä Jalasjärvi  (Esa Mäki-Petäyksen tietoja)

         1695-99        Michel Jöranss
                          Walborg
         1699-1713      Anders Sigfridss Kouko                          0.11.1671     Jala           7.6.1693     Jalasjärvi     h 25.9.1743   Jalasjärvi
                          Brita Jöransd Kuha                            1670          Jala           7.6.1693     Jalasjärvi     h 24.5.1730   Jalasjärvi
         1723-41    po  Matts Anderss Korkiakoski                       21.2.1694     Jalasjärvi     1720         Kuri           h 16.7.1758   Jalasjärvi
                          Margareta Johansd Opas                        28.4.1698     Kurikka        1720         Kuri           h 23.3.1761   Jalasjärvi


    Lehtimäki Keskikylä Jalasjärvi

         1705-13        Gabriel Ilvesluoma
  1 999                 autio
         1726-49    vä  Eric Ericss                                     0.8.1705                     1729
                          Anna Gabrielsd Lehtimäki                      0.10.1703                    1729


    Mantila Keskikylä Jalasjärvi

         1663-69        Jöran Cnudss
         1673-90    ve  Escil Cnudss                                                                                             h 1696        Jalasjärvi
                          Margareta Jacobsd
         1691-1713  po  Jöran Escilss Mantilainen                       0.4.1673      Jala                                       h 5.8.1744    Jalasjärvi
                          Margareta Jacobsd
                          Anna Jöransd                                  1674                                                     0.12.1736     Jala
         1719-37    la  Matts Anderss                                   0.7.1677                     21.8.1737    Jalasjärvi
                          Gertrud Escilsd Mantila                       0.2.1682      Jala                                       14.2.1737     Jalasjärvi
                          Walborg Michelsd                              0.2.1687                     21.8.1737    Jalasjärvi


    Isotalo l. Vanhatalo l. Koskutjärvi Koskue Jalasjärvi  (Tapio Piirron tietoja)

         1564-82        Thomas Johanss [Hirvijärveltä]
         1582-94    p   Henric Thomass
  1 999                 autio
         1610-16        Petter Erasmuss
  1 999                 autio
         1619-27        Sigfrid Paulss
         27-31            Clara
         1633-34        Bertil Bengtss
         34-35            Brita
         1635-42        Zacarias Eliass
         1644-46        Henric Paulss
         1647-73        Henric Olofss                                                                                            h 3.10.1686   Jalasjärvi
                          Caisa Andersd                                                                                          h 3.4.1687    Jalasjärvi
         1675-82    po  Jacob Henricss Isotalo                          0.6.1628                                                 h 21.12.1705  Jalasjärvi
                          Agneta Sigfridsd                              0.7.1604!                                                h 5.3.1705    Jalasjärvi
         1683-1713  po  Nisius Jacobss Isotalo                                                       1674
         13-19            Caisa Ericsd                                                               1674
         1719-22    po  Anders Nisiuss Isotalo                          0.11.1674     Jala           29.9.1696    Jalasjärvi     h 27.10.1745  Jalasjärvi
                          Margareta Jöransd Petäys                      9.2.1676      Jala           29.9.1696    Jalasjärvi     h 13.12.1761  Jalasjärvi
         1722-41    po  Henric Anderss Isotalo                          0.6.1702      Jala                                       20.2.1789     Jalasjärvi
                          Walborg Valentinsd Köykkä                     10.4.1695     Jala                                       11.6.1773     Jalasjärvi


    Juvonen Koskue Jalasjärvi

         1697-1723      Anders Anderss                                  1669                                                     h 21.11.1736  Jalasjärvi
                          Sofia
                          Maria Nisiusd Isotalo                         k 25.3.1682   Jalasjärvi                                 h 16.12.1769  Jalasjärvi
         1723-44    po  Michel Anderss Juvonen                          24.9.1693     Jalasjärvi     1723
                          Brita Carlsd                                  0.9.1682                     1723                        1.10.1750     Jala


    Maja Koskue Jalasjärvi

         1663-83        Jöran Henricss
                          Walborg Bertilsd
         1683-91    po  Lars Jöranss Maja
                          Caisa Jacobsd
         1691-1718  po  Jöran Larss Maja
                          Agneta Ericsd                                 1670                                                     1730          Jala
         1719-37    po  Bertil Jöranss Maja                             0.8.1694      Jala
                          Caisa Ericsd                                  0.11.1687


    Seilo Koskue Jalasjärvi

         1669-81        Berndt Henricss                                 1634                                                     h 14.2.1697   Jalasjärvi
                          Walborg Ericsd
         1681-1723  po  Bertil Berndtss Seilo                                                                                    1723          Jala
                          Gertrud Larsd                                                                                          h 10.10.1697  Jalasjärvi
                          Brita
         1723-45    po  Bertil Bertilss Seilo                           1.8.1683      Jala                                       11.5.1755     Jalasjärvi
                          Walborg Thomasd Hallia                        k 10.4.1688   Ikaalinen                                  3.4.1764      Jalasjärvi


    Haapala l. Haapaniemi Luopajärvi Jalasjärvi  (Tapio Piirron tietoja)

         1691-1715      Johan Johanss Nahkaluoma                                                     1681         Ilma           1715          Jala
                          Maria Andersd Haapala                                                      1681         Ilma           < 1728
         1723-37        Mårten Mårtenss Kakkuri                         0.9.1668      Kuri                                       h 8.5.1737    Jalasjärvi
?                         Lisa Ericsd Hakuni                            21.9.1677     Kuri           9.1.1698     Kuri           < 1718        Kuri
                          Lisa Nilsd                                    22.9.1677
         1739-          Johan Jöranss                                   26.12.1698                   1721
                          Petronella Andersd                            0.7.1699                     1721


    Köykkä Luopajärvi Jalasjärvi  (Tapio Piirron ja Terhi Rintalan tietoja)

         1703-22        Valentin Simonss Luopajärvi                     19.9.1674     Jala           12.3.1739    Ilmajoki       h 19.7.1739   Jalasjärvi
                          Anna Jacobsd Torala                           1.11.1672     Ilma           17.6.1694    Ilmajoki       h 30.11.1735  Jalasjärvi
                          Anna Michelsd Laurosela                       4.12.1708     Ilma           12.3.1739    Ilmajoki       13.6.1791     Ilmajoki
         1722-55    po  Simon Valentinss Köykkä                         k 21.9.1698   Jalasjärvi     2.7.1736     Jalasjärvi     13.3.1774     Jalasjärvi
                          Margareta Johansd                             0.8.1703                     14.1.1728    Jalasjärvi     h 2.2.1736    Jalasjärvi
                          Anna Jöransd                                  0.10.1707                    2.7.1736     Jalasjärvi     7.3.1772      Jalasjärvi


    Luopajärvi Luopajärvi Jalasjärvi  (Tapio Piirron tietoja)

         1620-53        Jöran Nisiuss
         1654-77    po  Lars Jöranss Luopajärvi                                                                                  h 22.5.1698   Jalasjärvi
                          Gertrud Mattsd Lahti                                                                                   1658          Jala
                          Walborg Hansd Ikkelä                                                       < 1675       Kauhaj         1676          Jala
                          Petronella Jöransd                                                         21.7.1678    Ilmajoki       h 6.6.1682    Jalasjärvi
                          Bengta                                        1631                                                     12.9.1711     Jalasjärvi
         1677-91    vä  Simon Lucass (Ikkelä)                           1647          Kauhaj                                     h 1715        Jalasjärvi
                          Sofia Larsd Luopajärvi                        1641          Jala                                       h 2.12.1721   Jalasjärvi
         1691-1714  po  Eric Simonss Luopajärvi                         1660          Jala           29.5.1681    Ilmajoki       h 1714        Jalasjärvi
                          Susanna Henricsd Iso-Loppi                    1.1.1657      Ilma           29.5.1681    Ilmajoki       10.11.1743    Ilmajoki
         1724-45    po  Matts Ericss Luopajärvi                         k 16.2.1698   Jalasjärvi     27.9.1766    Jalasjärvi     8.8.1770      Jalasjärvi
                          Anna Persd Seppälä                            1.12.1699     Ilmajoki       17.11.1717   Ilmajoki       17.2.1766     Jala
                          Maria Jacobsd                                 24.3.1724                    27.9.1766    Jalasjärvi


    Nätkinmäki l. Hakkola Luopajärvi Jalasjärvi

         1705-13        Clemet Mattss                                                                4.10.1685    Ilmajoki
                          Brita Henricsd Plosila                                                     4.10.1685    Ilmajoki
  1 999                 autio


    Pentinmäki Luopajärvi Jalasjärvi

         1704-36        Henric Johanss (Jokipii)                        0.1.1677      Jala           13.10.1749   Ilmajoki       h 30.9.1750   Jalasjärvi
                          Lisa Larsd                                    0.11.1675                    6.9.1703     Kurikka        h 5.3.1749    Jalasjärvi
                          Maria Ericsd                                  0.3.1717                     12.10.1755   Kurikka
                    II  Gabriel Henricss                                0.3.1686                     12.10.1755   Kurikka        6.2.1758      Kurikka


    Valli Valli Jalasjärvi

         1751-59        Johan Ericss Luopajärvi [lukkari]               22.12.1701    Jalasjärvi     21.6.1741    Jalasjärvi     29.3.1792     Jalasjärvi
                          Magdalena Andersd Elfving                     0.7.1700                                                 h 21.12.1740  Jalasjärvi
                          Margareta Mattsd                              0.5.1717                     21.6.1741    Jalasjärvi


    Maunula Kopsamo Juupajoki

213 833  1649-63        Magnus Mattss                                                                                            1663          Juup
213 834  64-66            Gertrud
213 831  1667-97    po  Escils Magnuss Maunula                                                                                   1697          Juup
213 357             po  Jöran Escilss Maunula                                                                                    h 3.10.1697   Juupajoki
213 358                   Christina Ericsd
213 179  1709-42    po  Samuel Jöranss Maunula                                                       24.4.1720    Juup
213 180                   Anna Michelsd                                                              24.4.1720    Juup


    Sipilä Ahlajärvi Kalvola  ratsutila Lb.

300 917                 Eric Mattss                                     1792                         1819                        12.4.1842     Urjala
300 918                   Christina Johansd                             1795                         1819                        Kalvola       1846


    Eerola Heinu Kalvola

239 703  1701-12        Christer Johanss                                                                                         6.1.1734      Kalvola
239 704                   Maria Jacobsd                                                                                          h 19.12.1731  Kalvola
239 293  1727-54    po  Jöran Christerss Eerola                         1701          Kalv           1734                        3.2.1790      Kalvola
239 294                   Maria Thomasd                                 1713                         1734                        31.8.1761     Kalvola


    Jaakkola Heinu Kalvola  ratsutila

231 527  1590-1629      Jacob Henricss
231 525  1630-48    po  Eric Jacobss Jaakkola
231 523  1649-89    po  Thomas Ericss Jaakkola
231 421  1691-1707  po  Jöran Thomass Jaakkola
231 211  1708-39    po  Eric Jöranss Jaakkola                           1675          Kalv                                       21.5.1739     Kalvola
231 212  39-43            Maria


    Kankaanpää Kankaanpää Kalvola  ratsutila

995 117  1739-          Matts Henricss                                                               1715                        h 5.7.1767    Kalvola
995 118                   Brita Thomasd Lakkonen                                                     1715                        h 18.1.1767   Kalvola


    Mönkö Keikkala Kalvola

275 503                 Johan Gustafss Mönkö                            0.11.1727                    26.12.1754   Hattula        12.12.1816    Kalvola
275 504                   Maria Henricsd Kupila                                                      26.12.1754   Hattula


    Nuhala Kutinen Kalvola

243 966                   Maria Mattsd                                  1726          Sääk           24.6.1763    Kalvola        1.4.1808      Kalvola
243 965             II  Henric Ericss                                   1729                         24.6.1763    Kalvola        h 3.2.1782    Kalvola
243 961             po  Eric Henricss Nuhala                            24.2.1765     Kalvola        25.10.1792   Kalvola        30.12.1807    Kalvola
243 962                   Brita Michelsd                                25.8.1764     Kalvola        25.10.1792   Kalvola        19.2.1839     Urjala


    Pusa Lintumaa Kalvola  ratsutila

997 947  1669-1700      Jöran Thomass
997 948                   Brita Simonsd


    Mattila Mäyrä Kalvola  (Esko Karisalmen tietoja)

                        Johan Henricss Elsola                           23.10.1726    Sääksmäki      27.12.1755   Kylmäkoski     7.9.1809      Kalvola
                          Caisa Sigfridsd Heikkilä                      24.8.1728     Kylmäkoski     27.12.1755   Kylmäkoski     10.11.1808    Urjala


    Mikkola Ojajärvi Kalvola  (Esko Karisalmen tietoja)

                        Michel Henricss                                 22.9.1726     Sääksmäki      11.12.1748   Sääksmäki      h 18.2.1781   Kalvola
                          Maria Thomasd Mäki                            28.2.1726     Sääksmäki      11.12.1748   Sääksmäki      h 30.1.1780   Kalvola
                    vp? Sigfrid Henricss                                27.1.1745     Sääksmäki      19.6.1774    Kalvola        1823          Kalv
                          Caisa Mattsd Mäki                             30.7.1754     Sääk           19.6.1774    Kalvola        18.1.1814     Kalv


    Perttula Taljala Kalvola

995 111  1710-12        Johan Bertilss Alli                             1689          Kylm                                       h 17.4.1743   Sääksmäki
995 112                   Sara Mårtensd Kaskas                          1692          Kalv                                       15.4.1754     Sääksmäki


    Eerola Unonen Kalvola  (Esko Karisalmen tietoja)

                    vä  Eric Mårtenss Elsola                            1688          Sääk           1722         Kalv           h 21.5.1758   Kalvola
                          Beata Abrahamsd Eerola                        1701          Kalv           1722         Kalv           h 9.1.1763    Kalvola


    Alanen Alanen Kangasala  rälssi lb.

  1 445  1616-29        Clemet Sigfridss
  1 443  1630-56    p   Jacob Clemetss
  1 444                   Caisa Olofsd
  1 441  1657-1701  po  Matts Jacobss Alanen
  1 442                   Gertrud Nilsd
  1 177  1702-12    po  Clemet Mattss Alanen                            1656          Kang                                       29.8.1738     Kangasala
  1 178                   Gertrud Jöransd
  1  83  1722-58    po  Johan Clemetss Lund                             1693          Kang           14.12.1740   Kangasala      4.1.1780      Kangasala
  1  84                   Lisa Thomasd                                  1719                         14.12.1740   Kangasala      7.3.1789      Kangasala
300 687  1777-95    po  Johan Johanss Alanen                            23.3.1747     Kangasala      2.6.1776     Kangasala      16.9.1813     Kangasala
300 688                   Anna Johansd Rassi                            14.12.1754    Kangasala      2.6.1776     Kangasala      31.7.1820     Kangasala


    Franssila Kangasala  majurin puustelli

602 569                 Nils Reinhold Nilss Wrangel                     29.3.1678                                                15.6.1722
602 570                   Hedvig von Maidel
602 578                   Beata Catarina Kirchring
710  29                 Johan Albrect Jacobss Gripenberg                14.11.1690                   2.7.1745     Porvoo         13.10.1773    Tamp
710  30                   Anna Sofia Odertsd von Essen                  1698                         7.11.1714                   11.6.1744     Rymättylä
710  48                   Vendela Eleonora Volmarsd Sprengtport         28.3.1691                    2.7.1745     Porvoo         16.10.1749    Rymättylä
831 165                 Hans Henric Anderss Boije                       k 15.4.1716   Skällvik       28.12.1740                  2.10.1781     Högtorp
831 166                   Anna Helena Olofsd Hermelin                   7.1.1720                     28.12.1740                  22.7.1793     Tukholma
314 121                 Frans Henric Henricss von Knorring              8.10.1712     Lohja          23.6.1752    Tumbo          4.9.1784      Koke
314 122                   Christina Johanna Gustafsd Ribbing            26.7.1727     Tumbo          23.6.1752    Tumbo          h 19.11.1801  Kokemäki
326  17                 Carl Reinhold Henricss von Knorring             24.7.1717     Ockelbo        15.10.1765   Keikyä         12.2.1793     Pirkkala
326  30                   Sofia Juliana Cnudsd Kurck                    1.3.1730                     5.3.1745     Lempäälä       18.2.1763     Nokia
326  18                   Hedvig Eleonora Edvardsd von Torcken          28.4.1745     Alastaro       15.10.1765   Keikyä         30.6.1818     Åbo
607 269                 Odert Johan Johanss Gripenberg                  28.11.1722    Hämeenkyrö     28.7.1767    Tammisaari     29.9.1803     Ulvila
607 270                   Eva Gustafa Gustafsd Silfversvan              1.11.1729                    28.7.1748    Pälkäne        5.3.1767      Ulvila
607 299                   Hedvig Christina Jacobsd Hastfer              18.1.1748     Kangasala      28.7.1767    Tammisaari     26.11.1819    Pori
326  25                 Anton Wilhelm Johanss von Schantz               21.4.1740     Toresund       7.4.1772     Mouh           6.5.1814      Vesi
326  26                   Catarina Elisabet Carlsd de Carnall           k 23.5.1753   Kemi mlk       7.4.1772     Mouh           16.8.1833     Tyrv
607 275                 Otto Reinhold Christianss Klingspor             21.9.1751     Habo           15.11.1798   Altona         1802          Itzehoe
607 276                   Carolina Magd. Fredrica Georgsd von Goezel    1770                                                     1798          Altona
607 298                   Maria Georgsd von Goezel                                                   15.11.1798   Altona
602 587                 Carl Johan Ericss Stiernvall                    10.9.1764     Padasjoki      2.8.1799     Åbo            6.2.1815      Viborg
602 588                   Eva Gustafa Ernstsd von Willebrand            19.2.1781     Jokioinen      2.8.1799     Åbo            1.12.1844     Helsinki
607 167                 Enoc Enocss Furuhjelm                           31.3.1754     Urjala                                     16.2.1828     Hämeenl


    Harala Haviseva Kangasala

326  31                 Henric Johan Christianss Spåre                  16.12.1718    Harj           23.10.1781   Eräjärvi       15.10.1800    Pälk
326  32                   Maria Ericsd Lind                             21.12.1721    Por            22.10.1751   Pori mlk       20.6.1780     Tyrv
326  24                   Elisabet Jacobina Jacobsd Boisman             1738                         23.10.1781   Eräjärvi       21.3.1802     Eräjärvi


    Pietilä Haviseva Kangasala

999 285                 Mårten Thomass                                  1655                                                     29.12.1734    Kangasala
999 286                   Gertrud Andersd                               1657                                                     16.7.1739     Kangasala
999 283  1728-40    po  Matts Mårtenss                                  1700                                                     7.6.1741      Kangasala
999 284                   Sofia Josefsd                                 1697                                                     15.9.1765     Kangasala
999 281  1768-75    po  Johan Mattss Pietilä                            16.6.1724     Kangasala      28.5.1749    Kangasala      1.1.1777      Kangasala
999 282                   Maria Mattsd Laurila                          1.5.1723      Kangasala      28.5.1749    Kangasala      18.1.1780     Kangasala
999 279  1776-99    po  Johan Johanss Pietilä                           22.12.1756    Kangasala      8.10.1775    Kangasala      22.5.1799     Kangasala
999 280                   Sofia Henricsd                                1755                         8.10.1775    Kangasala      23.1.1789     Kangasala


    Huikkola Heponiemi Kangasala

852 761                 Christofer Danielss Floor                       1623          Lemp           1688                        28.6.1710     Lemp
852 762                   Sigrid Hansd Godhe                                                                                     1680
852 799                   Sofia Clasd                                                                1688                        1705


    Rekola Heponiemi Kangasala  ratsutila

995 611  1619-34        Grels Sigfridss
995 609  1635-77    po  Jöran Grelss Rekola
995 610                   Gertrud Jöransd
995 607  1678-81    po  Thomas Jöranss Rekola                                                                                    1681          Kang
995 608                   Beata
995 569  1704-37    po  Matts Thomass Rekola                            1670          Kang                                       9.9.1759      Kangasala
995 570                   Beata


    Eerola Herttuala Kangasala

243 868  1543-52        Eric
243 865  1607-43        Petter Jacobss Wanaeus                                                                                   1643          Oriv
243 866                   Lisa
404 657  -1650          Henric Arvidss
404 658                   Margareta


   Hakkari Keso Kangasala

         1726-48        Samuel Samuelss Klemola                         1680                                                     3.12.1763     Kang


    Lentola Lentola Kangasala

291 567                 Johan Tuross Thuronius                          9.8.1630      Häme           1669                        30.4.1701     Kang
291 568                   Christina Henricsd Juslenius                  1636          Huit           1651                        30.3.1668     Por
832 165                 Henric Essbjörn                                                                                          1727          Tamp
832 166                   Maria
869 251                 Anton Gabriel Emanuelss Lilius                  22.12.1779    Kangasala      1813         Vesi           8.3.1853      Kang
869 252                   Maria Catarina Andersd Cajalen                10.10.1784    Vesilahti      1813         Vesi           1877


    Maunu Luukkala Kangasala

997 645  1698-1730      Jacob Escilss                                   1671                                                     17.3.1737     Kangasala
997 651  1731-66    po  Jacob Jacobss Maunu                             1707          Kang           26.5.1735    Kangasala      4.1.1789      Kangasala
997 652                   Maria Bertilsd                                1714                         26.5.1735    Kangasala      22.8.1775     Kangasala
997 643  1767-97    po  Eric Jacobss Maunu                              12.5.1736     Kangasala      29.12.1754   Kangasala      28.6.1815     Kangasala
997 644                   Anna Jacobsd                                  27.5.1735     Kangasala      29.12.1754   Kangasala      15.8.1812     Kangasala
997 637  1798-      po  Johan Ericss Maunu                              24.8.1759     Kangasala      24.5.1782    Kangasala      22.8.1831     Kangasala
997 638                   Maria Johansd Yrjölä                          k 23.3.1760   Kangasala      24.5.1782    Kangasala      12.5.1830     Kangasala
997 631  -1850      po  Johan Johanss Maunu                             17.11.1784    Kangasala      10.5.1809                   27.3.1850     Kangasala
997 632                   Anna Gustafsd Kärsä                           1.9.1786      Sääksmäki      10.5.1809                   12.11.1851    Kangasala
997 625  1851-      po  Henric Johanss Maunu                            29.2.1812     Kangasala      25.6.1840    Kangasala      12.12.1867    Kangasala
997 626                   Maria Johansd Nattari                         22.9.1812     Kangasala      25.6.1840    Kangasala      4.5.1858      Kangasala
997 623             po  Henric Fabian Henricss Maunu                    26.9.1840     Kangasala      30.8.1859    Lempäälä       21.3.1920     Tamp
997 624                   Henrica Agata Hermansd Ussa                   10.1.1839     Lempäälä       30.8.1859    Lempäälä       5.8.1920      Tamp


    Klemola Monikkala Kangasala

         1705-          Samuel Mattss                                   1661                                                     25.11.1719    Kang
                          Ingeborg Mattsd Huntila                       1654          Pälk                                       25.2.1743     Kang
         1709-25    po  Samuel Samuelss Klemola                         1680                                                     Hakkariin


    Lintula Paalila Kangasala  ratsutila

997 752  1540-84        Lars Paulss Lintu
997 751  1585-1601      Bengt Larss
997 749  1602-34        Bertil Bengtss
997 747  1635-49    po  Simon Bertilss Lintula
999 603  1650-78    vä  Ture Clemetss
999 601  1679-1708  po  Simon Turess Lintula                            1645          Kang                                       1711          Kang
999 602                   Maria Jöransd Hinkkala                        1656          Kuhm                                       7.12.1740     Kangasala


    Laurila Raikku Kangasala

999 291  1667-1708      Brusius Jacobss
999 289  1709-21    po  Jacob Brusiuss Laurila
999 290                   Elin Mårtensd                                 1662                                                     5.6.1737      Kangasala
999 287  1722-47    vä  Matts Sigfridss                                 1686                                                     24.9.1756     Kangasala
999 288                   Anna Jacobsd Laurila                          1694          Kang                                       16.11.1750    Kangasala


    Klemola Riku Kangasala

997 911  1625-35        Marcus Mattss
997 912                   Margareta Arvidsd


    Sammalisto Sammalisto Kangasala

316  85  1729-65        Berndt Adrian Franss Klick                      1699                         1751                        13.12.1764    Kangasala
316  86                   Märta Christina Carlsd Laurentz               1703                         1727                        h 16.10.1748  Kangasala
316  58                   Sofia Dorotea Carlsd Fock                     8.9.1730      Laitila        25.3.1766    Kangasala      11.8.1791     Kangasala
316  33  1766-91        Petter Gustaf Ottoss von Dellvig                25.4.1713     Tobolsk        25.3.1766    Kangasala      6.4.1791      Kangasala
316  93                   Eva Maria Ernstsd Hästesko                    1710                         1739                        4.1.1750      Hart
316  58                   Sofia Dorotea Carlsd Fock                     8.9.1730      Laitila        25.3.1766    Kangasala      11.8.1791     Kangasala


    Markkula Suinula Kangasala  (Janne Markkulan tietoja)

         1638-68        Cnud Marcuss Suinu                                                           1664
                          Brita Thomasd                                                                                          1663          Kang
                          Elin Mattsd                                                                1664                        > 1672
997 907  1668-99    vp  Marcus Mattss Klemola                           1625          Kang                                       1702          Kang
997 908                   Elin Mattsd                                   1628                                                     1702          Kang
997 905  1699-1708  po  Henric Marcuss Markkula                         1649          Kang           1703                        16.5.1738     Kangasala
997 906                   Anna                                                                                                   1700          Kang
                          Sofia Mattsd                                  1669                         1703                        7.3.1733      Kangasala
         1708-27    po  Henric Henricss Markkula                        1682          Kang                                       8.7.1727      Kangasala
                          Walborg Josefsd                               1683                                                     2.5.1743      Kangasala
         1738-71    po  Henric Henricss Markkula                        1714          Kang           28.12.1740   Kangasala      12.6.1771     Kangasla
                          Maria Johansd Antila                          13.7.1718     Sahalahti      28.12.1740   Kangasala      30.5.1786     Kangasala
         1778-80    po  Henric Henricss Markkula                        29.1.1749     Kangasala      5.6.1775     Sahalahti      6.3.1780      Kangasala
                          Anna Henricsd Iso-Arra                        29.9.1751     Sahalahti      4.4.1781     Kangasala      25.3.1831     Kangasala
         1781-1809  II  Carl Jacobss Paukkala                           7.3.1748      Kangasala      4.4.1781     Kangasala      17.5.1824     Kangasala
         1809-35    po  Henric Henricss Markkula                        29.11.1777    Kangasala      17.6.1805    Sahalahti      11.12.1862    Kangasala
                          Sofia Jonasd Laurila                          23.6.1782     Saha           17.6.1805    Sahalahti      16.4.1840     Kangasala
         1835-94    po  Henric Henricss Markkula                        22.7.1817     Kangasala      31.1.1841    Kangasala      8.2.1897      Kang
                          Johanna Mattsd Mattila                        3.8.1821      Kangasala      31.1.1841    Kangasala      21.9.1846     Kangasala
         1894-1913  po  Henric Henricss Markkula                        17.2.1842     Kangasala      13.10.1874   Sääksmäki      23.6.1921     Kang
                          Emma Wilhelmina Henricsd Liuttula             2.6.1849      Sääksmäki      13.10.1874   Sääksmäki      18.10.1924    Kang
         1913-31    po  Väinö Heikinp Markkula                          26.6.1881     Kangasala      20.9.1919    Toij           4.5.1931      Kang
                          Hilma Augusta Alfredint Hasia                 20.9.1893     Toijala        20.9.1919    Toij           5.1.1929      Kang
         1931-49    ve  Kaarle Henrik Heikinp Markkula                  9.8.1875      Kangasala      1.4.1923     Kang           15.3.1953     Kang
                          Martta Amanda Knuutila


    Yrjölä Suinula Kangasala

997 714                   Brita Ericsd                                  1669                                                     27.5.1739     Kangasala
997 901  1722-56    po  Jöran Henricss                                  1689                         1720         Kang           26.12.1760    Kangasala
997 902                   Maria Simonsd Markkula                        1699          Kang           1720         Kang           29.5.1769     Kangasala
997 899  1756-88    po  Johan Jöranss Yrjölä                            29.11.1724    Kangasala      5.10.1746    Kang           8.6.1788      Kangasala
997 900                   Sofia Samuelsd Eerola                         1724          Kang           5.10.1746    Kang           25.4.1811     Kangasala


    Rassi Suomela Kangasala

300 710  1540-84        Thomas Rasi l. Rassi
300 709  1585-1629      Lars Thomass
300 707  1630-39        Mårten Larss
300 705  1640-61    po  Eric Mårtenss Rassi
300 703  1662-1704  po  Escil Ericss Rassi
300 701  1704-22    po  Henric Escilss Rassi                            1657          Kang                                       21.6.1735     Kangasala
300 702                   Brita Bengtsd                                 1648                                                     16.4.1725     Kangasala
300 697  1723-47    po  Matts Henricss Rassi                            1696          Kang                                       30.1.1771     Kangasala
300 698                   Anna Simonsd                                  1701                                                     21.11.1769    Kangasala
300 691  1748-61    po  Johan Mattss Rassi                              2.3.1727      Kangasala      17.5.1747    Kangasala      26.7.1761     Kangasala
300 692                   Anna Henricsd Yrjölä                          23.1.1725     Kangasala      17.5.1747    Kangasala      2.1.1804      Kangasala


    Nikkilä Suorama Kangasala

999 997  1727-66        Johan Anderss Wialenius                         1699          Pirk           3.10.1722    Kangasala      27.3.1766     Kangasala
999 998                   Catarina Eliasd Enckell                       11.9.1706     Kang           3.10.1722    Kangasala      12.12.1775    Lempäälä


    Katinhäntä Tiihala Kangasala

823 609  1879-82    po  Johan Gustaf Simonss Yli-Huuhkaja               29.12.1837    Ylöjärvi       16.7.1858    Ylöjärvi       Viljakkala    1882
823 610                   Wilhelmina Carlsd Roitto                      7.1.1838      Virrat         16.7.1858    Ylöjärvi       14.1.1918     Vilj


    Kiehelä Tiihala Kangasala

831 201                 Carl Samuelss Krook                             1721          Kang                                       h 0.10.1783   Kangasala
831 202                   Catarina Johansd Sten                         26.1.1718     Lempäälä                                   9.10.1792     Kangasala
706 825             vä  Carl Nilss Favorin                              11.1.1739     Hämeenkyrö     5.11.1771    Kangasala      7.9.1802      Hämeenkyrö
706 826                   Catarina Carlsd Krook                         8.11.1746                    5.11.1771    Kangasala      2.7.1812      Hämeenkyrö


    Kartiala Tursola Kangasala  ratsutila

403 361  1675-78    po  Gustaf Hanss Svarthafra                                                      0.12.1690                   24.2.1694     Kark
403 362                   Elisabet Larsd                                                             6.1.1673     Mouhijärvi     1690
403 399                   Anna Maria Eliasd Orrfelt                                                  30.12.1698                  1736
702 371                 Jonas Gustaf Segerstedt                                       Ruotsi         25.3.1743                   16.7.1753
702 372                   Christina Ericsd Coselius                     2.2.1710      Hämeenlinna    8.10.1728    Kangasala      31.3.1739     Hämeenkyrö
702 399                   Anna Christina Axelsd Lindcrantz              25.4.1722                    25.3.1743                   13.9.1761     Pohj
702 377             vä  Fredric Carlss von Pfaler                       19.1.1727                    17.10.1785   Tammi          17.3.1818     Lempäälä
702 378                   Sara Christina Jonasd Segerstedt              6.5.1730      Noki           31.5.1750    Nokia          5.12.1784     Lempäälä
702 350                   Eva Catarina Henricsd Blåfield                15.4.1733     Sääksmäki      17.10.1785   Tammi          20.3.1797     Lemp
855 361             ^v  Frans Johanss von Pfaler                        k 23.1.1737   Pirkkala       22.10.1767   Pirkkala       h 21.10.1778  Pirkkala
855 362                   Helena Eleonora Jonasd Segerstedt             1.1.1733      Hämeenkyrö     22.10.1767   Pirkkala       2.11.1771     Pirk


    Raukola Varala Kangasala

997 989  1644-1700      Jöran Thomass
997 990                   Brita Nilsd


    Eerola Vatiala Kangasala  puustelli Lb.

867 571  1711-12        Henric Samuelss Eerola                                        Kang           31.3.1736    Tottijärvi     1747          Vesi
867 598                   Walborg Ericsd
867 572                   Maria Nilsd Pajukanta                         10.8.1710     Tottijärvi     1748         Vesi


    Sipilä Vehoniemi Kangasala  ratsutila

999 591  1707-42        Jöran Simonss Lintula                           1677          Kang                                       28.12.1766    Kangasala
999 592                   Lisa Samuelsd Mikkola                         1679          Kang                                       2.3.1743      Kangasala


    Yrjölä Vänninsalo Kangasala

993 439  1635-39        Grels Mattss
993 437  1643-78    po  Thomas Grelss Yrjölä
993 438                   Gertrud
993 435  1682-1704  vä  Jöran Jöranss
993 436                   Walborg Thomasd Yrjölä
300 699  1709-36    vä  Henric Johanss                                  1686          Kang                                       4.3.1768      Kangasala
300 700                   Sofia Jöransd Yrjölä                          1681          Kang                                       23.8.1742     Kangasala


    Äkrynmäki Äkryntaipale Kangasniemi

243 939  1541-60        Lars Larss Kekkonen                                                                                      1560          Kang


    Aro l. Iso-Aro Aro Kauhajoki  2/3 (Tapio Piirron tietoja)

         1573-1616      Mårten Sigfridss
                          Brita
         1617-22    p   Enevald Mårtenss
         1623-30    p   Anders Enevaldss                                                                                         1630          Kauhaj
         31-32            Johanna Simonsd                                                                                        1644          Kauhaj
         1633-45    II  Hans Jöranss
         1646-49    ^v  Thomas Mattss
                          N. Enevaldsd Aro
         1649-81    ^p  Sigfrid Anderss Aro                                                                                      h 27.1.1695   Kauhajoki
                          Maria Nilsd Knuuttila                                                                                  h 9.5.1697    Kauhajoki
         1686-1711  po  Simon Sigfridss Aro                             1649          Kauhaj         1670                        26.8.1711     Kauhajoki
                          Susanna Henricsd Sihto                                      Ilma           1670                        20.7.1730     Kauhajoki
         1712-22    po  Jacob Simonss Aro                               k 21.4.1678   Kauhajoki      22.9.1703    Kurikka        Marttilaan
                          Margareta Mattsd Soraeus                      0.9.1686                     22.9.1703    Kurikka        25.2.1760     Kauhajoki
         1722-48    la  Jacob Nilss                                     0.3.1689                     26.6.1720    Kauhajoki
                          Brita Simonsd Aro                             0.9.1698                     26.6.1720    Kauhajoki


    Eno Aro Kauhajoki  1/4 (Tapio Piirron tietoja)

         1570-1604      Nils Grelss
         1605-38        Sigfrid Henricss
         1639-80        Henric Sigfridss
                          Caisa Brusiusd
                          Gertrud Henricsd
         1681-98    po  Filip Henricss Eno
                          N. N.
                          Maria Johansd                                 1654                                                     h 17.1.1714   Kauhajoki
         1699-1702  po  Henric Filipss Eno                                                           17.6.1694    Ilmajoki
                          Susanna Michelsd                                                           17.6.1694    Ilmajoki
                        kappalaispappilaksi

         1627-50        Sigfrid Henricss Albilacovius                   1594          Uske                                       1650          Kauhaj
                          Lisa Paulsd                                                                                            > 1673
         1652-1675      Escil Mattss Stutaeus                           1608          Ilma           1669                        1675          Kauhaj
                          N. Jöransd Mackarus
                          Brita Jacobsd Neostadius                                                   1669
         1675-98    ^p  Jacob Sigfridss Haustramnius                    1642          Kauhaj         1676                        h 3.11.1709   Lapua
                          Catarina Mårtensd Alstadius                                                                            < 1676
                          Christina Johansd Frisius                                                  1676                        > 1715
         1698-1701      Henric Gabrielss Peldanus                       16.2.1667     Ilma           1689                        h 3.5.1706    Ilmajoki
                          Catarina Laibäck                                                           17.3.1689    Ilmajoki
                          Helena Israelsd Alftanus                      24.1.1669                    1689                        28.11.1748    Ilmajoki
         1701-09        Matts Michelss Nervander                        166x          Por            1698                        29.1.1709     Kauhaj
                          Catarina Andersd Telin                                                     23.1.1710    Kauhajoki      < 1718        Kauhaj
         1709-66    II  Henric Jacobss Hideen                           1680          Turk           > 1720                      28.8.1766     Kauhajoki
                          Elisabet Arvidsd Rothovius                                                 29.9.1719    Hämeenkyrö     14.6.1720     Kauhaj
                          Maria Jacobsd Wilstadius                      k 18.8.1691   Kokkola        > 1720                      7.3.1776      Kauhajoki
         1767-81    vä  Natanael Michelss Wahrnberg                     26.7.1715     Teisko         1756                        16.6.1781     Kauhajoki
                          Helena Henricsd Hideen                        4.1.1711      Kauhajoki      1756                        0.3.1786      Kauhaj
         1783-1803      Anders Thomass Törnudd                          12.9.1748     Tyrn           16.6.1775    Isokyrö        22.9.1820     Lohtaja
                          Brita Christina Mattsd Lescelius              19.1.1758     Ylistaro       16.6.1775    Isokyrö        11.5.1827     Lohtaja
855 825  1804-11        Abraham Samuelss Mellenius                      28.3.1768     Uusikaupunki   2.2.1794     Sauvo          12.7.1817     Lumi
855 826                   Ulrica Lovisa Jacobsd Possén                  1.6.1771      Dragsfjärd     2.2.1794     Sauvo          16.11.1827    Lumi
         1812-18        Christian Abrahamss Sandbäck                    26.11.1770    Kustavi        1798                        22.11.1818    Kauhajoki
                          Beata Ericsd Nystedt                          5.10.1777     Hattula        1798                        9.6.1841      Kaskinen
912 317  1821-33        Johan Larss Malin                               6.2.1766      Sääk           28.4.1791    Forssa         10.11.1833    Kauhaj
912 317                   Serafia Nilsd Berghäll                        21.9.1773     Renko          28.4.1791    Forssa         4.6.1831      Kauhajoki
         1835-38        Nils Henric Jacobss Chydenius                   13.4.1790     Lumi           16.6.1844    Vähäkyrö       21.1.1860     Vähäk
                          Brita Catarina Andersd Aspegren               8.11.1786     Purmo          10.6.1817    Korsnäs        27.12.1841    Vähäkyrö
                          Maria Elisabet Granlund                                                    16.6.1844    Vähäkyrö       1907
         1839-41        Gustaf Adolf Johanss Andström                   15.10.1791    Vaasa          28.6.1841    Ilmajoki       1.12.1841     Kauhaj
                          Agata Elisabet Danielsd Alcenius              23.10.1812    Ilmajoki       28.6.1841    Ilmajoki       1894
         1843-51        Fredric Mattss Ollonqvist                       25.2.1801     Ahlainen       19.1.1830    Pori           19.10.1851    Kauhajoki
                          Anna Sofia Johansd Lovén                      19.2.1808     Pori           19.1.1830    Pori           9.6.1852      Kauhajoki
957 283  1855-64        Samuel Johanss Hellgrén                         28.7.1800     Lohj           2.4.1837     Vihti          13.11.1890    Urja
957 284                   Wilhelmina Johansd Sjöblom                    18.5.1803     Snap           2.4.1837     Vihti          6.7.1881      Urja
         1864-68        Fredric Napoleon Fredricss Ottelin              7.8.1817      Ii             9.8.1864     Pälkäne        23.11.1892    Kauhava
                          Maria Sofia Eleonora Brorsd Lizelius          2.5.1820      Ristiina       5.8.1845     Mikk mlk       15.3.1863     Pälkäne
                          Amalia Josefina Henriette Carlsd Limon        21.6.1830     Kiikka         9.8.1864     Pälkäne        21.6.1906     Vaas
         1869-78        Frans Henric Henricss Hällfors                  29.11.1821    Pori                                       8.12.1886     Teuv
853 627  1878-87        Carl Oscar Carlss Kraft                         4.8.1849      Turku          15.12.1870   Turk           10.10.1912    Nakk
853 628                   Christina Carolina Carlsd Janke               21.2.1847     Åbo            15.12.1870   Turk           3.3.1898      Hels
         1887-91        Gustaf Edvard Johanss Lybeck                    15.11.1851    Pirt           12.3.1878    Kalvola        1927          Kauhaj
                          Sofia Lovisa Wilhelmsd Skogström              26.4.1855     Tyrvää         12.3.1878    Kalvola        ero           1893
         1893-1920      Carl Eliel Mattss Meno e Malmberg               14.11.1853    Tamp           1887                        22.10.1920    Kauhaj
                          Hilma Alfonsina Schmidt                                                    1887


    Eno Aro Kauhajoki  lb.

         1703-07    sa  Henric Filipss Eno                                                           17.6.1694    Ilmajoki
         -10              Susanna Michelsd                                                           17.6.1694    Ilmajoki


    Ikkelä Aro Kauhajoki  1/3

         1586-1626      Mårten Mårtenss Aro
         1627-59    p   Hans Mårtenss                                   1594                                                     h 23.9.1677   Kauhajoki
                          N. N.                                                                                                  h 9.6.1678    Kauhajoki
         1660-85    po  August Hanss Ikkelä                             1625                                                     24.2.1700     Kauhajoki
                          Petronella Dionysiusd Panula                  1630                                                     h 22.5.1698   Kauhajoki
         1686-99    po  Sigfrid Augustss Ikkelä                                                                                  isoviha
                          Agda Bertilsd
         1700-02    ve  Anders Augustss Ikkelä                                                       2.1.1700     Kauhajoki
                          Maria Andersd Harja                                                        2.1.1700     Kauhajoki
         1703-13        Gabriel Jacobss Iso-Kurikka                     1684          Kuri           9.3.1702     Kauhajoki      1714          Kauhaj
                          Susanna Johansd Kaura                         k 18.12.1676  Kauhajoki      18.8.1717    Kauhajoki      24.2.1770     Kauhajoki
         1717-22    II  Anders Johanss                                  0.11.1674                    18.8.1717    Kauhajoki      8.7.1750      Kauhajoki
         1723-41    vä  Mårten Thomass Korhonen                         k 25.10.1696  Kauhajoki      24.9.1721    Kauhajoki      5.5.1764      Kauhajoki
         42-46            Susanna Gabrielsd Ikkelä                      28.12.1702    Kauhaj         24.9.1721    Kauhajoki      29.8.1778     Kauhajoki


    Kaura Aro Kauhajoki  1/4 vänrikin puustelli

         1666-78        Eric Hanss Soikka/Ikkelä?                                     Kauhaj                                     h 30.5.1697   Kankaanpää
                          Lisa Henricsd?
                          Lisa Olofsd Härkinen
         1679-97        Johan Augustss Ikkelä                                                                                    12.6.1700     Kauhajoki
                          Susanna Clemetsd                                                                                       h 22.12.1695  Kauhajoki
         1698-1711      Thomas Michelss [Seinäjoen Jouppilasta]
         1712-36        Jacob Anderss Nisula                            0.4.1699      Kuri          15.11.1730   Kauhajoki       Teevahaiseen
                          Maria Jacobsd                                 10.12.1709                  15.11.1730   Kauhajoki

         1718           Jacob Henricss Peldan                           0.12.1694                                                25.12.1760    Ilmajoki
         1718-20        Anders Nordeen
         1720-23    sa  Jacob Henricss Peldan                           0.12.1694                                                25.12.1760    Ilmajoki
         1723-25        Eric Johan von Schmitten
         1728-30        Otto Wilhelm Jurgenss Lode                      24.11.1704    Moskova        25.12.1748   Kalanti        h 31.12.1776  Espoo
                          Catarina Agneta Hermansd Fleming              k 27.8.1719   Tukholma       12.3.1738    Halikko        h 19.9.1745   Lait
                          Ulrica Beata Carlsd Leijonhufvud              28.1.1726     Simtuna        25.12.1748   Kalanti        23.8.1796     Kirkkonummi
         1730-40        Johan Lönnroth
         1740-48        Johan Rahse                                     1697                         1736                        1776
                          Anna Margareta Bäckman                        0.10.1700                    1736
         1748-50    sa  Johan Lönnroth
         1750-61        Hans Henric Ferdinandss de Carnall              13.12.1724    Kristiinan     1762                        25.2.1801     Helsinki
                          Maria Charlotta Ottosd Engelcrantz            17.2.1736     Tukholma       1762                        10.10.1826    Helsinki
         1761-62        Johan Magnus Petterss Planman                                                12.3.1752    Vaasa          16.1.1762     Stralsund
                          Catarina Bucht                                1725                         12.3.1752    Vaasa          15.11.1797    Vaasa
         1762-63        Carl Fredric Gustafss Gisselkors                16.1.1724     Kälviä         10.10.1751   Pälkäne        1.11.1768     Vaasa
                          Barbara Charlotta Carlsd Törnecreutz          1730                         10.10.1751   Pälkäne        20.11.1772    Tukholma
         1763-73        Fredric Johan Gustafsson                        7.7.1732                     30.4.1769    Åbo            > 1777
                          Barbara Helena Brandt                         2.3.1740                     30.4.1769    Åbo            30.1.1772     Kauhajoki
         1773-76        Christofer Henric Carlss Printz                 17.1.1742     Maksamaa                                   6.6.1791      Karuna
         1776-78        Carl Gustaf Gabrielss Favorin                   1749                         27.12.1782   Isokyrö        3.10.1789
                          Charlotta Magdalena Johansd Löthman           23.7.1760     Paltamo        13.5.1792    Kokkola mlk    16.7.1838     Kokkola
         1778-87        Carl Georg Georgss Printz                       3.1.1771      Ylis           2.5.1823     Siikainen      2.5.1852      Siikainen
                          Caisa Johansd Högström                        2.9.1780      Lapväärtti     2.5.1823     Siikainen      1.6.1857      Siikainen
         1787-1810  ve  Gustaf Jacob Georgss Printz                     21.8.1776     Ilmajoki       2.11.1811    Isokyrö        3.1.1834      Kristiinankaup
                          Beata Sofia Axelsd Freidenfelt                31.12.1779    Vöyri          2.11.1811    Isokyrö        9.8.1858      Kristiinankaup


    Kuutti Aro Kauhajoki  1/6

         1700-07        Michel Perss Sutar [suutari]
                          Margareta Bertilsd
         1708-38        Jöran Hanss Turja                               1680          Kauhaj         25.6.1705    Kauhajoki      28.3.1761     Kauhajoki
                          Maria Mattsd Tarkka                           0.11.1689     Kauhaj         25.6.1705    Kauhajoki      5.7.1770      Kauhajoki


    Mattila l. Vähä-Aro Aro Kauhajoki  1/4

         1585-1624      Matts Mårtenss
         1624-61    p   Jacob Mattss
         1662-69        Jöran Henricss                                                                                           h 21.2.1697   Kauhajoki
                          Clara Mattsd
         1670-1701  po  Lars Jöranss Mattila                            1651                                                     10.9.1731     Kauhajoki
                          Johanna Sigfridsd Aro                         1657          Kauhaj                                     20.12.1715    Kauhajoki
         1702-34    po  Henric Larss Mattila                            8.1.1677      Kauhaj         14.10.1706   Kurikka        3.4.1742      Kauhajoki
                          Margareta Henricsd                            0.1.1681                     14.10.1706   Kurikka        1760          Kauhaj


    Harja Harja Kauhajoki  1 (Tapio Piirron tietoja)

         1569-1610      Brusius Clemetss
         1611-35    p   Cnud Brusiuss
         1636-68    po  Bertil Cnudss Harja                             1604                                                     h 12.6.1681   Kauhajoki
                          N. N.
         1669-96    po  Anders Bertilss Harja                                                                                    1706          Karij
                          Margareta Mårtensd                                                                                     h 19.9.1697   Kauhajoki
         1697-1718  po  Arvid Anderss Harja                             0.5.1672      Kauhaj                                     15.8.1743     Kauhaj
                          Margareta Simonsd Aro                         k 1.1.1676    Kauhajoki                                  11.2.1754     Kauhajoki
         1719-33    po  Johan Arvidss Harja                             17.12.1700    Kauhajoki      1721         Ilmajoki       22.10.1777    Kauhajoki
                          Anna Mattsd Uppa                              k 18.12.1698  Ilmajoki       1721         Ilmajoki       19.4.1772     Kauhajoki


    Ala-Harja Harja Kauhajoki  13/24 (Tapio Piirron tietoja)

         1734-63    ve  Jacob Arvidss Harja                             k 21.4.1707   Kauhajoki      1729                        15.10.1769    Kauhajoki
                          Susanna Danielsd                              1.1.1709                     1729                        30.10.1778    Kauhajoki


    Yli-Harja Harja Kauhajoki  13/24 (Tapio Piirron tietoja)

         1734-48    sa  Johan Arvidss Harja                             17.12.1700    Kauhajoki      1721         Ilmajoki       22.10.1777    Kauhajoki
                          Anna Mattsd Uppa                              k 18.12.1698  Ilmajoki       1721         Ilmajoki       19.4.1772     Kauhajoki


    Kala l. Kalalahti Harja Kauhajoki  1/4

         1672-1685      Marcus Hanss Ikkelä [satulaseppä Miedosta]                                   28.12.1688   Ilma?
         1686-92    po  Grels Marcuss Kalalahti                                                      21.5.1684    Ilmajoki
                          Johanna Jöransd                                                            21.5.1684    Ilmajoki
         1693-98        Matts Bengtss
         1699-1722      Jacob Simonss Hannuksela                                      Ilma           3.6.1696     Jalasjärvi     1721          Kauhaj
                          Maria Simonsd Luopajärvi                      0.3.1677      Jala           3.6.1696     Jalasjärvi     18.5.1763     Kauhajoki
         1723-41    po  Jacob Jacobss Kala                              k 17.1.1697   Ilmajoki       1721         Ilmajoki       29.8.1741     Kauhajoki
                          Maria Johansd Pietilä                         k 15.3.1699   Ilmajoki       1721         Ilmajoki       11.11.1778    Kauhajoki


    Kohlu Harja Kauhajoki  1/4 (Tapio Piirron tietoja)

         1592-1625      Eric Ericss
  1 999                 autio
         1690-95        Simon Marcuss
                          Gertrud Michelsd
         1697-1720      Per Jacobss Jouppila                            1656          Ilma           24.6.1678    Ilmajoki       1720          Kauhaj
                          Maria Jacobsd Kylmäjyrä                       1660          Kuri           24.6.1678    Ilmajoki       1722          Kauhaj
         1722-24    vä? Johan Ericss
         1725-52    ^v  Anders Thomass Laturi                           0.12.1670     Kuri?          28.9.1720    Kauhajoki
                          Margareta Persd Kohlu                         k 12.3.1699   Kauhajoki      28.9.1720    Kauhajoki      13.8.1783     Kauhajoki


    Laturi Harja Kauhajoki  1/4

         1690-1701      Thomas Henricss Mieto                           1642          Kuri                                       28.12.1722    Kauhajoki
                          N. N.
                          Susanna Andersd Harja                         1660                                                     11.4.1736     Kauhajoki
         1702-35    po  Eric Thomass Laturi                             0.5.1691      Kauhaj         22.10.1711   Kauhajoki
                          Anna Henricsd                                 0.12.1691                    22.10.1711   Kauhajoki


    Marttila Harja Kauhajoki  1/4 (Tapio Piirron tietoja)

         1690-1702      Mårten Bengtss Huikku                                                                                    h 5.3.1705    Kauhajoki
                          Walborg Jöransd Turja                                                                                  1719          Kauhaj
         1703-07    po  Hans Mårtenss Marttila [seppä]
         1708-19    ve  Simon Mårtenss Marttila                         k 12.10.1679  Kauhajoki      8.3.1708     Kauhajoki      1720          Kauhaj
                          Maria
                          Agneta Simonsd Aro                            0.12.1670     Kauhaj         8.3.1708     Kauhajoki      20.6.1749     Kauhajoki
         1719-22    la  Jacob Simonss Aro                               k 21.4.1678   Kauhajoki      22.9.1703    Kurikka        30.6.1741     Kauhajoki
                          Margareta Mattsd Soraeus                      0.9.1686                     22.9.1703    Kurikka        25.2.1760     Kauhajoki
         1722-26    ^p  Hans Simonss Marttila
         1727-37    sa  Jacob Simonss Aro                               k 21.4.1678   Kauhajoki      22.9.1703    Kurikka        30.6.1741     Kauhajoki
                          Margareta Mattsd Soraeus                      0.9.1686                     22.9.1703    Kurikka        25.2.1760     Kauhajoki


    Sorvari Harja Kauhajoki  1/4

         1653-80        Johan Henricss Sorvari
                          Gertrud Ericsd                                                                                         3.5.1738      Kauhaj
         1681-1707  po  Henric Johanss Sorvari
         1707-08    la  Eric Nilss                                                                                               sotaan
                          Walborg Michelsd
  1 999                 autio
         1709-13        Matts Nilss
                          Caisa
         1722-36    po  Elias Mattss                                    1680                         8.12.1707    Kurikka        24.4.1738     Kauhajoki
                          Caisa Jacobsd/Johansd                         1678                         8.12.1707    Kurikka        8.9.1741      Kauhajoki


    Toivakka Harja Kauhajoki  1/4

         1687-89        Simon Marcuss
                          Gertrud Michelsd
         1690-1714  la  Grels Michelss
                          Lisa Clemetsd
         1722-40        Isac Mårtenss                                   0.12.1683                    24.2.1714    Kauhajoki
                          Lisa Thomasd                                  0.4.1688                     24.2.1714    Kauhajoki


    Turja Harja Kauhajoki  1/4

         1573-92        Lars Henricss
         1593-1605  p   Jöran Larss
         1606-22        Jacob Cnudss Turja
         1623-25    p   Clemet Jacobss
         1625-38    p   Bertil Clemetss
         1639-51        Escil Simonss
         1652-77        Jöran Hanss Ikkelä
                          N. N.
         1678-80    vä  Mårten Bengtss                                                                                           Marttilaan
                          Walborg Jöransd Turja                                                                                  1719          Kauhaj
         1681-98    la  Hans Jöranss Turja                                                                                       h 15.6.1698   Kauhajoki
         99-00            Johanna Bertilsd Kakkuri                                    Kuri                                       h 11.10.1708  Kauhajoki
         1701-09    II  Anders Johanss                                                                                           0.6.1742      Närpiö(Kauhajoki)
         1710-48    vä  Henric Jacobss Iso-Kurikka                      25.12.1686    Kuri           18.10.1708   Kauhajoki      17.1.1774     Kauhajoki
                          Maria Hansd Turja                             0.3.1686                     18.10.1708   Kauhajoki


    Äijö Harja Kauhajoki  1/4 (Tapio Piirron tietoja)

         1675-1701      Dionysius Anderss                                                            1669         Kauhaj         1701          Kauhaj
                          Brita Bertilsd Harja                          1650          Kauhaj         1669         Kauhaj         15.2.1730     Kauhajoki
         1702-23    po  Jacob Dionysiuss Äijö                           1669                         1696-99                     10.8.1724     Kauhajoki
                          Margareta                                                                  1690                        h 26.6.1695   Kauhajoki
                          Lisa Augustsd Ikkelä                          1678          Kauhaj         1696-99                     1721          Kauhaj
         1724-44    po  Eric Jacobss Äijö                               k 7.5.1693    Kauhajoki      29.9.1716    Kauhajoki      22.1.1774     Kauhajoki
                          Margareta Henricsd Yrjänäinen                 k 2.12.1695   Kauhajoki      29.9.1716    Kauhajoki      4.9.1781      Kauhajoki


    Havunen l. Nyppeli Hyyppä Kauhajoki  1/2

         1590-1636      Michel Mattss
         1635-44    vä  Dionysius Hanss                                               Hauh                                       Panulaan
                          N. Michelsd Havunen
         1645-47    sa  Michel Mattss
         1648-51        Sigfrid Olofss
         52-58            N. N.
         1657-1702  ^^p Matts Dionysiuss Havunen                                                     1657                        h 3.2.1695    Kauhajoki
                          Maria Hansd                                   1637                         1657                        20.6.1717     Kauhajoki
         1703-09    po  Matts Mattss Havunen                            1657          Kauhaj         1682         Kauhaj         27.6.1717     Kauhajoki
                          Anna Thomasd Koski                            1664          Kauhaj         1682         Kauhaj         25.10.1727    Kauhajoki
         1710-38    po  Valentin Mattss Havunen                         24.1.1687     Kauhaj         1711         Kuri           19.5.1765     Kauhajoki
                          Walborg Mårtensd Hirvelä                      0.4.1689      Kuri           1711         Kuri           16.9.1777     Kauhajoki


    Hietakangas l. Muurahainen l. Murhunen Hyyppä Kauhajoki  1/6

          1692-1701     Arvid Mattss                                                                                             Juonelle
                          Caisa
          1702-09       Anders Ericss Murasluoma                                                                                 sotaan
  1 999                 autio
          1734-48       Matts Olofss                                    0.8.1702                     27.12.1726   Kauhajoki
                          Lisa Thomasd                                                               27.12.1726   Kauhajoki
  1 999                 autio


    Juoni Hyyppä Kauhajoki  1/4

         1660-77        Lars Larss Juoni
                          Gertrud Bengtsd
         1678-1701      Abel Arvidss                                                                 2.7.1700     Kauhajoki
                          Brita Brusiusd
                          Susanna Simonsd/Sigfridsd                                                  2.7.1700     Kauhajoki
         1702-10        Arvid Mattss
                          Caisa
  1 999                 autio
         1712-25        Jacob Jacobss
         1726-36    po  Per Jacobss Juoni                               0.5.1693                     3.1.1720     Ikaalinen
                          Anna Bertilsd                                 0.12.1692                    3.1.1720     Ikaalinen


    Kauhajärvi Hyyppä Kauhajoki  1/4

         1682-          Thomas Johanss
  1 999                 autio
         1694-98    ve? Eric Johanss
  1 999                 autio
         1707-33        Thomas Johanss                                  1636                                                     28.1.1739     Kauhajoki
                          Susanna Bengtsd                               1663                                                     12.9.1739     Kauhajoki
                        Matts Anderss                                                                10.12.1732   Kauhajoki
                          Walborg Mårtensd                              0.8.1714                     10.12.1732   Kauhajoki


    Kiviluoma Hyyppä Kauhajoki  1/4

         1672-1707      Matts Mattss [Kurikan Nenättömästä]
                          Agda Henricsd
         1708-18        Thomas Grelss Kiviluoma                         0.12.1676     Kuri           21.9.1702    Kauhajoki      Panttiin
                          Maria Sigfridsd Pantti                        0.3.1679      Kauhaj         21.9.1702    Kauhajoki      17.4.1761     Kauhajoki
         1718-30        Pantin [= sama]


    Korhonen Hyyppä Kauhajoki  1/4

         1569-91        Per Jöranss Savolainen
         1592-1601  p   Jöran Perss Savolainen
         1612-16        Bertil Anderss
         1617-19        Eric Mårtenss Könönen
         1620-24    sa  Bertil Anderss
         1624-26        Paul Paulss Korhonen
         1629-68    p   Matts Paulss Korhonen                           1597                                                     Seppään
                          Gertrud Bertilsd                                                                                       1681
                          Margareta Jöransd Möykky                                                                               h 25.7.1697   Kauhajoki
                    II  Nils Sigfridss Aro                                                                                       h 29.6.1697   Kauhajoki
         1669-1701  po  Lars Matts Korhonen                                                                                      1721          Kauhaj
                          Lastica Bengtsd/Mattsd                                                                                 1701          Kauhaj
         1702-23    po  Thomas Larss Korhonen                           1655          Kauhaj                                     22.12.1724    Kauhajoki
                          Lisa Mattsd Seppänen                          1665                                                     1706          Kauhaj
         1724-38    po  Matts Thomass Korhonen                          29.9.1689     Kauhaj         29.9.1709    Kauhajoki      28.4.1779     Kauhaj
                          Lisa Sigfridsd Pantti                         0.12.1688     Kauhaj         29.9.1709    Kauhajoki      8.5.1763      Kauhajoki


    Könnö l. Könönen l. Könnilä Hyyppä Kauhajoki  1/4

         1635-41        Paul Michelss
         42-48            N. N.
         1648-68    po  Eric Paulss Könnö
         1669-85    ve  Bengt Paulss Könnö
                          Gertrud Bertilsd
         1686-1708  po  Matts Bengtss Könnö
                          Anna Fransd                                   1662                                                     1.5.1746      Kauhajoki
         1709-10    po  Jöran Mattss Könnö
         11-12            N. N.
         1713-35    ve  Mårten Mattss Könnö                             0.11.1679                    7.12.1740    Kauhajoki
                          Gertrud Bengtsd                               k 23.3.1679   Kauhajoki      29.9.1711    Kauhajoki      5.11.1738     Kauhajoki
                          Walborg Jöransd Paholuoma                     1718          Honka?         7.12.1740    Kauhajoki


    Pantti l. Jorrenmaa Hyyppä Kauhajoki  1/4

         1671-85        Henric Thomass                                                                                           h 1.10.1693   Kauhajoki
                          Walborg                                                                                                1697          Kauhaj
         1686-      po  Sigfrid Henricss Pantti                         1644          Kauhaj                                     11.1.1730     Kauhajoki
                          Lisa Fransd Nummijärvi                        1654          Kauhaj                                     6.1.1740      Kauhajoki
         -1717      po  Anders Sigfidss Pantti                          1672          Kauhaj         1723-24                     h 23.3.1729   Merikarvia
                          Maria Bertilsd                                                             1690                        1704          Kauhaj
                          Caisa Thomasd Koski                                         Kauhaj         11.6.1705    Kauhajoki      1722          Ahla
                          Anna Mattsd Koski                                                          1723-24
         1718-35    la  Thomas Grelss Kiviluoma                         0.12.1676     Kuri           21.9.1702    Kauhajoki      6.3.1757      Kauhajoki
                          Maria Sigfridsd Pantti                        0.3.1679      Kauhaj         21.9.1702    Kauhajoki      17.4.1761     Kauhajoki


    Peurala l. Vakkuri Hyyppä Kauhajoki  1/4

         1693-1708      Mårten Ericss
                          Walborg
         1709-13    po  Matts Mårtenss Peura
  1 999                 autio
         1728-34        Jacob Marcuss                                                                28.12.1721   Ahla?
                          Anna Sigfridsd                                                             28.12.1721   Ahla?


    Piipari Hyyppä Kauhajoki  1/4 (Tapio Piirron tietoja)

         1590-94        Simon Jöranss
         1695-1706      Henric Mårtenss
         1707-13        Anders Augustss Ikkelä                                                       2.1.1700     Kauhajoki
                          Maria Andersd Harja                                                        2.1.1700     Kauhajoki
  1 999                 autio
         1724-27        Antonius Mattss Havunen                         0.1.1671      Kauhaj         17.2.1701    Kauhajoki      24.6.1743     Kauhajoki
                          Agneta Michelsd Nummikoski                    0.5.1679      Kauhaj         17.2.1701    Kauhajoki      1742          Kauhaj
         1728-54    po  Jöran Antoniuss Piipari                         k 22.3.1706   Kauhajoki      2.11.1738    Kauhajoki      7.12.1775     Kauhajoki
                          Brita Jöransd                                 1690                         21.9.1726    Kauhajoki      10.6.1730     Kauhajoki
                          Susanna Mattsd                                0.2.1696                     18.12.1730   Kauhajoki      5.5.1738      Kauhajoki
                          Agneta Sigfridsd                              0.1.1702                     2.11.1738    Kauhajoki      5.10.1788     Kauhajoki


    Rahikka Hyyppä Kauhajoki  1/4

         1696-1713      Jacob Bengtss
                          Susanna
  1 999                 autio
         1724-41        Anders Jacobss Rahikka                          29.11.1697                   24.9.1721    Kauhajoki      14.4.1741     Kauhajoki
                          Maria Jacobsd Kala                            k 21.7.1698   Kauhajoki      24.9.1721    Kauhajoki
  1 999                 autio


    Rauska Hyyppä Kauhajoki  1/4

         1579-91        Paul Nilss Rauska
         1529-1627  p   Paul Paulss Rauska
         28-30            Agneta?
         1631-54        Thomas Henricss
         1655-69    po  Clemet Thomass Rauska
                          N. N.
                          Lastica Jöransd
         1670-98    po  Grels Clemetss Rauska
                          Petronella Brusiusd
         1699-1708  po  Eric Grelss Rauska                                                                                       sotaan
                          Margareta
                          Lisa
  1 999                 autio
         1709-10        Matts Davidss [onko Havunen?]
         1711-34    po  Jöran Mattss Havunen                            0.4.1674                     14.12.1728   Kauhajoki      11.7.1745     Kauhajoki
                          Lisa Nilsd                                    1.6.1677                                                 30.12.1727    Kauhajoki
                          Margareta Andersd                             0.2.1677                     14.12.1728   Kauhajoki


    Seppä l. Seppänen Hyyppä Kauhajoki  1/4

         1624-34        Michel Ericss
         1624-34        Nils Ericss
         1635-38        Paul Michelss                                                                                            Könnölle
                          N. N.
         1639-48        Jöran Grelss
         1649-74        Jöran Thomass
         1675-83        Matts Paulss Korhonen                           1597                                                     1683          Kauhaj
                          Gertrud Bertilsd                                                                                       1681
                          Margareta Jöransd Möykky                                                                               h 25.7.1697   Kauhajoki
         1684-95    II  Nils Sigfridss Aro                                                                                       h 29.6.1697   Kauhajoki
         1696-1722  ve  Thomas Sigfridss Aro                            0.12.1663     Kauhaj         1696         Kauhaj         2.4.1746      Kauhajoki
                          Walborg Davidsd Yrjänäinen                    0.5.1670      Kauhaj         1696         Kauhaj         5.1.1744      Kauhajoki
         1723-51    po  Johan Thomass Seppä                             9.6.1702      Kauhajoki      17.11.1754   Kauhajoki      5.9.1763      Kauhajoki
                          Susanna Olofsd Mäntylä                        0.2.169x      Teuv           6.6.1721     Kauhajoki      14.5.1754     Kauhajoki
                          Susanna Henricsd                                                           17.11.1754   Kauhajoki


    Teevahainen Hyyppä Kauhajoki  1/4

         1666-77        Matts Perss Toivonen
         1678-98    po  Sigfrid Mattss Teevahainen
                          Agneta Ericsd
         1699-1706  po  Jöran Sigfridss Teevahainen
                          Margareta Andersd                             1.6.1677                                                 12.11.1757    Kauhajoki
         1707-09        Anders Nilss                                    1671                                                     4.7.1731      Kauhajoki
                          Maria Larsd Korhonen                          1667                                                     1.6.1727      Kauhajoki
  1 999                 autio
         1709-13        Simon Anderss Kokko                             k 23.10.1681  Kauhajoki                                  1721          Kauhaj
                          Lisa Thomasd Koski                            0.11.1671                                                4.9.1745      Kauhajoki
  1 999                 autio
         1725-40        Anders Josefss                                  0.11.1691                                                Lapväärtti
                          Maria Paulsd                                  0.9.1690
                        Jacob Anderss Nisula                            0.4.1699      Kuri          15.11.1730   Kauhajoki 
                          Maria Jacobsd                                 10.12.1709                  15.11.1730   Kauhajoki 


    Filppula Kauhajoki Kauhajoki

         1608-27        Filpus Simonss
         1631-44    p   Henric Filpuss                                                                                           maastakarkoitus
         1647-53        Knuuttilan
         1653-99    po  Jacob Nilss Knuuttila                                                                                    14.3.1700     Kauhajoki
                          Maria Dionysiuss Panula                       1633                                                     2.4.1711      Kauhajoki
         1700-10    po  Dionysius Jacobss Filppula                      0.4.1659      Kauhaj         10.5.1730    Kauhajoki      2.2.1745      Kauhajoki
                          Lisa Filipsd Eno                              1656          Kauhaj                                     18.8.1726     Kauhajoki
                          Anna Henricsd                                 0.9.1691                     10.5.1730    Kauhajoki
         1711-15    po  Matts Dionysiuss Filppula                                                    28.5.1702    Kauhajoki
         15-18            Lisa Grelsd Mattila                           k 28.10.1676  Ilmajoki       1717         Kauhaj         15.2.1738     Ilmajoki
         1719-25    II  Thomas Larss                                    0.12.1685                    1717         Kauhaj         21.8.1758     Ilmajoki
         1726-48    po  Anders Mattss Filppula                          k 23.11.1702  Kauhajoki      24.11.1723   Kauhajoki
         49-50            Maria Olofsd                                  0.3.1693                     24.11.1723   Kauhajoki


    Heikkilä l. Siloinen Kauhajoki Kauhajoki  1/3 (Tapio Piirron tietoja)

         1575-90        Anders Simonss
         1581-1602      Brusius Henricss
         03-04            Caisa
         1608-22        Anders Siloinen                                                                                          sotaan
         1617-38        Henric Sigfridss Kokko                                                                                   Enoon?
                          N. N.
         1639-77    po  Clemet Henricss Heikkilä                        1613                                                     < 1686
                          Margareta Mattsd                                                                                       h 24.6.1679   Kauhajoki
         1678-99    po  Matts Clemetss Heikkilä                                                      23.9.1676    Ilmajoki       1699          Kauhaj
                          N. N.                                                                                                  h 1676        Kauhajoki
         00-06            Susanna Andersd Paavola                                                    23.9.1676    Ilmajoki       1719          Kauhaj
         1707-10    po  Grels Mattss Heikkilä                           k 14.3.1680   Kauhajoki                                  1710          Kauhaj
         11-12            Susanna Jöransd                               0.2.1685                     27.12.1712   Kauhajoki      6.1.1770      Kauhajoki
         1713-34    II  Eric Mårtenss Peurala                           0.5.1678                     27.12.1712   Kauhajoki


    Ikkeläjärvi Kauhajoki Kauhajoki  1/4

993  21  1686-1700      Zacarias Thomass                                                                                         h 6.10.1701   Kauhajoki
993  22                   Johanna Sigfridsd Yrjänäinen                  1629          Kauhaj                                     8.11.1717     Kauhajoki
         1701-13    po  Grels Zacariass Ikkeläjärvi
                          N. N.
         -1723      po  Jacob Grelss Ikkeläjärvi                                                                                 Lapväärtti
         1723-46        Johan Mattss Levula                             0.11.1686     Kuri           
                          Walborg Thomasd Korhonen                      0.4.1685                     29.9.1709    Kauhajoki      7.4.1759      Kauhajoki
                          Anna


    Knuuttila Kauhajoki Kauhajoki  2/3 (Tapio Piirron tietoja)

         1570-1622      Cnud Cnudss
         1623-53    p   Nils Cnudss                                                                                              1655          Kauhaj
                          Caisa Michelsd                                                                                         1667          Kauhaj
         1654-77    po  Matts Nilss Knuuttila                                                                                    1682          Tukholma
         82-86            Magdalena Thomasd Iso-Kurikka                                                                          h 4.6.1705    Kauhajoki
         1678-81    po  Samuel Mattss Knuuttila
         1686-1714  vä  Henric Henricss Rein                                          Isok           11.6.1678    Kauhajoki      1714          Kauhaj
                          Walborg Mattsd Knuuttila                      0.4.1659      Kauhaj         11.6.1678    Kauhajoki      22.12.1743    Kauhajoki
         1723-26        Matts Olofss                                                                 27.12.1726   Kauhajoki      Muurahaiseen
                          Lisa Thomasd                                                               27.12.1726   Kauhajoki
         1726-41    ^p  Johan Henricss Rein                             29.9.1680     Kauhaj         16.6.1701    Lapua          2.6.1750      Kauhajoki
                          Lisa Jeremiasd Sten                           0.8.1681                     16.6.1701    Lapua


    Koivunieni Kauhajoki (vai Valli) Kauhajoki  1/6

         1695-1704      Josef Mattss
                          Margareta
         1705-06        Jacob Bertilss Harja                            1654          Kauhaj                                     28.12.1724    Kauhajoki
                          Margareta Henricsd                            1655                                                     23.12.1738    Kauhajoki
         1707-09        Gabriel Danielss                                                             4.9.1704     Kurikka
                          Gertrud Isacsd                                                             4.9.1704     Kurikka
  1 999                 autio
         1712           Anders
  1 999                 autio
                        Eric Sigfridss                                  0.4.1694
                          Caisa Bertilsd                                0.11.1682
         1733-51    po  Johan Ericss Koivuniemi                         0.12.1716                    8.10.1732    Kauhajoki
                          Brita Jöransd                                 1709                         8.10.1732    Kauhajoki


    Kokko Kauhajoki Kauhajoki  1/3 (Tapio Piirron tietoja)

         1585-90        Urbanus Ericss
         1591-1607      Bengt Ericss
         08               Rigissa?
         1609-61    p   Johan Bengtss
         1662-77    po  Eric Johanss Kokko
                          Walborg Mattsd                                                                                         h 10.2.1695   Kauhajoki
         1678-1701  po  Anders Ericss Kokko                                                          1674                        1720          Kauhaj
                          Lisa Sigfridsd                                                             1674                        h 5.6.1707    Kauhajoki
         1702-32    po  Matts Anderss Kokko                             k 9.2.1679    Kauhajoki      6.11.1743    Kurikka        7.6.1758      Kauhajoki
                          Walborg Henricsd                                                                                       1697          Kauhaj
                          Brita Mattsd                                  0.10.1680                    29.9.1702    Kauhajoki      15.12.1742    Kauhajoki
                          Agneta Bertilsd Lammi                         0.8.1708      Jala           25.9.1768    Kauhajoki      19.1.1774     Kauhajoki
                    II  Hans Jöranss Kuutti                             0.5.1705      Kauhaj         25.9.1768    Kauhajoki      3.3.1790      Kauhajoki


    Koski Kauhajoki Kauhajoki  1/2 (Tapio Piirron tietoja)

         1580-          Eric Thomass
         1605-51    p   Matts Ericss
         1652-69    po  Matts Mattss Koski                                                                                       1675
         1675-99    po  Thomas Mattss Koski                                                          1686                        27.6.1717     Kauhajoki
                          N. N.                                                                                                  h 24.8.1681   Kauhajoki
                          Agda Clemetsd                                                              1681
                          Walborg Mattsd                                                             1686                        0.12.1742     Kauhaj
         1703-17    po  Eric Thomass Koski                              1667          Kauhaj                                     11.7.1717     Kauhajoki
                          Brita Mattsd                                  1662                                                     18.11.1742    Kauhajoki
         1723-43    po  Thomas Ericss Koski                             0.12.1683     Kauhaj         1712         Kuri           3.5.1772      Kauhajoki
                          Walborg Isacsd Krekola                        20.3.1694     Kurikka        1712         Kuri           28.11.1776    Kauhajoki


    Laurunen Kauhajoki Kauhajoki  1/3 (Tapio Piirron tietoja)

         1575-1601      Lars Stefanss
                        Matts Larss
         1608-22        Lars Thomass
                          Lucia
         1623-53        Simon Mattss
         1654-85    po  Urbanus Simonss Laurunen
                          Caisa Thomasd
         1686-98    po  Matts Urbanuss Laurunen
                          Brita Danielsd
         1699-1702      Carl Nilss
                          Anna
         1703-07    ^p  Henric Mattss Laurunen                          1682                                                     sotaan
                          Lisa Nilsd                                    21.9.1677     Kuri                                       9.8.1763      Kauhajoki
         1708-19        David Mattss Vähä-Kurikka                       28.12.1679    Kuri           19.10.1746   Kurikka        Lapväärtti    1719
                          Susanna Persd Kohlu                           0.2.1681      Kuri                                       23.2.1746     Kurikka
                          Lisa Jacobsd Havusela                         27.8.1702     Ilmajoki       19.10.1746   Kurikka                      1769
         1719-22    ve? Anders Mattss
         1723-25    sa  David Mattss Vähä-Kurikka                       28.12.1679    Kuri           19.10.1746   Kurikka        2.2.1760      Kurikka
                          Susanna Persd Kohlu                           0.2.1681      Kuri                                       23.2.1746     Kurikka
                          Lisa Jacobsd Havusela                         27.8.1702     Ilmajoki       19.10.1746   Kurikka                      1769
         1726-39        Anders Jöranss                                  0.11.1681                    31.8.1712    Kauhajoki
                          Margareta Jacobsd                             0.6.1684                     31.8.1712    Kauhajoki


    Panula Kauhajoki Kauhajoki  1/2

         1580-85        Eric Perss
         1586-91        Thomas Michelss
         1592-1622      Urbanus Ericss
         1623-34    p   Brusius Urbanuss
         1634-45    po  Lucas Brusiuss Panula                                                                                    Kyynylle
         1646-62        Dionysius Hanss                                               Hauh           < 1617                      > 1662        Kauhaj
                          N. Michelsd Havunen                                                        < 1617                      > 1654        Kauhaj
         1663-84    po  Anders Dionysiuss Panula                        < 1617                       < 1635                      > 1685        Kauhaj
?                         Agneta                                        < 1618                       < 1635                      < 1674        Kauhaj
?                         Gertrud Thomasd 
         1685-1702  po  Anders Anderss Panula                           1635                         < 1671                      1.3.1717      Kauhajoki
                          Lisa Nilsd                                    < 1654                       < 1671                      h 9.3.1702    Kauhajoki
         1703-36    po  Matts Anderss Panula                            0.2.1671      Kauhaj                                     21.3.1738     Kauhajoki
                          Walborg Henricsd Mikkilä                      14.4.1671     Teuv                                       18.11.1742    Kauhajoki


    Pukkila Kauhajoki Kauhajoki  1/2

         1608-42        Thomas Mårtenss
         1642-76        Carl Thomass
                          Gertrud Dionysiusd
         1676-1701  po  Matts Carlss Pukkila
                          Walborg Bertilsd
         1701-17    po  Esaias Mattss Pukkila                           0.3.1673      Kauhaj                                     1.5.1743      Mouh
                          Brita Nilsd                                   0.9.1672      Kauhaj                                     2.10.1748     Kauhajoki
         1722-48    po  Matts Esaiass Pukkila                           19.2.1701     Kauhajoki      3.6.1722     Kauhajoki      18.4.1789     Kauhajoki
                          Maria Jacobsd Äijö                            5.2.1700      Kauhajoki      3.6.1722     Kauhajoki      6.5.1776      Kauhajoki


    Yrjänäinen Kauhajoki Kauhajoki

         1580-91        Jacob Clemetss
993  25  1592-1645      Jöran Simonss                                   1575
993  23  1646-54    po  Sigfrid Jöranss Yrjänäinen                      0.6.1610      Kauhaj                                     1663          Kauhaj
         1663-70    po  Bertil Sigfridss Yrjänäinen
                          Brita Thomasd
         1670-74    ve  Grels Sigfridss Yrjänäinen
         1675-77    ^p  Jacob Bertilss Yrjänäinen
                          Maria Mattsd
         1678-85   ^^^v David Dionysiuss Panula                                                                                  1686          Kauhaj
         86-89            Margareta Sigfridsd Yrjänäinen                1640                                                     > 1695
         1690-94    vä  Jöran Mattss
                          Susanna Davidsd Yrjänäinen
         1695-1713  la  Henric Davidss Yrjänäinen                       1670                                                     1714          Kauhaj
                          Walborg Sigfridsd Aro                         0.4.1671      Kauhaj                                     6.3.1756      Kauhajoki
         1719-42    po  Anders Henricss Yrjänäinen                      0.11.1690     Kauhaj                                     30.3.1766     Kauhajoki
                          Susanna Mattsd Mattila                        28.10.1698    Karv                                       25.3.1757     Kauhajoki


    Nummijärvi l. Majaniemi -> Frantti Nummijärvi Kauhajoki  1/4

         1672-78        Frans Ericss                                                                                             1707          Kauhaj
                          Maria                                                                                                  h 2.2.1707    Kauhajoki
         1679-98    vä  Nils Clemetss                                                                                            1698          Kauhaj
         99-02            Maria Fransd Nummijärvi
         1703-35    po  Thomas Nilss Nummijärvi                         0.12.1676
                          Maria Mattsd                                  1676                                                     6.6.1736      Kauhajoki


    Nummikoski l. Nummijoki Nummijärvi Kauhajoki  1/4

         1672-75        Grels Sigfridss
         1676-95        Michel Mattss Koski                                                          1675                        h 22.12.1695  Kauhajoki
                          Regina Henricsd                                                            1675
         1699-1713      Thomas Michelss
                          Lisa
                          Gertrud
  1 999                 autio
         1720-30        Matts Escilss Läykki                            0.8.1666      Ikaa           28.5.1693    Parkano        11.7.1741     Kauhajoki
                          Lisa Jöransd Naskali                          0.10.1660     Park           28.5.1693    Parkano        10.9.1762     Kauhajoki
                    po  Simon Mattss Nummikoski                         20.10.1695    Ikaalinen      23.6.1724    Kauhajoki
                          Christina Mattsd Filppula                     k 5.6.1707    Kauhajoki      23.6.1724    Kauhajoki
                    ve  Escil Mattss Nummikoski                         0.5.1698                     4.10.1727    Kauhajoki
                          Brita Jacobsd Talvitie                        0.10.1699     Kauhaj         4.10.1727    Kauhajoki


    Nummikoski l. Hienola Nummijärvi Kauhajoki  1/4

         1689-98        Jöran Nilss
                          Maria
         1699-1700      Johan Larss
         1701-10    ^la Jöran Mattss Havunen                            0.11.1674                    14.12.1728   Kauhajoki      Rauskalle
                          Lisa Nilsd                                    1.6.1677                                                 30.12.1727    Kauhajoki
                          Margareta Andersd                                                          14.12.1728   Kauhajoki
         1711-19    ve  Dionysius Mattss Havunen                                                     17.2.1701    Kauhajoki
                          Agneta Michelsd Nummijoki                                                  17.2.1701    Kauhajoki


    Halko Päntäne Kauhajoki  1/4

         1575-95        Michel Franss
         1590-1625      Matts Anderss Halko
         1625-34        Jacob Jöranss                                                                                            Rahkolle
         1635-41        Matts Stefanss
         1642-80        Simon Nilss [Tuiskulasta]
         1681-98    po  Bertil Simonss Halko                                                                                     h 17.3.1695   Kauhajoki
                          Walborg Jacobsd Rahkola                                                                                h 16.2.1708   Kauhajoki
         1699-1709  po  Jacob Bertilss Halko                                                                                     Uurolle?
                          Susanna Zacariasd
         1710-23        Anders Mattss                                   0.11.1677                    21.9.1732    Kauhajoki      3.4.1747      Kauhajoki
                          Susanna Marcusd                               1664                         7.5.1705     Kurikka        7.11.1731     Kauhajoki
                          Maria Henricsd Käyrä?                         21.3.1705                    21.9.1732    Kauhajoki
         1724-60    vä  Jöran Anderss                                   0.4.1699                     25.7.1722    Kauhajoki      20.3.1763     Kauhajoki
                          Maria Andersd Halko                           1.3.1707      Kurikka        25.7.1722    Kauhajoki      20.4.1787     Kauhajoki


    Kaarlela l. Pyy Päntäne Kauhajoki  (Olli Tuurin tietoja)

         1571-1601      Olof Clemetss
  1 999                 autio
         1608-27        Carl Mattss
         27-29            Brita
  1 999                 autio
         1641-74    p   Brusius Carlss
         1675-94    po  Matts Brusiuss Kaarlela
                          Maria Mattsd
         1695-1722  vp  Matts Ericss Nirva                              1660          Kauhaj                                     12.9.1731     Kauhajoki
                          Walborg Simonsd                               0.1.1659                                                 1.11.1737     Kauhajoki
         1723-38    po  Anders Mattss Kaarlela                          k 20.11.1690  Kauhajoki                                  15.12.1742    Kauhajoki
                          Agneta Jacobsd                                0.2.1691                                                 17.4.1775     Kauhajoki


    Keturi Päntäne Kauhajoki  1/4 (Esa Tuurin tietoja)

         1578-95        Mårten Henricss
         1598-1627      Lars Perss
         1629-51        Escil Brusiuss
         1652-74    vä  Jöran Jöranss
                          Petronella Escilsd Keturi                                                                              1674          Kauhaj
                          Walborg Henricsd
         1675-1700  po  Anders Jöranss Keturi                           1634                                                     1702          Kauhaj
                          Lisa Clemetsd Heikkilä                        < 1646                                                   1685          Kauhaj
                          Petronella Jacobsd Rahkola
                          Petronella Olofsd Rahkola                     1651                                                     1714          Kauhaj
         1701-02    po  Henric Anderss Keturi                                                        1700         Kauhaj         Kurikka
                          Lisa Olofsd Rahkola                                                        1700         Kauhaj
         1703-37    ve  Sigfrid Anderss Keturi                          k 22.1.1682   Kauhajoki      19.10.1708   Kauhajoki      2.4.1743      Kauhajoki
                          Anna Nilsd                                    1685                         19.10.1708   Kauhajoki      16.6.1761     Kauhajoki


    Kyyny Päntäne Kauhajoki  1/4

         1576-1611      Clemet Jöranss
         1612-25        Matts Kyyny
                          Gertrud Thomasd
         1623-34        Lars Michelss
         1636-42        Bertil Jöranss
  1 999                 autio
         1646-53        Lucas Brusiuss Panula
         1654-77        Bertil Jöranss                                                                                           1694          Kauhaj
                          Maria Bengtsd                                                                                          1694          Kauhaj
         1678-1706  po  Michel Bertilss Kyyny                           1638                                                     1703          Kauhaj
                          Maria Thomasd                                                                                          > 1703
         1707-18    po  Michel Michelss Kyyny
         1719-33    ve  Gustaf Michelss Kyyny                           0.12.1677     Kauhaj         3.8.1712     Kauhajoki      20.3.1757     Kauhajoki
                          Walborg Clemetsd Käyrä                        1689          Kauhaj         3.8.1712     Kauhajoki      4.7.1736      Kauhajoki


    Käyrä Päntäne Kauhajoki  1/4 (Esa Tuurin tietoja)

  1 999                 autio
         1688-1702      Clemet Johanss Kauhajärvi                       1646                                                     28.4.1726     Kauhajoki
                          Maria Jöransd Krekola                         1645          Kuri                                       1725          Kauhaj
         1703-41    po  Henric Clemetss Käyrä                           0.12.1665     Kauhaj         1713
                          Margareta Jöransd                                                          28.12.1699   Kurikka        1708          Kauhaj
                          Lisa Jöransd                                  1688                         1713                        1768          Kauhaj


    Möykky Päntäne Kauhajoki  1/4

         1653-89        Jöran Sigfridss                                 < 1630                       < 1689                      h 8.7.1706    Kauhajoki
                          N. N.                                                                      < 1648
                          Maria Escilsd                                 < 1650                       < 1689                      > 1698
                    vä  Matts Sigfridss                                 < 1651                       < 1669                      > 1677        Kauhaj
                          Margareta Jöransd Möykky                      < 1652                       < 1686       Kauhaj         h 25.7.1697   Kauhajoki
?                   II  Matts Paulss Seppänen                           1640                         4.2.1683     Kauhaj         1684          Kauhaj
                    III Nils Sigfridss Aro                              < 1668                       < 1686       Kauhaj         h 29.6.1697   Kauhajoki
         1690-1706  po  Anders Mattss (Möykky)
                          Maria
  1 999                 autio
         1707-09        Jöran Bengtss
  1 999                 autio
         1734-60        Hans Jöranss Kuutti                             0.5.1705      Kauhaj         25.9.1768    Kauhajoki      3.3.1790      Kauhajoki
                          Susanna Henricsd Yrjänäinen                   25.1.1705     Kauhajoki                                  3.3.1768      Kauhajoki
                          Agneta Bertilsd Lammi                         0.8.1708      Jala           25.9.1768    Kauhajoki      19.1.1774     Kauhajoki


    Nirva Päntäne Kauhajoki  1/4

         1575-98        Jöran Mårtenss
         1599-1605      Stefan Nilss
         1608-22        Matts filipss
         1623-34        Simon Stefanss Kahma
  1 999                 autio
         1644-51        Thomas Mattss
                          N. Enevaldsd Aro
         1652-68        Simon Jöranss
         69-74            Caisa
         1675-77        Jöran Simonss
                          Lastica Simonsd
         1678-98        Eric Brusiuss Kaarlela                                                                                   1707          Kauhaj
                          Lisa Bengtsd
         1699-1730  po  Jöran Ericss Nirva                              0.4.167x                                                 1.12.1742     Kauhajoki
                          Gertrud Mattsd                                16.3.167x                                                6.12.1742     Kauhajoki


    Pentilä l. Pöndilä Päntäne Kauhajoki  1/4 (Esa Tuurin tietoja)

  1 999                 autio
         1661-          Simon Johanss Sarkkinen
                          Lastica Ericsd
                    po  Matts Simonss
                          Maria Ericsd
         1675-76        Michel Mårtenss
                          Walborg Jacobsd
         1675-76        Cnud Ericss
  1 999                 autio
         1680-98        Eric Simonss
                          Margareta Jöransd Mattila
         1699-1708  po  Matts Ericss Pentilä                            1675                                                     1708          Kauhaj
         09               Brita
  1 999                 autio
         1733-48        Jacob Jacobss (Käyrä)                           25.6.1703     Kauhajoki      9.9.1722     Ilmajoki
                          Walborg Thomasd                               0.4.1705                     9.9.1722     Ilmajoki


    Puska Päntäne Kauhajoki  1/6

         1684-1703      Matts Jacobss                                                                                            Tarkkaan?
         1704-12        Jacob
         1713           Gustaf
         1724-38        Matts Davidss Yrjänäinen                        k 19.9.1680   Kauhajoki      29.12.1707   Kauhajoki      6.5.1755      Kauhajoki
                          Lisa Mattsd Kaarlela                          0.10.1683     Kauhaj         29.12.1707   Kauhajoki


    Rahkola Päntäne Kauhajoki  1/3 (Esa Tuurin tietoja)

         1573-1601      Lucas Anderss
         1602-08    p   Nils Lucass
         1601-36        Johan Thomass
         1637-63    po  Jacob Johanss Rahkola                           1602
         64-68            N. N.
         1669-83    po  Henric Jacobss Rahkola
                          N. N.                                                                                                  h 1676        Kauhajoki
                          Lisa Thomasd
         1684-86    po  Eric Henricss Rahkola
                          Lisa Carlsd
         1688-95    ^ve Olof Jacobss Rahkola [lukkari]                                                                           1695          Kauhaj
                          Johanna Simonsd                                                                                        1692          Kauhaj
                          Lisa
         1696-97    po  Henric Olofss Rahkola
                          Agda Ericsd
         1697-98        Jöran Jöranss Mattila
                          Maria Filipsd
         1699       ^^v Henric Anderss Keturi
                          Lisa Olofsd Rahkola
         1700-13        Paul Mattss
                          Agneta Bertilsd                                                                                        1711          Kauhaj
  1 999                 autio
                        Henric Mattss                                   0.6.1670                     25.6.1699    Lapua          13.3.1740     Kauhajoki
         19-              Maria Bertilsd Halko                          2.2.1672                     25.6.1699    Lapua          22.2.1769     Kauhajoki
         1725-60    po  Bertil Henricss Rahkola                         6.8.1703      Kauhajoki      13.11.1726   Kauhajoki      26.3.1760     Kauhajoki
                          Walborg Mattsd Kaarlela                       k 16.4.1699   Kauhajoki      13.11.1726   Kauhajoki      2.4.1770      Kauhajoki


    Talvitie Päntäne Kauhajoki  1/4 tai 1/6

         1695-1705      Matts Grelss
                          Walborg
         1707-08        Jacob Henricss
                          Susanna
  1 999                 autio


    Tarkka Päntäne Kauhajoki  1/4

         1700-09        Matts Jacobss
  1 999                 autio
         1722-33        Johan
                          Walborg
         1734-46        Arvid Arvidss                                   0.7.1685                     14.5.1739    Kauhajoki
                          Maria Jöransd                                                              1720         Kauhajoki?
                          Walborg Grelsd                                1691                                                     5.10.1736     Kauhajoki
                          Susanna Mattsd                                                             1.6.1737     Kauhajoki      17.4.1738     Kauhajoki
                          Maria Mattsd                                  0.8.1695                     14.5.1739    Kauhajoki


    Uuro l. Uuronluoma Päntäne Kauhajoki  1/4

         1696-1706      Jacob Henricss                                                                                           Talvitiehen?
                          Susanna
         1696-1709      Hans Henricss
                          Walborg
         1710-13        Jacob Bertilss
                          Susanna
  1 999                 autio


    Annala Vehkapuntari Kuhmalahti

999 614                 Michel Patus
999 613  1580-1602      Eric Michelss Patus
999 611  1603-21        Lars Ericss
999 609  1626-69    po  Stefan Larss Annala
999 610                   Lucia Jacobsd
999 607             po  Hans Stefanss Annala
999 608                   Gertrud Mårtensd                                                                                       h 6.3.1698    Kuhmalahti
999 593  1691-1700  po  Lars Hanss Annala                                                            1677                        h 9.12.1700   Kuhmalahti
999 594                   Caisa                                                                      1677
999 587  1704-28    po  Matts Larss Annala                              1678          Kuhm           22.4.1700    Kuhmalahti     17.6.1739     Kuhmalahti
999 588                   Lisa Larsd Jussila                            1679          Kuhm           22.4.1700    Kuhmalahti     11.2.1754     Kuhmalahti


    Hinkkala Vehkapuntari Kuhmalahti  ratsutila

999 605  1650-97        Jöran Anderss Näppilä
999 606                   Walborg Ericsd


    Ala-Hinkkala Vehkapuntari Kuhmalahti  ratsutila

999 583  1747-66        Jacob Mattss Annala                             k 24.10.1716  Kuhmalahti     1747                        20.4.1766     Kuhmalahti
999 584                   Juliana Johansd Mulinus                       1732          Tamp           1747                        26.5.1787     Kuhmalahti
999 571  1788-1811  po  Simon Jacobss Ala-Hinkkala                      7.2.1755      Kuhmalahti     27.6.1779    Tampere        13.11.1811    Kuhmalahti
999 572                   Anna Jöransd Irjala                           31.8.1760     Tampere        27.6.1779    Tampere        26.11.1842    Kuhmalahti


    Jussila Vehkapuntari Kuhmalahti

999 595  1664-1704      Lars Henricss                                                                                            h 14.4.1728   Kuhmalahti
999 596                   Beata Thomasd                                                                                          h 23.5.1714   Kuhmalahti


    Prusila Vähä-Pento Kuhmalahti

213 719                 Eric Larss                                                                                               h 25.7.1715   Kuhmalahti
213 319             po  Lars Ericss Brusila                             1696                         24.6.1714    Kuhmalahti     8.3.1768      Kuhmalahti
213 320                   Elin Escilsd                                  1691                         24.6.1714    Kuhmalahti     28.5.1751     Kuhmalahti


    Hänninen Aurejärvi Kuru

         1573-93        Lars Johanss Vehkoinen l. Viholainen
  1 999                 autio
         1602-14        Anders Larss Huotari
  1 999                 autio
         1628-          Sormusen
         1656-68        Mårten Mattss
                          Gertrud
         1669-74    p   Jöran Mårtenss
         1680-81        Henric Anderss [Keuruun Suolahdelta, alkuaan Uitamolta]
                          Elin Hansd                                    1612                                                     1694          Kur?
         1682-97    p   Per Henricss Hänninen
                          Margareta                                                                                              1698          Kur?
  1 999                 autio
         1728-31        Jacob Jacobss Hainari?
                          Brita Jacobsd                                                              2.7.1727     Kur?
  1 999                 autio


    Kovanen Aurejärvi Kuru  [pitäisi olla Parkanossa!]

         1573-85        Johan Kovanen
         1586-1630  p   Johan Johanss Kovanen
                          Elin Paulsd
         1631-61    p   Lars Johanss Kovanen
                          Anna Mattsd
         1662-97    p   Olof Larss Kovanen
                          Brita
  1 999                 autio
         1727-42        Johan Johanss Ylä-Hanho                         1695          Ruov           4.11.1722    Ruovesi        1770          Kur
                          Anna Sigfridsd                                1698          Keur           4.11.1722    Ruovesi        1774          Kur


    Pusu Aurejärvi Kuru

         1573-1605      Thomas Mattss Makkonen
  1 999                 autio
         1623-44        Michel Thomass Pusu
                          Magdalena Larsd
                          Margareta Pettersd
         1645-68    p   Lucas Michelss Pusu
                          Lisa Escilsd                                                                                           1689          Kur
         1669-97    p   Thomas Lucass
                          Helga
  1 999                 autio
         1701-16        Thomas Paulss Lannetta                          1676          Kihn                                       1736          Kur
                          Margareta Stefansd Haukkamaa                                Ruov                                       1733          Kur
         1722-43    vä  Josef Mattss Luomajärvi                         1699                         14.9.1718    Kuru           1755          Kur
                          Anna Thomasd Pusu                             1698                         14.9.1718    Kuru           1773          Kur


    Saksa Aurejärvi Kuru

         1573-1605      Lars Jacobss Korsoinen l. Korhoinen
         1603           Jöean Paulss
  1 999                 autio
         1645-61        Lars Marcuss Saksa
                          Margareta                                                                                              1681          Kur
         1662-68    p   Clemet Larss Saksa                                                                                       1668          Kur
                          Lastica
         1669-88    ve  Matts Larss Saksa
                          Lisa
         1689-96        Henric Henricss Hänninen [Väärinmaja]                                                                    1697          Kur
                          Caisa
  1 999                 autio
         1727-39        Johan Paulss                                    1689                                                     1739          Kur
                          Maria Johansd                                 1685


    Sormunen Aurejärvi Kuru

         1573-1600      Petter Vanhanen l. Pystinen
         1601-34    p   Anders Petterss Sormunen
         1635-46    p   Petter Anderss Sormunen
                          Anna Escilsd
         1647-55    p   Matts Petterss
                          Anna                                                                                                   1661          Kur
                          Brita                                                                                                  1667          Kur
                          Magdalena
         1656-61    v   Johan Mattss
                          Anna Mattsd
         1662-95    sa  Matts Petterss
                          Anna                                                                                                   1661          Kur
                          Brita                                                                                                  1667          Kur
                          Magdalena
         1696       p   Eric Mattss
  1 999                 autio
         1700-09        Jöran Thomass Pusu                                                           2.1.1687     Parkano
         10-12            Agneta Paulsd Lannetta                                                     2.1.1687     Parkano
         -1723          Jacob Ericss Kovanen                            1692                                                     1723          Kur
                          Sofia Clemetsd                                                             24.4.1724    Kuru           1740          Kur
         1724-46    II  Olof Thomass Mäkelä                             1700          Ruov           24.11.1745   Kuru           1750          Kur
                          Maria Mattsd Puntanen                         1714                         4.1.1741     Kuru           1744          Kur
                          Walborg Andersd Pusu                                                       
                    II  Michel Henricss                                               Ikaa           21.9.1751    Kuru


    Vesa Aurejärvi Kuru  uudistila

         1789-1803      Johan Thomass Vesa                              1743          Ylöj           19.4.1801    Kuru           22.1.1817     Kuru (Virrat)
                          Sofia Christersd Mikkola                      1742          Ylöj           2.2.1763     Ylöjärvi       12.2.1797     Kuru (Ylöjärvi)
                          Walborg Mattsd Hainari                        26.3.1759     Kuru           19.4.1801    Kuru           26.1.1835     Kuru (Virrat)
 

    Hainari Hainari l. Muluslahti Kuru  majoittajan puustelli

         1584-1603      Matts Johanss Hainari
         1604-15    p   Michel Mattss Hainari
  1 999                 autio
         1625-26        Michel Kauppinen
         1634-68        Jacob Paulss Ikonen
                          Anna Mårtensd
         1669-1709  p   Henric Jacobss
                          Lisa Sigfridsd                                                                                         1707          Kur
                          Caisa Andersd

         1722           Mårten Wackalin
511 181  1722-23        Carl Perss Palmroth                             10.6.1702     Tukholma       5.3.1751     Teisko         2.9.1766      Ruovesi
511 182                   Hedvig Jacobsd Ruuth                          1694                         25.3.1723    Ruovesi        h 1.1.1749    Ruovesi
511 183                   Anna Catarina Nilsd Bergström                 27.7.1729     Huit           5.3.1751     Teisko         1796
         1723           Otto Palmberg
801 251  1723-25        Carl Nilss von Pfaler                           1691          Pirk                                       h 25.2.1774   Pirkkala
801 252                   Helena Alexandersd Rennerus                                                                            1735          
801 299                   Hedvig Eleonora Israelsd Ruthenhjelm          14.9.1681                                          
         1725-41        Jonas Lindgren                                                Ruotsi
         1741-70        Alexander Johanss Hillebrandt                   1717          Jämtlanti      4.7.1736     Köyliö         19.12.1792    Kuru
                          Johanna Charlotta Georgsd Tyrohl              4.5.1714      Piteå          4.7.1736     Köyliö         5.2.1785      Kur
         1770-77        Jacob Johan Messman
         1777-82    ^p  Johan Wilhelm Alexanderss Hillebrandt           5.3.1738      Nakkila        17.4.1796    Teisko         8.8.1807      Kuru
                          Lovisa Carlsd Palmroth                        2.1.1752      Ruovesi        26.3.1767    Ruovesi        14.10.1792    Kuru
                          Christina Danielsd Budde                      25.10.1762    Teis           17.4.1796    Teisko         23.10.1834    Kuru
412 329  1782-1804  la  Carl Carlss Palmroth                            13.5.1753     Ruovesi        27.12.1791   Kangasala      12.7.1839     Ruovesi
412 330                   Elisabet Fredrica Johansd Florin              25.5.1774     Ruovesi        27.12.1791   Kangasala      9.6.1829      Ruovesi
         1805-10        Carl Gustaf Isacss Polviander                   5.3.1788      Mouhijärvi     29.3.1835    Kuru           28.9.1876     Kuru
                          Juliana Andersd                               4.5.1788      Ruov           21.2.1822    Kuru           26.2.1830     Kuru
                          Anna Caisa Jöransd {Peltoniemi}               16.11.1809    Kuru           29.3.1835    Kuru           26.10.1895    Kur


    Hainari Hainari l. Muluslahti Kuru  lb.

         1710-24    p   Jacob Henricss
                          Beata Henricsd?                               1670                                                     1733          Kur?


    Karjula I Karjula Kuru

         1558-99        Nils Petterss Karjula
         1600-15    p   Stefan Nilss
                          Brita Mattsd
                    II  Lucas Thomass                                                                                            Isokarjuun
                        jako


    Heikkilä Karjula Kuru

         1616-68    p   Henric Stefanss
                          Agneta Sigfridsd
         1669-84    p   Michel Henricss                                                                                          sotaan
                          Walborg                                                                    1660
                          Magdalena
         1688-1700      Eric Johanss                                                                                             sotaan
         01-09            Brita
  1 999                 autio
         1722-63        Anders Thomass                                  1700          Kauhav         25.6.1734    Kuru           1792          Kur
                          Maria Thomasd                                                                                          1733          Kur
                          Maria Josefsd                                 1711                         25.6.1734    Kuru           1768          Kur


    Tyrkkölä Karjula Kuru

         1616-19        Anders Pajunen
         1620-29        Simon Pajunen
                        Heikkilän
         1639-59        Eric Bengtss
                          Brita Erasmusd
         1660-91    vä  Grels Mattss                                                                 1656                        1691          Kur
                          Walborg Ericsd                                                             1656
         1692-96    p   Eric Grelss
                          Walborg
         1697-1702      Bertil Jöranss                                                                                           sotaan
                          Margareta
  1 999                 autio
         1710-24        Eric Simonss [siltavouti]                       1657                                                     1749          Kur
                          Agneta Mattsd                                 1676                                                     1724          Kur
         1725-49    po  Johan Ericss Tyrkkölä                           1700          Ylöj           1724
                          Anna Jöransd                                  1701          Teis           1.11.1724    Teis?


    Karjula II Karjula Kuru

         1558-1601      Thomas Henricss Karjula
         1602-19        Thomas Simonss Karjula
                        jako


    Isokarju Karjula Kuru

         1620-49    p   Lucas Thomass                                                                                            1652          Kur
                          Brita Mattsd
         1650-84    p   Henric Lucass                                                                1651         Teis           1684          Kur
                          Agneta Mattsd                                                              1651         Teis
         1685-97        Johan Johanss [Kulkkilasta]
                          Anna Henricsd
         1698-1708  ^p  Henric Henricss
                          Margareta
         1709-52    po  Christer Henricss Isokarju                      1690          Kur                                        1764          Kur
                          Walborg Olofsd/Johansd                        1685                                                     1765          Kur


    Koski Karjula Kuru

         1620-38    p   Bertil Thomass
                          Anna Ericsd
         1639-43    vä  Paul Paulss
                          Gertrud Bertilsd                                                                                       h 21.10.1660  Teisko
         1644-86    p   Jöran Mårtenss
                          Walborg Henricsd
         1687-1701  p   Jöran Jöranss                                   1639                                                     1728          Kur
                          Walborg
                    p   Matts Jöranss                                                                                            1697          Kur
                          Agneta Mårtensd [Suutarilta]                                               23.4.1701    Kuru
         1702       II  Jöran Anderss [Tyrniltä]                                                     23.4.1701    Kuro
         1704-10    sa  Jöran Jöranss                                   1639                                                     1728          Kur
                          Walborg
         1711-16    ^p  Eric Mattss Koski                                                                                        vietiin Venäjälle
         -1722          Eric Clemetss
                          Christina Sigfridsd
         1723-47   ^^pp Jöran Mattss (Koski)                            1694                         7.5.1744     Kuru
                          Brita Henricsd Lörpys                                                      27.12.1722   Kuru           1740          Kur
                          Margareta Ericsd                              1713                         7.5.1744     Kuru


    Keihäsjärvi Keihäsjärvi Kuru

         1600-24        Matts Jacobss Kovettu
         1625-30        Lars Olofss
         1634-39        Lars Escilss
                          Brita Paulsd/Larsd
         1640-61    vä? Matts Lucass
                          Caisa Henricsd
         1662-98    p   Mårten Mattss
                          Christina
                          Walborg                                                                                                1697          Kur
         1699-1716  p   Matts Mårtenss
                          Margareta                                     1677                                                     1731          Kur?
         1717-21        Henric Michelss
         1722-55    ^vp Henric Josefss (Keihäsjärvi)                    1695                         28.11.1734   Kuru
                          Lisa Sigfridsd                                1698                                                     1733          Kur
                          Christina Grelsd [Karjulasta]                 1711                         28.11.1734   Kuru           1780          Kur


    Kuru Keihäslahti Kuru

         1552-92        Lars Simonss [Suoramasta]
                        jako


    Kuru I Keihäslahti Kuru  luutnantin puustelli

         1597-1605  p   Eric Larss Kuru
  1 999                 autio
                        Kuru II:n
         1665-89    vä  Paul Svenss [Pohjankapeesta, Kurun 1. lukkari]
                          Margareta Mattsd Kuru
                        Kuru II:n
         1701-12    p   Matts Henricss Kuru [lukkari]                                                3.11.1687    Ruovesi
                          Maria Andersd Tyrni                                                        3.11.1687    Ruovesi

607 259  1721-22        Johan Schlottmacher                             1680          Riika          1724
607 260                   Clara Israelsd Alftan                                                      1724
872 655  1722-40        Carl Gustaf Gabrielss Granfelt                  28.7.1683     Naan           27.2.1723    Pirk           24.12.1767    Pirk
872 656                   Gertrud Margareta Carlsd von Pfaler           7.3.1688      Pirk           27.2.1723    Pirk           28.10.1779    Pirk
455 843  1740-41        Olof Crusell                                                                                             h 10.11.1742  Kuru
316  85  1742-44        Berndt Adrian Franss Klick                      1699                         1751                        13.12.1764    Kangasala
316  86                   Märta Christina Carlsd Laurentz               1703                         1727                        h 16.10.1748  Kangasala
316  58                   Sofia Dorotea Carlsd Fock                     8.9.1730      Laitila        25.3.1766    Kangasala      11.8.1791     Kangasala
         1745-49        Fabian Casimir Fabianss Wrede                   28.1.1724     Mjölby         3.5.1765     Tukholma       27.8.1795     Östra Vingåker
                          Catarina Charlotta Jöransd Fleming            19.9.1739     Österhaninge   23.6.1760    Österhaninge   1.8.1764      Kungslena
                          Ottiliana Charlotta Ottosd Fleming            10.12.1740    Björklinge     3.5.1765     Tukholma       8.8.1811      Estuna
811 595  1749-60        Anders Fabian Nilss Lilliehöök                  22.1.1724     Kristberg                                  7.1.1801      Eksjö
710  21  1760           Otto Gustaf Jacobss Finne                       16.4.1726     Juva           12.2.1756    Loviisa        1.4.1812      Lempäälä
710  22                   Christina Juliana Henricsd Willström          10.8.1736     Lovi           12.2.1756    Loviisa        22.6.1811     Lempäälä
552 713  1760-64        Otto Reinhold Ottoss Brusin                     11.10.1713                                               h 15.7.1792   Kokemäki
552 714                   Lovisa Joacimsd Schulman                      29.8.1713
366  15  1764           Carl Johan Ottoss von Dellvig                   8.3.1719      Tobolsk        15.8.1752    Kiikka         h 7.10.1764   Kiikka
366  16                   Sofia Margareta Ericsd Hufvudsköld            19.11.1725    Kiikka         15.8.1752    Kiikka         h 7.10.1764   Kiikka
710  33  1765           Gabriel Gustaf Carlss Granfelt                  8.7.1725      Kuru           25.8.1768    Sääksmäki      13.9.1800     Pirkkala
710  34                   Anna Lovisa Johansd Woivalenius               25.4.1744     Sääksmäki      25.8.1768    Sääksmäki      28.7.1809     Tampere
314 125  1765-69        Carl Reinhold Gustafss von Konow                12.3.1723     Asko           24.6.1782    Nokia          15.12.1797    Suoniemi
314 126                   Gertrud Elisabet Johansd Gripenberg           17.3.1727     Hämeenkyrö     8.3.1750     Rymättylä      20.2.1779     Suon
314 124                   Eva Juliana Alexandersd Starck                15.5.1732     Parainen       24.6.1782    Nokia          h 21.4.1784   Suoniemi
613 164  1769-74        Otto Henric Ottoss von Dellvig                  24.4.1721     Tobolsk        21.7.1789    Kauvatsa       4.1.1803      Kauvatsa
613 165                   Anna Johansd Åman                             25.10.1730    Ikaalinen      21.7.1789    Kauvatsa       24.1.1800     Kauvatsa
316  59  1774-78        Bengt Axel Ericss Boije                         5.3.1734      Ödeshög        31.5.1781    Lokalahti      22.9.1808     Tyrväntö
316  60                   Sofia Margareta Ottosd Boije                  k 6.4.1750    Tyrväntö       17.8.1775    Tyrvän         9.6.1779      Tyrvän
316  92                   Ulrica Christina Johansd Taube                28.3.1757     Hels mlk       31.5.1781    Lokalahti      31.1.1831     Tyrväntö
316  63  1778-83        Reinhold Johan Reinholdss Apolloff              20.6.1744     Elimäki        31.8.1774    Hämeenlinna    14.9.1807     Ruovesi
316  64                   Helena Catarina Mattsd Wiander                7.8.1750      Hämeenlinna    31.8.1774    Hämeenlinna    30.11.1830    Tamp
316  67  1783-93        Johan Fredric Johanss Eek                       15.7.1758     Rauma          30.12.1781   Taiv           3.1.1820      Tukholma
316  68                   Sofia Christina Johansd von Dueben            k 19.12.1759  Lagga          30.12.1781   Taiv           31.5.1822     Rödön
555 463  1793-95        Eric Johan Carlss Procopé                       27.5.1716     Länsipohja     19.3.1749    Köyliö         24.10.1795    Koke
555 464                   Christina Catarina Nilsd von Pfaler           21.4.1727     Nokia          19.3.1749    Köyliö         19.5.1798     Koke
         1796-97        Axel Ludvig Johanss Lagermarck                  17.12.1763    Pori mlk                                   17.3.1844     Pori mlk
607 287  1797-1806      Gustaf Constantin Fredricss von Kothen          28.1.1771     Ruovesi        11.11.1794   Ahlainen       23.3.1815     Åbo
607 288                   Gustafa Maria Carlsd Weissman                 16.6.1772     Loimaa         11.11.1794   Ahlainen       1.5.1839      Pori
316  79  1806-08        Magnus Fredric Johanss Blum                     3.9.1779      Taivassalo                                 14.7.1808     Lapu


    Kuru I Keihäslahti Kuru  lb.

         1716-27    p   Gustaf Mattss
                          Walborg Andersd                               1697                                                     1723          Kur
                          Margareta


    Kuru II Keihäslahti Kuru

         1597-1633  p   Thomas Larss Kuru
         1634-46    v   Lars Jöranss
                          Brita Thomasd
         1647-76    p   Matts Sigfridss
                          Walborg Cnudsd
                          Brita
         1677-78    p   Henric Mattss
                          Walborg
         1679-94    p   Thomas Henricss                                 1648                                                     1694          Kur
                          Anna Henricsd [Monoselta]
         1695-96    p   Henric Thomass                                  1672                         21.9.1698    Kuru           Tienarille
                          Caisa Jöransd Koski                           1680                         21.9.1698    Kuru           1758          Kur


    Kuru II Keihäslahti Kuru  lb.

         1700-04        Henric
                          Ingeborg
         1709           Johan
                          Walborg
         1710-12        Anders Anderss
                          Margareta
         1716-22 ^^^^^p Josef Henricss [Mylläriltä]                     1666                         7.4.1695     Kuru           1743          Kur
                          Beata Mattsd Ikonen                                                        7.4.1695     Kuru           h 27.3.1743   Kuru
         1723-69    po  Josef Josefss Kuru                              1699                         0.8.1744     Kuru           1779          Kur
                          Walborg Michelsd Jutila                       1706          Teis           25.3.1729    Teisko         1744          Kur
                          Walborg Mattsd Paavola                        1711          Teis           0.8.1744     Kuru


    Mylläri Olkitaipale Kuru  kappalaisen puustelli

         1562           Lars Tarikka
         1565-1604      Mårten Ericss Mylläri l. Parkkuu
         1605-08        Petter Cnudss [Knuuttinen]
         1609-39        Matts Mylläri
                          Ursula Mårtensd
         1637       p   Nils Mattss                                                                                              < 1742        Kur
         40-41            Gertrud Thomasd
         1642       ve  Thomas Mattss                                                                                            sotaan ja kalaan
                    ve  Nils Mattss                                                                                              < 1742        Kur
         43-48            Gertrud Thomasd
         1649-75    vp  Bertil Jacobss [maaherran metsästäjä]
                          Walbotg Mårtensd
         1676-81    p   Jacob Bertilss
                          Margareta
         1682-98    ve  Henric Bertilss                                                                                          1701          sodassa
                          Magdalena
                          Brita
         1699-1709      Josef Henricss [Tienarilta]                     1666                         7.4.1695     Kuru           Kuru II:en
                          Beata Mattsd Ikonen                                                        7.4.1695     Kuru           h 27.3.1743   Kuru

         1709-25        Henric Ericss Frosterus                         165x          Ruov                                       1735          Kur
                          Christina Brenner                             1656                                                     h 15.9.1739   Kuru
         1726-46        Gustaf Allenius                                 18.12.1700    Nous           8.1.1751     Kangasala      21.10.1785    Kangasala
                          Anna Catarina Mårtensd Florin                 10.8.1707     Hämeenlinna
                          Christina Thomasd Forselius                   11.7.1711     Mynämäki       8.1.1751     Kangasala      > 1784
         1747-74    la  Isac Mårtenss Florin                            28.6.1716     Ruotsi         2.9.1746     Orivesi        6.10.1800     Karjalohja
                          Catarina Johansd Utter                        6.4.1714      Orivesi        2.9.1746     Orivesi        17.6.1800     Karjalohja
         1775-1805      Anders Abrahamss Indrenius                      2.9.1734      Ruovesi        13.8.1772    Turku          h 27.10.1805  Kuru
                          Elsa Margareta Vallenius                      1740                         13.8.1772    Turku
         1808-          Isac Emanuel Isacss Polviander                  17.4.1758     Mouhijärvi     24.1.1788    Mouhijärvi     12.10.1835    Kur
                          Sara Catarina Andersd Levon                   20.1.1759     Vesilahti      24.1.1788    Mouhijärvi     12.3.1857     Ruovesi
         1838-72        Isac Johanss Salenius                           21.9.1799     Eurajoki       19.12.1860   Kuru           6.3.1872      Kuru
                          Sofia Wilhelmina Ericsd Lagerlöf              22.9.1792     Ruovesi        1826                        13.4.1860     Kur
                          Eufrosyne Sofia Otteliana Gabrielsd Sjöstedt  4.5.1831      Teisko         19.12.1860   Kuru           4.7.1887      Tamp
         1874-77        Jonatan Gustafss Johansson                      22.1.1842     Ylivieska      26.8.1866                   16.1.1904     Alaj
                          Maria Matilda Johansd Milbrandt               1.3.1834      Renko          26.8.1866                   22.1.1904     Alaj


    Taipale Olkitaipale Kuru

         1562           Matts Tolkki
         1564-85        Nils Mylläri
                        jako


    Taipale Olkitaipale Kuru

         1586-88    p   Matts Nilss
  1 999                 autio
         1606-24        Michel Mattss
         1625-30        Thomas [kappalainen]
  1 999                 autio
                        katoaa


    Taipale Olkitaipale Kuru

         1586-92        Johan Jacobss
  1 999                 autio
         1600-05        Jöran Clemetss
         1606-30        Jöran Olofss Piuhari
                        yhdistetty


    Taipale Olkitaipale Kuru

         1586-1606  p   Thomas Nilss
         1586-1606  p   Thomas Nilss
         1607-18    p   Anders Thomass Taipale
         1621       ve  Lars Thomass Taipale
         1622-27        Johan Jacobss
  1 999                 autio
         1630       sa  Anders Thomass Taipale
                        yhdistetty


    Taipale Olkitaipale Kuru

         1634-35    p?  Henric Anderss
                          Elin Bertilsd
         1636-40        Jacob Cnudss [puuseppä]
                          Brita Mattsd
         1641-42    p   Henric Jacobss                                                                                           sotaan
         43               Walborg Filipsd
         1645-75        Marcus Anderss Taipale?                         1595                                                     1695          Kur
                          Agneta
         1676-86    p   Jacob Marcuss Ilmarinen                                                                                  1687          Kur
                          Christina Henricsd
         1687-1702  p   Thomas Jacobss                                                                                           sotaan
                          Agneta Henricsd Karjula
         1703-21    ve  Jacob Jacobss                                                                5.4.1697     Kuru           1721          Kur
                          Walborg Marcusd                                                                                        1696          Kur
                          Maria Henricsd Hainari                                                     5.4.1697     Kuru
         1722-52        Simon Simonss Parmaniemi                                                                                 1752          Kur
         53-54            Maria Jacobsd (Taipale)                       1697                                                     1772          Kur


    Tienari Olkitaipale Kuru

         1586-1601      Petter Mårtenss Tienari
         02-05            Anna
         1606-08        Thomas Olofss
         1609-29        Lars Jöranss Tienari
         43-44            Walborg Mattsd
         1630-42    p   Jöran Larss                                                                                              sotaan
                          Margareta Andersd
         1649-77    la  Petter Olofss                                                                < 1650
         45-46            Gertrud Larsd
                          Anna                                                                       < 1650
         1678-96    p   Johan Petterss                                                                                           1697          Kur
                          Agneta                          
         1697-1728      Henric Thomass Kuru                             1672                         21.9.1698    Kuru           1728          Kur
                          Caisa Jöransd Koski                           1680                         21.9.1698    Kuru           1758          Kur
         1729-52    vä  Jöran Henricss Mommo                                                         18.11.1722   Kuru           1752          Kur
                          Walborg Henricsd Tienari                      1704                         18.11.1722   Kuru           1782          Kur


    Ikonen Petäjälammi Kuru

         1562-72        Jacob Henricss
         1572-82    ve  Johan Henricss
         1583-99    ^p  Matts Jacobss
         1600-24    ^p  Paul Johanss Ikonen
         1625-42    p   Clamet Paulss Ikonen
                          Brita Jacobsd
         1643-76    p   Sigfrid Clametss                                                             24.3.1650    Teisko
                          Caisa Pettersd
                          Sara Sigfridsd [Saarlahdesta]                                              24.3.1650    Teisko
         1677-84        Matts Mattss
                          Agneta Henricsd
         1685-96    p   Jacob Mattss                                                                                             1697          Kur
                          Brita Sigfridsd
         1697-1723  ve  Henric Mattss                                   1668                         10.1.1704    Kuru           1727          Kur
                          Brita Jöransd                                 1662                         20.5.1688    Kuru           1702          Kur
                          Walborg Simonsd/Sigfridsd                     1660                         10.1.1704    Kuru           1740          Kur
         1724-64    po  Matts Henricss Ikonen                           1704                         27.12.1725   Kuru           1764          Kur
                          Walborg Thomasd [Karjulasta]                  1695                         27.12.1725   Kuru           1763          Kur


    Lörpys Petäjälammi Kuru

         1580-1605      Johan Jacobss
         1606-07    p   Eric Johanss                                                                                             sotaan
  1 999                 autio
         1625-30        Ritoniemen
  1 999                 autio
         1635-38        Jöran Mattss                                                                                             sotaan
                          Margareta Nilsd
         1639-77        Sigfrid Mattss Lörpys
                          Brita Escilsd
         1678-97    p   Josef Sigfridss
                          Anna
         1687-1706  ve  Henric Sigfridss                                                             27.9.1685    Ruovesi        1706          Kur
                          Christina Andersd Tyrni                                     Ruov           27.9.1685    Ruovesi
         1707-32    vä  Eric Ericss Kovanen                             1682          Kihn           26.12.1706   Kuru           1748          Kur
                          Maria Henricsd Lörpys                         1685          Kur            26.12.1706   Kuru           1751          Kur


    Paappanen Petäjälammi Kuru

         1589           Paul Paappainen
  1 999                 autio
         1600-02        Johan Paappainen
         1603-35    p   Paul Johanss Paappainen
         1673-49    p   Simon Paulss
                          Gertrud Mårtensd
         1650-67    vä  Bertil Filipss
                          Agneta Simonsd
         1668-97    p   Johan Bertilss                                  1632                                                     1726          Kur
                          Anna
         1698-1702  p   Matts Johanss                                                                28.12.1697   Kuru           sotaan?
         03-06            Maria                                                                      28.12.1697   Kuru
         1707-09    la  Michel Simonss [Kaukolasta]                                   Lapp           4.11.1706    Kuru
                          Anna Johansd                                                               4.11.1706    Kuru
  1 999                 autio
         1712           Matts
                          Caisa
         1722-33        Johan Jacobss [Ala-Sarvanalta]                  1672                         24.9.1702    Ruovesi        1764          Kur
                          Maria Olofsd Nenonen                          1682                         24.9.1702    Ruovesi        1771          Kur


    Kapee Pohjankapee Kuru

         1567-1604      Escil Johanss Pohjankapee
         1605-33    p   Anders Escilss Kapee l. Kapiainen
                          Brita Larsd
         1634-49    vä  Sven Paulss
                          Gertrud Andersd
         1650-87    p   Michel Svenss
                          Gertrud Mårtensd
         1688-1704  p   Thomas Michelss                                                              1663
                          Caisa Henricsd                                1642                         1663                        1722          Kur
         1705-12    la  Thomas Clemetss                                                                                          1737          Kur
                          Walborg Michelsd
         1721-43        Matts Mattss                                    1698                         13.10.1717   Ruovesi
                          Walborg Stefansd Tokonen                      1697          Ruov           13.10.1717   Ruovesi


    Luomajärvi Riuttaskorpi Kuru

         1584-1605      Johan Sankari l. Kyröläinen
  1 999                 autio
         1622-30        Simon Ericss Torkko                                                                                      1630          Kur
         1634-42        Henric Johanss Marto
                          Anna Jöransd
  1 999                 autio
         1649-81        Bertil Jöranss
                          Elin Mattsd                                   1622                                                     1694          Kur
         1682-1702  p   Matts Bertilss                                  1638                                                     1724          Kur
                          Margareta                                                                                              1697          Kur
                          Gertrud
         1703-12    p   Eric Mattss
                          Walborg                                                                    1691                        1697          Kur
                          Walborg Marcusd                                                                                        > 1718
         1720?      vä  Isac Henricss                                                                1715         Kur            1720          Kur
                          Agneta Ericsd                                 1695                                                     1769          Kur
         1722-33    II  Henric Jöranss


    Minkkinen Riuttaskorpi Kuru

         1571-85        Lars Kuvainen l. Kukkonen
         1586-97        Per Mustainen
         1589-1600      Paul Mustainen
                        katoaa


    Minkkinen Riuttaskorpi Kuru

         1571-89        Jacob Reponen
  1 999                 autio
         1643-46        Lars Sigfridss
                          Margareta
         1649-61        Jöran Olofss
         1664-82        Sigfrid Minkkinen                                                                                        1684          Kur
                          Brita
                          Lisa
         1683-1721  vä  Anders Esaiass                                  1661                                                     1723          Kur
                          Christina Sigfridsd
         1722-42    po  Jacob Anderss Minkkinen                                                      6.11.1720    Kuru
                          Caisa Michelsd                                              Häme           6.11.1720    Kuru


    Puntanen Riuttaskorpi Kuru

         1584-89        Anders Puntainen
         1598-1617      Lars Puntanen
         1618-61    p   Mårten Larss Puntanen
                          Gertrud Bertilsd
                          Caisa
         1662-75    p   Lars Mårtenss                                                                1656
                          Sofia                                                                      1656
         1672-1700  ve  Anders Mårtenss                                 1635                                                     1723          Kur
                          Margareta
         1701-02    p   Matts Anderss
         1703-10    ve  Anders Anderss
                          Margareta
         1711-23    la  Eric Mattss [Pihlajaveden Sompilta]                                          23.4.1711    Kuru
                          Anna Andersd                                                               23.4.1711    Kuru
  1 999                 autio
         173x           Matts Henricss
                          Anna Mattsd
  1 999                 autio


    Suutarila Riuttaskorpi Kuru

         1571-99        Olof Suutari l. Suutarinen
         1600-17    p   Olof Olofss Suutari
         1618-46    p   Henric Olofss Suutari
                          Margareta Bertilsd
         1647-94    p   Mårten Henricss                                                              1652                        1695          Kur
                          Caisa
                          Walborg                                                                    1652
         1695-97    p   Thomas Mårtenss                                 1655                         29.9.1696    Ruovesi        1697          Kur
                          Margareta Olofsd                                                                                       1695          Kur
                          Caisa Josefsd [leski Sarvanalta]                                           29.9.1696    Ruovesi
         1698-1709  ve  Henric Mårtenss
                          Walborg Henricsd                              1660                                                     1740          Kur
         1710-38    vä  Anders Marcuss
                          Magdalena Henricsd


    Vihola Riuttaskorpi Kuru

         1584-1600      Paul Reponen
  1 999                 autio
         1610-49        Matts Larss Vihonen l. Viholainen
                          Anna Larsd
         1650-76    p   Lars Mattss Viholainen                                                                                   1684          Kur
                          Margareta
         1677-95    p   Josef Larss                                     1638                                                     1696          Kur
                          Anna Escilsd
         1696-96    p   Josef Josefss                                                                                            1697          Kur
                          Sofia Jöransd
         1698-1721      Matts Josefss [Ruhalasta]                       1669                                                     1732          Kur
                          Agneta Henricsd                               1675                                                     1727          Kur
         1722-43    po  Josef Mattss Vihola                             1699
                          Maria Ericsd                                  1691


    Toikko Vaakaniemi Kuru

         1552-62        Eric Jöranss [Toikkolasta]
         1564-92        Matts Olofss Parkkinen l. Parkkuu l. Toikko
         1586-92        Jöran Ericss
         1586-1606      Lars Ericss Toikko
         1589-1621      Per Paulss Suutari l. Toikko
         1624-29    ve? Thomas Paulss Toikko
         1630-49    vp? Lars Perss Toikko
                          Brita Bertilsd
         1650-55    p   Bertil Larss
                          Lisa
         1656-57    sa  Lars Perss Toikko
                          Brita Bertilsd
         1658       p   Jöran Larss Toikko                                                           26.2.1654    Teisko         Paksulaan
                          Brita Mattsd Paksula                                                       26.2.1654    Teisko
         1659-76    ve  Bertil Larss
                          Lisa
         1677-1722  p   Henric Bertilss                                 1650                                                     1736          Kur
                          Anna Jöransd                                  1647                                                     1732          Kur
         1723-27        Mårten Mattss [Keihäsjärveltä]                                               26.5.1722    Kuru
                          Lisa Ericsd Karjula                                                        26.5.1722    Kuru
         1728-44        Per Mattss [Tyrniltä]                           1699          Ruov           28.12.1727   Kuru           1744          Kur
                          Anna Mårtensd Kekkonen                        1701                         28.12.1727   Kuru           1765          Kur


    Pamppala Palonen Lammi

999 623  1820-          Christian Johanss                                                            22.5.1820    Lammi
999 624                   Eva Caisa Ericsd Huovila                                                   22.5.1820    Lammi


    Knuutila Sankola Lammi

999 541                 Eric Mattss                                                                  26.12.1746   Lammi
999 542                   Caisa Pettersd                                1720                         26.12.1746   Lammi          16.3.1800     Hauho


    Järvenpää Lohja

267 201  1709-          Arvid Zacariass Lietzén                         1666          Turk           18.4.1696    Turku          2.11.1743     Kiik
267 202                   Maria Sigfridsd Miltopaeus                    1674          Turk           18.4.1696    Turku          h 9.6.1754    Kiikala


    Tynni Vappula Lohja

267 251                 Jacob Johanss Tynni                                                          0.11.1726    Lohja
267 252                   Maria Henricsd                                                             0.11.1726    Lohja          h 12.7.1741   Lohja


    Hyökilä Kajantila Luopioinen  ratsutila  (Esko Karisalmen tietoja)

                        Henric Jacobss Mattila                          11.4.1740     Sääksmäki      3.7.1774     Luopioinen     17.1.1809     Luopioinen
                          Anna Ericsd Vuolijoki                         31.10.1746    Hauho          3.7.1774     Luopioinen     3.5.1817      Luopioinen


    Keskinen Haihara Messukylä

297 269  1635-61        Eric Thomass
297 270                   Sara Jöransd
297 267  1662-79    po  Johan Ericss Keskinen
297 268                   Brita
297 265  1680-97    po  Henric Johanss Keskinen                                                                                  1697          Tamp
297 266  98-00            Sara
297 263  1701-34    po  Simon Henricss Keskinen                         1676          Tamp                                       18.9.1764     Tampere
297 264                   Brita                                                                                                  h 1720        Tampere
297 261  1735-68    po  Matts Simonss Keskinen                          1706          Tamp                                       12.4.1788     Tampere
297 262                   Lisa Mårtensd                                 1717                                                     6.5.1790      Tampere


    Juva Hallila Messukylä  ratsutila 1 1/2

995 605  1564-89        Escil
995 603  1590-1638  p   Eric Escilss
995 604                   Brita Olofsd
995 601  1639-65    po  Stefan Ericss Juva
995 602                   Agneta
995 590  1666-95    po  Mårten Stefanss Juva
995 600                   Margareta
995 597  1696-1712  po  Lars Mårtenss Juva
995 598                   Anna
995 567  1722-29    po  Mårten Larss Juva
995 568                   Brita
995 547  1730-50    po  Samuel Mårtenss Juva                            1710          Tamp           3.6.1734     Kangasala      21.4.1751     Tampere
995 548                   Walborg Mattsd Rekola                         1713          Kang           3.6.1734     Kangasala      9.12.1789     Tampere


    Skraatarla Hallila Messukylä  2/3

         1863-69        Joel Reinhold Thomass Vähätalo                  8.7.1823      Köyliö         31.5.1841    Köyliö         31.10.1912    Mess    
                          Lovisa Johansd                                23.10.1814    Köyliö         31.5.1841    Köyliö         15.1.1878     Messukylä


    Kiikkinen Hirvenniemi Messukylä

297 259  1714-59        Anders Mattss
297 260                   Anna Persd                                    1682                                                     8.11.1762     Tampere
297 257  1760-71    po  Anders Anderss Kiikkinen                        1722          Tamp           6.4.1743     Teisko         12.9.1797     Tampere
297 258                   Walborg Jacobsd                               1719                         6.4.1743     Teisko         23.2.1790     Tampere
297 225  1772-96    po  Johan Anderss Kiikkinen                         0.5.1745      Tamp           26.12.1773   Tampere        12.4.1810     Tampere
297 226                   Sofia Mattsd Keskinen                         0.3.1750      Tamp           26.12.1773   Tampere        27.2.1809     Tampere


    Ylinen Kyttälä Messukylä

995 519  1722-55        Matts Bertilss                                  1697                         1735                        12.7.1761     Tampere
995 520                   Beata Henricsd                                1711                         1735                        17.4.1763     Tampere
995 501  -1809      po  Henric Mattss Ylinen                            24.11.1750    Tamp           4.6.1790     Tampere        8.4.1809      Tampere
995 502                   Lena Jöransd Stålfelt                         22.1.1768     Tampere        4.6.1790     Tampere        21.8.1804     Tampere


    Ilola Messukylä Messukylä  ratsutila

995 525  1758-84        Michel Jacobss Viiala                           25.8.1729     Tamp           28.12.1757   Tampere        1.9.1784      Tampere
995 526                   Lisa Samuelsd Juva                            16.4.1737     Tamp           28.12.1757   Tampere        20.12.1789    Tampere


    Veisu Messukylä Messukylä  1/4

         1864-67        Gustaf Thomass Vähätalo                         5.10.1818     Köyliö         1.6.1852     Huittinen      8.11.1867     Messukylä
                          Lena Jacobsd (Vähä-Sutti)                     10.7.1828     Huittinen      1.6.1852     Huittinen
         1869-      ve  Joel Reinhold Thomass Vähätalo                  8.7.1823      Köyliö         31.5.1841    Köyliö         31.10.1912    Mess    
                          Lovisa Johansd                                23.10.1814    Köyliö         31.5.1841    Köyliö         15.1.1878     Messukylä


    Viiala Messukylä Messukylä  ratsutila

995 595  1600-24        Johan Michelss
995 593  1625-50    vä  Henric Sigfridss
995 594                   Caisa Johansd
995 591  1651-92    po  Bertil Henricss Viiala
995 592                   Christina
995 565  1693-1710  po  Olof Bertilss Viiala
995 566                   Maria
995 545  1711-41    po  Jacob Olofss Viiala                             1687          Tamp                                       18.9.1763     Tampere
995 546                   Anna Larsd                                    1687                                                     10.5.1769     Tampere


    Kulkas Sorila Messukylä  (Janne Markkulan tietoja)

         1553-84        Olof Kulkas
         1585-1604  p   Simon Olofss
         1605-35    p   Michel Simonss
         1636-46    po  Johan Michelss Kulkas
                          Caisa Michelsd
                          Margareta Escilsd
         1647-82    po  Jöran Johanss Kulkas                                                                                     1682          Tamp
         83               Gertrud
         1684-1702  po  Jöran Jöranss Kulkas
                          Lisa
         1703-09    ve  Matts Jöranss Kulkas                                                         1690         Kang           1709          Tamp
         10-11            Lisa Turesd Lintula                                                        1690         Kang           1738          Tamp
         1712-52    po  Jöran Mattss Kulkas                             1695          Tamp                                       12.1.1752     Tamp
         52-55            Walborg Mattsd                                1695                                                     8.5.1758      Tamp
         1756-77    po  Ture Jöranss Kulkas                             8.5.1728      Tamp           11.6.1753    Tampere        11.3.1805     Tamp
                          Sofia Johansd Laalahti                        1.3.1733      Tamp           11.6.1753    Tampere        16.4.1801     Tamp
         1777-1811  po  Jöran Turess Kulkas                             1.6.1760      Tampere        27.12.1786   Teisko         17.4.1827     Tamp
                          Brita Jöransd Kurjenlahti                     4.3.1765      Teis           27.12.1786   Teisko         3.3.1812      Tamp
         1811-50    po  Matts Jöranss Kulkas                            27.7.1788     Tamp           9.7.1814     Kangasala      7.2.1850      Tamp
                          Lena Michelsd Heikkilä                        8.2.1795      Kangasa        9.7.1814     Kangasala      16.3.1869     Tamp
         1850-76    po  Matts Mattss Kulkas                             26.4.1828     Tamp           25.10.1853   Pälkäne        22.2.1876     Tamp
                          Wilhelmina Mattsd Mattila                     23.12.1826    Pälkä          25.10.1853   Pälkäne        1897          Tamp


    Holma Orivesi  säteriratsutila

995 995                 Mårten Ericss Stierna-Stiernkors
995 996                   Anna Persd


    Pappila Pappila Orivesi

219 605  1643-63        Josef Perss Gummerus                                                                                     1663          Oriv
219 603  1665-68        Jacob Bertilss Lignipaeus
219 593  1678-82    ^p  Henric Josefss Gummerus                         1630          Saha           1660                        1682          Oriv
219 594                   Christina Henricsd Lilius                                                  1660                        1692          Oriv


    Äijänen Torittu Orivesi

995 985                 Johan Larss Roth                                1679          Oriv           1693         Tenh           19.2.1714     Isokyrö
995 986                   Gunilla Catarina Mårtensd Ulf                 1675          Raas           1693         Tenh           1748          Tenh


    Lehmälampi Haapaluoma Peräseinäjoki

         1705-09        Jacob Clemetss Rasku                            1657                         1728                        9.10.1737     Peräseinäjoki
                          Maria Andersd Laulaja                                                      1679         Kuri           h 16.12.1726  Ilmajoki
                          Brita Mattsd                                  0.10.1696                    1728                        1748          Ilma
         1710       po  Eric Jacobss Lehmälampi                         1687                         12.8.1708    Peräseinäjoki  10.9.1763     Isokyrö
                          Anna Henricsd [Liikaluomasta]                 1682                         12.8.1708    Peräseinäjoki  13.11.1765    Isokyrö
         1711       ve  Matts Jacobss Lehmälampi                        0.9.1685                     1706         Ilmajoki       h 10.10.1756  Alavus
                          Elin Henricsd                                 1.11.1685                    1706         Ilmajoki       h 17.7.1768   Alavus
         1712-2x        Johan Jacobss Karjanmaa                         k 6.6.1685    Ilmajoki       22.9.1707    Ilmajoki       h 22.1.1738   Alavus
                          Margareta Simonsd Kirkon-Kokko                k 12.2.1686   Ilmajoki       22.9.1707    Ilmajoki       h 22.2.1778   Alavus


    kappalainen Peräseinäjoki

         1799-1822      Arvid Henric Jeremiass Wallenius                9.12.1766     Vesilahti      7.2.1809     Ilmajoki       23.6.1822     Peräseinäjoki
                          Sofia Magdalena Gabrielsd Alcenius            2.11.1766     Ilmajoki       9.12.1792    Ilmajoki       26.10.1807    Peräseinäjoki
                          Anna Maria Johansd Frosterus                  30.1.1786     Kärsämäki      7.2.1809     Ilmajoki       8.4.1835      Kalajoki
         1824-27        Isac Daniel Isacss Forsman                      19.6.1789     Pori           9.5.1815     Teuva          22.6.1865     Vihanti
                          Catarina Elisabet Gustafsd Cajanus            4.1.1782      Toholampi      9.5.1815     Teuva          24.5.1851     Alavus
         1828-38        Isac Johanss Salenius                           21.9.1799     Eurajoki       19.12.1860   Kuru           6.3.1872      Kuru
                          Sofia Wilhelmina Ericsd Lagerlöf              22.9.1792     Ruovesi        1826                        13.4.1860     Kur
                          Eufrosyne Sofia Otteliana Gabrielsd Sjöstedt  4.5.1831      Teisko         19.12.1860   Kuru           4.7.1887      Tamp
         1838-46        Anders Henric Anderss Gummerus                  23.4.1805     Teuva          1854         Pirt           22.4.1870     Nivala
                          Caisa Lisa Persd Aho                          15.4.1802     Niva           30.5.1824    Nivala         13.12.1845    Peräseinäjoki
                          Maria Mattsd Niemi                            31.12.1826    Jurva          1854         Pirt           1.4.1903      Niva
         1847-51        Oscar Wilhelm Zacariass Forsman                 27.2.1815     Vähäkyrö       4.12.1850    Lappajärvi     15.2.1886     Isok
                          Lovisa Matilda Gustafsd von Essen             16.3.1819     Laihia         13.2.1839    Maalahti       9.5.1850      Peräseinäjoki
                          Maria Gustafa Johansd Ahlholm                 18.4.1828     Suomussalmi    4.12.1850    Lappajärvi     9.2.1929      Kark
         1852-61        Moses Anderss Runstén                           27.7.1810     Teisko         23.12.1855   Peräseinäjoki  15.9.1867     Lavia
                          Gustafa Juliana Jacobsd Salovius              12.8.1817     Orivesi        5.8.1841     Orivesi        19.4.1855     Peräseinäjoki
319   25                  Augusta Maria Carolina Jacobsd Salovius       24.7.1820     Oriv           23.12.1855   Peräseinäjoki  26.4.1875     Mouhijärvi
         1862-81        Edvard Ulric Wilhelm Niceforus Ulricss Leidenius13.3.1826     Kaarina        14.2.1859    Teer           22.6.1887     Valkjärvi
                          Vendla Josefina Larsd Schalin                 22.4.1834     Raippaluoto    14.2.1859    Teer           25.1.1894     Jala


    Kihniä Kihniä Peräseinäjoki  (Tapio Piirron tietoja)

         1598-1628      Bengt Jacobss Kihnå                             1557
         1629-33    p   Berndt Bengtss                                  1587                                                     1634          Perä
                          Brita
         1634-42        Henric Paulss
  1 999                 autio
         1647-62    ^v  Henric Olofss                                   1608                                                     h 3.10.1686   Jalasjärvi
                          N. Berndtsd Kihniä
                          Caisa Andersd                                                                                          h 3.4.1687    Jalasjärvi
         1663-92        Jacob Marcuss                                                                                            h 6.6.1697    Peräseinäjoki
                          Brita Filipsd Jokipii                                                                                  1694-95       Perä
         1695-1707  po  Grels Jacobss Kihniä                            1651                         9.2.1678     Kurikka        3.1.1711      Peräseinäjoki
                          Maria Jacobsd Yli-Antila                      0.8.1654      Kuri           9.2.1678     Kurikka        26.4.1737     Ilmajoki
         1708-37    po  Matts Grelss Kihniä                             29.9.1681     Perä           1708                        3.1.1750      Peräseinäjoki
                          Lisa Ericsd Heikkilä                          0.9.1679      Kuor           1708                        25.5.1749     Peräseinäjoki


    Liikala l. Liikaluoma Kihniä Peräseinäjoki

         1694-95        Eric Olofss                                                                                              h 16.2.1696   Peräseinäjoki
         96-97            Maria Jacobsd
         1698-1717      Matts Henricss Uppa                             1667          Ilma           15.9.1714    Ilmajoki       28.5.1753     Isokyrö
                          Anna Henricsd                                 1669                         1.5.1699     Ilmajoki       h 1714        Peräseinäjoki
                          Sofia Mattsd                                  1688                         15.9.1714    Ilmajoki       18.6.1766     Isokyrö
         1718-37    la  Jacob Mattss Myllymäki                          0.7.1690      Ilma           29.9.1757    Jalasjärvi     23.12.1782    Peräseinäjoki(Jal
                          Margareta Henricsd Uppa                       1683          Ilma           21.12.1709   Ilmajoki       < 1732        Perä
                          Lisa Grelsd Kihniä                            k 20.11.1698  Peräseinäjoki                              h 8.2.1756    Jalasjärvi
                          Lisa Mattsd [Vallin käly]                     0.11.1710                    29.9.1757    Jalasjärvi     24.2.1793     Jalasjärvi


    Aho l. Ahola Luoma Peräseinäjoki

         1699-1713      Lars Marcuss Kärki                                                           30.4.1693    Ilmajoki
                          Lisa Henricsd                                                              30.4.1693    Ilmajoki       h 1717        Peräseinäjoki
         1724-32        Michel Jacobss Rinta-Nikkola                    0.9.1673                     31.5.1699    Ilmajoki       28.5.1757     Ilmajoki
                          Margareta Escilsd Peltoniemi                  k 0.7.1677    Ilmajoki       31.5.1699    Ilmajoki       20.4.1748     Peräseinäjoki


    Kapala Luoma Peräseinäjoki

         1696-1718      Carl Henricss Rinta-Loppi                       0.12.1669     Ilma           1705         Perä           Mylläriin
                          Brita Grelsd Kihniä                           k 11.10.1685  Peräseinäjoki  1705         Perä           0.2.1769      Peräseinäjoki
  1 999                 autio


    Knuuttila Luoma Peräseinäjoki

         1689-1708      Cnud Marcuss Kärki                              1654                         24.5.1705    Ilmajoki       h 1.8.1714    Peräseinäjoki
                          Maria Thomasd                                 1649                                                     1.5.1703      Peräseinäjoki
                          Ingeborg Jöransd                                                           24.5.1705    Ilmajoki       Mustasaari    1732-34
         1708-14    po  Matts Cnudss Knuuttila                          1678                         2.2.1696     Ilmajoki       h 17.10.1742  Jalasjärvi
                          Caisa Jacobsd Latva-Röyskö                    1676                         2.2.1696     Ilmajoki       6.12.1770     Jalasjärvi
                        Koukkarin


    Koukkari Luoma Peräseinäjoki  (Tapio Piirron tietoja)

         1688-1701      Valentin Henricss Iso-Loppi                     1654          Ilma           1678         Ilma           0.5.1714      Perä
         11-14            Anna Jacobsd Ranta                            1658          Ilma           1678         Ilma           1714          Perä
         1702-06    po  Thomas Valentinss Koukkari                      k 19.12.1678  Ilmajoki                                   7.5.1737      Peräseinäjoki
         1707       ve  Johan Valentinss Koukkari
         1708-10    ve  Thomas Valentinss Koukkari                      k 19.12.1678  Ilmajoki                                   7.5.1737      Peräseinäjoki
         1715-18    po  Thomas Valentinss Koukkari                      k 19.12.1678  Ilmajoki                                   7.5.1737      Peräseinäjoki
         1719-33        Jacob Thomass Kouko                             0.7.1684                     28.2.1711    Ilmajoki       22.1.1750     Ilmajoki
                          Lena Larsd Öberg                              0.5.1689                     28.2.1711    Ilmajoki       3.11.1757     Ilmajoki


    Kärki l. Kalatie Luoma Peräseinäjoki  (Tapio Piirron tietoja)

         1664-81        Marcus Marcuss Kärkinen                         1620                         1676                        11.4.1707     Peräseinäjoki
                          Anna Andersd                                                               1654
                          Anna Marcusd                                                               1676                        h 28.7.1695   Peräseinäjoki
         1683-89    po  Cnud Marcuss Kärki                              1654                         24.5.1705    Ilmajoki       Knuuttilaan
                          Maria Thomasd                                 1649                                                     1.5.1703      Peräseinäjoki
                          Ingeborg Jöransd                                                           24.5.1705    Ilmajoki       Mustasaari    1732-34
         1690-1707  ve  Eric Marcuss Kärki                                                           28.12.1697   Ilmajoki
                          Brita                                                                                                  h 8.8.1697    Peräseinäjoki
                          Susanna Stefansd Karjanmaa                                                 28.12.1697   Ilmajoki
         1708-12    vp  Elias Anderss (Kärki)                           1670                         3.11.1701    Ilmajoki       18.7.1712     Peräseinäjoki
                          Brita Jacobsd Keski-Loppi                                                  25.7.1713    Peräseinäjoki  1715          Perä
         1713-15    II  Elias Jacobss                                                                25.7.1713    Peräseinäjoki  1715          Perä
         1717-28        Jöran Michelss (Kurki) [Virtain Heikkilästä]    1660                         23.12.1717   Ilmajoki       h 10.3.1728   Peräseinäjoki
                          Lisa Mattsd Leppälä                           1661          Virr           21.9.1698    Ilmajoki       h 4.8.1717    Peräseinäjoki
         28-29            Margareta Henricsd Latva-Loppi                k 6.3.1692    Ilmajoki       23.12.1717   Ilmajoki       31.5.1764     Peräseinäjoki


    Luoma Luoma Peräseinäjoki  (Tapio Piirron tietoja)

         1695-1713      Henric Anderss Mylläri                          0.3.1668                     29.6.1692    Ilmajoki       21.7.1742     Isokyrö
                          Caisa Andersd                                 1664                         29.6.1692    Ilmajoki       1.12.1758     Isokyrö
         1724-40    po  Thomas Henricss Luoma                           k 18.12.1692  Ilmajoki       29.6.1713    Peräseinäjoki  5.2.1779      Peräseinäjoki
                          Brita Valentinsd Koukkari                     0.10.1684     Ilma           29.6.1713    Peräseinäjoki  21.4.1766     Peräseinäjoki


    Mylläri Luoma Peräseinäjoki  (Tapio Piirron tietoja)

         1670-77        Anders Partanen                                                                                          h 24.8.1679   Peräseinäjoki
                          Elin Andersd                                                                                           1699
         1679-84    po  Simon Anderss Mylläri                           1644                         28.12.1678   Peräseinäjoki  h 7.2.1742    Jalasjärvi
                          Maria Jacobsd Kihniä                          1657                         28.12.1678   Peräseinäjoki  h 7.4.1737    Jalasjärvi
         1685-87        Henric Jöranss
                          Brita
         1688-89    sa  Simon Anderss Mylläri                           1644                         28.12.1678   Peräseinäjoki  h 7.2.1742    Jalasjärvi
                          Maria Jacobsd Kihniä                          1657                         28.12.1678   Peräseinäjoki  h 7.4.1737    Jalasjärvi
         1700-13    po  Jacob Simonss Mylläri                           1679          Ilmajoki       14.10.1706   Ilmajoki
                          Maria Valentinsd Koukkari                     1682                         14.10.1706   Ilmajoki       5.2.1748      Peräseinäjoki
         1714-18        Jacob Thomass Kouko                             0.7.1684                     28.2.1711    Ilmajoki       Koukkarille
                          Lena Larsd Öberg                              0.5.1689                     28.2.1711    Ilmajoki       3.11.1757     Ilmajoki
         1719-32        Carl Henricss Rinta-Loppi                       0.12.1669     Ilma           1705         Perä           26.11.1748    Ilmajoki?
                          Brita Grelsd Kihniä                           k 11.10.1685  Peräseinäjoki  1705         Perä           0.2.1769      Peräseinäjoki


    Toppari l. Koukunmaa Luoma Peräseinäjoki

         1695-98        Anders Sigfridss
  1 999                 autio
         1704-13        Michel Jacobss Rinta-Nikkola                    0.9.1673                     1699         Ilmajoki       Ahoon
                          Margareta Escilsd Peltoniemi                  k 0.7.1677    Ilmajoki       1699         Ilmajoki       20.4.1748     Peräseinäjoki
  1 999                 autio


    Koskela Viitala Peräseinäjoki

         1698-1710      Anders Mattss                                   1668                         19.7.1713    Ilmajoki       15.10.1713    Peräseinäjoki
                          Lisa Olofsd Rinta-Röyskö                      1667                                                     18.2.1712     Peräseinäjoki
                          Lisa Grelsd                                   1671                         19.7.1713    Ilmajoki       2.10.1736     Ilmajoki
                    II  Mårten Mattss Myllymäki                         0.3.1667                     19.7.1713    Ilmajoki       24.9.1740     Ilmajoki
         1711-      ve  Jacob Mattss                                                                 14.9.1712    Peräseinäjoki
                          Maria Michelsd                                1692                         14.9.1712    Peräseinäjoki  h 7.2.1714    Peräseinäjoki
         1724-33    ^p  Johan Anderss Koskela                           k 26.5.1701   Peräseinäjoki                              12.5.1733     Peräseinäjoki
                          Maria Jöransd                                 0.5.1687


    Viitala Viitala Peräseinäjoki  (Tapio Piirron tietoja)

         1708-          Josef Valentinss Vuollet                        0.4.1672                     26.2.1699    Ilmajoki       25.6.1737     Peräseinäjoki
                          Maria Ericsd Heikkilä                         0.4.1671      Kuor           26.2.1699    Ilmajoki       8.3.1752      Peräseinäjoki
         1725-35    la  Henric Ericss Heikkilä                          0.8.1683      Kuot           8.10.1711    Ilmajoki       26.12.1745    Peräseinäjoki
                          Anna Simonsd Kirkon-Kokko                     0.12.1689     Ilma           8.10.1711    Ilmajoki       26.7.1783     Peräseinäjoki


    Vuollet l. Koivisto Viitala Peräseinäjoki  (Tapio Piirron tietoja)

         1688-95        Valentin Johanss Rinta-Röyskö                   1637          Ilma                                       1716          Perä
                          Lisa Thomasd                                  1641                                                     2.2.1711      Peräseinäjoki
                          Lisa Ericsd                                   1651                                                     1714          Perä
         1695-1713  po  Daniel Valentinss Vuollet                       0.1.1670                     28.12.1697   Ilmajoki       14.1.1746     Peräseinäjoki
                          Agneta Ericsd Heikkilä                        0.4.1674      Kuor           28.12.1697   Ilmajoki       22.3.1749     Peräseinäjoki
         1723       vä  Isac Jacobss Lahti                              12.8.1703     Ilmajoki       11.10.1724   Peräseinäjoki  9.12.1785     Ilmajoki
                          Maria Danielsd Vuollet                        12.1.1701     Peräseinäjoki  11.10.1724   Peräseinäjoki  9.2.1750      Ilmajoki
         1725-26    ^v  Jacob Jacobss Knuuttila                         1705          Isok           1.1.1727     Isokyrö        21.3.1781     Isokyrö
                          Caisa Danielsd Vuollet                        27.2.1704     Peräseinäjoki  1.1.1727     Isokyrö        19.12.1764    Isokyrö
         1727-83    la  Henric Danielss Vuollet                         13.1.1706     Peräseinäjoki  1732                        6.3.1794      Peräseinäjoki
                          Lisa Jöransd Nahkaluoma                       4.10.1707     Ilmajoki       1732                        10.12.1789    Peräseinäjoki


    Makkonen Laasoinniemi Pohjaslahti

243 935  1629-32        Johan Johanss Keckonius                                                      1600                        1632          Ruov
243 936                   Racel Nilsd                                                                1600


    Vaijala Epaala Pälkäne  ratsutila

997 677  1722-29        Matts Henricss Appelgren                        1680          Pälk           3.9.1711     Pälkäne        h 25.7.1730   Pälkäne
997 678                   Anna Christina Olofsd Castrenius              1689                         3.9.1711     Pälkäne        24.5.1773     Pälkäne


    Paavola Huhti Pälkäne

997 695  -1676          Thomas Ericss
997 696                   Barbara
997 647  1687-1712  po  Paul Thomass Paavola                            1658                                                     20.3.1740     Pälkäne
997 648                   Walborg Thomasd                               1674                                                     25.4.1743     Pälkäne
997 639  1732-55    po  Jöran Paulss Paavola                            5.4.1706      Pälk           30.5.1731    Pälkäne        13.1.1776     Pälkäne
997 640                   Margareta Mattsd Uotila                       24.5.1708     Pälk           30.5.1731    Pälkäne        12.7.1796     Pälkäne
997 635  1769-97    po  Matts Jöranss Paavola                           10.8.1740     Pälkäne        9.10.1774    Pälkäne        11.12.1814    Pälkäne
997 636                   Maria Carlsd Lassila                          8.10.1751     Pälkäne        9.10.1774    Pälkäne        4.3.1817      Pälkäne
997 629  1798-1837  po  Eric Mattss Paavola                             26.6.1777     Pälkäne        3.7.1814     Sääksmäki      9.7.1837      Pälkäne
997 630  37-41            Anna Mattsd Kasuri                            2.2.1795      Sääksmäki      3.7.1814     Sääksmäki      21.4.1873     Pälkäne
                    II  Simon Johanss                                   25.11.1811    Pälk


    Lassila Kaitamo Pälkäne

997 699  1697-1702      Henric Johanss
997 649  1704-34    vä  Johan Josefss                                   17.6.1673                                                13.6.1753     Pälkäne
997 650                   Anna Henricsd Lassila                         1681                                                     20.3.1750     Pälkäne
997 641  1735-73    po  Carl Johanss Lassila                            k 3.1.1718    Pälkäne        12.6.1737    Pälkäne        5.1.1774      Pälkäne
997 642  74-75            Maria Mattsd Appelgren                        k 15.3.1720   Pälkäne        12.6.1737    Pälkäne        5.7.1796      Pälk


    Mattila Kirpu Pälkäne

997 701  1667-95        Henric Mattss
997 702                   Anna


    Sikala Kirpu Pälkäne

997 727  1648-78        Matts Mattss
997 728  79-82            Agneta
997 725  1684-96    po  Eric Mattss Sikala
997 726                   Lisa                                                                                                   h 29.3.1714   Pälkäne


    Kölli Kollola Pälkäne

997 729  1671-1709      Matts Sigfridss
997 683  1710-34    vä  Johan Ericss Sikala                             0.12.1673                                                11.4.1737     Pälkäne
997 684                   Maria Mattsd Kölli                            12.6.1686     Pälk


    Aspila Kukkola Pälkäne

997 733                 Jöran Mårtenss Asp
997 731  1691-1705  po  Eric Jöranss Asp                                                                                         1709
997 732                   Christina Bengtsd Cunelius                    1668                                                     2.11.1742     Pälkäne


    Tossa Lovensalo Pälkäne

997 843  1630-78        Sigfrid Clemetss                                1610
997 841  1680-96    po  Jacob Sigfridss Tossa                           1640          Pälk
997 669  1698-1712  po  Matts Jacobss Tossa                             1663          Pälk                                       20.1.1752     Pälkäne
997 670                   Margareta Henricsd                            1669                                                     13.10.1753    Pälkäne


    Uotila Luikala Pälkäne

997 849  1662-82        Mårten Jacobss
997 847  1684-86    po  Thomas Mårtenss Uotila
997 697  1687-1701  po  Jöran Thomass Uotila                                                                                     h 25.3.1716   Pälkäne
997 675  1702-12    po  Matts Jöranss Uotila                            1677                                                     12.8.1747     Pälkäne
997 676                   Margareta Mattsd                              1680                                                     22.6.1754     Pälkäne


    Alkkula Mälkilä Pälkäne

997 689  1700-22        Jöran Michelss                                                               1686                        h 8.10.1732   Pälkäne
997 690                   Caisa Sigfridsd Tuomaala                                                   1686                        h 16.3.1702   Pälkäne


    Seppälä Mälkilä Pälkäne

997 673                 Thomas Jöranss Alkkula                          5.12.1686     Pälk           1714         Pälk           6.3.1765      Pälkäne
997 674                   Maria Jöransd                                 3.2.1689      Pälk           1714         Pälk           4.10.1768     Pälkäne


    Sipilä Mälkilä Pälkäne

993 433                 Lars Henricss
993 434                   Margareta
997 693  1638-      po  Bertil Larss Sipilä
997 694                   Agneta


    Tuomaala Mälkilä Pälkäne

997 987  1684-92        Sigfrid Bertilss Sipilä                                                      1670         Kang           h 1693        Pälkäne
997 988                   Agneta Jöransd Raukola                                                     1670         Kang           h 1697        Pälkäne


    Mustala Onkkaala Pälkäne  ratsutila

999 559             po  Thomas Mårtenss Mustala                                                      1706                        h 13.6.1731   Pälkäne
999 560                   Maria                                                                      1706                        h 20.5.1730   Pälkäne


    Pakarainen Paino Pälkäne

263 709                 Matts                                                                                                    h 7.4.1717    Pälkäne
263 345             po  Henric Mattss Pakarainen                        0.1.1680                                                 29.6.1757     Pälkäne
263 346                   Agneta Samuelsd                               1685                                                     26.12.1761    Pälkäne
263 173             po  Eric Henricss Pakarainen                        1703          Pälk           26.12.1740   Pälkäne        24.7.1778     Pälkäne
263 174                   Anna Thomasd                                  k 14.9.1720   Pälkäne        26.12.1740   Pälkäne
263  87             po  Johan Ericss Pakarainen                         19.5.1760     Pälkäne
263  88                   Lisa Johansd                                  1761


    Jussila Pohjaslahti Pälkäne

297 109                 Johan Henricss Mikkola                                                       23.6.1822    Pälkäne
297 110                   Maria Ericsd                                  1792                         23.6.1822    Pälkäne


    Ilkkola Ruokola Pälkäne

993 431                 Michel Escilss
993 432                   Sofia
997 691             vä  Hans Clemetts
997 692                   Elin Michelsd Ilkkola
997 687             po  Thomas Hanss Ilkkola                            1669          Pälk           1695                        1.12.1737     Pälkäne
997 688                   Agneta Simonsd                                1661                         1695                        21.7.1741     Pälkäne
997 671             po  Sigfrid Thomass Ilkkola                         1695          Pälk           1712                        29.6.1770     Kangasala
997 672                   Anna Henricsd                                 1689                         1712                        19.12.1759    Kangasala


    Eerola Seitsye Pälkäne

997 657  1725-44        Matts Jöranss Mattila                           1704                         1.1.1724     Pälkäne        1744          Pälk
997 658                   Sofia Bertilsd                                13.2.1692                    1.1.1724     Pälkäne        27.3.1776     Pälkäne


    Jussila Seitsye Pälkäne

997 633  1768-96        Johan Mattss Eerola                             k 19.4.1730   Pälkäne        1.6.1766     Pälkäne        2.2.1796      Pälkäne
997 634                   Anna Michelsd                                 22.11.1741    Pälkäne        1.6.1766     Pälkäne        23.4.1809     Pälkäne
997 627  1800-32    po  Johan Johanss Jussila                           18.3.1768     Pälkäne        8.2.1815     Pälkäne        18.8.1842     Pälkäne
997 628                   Lisa Ericsd Fri                               10.6.1791     Pälkäne        8.2.1815     Pälkäne        3.7.1856      Pälkäne
997 621  1833-71    po  Johan Johanss Jussila                           17.1.1813     Pälk           22.7.1838    Pälkäne        22.6.1871     Pälkäne
997 622                   Anna Maria Ericsd Paavola                     6.10.1818     Pälkäne        22.7.1838    Pälkäne        22.2.1892     Pälk


    Mattila Seitsye Pälkäne

997 667  1720-24        Jöran Ericss                                    1665                                                     27.7.1740     Pälkäne


    Lassila Äimälä Pälkäne  ratsutila

997 745  1618-46        Lars Petterss Reuter
997 746                   Lisa Jöransd
997 739  1654-85    po  Daniel Larss Reuter                                                                                      1685          Oriv
997 740                   Lisa Henricsd
997 737  1688-1712  po  Gabriel Danielss Reuter                         1660                                                     1729          Luulaja
997 738                   Brita
997 685  1727-53    vä  Eric Ericss Asp                                 19.3.1697     Pälk           16.5.1733    Pälkäne        10.9.1773     Pälkäne
997 686                   Regina Gabrielsd Reuter                       27.8.1698     Pälk           16.5.1733    Pälkäne        14.2.1774     Pälkäne
997 665  1754-89    vä  Johan Johanss Kölli                             k 19.4.1724   Pälkäne        28.12.1749   Pälkäne
997 666                   Christina Ericsd Asp                          k 18.10.1734  Pälkäne        28.12.1749   Pälkäne        6.6.1788      Pälkäne


    Komeri Kuittila Renko  (Esko Karisalmen tietoja)

                        Johan Anderss                                   23.10.1758    Renko          5.11.1815    Renko          25.2.1834     Renk
                          Margareta Andersd Kokkila                     21.11.1779    Sääksmäki      27.12.1812   Renko          19.11.1813    Renko
                          Christina Jacobsd                                                          5.11.1815    Renko


    Iso-Palavainen Kuittila Renko  (Esko Karisalmen tietoja)

                        Elias Eliass Palavainen                         26.1.1795     Renko          25.3.1816    Sääksmäki      8.2.1868      Renko
                          Anna Christina Johansd Kokkila                1793          Sääk           25.3.1816    Sääksmäki      7.6.1870      Renko


    Kekkonen Haukkaniemi Ruovesi  ratsutila

243 937  1562-1603      Johan Larss Kekkonen                                                                                     1606          Ruov
995 159  1604-45    p   Henric Johanss Kekkonen
995 160                   Margareta Henricsd
995 157  1646-58    po  Johan Henricss Kekkonen                                                      1646         Vesi           1658          Ruov
995 158  59               Caisa Mattsd Heikkilä                         1630          Vesi           1646         Vesi           h 0.4.1703    Ruovesi
         1660-68    II  Johan Johanss Böök
995 155  1669-92    po  Josef Johanss Kekkonen                          1646          Ruov           1666                        1692          Ruov
995 156                   Agneta Jöransd                                1645                         1666                        h 14.8.1686   Ruovesi


    Koski Murole Ruovesi  lb.

862 373  1807-10        Johan Johanss Heikkilä                          27.4.1758     Vesilahti      14.6.1785    Lempäälä       h 11.3.1810   Ruovesi (Kuru)
862 374                   Maria Mattsd Kierikka                         13.3.1761     Lempäälä       24.6.1811    Ruovesi (Kuru) 4.12.1841     Ruovesi
862 396  1811-      II  Anders Henricss                                 3.4.1773      Ruovesi        24.6.1811    Ruovesi (Kuru) 28.1.1858     Ruovesi


    Tyrni Räminki Ruovesi

511 181  1728-66        Carl Perss Palmroth                             10.6.1702     Tukholma       5.3.1751     Teisko         2.9.1766      Ruovesi
511 182                   Hedvig Jacobsd Ruuth                          1694                         25.3.1723    Ruovesi        h 1.1.1749    Ruovesi
511 183  66-81            Anna Catarina Nilsd Bergström                 27.7.1729     Huit           5.3.1751     Teisko         1796


    Uotila Rautio Sahalahti

213 317  -1725          Henric Ericss                                                                1712                        1725          Saha
213 318                   Beata Jöransd                                 1694                         1712                        h 21.1.1770   Sahalahti
213 159  1743-69    po  Thomas Henricss Uotila                          k 21.10.1716  Sahalahti      15.3.1752    Kuhmalahti     h 1.8.1769    Sahalahti
213 160                   Elin Larsd Brusila                            k 5.8.1725    Kuhmalahti     15.3.1752    Kuhmalahti     h 10.1.1790   Sahalahti


    kappalainen Siipyy

         1787-95        Isac Eliass Fonselius                           18.1.1761     Ikaalinen      24.9.1789    Lapväärtti     15.3.1809     Pyhäjoki
                          Catarina Christina Hacobsd Estlander          27.3.1766     Lapväärtti     24.9.1789    Lapväärtti     10.7.1811     Pyhäjoki
         1797-1816      Matts Mattss Litzell                            11.3.1768     Tyrvää         27.6.1797    Kauhajoki      27.3.1816     Siipyy
                          Margareta Christina Andersd Törnudd           7.6.1778      Ylistaro       27.6.1797    Kauhajoki      11.3.1862     Lohtaja
         1818-20        Henric Henricss Damstén                         4.9.1781      Munsala        27.4.1815    Uusikaarlepyy  16.12.1834    Maksamaa
                          Anna Sofia Henricsd Roos                      5.10.1794     Uusikaarlepyy  27.4.1815    Uusikaarlepyy  30.11.1856    Maksamaa
         1822-38        Petter Johan Petterss Sandelin                  13.10.1796    Vaasa          6.6.1837     Ilmajoki       12.12.1867    Vöyri
                          Johanna Aurora Danielsd Alcenius              22.5.1798     Isojoki        29.6.1821    Lapväärtti     23.9.1836     Siipyy
                          Maria Matilda Danielsd Alcenius               15.5.1806     Ilmajoki       6.6.1837     Ilmajoki       13.9.1867     Vöyri
         1838-43        Carl Henric Isacss Fonselius                    8.11.1804     Pyhäjoki       7.10.1845    Teuva          5.9.1869      Paimio
                          Matilda Mattsd Malm                           25.12.1812    Pietarsaari    7.10.1830    Vaasa          13.3.1845     Isojoki
                          Sofia Matilda Ericsd Häggblom                 17.8.1824     Isojoki        7.10.1845    Teuva          14.1.1861     Paimio
         1844-51        Carl Josef Johanss Häggström                    3.12.1806     Oravainen      11.1.1842    Lapua          11.12.1880    Kris
                          Carolina Wilhelmina Johansd Alcenius          23.8.1821     Vähäkyrö       11.1.1842    Lapua          9.5.1884      Kris
         1851-64        Claes Adolf Petterss Karsten                    20.5.1811     Suoniemi       21.3.1871    Rauma          15.11.1885    Föglö
                          Augusta Elisabet Charlotta Henricsd Reinholm  12.9.1814     Rauma          22.2.1835                   23.6.1838     Kodi
                          Agata Matilda Henriette Henricsd Reinholm     21.6.1813     Rauma          17.2.1839    Kodisjoki      26.9.1857     Siipyy
                          Edla Amanda Sofia Henricsd Reinholm           26.9.1822     Rauma          25.4.1858    Siipyy         20.3.1870     Föglö
                          Anna Catarina Johansd Lagerbom                1.8.1843      Rauma          21.3.1871    Rauma          9.2.1922      Turk


    Hansas Siipyy Siipyy  3/4

         1635-48        Simon Larss
         1649-54        Bengt Perss
         1663           Lars Olofss
         1664           Hans Mattss
         1669           Eric Grelss
         1675           Zacarias Thomass
                          Anna Sigfridsd
         1676-86        Nils Reichenbach
                          Anna Henricsd
         1688-1708  vä  Escil Simonss
                          Agneta Nilsd Reichenbach
         1709-24    po  Simon Escilss Hanssas
                          Maria


    Jossfolk Siipyy Siipyy  uudistila 1/4

         1701-13        Johan Henricss
                          Beata
         1724           Per


    Kars Siipyy Siipyy  1/3

         1635-43        Bengt Thomass                                   1597
  1 999                 autio
         1645-76        Thomas Perss
         1677       ty  Walborg Thomasd Kars
         1680-98    ve  Simon Thomass Kars                              1661          Siip           1682-83
         99               Caisa                                                                      1700         Siip
         1700-24    II  Nils Mattss                                                                  1700         Siip


    Lassfolk Siipyy Siipyy  1/2

         1635-54        Matts Hanss                                     1583
         1663-94        Sigfrid Ericss
                          Christina Henricsd
         1695-97    po  Henric Sigfridss Lassfolk                       1661                         1684-86
                          Caisa                                                                      1684-86
         1698-1713      Matts Nilss
                          Anna
         1724           Simon


    Pellfolk Siipyy Siipyy  uudistila 1/4

         1701-13        Per Mattss
                          Anna
         1724-          Johan Ericss                                    1690
                          Anna


    Teir Siipyy Siipyy  3/4

         [1640-?]       Per Sigfridss
         1663-69        Bengt Perss
         1675-92        Henric Simonss
                          Christina Mårtensd
         1695-1712  po  Eric Henricss Teir                              1666-67                      1685-86
                          Brita                                                                      1685-86
         1713-24    po  Eric Ericss Teir                                1685          Siip


    Grannas Skaftung Siipyy  1/4

         1635-49        Sigfrid Olofss                                  1581
         1650-92    vä  Bertil Mårtenss                                                              1650         Siip
                          Margareta Sigfridsd Grannas                                                1650         Siip
         1695-1708  vä  Måns Månss                                                                   1678-80      Siip
                          Anna Bertilsd Grannas                         < 1659        Siip           1678-80      Siip
         1709-13    po  Mårten Månss Grannas                            1688          Siip           1713
                          N. N.                                                                      1713


    Ingves Skaftung Siipyy  1/2

         1636-37        Lars Anderss                                    1612
  1 999                 autio
         1641-44        Bengt Olofss
  1 999                 autio
         1645-54        Sigfrid Michelss
         1663-69        Bengt Olofss
         80-81            Brita
         1675       po  Eric Bengtss Ingves
         76-77            Walborg Sigfridsd
         1683       ve  Michel Bengtss Ingves                                                        27.2.1672    Pori           Isojoki?
                          Margareta Henricsd                                                         27.2.1672    Pori
         1686-95        Mårten Larss
                          Lisa
         1696-1712  vä  Per Ericss                                                                   1699
                          Beata Mårtensd Ingves
                          Margareta                                                                  1697
                          Caisa                                                                      1699
         1713       po  Eric Perss Ingves
         1724           Johan


    Norrgårds Skaftung Siipyy  1/2

         1635-48        Olof Perss
         1649-54    po  Bengt Olofss Norrgårds                          1615
         1663-69        Olof Perss
                          Brita Simonsd
         1675-76        Mårten Johanss
                          Walborg Mattsd
         1677-86    ve  Simon Johanss
         88               Margareta Hansd
         1689-1708  po  Simon Simonss Norrgårds                         1666-67                      1684-86
         09               Margareta                                                                  1684-86
         1710-13        Mårten
                          N. N.
         1724           Eric


    Teirfolk Skaftung Siipyy  1/2

         1635           Per Anderss
         1636-69        Lars Mårtenss                                   1605
         1675-91        Olof Larss
                          Elin Ericsd
         1692-1713  po  Per Olofss Teirfolk                             1668-70                      1689                        1713          Siip
                          Maria                                                                      1689
         1724-          Anders Thomass
                          Maria Olofsd
                        Johan Henricss                                  1702                                                     h 17.5.1758   Siipyy
                          Margareta Persd                               1702


    Teirfolk Skaftung Siipyy  3/16

                    po  Petter Johanss Teirfolk                         1731          Siip


    Teirfolk Skaftung Siipyy  3/16

                    po  Henric Johanss Teirfolk                         1733          Siip


    Öman Ömossa Siipyy  3/4

                        Olof Perss
         1635-64        Hans Olofss                                     1591
         1669-92    po  Marcus Hanss Öman
                          Maria Michelsd
         1705       po  Michel Marcuss Öman                             < 1665        Siip           < 1686
                          Caisa                                                                      < 1686


    Öman Ömossa Siipyy  3/8 -> 51/72

         1706-12    sa  Michel Marcuss Öman                             < 1665        Siip           < 1686                      1712          Siip
                          Caisa                                                                      < 1686
         1713-39    po  Olof Michelss Öman
         1740-      po  Eric Olofss Öman                                1717          Siip           1737                        h 1.7.1792    Siipyy
                          Maria Mattsd                                  1719                         1737                        3.1.1803      Siip


    Öman Ömossa Siipyy  17/72

                    po  Eric Ericss Öman                                4.11.1739     Siip


    Öman Ömossa Siipyy  17/72

                    po  Hans Ericss Öman                                14.1.1741     Siip


    Öman Ömossa Siipyy  17/72

                    po  Josef Ericss Öman                               13.8.1762     Siip


    Skogman Ömossa Siipyy  3/8 -> 5/8

         1706-10    vp  Hans Henricss (Öman)                            1685          Siip           1707                        1710          Siip
         11-12            Margareta                                                                  1713         Siip
         1713-41    II  Simon Henricss                                  1672                         1713         Siip           h 15.5.1757   Siipyy
         1742-80    po  Hans Simonss Skogman                            1721          Siip           1745                        h 8.5.1791    Siipyy
                          Anna Ericsd                                   1719                         1745                        21.3.1805     Siip


    Aningåls l. Skogman Ömossa Siipyy  5/24

         1780-      po  Johan Hanss Skogman                             26.11.1745    Siip


    Hansas Ömossa Siipyy  5/24

         1780-      po  Hans Hanss Skogman                              19.12.1746    Siip


    Gammelsved Ömossa Siipyy  5/24

         1780-      po  Henric Hanss Skogman                            16.7.1749     Siip


    Westervik Ömossa Siipyy  uudistila 1/4

         1790-          Matts Ingves
                          Anna Ericsd Öman                              174x          Siip


    Westervik Ömossa Siipyy  uudistila 1/4

         1790-          Carl Ericss Öman                                24.7.1767     Siip


    Öström Ömossa Siipyy  uudistila 1/4

         1772-          Johan Olofss Öman


    Öström Ömossa Siipyy  uudistila 1/8

                    po  Eric Johanss Öström


    Öström Ömossa Siipyy  uudistila 1/9

                    po  Gabriel Johanss Öström


    Heikkilä Salkola Somerniemi

267 135  1726-          Eric Johanss                                    0.2.1701                     1.11.1726    Somerniemi     29.7.1772     Somerniemi
267 136                   Maria Ericsd                                  4.5.1701                     1.11.1726    Somerniemi     22.1.1774     Somerniemi


    Visa Vesanoja Somerniemi

300 787  1722-60        Johan Jacobss                                   1700                         1.1.1722     Somerniemi     1763          Somerniemi
300 788                   Maria Michelsd                                0.1.1702                     1.1.1722     Somerniemi     28.5.1753     Somerniemi


    Jurvala Somero

241 619  -1746          Carl Eskman                                     1679                                                     8.2.1746      Somero
241 620                   Anna Elisabet Hansd Feneman                   1.9.1699      Sääksmäki                                  25.2.1732     Hattula


    Rahtu Harju Somero

300 213                 Jöran Jöranss
300 214                   Caisa Jacobsd                                 1720                                                     13.5.1747     Some


    Nikula Ihamäki Somero

267 555                 Jacob Nilss                                     1646                                                     24.8.1746     Somero
267 475             vä  Jöran Clemetss                                  1687                         9.5.1711     Somero         19.2.1768     Some
267 476                   Walborg Jacobsd Nikula                        1687                         9.5.1711     Somero         22.2.1760     Somero


    Kylä Jaatila Somero  puustelli

275 509                 Nils Simonss                                    1662                                                     9.3.1744      Somero
275 510                   Maria Jöransd                                 1674                                                     19.9.1762     Somero
275 255             po  Simon Nilss Kylä                                1691                         29.12.1717   Somero         21.6.1765     Somero
275 256                   Anna Bertilsd                                 1692                         29.12.1717   Somero         11.7.1741     Somero


    Nikula Kurkela Somero

207 717  1710-38        Johan Ericss Paavola                            1677          Kuus           6.1.1704     Somero         h 18.12.1739  Somero
207 718                   Sigrid Henricsd Procopaeus                    1671          Some           6.1.1704     Somero         25.8.1740     Somero


    Hurri Kultela Somero

267 505                 Matts Johanss                                   1648                                                     9.1.1722      Somero
267 253             po  Jöran Mattss Hurri                              1664                                                     13.5.1750     Somero
267 254                   Maria Mattsd
267 127             po  Johan Jöranss Hurri                             6.2.1720      Somero         28.5.1749    Somero         11.11.1778    Somero
267 128                   Caisa Johansd Kenni                           2.5.1729      Somero         28.5.1749    Somero         7.4.1810      Somero


    Karvia Ollila Somero

275 253                 Johan Mattss Salakka                            1704                         26.11.1727   Somero         25.12.1766    Somero
275 254                   Christina Henricsd                            4.3.1702      Somero         26.11.1727   Somero         30.4.1765     Somero
275 127  -1767      po  Matts Johanss Karvia                            26.1.1731     Somero         29.9.1758    Somero         29.12.1767    Somero
275 128                   Maria Simonsd Kylä                            22.3.1732     Somero         29.9.1758    Somero         6.3.1786      Some
275  63             vä  Anders Jacobss Älli                             14.11.1751    Somero         26.12.1777   Somero         1.5.1808      Somero
275  64                   Anna Mattsd Karvia                            8.12.1759     Somero         26.12.1777   Somero
275  31  -1831      vä  Anders Jacobss                                  1788          Tamm           16.1.1810    Somero         17.8.1856     Marttila
275  32                   Eva Andersd Karvia                            20.12.1782    Somero         16.1.1810    Somero         15.5.1860     Marttila


    Älli Ollila Somero

267 165                 Daniel Ericss                                                                14.6.1711    Somero
267 166                   Walborg Larsd                                 1686                         14.6.1711    Somero         6.1.1759      Somero
267  83  1753-61    po  Jacob Danielss Älli                             7.3.1712      Somero         28.12.1735   Pertteli       10.5.1768     Somero
267  84                   Maria Grelsd                                  26.8.1708     Pertteli       28.12.1735   Pertteli       10.5.1768     Somero
267  41  1762-64    vä  Jöran Sigfridss Rasila                          16.3.1730     Jokioinen      30.9.1759    Somero         16.5.1791     Somero
267  42                   Christina Jacobsd Älli                        15.5.1739     Somero         30.9.1759    Somero         12.1.1810     Somero


    Hiisko Pitkäjärvi Somero

267 477                 Simon Mattss                                                                 29.12.1700   Somero
267 478                   Maria Ericsd                                  1676                         29.12.1700   Somero         16.12.1743    Somero
267 239             po  Matts Simonss Hiisko                            27.1.1705     Somero         30.9.1735    Somero         12.5.1754     Somero
267 240                   Christina Paulsd                              1711          Somero         30.9.1735    Somero         22.1.1766     Somero


    Kenni Pitkäjärvi Somero

267 509  1691-1705      Nils Paulss                                     1642                                                     6.5.1734      Somero
267 510                   Christina
267 255             po  Johan Nilss Kenni                               1687                         4.1.1713     Somero         30.5.1756     Somero
267 256                   Maria Sixtusd Uotila                          1686                         4.1.1713     Somero         1.3.1765      Somero


    Korpilo Pitkäjärvi Somero

231 561  1689-1706      Eric Jöranss                                    1653                                                     8.12.1706     Somero
231 562  07               Brita Ericsd                                                                                           h 1739        Some
207 715  1708-15    po  Grels Ericss Korpilo                            1678                         28.12.1710   Somero         14.2.1777     Somero
207 716                   Walborg Nilsd Kenni                           1681                         28.12.1710   Somero         30.6.1754     Somero


    Paju Pitkäjärvi Somero

267 307                 Hans Clemetss                                   1657                                                     7.3.1725      Somero


    Uotila Pitkäjärvi Somero

267 511                 Sixtus Escilss                                  1651                                                     26.5.1697     Somero


    Oikia Pyöli Somero

231 439                 Matts Ericss Korpilo                            24.1.1699     Somero         28.12.1724   Somero         9.4.1771      Somero
231 440                   Brita Jöransd Oikia                           1696          Some           28.12.1724   Somero         16.3.1762     Somero
231 219             vä  Matts Mattss Mikkola                            8.9.1722      Forssa         15.12.1745   Forssa         13.6.1792     Somero
231 220                   Lisa Mattsd Oikia                             10.1.1729     Somero         15.12.1745   Forssa         18.10.1777    Somero


    Juote Sylvänä Somero

267 113                 Eric Ericss                                     1727          Fors           2.5.1762     Somero         23.8.1806     Somero
267 114                   Anna Grelsd Dravant                           25.11.1736    Koski Tl       2.5.1762     Somero         8.12.1783     Somero


    Näykki Sylvänä Somero

267 473                 Sigfrid Bertilss                                1652                         19.11.1705   Somero         25.2.1750     Somero
267 474                   Caisa Thomasd Timperi                         1679          Some           19.11.1705   Somero         23.5.1749     Somero
267 237             po  Thomas Sigfridss Näykki                         20.2.1710     Somero         18.10.1734   Somero         6.10.1793     Somero
267 238                   Walborg Jöransd Nikula                        11.4.1713     Somero         18.10.1734   Somero         13.11.1778    Somero
267 119             po  Johan Thomass Näykki                            30.4.1745     Somero         0.9.1776     Somero         10.5.1788     Somero
267 120                   Maria Mattsd Hiisko                           5.1.1753      Somero         0.9.1776     Somero         30.4.1784     Somero


    Timperi Sylvänä Somero

267 553                 Thomas Sigfridss Timber                         1628                                                     16.8.1734     Somero


    Hingistö Talvisilta Somero

267  47                 Eric Jacobss Berg ?                             1773                                                     22.4.1832     Somero
267  48                   Eva Samuelsd                                  23.10.1775    Lohj                                       23.4.1848     Somero


    Iivanala Säkkijärvi

300 851                 Bertil Iivanainen


    Annila Annila Sääksmäki  ratsutila  (Esko Karisalmen tietoja)

                        Anders Mattss Mikkola                           14.7.1744     Sääksmäki      14.11.1773   Sääksmäki      15.6.1792     Sääksmäki
                          Maria Mattsd Kulo                             23.12.1749    Sääksmäki      14.11.1773   Sääksmäki      12.2.1833     Sääksmäki
                    ve  Matts Mattss Mikkola                            15.6.1753     Sääksmäki      4.10.1781    Sääksmäki      0.1.1791      Sääk
                          Lisa Mattsd Kulo                              4.8.1758      Sääksmäki      29.5.1792    Sääksmäki      23.8.1809     Sääksmäki
                    II  Johan Ericss Partala                            13.2.1768     Sääksmäki      29.5.1792    Sääksmäki


    Häkärlä Huittula Sääksmäki  ratsutila  (Esko Karisalmen tietoja)

                        Carl Nilss Bergman                              1666                         20.4.1699    Sääksmäki      h 27.11.1722  Sääksmäki
                          Anna Olofsd Kokkila                           1671          Sääk           20.4.1699    Sääksmäki      h 9.1.1751    Sääksmäki


    Ollila Huittula Sääksmäki  (Esko Karisalmen tietoja)

997 955                 Escil Timoteuss
997 956                   Agneta Andersd Värre

                        Hans Mattss Ollila                              1683                         26.3.1706    Sääksmäki      17.10.1753    Sääksmäki
                          Brita Johansd Keivonen                        1683          Sääk           26.3.1706    Sääksmäki      28.11.1755    Sääksmäki

858 785  -1847      vä  Anders Anderss Seppälä                          19.12.1814    Urjala         1840         Sääk           21.7.1866     Lempäälä
858 786                   Hedvig Lisa Carlsd Ollila                     12.8.1821     Sääksmäki      1840         Sääk           rippikirja    1875: 321


    Pietilä Huittula Sääksmäki  (Esko Karisalmen tietoja)

                        Mårten Thomass Pietilä                          8.11.1702     Sääksmäki      1719         Sääk           7.7.1778      Sääksmäki
                          Walborg Sigfridsd Leitsa                      28.12.1698    Sääksmäki      1719         Sääk           24.11.1754    Sääksmäki


    Raija Huittula Sääksmäki  (Esko Karisalmen tietoja)

         1628-39        Lars Bertilss                                                                                            1639          Sääk
                          Elin Persd Värre
                    po  Cnud Larss                                      15.2.1614                                                17.4.1707     Sääk
                          Caisa Henricsd

                        Jöran Johanss                                   1688                         18.5.1714    Sääksmäki      21.1.1746     Sääksmäki
                          Maria Johansd Siunala                         8.3.1691      Sääksmäki      18.5.1714    Sääksmäki      20.9.1755     Sääksmäki
                    po  Mårten Jöranss Raija                            24.10.1716    Sääksmäki      16.12.1739   Sääksmäki      1.5.1760      Sääksmäki
                          Walborg Johansd Kokkonen                      23.4.1718     Sääksmäki      24.5.1761    Sääksmäki      11.9.1768     Sääksmäki
                    II  Henric Sigfridss                                29.5.1730     Tyrväntö       24.5.1761    Sääksmäki


    Räsälä Huittula Sääksmäki  (Esko Karisalmen tietoja)

997 953                 Henric Clemetss                                 1633                                                     h 28.9.1697   Sääksmäki
997 954                   Walborg Hansd

                        Johan Johanss Mikkola                           k 21.1.1723   Sääksmäki      13.5.1750    Sääksmäki      3.4.1785      Sääksmäki
                          Maria Adamsd Räsälä                           17.4.1735     Sääksmäki      13.5.1750    Sääksmäki      25.10.1803    Sääksmäki


    Siunala Huittula Sääksmäki

997 937                 Johan Henricss Räsälä                           1651          Sääk                                       h 16.5.1697   Sääksmäki
997 938                   Brita Escilsd Ollila                          1646                                                     h 10.3.1723   Sääksmäki
997 923  1702-12    po  Anders Johanss Siunala                          1671          Sääk           3.1.1702     Hauho          h 10.7.1743   Sääksmäki
997 924                   Christina Jacobsd Kämäri                      1680          Hauh           3.1.1702     Hauho          7.2.1748      Sääksmäki


    Ikkala Ikkala Sääksmäki  ratsutila

         1457           Michel
         1610-29        Eric Axelss                                                                  1610                        1629          Preussi
         29-34            Brita Månsd Spåra                                                          1610
         -87        vä  Israel Joenss Brask                             1600                                                     1687          Sääk
                          N. Ericsd
         -96        po  Gustaf Israelss Brask                           1644                         6.5.1688     Sääksmäki      h 16.10.1696  Sääk
                          Liskin Simonsd Ruthenhjelm                                                 6.5.1688     Sääksmäki
         1698-99        Gilius Danielss Tollet                                                       14.8.1687    Vana           < 1705        Puola
                          Margareta Pettersd Spåre                                                   14.8.1687    Vana           h 1.11.1735   Hatt
         1701-14        Elias Ericss Voivalenius                        1655                         17.8.1686    Jäms           h 2.2.1714    Sääk
                          Elisabet Gabrielsd Kihl                       1664          Jäms           17.8.1686    Jäms           h 28.8.1717   Sääk
         1727-32    vä  Samuel Möller                                                                18.10.1730   Sääksmäki      h 19.6.1732   Sääk
                          Anna Eliasd Voivalenius                                                    25.5.1712    Sääksmäki      h 7.2.1730    Häme
         32-65            Maria Elisabet Jacobsd Haartman               18.7.1708                    18.10.1730   Sääksmäki      26.10.1794    Akaa
         1766-83    vä  Johan Gustafss Speitz                           29.5.1725     Sääksmäki      24.6.1753    Sääksmäki      31.5.1794     Sääksmäki
                          Elisabet Samuelsd Möller                      14.4.1725     Sääksmäki      24.6.1753    Sääksmäki      25.7.1786     Sääksmäki
         1784-89    vä  Anders Johan Gråberg                            30.11.1755                   29.3.1781    Sääksmäki
                          Eva Sofia Johansd Speitz                      1.2.1762      Sääksmäki      29.3.1781    Sääksmäki


    Ikkala Ikkala Sääksmäki  ratsutila

         1790-96        Johan Mattss Mikkola                            14.12.1733    Sääksmäki      8.1.1769     Sääksmäki      21.9.1820     Sääksmäki
         96-17            Margareta Jacobsd Mattila                     20.5.1743     Sääksmäki      8.1.1769     Sääksmäki      31.8.1823     Sääksmäki
         1818-28        Johan Johanss
         28-38            Margareta


    Ikkala Ikkala Sääksmäki  ratsutila

         1844-82        Johan Johanss
         1883-1907      Johan Johanss
         1908-          Iivari Leitsa


    Itko Itko Sääksmäki  luutnantin puustelli

                        Matts Henricss Itko                             1.8.1696      Sääksmäki      28.12.1716   Sääksmäki      0.4.1737      Sääk
                          Caisa Jöransd Mattila                         24.1.1690     Sääksmäki      11.6.1739                   h 22.3.1767   Kalvola
                    II  Matts Henricss Laurila                          1710                         11.6.1739                   10.8.1790     Kalvola

         1718-21        Berndt Johan Hermanss von Burghausen            1694          Suomi          1720                        10.12.1741    Hauho
                          Brita Catarina Ambjörnsd Ulf                  k 23.9.1695   Jönkäping      1720                        3.10.1763
         1721-22        Johan Georg Rosenfeldt
956 133  1722-27        Christian Christianss Sahlo                     1685                                                     25.3.1744     Heinola mlk
911 969  1727-36        Johan Fredric Ekman                             14.6.1675                    17.6.1729                   28.12.1741    Toij
911 970                   Anna Sofia Hansd Boije                        1714                         17.6.1729                   7.12.1774     Toij
         1736-44        David Samuelss Gyllenbögel                      24.12.1676    Turk           7.7.1747                    28.1.1749     Sääksmäki
                          Elisabet Ericsd Bange                                                      1706                        h 13.1.1730   Hatt
                          Ingeborg Christersd Melartin                  1709                         7.7.1747                    13.3.1776     Hollola
         1744-50        Fredric Adolf Johanss Ramsay                    9.11.1712     Hein mlk       5.3.1745     Porv mlk       10.3.1783     Heinola mlk
                          Hedvig Juliana Ottosd Boije                   18.12.1723                   5.3.1745     Porv mlk       14.11.1795    Heinola mlk
         1750-51        Carl Gustaf Gregoriss Aminoff                   30.9.1700     Inkerinmaa     2.9.1767                    2.10.1768     Pohj
                          Catarina Elisabet Hansd von Saarbrücken                                                                19.1.1742     Pohj
                          Charlotta Ericsd Licin                        1721                                                     3.9.1758      Hauh
                          Maria Christina Carlsd Lepsen                 1718                                                     15.7.1766     Pohj
                          Maria Elisabet Pettersd von Törne             5.1.1725                     2.9.1767                    7.1.1793      Tammi
904 273  1751-54        Anders Eric Anderss Gyldenär                    28.7.1709     Kylmäkoski     8.9.1743     Sääksmäki      1.5.1754      Kylmäkoski
904 274                   Ulrica Catarina Andersd Ignatius              22.8.1723                    19.10.1756   Kylmäkoski     14.10.1763    Toij
         1754-58        Eric Johan Ericss Stjernvall                    14.9.1724     Turk           15.6.1762    Stralsund      10.5.1777     Snap
                          Catarina Elisabet Carlsd Nonneman             8.10.1744                    15.6.1762    Stralsund      17.10.1791
         1758-62        Carl Henric Ottoss Furumarck                    10.4.1727     Kite           12.4.1757                   6.8.1788      Mikk mlk
                          Maria Christina Gustafsd Ehrnrooth            4.1.1736                     12.4.1757                   10.1.1801     Mikk mlk
         1762           Fredric Axelss Lindcrantz                       13.5.1728     Pohj           20.8.1751                   11.7.1783     Pohja
                          Eva Sofia Carlsd Aminoff                      1730                         20.8.1751                   12.4.1799     Pohja
         1762-68        Nils Rubén
         1768-71        Johan Anders Jacobss Ögnelood                   3.1.1729      Tenh           11.10.1757   Akaa           13.2.1804     Kalv
                          Eva Christina Nilsd Malm                      1.1.1740      Akaa           11.10.1757   Akaa           9.7.1798      Kalv
813 765  1771-74        Otto Christer Ottoss Boije                      26.4.1745     Porvoo         29.1.1785    Snap           12.10.1823    Viborg
813 766                   Fredrica Wilhelmina Ottosd De Geer            16.9.1753     Perna          3.12.1774    Pernaja        10.3.1776
813 799                   Maria Christina Carlsd Armfelt                1.11.1756     Porvoo         22.4.1779    Lohj           11.3.1780     Porvoo
813 798                   Anna Margareta Robertsd Montgomery            29.4.1766     Åbo            29.1.1785    Snap           24.7.1827     Porvoo
         1774-77        Håkan Fredric Casperss Ridderståhle             11.1.1747     Rogberga                                   1799          Porv
         1777-78        Nils Fredric Gustafss Jernfeltz                 14.2.1757     Ytterjärna                                 29.4.1798     Norrköping
         1778-83        Carl Johan Anderss Gyldenär                     10.11.1745    Akaa           10.10.1775   Kalv           3.11.1787     Kalv
                          Beata Johansd Ögnelood                        17.8.1758     Kalv           10.10.1775   Kalv           20.8.1804     Kalv
         1783-85        Jacob Gustaf Nilss Westermarck                  11.2.1747                    13.4.1789    Tuusula        31.8.1810     Tuusula
                          Anna Lovisa Georgsd Sture                     19.8.1760                    13.4.1789    Tuusula        14.10.1837    Tuusula
         1785-90        Fredric Anders Reinholss Jägerhorn              22.6.1760                                                27.3.1790     Alas
         1790-91        Christer Mauritz Ottoss Brakel                  19.4.1760                                                16.6.1791     Porv mlk
         1791-95        Nils Westman
         1795-1805      Petter Ulric Wennerqvist
         1806-10        Fredric Fredricss Ramsay                        22.8.1760                    24.12.1793   Perna          6.5.1831      Heinola
                          Anna Sofia Ernstsd von Tiesenhausen           15.5.1759     Perna          24.12.1793   Perna          19.3.1829     Heinoola


    Jutikkala Jutikkala Sääksmäki  säteriratsutila

         1340           Melico
         1447           Caisa
         -84            Claus Henricss Bitz
         -94        p   Cnud Clauss Bitz                                                             1685                        1494
         94-04            Birgitta Christersd Oxenstjerna                                            1685
561  53  1506       ^v  Matts Filipss (Vuolteen sukua)
561  54                   Catarina Clausd Bitz
561  55             po  Johan Mattss
561  57             po  Henric Johanss                                                                                           1569
561  58                   Caisa


    Jutikkala Jutikkala Sääksmäki  säteriratsutila

561  59  -99        po  Hartvig Henricss                                                                                         10.11.1599
561  60                   Catarina Henricsd Slang                                                                                1602
                    la  Melcker Nilss Beck
                          Elin Henricsd                                                                                          1615-17
                    po  Baltzar Melckerss Bäck                                                                                   1618
         1634-61    vp  Johan Carlss Bäck                               16.12.1613                   1674                        20.1.1679     Maar
                          N. Christofersd Mannerskjöld                                               1636                        h 29.11.1657  Turk
                          Elsa Magnusd Rålambstjerna                                                 1661                        31.12.1666
                          N. N.                                                                      0.4.1667
                          Brita Elisabet Ericsd Pistolhjelm                                          1674
                        toiseen Jutikkalaan


    Jutikkala Jutikkala Sääksmäki  säteriratsutila

         1556-      vä  Henric Tasainen                                                                                          < 1560
                          Märta
                          Agneta Henricsd (Vuolteen sukua)
         1562-      po  Jöran Henricss Stråbock                                                                                  < 1604
                          Magdalena Henricsd Tavast
         -1619      po  Henric Jöranss                                                               1613                        1619
                          Margareta Paulsd Frille                       1590                         1613                        1670
                    po  Jöran Henricss Hufvudsköld                      16.3.1614                    8.8.1652     Taiv           6.12.1678     Sauv
                          Catarina Larsd Carpelan                       13.7.1620                    8.8.1652     Taiv           23.1.1692     


    Jutikkala Jutikkala Sääksmäki  säteriratsutila

         1661-78    sa  Jöran Henricss Hufvudsköld                      16.3.1614                    8.8.1652     Taiv           6.12.1678     Sauv
                          Catarina Larsd Carpelan                       13.7.1620                    8.8.1652     Taiv           23.1.1692     
         1678-1726  po  Eric Jöranss Hufvudsköld                                                     3.2.1718     Sääksmäki
                          Christina Willamsd Gordon                                                  30.10.1680                  16.12.1709
                          Lisa Henricsd                                                              3.2.1718     Sääksmäki
         1726-28        Gustaf Johan Johanss von Birckholtz                                          0.7.1700     Hels
                          Beata Maria Henricsd Sölfverarm               1682                         0.7.1700     Hels           h 22.10.1751  Sääk
872 605  1729-49    vä  Henric Ericss Blåfield                          k 30.6.1690   Suoniemi       31.3.1728    Sääksmäki      28.4.1746     Sääksmäki
951 466  49-65            Eva Catarina Gustafsd von Birckholtz          26.10.1714                   13.10.1752   Sääksmäki      31.1.1766     Sääk
975 175  1784-1803  po  Anders Henricss Blåfield                        29.11.1741    Sääksmäki      25.11.1783   Orim           12.1.1803     Sääksmäki
975 176  03-06            Sofia Henrica Henricsd Löving                 18.8.1747     Orim           25.11.1783   Orim           11.12.1830    Orim
904 661  1806-34    vp  Carl Johan Ottoss Blåfield                      18.10.1780    Sääksmäki      10.4.1814    Sääksmäki      24.6.1834     Sääksmäki
904 662                   Anna Lucia Johanss Schrey                     12.12.1790    Sääksmäki      10.4.1814    Sääksmäki      22.5.1820     Sääksmäki
904 698  34-54            Aurora Fredrica Johanna Andersd Ramsay        12.11.1792    Kuop           14.2.1822    Elim           14.1.1878     Pälk
         1854-70    po  August Fredric Reinhold Carlss Blåfield         7.3.1826      Sääk           29.5.1866    Tyrv           6.3.1901      Sääk
                          Johanna Maria Gustafsd Idestam                21.7.1840     Tyrvän         29.5.1866    Tyrv           10.11.1905    Häme
         1870-72    ve  Robert Gustaf Ivar Augustss Blåfield            23.3.1829     Sääk           17.9.1865    Viip           28.12.1889    Vaas
                          Maria Lovisa Ottosd Utter                     5.5.1834      Häme           25.9.1860    Häme           22.8.1864     Hami
                          Nadine Ivansd Gerasimoff                      27.9.1844     Pietari        17.9.1865    Viip           13.12.1918    Hels
606 913  1872-98        Fredric Patricss Tasso                          15.11.1834    Urjala         10.9.1861    Kangasala
606 914                   Justina Serafia Carlsd Tavela                 3.7.1842      Kangasala      10.9.1861    Kangasala
         1898-1923  po  Carl Fredric Fredricss Rinne                                                                             1923          Sääk
         23-29            N. N.


    Kantala Kantala Sääksmäki  ratsutila

997 941  1689-1704      Olof Mattss Piltola                             1632                                                     h 29.9.1723   Sääksmäki
997 942                   Brita                                                                                                  1678          Sääk
997 925  1705-28    po  Olof Olofss Kantala                             1675          Sääk           4.5.1703     Sääksmäki      h 19.12.1731  Sääksmäki
997 926                   Margareta Eliasd Hagert                       1679          Kaar           4.5.1703     Sääksmäki      h 4.5.1737    Sääksmäki
997 919  1729-68    po  Johan Olofss Kantala                            29.10.1704    Sääksmäki      10.6.1728    Sääksmäki      1772          Sääk
997 920                   Maria Ericsd Vähä-Nikkilä                     7.2.1705      Sääksmäki      10.6.1728    Sääksmäki      5.3.1776      Sääksmäki
         1769-83    po  Johan Johanss Kantala
                          Anna Maria Andersd
         1784-1809  po  Elias Johanss Kantala
         1810-      ve  Eric Johanss Kantala                            1779          Sääk                                       1854          Sääk
                          Maria Jöransd
                          Anna Christina Michelsd                       1784          Sääk                                       1854          Sääk
         -54        po  Gustaf Ericss Kantala                           1813          Sääk                                       1854          Sääk
                          Maria Henricsd Kulo                           1813          Sääk                                       1900          Sääk
         -1903      po  Carl Gustaf Gustafss Kantala                    1849          Sääk                                       1903          Sääk
         03-09            Johanna Gustafa Gustafsd                      1853                                                     1923          Sääk
         1909-      po  Carl Oscar Carlss Kantala                       1875                         1924
                          Rauha Maria Salmi                             1890                         1901                        1922          Sääk
                          Maria Lydia Kiuttu                            1884                         1924


    kappalainen Sääksmäki

253 379                 Samuel Mårtenss Kaskas                          8.8.1685      Kalv           16.4.1711    Sääksmäki      7.3.1765      Sääksmäki
253 380                   Maria Josefsd Vallenius                       k 14.12.1687  Sääksmäki      16.4.1711    Sääksmäki      12.2.1741     Sääksmäki



    Kasuri Kasuri Sääksmäki  ratsutila

997 711                 Henric Matts
997 712                    Caisa Mattsd
997 709             po  Matts Henricss Kasuri
997 710                   Anna Turosd
997 679             po  Henric Mattss Kasuri                            1684          Sääk                                       11.6.1769     Sääksmäki
997 680                   Christina Jöransd Yrjölä                      1685          Kang                                       h 30.3.1730   Sääksmäki
997 663             po  Matts Henricss Kasuri                           17.7.1727     Sääksmäki      1764         Tyrvän         11.3.1813     Sääksmäki
997 664                   Maria Ericsd Vanajanniemi                     k 2.7.1747    Tyrväntö       1764         Tyrvän         22.12.1782    Sääksmäki
997 655  1814-      po  Matts Mattss Kasuri                             24.1.1769     Sääk           29.5.1782    Pälkäne        1.3.1841      Sääksmäki
997 656                   Regina Johansd Lassila                        14.9.1768     Pälkäne        29.5.1782    Pälkäne        3.5.1820      Sääksmäki


    Leitsa Kemmola Sääksmäki  lb.  (Esko Karisalmen tietoja)

                        Eric Sigfridss Leitsa                           9.1.1704      Sääksmäki      30.3.1730    Hauho
                          Christina Jöransd                             1700                         30.3.1730    Hauho          24.2.1765     Sääksmäki


    Kyä Kyä Sääksmäki  ratsutila  (Esko Karisalmen tietoja)

                        Gustaf Ericss                                   1640                                                     h 15.1.1705   Sääksmäki
                          Beata Jacobsd Ichtydius                       1660          Toij                                       h 18.1.1736   Sääksmäki
995 115             vä  Fredric Mattss Nikkilä                          0.4.1685      Urja           4.3.1710     Forssa         h 14.2.1731   Sääksmäki
                          Caisa Gustafsd Kyä                            30.12.1694    Sääksmäki      12.10.1708   Sääksmäki      h 5.4.1709    Sääksmäki
995 116                   Anna Andersd Heikka                           3.12.1691     Forssa         4.3.1710     Forssa         h 12.7.1740   Sääksmäki
995 113  1732-60    po  Johan Fredricss Kyä                             5.4.1712      Sääksmäki      1.1.1732     Hattula        11.11.1782    Sääksmäki
995 114                   Maria Mattsd Lakkonen                         1716          Hatt           1.1.1732     Hattula        13.7.1786     Sääksmäki
         1761-69    ve  Eric Fredricss Kyä                              29.3.1719     Sääksmäki      15.12.1747   Sääksmäki      3.5.1767      Sääksmäki
                          Sara Johansd Eskola                           1.11.1725     Kylmäkoski     15.12.1747   Sääksmäki      18.3.1773     Sääksmäki
                    ^p  Fredric Johanss Kyä                             17.10.1736    Sääksmäki      2.7.1776     Urjala         30.4.1814     Sääksmäki
                          Brita Mattsd Vähä-Huovila                     21.3.1745     Toij           27.10.1768   Toijala        30.12.1774    Sääksmäki
                          Anna Sigfridsd Uotila                         30.10.1753    Urjala         2.7.1776     Urjala         24.4.1825     Sääksmäki


    Kyä Kyä Sääksmäki  ratsutila  (Esko Karisalmen tietoja)

                    po  Eric Fredricss Kyä                              10.3.1789     Sääksmäki                                  27.5.1837     Sääksmäki
                    ve  Herman Fredricss Kyä                            12.7.1799     Sääksmäki      26.7.1836    Kylmäkoski     27.6.1851     Sääksmäki
                          Margareta Johansd Yli-Korri                   21.12.1809    Kylmäkoski     26.7.1836    Kylmäkoski     9.2.1889      Sääk


    Iso-Kyä Kyä Sääksmäki  ratsutila  (Esko Karisalmen tietoja)

                    po  Matts Fredricss Kyä                             16.5.1783     Sääksmäki      1809         Kylm           6.3.1860      Sääksmäki
                          Ulrica Andersd Lapio                          26.8.1788     Kylmäkoski     1809         Kylm           15.2.1828     Sääksmäki


    Vähä-Kyä Kyä Sääksmäki  ratsutila  (Esko Karisalmen tietoja)

                    po  Johan Fredricss Kyä                             15.4.1770     Sääksmäki      19.10.1797   Sääksmäki      5.1.1829      Sääksmäki
                          Maria Samuelsd Mattila                        27.5.1778     Sääksmäki      19.10.1797   Sääksmäki      15.4.1825     Sääksmäki


    Nissilä Kärjenniemi Sääksmäki

999 519  1743           Gustaf Johanss Naskali                          2.5.1705      Sääksmäki      30.3.1730    Sääksmäki      25.2.1774     Sääksmäki
999 520                   Maria Jöransd Pukkila                         26.5.1708     Sääksmäki      30.3.1730    Sääksmäki      19.4.1777     Sääksmäki


    Pietilä Kärjenniemi Sääksmäki

999 519                 Gustaf Johanss Naskali                          2.5.1705      Sääksmäki      30.3.1730    Sääksmäki      25.2.1774     Sääksmäki
999 520                   Maria Jöransd Pukkila                         26.5.1708     Sääksmäki      30.3.1730    Sääksmäki      19.4.1777     Sääksmäki
999 507             vä  Henric Perss Bergdal                            17.1.1740     Sääksmäki      1.1.1761     Sääksmäki      17.2.1802     Sääksmäki
999 508                   Lisa Gustafsd Pietilä                         19.11.1742    Sääksmäki      1.1.1761     Sääksmäki      5.6.1800      Sääksmäki


    Tuomarla Kärjenniemi Sääksmäki  ratsutila

213 325  1697-1711      Elias Johanss Biur                              0.1.1664                     1692                        5.3.1711      Hämeenlinna
213 326                   Märta Johansd Forelius                        1678                         1692                        h 29.3.1743   Sääksmäki
253 377  1723-47    vä  Carl Carlss Huovila                             1690          Urja           29.12.1718   Sääksmäki      h 21.9.1766   Sääksmäki
253 378                   Helena Eliasd Biur                            9.4.1699      Sääksmäki      29.12.1718   Sääksmäki      22.2.1776     Sääksmäki
253 189  1748-74    po  David Carlss Tuomarla                           1.9.1724      Sääksmäki      3.10.1745    Sääksmäki      18.4.1782     Sääksmäki
253 190                   Maria Samuelsd Kaskas                         26.4.1717     Sääksmäki      3.10.1745    Sääksmäki      11.2.1795     Sääksmäki
253  95             po  Anders Davidss Tuomarla                         30.4.1762     Sääksmäki      13.10.1785   Toijala        28.1.1831     Sääksmäki
253  96                   Caisa Ericsd Iso-Huovila                      5.2.1760      Toijala        13.10.1785   Toijala        31.3.1847     Sääksmäki
253  47             vä  Matts Johanss Seppälä                           1.9.1787      Tyrväntö       27.12.1813   Sääksmäki
253  48                   Caisa Lisa Andersd Tuomarla                   22.2.1790     Sääksmäki      27.12.1813   Sääksmäki


    Virjula Kärjenniemi Sääksmäki

999 515                 Jöran Johanss
999 509             vä  Gustaf Gustafss                                 2.11.1689     Sääksmäki      27.12.1716   Sääksmäki      17.3.1754     Sääksmäki
999 510                   Maria Jöransd Virjula                         14.3.1692     Sääksmäki      27.12.1716   Sääksmäki      19.1.1763     Sääksmäki
999 505             po  Johan Gustafss Virjula                          24.12.1718    Sääksmäki      9.12.1744    Sääksmäki      5.10.1798     Sääksmäki
999 506                   Lisa Henricsd Klemola                         20.6.1719     Sääksmäki      9.12.1744    Sääksmäki      6.10.1795     Sääksmäki
999 503             po  Gustaf Johanss Virjula                          21.3.1747     Sääksmäki      4.11.1781    Sääksmäki      2.6.1807      Sääksmäki
999 504                   Maria Henricsd Pietilä                        23.12.1761    Sääksmäki      4.11.1781    Sääksmäki      6.2.1838      Sääksmäki


    Kärsä Kärsä Sääksmäki  ratsutila

997 913                 Gustaf Gabrielss Hinkka                         25.3.1755     Sääksmäki      30.11.1783   Sääksmäki      1826          Sääk
997 914                   Beata Carlsd Hackman                          25.12.1750    Sääksmäki      30.11.1783   Sääksmäki      24.6.1797     Sääksmäki


    Lahinen Lahinen Sääksmäki  säteriratsutila

         1420-42        Olof Johanss
         1455-60        Olof Nilss Tavast
         1464       vä  Eric Henricss Bitz
                          Märta Olofsd Tavast
         1485-1500  vä  Olof Johanss
                          Anna Ericsd Bitz
         -06        ^p  Henric Ericss Bitz                                                           10.9.1498                   0.1.1506
         -49              Anna Hansd Tott                               1478                         1514                        1549
                    II  Clemet Hogenschild                                                           1512                        1512
                    III Johan Larss                                                                  1514
                    vä  Nils Petterss Bjelke                            1502                         9.7.1537     Söderköping    20.5.1550     Bettna
         49-90            Anna Clemetsd Hogenskild                      0.1.1513                     9.7.1537     Söderköping    13.9.1550     Bettna
         1590-99    po  Hogenskild Nilss Bjelke                         1538                         21.9.1569    Mörkö          3.6.1605      Tukholma
                          Anna Svantesd Sture                           29.1.1541                    21.9.1569    Mörkö          9.3.1595      Tukholma
         1600-20        Samson de la Motte                                            Ranska                                     1620
                          Anna Rapp
                          Brita Michelsd Munck
         -53        po  Carl Samsonss de la Motte                                                                                h 5.2.1654    Sääk
                          Gertrud Caspersd Engelhard                                                                             h 1659        Sääk
         -76        po  Carl Carlss de la Motte                         12.11.1641                   30.10.1666   Turk           4.12.1676     Lund
         -01              Catarina Johansd Munck                        18.3.1644     Turk           30.10.1666   Turk           1694
903 619  1702-28    po  Berndt Carlss de la Motte                       1674                                                     h 15.4.1741   Kylmäkoski
903 620                   Ingeborg Pettersd Pistolhjelm                 1680                         7.4.1696     Toijala        h 16.4.1717   Sääksmäki
903 649                   Magdalena Anna Jostsd von Qvanten                                                                      h 19.4.1729   Sääksmäki
951 465  1729-75        Johan Didrichss Schrey                          1697                         13.10.1752   Sääksmäki      1775
951 466                   Eva Catarina Gustafsd von Birckholtz          26.10.1714                   13.10.1752   Sääksmäki      31.1.1766     Sääk
         1775-1821  po  Johan Adolf Johanss Schrey                      23.7.1753     Sääk           1777                        26.8.1821     Sääk
                          Lovisa Ulrica Gottsman                        23.11.1754                   1777                        13.1.1793     Sääk
                    vä  Carl Josef Josefss Hangelin                     24.7.1789     Hauh           30.6.1819    Sääk           6.3.1828      Hauh
                          Brita Amalia Johansd Schrey                   4.2.1792      Sääk           30.6.1819    Sääk           12.1.1823     Hauh
         1840-60    vä  Malte Cnud Ferdinand Jacobss Tudeer             10.2.1809     Por            20.8.1840    Hämeenl        15.6.1860     Sääk
         60-82            Anna Amalia Josefina Carlsd Hangelin          20.4.1820     Hauh           20.8.1840    Hämeenl        30.1.1887     Sääk
         1882-95    vä  Johan Emil Carlss von Konow                     24.6.1825     Noki           29.12.1860   Sääk           29.11.1897    Sääk
                          Hilda Charlotta Amalia Maltesd Tudeer         14.6.1841     Sääk           29.12.1860   Sääk           2.10.1914     Turk
         1895-1930  po  Adolf Ferdinand Johanss von Konow               9.6.1868      Iisa           10.11.1896   Hels           6.10.1930     Turk
         30-34            Adele Augusta Nicolaisd Hornborg              30.12.1876    Viip           10.11.1896   Hels           21.3.1930     Hels


    Rekola Lantoinen Sääksmäki

299 227                 Johan Johanss                                                                30.10.1785   Sääksmäki
299 228                   Maria Michelsd                                                             30.10.1785   Sääksmäki


    Elsola Linnainen Sääksmäki  kersantin puustelli  (Esko Karisalmen tietoja)

         1662-          Eric Jöranss Keivonen
                          Lisa                                          1638                                                     h 20.8.1714   Sääksmäki
                    po  Mårten Ericss Elsola                            1654          Sääk                                       16.1.1696     Sääksmäki
                          Brita Henricsd                                1655                                                     h 24.10.1733  Sääksmäki
                    po  Henric Mårtenss Elsola                          1685          Sääk           6.10.1728    Sääksmäki      22.8.1760     Sääksmäki
                          Gertrud Henricsd                              1691                                                     h 14.1.1728   Sääksmäki
                          Anna Johansd                                  1695                         6.10.1728    Sääksmäki      11.4.1756     Sääksmäki

         1717-18        Michel Wargentin
         1718-19        Simon Fiting                                                                                             28.1.1719     Norja
         1718-19!       Anders Roos
         1720-21        Johan Rabbi
         1721-22        Petter Gadde                                    1683          Inkerinmaa                                 4.1.1743      Padasjoki
                          Brita Schoff                                  1682                                                     > 1751
         1722-23    sa  Michel Wargentin
         1723-28        Johan Felin
         1728-38        Lars Dufva
         1738-43        Moses Abraham Jacobss Stierncreutz              1688                                                     5.3.1756      Padasjoki
         1743-49        Gustaf Fredric Fredricss Ehrenstolpe            31.1.1725     Ruotsi                                     22.10.1782      
         1749-50        Fredric Georg Carlss Uggla                      20.2.1730     Jana                                       3.10.1758     Pommeri
         1750-59    ve  Zacarias Berndt Carlss Uggla                    k 23.11.1733  Jana           26.2.1761    Hauh           8.1.1788      Lamm
                          Hedvig Charlotta Carlsd Aminoff               1738                         26.2.1761    Hauh           4.7.1814      Kosk
         1759-82        Anders Adolf Wargentin                          7.8.1728                     1755                        26.9.1811     Sääksmäki
                          Helena Magdalena Kohe                         1724                         1755                        25.2.1792     Sääksmäki
704 171  1782-95    po  Gustaf Adolf Anderss Wargentin                  22.12.1755    Vanaja         6.4.1785     Mouhijärvi     10.9.1811     Hämeenkyrö
704 172                   Eva Juliana Isacsd Packalén                   25.8.1758     Mouhijärvi     6.4.1785     Mouhijärvi     29.11.1832    Hämeenkyrö
912 159  1795-99        Fredric Carlss Segercrantz                      6.5.1774      Toijala        19.10.1797   Kalvola        14.4.1813
912 160                   Maria Helena Johansd Fischer                  3.5.1780      Kalvola        19.10.1797   Kalvola        29.6.1818     Pirk
         1799-1805      Anders Conrad Ericss Blåfield                   19.10.1777                   30.8.1810    Sysm           4.3.1829      Porv
                          Hedvig Charlotta Carlsd Ekestubbe             1779                         30.8.1810    Sysm           13.12.1819    Porv mlk
         1805-10        Carl Johan Carlss Fabritius                     28.2.1785     Sääk                                       29.4.1822     Sääksmäki


    Elsola Linnainen Sääksmäki  lb.  (Esko Karisalmen tietoja)

                        Matts Henricss Erkkylä                          17.8.1722     Sääksmäki      26.12.1746   Sääksmäki      27.3.1764     Sääksmäki
                          Lisa Olofsd                                   20.10.1726    Sääksmäki      26.12.1746   Sääksmäki
                        Eric Mattss                                     5.2.1773      Tyrväntö       29.10.1807   Toijala        30.12.1847    Tyrv
                          Brita Johansd                                 28.1.1772     Tyrväntö       1.11.1795    Tyrväntö       26.2.1807     Sääksmäki
                          Lisa Mattsd                                   9.8.1776      Sääksmäki      29.10.1807   Toijala        13.4.1844     Sääksmäki
                    po  Gustaf Ericss Elsola                            5.1.1809      Sääksmäki      10.4.1840    Kalvola        3.10.1843     Sääksmäki
                          Lisa Henricsd Reilin                          19.6.1812     Sääksmäki      28.4.1838    Kylmäkoski     15.8.1839     Sääksmäki
911 624                   Wilhelmina Pettersd Seppälä                   19.5.1818     Kalvola        15.12.1844   Sääksmäki
911 623             II  Gustaf Henricss                                 27.12.1819    Hämeenl        15.12.1844   Sääksmäki


    Erkkylä Linnainen Sääksmäki  vääpelin puustelli  (Esko Karisalmen tietoja)

                        Grels Clemetss Laurila                          1641          Kylm                                       h 16.5.1709   Sääksmäki
                          Margareta Thomasd                             1639                                                     h 25.3.1701   Sääksmäki
                    po  Eric Grelss Erkkylä                             1663                                                     h 19.10.1740  Sääksmäki
                          Brita Hansd                                   1669                                                     h 28.3.1736   Sääksmäki
                    po  Matts Ericss Erkkylä                            9.8.1690      Sääksmäki      4.10.1713    Sääksmäki      h 6.12.1735   Sääksmäki
                          Anna Henricsd Itko                            31.7.1690     Sääksmäki      6.1.1740     Sääksmäki      14.3.1767     Sääksmäki
                    II  Carl Cnudss                                     1683                         6.1.1740     Sääksmäki      15.12.1751    Sääksmäki

         1718-22        Michel Wargentin
         1722-23        Johan Felin
         1723-38        Simon Gustaf Wurmps                             1698                                                     12.4.1759     Porvoo
                          Helena Jacobsd Frosterus                      1702                                                     17.2.1761     Porvoo
         1738-42        Lars Dufva
         1742-61        Petter Hagmarck                                 17.3.1700                    1737
                          Brita Christina Buure                         1713                         1737
         1761-70        Nils Ericss Stenroth                            5.9.1734      Holl           28.2.1775    Jämsä          4.2.1799      Jämsä
                          Anna Sofia L,Eclair                           1737                         28.2.1775    Jämsä          3.5.1801      Kivijärvi
         1770-76        Elias Martens
         1776-82        Otto Reinhold Henricss Blåfield                 12.10.1734    Sääksmäki      22.3.1772    Leml           23.5.1788     Sääksmäki
                          Anna Amalia Ottosd Amnorin                    31.10.1754    Paimio         22.3.1772    Leml           11.3.1825     Sääksmäki
869 215  1782-89        Henric Magnus Henricss Barck                    24.6.1754     Holl           21.2.1790    Sääksmäki      26.12.1833    Tyrv
869 216                   Helena Juliana Johansd Svinhufvud             5.10.1767     Sääksmäki      21.2.1790    Sääksmäki      4.10.1843     Vesilahti
         1790-98        Hans Henric Hanss Myrberg                       22.12.1764    Kirkkonummi
         1798-1806      Henric Jacob Jacobss Helsingius                 14.4.1776     Helsinki       12.11.1814   Hämeenl        20.6.1831     Hattula
                          Maria Dorotea Gustafsd Florin                 4.5.1786      Hämeenlinna    12.11.1814   Hämeenl        28.4.1828     Hattula
856 957  1806-10        Fredric Ferdinand Carlss von Pfaler             16.9.1786     Nokia          28.1.1819    Lempäälä       15.6.1848     Lempäälä
856 958                   Sara Fredrica Carlsd Granfelt                 18.7.1794     Lempäälä       28.1.1819    Lempäälä       14.6.1849     Kylmäkoski


    Erkkylä Linnainen Sääksmäki  lb.  (Esko Karisalmen tietoja)

                    po  Matts Mattss Erkkylä                            20.6.1719     Sääksmäki      7.10.1750    Sääksmäki      11.8.1766     Sääksmäki
                          Margareta Hansd Ollila                        14.1.1720     Sääksmäki      7.10.1750    Sääksmäki
                        Henric Michelss Teräs                           1687                         1744         Hattula        11.10.1773    Sääksmäki
                          Maria Mattsd Tangelin                         1691                         9.2.1708     Sääksmäki      h 7.6.1741    Sääksmäki
                          Sofia Eliasd Perttula                         1708          Hatt           1741         Hattula        h 26.9.1742   Sääksmäki
                          Brita Ericsd                                  1713                         1744         Hattula        30.3.1789     Sääksmäki
                        Josef Johanss Tangelin                          30.9.1735     Sääksmäki      26.12.1766   Sääksmäki      21.2.1800     Sääksmäki
                          Walborg Andersd Frimodig                      12.4.1740     Sääksmäki      26.12.1766   Sääksmäki      1.2.1805      Sääksmäki


    Keivonen Linnainen Sääksmäki  majoittajan puustelli  (Esko Karisalmen tietoja)

         1610-48        Jöran Paulss
                          Dorotea Fransd Äijälä
         1649-88    po  Grels Jöranss Keivonen                          1623          Sääk                                       h 15.3.1703   Sääksmäki
                          Anna
         1691-1701  po  Johan Grelss Keivonen                           0.1.1655      Sääk                                       h 2.11.1708   Sääksmäki
                          Brita Mattsd                                  1650                                                     h 1.10.1710   Sääksmäki
         1702-27    vä  Carl Cnudss                                     1683                         6.1.1740     Sääksmäki      15.12.1751    Sääksmäki
                          Lisa Johansd Keivonen                         1680          Sääk           28.12.1700   Sääksmäki
                          Anna Henricsd Itko                            31.7.1690     Sääksmäki      6.1.1740     Sääksmäki      14.3.1767     Sääksmäki

         1718-21        Gustaf Hackman
         1721-22        Petter Friman                                                                                            > 1727
         1722-23        Petter Nilss Krook                              1689          Viip           1718                        16.11.1767    Musta
                          Elisabet Michelsd Jesenhaus                   1682                         1718                        17.3.1770     Musta
         1723-32        Moses Abraham Jacobss Stierncreutz              1688                                                     5.3.1756      Padasjoki
         1732-38        Petter Hagmarck                                 17.3.1700                    1737
                          Brita Christina Buure                         1713                         1737
         1738-42        Åke Jacobss Carlquist                                                        1735                        1742
                          Margareta Nilsd Krook                         1715                         1735                        > 1757
         1742-50        Anders Forstén                                  1687                         1736                        9.12.1755     Sääksmäki
                          Helena Zacariasd Colliander                   1702                         1736                        23.5.1766     Sääksmäki
         1750-60        Gustaf Henric Henricss Blåfield                 29.1.1731     Sääksmäki      22.7.1770    Tukholma       25.1.1783     Kalanti
                          Catarina Christina Detlofsd Heijkenskjöld     1.6.1747                     22.7.1770    Tukholma       20.12.1822    Rauma
         1760-67    ve  Eric Adam Henricss Blåfield                     6.9.1740      Sääksmäki      13.2.1774                   26.5.1807     Nokia
                          Helena Juliana Witting                        18.10.1745                   13.2.1774                   22.10.1809    
         1767-71        Otto Fredric Jacobss Ållongren                  25.1.1739     Heinola mlk    1.12.1765    Heinola mlk    19.1.1806     Lovi?
                          Anna Elisabet Georgsd von Essen               k 22.4.1733   Heinola mlk    1.12.1765    Heinola mlk    19.2.1806     Heinola mlk
         1771-82        Carl Joacimss Zitting                           k 5.1.1730    Snappertuna                                1.5.1795      Hattula
         1782-98        Fredric Pihl                                    26.1.1737                                                23.1.1806     Hollola
         1798-1810      Jacob Beurling                                  1771                         29.9.1797    Sääksmäki      12.3.1838     Nauvo
                          Juliana Carlsd Fabritius                      19.2.1776     Sääksmäki      29.9.1797    Sääksmäki      2.2.1856      Nauvo


    Keivonen Linnainen Sääksmäki  lb.  (Esko Karisalmen tietoja)

                        Abraham Henricss Minerus                        23.12.1705    Sääksmäki      25.3.1728    Sääksmäki      27.5.1770     Sääksmäki
                          Lisa Claesd Mattila                           6.7.1701      Sääksmäki      25.3.1728    Sääksmäki      19.5.1774     Sääksmäki
                    po  Matts Abrahamss Keivonen                        10.8.1737     Sääksmäki      10.12.1758   Sääksmäki      22.12.1808    Sääksmäki
                          Anna Lucasd Stråle                            21.5.1733     Sääksmäki      10.12.1758   Sääksmäki      22.3.1808     Sääksmäki
                        Samuel Henricss                                 1730                         28.12.1752   Kalvola        22.12.1789    Sääksmäki
                          Anna Thomasd                                  1725                         28.12.1752   Kalvola        29.3.1801     Sääksmäki
                    po  Anders Samuelss Keivonen                        23.11.1758    Kalvola        22.11.1789   Sääksmäki      22.5.1810     Sääksmäki
                          Anna Jöransd                                  10.11.1764    Viiala         22.11.1789   Sääksmäki      8.6.1846      Sääksmäki
                        Johan Mattss Hjulgren                           9.8.1779      Sääksmäki      31.7.1803    Sääksmäki      17.5.1826     
                          Margareta Michelsd Mäki                       17.2.1776     Sääksmäki      31.7.1803    Sääksmäki


    Kokkila Linnainen Sääksmäki  (Esko Karisalmen tietoja)

                        Olof Olofss
                          Anna Henricsd
                        Anders Henricss
                          Walborg Grelsd
         1670-99    sp  Olof Mattss                                     10.8.1624                                                h 26.2.1699   Sääksmäki
                          Walborg Grelsd                                1630                                                     h 4.6.1710    Sääksmäki
                    po  Henric Olofss Kokkila                           1665          Sääk           1690         Tyrv           h 2.7.1728    Sääksmäki
                          Lisa Michelsd Seppälä                         1670          Tyrvän         1690         Tyrv           h 18.4.1724   Sääksmäki
                    po  Anders Henricss Kokkila                         12.11.1690    Sääksmäki      1749         Kalv
                          Maria Andersd Mikkola                         28.12.1693    Sääksmäki      11.6.1712    Sääksmäki      28.4.1748     Sääksmäki
                          Lisa Mattsd Tiitinen                          1708                         1749         Kalv           23.7.1781     Sääksmäki
                    po  Eric Anderss Kokkila                            27.3.1713     Sääksmäki      8.6.1760     Sääksmäki      27.3.1785     Sääksmäki
                          Brita Sigfridsd Simola                        1710          Urja           30.11.1740   Urjala         19.5.1757     Sääksmäki
                          Brita Henricsd                                1719                         8.6.1760     Sääksmäki
         -1783      po  Anders Ericss Kokkila                           22.11.1741    Sääksmäki      28.12.1769   Sääksmäki      12.7.1783     Sääksmäki
                          Christina Andersd Mattila                     23.3.1740     Lempäälä       7.10.1784    Sääksmäki      11.6.1819     Sääksmäki
         1784-89    II  Matts Carlss Virjula                            23.2.1742     Toijala        7.10.1784    Sääksmäki      10.5.1789     Sääksmäki
                    po  Anders Anderss Kokkila                          9.1.1771      Sääksmäki      26.12.1825   Sääksmäki      3.9.1846      Sääksmäki
                          Brita Mattsd Uotila                           19.8.1763     Urjala         8.10.1789    Urjala         27.11.1823    Sääksmäki
                          Margareta Andersd Keivonen                    22.1.1797     Sääksmäki      26.12.1825   Sääksmäki
                    po  Johan Anderss Kokkila                           21.12.1795    Sääksmäki      31.8.1819    Kylm           16.8.1855     Sääksmäki
                          Margareta Mattsd Vanha-Rossi                  24.12.1798    Kylmäkoski     31.8.1819    Kylm           9.2.1872      Sääksmäki


    Kokkila Linnainen Sääksmäki  (Esko Karisalmen tietoja)

                    ve  Christer Anderss Kokkila                        3.4.1731      Sääksmäki      9.8.1789     Sääksmäki      25.3.1808     Sääksmäki
                          Anna Johansd Laurila                          13.12.1730    Sääksmäki      29.12.1754   Sääksmäki      25.7.1763     Sääksmäki
                          Anna Mattsd                                   1745                         5.2.1764     Sääksmäki      1788          Sääk
                          Maria Mattsd                                  1746                         9.8.1789     Sääksmäki      22.9.1819     Sääksmäki
                    vä  Johan Adamss Lind                               29.9.1761     Kalvola        23.12.1821   Sääksmäki      29.1.1841     Sääksmäki
                          Lisa Christersd Kokkila                       15.9.1758     Sääksmäki      28.10.1785   Sääksmäki      10.4.1820     Sääksmäki
                          Margareta Johansd Malm                        9.10.1763     Sääksmäki      23.12.1821   Sääksmäki      18.11.1846    Sääksmäki
                    po  Isac Johanss Kokkila                            26.7.1786     Sääksmäki      8.7.1810     Sääksmäki      15.6.1852     Sääksmäki
                          Lisa Johansd Uotila                           29.7.1779     Sääksmäki      8.7.1810     Sääksmäki      28.6.1838     Sääksmäki
                    po  Johan Isacss Kokkila                            24.2.1821     Sääksmäki      1.7.1845     Renko          3.3.1864      Sääksmäki
                          Hedvig Simonsd Yli-Penttilä                   6.6.1825      Renko          1.7.1845     Renko          4.10.1867     Sääksmäki
         -1872      po  Johan Johanss Kokkila                           28.5.1851     Sääksmäki      14.6.1870    Sääksmäki      10.11.1872    Sääksmäki
                          Wilhelmina Johansd Ali-Porila                 18.11.1850    Sääksmäki      30.12.1875   Sääksmäki      15.12.1922    Sääk
         1875-      II  Evert Wilhelm Michelss Bang                     16.1.1849     Uskela         30.12.1875   Sääksmäki      6.6.1898      Sääk


    Leitsa Linnainen Sääksmäki  (Esko Karisalmen tietoja)

                        Eric Grelss                                     1647                                                     h 26.5.1714   Sääksmäki
                          Margareta Clemetsd                            1656                                                     h 26.6.1716   Sääksmäki
                    vä  Sigfrid Jacobss Mikkola                         1671          Hatt           21.12.1696   Sääksmäki      h 26.4.1741   Sääksmäki
                          Lisa Ericsd Leitsa                            1681          Sääk           21.12.1696   Sääksmäki      12.10.1752    Sääksmäki
                    po  Matts Sigfridss Leitsa                          12.9.1710     Sääksmäki      1744                        1.12.1746     Sääksmäki
                          Maria Ericsd                                  20.3.1714     Sääksmäki      28.12.1733   Sääksmäki      23.10.1743    Sääksmäki
                          Walborg Johansd Kreijula                      1722                         26.12.1747   Sääksmäki      25.11.1764    Sääksmäki
                    II  Matts Henricss Elsola                           1724          Sääk           29.12.1765   Kalvola        7.8.1767      Sääksmäki
902 896                   Maria Carlsd Hommonen                         17.3.1741     Vanaja         27.12.1770   Kalvola        25.1.1825     Kylmäkoski
                    po  Johan Mattss Leitsa                             12.9.1745     Sääksmäki      1778         Kylm           14.1.1790     Sääksmäki
                          Lisa Mattsd Kuhavuori                         12.7.1742     Kylmäkoski     6.4.1768     Kylmäkoski     25.1.1778     Sääksmäki
                          Agneta Ericsd Sukki                           4.1.1749      Kylmäkoski     1778         Kylm           28.5.1819     Sääksmäki
                    po  Matts Johanss Leitsa                            1769          Sääk           30.10.1792   Sääksmäki      30.1.1812     Sääksmäki
                          Beata Mattsd Tuida                            30.8.1770     Sääksmäki      30.10.1792   Sääksmäki      1.2.1812      Sääksmäki


    Leitsa Linnainen Sääksmäki  (Esko Karisalmen tietoja)

                    vä  Henric Ericss Kantala                           2.3.1770      Sääksmäki      4.10.1814    Hattula        31.10.1845    Sääksmäki
                          Maria Johansd Leitsa                          23.8.1779     Sääksmäki      15.12.1795   Sääksmäki      10.4.1812     Sääksmäki
                          Caisa Gustafsd Rekola                         17.8.1786     Vanaja         4.10.1814    Hattula        22.2.1865     Sääksmäki
                    po  Johan Henricss Leitsa                           17.3.1796     Sääksmäki      1824                        7.2.1839      Sääksmäki
                          Anna Maria Michelsd                           7.12.1804     Lopp           1.10.1857    Sääksmäki
                    II  Henric Henricss Tuitti                          13.1.1792     Sääksmäki      1.10.1857    Sääksmäki      24.7.1859     Sääksmäki
                    ve  Gustaf Henricss Leitsa                          30.11.1819    Sääksmäki      26.10.1865   Vesilahti      28.11.1867    Sääksmäki
                          Justina Wilhelmina Emanuelsd Pispa            6.6.1847      Vesilahti      26.10.1865   Vesilahti


    Mattila Linnainen Sääksmäki ratsutila (Esko Karisalmen tietoja)

997 743  1607-18        Marcus Sigfridss
997 741  1630-56    po  Grels Marcuss Mattila
997 742                   Beata
997 705  1662-88    po  Christer Grelss Mattila                         1612                                                     h 10.1.1704   Sääksmäki
997 706                   Gertrud                                                                    1645
                          Helga Mårtensd                                1624                                                     h 20.5.1706   Sääksmäki
                    po  Jöran Christerss Mattila                        1659          Sääk                                       h 17.10.1697  Sääksmäki
                          Elin Jöransd                                  1660
                    po  Christer Jöranss Mattila                        1682          Sääk           5.8.1744     Sääksmäki      4.12.1754     Sääksmäki
                          Caisa Andersd Mikkola                         k 17.10.1686  Sääksmäki      2.2.1705     Sääksmäki      18.8.1743     Sääksmäki
                          Sara Mårtensd Kaskas                          1692          Kalv           5.8.1744     Sääksmäki      15.4.1754     Sääksmäki
                    vä  Jacob Johanss Nikkilä                           12.7.1703     Hyvinkää       26.2.1728    Sääksmäki      3.4.1785      Sääksmäki
                          Lisa Christersd Mattila                       16.4.1710     Sääksmäki      26.2.1728    Sääksmäki      h 2.12.1732   Sääksmäki
                    po  Johan Jacobss Mattila                           18.2.1729     Sääksmäki      1755         Sääk           27.5.1757     Sääksmäki
                          Maria Johansd Kantala                         1734          Sääk           24.6.1759    Sääksmäki      7.4.1764      Sääksmäki
999 547             II  Henric Anderss Harala                           k 1.7.1734    Hattula        25.5.1768    Sääksmäki      23.10.1799    Sääksmäki
999 548                   Lisa Carlsd Iso-Nikkilä                       4.8.1740      Sääksmäki      25.5.1768    Sääksmäki      25.8.1828     Sääksmäki
                    vä  Samuel Anderss Harala                           5.2.1745      Hattula        25.9.1774    Sääksmäki      14.3.1811     Sääksmäki
                          Anna Johansd Mattila                          22.11.1756    Sääksmäki      25.9.1774    Sääksmäki      24.1.1816     Sääksmäki


    Mattila Linnainen Sääksmäki ratsutila (Esko Karisalmen tietoja)

                    po  Henric Samuelss Mattila                         22.4.1780     Sääksmäki      12.11.1807   Sääksmäki      27.2.1849     Sääksmäki
                          Anna Maria Johansd Skyttälä                   26.4.1783     Sääksmäki      12.11.1807   Sääksmäki
                        Niemen (Kalvola)
                        Sirkan


    Mattila Linnainen Sääksmäki ratsutila (Esko Karisalmen tietoja)

                    ve  Johan Samuelss Mattila                          21.4.1791     Sääk           9.7.1822     Sääksmäki      18.10.1822    Sääksmäki
                          Ulrica Johansd Iso-Nikkilä                    18.12.1801    Hattula        9.7.1822     Sääksmäki
                    ve  Elias Samuelss Mattila                          30.4.1800     Sääksmäki      26.12.1820   Sääksmäki      1.10.1823     Sääksmäki
                          Lisa Johansd Mikkola                          4.1.1794      Sääksmäki      28.12.1824   Sääksmäki      27.1.1878     Sääksmäki
                    II  Elias Johanss Kiipula                           11.4.1794     Janakkala      28.12.1824   Sääksmäki      30.12.1870    Sääksmäki
                    po  Henric Eliass Mattila                           20.5.1821     Sääksmäki      1.10.1847    Sääksmäki      8.9.1855      Sääksmäki
                          Henrica Johansd Sirkka                        26.4.1824     Sääk           17.6.1858    Sääksmäki      20.6.1879     Sääksmäki
                    II  Thomas Henricss Kulo                            15.12.1815    Sääksmäki      17.6.1858    Sääksmäki      31.7.1868     Sääksmäki
                    po  Johan Gustaf Thomass Mattila                    26.9.1848     Sääksmäki      6.10.1874    Sääksmäki      22.6.1907     Sääk
                          Josefina Carolina Michelsd Pärri              4.4.1856      Lempäälä       6.10.1874    Sääksmäki      26.1.1917     Sääk
                    vä  Niilo Johannes Suvanto                          28.1.1883
                          Alma Vilhelmiina Juhont Mattila               26.5.1888     Sääk


    Mikkola Linnainen Sääksmäki  (Esko Karisalmen tietoja)

                        Anders Mattss Kuitu                             1619                                                     h 28.7.1701   Sääksmäki
                          Walborg Andersd                               1624                                                     3.1.1696      Sääksmäki
                    po  Anders Anderss Mikkola                          1655          Sääk                                       h 22.4.1722   Sääksmäki
                          Ingrid
                          Sofia Thomasd                                 1658
                          Margareta Henricsd Björklund                                                                           h 25.4.1739   Sääk
                    po  Johan Anderss Mikkola                           1683          Sääk           1708                        h 31.10.1731  Sääksmäki
                          Maria Henricsd                                1687                         1708                        20.7.1755     Sääksmäki
                    po  Matts Johanss Mikkola                           15.9.1711     Sääksmäki      4.2.1733     Sääksmäki      15.10.1770    Sääksmäki
                          Beata Sigfridsd Kylä-Karppila                 19.12.1712    Sääksmäki      4.2.1733     Sääksmäki      9.1.1785      Sääksmäki
         -1789      po  Henric Mattss Mikkola                           17.1.1747     Sääksmäki      18.10.1780   Sääksmäki      7.5.1789      Sääksmäki
                          Anna Johansd Kantala                          1.10.1760     Sääksmäki      25.5.1790    Sääksmäki      5.11.1803     Sääksmäki
                    II  Johan Henricss Tuitti                           4.5.1759      Sääksmäki      25.5.1790    Sääksmäki      22.9.1824     Sääksmäki
                    po  Henric Henricss Mikkola                         28.12.1789    Sääksmäki      21.3.1814    Sääksmäki      23.11.1863    Sääksmäki
                          Maria Henricsd Tuitti                         16.5.1789     Sääksmäki      21.3.1814    Sääksmäki      18.2.1865     Sääksmäki
         -1867      po  Elias Henricss Mikkola                          4.11.1825     Sääksmäki      28.1.1859    Kylmäkoski     2.5.1867      Sääksmäki
                          Carolina Johansd Nikkilä                      16.12.1838    Kylmäkoski     28.1.1859    Kylmäkoski     17.6.1866     Sääksmäki


    Mäki Linnainen Sääksmäki  (Esko Karisalmen tietoja)

                        Thomas Anderss Mikkola                          16.2.1697     Sääksmäki      23.4.1722    Sääksmäki      1738          Sääk
                          Lisa Henricsd                                 27.1.1702     Sääksmäki      1.1.1739     Sääksmäki      h 4.4.1740    Sääksmäki
                    II  Sigfrid Thomass Kaisti                          2.2.1711      Sääksmäki      1.1.1739     Sääksmäki
                        Jöran Nilss Kulo                                2.5.1696      Sääksmäki      26.12.1724   Sääksmäki      15.5.1773     Sääksmäki
                          Anna Axelsd Kärsä                             11.6.1703     Sääksmäki      26.12.1724   Sääksmäki      10.8.1761     Sääksmäki
                    ^p  Matts Thomass Mäki                              14.9.1727     Sääksmäki      1750         Sääk           26.4.1775     Sääksmäki
                          Lisa Jöransd Mäki                             28.9.1725     Sääksmäki      1750         Sääk           21.8.1799     Sääksmäki
                    vä  Michel Gabrielss Heikkilä                       12.9.1744     Pälkäne        6.7.1794     Hauho          28.8.1815     Sääksmäki
                          Maria Mattsd Mäki                             13.8.1751     Sääksmäki      6.1.1770     Sääksmäki      15.6.1793     Sääksmäki
                          Maria Johansd Lepistö                         11.1.1752     Hauho          6.7.1794     Hauho
                    vä  Gustaf Henricss Iso-Heikkilä                    8.3.1776      Kylmäkoski     20.10.1795   Sääksmäki      7.8.1812      Sääksmäki
                          Lena Michelsd Mäki                            3.9.1773      Sääksmäki      20.10.1795   Sääksmäki


    Tuitti Linnainen Sääksmäki  (Esko Karisalmen tietoja)

                        Henric Escilss                                  1651                                                     h 15.6.1729   Sääksmäki
                          Maria Andersd Mikkola                         1656                                                     h 15.3.1713   Sääksmäki
                    po  Johan Henricss Tuitti                           1682          Sääk           14.5.1722    Sääksmäki      5.1.1747      Sääksmäki
                          Sofia Thomasd Hinkka                          8.5.1693      Sääksmäki      24.6.1716    Sääksmäki
                          Walborg Thomasd                               1687                         14.5.1722    Sääksmäki      5.2.1761      Sääksmäki
                    po  Henric Johanss Tuitti                           29.9.1725     Sääksmäki      1749         Sääk           13.7.1798     Sääksmäki
                          Caisa Jacobsd Mattila                         5.12.1730     Sääksmäki      1749         Sääk           24.4.1803     Sääksmäki
                    po  Henric Henricss Tuitti                          5.9.1749      Sääksmäki      14.10.1785   Sääksmäki      9.12.1830     Sääksmäki
                          Maria Henricsd Mattila                        15.7.1760     Sääk           14.10.1785   Sääksmäki      15.9.1831     Sääksmäki
                    po  Elias Henricss Tuitti                           2.10.1801     Sääksmäki      10.2.1833    Kalvola        12.4.1861     Sääksmäki
                          Beata Johansd                                 12.5.1816     Kalvola        10.2.1833    Kalvola        20.4.1838     Sääksmäki
                    vä  David Davidss Klemola                           26.1.1824     Hämeenlinna mlk16.10.1856   Häme mlk       Hämeenlinna   1861
                          Maria Eliasd Tuitti                           11.12.1834    Sääksmäki      16.10.1856   Häme mlk       7.6.1859      Sääksmäki


    Kokkonen Liuttula Sääksmäki

                        Johan Gustafss
                          Beata Håkansd


    Liuttula Liuttula Sääksmäki  ratsutila

         1539-57        Henric Olofss
         1558-64    p   Olof Henricss
         1565-69        Thomas Bertilss
                          Walborg Henricsd (Vuolteen sukua)
852 753  1586-1608  vä  Henric Jacobss                                                                                           1608          Sääk
852 754                   Margareta Thomasd Liuttula                                                 1610
852 758             II  Grels Mårtenss Teet                                                          1610                        1615          Turk
852 755  1609-18    po  Jöran Henricss 
852 756                   Elin Christofersd
852 757  1619-21    II  Daniel Hanss Floor                                                                                       1668
853 353  1626-51    ^p  Hardvig Henricss Speitz                         1591          Sääk                                       1651          Sääk
853 354                   Anna Ivarsd Stjernkors
997 853  1652-75    po  Gustaf Hardvigss Speitz                                                                                  1675          Sääk
997 854  75-82            Emerentia Thomasd Palthenius
853 359  1687-1712  po  Johan Gustafss Speitz                                                                                    1714
853 360                   Margareta Gabrielsd Ridderkorp                                                                         10.4.1691     Sääksmäki
955 774                   Sigrid Hansd Floor                            19.8.1677                    23.11.1714   Lempäälä       2.11.1754     Lemp
         1727-60    po  Gustaf Johanss Speitz                           18.2.1690     Sääk                                       24.2.1760     Sääksmäki
         60-72            Maria Helena Schnitzker                       1700          Riika                                      15.12.1779    Sääksmäki
         1773-94    po  Johan Gustafss Speitz                           29.5.1725     Sääksmäki      24.6.1753    Sääksmäki      31.5.1794     Sääksmäki
                          Elisabet Samuelsd Möller                      14.4.1725     Sääksmäki      24.6.1753    Sääksmäki      25.7.1786     Sääksmäki
         1795-1800  ve  Jacob Gustafss Speitz                           17.12.1732    Sääksmäki                                  15.6.1803     Sääksmäki
         1801-25        Otto Ernst Hanss Floor                          30.1.1758     Kalvola        28.1.1808    Kang           19.12.1825    Sääksmäki
                          Hedvig Charlotta Carlsd Speitz                24.1.1771     Sääksmäki      22.2.1829    Sääk           20.7.1804     Sääksmäki
                          Christina Charlotta Jacobsd Gadd              22.7.1773     Lemp           28.1.1808    Kang           16.12.1860    Porv
857 925  1826-34        Carl August Adamss Granfelt                     27.12.1807    Lempäälä       29.9.1876    Akaa           21.1.1877     Viia
857 926                   Brita Caisa Johansd Konho                     21.2.1803     Sääksmäki      18.11.1830   Akaa           21.4.1871     Viia
857 948                   Rosa Aurora Mattsd Ståhlberg                  24.9.1849     Hämeenlinna    29.9.1876    Akaa           4.3.1940      Viia
         1834-45        Johan Henricss
         1846-68        Henric Johanss
         1869-1916      Henric Anselm Liuttula


    Lotila Lotila Sääksmäki  ratsutila

         1416           Anund
         1539-45        Johan Henricss
         1546-89    p   Clemet Johanss
         1590       p   Marcus Clemetss
         1595-1606      Anders Mattss
         1607-19    p   Clemet Anderss
         1620-51        Liuttulan
853 355  1653-65        Clemet Tuisku
         1666-69        Thomas Cnudss Palthenius                        1602          Turk                                       h 22.1.1685   Sääk
                          Anna Hartvigsd Nöding                                                                                  < 1675
         1670-1703  po  Jöran Thomass Lohjelm                                                        1682                        0.2.1703      Narva
                          Catarina Henricsd Sass                        1663                         1682                        23.7.1693     Sääk
         1704-06    po  Patric Jöranss Lohjelm                          k 12.6.1686   Sääk           1702                        1706          Viip
                          Elsa Hansd Floor                              1684                         2.3.1712     Sääksmäki
                    II  Clemet Portan                                                                2.3.1712     Sääksmäki
         1726-67        Jutikkalan
         1768-88    po  Otto Reinhold Henricss Blåfield                 12.10.1734    Sääk           22.3.1772    Leml           23.5.1788     Sääk
         88-20            Anna Amalia Ottosd Amnorin                    31.10.1754    Paim           22.3.1772    Leml           11.3.1825     Sääk
         1820-47    po  Gustaf Adolf Ottoss Blåfield                    9.11.1784     Sääk           10.9.1815    Ulvi           5.3.1847      Sääk
                          Maria Fredrica Adolfsd Le Bell                9.10.1794     Ulvi           10.9.1815    Ulvi           16.9.1820     Sääk
         1848-50        Henric Wilhelm Abrahamss Toorikka               11.1.1816     Viia
         1851-75    ve  Abraham Abrahamss Toorikka                      2.6.1820      Viia                                       1875          Sääk
         76               Anna
         1877-81        Carl Torikka
         1882-84        Edvard Julius Petterss Granberg                 31.7.1823     Vaas           18.8.1859    Tamp           2.2.1884      Valke
         84-95            Gustafa Paulina Fredricsd Sacklén             23.11.1834    Tamp           18.8.1859    Tamp           15.8.1908     Valke
         1896-1915      Oscar Olsson                                                                                             1915
         15-18            N. N.
         1918-34        Walkiakoski Oy
         1934-          Yhtyneet Paperitehtaat Oy


    Kulo Maatiala Sääksmäki  (Esko Karisalmen tietoja)

                        Henric Johanss Kulo                             11.1.1785     Sääksmäki      19.10.1809   Sääksmäki      26.11.1845    Sääksmäki
                          Anna Henricsd Mikkola                         13.5.1784     Sääksmäki      19.10.1809   Sääksmäki      27.11.1853    Sääksmäki


    Porila Maatiala Sääksmäki

         1609-          Simon Henricss Borre
         1619-          Isac Johanss
                          Caisa Ivarsd Ståhl
                    II  Thomas Escilss
                    po  Johan Isacss Porila                             1638          Sääk                                       h 15.6.1712   Sääksmäki
                          Caisa Ericsd                                  1633                                                     12.7.1695     Sääksmäki
                    ve  Carl Isacss Porila                              1645          Sääk                                       h 8.1.1688    Sääksmäki
999 564                   Lisa Olofsd Kokkila                           1654          Sääk           14.10.1689   Sääksmäki      22.1.1697     Sääksmäki
999 563             II  Matts Sigfridss                                 1665                         14.10.1689   Sääksmäki
                    po  Isac Carlss Porila
                          Sara Ericsd Costman ?                         1673                                                     1764          Sääk


    Tapio Maatiala Sääksmäki  (Esko Karisalmen tietoja)

                    vä  Eric Anderss Mikkola                            18.5.1706     Sääksmäki      17.5.1725    Sääksmäki      13.9.1756     Sääksmäki
                          Lisa Isacsd Porila                            29.9.1700     Sääksmäki      17.5.1725    Sääksmäki      7.7.1773      Sääksmäki


    Pekkala Mulkue Sääksmäki  (Esko Karisalmen tietoja)

                        Eric Henricss Elsola                            1721          Sääk           18.6.1749    Toijala        25.4.1773     Sääksmäki
                          Maria Henricsd                                k 8.3.1729    Toijala        18.6.1749    Toijala        4.2.1773      Sääksmäki


    Piltola Mulkue Sääksmäki  (Esko Karisalmen tietoja)

997 959                 Matts Olofss
997 960                   Walborg Larsd

                        Eric Anderss Piltola                            13.4.1721     Sääksmäki      29.3.1747    Sääksmäki      29.12.1771    Sääksmäki
                          Maria Johansd Tuitti                          22.8.1723     Sääksmäki      29.3.1747    Sääksmäki      10.11.1800    Sääksmäki
                        Eric Ericss Piltola                             2.3.1748      Sääksmäki      7.11.1784    Sääksmäki      17.8.1820     Sääksmäki
                          Beata Henricsd Mattila                        25.5.1762     Sääksmäki      7.11.1784    Sääksmäki      3.7.1819      Sääksmäki


    Lukko Muntee Sääksmäki  (Esko Karisalmen tietoja)

                        Michel Mattss Erkkylä                           5.8.1726      Sääksmäki      26.12.1747   Sääksmäki      16.5.1804     Sääksmäki
                          Anna Henricsd                                 1.1.1726                     26.12.1747   Sääksmäki      13.5.1798     Sääksmäki


    Onnela Muntee Sääksmäki  (Esko Karisalmen tietoja)

                        Petter Petterss Haberg                          1708                         22.12.1734   Sääksmäki      10.1.1785     Sääksmäki
                          Lisa Johansd Mikkola                          14.7.1714     Sääksmäki      22.12.1734   Sääksmäki      10.12.1792    Sääk


    Skyttälä Muntee Sääksmäki  (Esko Karisalmen tietoja)

         1737-          Carl Cnudss                                     1683                         6.1.1740     Sääksmäki      15.12.1751    Sääksmäki
                          Lisa Johansd Keivonen                         1680          Sääk           28.12.1700   Sääksmäki
                          Anna Henricsd Itko                            31.7.1690     Sääksmäki      6.1.1740     Sääksmäki      14.3.1767     Sääksmäki


    Torkko Mustilahti Sääksmäki  (Esko Karisalmen tietoja)

                        Johan Mårtenss                                  15.12.1745    Sääksmäki      9.6.1776     Sääksmäki      26.3.1784     Sääksmäki
                          Maria Henricsd Tuitti                         23.3.1752     Sääksmäki      24.6.1785    Sääksmäki      9.5.1833      Sääksmäki
                    II  Jöran Henricss                                  k 17.3.1751   Hattula        24.6.1785    Sääksmäki      13.4.1788     Sääksmäki
                    po  Johan Johanss Torkko                            21.3.1777     Sääksmäki      22.10.1811   Sääksmäki      18.5.1825     Sääksmäki
                          Beata Ericsd Piltola                          7.4.1790      Sääksmäki      10.10.1829   Sääksmäki      8.3.1843      Sääksmäki
                    II  Johan Henricss Tuitti                           20.12.1786    Sääksmäki      10.10.1829   Sääksmäki      28.3.1841     Sääksmäki


    Pukkila Mutinen Sääksmäki

                        Bengt Håkanss                                                                                            h 1658        Sääk
                          Margareta Fransd                                                                                       h 1666        Sääk
                    vä  Henric Simonss
                          Brita Bengtsd                                                                                          h 1669        Sääk

999 527                 Henric Anderss
999 528                   Lisa                                          1647                                                     h 16.4.1699   Sääksmäki
999 523             po  Jöran Henricss Pukkila                          1669                                                     6.8.1747      Sääksmäki
999 524                   Beata Jöransd                                 1674                                                     18.1.1749     Sääksmäki


    Partala Sääksmäki  ratsutila

955 887  1739-          Hans Johan Hanss Floor                          3.11.1707     Lemp           25.9.1739    Lempäälä       16.5.1767     Kalvola
955 888                   Justina Catarina Henricsd Justander           k 14.11.1718  Lempäälä       25.9.1739    Lempäälä       26.12.1789    Hämeenlinna
299  57                 Alexander Anderss Partala                       28.6.1817     Sääksmäki      3.10.1839    Lempäälä       19.9.1848     Kylmäkoski
299  58                   Maria Ericsd Liuha                            8.1.1811      Lempäälä       3.10.1839    Lempäälä


    Penttilä Sääksmäki

263  43                 Adam Thomass                                    4.10.1800     Lempäälä       20.2.1823    Lempäälä
263  44                   Maria Johansd Pakarainen                      1.3.1801      Pälkäne        20.2.1823    Lempäälä


    Rapola Rapola Sääksmäki  ratsutila

         1469           Henric
         1565-78        Voipaalan
         1579-1612      Matts Halssi
         1613-18    ^p  Isac Timoteuss Stiernkors
         1619-21    po  Frans Isacss Stiernkors
         -43            Per Olofss Ruuth                                                             1620                        1643
                          Christina Johansd Stiernkors
                          Margareta Thomasd Bock                                                     164x                        1686          Sääk
         1648       II  Anders Cnudss Palthen                                         Turk           164x
         -89        po  Carl Perss Ruuth                                                             1672                        h 14.10.1689  Sääk
                          Anna Jurgensd Nötebom                                                                                  1670
                          Märta Jacobsd Spåre                                                        1672                        < 1739
         1690-1726  po  Carl Carlss Ruthenhjelm                                                                                  1726
                          Barbara Johansd Gartzius                      1660                                                     1708
         1727-32    vä  Petter Gustaf Isacss Svinhufvud                 1696                         1721                        h 21.10.1732  Sääk
         32-59            Margareta Carlsd Ruuth                        29.10.1697    Sääk           1721                        23.1.1753     Sääk
         1761-86    po  Johan Gustaf Petterss Svinhufvud                19.9.1728     Sääk           1757                        21.8.1786     Sääk
         86-98            Hedvig Ericsd Forell                          6.6.1734      Hels           1757                        19.5.1810     Sääk
         1799-1846  po  Petter Johanss Svinhufvud                       17.6.1772     Sääk           28.9.1802    Tyrv           29.4.1846     Mikk
                          Sara Juliana Carlsd Teetgren                  14.12.1776    Pälk           28.9.1802    Tyrv           8.5.1828      Sääk
         1847-66    po  Per Gustaf Petterss Svinhufvud                  13.5.1804     Sääk           18.7.1854    Ranta          30.9.1866     Mikk
                          Ulrica Charlotta Fredrica Gustafsd von Kraemer14.3.1813     Hauh           28.6.1833    Hämeenl        1.8.1852      Mikk
         66-68            Adelaide Maria Elisabet Georgsd Pistolekors   16.12.1833    Viip           25.6.1872    Sääm           17.11.1874    Porv
                    II  Adam Victor Wulff                               25.3.1830     Lovö           25.6.1872    Sääm           4.4.1895      Fins
         1868-1915      Johan Gustaf Pietola
                    vä  N. N.
         1915-      po  Juho Benjamin Kuuliala
                          Enne Maria Rantanen


    Hakala l. Haga Ritvala Sääksmäki  säteriratsutila

         1539-55        Nisius Henricss
         1556-59    p   Olof Nilss
         1564-74        Nils Michelss
         1575-1620      Filpus Michelss
         1621           Lars Stefanss
852 757  1628-30        Daniel Hanss Floor                                                                                       1668
852 756                   Elin Christofersd
         1631-32        Reinhold Wunsch                                                                                          0.2.1632
                          Barbara Rehbinder                                                                                      h 28.1.1630   Tallinna
         32-51            Sofia Fromholdsd von Tiesenhausen                                                                      < 1679
         1651-82    po  Henric Johan Reinholdss Wunsch                  14.5.1629                                                14.5.1682     Hels
                          Christina von Kurtzell
         1683-      po  Adam Johan Henricss Wunsch                      1663                                                     < 1727
                          Anna Margareta Clasd Ekelöf
         1727-93    po  Carl Gustaf Adamss Wunsch                       14.7.1700                    4.2.1729     Sääksmäki      27.11.1793    Turk
                          Elisabet Gabrielsd Tammelin                   24.9.1705                    4.2.1729     Sääksmäki      0.4.1788
         1794-98    po  Carl Gustaf Carlss Wunsch                       2.9.1741      Sääk                                       1798          Turk
                          Margareta Sofia Johansd Walheim               20.10.1742                   6.9.1772                    26.10.1773
         98-14            Beata Lovisa Bähr                             1747                                                     6.1.1814      Sääk
         1815-36    vä  Berndt Adolf Carlss Grotenfelt                  2.11.1769                    15.2.1814    Sääk           27.5.1836     Joro
                          Catarina Gustafa Gabrielsd Ehrnroth           7.6.1776                     19.5.1795    Ranta          12.12.1808    Joro
         36-43            Lovisa Carlsd Wunsch                          31.8.1783     Sääk           15.2.1814    Sääk           15.11.1832    Joro
         1844-62        F. Lindgren
903 183  1862-69        August Jansson
         1869-1927      Johan Emil Ikkala


    Eerola Ritvala Sääksmäki  (Timo Verhon tietoja)

         1539-56        Henric Olofss
         1567-80    p   Lars Henricss
         1581-89    p   Thomas Larss
         1590-1627  v   Matts Larss
         1634-38    p   Henric Bertilss
                          Caisa Sigfridsd
         1637-56    p   Mårten Bertilss
                          Agneta Jacobsd
         1662-82    po  Eric Mårtenss Eerola
                          Walborg
         1691-94    vä  Simon Escilss                                   0.10.1663                                                5.7.1694      Sääksmäki
                          Maria Ericsd Eerola
         1702-      ^p  Bertil Ericss Eerola                            1669          Sääk           26.3.1695    Sääksmäki      h 4.4.1714    Sääksmäki
                          Anna Timoteusd Sipilä                                                      26.3.1695    Sääksmäki


    Iso-Eerola Ritvala Sääksmäki  (Timo Verhon tietoja)

         1727-58    po  Eric Bertilss Eerola                            16.3.1704     Sääksmäki      26.12.1723   Sääksmäki      7.7.1776      Sääksmäki
                          Beata Andersd                                 1700                         26.12.1723   Sääksmäki      14.3.1769     Sääksmäki
         1759-1802  po  Mårten Ericss Iso-Eerola                        1.11.1740     Sääksmäki      4.6.1795     Pälkäne        30.3.1809     Sääksmäki
                          Maria Henricsd Segerhol                       29.6.1749     Pälkäne        26.12.1769   Sääksmäki      23.3.1782     Sääksmäki
                          Lisa Mattsd Tuuhola                           8.6.1758      Kangasala      5.11.1782    Kangasala      6.9.1794      Sääksmäki
                          Margareta Gustafsd                            10.9.1756     Pälkäne        4.6.1795     Pälkäne        30.1.1842     Sääksmäki
         1803-      po  Johan Mårtenss Iso-Eerola                       22.6.1773     Sääksmäki      28.12.1802   Hauho          2.8.1845      Sääksmäki
                          Eva Jacobsd Kauppila                          9.2.1780      Hauho          28.12.1802   Hauho          20.9.1854     Sääksmäki
                    vä  Johan Ericss Partala                            10.1.1798     Sääksmäki      20.2.1825    Sääksmäki      22.7.1867     Lempääl
                          Caisa Johansd Iso-Eerola                      19.9.1803     Sääksmäki      20.2.1825    Sääksmäki      10.3.1862     Lempääli
                    vä  Henric Johanss Kantokylä                        16.10.1824    Pälkäne        26.3.1849    Sääksmäki      Lempäälä      1851
                          Henrica Johansd Iso-Eerola                    17.6.1828     Sääksmäki      26.3.1849    Sääksmäki      
         1859-          Michel Michelss Pelto-Karppila                  3.2.1821      Sääksmäki      18.3.1844    Sääksmäki      24.6.1890     Sääksmäk
                          Ulrica Andersd Mikkola                        20.6.1818     Sääksmäki      18.3.1844    Sääksmäki      
         1898-          Alfred Carlss Mattila                           26.11.1856    Kalvola        11.7.1878    Kalvola
                          Edla Erica Ericsd Jussila                     25.5.1859     Kalvola        11.7.1878    Kalvola


    Vähä-Eerola Ritvala Sääksmäki  (Timo Verhon tietoja)

         1755-58    vä  Johan Henricss Ridvall                          25.5.1708     Sääksmäki      0.11.1729    Sääksmäki      5.6.1771      Sääksmäki
                          Maria Bertilsd Eerola                         21.2.1702     Sääksmäki      0.11.1729    Sääksmäki      1775          Sääk
         1759-86    po  Eric Johanss Vähä-Eerola                        5.4.1741      Sääksmäki      28.12.1763   Sääksmäki      6.10.1801     Sääksmäki
                          Lena Abrahamsd Minerus                        2.1.1745      Sääksmäki      28.12.1763   Sääksmäki      2.4.1798      Sääksmäki
         1787-91    po  Eric Ericss Vähä-Eerola                         14.1.1767     Sääksmäki                                  20.8.1796     Sääksmäki
         1792-      ve  Matts Ericss Vähä-Eerola                        13.2.1770     Sääksmäki      5.6.1803     Sääksmäki      25.4.1837     Sääksmäki
                          Lisa Ericsd                                   1764                         5.6.1803     Sääksmäki      29.7.1835     Sääksmäki
                    po? Henric Mattss                                   31.12.1792    Sääksmäki      1818         Kylm           26.12.1865    Sääksmäki
                          Margareta Jöransd Heikkari                    5.5.1795      Kylmäkoski     1818         Kylm           8.1.1868      Sääksmäki
                    po  Henric Henricss Vähä-Eerola                     19.2.1819     Sääksmäki      14.10.1851   Lempäälä       1.1.1901      Sääksmäk
                          Wilhelmina Johansd Liva                       22.5.1829     Lempäälä       14.10.1851   Lempäälä       3.12.1895     Sääksmäk
                    vä  Carl Mattss                                     28.6.1844     Pälkän8        20.6.1872    Sääksmäki      25.11.1917    Sääk
                          Amanda Gustafa Henricsd Vähä-Eerola           22.11.1852    Sääksmäki      20.6.1872    Sääksmäki      19.4.1921     Sääk
                    po  Gustaf Carlss Vähä-Eerola                       1.5.1879      Sääksmäki      6.3.1904     Sääksmäk       
                          Amanda Augustsd Suojoki                       18.6.1880     Sääksmäki      6.3.1904     Sääksmäk       


    Filppula l. Toppola Ritvala Sääksmäki  lb. (Timo Verhon tietoja)

                        Paul Jöranss                                    7.1.1702      Sääksmäki      0.12.1728    Sääksmäki      2.3.1764      Sääksmäki
                          Lisa Henricsd                                 1697          Kalv           0.12.1728    Sääksmäki      10.3.1767     Sääksmäki
         1761-77    po  Carl Paulss Filppula                            12.2.1736     Sääksmäki      1763         Sääk           17.4.1777     Sääksmäki
                          Maria Andersd                                 27.5.1744     Sääksmäki      20.4.1778    Sääksmäki      2.6.1813      Sääksmäki
                    II  Carl Petterss                                   9.10.1750     Pälkäne        20.4.1778    Sääksmäki      17.9.1786     Sääksmäki
         1797-      po  Eric Carlss Filppula                            12.3.1768     Sääksmäki      25.10.1795   Sääksmäki      1.4.1850      Sääksmäki
                          Maria Carlsd                                  1773                         25.10.1795   Sääksmäki      27.6.1840     Sääksmäki
                    vä  Matts Johanss Mattila                           16.8.1794     Sääksmäki      5.11.1821    Sääksmäki      9.4.1865      Sääksmäki
                          Maria Ericsd Filppula                         24.11.1799    Sääksmäki      5.11.1821    Sääksmäki      4.5.1868      Sääksmäki
                    po  Johan Gustaf Mattss Filppula                    1.1.1826      Sääksmäki      29.12.1848   Sääksmäki      Tyrväntö      1859
                          Gustafa Gustafsd Iso-Anttila                  17.9.1823     Sääksmäki      29.12.1848   Sääksmäki      
                        Adolf Gustafss                                  28.6.1828     Tyrväntö       18.8.1854    Tyrväntö       27.12.1886    Sääksmäk
                          Maria Henricsd Uotila                         13.6.1829     Tyrväntö       18.8.1854    Tyrväntö       31.8.1901     Sääksmäk


    Hinkkala Ritvala Sääksmäki  (Timo Verhon tietoja)

         1539           Henric Larss
         1543-48    p   Thomas Henricss
         1550-78        Henric Olofss
         1579-1631  p   Lars Henricss
         1630-34    p   Michel Larss
                          Brita Persd
         1634-35    v   Sigfrid Larss
         1638-39    ^p  Michel Michelss Hinkkala
                          Caisa Ericsd Kaisti
         1639-70    ve  Jöran Michelss Hinkkala
                          Brita Ericsd
                          Margareta
         1675-82    po  Simon Jöranss Hinkkala                          1631          Sääk                                       h 3.7.1698    Sääksmäki
                          Lisa
         1691-1712  po  Johan Simonss Hinkkala                                                       2.3.1718     Sääksmäki      1737          Sääk
                          Walborg Jöransd Ollila                        1664          Sääk           16.4.1686    Sääksmäki      20.12.1696    Sääksmäki
                          Sofia Henricsd                                12.4.1668                    1698                        h 15.9.1717   Sääksmäki
                          Maria Bertilsd                                1673                         2.3.1718     Sääksmäki      h 6.9.1741    Sääksmäki
         1727-38    po  Simon Johanss Hinkkala                          25.8.1690     Sääksmäki      6.12.1715    Sääksmäki      27.1.1758     Sääksmäki
                          Anna Mattsd Kasuri                            31.10.1689    Sääksmäki      6.12.1715    Sääksmäki      19.7.1751     Sääksmäki
         1739-78    po  Johan Simonss Hinkkala                          5.11.1717     Sääksmäki      22.10.1769   Sääksmäki      29.1.1792     Sääksmäki
                          Margareta Mattsd Talola                       k 2.3.1722    Pälkäne        26.12.1750   Pälkäne        25.12.1768    Sääksmäki
         79-91            Brita Mattsd Pukkila                          29.9.1740     Sääksmäki      22.10.1769   Sääksmäki      25.6.1803     Sääksmäki
         1792-      po  Matts Johanss Hinkkala                          4.3.1754      Sääksmäki      24.6.1778    Sääksmäki      14.5.1808     Sääksmäki
                          Lena Mattsd Pukki                             25.7.1751     Sääksmäki      24.6.1778    Sääksmäki      10.6.1811     Sääksmäki
                    po  Carl Mattss Hinkkala                            26.7.1781     Sääksmäki      24.6.1812    Sääksmäki      8.6.1823      Sääksmäki
                          Eva Andersd                                   30.4.1792     Sääksmäki      15.8.1824    Sääksmäki      
                    II  David Jöranss Kiltti                            14.9.1794     Hämeenlinna mlk15.8.1824    Sääksmäki      7.5.1834      Sääksmäki
                        Alexander Johanss Jutila                        23.2.1814     Sääksmäki      12.7.1836    Urjala         12.7.1864     Sääksmäki
                          Brita Maria Mattsd Karo                       24.3.1816     Urjala         12.7.1836    Urjala         25.7.1900     Sääksmäk
         1870-72    po  Fredric Alexander Alexanderss Hinkkala          3.10.1841     Sääksmäki      5.3.1867     Luopioinen     25.7.1872     Sääksmäki
                          Serafia Henricsd Janka                        18.6.1848     Luopioinen     26.11.1873   Sääksmäki      Mikkola       1873
                    II  Carl Gustaf Enocss Mikkola                      6.6.1845      Sääksmäki      26.11.1873   Sääksmäki      
         1873-          Gustaf Adolf Gustafss Penttilä                  22.12.1840    Sääksmäki      8.5.1887     Sääksmäk       
                          Wilhelmina Johansd Knuutila                   10.7.1843     Loimaa         1.6.1869     Sääksmäki      2.8.1886      Sääksmäk
                          Amanda Victorina Johansd Kylä-Karppi          25.12.1867    Sääksmäki      8.5.1887     Sääksmäk       
         1889-          Johan Oscar Mariass Hinkkanen                   23.6.1862     Sääksmäki      20.3.1887    Sääksmäk       26.1.1903     Sääksmäk
                          Agata Gustafsd Haukka                                                      20.3.1887    Sääksmäk       


    Ikonen Ritvala Sääksmäki  (Timo Verhon tietoja)

         1539-48        Olof Henricss
         1550-1606  p   Henric Olofss
         1607-11        Henric Paulss Poukka
  1 999  1611-19        autio
         1617-27        Nils Olofss
  1 999  1628-30        autio
         1630-39        Nils Clemetss
                          Walborg Michelsd
         1644-70        Escil Ericss
                          Agneta
         1680-82    po  Henric Escilss Ikonen
                          Beata
  1 999  1685-87        autio
         1691-1701      Bertil Escilss
                          Ursula
                        Lars Perss
         02-06            Brita Jöransd                                 1659                                                     h 15.7.1739   Sääksmäki
         1707-37    po  Matts Larss Ikonen                              29.1.1689     Sääksmäki      17.5.1714    Sääksmäki      23.11.1750    Sääksmäki
                          Beata Johansd Karppila                        28.3.1694     Sääksmäki      17.5.1714    Sääksmäki      19.7.1757     Sääksmäki
         1738-41    po  Sigfrid Mattss Ikonen                           8.2.1719      Sääksmäki      26.12.1742   Sääksmäki      21.11.1774    Sääksmäki
                          Beata
                          Caisa Thomasd Nikkilä                         9.10.1725     Sääksmäki      26.12.1742   Sääksmäki      31.10.1805    Sääksmäki
         1753-69    ve  Jöran Mattss Ikonen                             25.3.1716     Sääksmäki      11.5.1741    Sääksmäki      10.12.1778    Sääksmäki
                          Anna Johansd Halkiomaa                        6.12.1717     Sääksmäki      11.5.1741    Sääksmäki      12.2.1776     Sääksmäki
         1771-      po  Marcus Jöranss Ikonen                           15.4.1752     Sääksmäki      28.12.1772   Sääksmäki      29.5.1821     Sääksmäki
                          Caisa Mattsd Uotila                           17.10.1746    Sääksmäki      28.12.1772   Sääksmäki      13.10.1810    Sääksmäki
                    po  Matts Marcuss Ikonen                            15.2.1778     Sääksmäki      19.1.1817    Pälkäne        17.7.1839     Sääksmäki
                          Hedvig Johansd Paavola                        22.1.1795     Pälkäne        19.1.1817    Pälkäne        
                    po  Johan Mattss Ikonen                             22.8.1817     Sääksmäki      15.10.1844   Sääksmäki      11.5.1855     Sääksmäki
                          Ulrica Simonsd Korkela                        24.2.1824     Sääksmäki      17.2.1859    Sääksmäki      8.8.1882      Sääksmäki
                    II  Gustaf Henricss Vähä-Eerola                     28.4.1831     Sääksmäki      17.2.1859    Sääksmäki      23.11.1902    Sääksmäk
                    vä  Carl Emil Johanss Kälkkä                        11.11.1854    Sääksmäki      14.8.1877    Sääksmäki      19.3.1900     Sääksmäk
                          Wilhelmina Johansd Ikonen                     18.3.1852     Sääksmäki      14.8.1877    Sääksmäki      
                        Iso-Eerolan
         1908-          Carl Edvard Carlss Mäki-Moijala                 18.8.1869     Hattula        1902                        31.1.1953     Hatt
                          Susanna Wilhelmina Isacsd Salonen             20.3.1878     Ilma           1902                        19.11.1972    Hatt


    Jutila Ritvala Sääksmäki  säteriratsutila lb.  (Timo Verhon tietoja)

                        Thomas Jacobss                                  1699                         1.11.1723    Sääksmäki      17.5.1756     Sääksmäki
                          Beata Mårtensd                                1696                         1.11.1723    Sääksmäki      17.3.1769     Sääksmäki
                    po  Michel Thomass Jutila                           1727          Sääk           1.11.1751    Sääksmäki      
                          Maria Ericsd                                                               1.11.1751    Sääksmäki      
                    ve  Simon Thomass Jutila                            1734          Sääk           6.12.1756    Sääksmäki      
                          Maria Persd                                   1731                         6.12.1756    Sääksmäki      
                        Escil Escilss                                   1711                         1.11.1740    Sääksmäki      
                          Maria Jeremiasd Rossbom                       3.8.1723      Sääksmäki      1.11.1740    Sääksmäki      1784          Sääk
                    po  Johan Escilss Jutila                            14.3.1746     Sääksmäki      25.5.1777    Sääksmäki      22.3.1798     Sääksmäki
                          Caisa Adamsd Moijanen                         15.10.1755    Sääksmäki      25.5.1777    Sääksmäki      14.12.1808    Sääksmäki
                    po  Adam Johanss Jutila                             14.12.1780    Sääksmäki      20.9.1807    Pälkäne        16.10.1841    Sääksmäki
                          Maria Adamsd Klemola                          5.9.1786      Pälkäne        20.9.1807    Pälkäne        


    Kaisti Ritvala Sääksmäki  (Timo Verhon tietoja)

         1539-67        Eric Larss
         1569-1604  p   Michel Ericss
  1 999                 autio
         1609-52        Eric Cnudss
                          Brita Brusiusd
         1653-67    po  Cnud Ericss Kaisti
                          Caisa
         1668-76    ^v  Michel Michelss Hinkkala
                          Caisa Ericsd Kaisti
         1680-97    po  Jöran Michelss Kaisti                           1639          Sääk           166x                        h 26.5.1697   Sääksmäki
                          Anna Marcusd                                  1644                         31.3.1703    Sääksmäki      h 6.4.1733    Sääksmäki
         1703-14    II  Simon Jöranss Vilonen                           1658          Sääk           31.3.1703    Sääksmäki      h 1.11.1714   Sääksmäki
                    po  Thomas Jöranss Kaisti                           1679          Sääk           11.12.1707   Sääksmäki      29.5.1755     Sääksmäki
                          Sofia Michelsd Ikkala                         1676          Sääk           11.12.1707   Sääksmäki      25.6.1749     Sääksmäki
         1727-52    vä  Olof Henricss                                   29.7.1700     Sääksmäki      26.12.1743   Sääksmäki      14.4.1762     Sääksmäki
                          Christina Thomasd Kaisti                      1707          Sääk           1726         Sääk           h 9.1.1743    Sääksmäki
                          Maria Escilsd Skyttälä                        k 22.2.1713   Pälkäne        26.12.1743   Sääksmäki      16.12.1768    Sääksmäki
         1753-57    po  Michel Olofss Kaisti                            23.9.1726     Sääksmäki      23.5.1754    Sääksmäki      23.10.1776    Sääksmäki
                          Lisa Mårtensd Moijanen                        10.11.1727    Sääksmäki      23.5.1754    Sääksmäki      15.2.1789     Sääksmäki
         1763       ve  Mårten Olofss Kaisti                            30.10.1730    Sääksmäki      20.12.1761   Sääksmäki      17.5.1763     Sääksmäki
                          Walborg Escilsd Skyttälä                      k 11.4.1730   Pälkäne        20.12.1761   Sääksmäki      
         1766-86    ve  Jacob Olofss Kaisti                             14.7.1735     Sääksmäki      26.12.1760   Sääksmäki      
                          Lisa Ericsd                                   1744          Pälk           26.12.1760   Sääksmäki      
         1787-1794      Elias Henricss Eskola                           k 18.7.1756   Hattula        3.11.1782    Sääksmäki      Tarttila      1797
                          Lena Ericsd                                   1761                         3.11.1782    Sääksmäki      
         1795-          Michel Johanss Nikkilä                          28.9.1748     Sääksmäki      6.4.1777     Sääksmäki      13.4.1806     Sääksmäki
                          Maria Adamsd Moijanen                         27.12.1753    Sääksmäki      6.4.1777     Sääksmäki      2.10.1832     Sääksmäki
                    vä  Jöran Jöranss                                   1778                         26.12.1806   Sääksmäki      19.3.1851     Sääksmäki
                          Anna Michelsd Kaisti                          6.3.1783      Sääksmäki      26.12.1806   Sääksmäki      
                    vä  Gustaf Ericss Soini                             15.3.1803     Pälkäne        31.3.1845    Sääksmäki      28.9.1891     Sääksmäk
                          Regina Jöransd Kaisti                         7.5.1816      Sääksmäki      3.2.1834     Sääksmäki      25.1.1841     Sääksmäki
                          Serafia Emanuelsd Mäki-Laurila                16.10.1816    Sääksmäki      31.3.1845    Sääksmäki      
                    ^v  Tobias Tobiass Mattila                          10.3.1816     Luopioinen     29.6.1838    Sääksmäki      
                          Anna Jöransd Kaisti                           19.8.1818     Sääksmäki      29.6.1838    Sääksmäki      
         1856-          Ananias Ericss Mäki-Laurila                     10.11.1835    Sääksmäki      14.4.1855    Sääk           
                          Amalia Ericsd                                 6.5.1838      Hauho          14.4.1855    Sääk           8.9.1867      Sääksmäki
                        Johan Mariass                                   26.6.1839     Sääksmäki      2.11.1863    Pälkäne        19.8.1906     Sääksmäk
                          Maria Lovisa Mariasd                          4.7.1839      Pälk           2.11.1863    Pälkäne      
                    po  Gustaf Johanss Kaisti                           13.3.1875     Sääksmäki      22.10.1908   Kangasal       
                          Alexandra Gustafsd Pirttiniemi                6.12.1875     Kangasala      22.10.1908   Kangasal       


    Karppila Ritvala Sääksmäki  (Timo Verhon tietoja)

         1539           Nils Henricss
         1543-70    p   Eric Nilss
         1571-90        Jacob Larss
  1 999                 autio
         1595-1618      Carpus Nilss Ryss
                          Margareta Nilsd
         1619-48    vä  Jacob Anderss
                          Walborg Policarpusd Karppila
         1649-78    po  Sigfrid Jacobss Karppila                                                     1648
                          Christina                                                                  1648
         1682-1704  po  Mårten Sigfridss Karppila                       1648          Sääk                                       h 30.5.1698   Sääksmäki
                          Anna
                        Johan Mårtenss                                  1662                                                     1726          Sääk
                          Lisa Jacobsd                                                                                           1725          Sääk


    Kylä-Karppila Ritvala Sääksmäki  (Timo Verhon tietoja)

         1707-41    po  Sigfrid Johanss Karppila                        1682          Sääk           6.10.1706    Sääksmäki      21.2.1755     Sääksmäki
                          Christina Nilsd Kulo                          1685          Sääk           6.10.1706    Sääksmäki      22.2.1746     Sääksmäki
         1743-66    po  Adam Sigfridss Kylä-Karppila                    11.3.1721     Sääksmäki      18.12.1743   Sääksmäki      15.12.1790    Sääksmäki
                          Beata Johansd Kokko                           30.3.1723     Sääksmäki      18.12.1743   Sääksmäki      7.4.1780      Sääksmäki
         1768-      vä  Thomas Ericss Mikkola                           20.12.1735    Hattula        25.12.1764   Sääksmäki      17.1.1809     Sääksmäki
                          Beata Adamsd Kylä-Karppila                    19.9.1745     Sääksmäki      25.12.1764   Sääksmäki      1800          Sääk
                    vä  Emanuel Michelss Halkiomaa                      22.7.1774     Sääksmäki      2.6.1801     Sääksmäki      9.5.1847      Sääksmäki
                          Lisa Thomasd Kylä-Karppila                    29.10.1771    Sääksmäki      2.6.1801     Sääksmäki      30.7.1852     Sääksmäki
                    vä  Christian Henricss Jussila                      8.7.1801      Luopioinen     26.12.1853   Sääksmäki      9.10.1866     Sääksmäki
                          Beata Emanuelsd Kylä-Karppila                 1.6.1802      Sääksmäki      3.6.1821     Sääksmäki      15.4.1849     Sääksmäki
                          Susanna Hermansd                              17.9.1822     Sääksmäki      26.12.1853   Sääksmäki      20.7.1868     Sääksmäki
                    po  Johan Christianss Kylä-Karppila                 23.3.1822     Sääksmäki      3.5.1859     Hausjärvi      23.12.1882    Sääksmäki
                          Hedvig Lovisa Johansd Noukkala                6.1.1836      Hausjärvi      12.7.1885    Sääksmäki      
                    II  Eric Johan Henricss Ollila                      8.5.1840      Tyrväntö       12.7.1885    Sääksmäki      
                    po  Johan Valfrid Johanss Kylä-Karppila             30.9.1864     Sääksmäki      24.12.1888   Hauh           
                          Amanda Ericsd Ollila                          23.3.1863     Pälkäne        19.12.1886   Sääksmäk       16.3.1888     Sääksmäk
                          Amanda Robertsd Vähä-Sipilä                   8.2.1869      Hauho          24.12.1888   Hauh           
         1889-          Fredric Fredricss Hinkkala                      26.11.1869    Sääksmäki      2.4.1891     Tyrvänt        Hattula       1906
                          Matilda Henricsd Sandstén                     21.12.1869    Tyrväntö       2.4.1891     Tyrvänt        
         1903-          Johan Victor Carlss Kreivilä                    18.11.1879    Hattula        1903         Hattul         
                          Amanda Lovisa Henricsd Rantala                5.1.1879      Hattula        1903         Hattul         


    Pelto-Karppila Ritvala Sääksmäki  (Timo Verhon tietoja)

         1757-80        Thomas Johanss Mikkola                          6.12.1725     Sääksmäki      28.12.1756   Sääksmäki      3.3.1800      Sääksmäki
                          Lisa Sigfridsd Laurila                        5.12.1738     Sääksmäki      28.12.1756   Sääksmäki      10.2.1805     Sääksmäki
         1782-      po  Adam Thomass Pelto-Karppila                     24.12.1762    Sääksmäki      27.12.1789   Pälkäne        12.5.1811     Sääksmäki
                          Anna Johansd Jermula                          20.7.1767     Pälkäne        27.12.1789   Pälkäne        5.10.1849     Sääksmäki
                    po  Michel Adamss Pelto-Karppila                    23.9.1790     Sääksmäki      26.3.1823    Sääksmäki      26.3.1862     Sääksmäki
                          Margareta Johansd Jussila                     5.8.1773      Hatt           1.7.1817     Hattula        25.6.1821     Sääksmäki
                          Lisa Ericsd Lassila                           9.1.1797      Sääksmäki      26.3.1823    Sääksmäki      
                    po  Michel Michelss Pelto-Karppila                  3.2.1821      Sääksmäki      18.3.1844    Sääksmäki      24.6.1890     Sääksmäk
                          Ulrica Andersd Mikkola                        20.6.1818     Sääksmäki      18.3.1844    Sääksmäki      
         1859-      ser Anders Ericss                                   28.10.1802    Sääksmäki      17.5.1830    Sääksmäki      25.6.1889     Sääksmäk
                          Maria Johansd Annila                          19.1.1810     Sääksmäki      17.5.1830    Sääksmäki      25.1.1894     Sääksmäk
                    vä  Henric Henricss Kurikka                         27.6.1836     Vesilahti      18.10.1860   Sääksmäki      14.3.1920     Sääk
                          Maria Andersd Pelto-Karppila                  6.10.1838     Sääksmäki      18.10.1860   Sääksmäki      8.10.1918     Sääk
                    vä  Carl August Augustss Antila                     15.8.1878     Lempäälä       17.4.1904    Sääksmäk       
                          Maria Henricsd Pelto-Karppila                 30.7.1872     Sääksmäki      17.4.1904    Sääksmäk       


    Laurila Ritvala Sääksmäki  (Timo Verhon tietoja)

         1539-55        Nils Henricss
         1556-57    p   Olof Nilss
         1558-61    v   Lars Nilss
         1562-1604  p   Anders Larss
         1606-31    p   Eric Anderss
         1635-53    p   Olof Ericss
                          Brita Sigfridsd
         1654-90    po  Nils Olofss Laurila
                          Walborg
         1691-94    po  Eric Nilss Laurila
                          Margareta Grelsd
         1698-          Anders Cnudss                                   1665          Sääk                                       h 1.8.1731    Sääksmäki
                          Maria Jöransd                                 1674          Sääk           25.3.1695    Sääksmäki      h 15.6.1716   Sääksmäki
                          Beata Thomasd                                 1676                                                     h 17.6.1743   Sääksmäki
         -48        po  Johan Anderss Laurila                           13.11.1697    Sääksmäki      26.12.1722   Sääksmäki      25.1.1751     Sääksmäki
                          Maria Johansd Ollila                          11.1.1701     Sääksmäki      26.12.1722   Sääksmäki      1.2.1779      Sääksmäki


    Kylä-Laurila Ritvala Sääksmäki  (Timo Verhon tietoja)

         1749-69    po  Matts Johanss Laurila                           20.2.1727     Sääksmäki      11.5.1752    Sääksmäki      24.1.1770     Sääksmäki
                          Anna Ericsd                                   1734          Sääk           9.6.1771     Sääksmäki      22.2.1795     Sääksmäki
         1772-94    II  Isac Thomass Koskelin                           1738                         9.6.1771     Sääksmäki      1801          Sääk
         1796-      po  Eric Mattss Kylä-Laurila                        13.3.1760     Sääksmäki      8.6.1785     Tyrväntö       17.3.1848     Sääksmäki
                          Maria Ericsd Seppälä                          11.4.1761     Tyrväntö       8.6.1785     Tyrväntö       24.5.1828     Sääksmäki
                    po  Eric Ericss Kylä-Laurila                        26.2.1786     Sääksmäki      27.8.1821    Sääksmäki      24.1.1826     Sääksmäki
                          Caisa Henricsd Mattila                        8.10.1796     Sääksmäki      1827         Sääk           5.8.1868      Sääksmäki
                    II  Josef Petterss                                  1802          Tyrv           1827         Sääk           16.9.1847     Sääksmäki
                    po  Eric Johan Ericss Kylä-Laurila                  28.3.1822     Sääksmäki      4.7.1854     Lempäälä       3.3.1869      Sääksmäki
                          Carolina Mattsd Kokki                         28.8.1833     Lempäälä       4.7.1854     Lempäälä       15.5.1893     Sääksmäk
         1882-          Eric Johan Michelss Laurila                     14.6.1844     Pälkäne        29.12.1878   Pälkäne        8.6.1891      Sääksmäk
                          Wilhelmina Henricsd Heikkilä                  13.1.1850     Pälkäne        29.12.1878   Pälkäne        
         1898-          Carl Emil Carlss Suojala                        22.2.1874     Sääksmäki      3.8.1897     Sääksmäk       
                          Ida Maria Carlsd Ollila                       2.3.1876      Sääksmäki      3.8.1897     Sääksmäk       


    Mäki-Laurila Ritvala Sääksmäki  (Timo Verhon tietoja)

                    po  Eric Johanss Laurila                            21.3.1733     Sääksmäki      0.12.1768    Sääksmäki      29.12.1786    Sääksmäki
                          Lisa Mattsd Siunala                           7.11.1733     Sääksmäki      26.12.1756   Sääksmäki      19.5.1768     Sääksmäki
                          Beata Gabrielsd Lansala                       1.12.1749     Sääksmäki      1.1.1788     Sääksmäki      11.5.1800     Sääksmäki
                    II  Matts Jöranss Ollila                            3.9.1748      Sääksmäki      1787         Sääk           13.10.1787    Sääksmäki
                    III Thomas Danielss Vähä-Paturi                     15.12.1755    Hattula        19.4.1802    Pälkäne        31.1.1834     Pälkäne
                          Lisa Michelsd Siunala                         24.9.1756     Sääksmäki      19.4.1802    Pälkäne        h 9.10.1824   Pälkäne
                    po  Eric Ericss Mäki-Laurila                        23.4.1771     Sääksmäki      5.11.1797    Kalvola        20.1.1842     Kalvola
                          Anna Ericsd Simola                            21.10.1778    Kalvola        5.11.1797    Kalvola        
         1806-      la  Emanuel Ericss Simola                           27.7.1773     Kalvola        1798         Häme mlk       12.2.1821     Sääksmäki
                          Maria Johansd Rekola                          14.3.1778     Häme mlk       1798         Häme mlk       17.11.1851    Sääksmäki
                    po  Eric Johan Emanuelss Mäki-Laurila               6.1.1806      Kalvola        21.6.1830    Pälkäne        16.7.1861     Sääksmäki
                          Anna Lisa Johansd Penttilä                    9.1.1810      Pälkäne        21.6.1830    Pälkäne        22.2.1871     Sääksmäki
         1871-          Henric Johanss Nissilä                          21.9.1840     Hämeenlinna mlk22.4.1864    Sääksmäki      13.2.1925     Sääk
                          Henrica Johansd Virjula                       23.7.1831     Sääksmäki      22.4.1864    Sääksmäki      7.11.1901     Sääksmäk
                    po  Johan Emil Henricss Mäki-Laurila                1.5.1874      Sääksmäki                                  31.3.1954     Sääk
                          Anna Carlsd Vähä-Eerola                       6.10.1886     Sääksmäk       6.4.1905     Sääksmäk       7.1.1910      Sääksmäk
                          Hilma Maria Carlsd Hiedanpää                  29.11.1880    Sääksmäki                                  25.2.1943     Sääk


    Lumiainen Ritvala Sääksmäki  (Timo Verhon tietoja)

         1539           Nils Olofss
         1543-69    p   Cnud Nilss
         1570-93    p   Matts Cnudss
         1595-1604  v   Bertil Cnudss
  1 999                 autio
         1607-28        Thomas Thomass
         1629-56    p   Nils Thomass
                          Walborg Mattsd
         1662-70    po  Michel Nilss Lumiainen                          1622          Sääk                                       30.10.1696    Sääksmäki
                          Brita
         1675-82    po  Michel Michelss Lumiainen
                          Brita
         1682-94    ve  Henric Michelss Lumiainen
                          Caisa Ericsd Eerola                           1667          Sääk           27.11.1699   Sääksmäki      h 4.4.1729    Sääksmäki
                    II  Paul Clemetss Eerola                            1671          Sääk           24.6.1729    Sääksmäki      h 19.4.1741   Sääksmäki
                          Anna Jöransd                                                               24.6.1729    Sääksmäki      
         1710-12        Christer Mattss                                 1680                                                     h 14.6.1741   Sääksmäki
                          Christina Thomasd Vekka                       1683          Sääk                                       h 20.2.1763   Kalvola
         1723-48        Isac Mattss                                     1692                         27.12.1742   Sääksmäki      31.12.1770    Sääksmäki
                          Anna Aronsd                                   1690          Tyrv                                       h 19.12.1736  Sääksmäki
                          Maria Bertilsd                                1700                         3.7.1737     Sääksmäki      h 30.5.1742   Sääksmäki
                          Christina Nilsd                               1707                         27.12.1742   Sääksmäki      1776          Sääk
         1749-73    po  Henric Isacss Lumiainen                         1.1.1725      Sääksmäki      26.12.1748   Sääksmäki      21.10.1802    Sääksmäki
                          Lisa Mattsd Ikonen                            27.10.1726    Sääksmäki      26.12.1748   Sääksmäki      15.3.1795     Sääksmäki
         1776-      po  Matts Henricss Lumiainen                        11.8.1749     Sääksmäki      1779                        30.1.1809     Sääksmäki
                          Maria Ericsd Siukola                          18.6.1755     Tyrväntö       1779                        3.11.1833     Sääksmäki
                    po  Matts Mattss Lumiainen                          27.1.1782     Sääksmäki      1.3.1804     Vanaja         8.5.1820      Sääksmäki
                          Maria Stefansd Nisula                         11.1.1778     Vanaja         15.11.1822   Sääksmäki      11.5.1840     Sääksmäki
                    II  Matts Thomass (Skinnari)                        22.6.1793     Kangasala      2.6.1844     Sääksmäki      25.3.1866     Tyrvänti
                          Maria Johansd                                 1.4.1814      Lempäälä       2.6.1844     Sääksmäki      1.1.1859      Sääksmäki
                    po  Henric Mattss Lumiainen                         8.12.1804     Sääksmäki      20.9.1828    Sääksmäki      15.3.1845     Sääksmäki
                          Beata Andersd Ruudala                         3.12.1803     Sääksmäki      20.9.1828    Sääksmäki      3.2.1830      Sääksmäki
         -69            Tobias Tobiass Mattila                          10.3.1816     Luopioinen     29.6.1838    Sääksmäki      20.9.1892     Sääksmäk
                          Anna Jöransd Kaisti                           19.8.1818     Sääksmäki      29.6.1838    Sääksmäki      28.9.1891     Sääksmäk
         1872-          Carl Gustaf Ericss                              5.11.1843     Kalvola        20.3.1879    Tyrvänt        
                          Johanna Christina Johansd                     1.12.1833     Sääksmäki      31.5.1864    Sääksmäki      14.3.1878     Sääksmäki
                          Josefina Carlsd                               28.6.1854     Tyrväntö       20.3.1879    Tyrvänt        
         1909-          Johan Oscar Henricss Rantala                    27.5.1873     Hattula        24.4.1906    Sääksmäk       7.4.1946      Häme
                          Amanda Victorina Henircsd Paavola             30.3.1878     Sääksmäki      24.4.1906    Sääksmäk       28.2.1963     Häme


    Mikkola Ritvala Sääksmäki  (Timo Verhon tietoja)

         1539-48        Mårten Henricss
         1550-61    p   Johan Mårtenss
         1562-69        Mårten Jöranss
         1570-71        Per Sigfridss
         1591-97        Nils Robertss
         1598-1603      Sigfrid Anderss
         1609-34        Cnud Michelss
         1636-83        Reinhold Wunsch
  1 999                 autio
         1687           Bertil Escilss
  1 999                 autio
         1701-          Matts Thomass                                   1661                         26.3.1693    Sääksmäki      h 9.2.1729    Sääksmäki
                          Maria Henricsd                                1662          Sääk           26.3.1693    Sääksmäki      h 5.11.1738   Sääksmäki
         1727-29    po  Simon Mattss Mikkola                            22.10.1699    Sääksmäki      1721                        h 2.3.1729    Sääksmäki
                          Maria Jacobsd                                 26.7.1692                    26.12.1730   Sääksmäki      20.4.1777     Sääksmäki
         1730-44    II  Carl Ericss Moijanen                            26.7.1692     Sääksmäki      26.12.1730   Sääksmäki      17.2.1757     Sääksmäki
         1745-73    po  Matts Simonss Mikkola                           21.8.1722     Sääksmäki      2.2.1747     Sääksmäki      11.5.1792     Sääksmäki
                          Beata Jacobsd Paavola                         4.3.1725      Sääksmäki      2.2.1747     Sääksmäki      20.1.1805     Sääksmäki
         1774-      po  Matts Mattss Mikkola                            10.9.1750     Sääksmäki      1772                        10.5.1809     Sääksmäki
                          Maria Persd                                   26.12.1747                   1772                        2.2.1809      Sääksmäki
                    po  Anders Mattss Mikkola                           27.11.1777    Sääksmäki      26.12.1798   Sääksmäki      9.1.1853      Sääksmäki
                          Anna Marcusd Ikonen                           16.12.1773    Sääksmäki      26.12.1798   Sääksmäki      17.5.1851     Sääksmäki
                    po  Enoc Anderss Mikkola                            3.1.1812      Sääksmäki      6.2.1843     Hattula        12.12.1866    Sääksmäki
                          Lovisa Henricsd Arvola                        12.8.1814     Hattula        6.2.1843     Hattula        
                    po  Carl Gustaf Enocss Mikkola                      6.6.1845      Sääksmäki      26.11.1873   Sääksmäki      
                          Serafia Henricsd Janka                        18.6.1848     Luopioinen     26.11.1873   Sääksmäki      
                    po  Carl Johan Carlss Mikkola                       31.5.1874     Sääksmäki      4.6.1900     Sääksmäk       
                          Matilda Gustafsd Ali-Vekkala                  3.10.1877     Sääksmäki      4.6.1900     Sääksmäk       


    Moijanen Ritvala Sääksmäki  (Timo Verhon tietoja)

         1540-43        Nils Nilss
         1544-79        Nils Larss
         1580-97    p   Lars Nilss
         1598-1606  v   Michel Nilss
         1601-46    ^p  Sigfrid Larss
                          Caisa Thomasd
         1648-76    po  Mårten Sigfridss Moijanen
                          Brita Simonsd
                    po  Johan Mårtenss Moijanen
                          Agneta Carlsd                                 1624                                                     h 18.4.1714   Sääksmäki
         1678-      vä  Eric Paulss                                     1631          Sääk                                       h 12.3.1711   Sääksmäki
                          Ingeborg Johansd Moijanen                     1653          Sääk                                       h 9.1.1732    Sääksmäki
         1707-      po  Johan Erics Moijanen                                                         9.6.1712     Sääksmäki      
                          Sofia Johansd Karppila                        1693          Sääk           9.6.1712     Sääksmäki      h 10.4.1743   Sääksmäki
         1727-46    ve  Mårten Ericss Moijanen                          26.7.1692     Sääksmäki      30.3.1718    Sääksmäki      6.12.1758     Sääksmäki
                          Beata Thomasd Hinkka                          17.4.1695     Sääksmäki      30.3.1718    Sääksmäki      20.3.1750     Sääksmäki


    Moijanen Ritvala Sääksmäki  (Timo Verhon tietoja)

         1763-85    po  Eric Mårtenss Moijanen                          1.5.1732      Sääksmäki      1756                        11.3.1800     Sääksmäki
                          Walborg Mattsd                                1.5.1733                     1756                        24.2.1816     Sääksmäki
         1796-      po  Johan Ericss Moijanen                           3.7.1773      Sääksmäki      25.9.1820    Lempäälä       Huittula      1844
                          Anna Margareta Ericsd Laurila                 5.12.1778     Sääk           24.6.1810    Sääksmäki      27.2.1820     Sääksmäki
                          Lena Michelsd Mattila                         1.1.1783      Lempäälä       25.9.1820    Lempäälä       
                    vä  Matts Johanss Gren                              2.2.1804      Pälkäne        23.5.1831    Sääksmäki      Huittula      1844
                          Anna Christina Johansd Moijanen               30.3.1815     Sääksmäki      23.5.1831    Sääksmäki      


    Moijanen Ritvala Sääksmäki  (Timo Verhon tietoja)

         1747-88    po  Adam Mårtenss Moijanen                          18.11.1729    Sääksmäki      28.12.1752   Sääksmäki      31.7.1805     Sääksmäki
                          Ingeborg Gustafsd Bergman                     11.4.1731     Sääksmäki      28.12.1752   Sääksmäki      4.6.1806      Sääksmäki
         1789-      po  Eric Adamss Moijanen                            4.4.1767      Sääksmäki      9.6.1800     Hattula        5.11.1843     Sääksmäki
                          Brita Andersd Häti                            8.4.1774      Hattula        9.6.1800     Hattula        26.1.1840     Sääksmäki
                    vä  Gustaf Mattss Uotila                            13.4.1817     Sääksmäki      8.3.1837     Sääksmäki      
                          Brita Lisa Ericsd Moijanen                    20.2.1805     Sääksmäki      8.3.1837     Sääksmäki      
                        Eric Johan Ericss Rekola                        8.3.1811      Hämeenlinna mlk13.10.1830   Vanaja         22.12.1855    Sääksmäki
                          Anna Christina Andersd Parkku                 7.10.1808     Vanaja         13.10.1830   Vanaja         2.2.1900      Sääksmäk
                    vä  Johan Henricss Vanhala                          1.10.1826     Sääk           6.6.1855     Sääksmäki      Ikkala        1869
                          Anna Henrica Ericsd Moijanen                  23.1.1836     Sääk           6.6.1855     Sääksmäki      
                    ^v  Aron Edvard Aronss Mikkola                      14.10.1842    Hauho          7.4.1866     Sääksmäki      19.11.1891    Sääksmäk
                          Wilhelmina Ericsd Moijanen                    19.3.1846     Sääksmäki      7.4.1866     Sääksmäki      


    Nikkilä Ritvala Sääksmäki  (Timo Verhon tietoja)

         1539-62        Olof Mårtenss
         1564-78        Michel Larss
         1579-80    p   Marcus Michelss
         1581-90        Marcus Nilss
         1591-92        Christofer Bertilss
         1595-1604      Olof Nilss
  1 999                 autio
         1607-19        Olof Perss
         1620-56        Marcus Jöranss
                          Gertrud Cnudsd
         1662-78    po  Jacob Marcuss Nikkilä
                          Brita
                          Walborg
         1680-91    po  Simon Jacobss Nikkilä                           1641          Sääk                                       14.10.1691    Sääksmäki
                          Gertrud                                       1636                                                     h 18.11.1716  Sääksmäki
         1702-18    po  Jacob Simonss Nikkilä                           1668          Sääk           7.4.1695     Sääksmäki      h 22.7.1718   Sääksmäki
                          Sofia Sigfridsd                               1674          Sääk           7.4.1695     Sääksmäki      h 28.11.1736  Sääksmäki
         1727-35    po  Eric Jacobss Nikkilä                            3.5.1701      Sääksmäki                                  h 23.5.1735   Sääksmäki
                          Lisa Persd                                    17.3.1695     Sääksmäki                                  h 27.10.1734  Sääksmäki
         1736-42    ve  Thomas Jacobss Nikkilä                          10.12.1702    Sääksmäki      27.12.1724   Sääksmäki      h 25.4.1742   Sääksmäki
                          Caisa Abrahamsd                               1690                         27.12.1724   Sääksmäki      17.3.1754     Sääksmäki
         1743-74    vä  Sigfrid Mattss Ikonen                           8.2.1719      Sääksmäki      26.12.1742   Sääksmäki      21.11.1774    Sääksmäki
                          Caisa Thomasd Nikkilä                         9.10.1725     Sääksmäki      26.12.1742   Sääksmäki      31.10.1805    Sääksmäki
         1776-1806  po  Johan Sigfridss Nikkilä                         9.10.1759     Sääksmäki      26.12.1781   Sääksmäki      19.2.1827     Sääksmäki
                          Maria Johansd Hinkkala                        19.3.1758     Sääksmäki      26.12.1781   Sääksmäki      2.5.1824      Sääksmäki
         1807-09    po  Johan Johanss Nikkilä                           1784          Sääk                                       10.3.1809     Sääksmäki
         1812-      ^v  Johan Mattss Yrjölä                             8.12.1772     Sääksmäki      22.3.1812    Sääksmäki      13.8.1855     Sääksmäki
                          Lisa Johansd Nikkilä                          1.11.1782     Sääksmäki      22.3.1812    Sääksmäki      23.6.1859     Sääksmäki
                        Ollilan
         1852       po  Carl Gustaf Mattss Ollila                       11.7.1825     Sääksmäki                                  17.10.1877    Sääksmäki
         1856-          Johan Henricss Klemola                          17.2.1821     Sääksmäki      1849                        Haga          1864
                          Wilhelmina Emanuelsd Iso-Frantsi              21.1.1831     Teisko         1849                        
         1864-65        Elias Eliass Yrjölä                             18.9.1830     Sääksmäki      19.8.1855    Sääksmäki      5.4.1865      Sääksmäki
                          Anna Christina Adolfsd Sonna                  8.7.1830      Sääksmäki      19.8.1855    Sääksmäki      1.8.1873      Sääksmäki
         1875-79        Henric Mattss Sund                              30.9.1847     Sääksmäki      14.7.1872    Sääksmäki      7.2.1914      Sääksmäk
                          Ida Henrica Gustafsd Mattila                  26.12.1844    Sääksmäki      14.7.1872    Sääksmäki      30.1.1919     Sääk
         1879-          Jeremias Anderss                                5.7.1828      Sääksmäki      26.12.1854   Pälkäne        6.1.1894      Sääksmäk
                          Eva Lisa Ericsd                               16.2.1832     Pälkäne        26.12.1854   Pälkäne        
                    po  August Jeremiass Nikkilä                        8.8.1871      Pälkäne        1901                        Valkeakoski   1900
                          Amanda Ericsd Sorri                           26.8.1870     Sääksmäki      16.12.1893   Sääksmäk       7.9.1899      Sääksmäk
                          Matilda Paulina Michelsd                      26.7.1872     Nokia          1901                        
                    ^v  Henric Oscar Adolfss                            26.3.1864     Sääksmäki      8.12.1894    Sääksmäk
                          Wilhelmina Jeremiasd Nikkilä                  17.8.1859     Pälkäne        8.12.1894    Sääksmäk


    Oikonen Ritvala Sääksmäki  (Timo Verhon tietoja)

         1539-66        Anders Perss
         1567-80    p   Henric Anderss
         1581-85        Mårten Thomass
         1586-1606      Cnud Thomass
         1607       p   Eric Cnudss
         1609-12        Lucas Henricss
         1613           Mårten Cnudss
         1618-55        Jöran Josefss
                          Gertrud Larsd
         1656       po  Mårten Jöranss Oikonen
                          Caisa
         1664-82        Marcus Jöranss
                          Ageta
         1691-94        Sigfrid Grelss
                          Maria
         1699-1708      Jacob Larss                                     1674          Sääk           21.9.1730    Urjala         12.5.1748     Hattula
                          Anna Christina Henricsd                                                                                1729          Urja
                          Anna Andersd                                  1704                         21.9.1730    Urjala         h 20.2.1763   Kalvola
         1727-36    la  Eric Jöranss                                    1692                         26.5.1713    Sääksmäki      25.7.1758     Sääksmäki
                          Anna Larsd                                    k 25.1.1686   Sääksmäki      26.5.1713    Sääksmäki      2.1.1761      Sääksmäki
         1737-39        Anders
                          Maria
         1757-82        Carl Carlss                                     17.6.1727     Sääksmäki                                  5.5.1816      Sääksmäki
                          Walborg Ericsd Nikkilä                        17.1.1731     Sääksmäki      17.11.1751   Sääksmäki      8.5.1792      Sääksmäki
                          Maria Mattsd                                  1745                                                     29.4.1815     Sääksmäki
         1787-      po  Adam Carlss Oikonen                             1.12.1761     Sääksmäki      27.12.1792   Kalvola        25.5.1814     Sääksmäki
                          Maria Johansd Mönkö                           28.3.1757     Kalvola        9.7.1815     Sääksmäki      9.5.1829      Sääksmäki
                    II  Johan Marcuss Ikonen                            5.4.1786      Sääksmäki      9.7.1815     Sääksmäki      16.4.1833     Sääksmäki
                    ve  Matts Marcuss Ikonen                            15.2.1778     Sääksmäki      19.1.1817    Pälkäne        17.7.1839     Sääksmäki
                          Hedvig Johansd Paavola                        22.1.1795     Pälkäne        18.1.1846    Sääksmäki      
                    II  Henric Carlss                                   10.1.1822     Vanaja         18.1.1846    Sääksmäki      12.5.1869     Sääksmäki
                    po  Matts Mattss Oikonen                            3.3.1831      Sääksmäki      9.10.1855    Sääksmäki      11.12.1868    Sääksmäki
                          Henrica Lovisa Gustafsd Korkela               14.9.1837     Sääksmäki      6.7.1870     Sääksmäki      
                    II  Gustaf Johanss Rök                              26.10.1848    Sääksmäki      6.7.1870     Sääksmäki      
                        Carl Gustaf Fredricss Maijala                   28.5.1856     Sääksmäki      29.6.1883    Pälkäne        Tampere       1895
                          Josefina Andersd Klemola                      13.10.1860    Toijala        10.6.1880    Sääksmäki      11.9.1882     Sääksmäki
                          Alma Simonsd Lassila                          24.7.1860     Pälkäne        29.6.1883    Pälkäne        


    Oitti l. Uotila Ritvala Sääksmäki  (Timo Verhon tietoja)

         1539           Johan Mårtenss
         1544-1603      Mårten Jöranss
  1 999                 autio
         1608-30        Jöran Mårtenss
         1630-34        Eric
         1634-50    p   Cnud Ericss
                          Margareta Michelsd
         1651-64        Michel Mårtenss
                          Agneta
         1665-82    p   Thomas Michelss
                          Walborg
         1689-93        Henric Jöranss
                          Christina
         1702-          Jöran Jöranss                                   1673                                                     h 11.6.1738   Sääksmäki
                          Lisa Jacobsd                                  1670                                                     h 31.8.1740   Sääksmäki
         1727-57    po  Sigfrid Jöranss Oitti                           10.2.1704     Sääksmäki      11.5.1735    Sääksmäki      26.12.1779    Sääksmäki
                          Lisa Johansd Moijanen                         25.8.1714     Sääksmäki      11.5.1735    Sääksmäki      3.10.1787     Sääksmäki
         1758-96    po  Sigfrid Sigfridss Oitti                         4.2.1740      Sääksmäki      28.12.1768   Sääksmäki      25.11.1811    Sääksmäki
                          Lisa Persd Haberg                             27.3.1742     Sääksmäki      28.12.1768   Sääksmäki      18.3.1822     Sääksmäki
         1801-      po  Henric Sigfridss Oitti                          6.8.1785      Sääksmäki      21.10.1810   Sääksmäki      16.4.1851     Sääksmäki
                          Maria Andersd Niemelä                         3.4.1785      Sääksmäki      21.10.1810   Sääksmäki      15.12.1833    Sääksmäki
                    vä  Eric Johan Henricss Keisari                     1.9.1819      Hattula        15.6.1846    Sääksmäki      Hattula       1848
                          Gustafa Carolina Henricsd Oitti               1.2.1825      Sääksmäki      15.6.1846    Sääksmäki      
         1852-          Carl Johanss Viukari                            14.4.1818     Luopioinen     16.8.1851    Luopioinen     27.7.1893     Sääksmäk
                          Henrica Henricsd Lääkäri                      27.1.1833     Luopioinen     16.8.1851    Luopioinen     2.2.1885      Sääksmäki
         1866-70        Fredric Alexander Alexanderss Hinkkala          3.10.1841     Sääksmäki      5.3.1867     Luopioinen     25.7.1872     Sääksmäki
                          Serafia Henricsd Janka                        18.6.1848     Luopioinen     26.11.1873   Sääksmäki      Mikkola       1873
                    II  Carl Gustaf Enocss Mikkola                      6.6.1845      Sääksmäki      26.11.1873   Sääksmäki      
         1874-          Johan Henricss Hanhinen                         9.1.1837                                                 26.5.1884     Sääksmäki
                          Anna Lena Carlsd                              4.8.1839      Jyvä                                       
         1879-          Johan Jöranss                                   6.8.1814      Urja                                       31.7.1892     Sääksmäk
                          Johanna Johansd                               4.5.1826      Koijärvi                                   Urjala        1893
         1893-          Gustaf Severinus Victorss Jarva                 4.6.1866      Vesilahti                                  
                          Matilda Ericsd Ylitalo                        6.11.1860     Sääksmäki                                  


    Ollila Ritvala Sääksmäki  (Timo Verhon tietoja)

         1539-59        Cnud Olofss
         1560-61    p   Thomas Cnudss
         1562-85    p   Stefan Thomass
         1586-1616  v   Henric Thomass
         1617-35    p   Sigfrid Henricss
                          Margareta Johansd
         1636-37    II  Matts Ericss
         1638-      III Anders Thomass
         1649-82    po  Jöran Sigfridss Ollila                          1628          Sääk                                       h 1.8.1714    Sääksmäki
                          Margareta Larsd                               1628                                                     h 25.2.1700   Sääksmäki
                    po  Matts Jöranss Ollila                            1649          Sääk                                       h 10.6.1737   Sääksmäki
                          Maria Grelsd                                  1658                                                     17.2.1692     Sääksmäki
                          Walborg Jöransd                               1667                                                     h 20.3.1743   Sääksmäki
         1727-55    po  Jöran Mattss Ollila                             26.3.1705     Sääksmäki      26.12.1733   Sääksmäki      21.2.1757     Sääksmäki
                          Caisa Grelsd                                  14.9.1711     Sääksmäki      26.12.1733   Sääksmäki      30.4.1790     Sääksmäki
         1758       po  Thomas Jöranss Ollila                           4.12.1735     Sääksmäki                                  25.7.1758     Sääksmäki
         1759-1809  ve  Johan Jöranss Ollila                            27.12.1738    Sääksmäki      25.12.1764   Sääksmäki      18.4.1809     Sääksmäki
                          Maria Sigfridsd Laurila                       3.2.1746      Sääksmäki      25.12.1764   Sääksmäki      15.4.1809     Sääksmäki
                    po  Matts Johanss Ollila                            15.5.1785     Sääk           4.6.1811     Kylm           12.3.1857     Sääksmäki
                          Johanna Jöransd Seppälä                       23.8.1792     Kylmäkoski     4.6.1811     Kylm           8.9.1868      Sääksmäki
         1888-94        August Ericss Siiroinen                         24.4.1860     Hattula        26.4.1888    Hattul         Hattula       1894
                          Amanda Carlsd Mäki-Moijala                    22.6.1865     Hattula        26.4.1888    Hattul         
         1894-          Carl Valfrid Ericss Rauha                       29.8.1846     Sääksmäki      10.6.1873    Sääksmäki      
                          Ida Henrica Henricsd Iso-Anttila              17.4.1853     Sääksmäki      10.6.1873    Sääksmäki      
         1897-          Johan Oscar Carlss Mikkola                      16.1.1862     Kylmäkoski     19.7.1885    Sääksmäki      11.5.1940     Sääk
                          Lisa Christina Gustafsd                       13.1.1852     Sääksmäki      19.7.1885    Sääksmäki      14.12.1925    Sääk


    Paavola Ritvala Sääksmäki  ratsutila  (Timo Verhon tietoja)

         1539-55        Paul Henricss
         1556-80    p   Bertil Paulss
         89               Walborg Persd
         1593-1620  p   Mårten Bertilss
         1626-46    sp  Stefan Thomass
                          Margareta Ericsd
         1648-70    po  Matts Stefanss Paavola
                          Caisa Ericsd
         1675-82        Eric Mattss
                          Lisa
         1691-93        Christer Johanss                                1638                                                     h 20.11.1705  Sääksmäki
                          Anna                                          1632                                                     24.9.1692     Sääksmäki
         1705-08        Henric Mårtenss                                 1669                                                     h 18.6.1729   Sääksmäki
         1711-34        Jacob Jacobss                                                                29.3.1711    Sääksmäki      1741          Sääk
                          Brita Jöransd                                                              29.3.1711    Sääksmäki      
                        Jöran Mattss Mikkola                            26.3.1702     Sääksmäki      28.3.1733    Sääksmäki      1.4.1762      Sääksmäki
                          Maria Mattsd                                  10.3.1713     Sääksmäki      8.5.1768     Sääksmäki      20.12.1768    Sääksmäki
                    II  Thomas Ericss Viloinen                          1704          Pälk           8.5.1768     Sääksmäki      
         1762-      vä  Matts Thomass                                   1734                         6.12.1761    Sääksmäki      30.7.1797     Sääksmäki
                          Maria Jöransd Paavola                         11.2.1734     Sääksmäki      6.12.1761    Sääksmäki      14.4.1796     Sääksmäki
                    vä  Johan Simonss Inkilä                            3.11.1764     Lempäälä       30.12.1791   Sääksmäki      21.6.1837     Sääksmäki
                          Lisa Mattsd Paavola                           1769          Sääk           30.12.1791   Sääksmäki      30.6.1838     Sääksmäki
         1851-          Henric Henricss Klemola                         25.5.1816     Sääksmäki      21.6.1842    Sääksmäki      10.6.1863     Sääksmäki
                          Beata Mattsd Arvola                           27.10.1822    Sääksmäki      21.6.1842    Sääksmäki      7.3.1892      Sääksmäk
                    po  Henric Johan Henricss Paavola                   19.2.1843     Sääksmäki      10.6.1873    Tyrväntö       
                          Amanda Henricsd Seppälä                       26.1.1854     Tyrväntö       5.11.1893    Sääksmäk       
                    II  Carl Koivula                                    8.5.1864      Sääksmäki      5.11.1893    Sääksmäk       
                    po  Carl Henric Henricss Paavola                    7.5.1876      Sääksmäki      29.12.1899   Tyrvänt        2.6.1944      Häme
                          Alma Alina Adolfisd Kuttila                   15.2.1876     Tyrväntö       29.12.1899   Tyrvänt        31.7.1939     Häme


    Sipilä Ritvala Sääksmäki  (Timo Verhon tietoja)

         1539-59        Eric Larss
         1581-90        Nils Johanss
         1591-1604      Eric Henricss
         06               Gertrud
         1607-12    II? Magnus Larss Gild
         1620-52    p   Sigfrid Ericss
                          Walborg Mattsd
         1653-56        Escil Larss
                          Anna Nilsd
         1662-65    ^v  Per Escilss Sipilä
                          Christina Sigfridsd Sipilä
         1666-      ^v  Timoteus Simonss                                                                                         h 29.8.1686   Sääksmäki
                          Margareta Escilsd Sipilä                      1639          Sääk                                       h 1.5.1709    Sääksmäki
         1694-      po  Eric Timoteuss Sipilä                                                                                    1724          Sääk
                          Margareta Mattsd Huuna                        1674          Tyrv                                       h 7.10.1739   Sääksmäki
         1727-62    po  Carl Ericss Sipilä                              17.12.1703    Sääksmäki      26.12.1746   Sääksmäki      1.5.1771      Sääksmäki
         63-66            Lisa Mårtensd Sipilä                          20.1.1727     Sääksmäki      26.12.1746   Sääksmäki      8.10.1808     Sääksmäki


    Sipilä Ritvala Sääksmäki  (Timo Verhon tietoja)

         1768-92    vä  Carl Ericss Tapio                               14.10.1738    Sääksmäki      24.2.1799    Sääksmäki      10.9.1813     Sääksmäki
                          Beata Carlsd Sipilä                           28.12.1747    Sääksmäki      26.12.1765   Sääksmäki      28.2.1784     Sääksmäki
                          Anna Mattsd Penttilä                          10.7.1764     Sääksmäki      3.7.1785     Sääksmäki      11.6.1798     Sääksmäki
                          Caisa Ericsd Moijanen                         2.4.1769      Sääk           24.2.1799    Sääksmäki      15.11.1831    Sääksmäki
                     po Johan Carlss Sipilä                             30.9.1767     Sääksmäki      2.11.1810    Sääksmäki      16.9.1819     Sääksmäki
                          Maria Michelsd Lukkarla                       25.6.1779     Sääksmäki      1821         Kylm           6.2.1851      Sääksmäki
                    II  Henric Matts Mikkola                            15.10.1793    Kylmäkoski     1821         Kylm           1.4.1857      Sääksmäki
                        Gustaf Jöranss Haukka                           1.8.1818      Sääksmäki                                  6.8.1867      Sääksmäki
         1859-          Wilhelm Michelss Muura                          2.4.1824      Tyrväntö       30.12.1877   Sääksmäki      28.6.1907     Sääksmäk
                          Margareta Lisa Christiansd Karppila           14.4.1829     Sääksmäki      1851         Sääk           9.6.1869      Sääksmäki
                          Maria Lisasd                                  25.10.1825                   30.12.1877   Sääksmäki      30.12.1899    Sääksmäk
         1870-          Anders Henricss Sakslin                         27.2.1828     Sääk           1.1.1849     Sääksmäki      13.3.1909     Sääksmäk
                          Lisa Gustafsd                                 8.9.1826      Sääksmäki      1.1.1849     Sääksmäki      5.8.1879      Sääksmäki
                    po  Anders Johan Anderss Sipilä                     9.6.1850      Sääksmäki      25.3.1874    Sääksmäki      
                          Ida Johansd Ollila                            27.4.1852     Sääksmäki      25.3.1874    Sääksmäki      


    Sipilä Ritvala Sääksmäki  (Timo Verhon tietoja)

         1783-      vä  Anders Jöranss Ollila                           11.11.1746    Sääksmäki      27.12.1782   Sääksmäki      15.6.1825     Sääksmäki
                          Caisa Carlsd Sipilä                           2.5.1764      Sääksmäki      27.12.1782   Sääksmäki      17.11.1830    Sääksmäki
                    po  Matts Anderss Sipilä                            6.9.1784      Sääksmäki      25.6.1820    Sääksmäki      17.3.1836     Sääksmäki
                          Anna Johansd Hinkka                           7.2.1798      Sääksmäki      25.6.1820    Sääksmäki      13.5.1837     Sääksmäki
                    vä  Johan Fredric Johanss Keisari                   25.3.1818     Hattula        26.11.1840   Sääksmäki      Hauho         1851
                          Regina Mattsd Sipilä                          8.10.1823     Sääksmäki      26.11.1840   Sääksmäki      
                    ^p  Matts Mattss Sipilä                             2.9.1826      Sääksmäki      11.7.1851    Hauho          1.1.1903      Sääksmäk
                          Eleonora Johansd Puntila                      10.4.1829     Hauh           11.7.1851    Hauho          
                    po  Johan Oscar Mattss Sipilä                       16.7.1865     Sääksmäki      3.7.1898     Punkalaidu     18.2.1935     Sääk
                          Ida Johansd Kyttä                             25.2.1871     Punkalaidu     3.7.1898     Punkalaidu     16.9.1950     Sääk


    Toppola Ritvala Sääksmäki  ratsutila  (Timo Verhon tietoja)


    Vanhala Ritvala Sääksmäki  (Timo Verhon tietoja)

         1539-44        Nils Johanss
         1545-85    p   Matts Nilss
         1586-1600  v   Olof Nilss
  1 999                 autio
         1607-53        Lars Olofss
                          Margareta Michelsd
         1654-56    po  Johan Larss Vanhala
                          Brita Bertilsd
         1662-80        Sigfrid Sigfridss
         82               Gertrud
         1691-94        Carl Sigfridss
                          Margareta
         1698-          Jöran Johanss
                          Lisa Timoteusd Sipilä
         1727-31        Johan Thomass Siunala                           k 22.3.1688   Sääksmäki      23.11.1712   Sääksmäki      h 2.6.1738    Sääksmäki
                          Maria Johansd Ikkala                          1692          Sääk           23.11.1712   Sääksmäki      24.10.1745    Sääksmäki
         1732-69    po  Simon Johanss Vanhala                           1713          Sääk           28.12.1737   Sääksmäki      5.4.1783      Sääksmäki
                          Maria Jöransd Oitti                           1712          Sääk           28.12.1737   Sääksmäki      16.5.1777     Sääksmäki
         1771-96    po  Anders Simonss Vanhala                          17.11.1740    Sääksmäki      3.4.1796     Sääksmäki      26.3.1820     Sääksmäki
                          Maria Jacobsd Jaakkola                        28.1.1749     Pälkäne        26.12.1771   Pälkäne        15.5.1794     Sääksmäki
                          Anna Gustafsd                                 20.7.1754     Sääksmäki      3.4.1796     Sääksmäki      14.8.1820     Sääksmäki
         1797-      po  Matts Anderss Vanhala                           26.8.1772     Sääksmäki      20.12.1799   Pälkäne        17.12.1842    Sääksmäki
                          Anna Jeremiasd Sipilä                         28.4.1771     Pälkäne        20.12.1799   Pälkäne        27.5.1829     Sääksmäk
                    po  Henric Mattss Vanhala                           18.11.1804    Sääksmäki      31.10.1825   Tyrväntö       
                          Hedvig Enocsd Skyttälä                        6.4.1802      Tyrväntö       31.10.1825   Tyrväntö       4.4.1868      Sääksmäki
                    po  Johan Henricss Vanhala                          1.10.1826     Sääk           6.6.1855     Hämeenlinn mlk               1862
                          Anna Henrica Ericsd Rekola                    23.2.1836     Hämeenlinna mlk6.6.1855     Hämeenlinn mlk 
                    ve  Henric Henricss Vanhala                         20.8.1835     Sääksmäki      18.12.1864   Sääksmäki      
                          Maria Wilhelmina Gustafsd Yrjölä              7.12.1841     Sääksmäki      18.12.1864   Sääksmäki      
         1881-85        Gustaf Salomonss                                7.11.1853     Pälkäne                                    
                          Henrica Lovisa Jeremiasd Nikkilä              26.4.1855     Luopioinen                                 
         1885-          Carl Johanss                                    15.3.1848     Tyrväntö       8.7.1886     Sääksmäk       26.11.1912    Sääksmäk
                          Amanda Henricsd Mäki-Laurila                  6.5.1867      Sääksmäki      8.7.1886     Sääksmäk       


    Vekkala Ritvala Sääksmäki  (Timo Verhon tietoja)

         1539-44        Olof Nilss
         1545       p   Michel Olofss
         1546-48    v   Bengt Olofss
         1558-74        Olof Nilss
         1575-80        Jöran Ericss
         1581-84    p   Simon Jöranss
         1585-87        Clemet Perss
  1 999                 autio
         1593           Nils Clemetss
  1 999                 autio
         1598-1618      Christofer Bertilss
                          Christina Henricsd
         1619-20    p   Clas Christoferss
                          Caisa Hansd
         1627-39    v   Hans Fiting
                          Margareta Christofersd
         1634-36        Bertil Mattss
                          Elin Nilsd
         1653-55        Eric Mårtenss Eerola
         1662-93    v   Thomas Mårtenss Eerola                          1636          Sääk                                       h 28.3.1697   Sääksmäki
                          Maria
                          Walborg Simonsd?                              0.10.1642                                                h 5.1.1702    Sääksmäki
         1694-      po  Jöran Thomass Vekkala                                                        26.12.1697   Sääksmäki      
                          Walborg Christofersd                          1670                         6.12.1714    Sääksmäki      h 12.10.1740  Sääksmäki
                    II  Sigfrid Jöranss                                 1656                         6.12.1714    Sääksmäki      h 28.4.1717   Sääksmäki
         1727-52    po  Matts Jöranss Vekkala                           27.8.1706     Sääksmäki      28.12.1724   Sääksmäki      5.1.1769      Sääksmäki
                          Brita Mattsd                                  1708                         28.12.1724   Sääksmäki      18.7.1787     Sääksmäki
         1753-96    po  Henric Mattss Vekkala                           1.6.1728      Sääksmäki      23.5.1763    Sääksmäki      28.3.1800     Sääksmäki
                          Lisa Ericsd Lukkarla                          28.9.1733     Sääksmäki      26.12.1754   Sääksmäki      2.4.1762      Sääksmäki
                          Beata Mårtensd Sipilä                         1.3.1746      Sääksmäki      23.5.1763    Sääksmäki      17.5.1799     Sääksmäki


    Yli-Vekkala Ritvala Sääksmäki  (Timo Verhon tietoja)

         1798-      po  Johan Henricss Vekkala                          14.3.1764     Sääksmäki      19.10.1794   Sääksmäki      26.6.1824     Sääksmäki
                          Beata Mårtensd Iso-Eerola                     26.11.1770    Sääksmäki      19.10.1794   Sääksmäki      23.9.1820     Sääksmäki
                    vä  Thomas Thomass Mikkola                          22.5.1797     Pälkäne        25.6.1819    Sääksmäki      Pälkäne
                          Lisa Johansd Yli-Vekkala                      10.10.1799    Sääksmäki      25.6.1819    Sääksmäki      
                    ve  Isac Thomass Mikkola                            24.11.1787    Pälkäne        10.10.1816   Sääksmäki      Lempäälä      1831
                          Regina Andersd Sipilä                         31.3.1793     Sääksmäki      10.10.1816   Sääksmäki      8.6.1860      Viiala
                        Anders Petterss Hannukkala                      18.2.1797     Tyrväntö       6.7.1829     Sääksmäki      20.8.1872     Sääksmäki
                          Hedvig Ericsd Laurila                         6.10.1800     Sääksmäki      6.7.1829     Sääksmäki      1.8.1867      Sääksmäki
                    vä  Wilhelm Simonss Jussila                         1825          Pälk           12.4.1848    Sääksmäki                    1855
                          Henrica Andersd Yli-Vekkala                   9.8.1830      Tyrväntö       12.4.1848    Sääksmäki      
         1856-          Johan Johanss                                   16.9.1826                    1.1.1851     Sääksmäki      3.6.1909      Sääksmäk
                          Maria Christina Henricsd Vähä-Eerola          11.8.1828     Sääksmäki      1.1.1851     Sääksmäki      11.6.1868     Sääksmäki
         1870-          Gustaf Henricss Mihna                           11.1.1818     Sääksmäki      22.4.1849    Pälkäne        13.7.1901     Sääksmäk
                          Henrica Wilhelmina Ericsd Sipilä              4.7.1826      Pälkäne        22.4.1849    Pälkäne        28.11.1904    Sääksmäk
                    po  Henric Gustafss Yli-Vekkala                     10.9.1858     Pälkäne        28.12.1882   Kalvola        Kalvola       1888
                          Aurora Wilhelmina Gustafsd Tajanen            12.12.1861    Kalvola        28.12.1882   Kalvola        
         1888-      ve  Johan Gustaf Gustafss Yli-Vekkala               29.3.1856     Pälkäne        20.12.1877   Sääksmäki      Hinkkala      1892
                          Elina Enocsd Mikkola                          8.2.1852      Sääksmäki      20.12.1877   Sääksmäki      
         1892-1905      Carl Nestor Anderss Haavisto                    24.2.1861     Punkalaidu     29.12.1891   Sääksmäk       17.5.1913     Sääksmäk
                          Amanda Andersd Rautalin                       11.11.1863    Punkalaidu     29.12.1891   Sääksmäk       


    Ali-Vekkala Ritvala Sääksmäki  (Timo Verhon tietoja)

         1800-      po  Anders Henricss Vekkala                         7.9.1774      Sääksmäki      29.12.1799   Sääksmäki      24.9.1831     Sääksmäki
                          Lena Henricsd Pietilä                         7.9.1775      Sääksmäki      29.12.1799   Sääksmäki      7.5.1837      Sääksmäki
                    po  Johan Anderss Ali-Vekkala                       24.12.1800    Sääksmäki      12.4.1829    Hauho          5.5.1836      Sääksmäki
                          Hedvig Mattsd Simola                          1800          Hauh           1.10.1837    Sääksmäki      3.5.1868      Sääksmäki
                    II  Josef Ericss Yrjölä                             13.9.1816     Sääksmäki      1.10.1837    Sääksmäki      
         1860-          Gustaf Henricss Klemola                         12.5.1832     Sääksmäki      6.9.1857     Sääksmäki      
                          Wilhelmina Ericsd Yli-Hinkka                  4.3.1838      Sääksmäki      6.9.1857     Sääksmäki      
                    vä  August Mattss Oikonen                           2.2.1867      Sääksmäki      27.12.1892   Sääksmäk       
                          Josefina Gustafsd Ali-Vekkala                 16.3.1865     Sääksmäki      27.12.1892   Sääksmäk       


    Vilonen Ritvala Sääksmäki  (Timo Verhon tietoja)

         1662-80        Jöran Mårtenss Moijanen
                          Elin                                          1618                                                     10.12.1696    Sääksmäki
         1684-1708  po  Eric Jöranss Vilonen
                          Maria Grelsd                                  1653                                                     h 30.5.1728   Sääksmäki
         1710-      po  Matts Ericss Vilonen
         1718-34        Matts Jacobss Naakkala                          k 12.9.1685   Sääksmäki      26.12.1712   Sääksmäki      22.10.1760    Sääksmäki
                          Beata Ericsd Moijanen                         1689          Sääk           26.12.1712   Sääksmäki      2.3.1767      Sääksmäki
         1735-      vä  Thomas Ericss                                   1704          Pälk           8.5.1768     Sääksmäki      1768          Sääk
                          Maria Mattsd Vilonen                          6.3.1715      Sääksmäki      28.12.1732   Sääksmäki      17.10.1754    Sääksmäki
                          Margareta Arvidsd Laurila                     k 21.2.1727   Pälkäne        8.6.1755     Pälkäne        13.3.1767     Sääksmäki
                          Maria Mattsd                                  10.3.1713     Sääksmäki      8.5.1768     Sääksmäki      20.12.1768    Sääksmäki


    Vilonen Ritvala Sääksmäki  (Timo Verhon tietoja)

         1765-80    vä  Johan Jöranss                                   19.5.1737     Tyrväntö       10.3.1765    Sääksmäki      5.3.1815      Sääksmäki
                          Lisa Thomasd Vilonen                          30.5.1746     Sääksmäki      10.3.1765    Sääksmäki      4.4.1809      Sääksmäki
         1782-          Johan Ericss Leander                            k 18.3.1745   Tyrväntö       8.6.1778     Sääksmäki      24.10.1808    Sääksmäki
                          Lisa Henricsd Lumiainen                       6.8.1756      Sääksmäki      8.6.1778     Sääksmäki      29.10.1830    Sääksmäki
                    po  Carl Johanss Leander                            29.4.1790     Sääksmäki      26.12.1821   Sääksmäki      16.11.1853    Sääksmäki
                          Maria Christina Emanuelsd Mäki-Laurila        20.1.1802     Kalvola        26.12.1821   Sääksmäki      20.11.1837    Sääksmäki
                    po  Carl Gustaf Carlss Vilonen                      25.2.1823     Sääksmäki      17.9.1843    Sääksmäki      3.10.1898     Sääksmäk
                          Henrica Maria Johansd Lassila                 3.8.1822      Sääksmäki      17.9.1843    Sääksmäki      28.6.1903     Sääksmäk
                    po  Johan Gustaf Carlss Vilonen                     4.12.1853     Sääksmäki      20.6.1878    Sääksmäki      3.6.1893      Sääksmäk
                          Maria Ulrica Gustafsd Yli-Vekkala             10.3.1850     Pälkäne        20.6.1878    Sääksmäki      
                    vä  Enoc Henricss Pelto-Karppila                    21.2.1879     Sääksmäki      21.10.1900   Sääksmäk       
                          Ida Maria Enocsd Vilonen                      21.9.1882     Sääksmäki      21.10.1900   Sääksmäk       


    Vilonen Ritvala Sääksmäki  (Timo Verhon tietoja)

                    po  Thomas Thomass Vilonen                          4.12.1740     Sääksmäki      28.12.1762   Sääksmäki      22.7.1763     Sääksmäki
                          Maria Simonsd Vanhala                         8.2.1744      Sääksmäki      27.12.1784   Sääksmäki      8.6.1812      Sääksmäki
                    II  Sigfrid Johanss Laurila                         19.1.1740     Sääksmäki      26.12.1765   Sääksmäki      1.3.1783      Sääksmäki
                    III Anders Mattss                                   10.11.1745    Janakkala      27.12.1784   Sääksmäki      20.3.1809     Sääksmäki
                    po  Anders Sigfridss Vilonen                        25.10.1768    Sääksmäki      26.12.1797   Sääksmäki      7.7.1818      Sääksmäki
                          Maria Andersd Saarela                         20.3.1767     Sääksmäki      26.12.1797   Sääksmäki      22.4.1840     Sääksmäki
                    vä  Thomas Johanss Nissilä                          20.7.1802     Sääksmäki      17.2.1828    Sääksmäki      12.3.1854     Sääksmäki
                          Beata Caisa Andersd Vilonen                   12.11.1803    Sääksmäki      17.2.1828    Sääksmäki      11.1.1846     Sääksmäki


    Yrjölä Ritvala Sääksmäki  (Timo Verhon tietoja)

         1702-          Lars Jöranss Kaisti                             1660          Sääk           19.2.1732    Tyrväntö       h 9.1.1743    Sääksmäki
                          Maria Michelsd                                0.4.1673                     24.1.1692    Sääksmäki      h 28.11.1709  Sääksmäki
                          Lisa Mårtensd                                 0.3.1674                     1710                        h 31.5.1730   Sääksmäki
                          Hebla Christersd                              1673          Tyrv           19.2.1732    Tyrväntö       h 19.12.1742  Sääksmäki
         -44        po  Simon Larss Yrjölä                              18.12.1692    Sääksmäki      0.11.1742    Sääksmäki      8.11.1754     Sääksmäki
                          Lisa Johansd Karppila                         18.8.1691     Sääksmäki      12.6.1717    Sääksmäki      h 4.4.1742    Sääksmäki
                          Maria Jacobsd                                 1698                         0.11.1742    Sääksmäki      9.3.1764      Sääksmäki


    Mattila Ritvala Sääksmäki  (Timo Verhon tietoja)

         1745-71    po  Matts Simonss Yrjölä                            31.8.1722     Sääksmäki      28.12.1743   Sääksmäki      17.1.1796     Sääksmäki
                          Caisa Jöransd                                 4.6.1721      Sääksmäki      28.12.1743   Sääksmäki      6.1.1782      Sääksmäki
         1772-      po  Matts Mattss Mattila                            30.1.1745     Sääksmäki      2.2.1769     Luopioinen     27.7.1811     Sääksmäki
                          Caisa Henricsd Kaisko                         23.11.1742    Luopioinen     2.2.1769     Luopioinen     8.4.1809      Sääksmäki
                    po  Henric Mattss Mattila                           26.10.1769    Sääk           16.6.1793    Sääksmäki      27.9.1835     Sääksmäki
                          Maria Carlsd Oikonen                          11.3.1770     Sääksmäki      16.6.1793    Sääksmäki      8.1.1850      Sääksmäki
                    po  Johan Henricss Mattila                          24.8.1794     Sääksmäki      28.12.1821   Sääksmäki      20.3.1856     Sääksmäki
                          Hedvig Johansd                                26.4.1795     Sääksmäki      28.12.1821   Sääksmäki      9.2.1870      Sääksmäki
                    po  Gustaf Wilhelm Johanss Mattila                  1.10.1824     Sääksmäki      29.12.1844   Sääksmäki      Tyrväntö      1855
                          Ulrica Serafia Thomasd Nissilä                27.9.1828     Sääksmäki      29.12.1844   Sääksmäki      
         1848-          Johan Fredric Johanss Keisari                   25.3.1818     Hattula        26.11.1840   Sääksmäki      Hauho         1851
                          Regina Mattsd Sipilä                          8.10.1823     Sääksmäki      26.11.1840   Sääksmäki      
         1849-          Gustaf Henric Emanuelss Mäki-Laurila            17.7.1813     Sääksmäki      26.6.1856    Sääksmäki      28.8.1887     Sääksmäk
                          Maria Johansd Nissilä                         29.8.1815     Sääksmäki      30.6.1841    Sääksmäki      29.5.1854     Sääksmäki
                          Ulrica Johansd Virjula                        15.7.1823     Sääksmäki      26.6.1856    Sääksmäki      
                    po  Johan Emil Gustafss Mattila                     12.4.1858     Sääksmäki      29.6.1880    Hauh           
                          Olga Henrica Matts Tuomola                    9.7.1861      Hauho          29.6.1880    Hauh           
         1903-      po  Johan Emil Johanss Mattila                      1.11.1880     Sääksmäki      1902         Kangasal       
                          Matilda Maria Gustafsd Leivin                 26.4.1874     Kangasala      1902         Kangasal       


    Lassila Ritvala Sääksmäki  (Timo Verhon tietoja)

         1756-      po  Lars Simonss Yrjölä                             5.4.1725      Sääksmäki      25.3.1756    Tyrväntö       26.10.1790    Sääksmäki
                          Lisa Ericsd Klemola                           k 18.11.1733  Pälkäne        25.3.1756    Tyrväntö       11.1.1809     Sääksmäki
                    po  Eric Larss Lassila                              19.1.1760     Sääksmäki      27.12.1811   Sääksmäki      25.5.1829     Sääksmäki
                          Maria Jöransd Sakanen                         29.9.1766     Sääk           9.10.1788    Sääksmäki      24.4.1809     Sääksmäki
                          Lisa Simonsd Laurila                          10.11.1777    Sääksmäki      1.1.1811     Sääksmäki      17.4.1811     Sääksmäki
                          Beata Henricsd Pietilä                        12.10.1778    Sääksmäki      27.12.1811   Sääksmäki      25.3.1868     Sääksmäki
                    po  Johan Ericss Lassila                            29.2.1792     Sääksmäki      26.3.1820    Vanaja         19.9.1870     Sääksmäki
                          Brita Christina Johansd Skinnari              10.12.1798    Vanaja         26.3.1820    Vanaja         5.5.1866      Sääksmäki
         -61        vä  Johan Henric Ericss Sipilä                      11.6.1823     Urjala         8.3.1852     Sääksmäki      
                          Amalia Johansd Lassila                        12.10.1823    Sääk           8.3.1852     Sääksmäki      
         1861-          Gustaf Henricss Suvikas                         3.9.1809      Vanaja         22.6.1839    Hämeenlinna mlk28.9.1867     Sääksmäki
                          Ulrica Johansd Kiltti                         15.7.1815     Hämeenlinna mlk22.6.1839    Hämeenlinna mlk13.10.1887    Sääksmäk
                    vä  Erland Hermanss Ussa                            23.7.1842     Lempäälä       6.9.1885     Sääksmäki      9.2.1922      Sääk
                          Amanda Henrica Gustafsd Lassila               19.6.1841     Kalvola        11.2.1869    Sääksmäki      8.3.1883      Sääksmäki
                          Ida Charlotta Johansd Erlund                  28.11.1841    Turku          6.9.1885     Sääksmäki      
         1882-      la  Henric August Ericss Kärsä                      29.5.1846     Sääksmäki      6.10.1870    Lempäälä       Tampere       1889
                          Matilda Gustafa Hermansd Ussa                 20.9.1848     Lempäälä       6.10.1870    Lempäälä       
         1889-          Carl Edvard Carlss Allonen                      12.6.1867     Urjala                                     Tampere       1893
                          Emma Wilhelmina Carlsd                        26.7.1868     Punkalaidu                                 
         1903-          Carl Gustaf Ericss                              5.11.1843     Kalvola        20.3.1879    Tyrvänt        
                          Johanna Christina Johansd                     1.12.1833     Sääksmäki      31.5.1864    Sääksmäki      14.3.1878     Sääksmäki
                          Josefina Carlsd                               28.6.1854     Tyrväntö       20.3.1879    Tyrvänt        


    Mäenpää Roukko Sääksmäki  ratsutila 1

                        Bengt Håkanss
                          Margareta Fransd
         1641-61    vä  Leonard Pastell                                                                                          < 1664
                          N. N.
                          Margareta Bengtsd                             1612                                                     h 28.11.1697  Sääk
         1662-1716  po  Leonard Leonardss Pastell                       1628                                                     0.12.1734
                          Christina Simonsd Ruthenhjelm                                                                          h 3.7.1717    Sääk
         1717-44    po  Johan Leonardss Pastell                         1662          Sääk           29.10.1690   Sääksmäki      h 17.6.1744   Sääk
                          Ingeborg Gustafsd Speitz                      1661          Sääk           29.10.1690   Sääksmäki      h 1.5.1728    Sääk


    Mäenpää Roukko Sääksmäki  ratsutila 1/2

         1745-73    po  Gustaf Johan Johanss Pastell                    10.8.1691     Sääksmäki      12.10.1740   Sääksmäki      1.11.1773     Sääksmäki
                          Christina Gustafsd Speitz                     1721          Sääk           12.10.1740   Sääksmäki      26.4.1780     Sääksmäki
         1774-      po  Gustaf Gustafss Pastell                         26.1.1750     Sääk           31.5.1773    Sääk           14.10.1818    Sääk
                          Caisa Michelsd Kärsä                          4.4.1753      Sääk           31.5.1773    Sääk           8.12.1809     Sääk


    Mäenpää Roukko Sääksmäki  ratsutila 1/2

         1745-71    po  Johan Johanss Pastell                           16.6.1694     Sääk           24.3.1747    Kang           14.3.1771     Sääk
                          Maria Simonsd Lintula                         22.3.1729     Kang           24.3.1747    Kang           3.4.1816      Sääk
         1773-1810  po  Johan Leonard Johanss Pastell                   20.12.1747    Sääk           26.6.1774    Mess           15.1.1810     Sääk
                          Lena Jöransd Irjala                           4.1.1752      Mess           26.6.1774    Mess           30.11.1793    Sääk
         1810-25    po  Johan Leonard Johanss Pastell                   27.4.1775     Sääk           7.8.1803     Sääk           19.11.1825    Sääk
         25-27            Maria Thomasd Kärsä                           21.11.1781    Sääk           7.8.1803     Sääk           4.12.1843     Sääk
         1828-      po  Johan Leonard Johanss Pastell                   11.3.1804     Sääk           1828         Akaa           3.1.1876      Sääk
                          Anna Christina Michelsd Eskola                26.12.1806    Kylm           1828         Akaa           3.1.1883      Sääk
         -1901      po  Ananias Johanss Pastell                         12.10.1836    Sääk           28.12.1879   Lemp           21.1.1901     Sääk
                          Wilhelmina Gustafsd Tuisku                    4.3.1856      Lemp           28.12.1879   Lemp           13.8.1905     Sääk
         1905-      po  Frans Ananias Ananiass Pastell                  6.12.1884     Sääk           21.12.1906   Lemp           28.8.1939     Sääk
                          Hilma Paulina Erlandsd Syrjänen               11.1.1887     Lemp           21.12.1906   Lemp


    Saari Saari Sääksmäki  ratsutila  (Esko Karisalmen tietoja)

                        Johan Henricss Mikkola                          6.5.1787      Sääksmäki      17.10.1809   Sääksmäki      11.8.1853     Sääksmäki
                          Maria Johansd Kulo                            11.2.1787     Sääksmäki      17.10.1809   Sääksmäki      24.1.1870     Sääksmäki


    Hinkka Salo Sääksmäki

997 971  -1648          Sigfrid Larss
997 972                   Walborg Thomasd
997 969  1649-65    po  Johan Sigfridss Hinkka                          1613
997 970                   Elin Henricsd                                 1606                                                     4.1.1692      Sääksmäki
997 933  1666-88    po  Matts Johanss Hinkka                            1635
997 934                   Christina Mattsd                              1627                                                     h 1.6.1712    Sääksmäki


    Klemola Salo Sääksmäki

999 511                 Henric Johanss                                  1685          Sääk           29.6.1716    Sääksmäki      17.11.1744    Sääksmäki
999 512                   Brita Johansd                                 1685          Sääk           29.6.1716    Sääksmäki      2.8.1751      Sääksmäki


    Sillantaka Sillantaka Sääksmäki  ratsutila

241 627  1565-          Israel Paulss Stiernkors                                                                                 1588          Sääk
241 628                   Margareta Mårtensd
         -1600      po  Christofer Israelss Stiernkors                                                                           1600          Liivinmaa
         -10              Brita Månsd Spåra
241 625  1611-18    ve  Ivar Israelss                                                                                            1620          Sääk
704 655                   Christina Christofersd                                                                                 1674          Tamp
704 654             II  Henric Johanss
831 157  1626-36    III Carl Sigfridss Yxe
901 351  1619-26        Anders Pauli
241 623  1637-86    ^p  Christofer Ivarss Ståhl
         1687-1700  po  Ivar Christoferss Ståhl                         0.2.1652                                                 7.4.1700
         1701-05    ve  Thomas Christoferss Ståhl                                                                                1705
         05-12            Catarina Susanna von Holtzhausen                                                                       1724          Sääk
                    II  Jacob Witzel                                                                                             < 1716
                    po  Ivar Thomass Ståhl
         1727-62    po  Johan Jacob Ivarss Ståhl                        1705          Nurm           12.1.1744    Sääksmäki      1762
         62-75            Elisabet Charlotta Bure                       1705                         12.1.1744    Sääksmäki
         1776-1804      Johan Anders Jacobss Ögnelood                   3.1.1729      Tenh           11.10.1757   Akaa           13.2.1804     Kalv
                          Eva Christina Nilsd Malm                      1.1.1740      Akaa           11.10.1757   Akaa           9.7.1798      Kalv
                    vä  Carl Johan Anderss Gyldenär                     10.11.1745    Akaa           10.10.1775   Kalv           3.11.1787     Kalv
                          Beata Johansd Ögnelood                        17.8.1758     Kalv           10.10.1775   Kalv           20.8.1804     Kalv
902 521  1806-28    vä  Adolf Johan Ericss Lilliebrunn                  17.2.1770     Jana           24.6.1819    Kylmäkoski     13.11.1828    Kalvola
                          Eva Gustafa Carlsd Gyldenär                   5.2.1782                     22.10.1799                  27.11.1815    Jana
902 520  28-32            Beata Ulrica Gustafsd Mellin                  8.5.1780      Kylmäkoski     24.6.1819    Kylmäkoski     7.9.1843      Pori mlk
         -80            Aron Iso-Moijala
         1880-1917      Johan Gustaf Alikartano
                          Hilma Emilia Parkku
         1917-39        Paavo Sillantaka


    Sulamäki l. Solberga Sulamäki Sääksmäki  säteriratsutila

         < 1405         Momosinpoika?
         1405           Håkan Cnudss
         1455-1700      Lahisen
         -08            Adam Christian Christianss von Wedel            166x                                                     1708
         08-35            Elisabet Carlsd de la Motte                   1673                                                     1735          Sääk
         1736-70    vä  Eric Johan Jacobss Tammelander                  11.3.1692                    29.8.1745    Viht           18.3.1761     Kalv
                          Catarina Elisabet Adamsd von Wedel                                         1726                        25.1.1738     
                          Christina Juliana Larsd Munck                 15.2.1708                    7.8.1740     Viht           1743
                          Anna Juliana Andersd Rennerfelt               1713                         29.8.1745    Viht           3.8.1770      Kalv
961 169  1771-79    ve  Fredric Jacobss Tammelander                     21.1.1690     Forssa         4.3.1742     Lohj           3.4.1778      Koij
961 170                   Sigrid Beata Larsd Erling                     10.11.1710    Tenh           4.3.1742     Lohj           h 4.6.1781    Koijärvi
857 457             ^p  Carl Magnus Ericss Tammelander                  12.12.1736    Kalv           7.4.1765     Sääksmäki      20.6.1799     Sääksmäki
857 458                   Ulrica Sofia Carlsd Wunsch                    12.2.1734     Sääksmäki      7.4.1765     Sääksmäki      19.2.1813     Sääksmäki
         1800-14    po  Gustaf Carlss Tammelander                       1.5.1767      Sääk           1812         Akaa
                          Maria Elisabet Jonasd Mennander               3.4.1772      Saha           1812         Akaa           3.3.1817      Kalv
         1815-29        Eric Johanss Leander
                          Sara Lena Ericsd
         1829-48        E. Nystedt
         1848-71        Anders Parkku
         1871-92    po  Henric Gustaf Anderss Parkku                    4.12.1842     Vana           1869         Hatt           14.11.1892    Sääk
         92-08            Erica Benjaminsd Iso-Paturi                   18.11.1842    Luop           1869         Hatt           21.5.1908     Sääk
         1909-29        Henric Henricss Santti                          1.5.1878      Hatt           1905                        18.8.1929     Sääk
                          Sigrid Maria Augustsd Laine                   14.3.1879                    1905


    Sulamäki Sulamäki Sääksmäki  ratsutila Lb.

997 931                 Sigfrid Jacobss                                 1650
997 932                   Beata Gustafsd                                1650
253 503             po  Anders Sigfridss Sohlberg                       1676          Sääk           2.12.1717    Sääksmäki      21.7.1749     Sääksmäki
253 504                   Lisa Jöransd                                  13.1.1693     Sääksmäki      2.12.1717    Sääksmäki      18.4.1756     Sääksmäki


    Pöppö Talola Sääksmäki  katselmuskirjurin puustelli

         1712-15        Gustaf Rikberg
         1718           Henric Danielsson
         1720-21        Mathias Lindberg                                1656          Tukholma
         1721-23        Josef Forsell
         1723-29        Josef Ståhlberg
911 669  1729-33        Johan Ericss Herkepaeus                                       Hauh                                       25.8.1733     Toij
911 670                   Elisabet Reuter                                                                                        1755
         1733-35        Henric Magnuss Löfving                          25.8.1708                    1735                        11.1.1768     Orimattila
                          Gertrud Eleonora Pattersd Forstadius          1716                         1735                        4.8.1789      Orimattila
         1735-36    ve  Magnus Magnuss Löfving                          11.12.1712                   21.2.1744    Porvoo mlk     23.1.1783     Iitti
                          Ulrica Charlotta Dassau                       1710                         21.2.1744    Porvoo mlk     3.6.1790      Iitti
         1736-43        Gustaf Fredric Fredricss Ehrenstolpe            31.1.1725     Ruotsi                                     22.10.1782      
316  33  1743-44        Petter Gustaf Ottoss von Dellvig                25.4.1713     Tobolsk        25.3.1766    Kangasala      6.4.1791      Kangasala
316  93                   Eva Maria Ernstsd Hästesko                    1710                         1739                        4.1.1750      Hart
316  58                   Sofia Dorotea Carlsd Fock                     8.9.1730      Laitila        25.3.1766    Kangasala      11.8.1791     Kangasala
         1744-45        Jacob Johan Green
         1745-54        Gustaf Engren
         1754-70        Fredric Favorin
         1770-73        Carl Johan Masalin
         1773-90        Henric Johan Grönroos
         1790-92        Gustaf Magnus Joacimss Cleve                    14.3.1770     Helsinki                                   22.11.1792    Padasjoki
         1792-1805      Jacob Johan Jacobss Zitting                     17.12.1764    Hartola        26.7.1796    Padasjoki      3.11.1811     Asik
                          Theodora Lovisa Carlsd Mether                 7.6.1771      Padasjoki      26.7.1796    Padasjoki      29.1.1831     Padasjoki
         1805-10    po  Anders Gustaf Jacobss Zitting                   25.3.1801     Padasjoki      28.11.1828   Heinola mlk    Amerikka      > 1841
                          Maria Sofia Mattsd Åhlberg                    11.2.1804     Hämeenlinna    4.12.1821    Hämeenlinna    24.11.1822    Hämeenlinna
                          Maria Sofia Hartman                           22.6.1810     Heinola mlk    28.11.1828   Heinola mlk    4.2.1831      Heinola mlk


    Kiutta Tarttila Sääksmäki  vänrikin puustelli

         1716-21        Anders Comander
         1721-23        Simon Gustaf Wurmps                             1698                                                     12.4.1759     Porvoo
                          Helena Jacobsd Frosterus                      1702                                                     17.2.1761     Porvoo
         1723-30        Ulric Johan Schönberg
         1730-31        Fredric Anders Wikman
         1731-33        Gustaf Enhjelm
         1733-34    sa  Ulric Johan Schönberg
         1734-38    sa  Gustaf Enhjelm
         1738-46    sa  Simon Gustaf Wurmps                             1698                                                     12.4.1759     Porvoo
                          Helena Jacobsd Frosterus                      1702                                                     17.2.1761     Porvoo
         1746-47        Peter Strömmer Anderss Gyllenhöök               16.7.1714     Västerfärnebo  29.5.1768    Nyköping       25.10.1789    Björkvik
                          Anna Maria Enocsd Lilliemarck                 31.8.1720                    29.10.1752                  16.5.1756
                          Maria Charlotta Samuelsd Ekfelt               11.8.1728                    11.8.1757    Risinge        23.10.1763
                          Ulrica Beata Larsd Adlerhielm                 16.10.1730                   29.5.1768    Nyköping       16.5.1811     Nikolai
         1747-49        Casper Johan Hanss Boije                        1.3.1723                     5.4.1753                    1782
                          Catarina Charlotta Fredricsd Ehrenstolpe      1730                         5.4.1753                    20.12.1799    Porvoo mlk
903 621  1749-50        Hans Christian Berndtss de la Motte             23.3.1717     Sääksmäki      17.12.1745   Hein           h 6.3.1760    Harjavalta
903 622                   Anna Christina Carlsd von Göben               6.1.1719      Tobolsk        17.12.1745   Hein           21.12.1785    Turk
         1750-60        Gustaf Adolf Gustafss Mellin                    6.12.1698                    19.7.1721    Kylmäkoski     18.2.1772     Kylmäkoski
                          Anna Beata Berndtsd de la Motte               22.5.1704     Sääksmäki      19.7.1721    Kylmäkoski     21.9.1776     Kylmäkoski
         1760-64        Lorentz Gustaf Borgenström                      27.5.1722     Ruotsi         24.11.1748   Hauho          26.6.1781     Hauho
                          Anna Maria Joacimsd Thilman                   26.12.1726    Hauh           24.11.1748   Hauho          16.11.1779    Hauho
         1764-70        Frans Gustaf Franss von Marqvard                12.5.1728                    15.3.1774    Hartola        21.1.1809     Hausjärvi
                          Vendla Catarina Ottosd Tandefelt              14.10.1754                   15.3.1774    Hartola        14.3.1833     Hausjärvi
         1770-77        Joacim Fredric Joacimss Tihlman                 10.11.1723    Hauh           27.3.1768    Hauho          26.2.1777
                          Helena Juliana Ottosd Schulman                1733                         27.3.1768    Hauho          8.3.1809      Iisa
         1777-80        Adolf Henric Carlss von Essen                   31.5.1759     Nast           20.3.1796    Porv mlk       16.8.1825     Heino
                          Sofia Lovisa Caspersd Boije                   21.8.1772     Porv mlk       20.3.1796    Porv mlk       13.5.1851     Porv
453  87  1780-81        Otto Fredric Carlss Sass                        11.8.1749     Tuulos         4.11.1783    Hauho          22.11.1822    Orivesi
453  88                   Ebba Maria Lorentzd Borgenström               16.7.1763     Sääksmäki      4.11.1783    Hauho          20.3.1829     Kuhmalahti
         1781-90    sa  Lorentz Gustaf Borgenström                      27.5.1722     Ruotsi         24.11.1748   Hauho          26.6.1781     Hauho
                          Anna Maria Joacimsd Thilman                   26.12.1726    Hauh           24.11.1748   Hauho          16.11.1779    Hauho
802 713  1790-92        Carl Otto Johanss Schrey                        28.11.1757    Sääksmäki      1.9.1785     Lempäälä       23.5.1820     Loppi
802 714                   Fredrica Eleonora Fredricsd von Pfaler        3.6.1766      Pirkkala       1.9.1785     Lempäälä       25.8.1847     Loppi
         1792-1800      Eric Magnus Carlss Ehrnrooth                    27.7.1776     Rantasalmi     5.8.1806     Pernaja        1.7.1845      Skagershult
                          Christina Charlotta Johansd von Morian        11.3.1790                    5.8.1806     Pernaja        6.10.1832     Loviisa
         1800-10        Carl Jacob Carlss Dobbin                        19.12.1762    Åbo                                        8.6.1810      Sääksmäki
                        Michel Henricss Lundahl                         6.2.1799      Sääksmäki      28.12.1823   Sääksmäki      26.7.1842     Sääksmäki
                          Caisa Johansd Mikkola                         24.1.1792     Sääksmäki      28.12.1823   Sääksmäki      2.5.1869      Sääksmäki


    Kopio Tarttila Sääksmäki

992 677  1793-1805      Hans Johan Hanss Floor                          9.5.1745      Sääksmäki      22.10.1771   Punkalaidun    20.3.1811     Toijala
992 678                   Margareta Catarina Aronsd Prochman            22.11.1750    Turku          22.10.1771   Punkalaidun    31.3.1822     Hämeenlinna


    Mihna Tarttila Sääksmäki  Lb.

999 499                 Henric Mattss Klemola                           5.5.1784      Tyrväntö       5.7.1812     Sääksmäki      1863          Sääk
999 500                   Maria Gustafsd Virjula                        8.9.1782      Sääksmäki      5.7.1812     Sääksmäki      13.9.1857     Sääk


    Iso-Nikkilä Tarttila Sääksmäki  ratsutila

999 563                 Matts Sigfridss                                 1665                         14.10.1689   Sääksmäki
999 564                   Lisa Olofsd Kokkila                           1654          Sääk           14.10.1689   Sääksmäki      22.1.1697     Sääksmäki
999 561             po  Carl Mattss Iso-Nikkilä                         12.8.1690     Sääksmäki      3.11.1717    Sääksmäki      12.6.1759     Sääksmäki
999 562                   Caisa Johansd                                 1694                         3.11.1717    Sääksmäki      h 2.8.1732    Sääksmäki
253 251             vä  Carl Mattss Hackman                             1711          Hatt           25.3.1748    Sääksmäki      30.5.1758     Sääksmäki
999   1                   Lisa Carlsd Iso-Nikkilä                       1718          Sääk           13.6.1739    Sääksmäki      26.6.1747     Sääksmäki
253 252                   Maria Andersd Sohlberg                        21.7.1724     Sääksmäki      25.3.1748    Sääksmäki      23.2.1799     Sääksmäki
                    vä  Jöran Jöranss Hakari                            1730          Kalv           28.12.1758   Sääksmäki      9.4.1759      Sääksmäki
999 548                   Lisa Carlsd Iso-Nikkilä                       4.8.1740      Sääksmäki      25.5.1768    Sääksmäki      25.8.1828     Sääksmäki
                    II  Matts Anderss Piltola                           9.9.1727      Sääksmäki      16.3.1760    Sääksmäki      28.4.1767     Sääksmäki
999 547             III Henric Anderss Harala                           k 1.7.1734    Hattula        25.5.1768    Sääksmäki      23.10.1799    Sääksmäki


    Vähä-Nikkilä Tarttila Sääksmäki  ratsutila

997 965  1627-62        Ivar Thomass
997 966                   Agneta Escilsd
997 945  1662-86    po  Axel Ivarss Vähä-Nikkilä                        1621          Sääk                                       14.11.1691    Sääksmäki
997 946                   Margareta
997 927  1702-      po  Eric Axelss Vähä-Nikkilä                        1663          Sääk                                       h 21.1.1733   Sääksmäki
997 928                   Anna Jöransd Pusa                             1678          Kalv                                       9.1.1747      Sääksmäki


    Paasia Tarttila Sääksmäki

253  21  1831-41        Johan Anderss                                   16.6.1803     Urjala         27.6.1826    Urjala         1841          Sääk
253  22                   Maria Johansd Keppimäki                       28.3.1806     Urjala         27.6.1826    Urjala         1848          Sääk
911 623                 Gustaf Henricss                                 27.12.1819    Hämeenl        15.12.1844   Sääksmäki
911 624                   Wilhelmina Pettersd Seppälä                   19.5.1818     Kalvola        15.12.1844   Sääksmäki
                    vä  Carl Gustaf Henricss                            27.9.1849     Sääksmäki      3.6.1875     Sääksmäki      3.5.1911      Sääk
                          Amanda Gustafsd Paasia                        23.10.1853    Sääksmäki      3.6.1875     Sääksmäki      25.5.1910     Sääk


    Sakanen Tarttila Sääksmäki  (Esko Karisalmen tietoja)

                        Henric Nilss Sakanen                            15.2.1775     Sääksmäki      20.12.1810   Sääksmäki      7.2.1850      Sääksmäki
                          Caisa Henricsd Tuitti                         17.9.1765     Sääksmäki      14.10.1793   Sääksmäki      9.3.1810      Sääksmäki
                          Anna Christina Hansd Kopio                    1788                         20.12.1810   Sääksmäki


    Sirkka Tarttila Sääksmäki

                        Johan Gabrielss Hinkka                          17.2.1800     Sääksmäki      29.6.1823    Sääksmäki      12.6.1838     Sääksmäki
                          Caisa Isacsd Sirkka                           1794          Sääk           29.12.1848   Sääksmäki      9.12.1859     Sääksmäki
                    II  Johan Johanss                                   1819                         29.12.1848   Sääksmäki      29.11.1871    Sääksmäki


    Sirkka Tarttila Sääksmäki  lb. (Esko Karisalmen tietoja)

                        Sigfrid Sigfridss Leitsa                        9.2.1707      Sääksmäki      26.12.1758   Kalvola        6.4.1761      Sääksmäki
                          Lisa Johansd                                  1705                         26.5.1734                   h 16.6.1758   Kalvola
                          Anna Henricsd                                                              26.12.1758   Kalvola


    Kettula Terinen Sääksmäki  Lb.

287 555                 Bertil Jöranss
287 269             po  Grels Bertilss Kettula                          1618          Sääk                                       h 22.8.1697   Sääksmäki
287 270                   Beata Cnudsd                                  1638                                                     23.4.1696     Sääksmäki


    Pylkki Terinen Sääksmäki  Lb.

  1 427  1684-90        Jacob                                           1616                                                     h 3.4.1698    Sääksmäki
  1 428                   Sofia                                         1621                                                     h 24.11.1697  Sääksmäki
  1 189  1691-1706  po  Anders Jacobss Pylkki
  1 190                   Anna Sigfridsd                                1653                                                     h 10.2.1723   Sääksmäki


    Terinen Terinen Sääksmäki  säteriratsutila

         1539-48        Matts Olofss
         1550-59    p   Mårten Mattss
         1561-85    v   Eric Mattss
         1586-89    p   Matts Ericss
         1590-97    v   Sigfrid Ericss
         1598-1627      Jöran Johanss
         1628-38    p   Eric Jöranss
         1646-64        Gustaf Henricss Horn                                                         1662                        1673
                          Anna Helena Bernhardsd von Gertten            1640                         1662                        1709          Sauv
869 561  -1675          Christian Fredric Johanss von Wedel                           Neumark        1661                        4.8.1675
869 562  -83              Ingeborg Stensd Tawast                                                     1661                        1690
243 891  1684-1703      Johan Jacobss Gripenberg                        16.8.1632                    23.9.1660    Tukholma       8.4.1703      Tenh
243 892                   Anna Sofia Henricsd Wille                     28.4.1632     Saksa          23.9.1660    Tukholma       8.5.1669      St. Åby
         1704-12    vä  Eric Helsing
         12-              Helena Johansd Gripenberg                     1666          Ruotsi
                        Ikkalan
         1753-90    la  Gustaf Jacobss Haartman                         1718                         27.2.1783    Sääk           6.7.1790      Sääk
                          Agata Gabrielsd Tolpo                         8.12.1747     Turk                                       1779          Sääk
         01-13            Catarina Hansd Floor                          20.12.1748                   28.8.1792    Sääk           9.8.1813      Sääk
         1793-1801  II  Herman Henricss Blåfield                        17.1.1743                    28.8.1792    Sääk           11.10.1801    Sääk
         1814-45    po  Gustaf Gustafss Haartman                        5.1.1786                     1810                        29.8.1845     Sääk
         45-72            Helena Catarina Johansd Utter                 19.6.1788     Oriv           1810                        8.9.1872      Sääk
         1872-76        Hugo Alexius Hugoss Schauman                    19.3.1851     Pori           1872                        19.3.1876     Sääk
         76-12            Catarina Magnusson                            5.12.1846     Ruotsi         1872                        11.10.1912    Toij
         1913-17        Alexander Alftan


    Ellilä Tyrisevä Sääksmäki

                        Jöran Thomass                                                                                            1679-80
                          Margareta
         1684-1704  po  Per Jöranss Ellilä                                                           1680
                          Margareta Grelsd                              1653                         1680                        h 13.2.1737   Sääk
         1705-12    po  Anders Perss Ellilä
                    ve  Matts Perss Ellilä                                                           7.7.1734     Sääksmäki
                          Anna Simonsd                                                               7.7.1734     Sääksmäki
                        Eric Henricss                                                                1741
                          Brita Mårtensd                                                             1741
                        Anders Johanss                                  1725                                                     2.10.1789     Sääksmäki
                          Brita Cnudsd                                  1722                                                     28.12.1796    Sääk
                    po  Eric Anderss Ellilä                             1747                         19.10.1785   Sääksmäki      10.1.1790     Sääksmäki
                          Maria Gabrielsd                               1745                         22.4.1770    Sääksmäki      7.11.1784     Sääksmäki
                          Maria Johansd                                 1754                         10.5.1792    Sääksmäki
                    II  Michel Henricss                                 1760                         10.5.1792    Sääksmäki      22.9.1831     Sääksmäki
912 557             vä  Jacob Anderss                                   27.6.1773     Toijala        27.12.1801   Sääksmäki      1827          Toij
912 558                   Juliana Ericsd Ellilä                         2.2.1775      Sääksmäki      27.12.1801   Sääksmäki
912 553  1821-24        Henric Ericss Uotila                            26.12.1791    Hattula        3.1.1813     Hattula        1824          Sääk
912 554                   Maria Lisa Ericsd Kerälä                      17.1.1785     Hattula        3.1.1813     Hattula        21.1.1871     Janakkala
                        Matts Johanss Hällilä                           8.7.1772      Sääk           11.10.1801   Sääk           2.5.1841      Sääksmäki
                          Caisa Henricsd Kettula                        17.1.1764     Sääk           11.10.1801   Sääk           6.10.1835     Sääksmäki
                        Johan Henricss                                  24.11.1790    Sääk           1818                        29.4.1849     Sääksmäki
                          Maria Henricsd                                12.1.1795     Tyrv           1833                        11.6.1856     Sääksmäki


    Kinttu Tyrisevä Sääksmäki

                        Thomas Grelss                                   1674                         27.3.1711    Sääksmäki      h 25.5.1718   Sääksmäki
                          Brita Eliasd                                                               27.3.1711    Sääksmäki
                        Eric Perss                                      1691                                                     23.2.1766     Sääksmäki
                          Beata Caspersd                                1694                                                     h 17.10.1742  Sääksmäki
                    vä  Matts Johanss                                   1716          Akaa           8.10.1758    Viia           19.5.1798     Sääksmäki
                          Lisa Ericsd Kinttu                            1725          Sääk           26.12.1741   Sääksmäki      15.2.1758     Sääksmäki
                          Maria Jacobsd Stenroth                        28.5.1735     Sääk           8.10.1758    Viia           11.4.1802     Sääksmäki
                    po  Henric Mattss Kinttu                            28.12.1743    Sääksmäki      1.11.1768    Sääksmäki      1791          Sääk
                          Maria Henricsd Kettula                        8.2.1746      Sääksmäki      1.11.1768    Sääksmäki      3.3.1804      Sääksmäki
                    po  Henric Henricss Kinttu                          1769          Sääk           20.6.1797    Sääksmäki      28.12.1806    Sääksmäki
                          Anna Mattsd Iso-Nikkilä                       0.7.1769      Sääk           3.2.1808     Sääksmäki      31.5.1835     Sääksmäki
                    II  Fredric Fredricss Kyä                           3.9.1771      Sääksmäki      3.2.1808     Sääksmäki      26.4.1844     Sääksmäki
                    vä  Johan Ericss Piltola                            23.9.1799     Sääksmäki      27.6.1826    Sääksmäki      12.5.1845     Sääksmäki
                          Lisa Henricsd Kinttu                          5.1.1804      Sääksmäki      6.9.1849     Sääksmäki
                    II  Henric Henricss Sakanen                                                      6.9.1849     Sääksmäki
                    po  Johan Gustaf Johanss Kinttu                     22.1.1832     Sääksmäki      31.12.1856   Kalv
                          Matilda Henricsd                              6.6.1838      Kalv           31.12.1856   Kalv


    Kuitu Tyrisevä Sääksmäki  1/2

217 601                 Cnud Sigfridss
217 599  1634-39        Matts Cnudss
217 600                   Margareta Mattsd
217 597  1644-76    po  Henric Mattss Kuitu
217 598                   Anna Paulsd
217 377             po  Eric Henricss Kuitu                             1637          Sääk           < 1662                      1670          Sääk
217 378  78-80            Magdalena Nilsd                               1640                         < 1662                      h 6.5.1700    Sääksmäki
217 379  1682-86        Jacob Ericss                                    1640
217 380                   Juliana Jacobsd                               1643                                                     h 1.5.1703    Sääksmäki
217 189  1687-1704  vä  Henric Ericss Kuitu                             1663          Sääk           1682         Sääk           h 16.3.1712   Sääksmäki
217 190                   Ingeborg Jacobsd Kuitu                        1666                         1682         Sääk           h 16.1.1737   Sääksmäki
217  95  1705-      po  Thomas Henricss Kuitu                                                        1728                        h 10.1.1748   Sääksmäki
                          Maria Mårtensd Kottila                        1677          Toij           23.5.1712    Toijala        h 15.10.1727  Sääksmäki
217  96                   Margareta Henricsd                            1700                         28.12.1750   Sääksmäki      h 27.2.1763   Sääksmäki
                    II  Mårten Michelss                                                              28.12.1750   Sääksmäki      21.3.1767     Sääksmäki


    Iso-Kuitu Tyrisevä Sääksmäki

                    po  Johan Thomass Kuitu                             13.3.1739     Sääksmäki      8.6.1766     Toijala        29.4.1784     Sääksmäki
                          Christina Henricsd Äyräs                      12.2.1743     Urjala         19.10.1760   Urjala         19.11.1765    Sääksmäki
                          Brita Johansd Ylppö                           1743                         8.6.1766     Toijala        7.1.1816      Sääksmäki
                        Matts Johanss
                          Lisa Johansd                                  1760
                          Lisa Thomasd                                  1756
                        Matts Michelss                                  1748                                                     20.12.1801    Sääksmäki
                          Anna Mattsd                                   1761                         19.12.1802   Sääksmäki
                    II  Matts Henricss Nikkilä                          k 22.2.1778   Lempäälä       19.12.1802   Sääksmäki      4.6.1809      Sääksmäki
                        Michel Mattss                                   1783                                                     8.12.1816     Sääksmäki
                          Maria Johansd                                 1779
                        Michel Michelss
                          Anna Sofia Johansd                            1807                                                     6.11.1840     Sääksmäki
                          Brita Maria Michelsd Mikkola                  1815                         24.7.1842    Kylmäkoski     8.9.1891      Sääk
                        Henric Mattss                                                                30.12.1849   Sääksmäki
                          Ulrica Maria Wilhelmsd                        1830                         30.12.1849   Sääksmäki


    Vähä-Kuitu Tyrisevä Sääksmäki

                    po  Thomas Thomass Kuitu                                                         1.11.1750    Sääksmäki
                          Anna Gabrielsd                                1729                         31.3.1755    Sääksmäki      5.3.1796      Sääksmäki
                    II  Jacob Mårtenss                                  1729                         31.3.1755    Sääksmäki      9.1.1808      Sääksmäki
                    vä  Mårten Mårtenss Nikkilä                         17.6.1749     Lempäälä       21.5.1771    Sääksmäki
                          Maria Thomasd Vähä-Kuitu                      2.8.1751      Sääksmäki      21.5.1771    Sääksmäki      8.4.1772      Sääksmäki
                        Johan Mattss                                    1756                         11.2.1777?                  6.7.1809      Sääksmäki
                          Lisa Thomasd                                  1753
                          Beata Mattsd                                  1756                         11.2.1777?                  6.6.1809      Sääksmäki
                        Anders Anderss                                  1792                                                     14.7.1848     Sääksmäki
                          Maria Johansd                                 1789                                                     22.6.1864     Sääksmäki


    Seppälä Tyrisevä Sääksmäki

                        Henric
                          Margareta Michelsd                            1642                                                     h 16.8.1730   Akaa?
                    po  Per Henricss Seppälä                            1657                         2.2.1690     Sääksmäki      h 17.9.1732   Sääksmäki
                          Maria Jacobsd Kuitu                           1664          Sääk           2.2.1690     Sääksmäki      h 20.7.1729   Sääksmäki
                    po  Henric Perss Seppälä                            16.11.1691    Sääksmäki      28.12.1711   Sääksmäki      h 22.12.1751  Sääksmäki
                          Walborg Henricsd Tuitti                       k 11.4.1686   Sääksmäki      28.12.1711   Sääksmäki      7.2.1747      Sääksmäki
                    po  Henric Henricss Seppälä                         8.1.1719      Sääksmäki      28.12.1743   Kylmäkoski     18.11.1759    Sääksmäki
                          Maria Mårtensd Laatu                          k 25.3.1723   Kylmäkoski     8.12.1760    Sääksmäki      8.6.1790      Sääksmäki
                    II  Michel Marcuss Liehu                            13.2.1728     Kylmäkoski     5.4.1792     Sääksmäki      2.5.1811      Sääksmäki
                          Lisa Mattsd                                   1750                         5.4.1792     Sääksmäki      31.8.1836     Sääksmäki
                    po  Johan Henricss Seppälä                          22.11.1744    Sääksmäki      27.12.1770   Kylmäkoski     10.5.1809     Sääksmäki
                          Anna Caspersd Rossi                           19.11.1743    Kylmäkoski     27.12.1770   Kylmäkoski     7.3.1800      Sääksmäki
                    vä  Michel Carlss Isotalo                           21.9.1756     Urjala         27.6.1793    Sääksmäki      26.1.1838     Sääksmäki
                          Anna Johansd Seppälä                          3.11.1773     Sääksmäki      27.6.1793    Sääksmäki      9.4.1809      Sääksmäki
                    po  Gustaf Michelss Seppälä                         3.1.1805      Sääksmäki      29.11.1838   Kylmäkoski
                          Lena Caisa Henricsd Parikka                   24.3.1815     Kylmäkoski     29.11.1838   Kylmäkoski


    Uittamo Uittamo Sääksmäki  säteriratsutila

         1469           Olof
         1539-45        Per Carlss
         1546-71    p   Mårten Perss
         1579-85        Thomas Henricss
         1586-89    p   Grels Thomass
         1593-99        Sillantaan
         1600-          Simon Henricss Borre
         -13        vä  Johan Isacss
                          N. Simonsd
954 555  1614-16        Carl Melcerss Beck                                                           14.4.1605    Sääk           1616          Urja
954 556  -44              Cesilia Jöransd Hufvudsköld                                                14.4.1605    Sääk           1636          Urja
         -79        po  Johan Carlss Bäck                               16.12.1613                   1674                        20.1.1679     Maar
                          N. Christofersd Mannerskjöld                                               1636                        h 29.11.1657  Turk
                          Elsa Magnusd Rålambstjerna                                                 1661                        31.12.1666
                          N. N.                                                                      0.4.1667
                          Brita Elisabet Ericsd Pistolhjelm                                          1674
         -99            Israel Simonss Ruthenhjelm                                                   7.3.1689     Sääksmäki      1723          Mess
                          Helena Henricsd Sass                          1660                         7.3.1689     Sääksmäki      28.3.1696     Sääk
         1699-1702      Johan Brosell
         02-04            N. N.
         1705-12        Hans Korpman                                                                 16.10.1710   Sääksmäki      1721
                          Maria Elisabet Gustafsd Brunow                                             19.2.1722    Hels           1725
                    II  Otto Christofer Schulman                                                     19.2.1722    Hels
         1727-40        Carl Hellenius                                                                                           7.3.1762
         1741-51        Anders Eric Anderss Munck                       0.12.1696                                                25.5.1751     Some
         1752-69    vp  Jacob Gustaf Johanss Munck                      27.4.1726     Some           13.8.1751    Pohj           15.6.1770     Samm
                          Ulrica Margareta Carlsd Aminoff               1731                         13.8.1751    Pohj
         1771-78        Johan Anders Jacobss Ögnelood                   3.1.1729      Tenh           11.10.1757   Akaa           13.2.1804     Kalv
                          Eva Christina Nilsd Malm                      1.1.1740      Akaa           11.10.1757   Akaa           9.7.1798      Kalv
         1779-90        Matts Matts Kankaanpää                          1723          Kalv           1748                        15.11.1790    Sääk
                          Anna Elisabet Andersd Steckelborg             1731          Kalv           1748                        25.12.1808    Sääk


    Uittamo Uittamo Sääksmäki  säteriratsutila

         1791-1818  po  Johan Anders Mattss Uittamo
         18-31            Caisa Johansd Kantala
         1832-54        Matts Johanss
                        Uittamoon (toiseen)


    Uittamo Uittamo Sääksmäki  säteriratsutila

         1854-68        G. A. Monthén
         68-69            N. N.
         1870-84        Gustaf Fredric Domander
         1885-91        Abraham Nylund
         1891-98        Carl Fredric Fredricss Rinne                                                                             1923          Sääk
         1898-1914      Johan Ananiass Uittamo
         1915           K. E. Lindholm
         1915           Juho Äijälä
         1915           F. J. Fredriksson
         1915-17        Paavo Sillantaka
         1917-24        Aukusti Hannes Retulainen                       17.11.1889    Tyrvän         1917         Sääk           20.9.1949     Vana
                          Hellä Wilhelmina Johansd Sillantaka           9.9.1886      Sääk           1917         Sääk           28.1.1962     Häme


    Apia Valkeakoski Sääksmäki  (Esko Karisalmen tietoja)

                        Jöran Paulss Apia                               1660                         12.1.1691    Sääksmäki      h 16.5.1697   Sääksmäki
                          Anna Olofsd Kokkila                           1671          Sääk           20.4.1699    Sääksmäki      h 9.1.1751    Sääksmäki
                    II  Carl Nilss Bergman                              1666                         20.4.1699    Sääksmäki      h 27.11.1722  Sääksmäki


    Hinkka Vedentaka Sääksmäki  ratsutila

997 951  1617-39        Nils Håkanss
997 952                   Anna Cnudsd
997 935  1649-80    po  Olof Nilss Hinkka                               1620          Sääk                                       22.2.1693     Sääksmäki
997 936                   Walborg                                       1623                                                     h 11.7.1697   Sääksmäki
997 921  1702-      vä  Thomas Mattss Hinkka                            1656          Sääk                                       h 24.1.1731   Sääksmäki
997 922                   Walborg Olofsd Hinkka                         29.3.1658     Sääk                                       h 1.3.1730    Sääksmäki
997 917             po  Matts Thomass Hinkka                            21.9.1690     Sääksmäki      24.11.1723   Sääksmäki      20.5.1765     Sääksmäki
997 918                   Maria Andersd Siunala                         20.1.1704     Sääksmäki      24.11.1723   Sääksmäki      10.8.1788     Sääksmäki
997 915             po  Gabriel Mattss Hinkka                           28.8.1724     Sääksmäki      17.12.1749   Sääksmäki      26.3.1802     Sääksmäki
997 916                   Anna Johansd Kantala                          4.4.1731      Sääksmäki      17.12.1749   Sääksmäki      22.2.1816     Sääksmäki


    Kasila Vedentaka Sääksmäki  (Esko Karisalmen tietoja)

997 921  1689-1701      Thomas Mattss Hinkka                            1656          Sääk                                       h 24.1.1731   Sääksmäki
997 922                   Walborg Olofsd Hinkka                         29.3.1658     Sääk                                       h 1.3.1730    Sääksmäki
                    po  Johan Thomass Hinkka                            22.11.1688    Sääksmäki      25.5.1713    Sääksmäki      30.4.1770     Sääksmäki
                          Lisa Henricsd Tuitti                          30.1.1692     Sääksmäki      25.5.1713    Sääksmäki      5.11.1752     Sääksmäki
                        Samuel Ericss Elsola                            7.7.1812      Viiala         27.3.1832    Sääksmäki
                          Maria Henricsd Leitsa                         23.7.1803     Sääksmäki      27.3.1832    Sääksmäki      18.2.1879     Sääksmäki


    Kemmola Voipaala Sääksmäki  ratsutila  (Erja Eskolinin tietoja)

921 381  1843-          Gustaf Gustafss Pastell                         22.4.1811     Sääksmäki      20.10.1842   Vesi           19.8.1865     Sääksmäki
921 382                   Maria Christina Josefsd Vesto                 1.11.1823     Vesi           20.10.1842   Vesi           3.2.1884      Sääksmäki


    Voipaala Voipaala Sääksmäki  ratsutila

         1565-74        Timoteus Paulss Stiernkors
         1575-      po  Johan Timoteuss Stiernkors                                                                               < 1609
                          Magdalena Simonsd
                    po  Timoteus Johanss Stiernkors                                                                              < 1609
         -43            Per Olofss Ruuth                                                             1620                        1643
                          Christina Johansd Stiernkors
                          Margareta Thomasd Bock                                                     164x                        1686          Sääk
                    II  Anders Cnudss Palthen                                         Turk           164x
         -80        po  Simon Perss Ruuth                                                                                        1680
                          Maria Jurgensd Nötebom                        1620                                                     1703
         -1703      po  Jöran Simonss Ruthenhjelm                       1640                                                     0.3.1703
                          Sofia Elisabet Romanovitz                     1640                                                     1703
         -23        po  Gustaf Jöranss Ruthenhjelm                      1684                                                     h 10.1.1723   Sääk
                          Magdalena Johansd Berg                                                     20.10.1723   Sääksmäki
         1723-30    II  Fredric Reinhold Johanss Paykull                20.1.1659                    20.10.1723   Sääksmäki      11.8.1730
         1731-37        Anders Anderss Ignatius                         0.6.1682      Hels           20.12.1713   Tukholma       10.9.1737     Sääk
         37-63            Margareta Sofia Johansd Godenhjelm            20.12.1690                   20.12.1713   Tukholma       6.6.1766      Hauh
                    vä  Johan Eliass Voivalenius                        3.11.1697     Sääk           10.7.1733    Sääksmäki      8.8.1776      Sääk
                          Margareta Eleonora Andersd Ignatius           9.12.1714                    10.7.1733    Sääksmäki      23.4.1760     Sääk
         1763-84    vä  Johan Jahnsson
                          Hedvig Eleonora Johansd Voivalenius
557 357  1785-1813  vä  Hans Henric Odertss Gripenberg                  14.4.1754     Huittinen      29.8.1780    Sääksmäki      25.10.1813    Tukholma
557 358                   Hedvig Lovisa Johansd Jahnsson                12.9.1761     Sääksmäki      29.8.1780    Sääksmäki      29.6.1824     Heinola
         1813-23    po  Odert Henric Hanss Gripenberg                   15.7.1788     Sääk           11.10.1811                  29.1.1848     Tukholma
                          Fredrica Maria Nymander                       1793                         11.10.1811                  10.11.1875    Tammi
         1823-42    ve  Johan Ulric Sebastian Hanss Gripenberg          14.9.1795     Sääk           16.2.1842                   12.10.1869    Kirk
                          Beata Charlotta Robertsd Gripenberg           3.11.1797                    15.11.1818                  2.8.1837      Sääk
                          Maria Lovisa Didricsd Öhrnberg                13.9.1817     Tamp           16.2.1842
         1842-68        Bror Frans Wilhelm Johanss Nervander            8.6.1807      Uusikau        4.1.1842                    28.4.1868     Sääk
                          Maria Isacsd Carström                         18.1.1810     Oul            4.1.1842                    26.7.1892     Sääk
         1868-80        Gustaf Robert Gustafss Costiander               16.5.1827     Turk           15.9.1858    Hels           10.3.1892     Hels
                          Albertina Säfström                            1.10.1831     Tukholma       15.9.1858    Hels           22.7.1918     Hels
         1880-83        Carl Oscar Willgren
         1883-95        Johan Gustaf Nordling
         1895-          Valdemar Nieminen
                          Aina Haapaniemi


    Vuorentaka Vuorentaka Sääksmäki  säteriratsutila

         1595-1617      Sigfrid Sigfridss Viinaparta
         1618-35        Nils Sigfridss Montanus
         36-44            Caisa
         1645-50    po  Johan Nilss Montanus
         1651-82        Hans Gardemeister                                                                                        8.2.1682      Sääk
         1683-      po  Johan Hanss Gardemeister                                                     1695
         -49              Johanna Catarina Ericsd Giös                  1676                         1695                        1749          Para
         1751-74    vä  Nils Hake                                       1696          Ruotsi         20.10.1723   Parainen       9.3.1786      Parainen
                          Margareta Elisabet Johansd Gardemeister       1.11.1699     Sääksmäki      20.10.1723   Parainen       12.8.1778     Parainen
         1775-95        Rapolan
         1796-1827  vä  Alexander Michelss Maexmontan                   30.6.1757                    7.4.1786     Sääk           9.2.1834      Sääk
                          Ulrica Sofia Johansd Svinhufvud               20.7.1765     Sääk           7.4.1786     Sääk           7.4.1825      Sääk
         1828-35        Johan Carlss Kuokka                             25.9.1788     Sääksmäki      20.10.1825   Sääksmäki      24.3.1835     Sääk
                          Anna Elisabet Johansd Pastell                 12.8.1808     Sääksmäki      22.6.1836    Sääksmäki      25.12.1840    Sääk
         1836-68    II  Gustaf Henricss Pietilä                         9.3.1814      Saha           22.6.1836    Sääksmäki
         1869-75        Henric Abrahamss
         1876-85        Johan Ericss
         1886-88        Johan Johanss
         1889-99        Matts Fredricss                                                                                          1899          Sääk
         99-20            Maria


    Anttila Ylenjoki Sääksmäki  katselmuskirjurin puustelli

         1719-20        Eric Öhrnbeck
         1720-21        Eric Berg
         1722-26        Johan Johanss Speitz                            1704                                                     18.4.1741     Siuntio
852 809  1726-48        Johan Larss Jubbus                              15.8.1698                    13.4.1775    Lempäälä       26.4.1786     Lemp
852 810                   Anna Johansd Enckell                          k 4.12.1702   Karkku         1722                        h 4.6.1758    Lempäälä
510  70                   Maria Sofia Berndtsd Teetgren                 9.4.1742      Pälkäne        4.12.1788    Lempäälä       1796          Vesi
         1748-67        Petter Grundström                               7.5.1724?
852 811  1767-80    ^p  Elias Johanss Jubbus                            24.11.1725    Lempäälä                                   h 16.10.1780  Lempäälä
         1780-87        Anders Ulric Jacobss Alopaeus                   2.2.1759      Tohmajärvi     21.10.1783   Vesilahti      10.6.1829     Tohmajärvi
                          Johanna Fredrica Carlsd Silfversvärd          2.10.1758     Vesilahti      21.10.1783   Vesilahti      10.6.1832     Tohmajärvi
992 677  1787-1810      Hans Johan Hanss Floor                          9.5.1745      Sääksmäki      22.10.1771   Punkalaidun    20.3.1811     Toijala
992 678                   Margareta Catarina Aronsd Prochman            22.11.1750    Turku          22.10.1771   Punkalaidun    31.3.1822     Hämeenlinna


    Naskali Ylenjoki Sääksmäki

999 525                 Sigfrid Nilss                                   1638                                                     h 20.7.1712   Sääksmäki
999 526                   Dorotea
999 521             po  Johan Sigfridss Naskali                         1670          Sääk           26.12.1690   Sääksmäki      h 21.9.1729   Sääksmäki
999 522                   Beata Henricsd                                                             26.12.1690   Sääksmäki


    Vilunen Messukylä Tampere

         1540-52        Clemet Thomass Paronen
         1553-57        Jöran Paronen
257 868  1558-99        Johan Johanss Vilunen
257 867  1600-04    p   Johan Johanss
257 865  1604-37    p   Bertil Johanss
257 866                   Walborg Michelsd
         1638-51    po  Matts Bertilss Vilunen
                          Caisa Mattsd
         1652-75    ve  Paul Bertilss Vilunen
                          Lisa
         1676-88    po  Eric Paulss Vilunen
                          Walborg
         1689-95        Eric Kjölman
                          Brita
999 597  1696-1712      Johan Simonss Mulinus                                                        1683                        1712          Tamp
999 598                   Helena Johansd Wanaeus                                                     1683
999 589  1713-55    po  Johan Johanss Mulin                             28.12.1694    Tamp           4.10.1719    Pälkäne        18.3.1767     Tampere
999 590                   Maria Sigfridsd Neppius                       1694          Kuhm           4.10.1719    Pälkäne        13.6.1769     Tampere
         1756-95    po  Jacob Johanss Mulin                             18.7.1733     Tamp           5.6.1754     Pälkäne        16.1.1806     Tampere
                          Lisa Thomasd Huntila                          k 14.9.1733   Pälkäne        5.6.1754     Pälkäne        11.2.1802     Tampere
         1796-1809  po  Thomas Jacobss
                          Maria
         1811-41    vä  Henric
                          Christina Thomasd
         1842-43        Gustaf Salomonss
                          Maria
         1844-60        Henric Brummert


    Irjala Takahuhti Tampere  ratsutila

999 599  1722-42        Johan Johanss                                                                                            1743          Tampere
999 600                   Maria                                                                                                  1743          Tampere
999 585  1743-70    vä  Jöran Jöranss Sipilä                            21.1.1723     Kangasala                                  30.10.1795    Tampere
999 586                   Christina Johansd Irjala                      6.7.1722      Tamp                                       27.11.1781    Tampere
                    po  Jöran Jöranss Irjala -> Lagerdahl               26.2.1754     Tampere        13.6.1773    Lieto          1811          Tamp
                          Lisa Ericsd Jaakola                           13.6.1752     Liet           13.6.1773    Lieto          18.12.1790    Tampere
                    po  Henric Jöranss Irjala                           16.11.1774    Tampere        3.9.1822     Tampere        31.8.1836     Tampere
                          Juliana Sigfridsd Turtola                     2.9.1778      Tampere        11.9.1796    Tampere        8.9.1814      Tampere
                          Hedvig Ericsd                                 4.5.1801                     26.1.1840    Tampere        21.10.1889    Tamp
                    II  Josef Josefss Rahola                            9.10.1797     Tampere        26.1.1840    Tampere        24.6.1854     Tampere
                    po  Johan Gustaf Henricss Irjala                    6.6.1797      Tampere        28.6.1825    Teisko         9.11.1867     Tampere
                          Maria Christina Ericsd                        6.3.1795                                                 6.11.1818     Tampere
                          Anna Christina Johansd Vähä-Kovero            8.1.1810      Kangasala      28.6.1825    Teisko         28.3.1868     Tampere


    Rahola Takahuhti Tampere

         1540-43        Escil
         1544-84        Marcus
         1585-1604  p   Sigfrid Marcuss
         1605-34    p   Henric Sigfridss
         1635-76    po  Escil Henricss Rahola
                          Agneta Brusiusd
         1677-81    po  Jöran Escilss Rahola
                          Anna
         1682-1700      Johan Mattss
                          Walborg
         1701-02    po  Simon Johanss Rahola
                          Lisa
         1712-25        Johan
                          Anna
         1727-55    po  Jöran Johanss Rahola
                          Brita Johansd                                 1710                                                     4.5.1773      Mess
         1756-79    po  Matts Jöranss Rahola                            10.7.1734     Mess           26.10.1766   Teisko         1779          Mess
                          Maria Ericsd Uskali                           23.2.1747     Teisko         18.6.1780    Messukylä
         1780-1800  II  Thomas Johanss                                  2.2.1744                     18.6.1780    Messukylä
         1801-23    po  Josef Mattss Rahola                             14.2.1768     Mess           8.3.1814     Messukylä      21.12.1823    Mess
                          Lena Jöransd                                  4.1.1776                     3.7.1796     Messukylä      28.4.1812     Messukylä
                          Sofia Henricsd                                27.9.1771     Kang           8.3.1814     Messukylä      11.10.1837    Mess
         1824-53    po  Josef Josefss Rahola                            9.10.1797     Tampere        26.1.1840    Tampere        24.6.1854     Tampere
                          Margareta Johansd Suomala                     18.10.1798    Tampere        22.5.1820    Messukylä      9.2.1839      Tampere
                          Hedvig Ericsd                                 4.5.1801                     26.1.1840    Tampere        21.10.1889    Tamp
         1854-67    po  Gustaf Josefss Rahola                           27.8.1831     Mess           21.5.1867    Mess           5.8.1867      Mess
                          Hedvig Lisa Henricsd Hurinki                  10.12.1831    Mess           24.10.1854   Messukylä      18.12.1865    Mess
                          Rosa Henricsd                                 4.5.1844      Mess           13.10.1868   Mess
         1868       II  August Adolfss                                  26.5.1842     Mess           13.10.1868   Mess
         1869-71        Johan Axel Henricss                             11.1.1839     Mess
         1872-          Johan Gustaf Mattss                             26.12.1829    Mess           27.12.1859   Messukylä
                          Erica Jonasd Yrjölä                           26.4.1832     Mess           27.12.1859   Messukylä


    Knuuttila Ahoinkylää Teisko

         1540-56        Eric
         1557-70        Cnud
         1571-1620  p   Matts Cnudss
         1621-39    v   Alex Henricss
                          Valla Mattsd
         1640-45    vä  Henric Olofss
                          Brita Alexd
         1646-73        Henric Mattss
                          Anna
                          Christina [Aitolahdesta]                                                   11.1.1652    Teisko
                          Gertrud
         1674-76        Eric Mattss
                          Agneta
         1675-1700      Henric Mårtenss
                          Gertrud
         1701-23    p   Jöran Henricss
                          Caisa                                                                                                  1748          Teis
         1724-55    p   Henric Jöranss                                  16xx
                          Maria Henricsd                                0.4.1704


    Kuitunen Ahoinkylää Teisko

         1540-56        Eric
         1657-1607      Clemet Pöllö
         1608-21        Sigfrid Henricss
         1622-50    p   Sigfrid Sigfridss
                          Caisa Larsd
         1651-57    p   Clemet Sigfridss                                                             28.2.1654    Teisko
                          Margareta Tolli                                                            28.2.1654    Teisko
         16xx-          Escil Olofss
                          Caisa
         1672-79    II  Escil Jacobss
         1680-82    p   Matts Escilaa Kuitunen
                          Walborg
         1683-96    la  Eric Jacobss
                          Caisa Escilsd Kuitunen
         1700-04    la  Matts Escilaa Kuitunen
                          Walborg
         1709           Matts Mattss
         1710           Jöran Mattss                                                                 28.12.1709   Teisko
                          Walborg Jacobsd Toijala                                                    28.12.1709   Teisko
         1724-53    ve  Johan Mattss                                    0.3.1705                     27.12.1724   Teisko
                          Anna Mattsd                                   1705                         27.12.1724   Teisko


    Kurjenlahti Ahoinkylää Teisko

         1566-80        Nils
         1581-1608      Dionysius Michelss
         1611-35        Thomas Anderss
         1636-79    p   Simon Thomass
                          Gertrud
         1680-84    p   Henric Simonss
                          Agneta
         1685-93    p   Anders Henricss
                          Magdalena
         1694-1701  sa  Henric Simonss
                          Agneta
         1704-23    vä  Jacob Larss                                     1682
                          Sofia Henricsd Kurjenlahti                    0.4.1680
         1724-56    p   Henric Jacobss                                  1703                         27.12.1724   Teisko
                          Walborg Henricsd                              0.1.1704                     27.12.1724   Teisko


    Pehunautio Ahoinkylää Teisko

         1665-68        Thomas Ericss
  1 999                 autio
         1691-95        Eric Jöranss
                          Caisa
         1696-97        Thomas Mårtenss
         03-              Magdalena
         1698-1702  II  Jöran Jöranss
  1 999                 autio
         1733-44        Matts Mårtenss                                  1692
                          Brita Mattsd                                  1672


    Alanen Asuntila Teisko

         1540-84        Marcus Johanss
         1585-1605  p   Olof Marcuss
         1606-24    p   Matts Olofss
         1625-66    p   Matts Mattss [seppä]
         67-68            Brita Ericsd
         1669-96    p   Clemet Mattss [seppä]                                                        28.12.1656   Teisko
                          Margareta Cnudsd Uskali                                                    28.12.1656   Teisko
         1697       p   Mårten Clemetss
                        kappalaispappilaksi

         1629-47        Henric Hanss Rainenius l. Lilius                1590          Kark           < 1636                      3.3.1657      Läng
                          Sofia Jacobsd                                                              < 1636                      > 1656
823 769  1647-61        Magnus Cnudss Wallaeus                          1615          Annerstad      1678                        h 26.9.1686   Tamp(Mess)
822 258                   Elisabet Christofersd                                                      1643                        1668/69       Tamp(Mess)
                          Margareta Turosd Thuronius                                                 1678                        > 1691
         1661-91        Simon Clemetss Mulinus                          162x          Turk                                       1691          Teisko
                          Walborg Josefsd Gummerus                                                                               h 29.6.1705   Teisko
         1691-1712  po  Clemet Simonss Mulinus                          1657          Teis                                       h 13.4.1712   Teisko
                          Anna Ericsd Spoof                             0.7.1666                                                 31.1.1738     Ahlainen
         1713-15    vä  Michel Simonss Wahrenberg                                                    30.9.1713    Teisko         18.3.1729     Ahlainen
                          Anna Clemetsd Mulinus                         1685                         30.9.1713    Teisko         15.4.1755     Ahlainen
         1719-20        Carl Jöranss Asp                                1663          Tamp (Mess)                                1720          Teis
                          Catarina Jöransd Agricola
         1720-76    po  Gustaf Carlss Asp                               1692          Tamp (Mess)    < 1724                      8.5.1776      Teisko
                          Sofia Gustafsd Lilius                         1693          Tamp (Mess)    < 1724                      h 21.1.1774   Teisko
         1777-1802      Michel Johanss Grönström                        14.9.1729     Kiukainen      18.9.1770    Ruovesi        1.5.1802      Teisko
                          Maria Elisabet Larsd Forselius                14.10.1751    Orivesi        18.9.1770    Ruovesi        13.5.1825     Ruovesi
453 911  1803-05        Daniel Isacss Polviander                        1.10.1756     Mouhijärvi     29.10.1795   Turku          21.11.1833    Mouhijärvi
453 912                   Catarina Sofia Danielsd Tollet                7.2.1772      Tyrvää         29.10.1795   Turku          27.4.1839     Virrat
         1806-26        Sigfrid Mattss Alm                              22.11.1758    Teisko         4.6.1795     Orivesi        26.11.1826    Teisko
                          Maria Elisabet Samuelsd Salovius              4.9.1772      Orivesi        4.6.1795     Orivesi        22.1.1837     Teisko
         1829-54        Johan Johanss Skogström                         20.1.1784     Perniö         18.12.1814   Tampere        18.1.1854     Teisko
                          Wilhelmina Johansd Skunck                     27.4.1794     Turku          18.12.1814   Tampere        17.2.1879     Kalvola
992 317  1857-60        Berndt Fredric Carlss Gedda                     4.4.1804      Nummi          7.9.1830     Somero         22.8.1860     Teisko
992 318                   Eva Sofia Christofersd Lindström              9.2.1797      Hämeenlinna    7.9.1830     Somero         12.3.1877     Pirkkala
         1861-66        Claes Eric Johanss Inberg                       22.7.1807     Ahlainen       10.12.1840   Tampere (Messu 3.10.1866     Teisko
                          Amanda Emerentia Emanuelsd Leistedt                                        10.12.1840   Tampere (Messu 1910


    Ylinen Asuntila Teisko

         1540-84        Johan Perss
         1585-1635  p   Paul Johanss
         1636-43    p   Lars Paulss
                          Walborg Larsd
         1644-75    p   Jöran Larss                                                                  29.3.1652    Teisko
                          Caisa                                                                      1636-37
         76               Walborg Mattsd                                                             29.3.1652    Teisko
         1677-82    p   Nils Jöranss                                                                 31.3.1651    Teis?
         83               Brita Jacobsd
         1684-97    p   Henric Nilss
                          Anna
         1698-1704      Jöran Jacobss
                          Maria
         1705-09        Johan Clemetss Mulin
         10               Eufemia
         1711       II  Clemet
         1722-39        Johan Michelss                                  0.5.1700
                          Sara Juliana Clemetsd Mulinus                 0.4.1700


    Alanen Jutila Teisko

         1540-84        Matts Johanss
         1585-1619      Thomas Ericss
         1621-34    p   Nils Thomass
         1635-58    p   Eric Nilss
                          Helga
         1660-97        Lucas Mattss
                          Magdalena Lucasd [Karjulasta]                                              21.8.1652    Teisko
                          Walborg
  1 999                 autio
         1709-28        Michel Bertilss                                                              1.1.1702     Teis?
                          Maria


    Kauppila Jutila Teisko

         1540-53        Jacob
         1554-57        Matts
         1558-1606      Thomas Olofss
         1607-34    p   Jacob Thomass
         1635-43    p   Matts Jacobss
                          Brita Larsd
         1644-74    p   Michel Mattss
                          Agneta
         1675-1700  p   Thomas Michelss
                          Brita
         1701-22    p   Johan Thomass
                          Walborg Jöransd                               0.3.1668
         1723-44    p   Eric Johanss                                    0.4.1697
                          Walborg Henricsd                              0.1.1697


    Ylinen Jutila Teisko

         1540-43        Thomas Johanss
         1544-84    p   Brusius Thomass
         1585-1606  p   Matts Brusiuss
         1607-08        Thomas Ericss
         1611-43    p   Simon Thomass
                          Anna Sigfridsd
         1644-97    p   Thomas Simonss                                                               1.10.1649    Teisko
                          Lisa [Korvolasta]                                           Noki           1.10.1649    Teisko
         1698-1722      Jöran Johanss
         1723-46    p   Matts Jöranss                                   1699                                                     h 17.4.1748   Teisko
                          Christina Michelsd                            0.5.1688


    Yrjölä Jutila Teisko

         1540-43        Lars
         1544-65        Eric
         1566-67    p   Matts Eric
         1568-1611      Mårten Clemetss
         1612-46    p   Lars Mårtenss
                          Walborg Persd
         1647-58    p   Johan Larss                                                                  30.1.1648    Teisko
         59               Anna Johansd Martinen                                       Ruov
         1660-65    II  Jöran Mårtenss Härkäinen                                                     14.6.1659    Teisko
         1667-83    III Anders Mattss
         1684-1702  p   Henric Johanss
                          Walborg
         1704-36    p   Johan Henricss                                  1669                         28.12.1747   Teisko
                          Margareta Bertilsd
                          Anna Henricsd                                 1671                         8.6.1729     Teisko         h 14.6.1747   Teisko
                          Maria Jöransd                                 1701                         28.12.1747   Teisko


    Rantala Kahanpää Teisko

         1544-57        Eric Toukka
         1558-65        Margareta Artsi
         1566-1610      Eric Ericss
         1611-35    p   Marcus Ericss
         1636-43    po  Bertil Marcuss Rantala
                          Magdalena Cnudsd
         1644           Jöran Jöranss
                          Ingeborg
         1652           Simon Mattss
         1656-68        Escil Lucass
                          Brita
         1669-73    po  Matts Escilss Rantala
                          Margareta
         1674       sa  Escil Lucass
                          Brita
811 359  1675-90        Gabriel Hijs [pitäjänkirjuri]                   1627                         28.2.1701    Teisko         h 9.3.1712    Teisko
811 366                   Christina
811 360                   Caisa Jöransd                                                              28.2.1701    Teisko
         1681-1712      Johan Clemetss
                          Agneta
         1722-63    p   Anders Johanss                                  1698                         21.10.1750   Teisko         1779          Teis
                          Brita
                          Anna Mattsd Runsas                            1711                         12.3.1738    Teisko         1749          Teis
         64-67            Sofia Jacobsd                                 1710                         21.10.1750   Teisko


    Rantala II (Kukko?) Kahanpää Teisko

  1 999  1657-61        autio
         1664-68        Grels Dionysiuss
                          Magdalena
         1669-78    po  Johan Grelss Rantala
                          Margareta
         1679-81    si  Regnel Grelsd Rantala
                        yhdistetty toiseen


    Runsas l. Heikkilä Kahanpää Teisko

         1540-53        Eric Piuhari
         1554-1606      Simon Piuhari
         1607-34    p   Matts Simonss
         1635-39    po  Jöran Mattss Runsas
                          Anna Sigfridsd
         1640-47    po  Jöran Jöranss Runsas
                          Caisa
                          Margareta
823 769  1647-52        Magnus Cnudss Wallaeus [kappalainen]            1615          Annerstad      1678                        h 26.9.1686   Tamp(Mess)
822 258                   Elisabet Christofersd                                                      1643                        1668/69       Tamp(Mess)
                          Margareta Turosd Thuronius                                                 1678                        > 1691
         1656-59    ^^p Grels Jöranss Runsas                                                         < 1656
                          Brita Ericsd Piuhari                                                       26.12.1651   Teisko
                          Caisa                                                                      < 1656
         1660-61    is  Jöran Jöranss Runsas
                          Anna Sigfridsd
         1662-75    po  Grels Jöranss Runsas                                                         < 1656
                          Brita Ericsd Piuhari                                                       26.12.1651   Teisko
                          Caisa                                                                      < 1656
         1676-79        Jacob Henricss [Taulaniemestä]
                          Sofia
         1682-92        Jacob Ericss                                                                                             Iso-Kahnaan?
                          Magdalena
         1693-95        Carl Simonss Mulinus                            k 25.12.1665  Teisko         1697                        Karvaselle
                          Maria
                          Walborg Jacobsd                                                            1697
         1696-97        Johan Henricss
                          Margareta
         1700-26        Matts Grelss
                          Brita
         1727-66    po  Henric Mattss Runsas                            1703                         1739                        1775          Teis
                          Maria Jöransd Leppälahti                                                   28.10.1726   Teisko
                          Maria Henricsd [Savosta]                      1716                         1739                        1794          Teis


    Niemi l. Kaitalahti Kaitalahti Teisko

         1580-1609      Henric Olofss Kapehinen
         1610-19        Marcus Kaitalahti
         1622-34        Matts Henricss
         1635-43        Nils Mårtenss
                          Dorotea Mattsd
         1644-74    po  Jöran Nilss Niemi
                          Walborg
         1675-87    po  Henric Jöranss Niemi
                          Maria
         1688-96    ve  Johan Jöranss Niemi
                          Walborg
  1 999                 autio
         1700-29        Jöran Escilss                                   1676                                                     1746          Teis
                          Anna Henricsd Intti                                         Ylöj
         1730-57    po  Jöran Jöranss Niemi                             1703                         1726                        1771          Teis
                          Brita Henricsd Riekkola                       1708                         1726                        1770          Teis


    Toltaa Kaitalahti Teisko

         1557           Jacob Liuttu
         1558-1607      Clemet Nilss Liuttu l. Toltaja
         1608-21    p   Lars Clemetss Toltaja
         1622-43    ve  Jöran Clemetss Toltaja                                                                                   1657          Teis
                          Walborg Larsd
         1644-75    po  Henric Jöranss Toltaa
                          Gertrud
         1676-97    la  Henric Jacobss                                                               1692
                          Brita                                                                      1672                        1691          Teis
                          Sofia                                                                      1692
         1698-1700  la  Henric Jacobss                                                                                           sotaan
         01-03            Walborg Henricsd
                    ^^v Sigfrid                                                                      1679
                          Margareta Henricsd Toltaa                                                  1679
         1704-42    vä  Eric Johanss                                    1682                         27.12.1705   Teisko         1743          Teis
                          Brita Sigfridsd (Toltaa)                      1690          Teis           27.12.1705   Teisko         1754          Teis


    Kiimajoki Kiimajoki Teisko

         1540-43        Henric Terälahti
         1544-84        Nils Matts Kiimajoki
         1585-1605  p   Henric Nilss
         1606-20    p   Nils Henricss
         1621-43        Matts Henricss
                          Magdalena Mattsd
         1644-84    p   Johan Mattss
                          Brita
         1685-94        Olof Olofss                                                                                              Keihäslahti
         1695-1704      Mårten Henricss [Keihäslahdelta]
                          N. N.
                          Maria Olofsd                                  1669
         1709-33    p   Henric Mårtenss                                 1685                         8.4.1710     Teisko
                          Anna Mattsd Uskali                            0.1.1691                     8.4.1710     Teisko


    Nalli Kiimajoki Teisko

235 560  1540-84        Nils Larss Nalli
235 559  1585-1634  po  Eric Nilss
235 557  1635-36    po  Matts Ericss Nalli
235 555  1637-68    po  Bertil Mattss Nalli                                                                                      h 22.9.1678   Teisko
235 556                   Brita Cnudsd
235 553  1669-1704  po  Jacob Bertilss Nalli                            1637          Teis                                       1715          Teisko
235 554                   Caisa Cnudsd                                  1644                                                     h 9.5.1740    Teisko
         1709-24    p   Matts Jacobss
                          Margareta Jacobsd                             0.6.1672                                                 h 17.4.1753   Teisko
         1725-31    p   Eric Mattss
                          Sofia
         1732-46        Eric Ericss                                     1695                                                     20.7.1761     Teisko
                          Sofia Jacobsd                                 0.2.1699                                                 23.12.1783    Teisko


    Sorri Kiimajoki Teisko

         1566-86        Nils Michelss
         1587-1606      Matts
         1607-10        Nils Nilss
         1611-20        Thomas
         1621-45        Eric Mattss
                          Margareta Grelsd
         1649-76    po  Thomas Ericss Sorri
                          Margareta
         1677-96    po  Eric Thomass Sorri                                                                                       1696          Teis
         97               Brita
         1698-1706      Carl Simonss Mulinus                            k 25.12.1665  Teisko         1697
                          Maria
         09               Walborg Jacobsd                                                            1697
  1 999                 autio
         1710-25        Jöran Henricss
                          Margareta
         1726-44    vä  Henric Mattss                                   12.6.1699
                          Walborg Jöransd                               14.2.1700


    Anttila l. Tooti Kovero Teisko

         1553-1606      Eric Henricss
         1607-34    p   Urbanus Ericss
         1635-68        Eric Escilss
                          Anna Sigfridsd
         1669-77    p   Sigfrid Ericss
                          Elin
         1678-94        Jöran Henricss
                          Walborg
         1695-97    p   Matts Jöranss
                        yhdistetty Iso-Koveroksi


    Eerola Kovero Teisko

         1540-56        Eric
         1557-84    p   Matts Ericss
         1585-1634  p   Paul Mattss
         1635-49    p   Jöran Paulss
                          Gertrud Henricsd
         50-55            Margareta
         1656-68    II  Eric Johanss
         1669-72    la  Josef Mattss
                          Brita Johansd
         1673-88        Marcus Paulss
                          Magdalena
         1689-94    p   Matts Marcuss
                          Magdalena
                        yhdistetty Iso-Koveroksi


    Iso-Kovero Kovero Teisko

856 951  1695-1705      Johan Mattss Spofvenhielm                       1650                                                     30.5.1705     Lemp
856 952                   Sara Michelsd Gyldenstolpe                                                                             h 22.3.1719   Lempäälä
                        perikunta


    Junkkari l. Hulttinen Kovero Teisko

         1540-65        Johan
         1566-83    p   Matts Johanss
         1584-1634      Simon Ericss
         1634-43    p   Matts Simonss
                          Margareta Grelsd
  1 999                 autio
         1656-57        Thomas Cnudss
                          Walborg
         1658-74        Marcus Escilss
                          Margareta
         1675-78        Johan Johanss
                          Brita
         1679-97        Lars Olofss [Messukylästä]
                          Caisa
                        yhdistetty Iso-Koveroksi


    Nikkilä Kovero Teisko

         1540-52        Per Henricss
         1553-84    p   Bertil Perss
         1585-1608  p   Matts Bertilss
         1609-34    p   Eric Mattss
         1635-45    p   Eric Ericss                                                                  5.2.1649     Teisko
                          Margareta Larsd
                          Walborg Simonsd [Ruovedeltä]                                               5.2.1649     Teisko
         1646-94    p   Thomas Ericss
                          Margareta
                        yhdistetty Iso-Koveroksi


    Ylijoki l. Kentsi Kovero Teisko

         1540-56        Henric
         1558-84        Mårten
         1585-1620  p   Michel Mårtenss
         1621-34    p   Michel Michelss
         1635-58        Paul Marcuss
                          Brita Jöransd
         1659-94    p   Jöran Paulss                                                                 20.10.1650   Teisko
                          Agneta Sigfridsd [Saarlahdesta]                                            20.10.1650   Teisko
                        yhdistetty Iso-Koveroksi


    Kulkkila Kulkkila Teisko

         1540-84        Lars Mattss
         1585-92        Dionysius
         1597-1605      Cnud Perss
  1 999                 autio
         1634           Mårten Ericss
         1635       p   Mårten Mårtenss
                          Margareta Larsd
         1637-39        Clemet Escilss                          
                          Walborg Ericsd
         1643-68        Henric Johanss Merta
                          Anna
         1669-82    p   Bertil Henricss
                          Margareta
         1683-90        Henric Simonss
                          Anna
995 589  1691-1704      Escil Johanss
995 590                   Elin                                                                                                   h 8.4.1733    Teisko
         1709-35    p   Olof Escilss                                                                 6.4.1712     Teisko
                          Lisa Josefsd                                  1682                         1.11.1706    Teisko         h 27.5.1709   Teisko
                          Margareta Jöransd Rikala                                                   6.4.1712     Teisko


    Kiviranta l. Kuoranta Kuoranta Teisko

         1540-56        Henric
         1557-84        Jacob
         1585-1605  p   Anders Jacobss
         1606-24    p   Jöran Anderss
         1625-50    p   Jacob Jöranss
                          Margareta
         1651-67    p   Jöran Jacobss
         68               Magdalena
         1669-85    ve  Michel Jacobss                                                               22.8.1650    Teisko
                          Dorotea                                                                    22.8.1650    Teisko
         1686-1704  vp  Johan Jöranss
                          Walborg
         1709-36    p   Henric Johanss                                                               16.5.1706    Teisko
                          Walborg Henricsd Taulaniemi                   0.4.1683                     16.5.1706    Teisko

    Polso Kuoranta Teisko

         1569-92        Arvid Penka
         1597-1600      Lars Polso
  1 999                 autio
         1635-38        Johan Larss
         1639-61    p   Clemet Johanss
                          Helga
         1662-76        Stefan Larss Toikko                                                          1.11.1660    Teisko
                          Sofia Paksula                                                              1.11.1660    Teisko
         1677-97        Eric Mårtenss
                          Brita
         1698-1712      Eric Christerss [Ruissalosta]
                          Anna
         1722-26    p   Anders Ericss
                          Anna
         1727-      ve  Henric Ericss                                   0.5.1705
                          Anna Mårtensd                                 1702


    Alinen Kuusniemi Teisko

         1540-1601      Jacob Mattss
         1612-21    p   Henric Jacobss
         1622-35    p   Matts Henricss
                          Gertrud Mattsd
         1636-37    p   Matts Mattss
                          Walborg Mattsd
  1 999                 autio
         1651-74        Jöran Mattss [korpraali]
                          Margareta
         1682-92        Jacob Henricss [vääpeli]
         93-96            Sofia Simonsd
         1697-98        Clemet Simonss Mulinus                          1657          Teis                                       h 13.4.1712   Teisko
                          Anna Ericsd Spoof                             0.7.1666                                                 31.1.1738     Ahlainen
         1700-04        Eric Sigfridss
                          Brita
         1707-22        Henric Thomass [Pöllölästä]
                          Magdalena
         1723-31        Jöran Henricss
         32               Maria Henricsd                                1702                         4.4.1732     Teisko
         1733-52    II  Matts Bertilss                                  1704                         4.4.1732     Teisko


    Ylinen Kuusniemi Teisko

         1544-80        Johan Mattss
         1581-84        Thomas Mattss
         1585-1634      Matts Jöranss
         1635-42        Bertil Larss
                          Sara Ericsd
         1644-48        Thomas Paulss
         1649-51    p   Mårten Thomass [räätäli]
                          Margareta
         1652-68        Marcus Marcuss
                          Walborg
         1669-78    p   Josef Marcuss
                          Caisa
         1679-81    vä  Henric Perss
                          Walborg Josefsd
         1682-91    sa  Josef Marcuss
                          Caisa
         1692-97    p   Jöran Josefss
                          Sara
  1 999                 autio
         1700-22        Bertil Johanss
                          Sofia
         1723-37    p   Henric Bertilss                                                              8.5.1715     Teisko
                          Brita Mattsd                                  1692                         8.5.1715     Teisko


    Iso-Kahna Kämmenniemi Teisko

         1557-65        Lars Mattss
         1566-84    p   Olof Larss   
         1585-1602      Matts Ericss
         1603-24        Lars Larss  
         1625-34    p   Eric Larss
         1637-43        Anders Streng [maanmittari]                                                                              1644
                          leski
  1 999                 autio
         1675-78        Henric Jacobss
                          Margareta
  1 999                 autio
         1682-93        Vähä-Kahnan
         1694-97        Jacob Ericss
                          Magdalena
  1 999                 autio
         1725-42        Josef Henricss
                          Caisa Ericsd


    Mikkola l. Mäyrä Kämmenniemi Teisko

         1540-56        Olof Mäyrä
         1557           Anders Mäyrä
         1558-75        Grels
         1576-79        Nils
         1580-89        Bertil Ericss
         1590-1602  p   Grels Bertilss
         1603-24    p   Matts Grelss
         1625-39    p   Olof Mattss [suutari]
                          Margareta Ericsd
  1 999                 autio
823 769  1649-55        Magnus Cnudss Wallaeus [kappalainen]            1615          Annerstad      1678                        h 26.9.1686   Tamp(Mess)
822 258                   Elisabet Christofersd                                                      1643                        1668/69       Tamp(Mess)
                          Margareta Turosd Thuronius                                                 1678                        > 1691
         1656-68        Michel Henricss
                          Brita
         1669-97    p   Henric Michelss
                          Anna
                          Sara
  1 999                 autio
         1704-24        Per Henricss
                          Walborg
         1725-54    p   Johan Perss                                     1700                         15.9.1745    Teisko
                          Walborg
                          Maria Escilsd                                 0.5.1700                     15.9.1745    Teisko


    Perttula l. Heikkilä Kämmenniemi Teisko

         1540-56        Matts
         1557-84    p   Olof Mattss
         1585-1602  p   Matts Olofss
         1603-19    p   Matts Mattss
  1 999                 autio
         1629-36        Eric Bertilss
         1637-43        Anders Streng [maanmittari]                                                                              1644
                          leski
         1664-76        Bertil Bertilss Mustaniemi                                                   1.5.1658     Teisko
                          Lisa Ericsd [Saarlahdesta]                                                 1.5.1658     Teisko
         1677           Stefan Larss [Polsosta?]
  1 999                 autio
         1681           Bertil Mattss
                          Brita
         1682-86        Matts Anderss
                          Walborg
         1687-94        Johan Jöranss
                          Margareta
         1697           Jöran Jöranss
                          Walborg
  1 999                 autio
         1700-12        Per Henricss Kuoranta
                          Margareta Michelsd
         1722-50        Jöran Abrahamss                                 1699
                          Margareta Jacobsd                             1699


    Rekola Kämmenniemi Teisko

         1635-37        Marcus Bertilss
                          Walborg Nilsd
         1656-79    p   Grels Marcuss
                          Magdalena
         1681-97    po  Matts Grelss Rekola                                                          1685
                          Helga                                                                      1685
  1 999                 autio


    Toni Kämmenniemi Teisko

         1540-1606      Eric Henricss
         1607-21    p   Lars Ericss
  1 999                 autio
         1624-37        Eric Thomass
         1639-40        Anders Streng [maanmittari]                                                                              1644
                          [leski]
         1656-79        Eric Mattss
                          Margareta
         1681-87    p   Sigfrid Ericss
                          Brita
         1689-1700      Johan Mattss
                          Lisa
         01-03            Walborg
         1704-22        Jöran Jöranss Pohja
                          Margareta Ericsd
         1723-65    p   Eric Jöranss                                    1703                         26.12.1746   Teisko
                          Maria Jacobsd                                                              7.4.1729     Teisko         h 24.6.1746   Teisko
                          Maria Jöransd                                 16.2.1726                    26.12.1746   Teisko


    Vähä-Kahna Kämmenniemi Teisko

         1540-52        Per Ladmand
         1553-65    p   Johan Perss
         1566-85        Bertil Nilss
         1586-1619      Thomas Sigfridss
  1 999                 autio
         1635-43        Brusius Mårtenss
                          Lisa Jöransd
  1 999                 autio
         1660-61        Jöran Johanss
                          Walborg
  1 999                 autio
         1667-90        Simon Clemetss Mulinus [kappalainen]            162x          Turk                                       1691          Teis
                          Walborg Josefsd Gummerus                                                                               h 29.6.1706   Oriv
         1691-92    po  Carl Simonss Mulinus                            k 25.12.1665  Teisko         1697                        Runsaalle
                          Maria
                          Walborg Jacobsd                                                            1697
         1693-97    la  Johan Ericss
                          Caisa Simonsd Mulinus
  1 999                 autio
         1700           Matts Jöranss Parmaniemi
         01-09            Brita
         1710-15        Johan Mattss                                                                 29.9.1714    Teisko
                          Hebla Josefsd Kulkkila                                                     29.9.1714    Teisko
         1716-41    vä  Matts Mårtenss                                  1692                         5.12.1731    Teisko
                          Margareta Johansd
                          Sofia Jöransd                                 15.7.1708                    5.12.1731    Teisko


    Karvanen l. Leppälahti Leppälahti Teisko

         1544-60        Matts Rikala
         1561-1801      Matts Ericss Karvainen l. Karvaisenoja
         1602-34    p   Escil Mattss Karvanen
         1635-44        Anders Michelss
                          Brita Thomasd
         1645-68    po  Lars Anderss Karvanen                                                        1.8.1652     Teisko         1668          Teis
                          Margareta
         69-71            Gertrud Jöransd                                                            1.8.1652     Teisko
         1672-96    po  Matts Larss Karvanen
                          Sara
         1697           Carl Simonss Mulinus                            k 25.12.1665  Teisko         1697                        Sorrille
                          Maria
                          Walborg Jacobsd                                                            1697
         1698-1708      Johan Henricss
                          Caisa
         1709           Jöran Jacobss [Mustaniemestä]
                          Margareta
         1710-40    po  Josef Jöranss Karvanen                          1693                         27.12.1715   Teisko         1752          Teis
                          Lisa Johansd [Kuorannasta]                    1683                         27.12.1715   Teisko         1766          Teis


    Rikala Leppälahti Teisko

         1540-66        Mårten
         1567-1606  p   Henric Mårtenss
         1607-38        Jöran Thomass
                          Walborg Brusiusd
300 425  1639-42        Henric Jacobss                                                                                           h 10.12.1648  Teis
300 426                   Barbara Nilsd
300 423  1643-67    po  Bertil Henricss Rikala                                                       1.10.1659    Teisko
300 424                   Margareta Larsd                                                                                        h 21.3.1658   Teisko
                          Agneta Jöransd                                                             1.10.1659    Teisko
300 421  1668-1701  po  Jöran Bertilss Rikala                                                                                    h 29.8.1725   Teisko
300 422                   Margareta
         1702-12    p   Henric Jöranss
                          Walborg Johansd
         1722-50    p   Jöran Henricss                                  1704
                          Anna Jonasd                                   1704


    Ala-Paavola l. Alinen Paavola Teisko

         1557-1602      Simon Larss
         1603-35    p   Eric Simonss
         1636-39    p   Matts Ericss
                          Walborg Simonsd
         1643-74    p   Matts Mattss
                          Magdalena
         1675-78    p   Henric Mattss
                          Magdalena
         1679-89    vä  Johan Ericss
         90               Brita Henricsd
         1691-97    II  Eric Ericss
         1698-1722      Henric Lucass [Jutilasta]
                          Walborg
         1723-31    vä  Henric Anderss                                  1678                         13.11.1713   Teisko
                          Maria Henricsd                                0.12.1685                    13.11.1713   Teisko


    Ylinen Paavola Teisko

         1557-1602      Thomas Mattss Paavola
         1603-24    p   Matts Thomass
         1625-35    p   Eric Mattss
                          Gertrud Bertiksd
         1636-68    p   Grels Ericss
                          Margareta Mattsd
         1669-71    p   Clemet Grelss
                          Walborg
         1672-97    ve  Eric Grelss
                          Margareta
         1701-14        Anders Mårtenss
                          Walborg
         1722-45    p   Johan Anderss                                   0.4.1699
                          Brita Andersd                                 0.10.1690


    Poukka Padustaipale Teisko

         1544-84        Johan
         1585-1619  p   Sigfrid Johanss
         1621-34    p   Matts Sigfridss
         1635-50        Simon Ericss
                          Brita Escilsd
         1652-57        Jöran Escilss
                          Margareta
         1658-94    ve  Thomas Escilss                                                               23.2.1651    Teisko
                          Anna Simonsd                                                               23.2.1651    Teisko
         1695-96    p   Jacob Thomass
  1 999                 autio
         1704-31        Matts Mårtenss                                                               1.11.1704    Teisko
                          Brita Simonsd Vanhatalo                       5.10.1682                    1.11.1704    Teisko


    Taulaniemi Padustaipale Teisko

         1540-84        Matts
         1585-1635  p   Escil Mattss
         1636-44    p   Henric Michelss
                          Walborg Thomasd
         1645-72    p   Matts Henricss
         73               Caisa
         1674-99    p   Henric Mattss                                                                1.9.1701     Teisko
                          Walborg
                          Walborg                                                                    1.9.1701     Teisko
         1700-09    p   Henric Mattss                                                                1691
                          Sofia
         1711-21    II  Henric
         1710       vä  Anders Johanss
         1722-28    vä  Thomas Josefss                                  1659
                          Anna Henricsd                                 0.11.1678


    Toijala Padustaipale Teisko

         1540-56        Johan Toijainen
         1557-1601  p   Per Johanss Toijainen
         1602-19    p   Per Perss
         1621-58        Jacob Ericss Toijainen [seppä]
         59               Magdalena Simonsd
         1660-78    p   Mårten Jacobss                                                               2.2.1655     Teisko
                          Lisa                                                        Kang           2.2.1655     Teisko
         1679-99    p   Jacob Mårtenss
                          Anna Thomasd
         00-04            Walborg Simonsd
         1709-45    p   Matts Jacobss                                   0.2.1694                     10.1.1714    Teisko
                          Margareta Mattsd Uskali                       0.12.1593                    10.1.1714    Teisko


    Hannula l. Hannunsarka Pengonpohja Teisko

         1678-1704      Eric Mattss
         11-              Brita
         1709-10    po  Matts Ericss Hannula
         1723-40        Matts Augustss
                          Anna Henricsd


    Piuhari l. Petkelniemi Pengonpohja Teisko

         1568-83        Eric Olofss Petkelniemi l. Piuhari
                        jako


    Iso-Piuhari Pengonpohja Teisko

         1584-1601  sa  Eric Olofss Petkelniemi l. Piuhari
         1602-20    p   Jacob Ericss
         1621-34        Jöran Cnudss
         1635-36        Thomas Paulss [onko Vanhatalo?]
                          Clara Jacobsd
         1637-46        Eric Mattss
         1647-57    po  Michel Ericss Iso-Piuhari                                                                                1657          Teis
         58               Dorotea Marcusd
         1659-81        Jöran Jacobss Jylhä
                          Margareta
         1682-97    po  Jacob Jöranss Iso-Piuhari                                                                                1697          Teis
         98-03            Gertrud
         1704-25    po  Jöran Jacobss Iso-Piuhari                                                    21.9.1702    Teisko
                          Anna
                          Brita Ericsd Nikkilä                                                       3.2.1701     Teisko
                          Maria [Karjulasta]                                                         21.9.1702    Teisko
         1726-52    po  Jacob Jöranss Iso-Piuhari                       1700                                                     1773          Teis
                          Maria
         53-64            Caisa Jöransd                                 1703                                                     1776          Teis


    Hankala l. Vähä-Piuhari Pengonpohja Teisko

         1584-1623  p   Olof Ericss
         1624-44    p   Jöran Olofss
                          Margareta Larsd
         1645-76        Bengt Jöranss
                          Walborg
         1677-97    po  Johan Bengtss Hankala
                          Margareta
         1698-1724  po  Thomas Johanss Hankala                                                       13.5.1741    Teisko         1745          Teis 
                          Maria 
                          Margareta Henricsd Hannula                    1719                         13.5.1741    Teisko         1762          Teis 
         1725-39    vä  Michel Hanss                                                  Häme
                          Magdalena Henricsd                                                         1.1.1715     Teisko
                          Maria Thomasd


    Kulju l. Vikelä Pohja Teisko

         1540-52        Johan
         1553-74        Eric
         1575-84    p   Johan Ericss Kässä
         1585-1617      Bertil Ericss
         1618-57        Bertil Jacobss
                          Margareta Mårtensd
         1658-65    p   Matts Bertilss
                          Walborg
         1665           Christer Bertilss
         1665-94        Johan Henricss
                          Magdalena Jacobsd
         1695-1703  p   Bertil Johanss
                          Brita Jöransd
         1704-23    ve  Josef Johanss
                          Anna Henricsd                                 0.2.1673
         1724-42    p   Henric Josefss                                  1697                         25.6.1738      Teisko
                          Walborg
                          Anna Ericsd                                   1719                         25.6.1738      Teisko


    Tahlo Pohja Teisko

         1540-84        Marcus Olofss
         1585-1634      Jöran Henricss
         1635-57    p   Matts Jöranss
         58-59            Walborg Thomasd
         1660-1703  p   Johan Mattss
                          Lisa
         1704-27    p   Matts Johanss
                          Caisa Thomasd                                 1668
         1728-58    p   Jöran Mattss                                    1693                         27.12.1737   Teisko
                          Anna Jacobsd                                  1694                         28.12.1718   Hämeenkyrö     h 13.3.1737   Teisko
                          Brita Johansd                                 1716                         27.12.1737   Teisko


    Korpula Pohtola Teisko

         1540-43        Matts
         1544-52        Sylvester
         1553-69        Henric Olofss Korpelainen
         1570-84        Henric Mattss
         1585-1634  p   Per Henricss
         1635-38    p   Henric Perss
                          Brita Ericsd
  1 999                 autio
         1644-78        Matts Sigfridss
                          Walborg
         1679-1704  p   Matts Mattss
                          Magdalena
         1709-12    p   Thomas Mattss
                          Caisa Thomasd
         1722-25    p   Josef Thomass
                          Caisa
995 555  1726-47        Matts Jöranss Ylinen                            k 18.9.1691   Teisko         9.10.1710    Teisko         8.1.1752      Teisko
995 556                   Walborg Escilsd Kulkkila                      k 0.4.1689    Kuru           9.10.1710    Teisko         h 28.12.1768  Teisko


    Liuttu Pohtola Teisko

         1540-56        Johan Olofss
         1558-84    p   Matts Johanss
         1585-96    p   Matts Mattss
         1597-1600      Olof Hämäläinen
         1604-34        Escil Larss Hämäläinen
         1635-45        Björn Perss
                          Sunniva Persd
         1646-49    p   Henric Björnss
                          Sara
         1656-57        Cnud Anderss                                                                                             nihdiksi
                          Margareta
  1 999                 autio
         1665-84        Jöran Sigfridss                                                              1683
                          Brita                                                                                                  1679          Teis
                          Margareta                                                                  1683
         1685           Eric Henricss
         1686-1711      Thomas Jöranss
                          Maria
         1712           Jöran Thomass
                          Lisa Mattsd                                   1699
         1746-64        Michel Jöranss                                  1722                         26.12.1743   Teisko
                          Maria Mattsd                                  1714                         26.12.1743   Teisko


    Pänkälä Pohtola Teisko

         1540-43        Lars
         1544-84        Matts
         1585       p   Eric Mattss
         1586-1611      Henric Mattss
  1 999                 autio
         1614-35        Eric Perss
         36-37            Margareta Mattsd
         1638-65    II  Mårten Thomass
         1666-68        Thomas Sigfridss
         1669-97    p   Henric Thomass
                          Gertrud
                          Maria
         1698-1700  vä  Abraham Johanss
         01-04            Brita Henricsd
         1709-10        Jöran
                          Margareta
         1711-22        Johan Sigfridss
                          Agneta Escilsd                                1677
         1723-59    p   Matts Johanss                                   0.2.1704
                          Anna Thomasd                                  0.12.1689


    Pärri Pohtola Teisko

         1540-66        Henric
         1567-1606  p   Eric Henricss
         1607-39    p   Thomas Ericss
                          Brita Thomasd
         1640-91    p   Jacob Thomass
                          Caisa
                    vä  Matts
                          N. Jacobsd
         1692-97    po  Henric Mattss
         98-04            Caisa
         1709-39    po  Matts Henricss                                  9.2.1688                     11.5.1741    Teisko
                          Anna Henricsd [Kuusniemestä]                                               29.12.1707   Teisko
                          Walborg Johansd                               0.2.1706                     11.5.1741    Teisko


    Heikkilä Saarlahti Teisko

         1540-56        Cnud
         1558-1619      Eric Escilss Rotta
         1621-34        Eric Nilss Reikko
         1635-43    p   Sigfrid Ericss
                          Margareta Michelsd
         1644-68    vä  Henric Henricss
                          Elin Sigfridsd
         1669-82    vä  Mårten Henricss
                          Margareta Henricsd
         1683-96        Johan Henricss
         97               Margareta
  1 999                 autio
         1722-25        Thomas Thomass                                                               3.1.1709     Teisko
                          Maria Mattsd                                                               3.1.1709     Teisko
         1726-50        Anders Ericss                                   1703                         8.11.1724    Teisko
                          Anna Thomasd                                  1703                         8.11.1724    Teisko


    Löytänä Saarlahti Teisko

         1540-52        Henric
         1553-86    p   Eric Henricss
         1587-99    p   Escil Ericss
         1600-06    p   Thomas Escilss
         1607-21        Nils Bertilss
         1622           Sigfrid Ericss
         1623-36    p   Nils Sigfridss
         1637-67    p   Mårten Nilss                                                                 3.11.1658    Teisko
         68               Margareta Jöransd Runsas
         1669-76    II  Johan Josefss
         1677-97        Anders Mårtenss Heikkilä?
                          Margareta
  1 999                 autio
         1709-22        Matts Jöranss
                          Anna Thomasd
         1723-50    p   Henric Mattss                                   1702                         3.4.1727     Teisko
                          Maria Mattsd                                  0.12.1700                    3.4.1727     Teisko


    Rantala Saarlahti Teisko  kersantin puustelli

         1718-19        Johan Walmlöf                                                                                            21.1.1719
511 181  1721-22        Carl Perss Palmroth                             10.6.1702     Tukholma       5.3.1751     Teisko         2.9.1766      Ruovesi
511 182                   Hedvig Jacobsd Ruuth                          1694                         25.3.1723    Ruovesi        h 1.1.1749    Ruovesi
511 183                   Anna Catarina Nilsd Bergström                 27.7.1729     Huit           5.3.1751     Teisko         1796
         1722           Michel Gradke                                                 Ruotsi
604 567  1722-42        Simon Linman                                    1689                                                     h 28.5.1775   Keuruu
604 568                   Maria Ming
314 123  1742-45        Jacob Carl Johanss Gripenberg                   12.11.1721    Turk                                       18.3.1800     Luvia
710  33  1745-48        Gabriel Gustaf Carlss Granfelt                  8.7.1725      Kuru           25.8.1768    Sääksmäki      13.9.1800     Pirkkala
710  34                   Anna Lovisa Johansd Woivalenius               25.4.1744     Sääksmäki      25.8.1768    Sääksmäki      28.7.1809     Tampere
316  35  1748-51        Johan Wilhelm Conradss Becker                   5.10.1725     Ranta          1.11.1787    Ylöjärvi       16.7.1801     Ylöjärvi
316  36                   Charlotta Christina Rosling                   1737          Vesi           1.11.1787    Ylöjärvi       5.3.1790      Ylöjärvi
         1751-59        Anders Holmström                                                             11.9.1754    Keikyä
                          Helena Juliana Danielsd Tollet                17.2.1732     Keikyä         11.9.1754    Keikyä
853 955  1759           Christer Axel Carlss Granfelt                   11.2.1733     Kuru           16.12.1766   Lempäälä       25.3.1809     Lempäälä
853 956                   Anna Christina Pettersd Austrell              25.3.1743     Lempäälä       16.12.1766   Lempäälä       2.5.1815      Lempäälä
872 609  1759-67        Anders Conrad Conradss Becker                   4.4.1729      Rantasalmi     25.9.1752    Tampere        21.12.1767    Ruovesi
872 610                   Sara Lovisa Jacobsd Gadd                      31.7.1733     Tamp           25.9.1752    Tampere        2.12.1811     Tampere
326  31  1768-71        Henric Johan Christianss Spåre                  16.12.1718    Harj           23.10.1781   Eräjärvi       15.10.1800    Pälk
326  32                   Maria Ericsd Lind                             21.12.1721    Por            22.10.1751   Pori mlk       20.6.1780     Tyrv
326  24                   Elisabet Jacobina Jacobsd Boisman             1738                         23.10.1781   Eräjärvi       21.3.1802     Eräjärvi
872 705  1771-73        Adolf Magnus Odertss Gripenberg                 2.11.1751     Pälkäne        2.11.1780    Åbo            16.12.1828    Pori
872 706                   Charlotta Christina Olofsd Prytz              10.7.1754     Åbo            2.11.1780    Åbo            28.4.1817     Pori
573 655  1773-89        Nils Nilss Bergström                            9.1.1741      Huit           14.11.1769   Virrat
573 656                   Sofia Albertina Johansd Långhjelm             12.4.1755     Virr           14.11.1769   Virrat         17.4.1786     Teisko
         1789-90        Petter Öberg
         1790           Samuel Salomonss Salovius                       17.5.1752     Eurajoki       12.9.1776    Eurajoki       22.5.1832     Ikaalinen
                          Helena Eliasd Loman                           21.2.1754     Eurajoki       12.9.1776    Eurajoki       23.8.1824     Ikaalinen
881 531  1790-1808      Carl Lorentz Hermanss Schmidt                   14.8.1766     Mouhijärvi     1803                        2.11.1828     Tottijärvi
881 532                   Fredrica Juliana Adolfsd Skalm                24.6.1779     Nokia          1803                        Karkku        1837
         1810           Jacob Johan Gustafss Roth                       6.2.1772      Kihniö         14.11.1809   Kangasala      31.8.1839     Teisko
                          Ottiliana Elisabet Carlsd von Hausen          8.1.1775      Kang           14.11.1809   Kangasala      28.9.1844     Pori


    Vanhatalo Savo Teisko

         1580-99        Cnud Pekkainen
         1600-34    p   Paul Cnudss
         1635-46    p   Thomas Paulss     
                          Clara Jacobsd
         1649-68        Michel Mattss
                          Gertrud
         1669-97    p   Simon Michelss
                          Sofia
         1698-1721  p   Jöran Simonss
                          Maria Henricsd
         1722-35        Jacob Thomass
                          Sara Thomasd                                  1685


    Viitaniemi Savo Teisko

         1580-91        Matts Pekkainen
         1592-1600      Paul Cnudss
         1601-06        Matts Pekkainen
         1607-10        Eric
         1611-39    p   Per Ericss
         1640-76    p   Matts Perss                                                                  31.12.1648   Teisko
                          Lisa
                          Brita Ericsd [Orivedeltä]                                                  31.12.1648   Teisko
         1677-97    p   Michel Mattss
         98-00            Lisa
         1701-03    p   Johan Michelss
                          Caisa
         1704-17    p   Matts Johanss
         1718-52    ^^v Per Perss                                       1697                         5.6.1734     Teisko
                          Brita Michelsd
         53-54            Maria Mattsd                                  1.3.1715                     5.6.1734     Teisko


    Sääksi Sääksniemi Teisko

         1552-53        Nils Henricss
         1554-84    p   Matts Nilss
         1585-1605      Olof Thomass
         1607-18        Paul Larss
         1619-39        Carl Thomass
                          Margareta Jöransd
         1640-44    p   Eric Carlss
                          Margareta
         1645-46    la  Stefan Perss
                          Anna Carlsd
823 769  1647-69        Magnus Cnudss Wallaeus                          1615          Annerstad      1678                        h 26.9.1686   Tamp(Mess)
822 258                   Elisabet Christofersd                                                      1643                        1668/69       Tamp(Mess)
                          Margareta Turosd Thuronius                                                 1678                        > 1691
         1670-95        Henric Johanss
                          Brita
         1695-97    p   Eric Henricss
         98-99            Anna
         1700-02    II  Henric Clemetss
         1704-12    p   Henric Ericss
                          Caisa Johansd                                 0.11.1679
         1722-50    ve  Eric Ericss                                     1690
                          Hebla Josefsd                                 1691


    Mustaniemi l. Kaikari Teiskola Teisko

         1540-65        Per
         1566-1606  p   Johan Perss
  1 999                 autio
         1637           Bertil Perss
                          Brita Mattsd
         1639           Sigfrud Jacobss
         1643-44        Eric Grelss
                          Lastica
         1656-61        Bertil Larss
                          Sara
         1664-70        Simon Clemetss Mulinus [kappalainen]            162x          Turk                                       1691          Teis
                          Walborg Josefsd Gummerus                                                                               h 29.6.1706   Oriv
         1671-95        Jacob Jacobss
                        yhdistetty Teiskolaan


    Salo l. Lörpys Teiskola Teisko

         1540-84        Per
         1585-1606  p   Grels Perss
  1 999                 autio
                        yhdistetty Teiskolaan


    Teisko Teiskola Teisko

         1540-1601      Escil Grelss Teisko
         1602-34        Per Larss
         1635           Per Sigfridss
                          Walborg Jöransd
         1638-49        Henric Hanss Rainenius [kappalainen]
         1650           Cnud Anderss
                          Christina 
         1651           Thomas Sigfridss
                          Dorotea
         1652-61        Henric Marcuss
                          Lisa
                        yhdistetty Teiskolaan


    Teisko Teiskola Teisko

         1540-43        Anders
         1544-52        Bengt
300 420  1553-84        Mårten
300 419  1585-1606      Marcus Mårtenss
300 417  1607-34        Jöran Marcuss
300 415  1635-46    po  Jacob Jöranss Teisko
300 416                   Agneta Mattsd                                                                                          h 9.2.1673    Teisko
300 413  1649-79    vä  Johan Larss                                                                                              h 2.2.1679    Teisko
300 414                   Gertrud Jacobsd Teisko                                                                                 h 15.6.1684   Teisko
300 411  1680-94    po  Matts Johanss Teisko                            k 20.2.1648   Teisko                                     Paksulaan
300 412                   Walborg Andersd                                                                                        h 27.2.1726   Teisko
                        yhdistetty Teiskolaan


    Teiskola Teiskola Teisko  säteriratsutila

         1648-78        Wolmar Johanss von Schlippenbach                                                                         1678
         1678-83    po  Gustaf Wilhelm Wolmarss von Schlippenbach
856 951  1684-1705      Johan Mattss Spofvenhielm                       1650                                                     30.5.1705     Lemp
856 952  05-19            Sara Michelsd Gyldenstolpe                                                                             h 22.3.1719   Lempäälä
953 215  1720-3x        Gustaf Gustafss Montan                          7.10.1693     Sääksmäki                                  < 1741
953 216                   Catarina Juliana Hansd Bäck                                                                            > 1725


    Paksula Terälahti Teisko

         1540           Nils
         1541-84        Bertil Paksu
         1585-1606      Cnud Johanss
         1607-34    p   Jöran Cnudss
         1635-57    p   Matts Jöranss
                          Gertrud
         1658-59    p   Jöran Mattss                                                                 10.6.1649    Teisko?
         1660-77    la  Jöran Larss Toikko                                                           26.2.1654    Teisko
                          Brita Mattsd Paksula                                                       26.2.1654    Teisko
         1679-87        Eric Jöranss
                          Caisa
300 411  1688-1702      Matts Johanss Teisko                            k 20.2.1648   Teisko                                     h 2.2.1715    Teisko
300 412                   Walborg Andersd                                                                                        h 27.2.1726   Teisko
300 409  1704-28    po  Josef Mattss Paksula                            k 25.1.1673   Teisko         31.3.1701    Teisko         h 7.4.1751    Teisko
300 410                   Maria Jöransd Rikala                          k 3.5.1682    Teisko         31.3.1701    Teisko         h 10.1.1742   Teisko
         1729-54    p   Matts Josefss                                   1702
                          Maria Mattsd                                  0.12.1703


    Pöllölä Terälahti Teisko

         1540-52        Olof Pöllö
         1553-84    p   Per Olofss
         1585-99        Michel Sigfridss
         1600-01        Matts Henricss
         1602-24        Olof
         1625-39    p   Grels Olofss
                          Agneta Persd
         1643-75    vä  Christer Paulss
                          Caisa Grelsd
         1676-84    p   Thomas Christerss
                          Caisa
                    ve  Jöran Christerss
         85-91            Margareta
         93-94      ty  Christina Jöransd
         1695-1700  ve  Matts Jöranss
         01-04            Anna
         1709-12    vä  Henric Mattss                                                                1.11.1705    Teisko
                          Margareta Mattsd Pöllölä                      k 11.7.1686   Teisko         1.11.1705    Teisko
         1722-41        Mårten Mattss                                   1693
                          Brita Thomasd                                 1693


    Frantsi Tuhria Teisko

         1540-43        Michel Jurvala
         1544-52        Lars Ukaa
         1553-56        Escil Ukaa
         1557-1608      Frans Thomass Ukaa
         1609-35    p   Eric Franss
                          Ursula Nilsd
         1636-44    p   Thomas Ericss
                          Margareta Mårtensd
         1645-87    p   Eric Thomass
                          Walborg
         1688-1702  p   Bertil Ericss
                          Walborg
         1704-12    vä  Johan Franss
         1722-45    p   Jöran Johanss                                   0.2.1694
                          Christina Bertilsd                            0.5.1684


    Tuhria Tuhria Teisko

         1540-43        Michel
         1544           Lars
         1553-99        Michel
         1600-08    p   Thomas Michelss
         1609-20        Johan
         1621-45        Brusius Mattss
                          Margareta Mattsd
         1646-94    p   Nils Brusiuss
                          Agneta
                          Maria
         1695-97    p   Henric Nilss
         98-03            Maria
         1704-27    p   Eric Henricss                                                                27.12.1703   Teisko
                          Lisa Jacobsd [Jutilasta]                                                   27.12.1703   Teisko
         1728-53    p   Johan Ericss                                    1705                         2.2.1730     Teisko
                          Margareta Jacobsd                             1709                         2.2.1730     Teisko


    Uskali Uskali Teisko

         1557-1600      Simon
         1608-24        Matts
         1625-35    p   Matts Mattss
                          Gertrud Sigfridsd
         1636-68    p   Cnud Mattss
                          Margareta
         1669-89    p   Mårten Cnudss                                                                19.5.1651    Teisko
                          Walborg [Kankaantaasta]                                     Noki           19.5.1651    Teisko
         1690-98    v   Eric Cnudss
                          Anna
         1700-26    p   Matts Ericss
                          Caisa
         1727-48    p   Jöran Mattss                                                                 9.6.1715     Teisko         1748          Teis
         49-65            Agneta Henricsd                               1695                         9.6.1715     Teisko


    Alanen Vattula Teisko

         1540-52        Olof
  1 999                 autio
         1609-34        Henric Paulss
         1635-37    p   Matts Henricss
                          Anna Simonsd
         1638-68    p   Matts Mattss
                          Caisa Marcusd
         1669-78    p   Jacob Mattss
         79-80            Agneta
         1681       ve  Anders Mattss
                          Brita
         1682-92        Eric Jöranss [seppä]
         93               Brita
         1694-97    p   Mårten Ericss
  1 999                 autio
         1700-12        Anders Mattss                                   1657                                                     h 21.6.1713   Teisko
                          Caisa                                                                                                  h 12.9.1731   Teisko
                          Christina
         1722-58    p   Jacob Anderss                                   0.6.1697                     26.12.1751   Teisko         h 20.2.1774   Teisko
                          Maria Thomasd                                 1694                                                     h 1.4.1744    Teisko
                          Lisa Ericsd                                   1701                         26.12.1746   Teisko         h 7.4.1751    Teisko
                          Maria Johansd                                 1727                         26.12.1751   Teisko


    Ylinen Vattula Teisko  vänrikin puustelli

         1540-43        Lars
  1 999                 autio
993 709  1625-35        Sigfrid Larss                                                                                            1.3.1665      Teisko
993 710                   Anna Ericsd
993 707  1636-68    po  Jöran Sigfridss Ylinen                                                                                   h 16.4.1675   Teisko
993 708                   Walborg Henricsd                                                                                       h 22.4.1655   Teisko
993 705  1669-1701  po  Sigfrid Jöranss Ylinen                          1632          Teis           6.3.1659     Teisko         h 2.8.1708    Teisko
993 706                   Walborg Bertilsd Rikala                                                    6.3.1659     Teisko

         1721-22        Jonas Ekman                                                   Ruotsi
         1722-27        Paul Johan Schrippen                                          Viro                                       18.7.1744
                          Anna Sofia Kallman
558  57  1727-41        Elias Nordman                                                                k 23.4.1749  Vesilahti
558  58                   Elisabet Paulinus                             1695                         28.11.1725   Ulvila         16.1.1748     Kangasala
865 560                   Christina Carlsd Hacks                        1708          Häme           k 23.4.1749  Vesilahti
604 569  1741-51        Nils Bergström                                  30.6.1692     Ruotsi                                     2.6.1751      Teis
604 570                   Sara Arfzlind                                 31.12.1703                                               27.8.1757     Ruovesi
412 323  1751-55        Jacob Johan Ottoss Weissman                     12.12.1718    Moskova
412 324                   Ulrica Eleonora Carlsd Jack                   1734          Keri                                       11.4.1789     Luvia
316  33  1755-60        Petter Gustaf Ottoss von Dellvig                25.4.1713     Tobolsk        25.3.1766    Kangasala      6.4.1791      Kangasala
316  93                   Eva Maria Ernstsd Hästesko                    1710                         1739                        4.1.1750      Hart
316  58                   Sofia Dorotea Carlsd Fock                     8.9.1730      Laitila        25.3.1766    Kangasala      11.8.1791     Kangasala
316  35  1760-66        Johan Wilhelm Conradss Becker                   5.10.1725     Ranta          1.11.1787    Ylöjärvi       16.7.1801     Ylöjärvi
316  36                   Charlotta Christina Rosling                   1737          Vesi           1.11.1787    Ylöjärvi       5.3.1790      Ylöjärvi
711 107  1766-68        Carl Otto Johanss von Pfaler                    13.3.1730     Pirk                                       16.3.1768     
857 455  1768-69        Casper Johan Jacobss Roupé                      23.8.1731     Jälluntofta    26.12.1775   Suoniemi       28.1.1793     Suon
857 456                   Catarina Maria Carlsd von Konow               13.11.1757    Kiikka         26.12.1775   Suoniemi       3.5.1806      Hämeenl
316  63  1769-75        Reinhold Johan Reinholdss Apolloff              20.6.1744     Elimäki        31.8.1774    Hämeenlinna    14.9.1807     Ruovesi
316  64                   Helena Catarina Mattsd Wiander                7.8.1750      Hämeenlinna    31.8.1774    Hämeenlinna    30.11.1830    Tamp
         1775-79        Carl Gustaf Jacobss Carlquist                   2.3.1727      Sysm           18.11.1746   Nederluleå     9.5.1804      Pori
                          Helena Ruthström                              3.2.1728                     18.11.1746   Nederluleå     29.9.1806     Tampere
857 459  1779-80        Adolf Fredric Fahlstedt                         4.11.1751     Södermanland   6.11.1777    Kokemäki       9.10.1789     Rant
857 460                   Johanna Charlotta Fransd von Knorring         1.5.1758      Köyliö         6.11.1777    Kokemäki       10.3.1829     Tampere
412 629  1780-83        Petter Petterss Sneck                           11.4.1730     Vampula        16.8.1768    Karkku         1.12.1796     Karkku
412 630                   Christina Pettersd Hornborg                   20.9.1747     Karkku         16.8.1768    Karkku         14.12.1816    Karkku
555 463  1783-93        Eric Johan Carlss Procopé                       27.5.1716     Länsipohja     19.3.1749    Köyliö         24.10.1795    Koke
555 464                   Christina Catarina Nilsd von Pfaler           21.4.1727     Nokia          19.3.1749    Köyliö         19.5.1798     Koke
         1793-94        Gustaf Sebastianss von Otter                    30.4.1775     Händene                                    19.3.1820     Tukholma
314 137  1794-95        Carl Constantin Odertss Gripenberg              9.5.1771      Ulvila         28.12.1802   Hämeenl        2.1.1821      Ulvila
314 138                   Ulrica Elisabet Jonasd af Enehjelm            3.9.1783      Hämeenlinna    28.12.1802   Hämeenl        25.8.1827     Hämeenlinna
         1795-96        Axel Ludvig Johanss Lagermarck                  17.12.1763    Pori mlk                                   17.3.1844     Pori mlk
607 287  1796           Gustaf Constantin Fredricss von Kothen          28.1.1771     Ruovesi        11.11.1794   Ahlainen       23.3.1815     Åbo
607 288                   Gustafa Maria Carlsd Weissman                 16.6.1772     Loimaa         11.11.1794   Ahlainen       1.5.1839      Pori
         1796-1801      Axel Fredric Båga                               24.3.1755
314 141  1801-04        Anders Johanss Gyllenbögel                      29.11.1770    Kokemäki       8.10.1805    Pori(Ulvila)   25.9.1852     Åb
314 142                   Johanna Elisabet Mårtensd Stengrund           13.9.1778     Pori           17.1.1800    Pori           28.10.1803    Pori mlk
314 144                   Sofia Elisabet Gustafsd von Konow             10.6.1786     Mouhijärvi     8.10.1805    Pori(Ulvila)   4.9.1852      Åb
412 329  1804-06        Carl Carlss Palmroth                            13.5.1753     Ruovesi        27.12.1791   Kangasala      12.7.1839     Ruovesi
412 330                   Elisabet Fredrica Johansd Florin              25.5.1774     Ruovesi        27.12.1791   Kangasala      9.6.1829      Ruovesi
330  20  1806-10        Gustaf Carlss Krook                             21.10.1765    Uusikaupunki   26.7.1804    Tyrvää         30.3.1824     Kiikka
330  19                   Anna Margareta Johansd Sanmark                18.2.1775     Tyrv           26.7.1804    Tyrvää         6.10.1815     Tyrvää


    Ylinen Vattula Teisko  lb.

995 587  1702-12    po  Jöran Sigfridss Ylinen                          k 19.8.1660   Teisko         1701                        h 21.2.1742   Teisko
995 588                   Brita                                                                      1690                        h 1699        Teisko
                          Margareta                                                                  1701


    Pirilä Värmälä Teisko

         1540-43        Eric
         1544-84    p   Clemet Ericss
         1585-99        Johan Johanss
         1600-05        Jöran Jöranss
         1606           Thomas Johanss
         1607-34        Birger Brunsvijk
         1635-68    p   Johan Birgerss
                          Magdalena
         1669-76    vä  Henric Simonss                                                               2.5.1658     Teisko
                          Sofia Johansd                                                              2.5.1658     Teisko
         1677-78    p   Eric Henricss
         1679-1704  ve  Jöran Henricss                                                               1680-81
                          Maria/Margareta                                                            1680-81
         1709-23        Matts Thomass
                          Lisa Mattsd
         1724-38    p   Paul Mattss                                     0.1.1697
                          Brita Michelsd                                1703


    Värmälä Värmälä Teisko  ratsutila

         1540-67        Bertil
         1568       p   Johan Bertilss
         1569-1606  v   Jacob Bertilss
         1607-12        Michel Larss
235 551  1613-34        Jacob Henricss
235 552  35-38            Lisa Clemetsd                                                                                          h 30.3.1687   Teisko
         1640-68    II  Paul Thomass                                                                                             h 12.1.1679   Teisko
235 549  1669-75    vä  Matts Nilss                                                                                              h 6.1.1678    Teisko
235 550                   Brita Jacobsd Värmälä
235 547  1693-1705  vä  Matts Anderss                                   1646                                                     h 10.2.1740   Teisko
235 548                   Walborg Mattsd Värmälä                        k 1.6.1662    Teisko                                     h 5.1.1732    Teisko
235 505  1706-45    po  Matts Mattss Värmälä                            k 8.2.1681    Teisko         7.4.1701     Teisko         h 11.6.1749   Teisko
235 506                   Sofia Jacobsd Nalli                           k 15.2.1680   Teisko         7.4.1701     Teisko         29.5.1759     Teisko


    Iso-Kartano Värmälä Teisko  ratsutila

995 523  -1779      po  Johan Ericss (Värmälä)                          k 5.2.1731    Teisko         22.5.1751    Teisko         21.5.1787     Teisko
995 524                   Walborg Mattsd Korpula                        9.5.1728      Teisko         22.5.1751    Teisko         19.10.1805    Teisko
995 503  1780-1804  po  Matts Johanss Iso-Kartano                       23.10.1759    Teis           30.6.1782    Messukylä      23.5.1804     Teisko
995 504                   Lena Michelsd Ilola                           13.12.1758    Messukylä      30.6.1782    Messukylä      3.7.1826      Teisko


    Jussila Monaala Tyrväntö  ratsutila

999 557                 Henric Jacobss Jussila                                                                                   1731          Tyrv
999 558                   Anna Jöransd                                  1683                                                     25.3.1753     Tyrväntö
999 555             po  Gabriel Henricss Jussila                        1705          Tyrv           26.3.1732    Pälkäne        1776          Tyrv
999 556                   Lisa Thomasd Mustala                          28.10.1711    Pälkäne        26.3.1732    Pälkäne        3.6.1784      Tyrväntö
999 545             po  Eric Gabrielss Jussila                          1743          Tyrv           1769                        h 5.4.1789    Tyrväntö
999 546                   Anna Mattsd                                   19.10.1744    Tyrv           1769                        h 5.4.1789    Tyrväntö


    Seppälä Mälkiäinen Tyrväntö  ratsutila

253 373                 Jacob Jöranss                                   1683                                                     1743          Tyrväntö
253 374                   Maria Mårtensd                                                                                         h 26.1.1738   Tyrväntö
253 187             po  Claus Jacobss Seppälä                           1719          Tyrv                                       14.7.1789     Tyrväntö
253 188                   Beata Gustafsd                                1723                                                     16.7.1789     Tyrväntö
253  93             vä  Johan Thomass
253  94                   Beata Clausd Seppälä                          k 29.9.1748   Tyrväntö


    Klemola Parola Tyrväntö  Lb.

999 531                 Eric Aronss                                     1722
999 532                   Caisa Hansd                                   1728                                                     1802          Tyrv
999 501             vä  Matts Johanss                                   1748          Tyrv           1772                        7.3.1826      Sääksmäki
999 502                   Maria Ericsd Klemola                          k 11.8.1749   Tyrväntö       1772


    Laurila Retula Tyrväntö  ratsutila

999 539                 Johan Ericss Jussila                            19.4.1779     Tyrväntö       29.12.1803   Sääksmäki      29.11.1831    Tyrväntö
999 540                   Caisa Henricsd Iso-Nikkilä                    27.11.1783    Sääksmäki      29.12.1803   Sääksmäki      23.4.1864     Tyrv
999 535             vä  Carl Adamss Heiskala                            19.8.1802     Hauho          1834         Tyrv           24.9.1867     Tyrv
999 536                   Ulrica Johansd Laurila                        19.12.1816    Tyrväntö       1834         Tyrv           2.2.1880      Tyrv
999 533             po  Edvard Carlss Laurila                           14.6.1841     Tyrväntö       13.6.1871    Hauho          28.11.1906    Tyrv
999 534                   Hilda Justina Wilhelmsd Iso-Köykkä            13.11.1850    Hauho          13.6.1871    Hauho          4.10.1926     Tyrv


    Vanhatalo Tokeensuu Tyrväntö

997 723                 Thomas Thomass
997 724                   Gertrud
997 721             vä  Johan Henricss Kärsälä                          1683          Hatt                                       1743          Tyrvän
997 722                   Brita Thomasd Vanhatalo                       1683                                                     11.1.1759     Tyrväntö


    Vanajanniemi Tyrväntö  Lb.

997 681                 Eric Ericss                                     1710          Tyrvän         21.10.1744   Tyrväntö       10.12.1788    Tyrväntö
997 682                   Ingeborg Johansd Vanhatalo                    0.6.1721      Tyrvän         21.10.1744   Tyrväntö       14.1.1794     Tyrväntö


    Holmi 1 Valkeala

708 225  1728-39        Zacarias Mattss Tammelinus                      25.3.1695     Tammela        8.2.1753     Virolahti
708 226                   Beata Barck                                   1693                         29.9.1718    Mouhijärvi     2.1.1752      Virolahti
708 249                   Anna Mattsd Oxman                             1708                         8.2.1753     Virolahti      29.12.1763    Virolahti


    Heikkilä Kankaantaka Vanaja  ratsutila

999 581                 Lars Henricss                                                                                            1717          Vanaja
999 582                   Anna Andersd                                                                                           h 22.10.1721  Vanaja
999 575             vä  Matts Henricss Hakinmäki                        1669          Hatt           28.12.1701   Vanaja         h 23.8.1741   Vanaja
999 576                   Anna Larsd Heikkilä                           k 26.2.1685   Vanaja         28.12.1701   Vanaja         5.5.1764      Vanaja
999 573             po  Sigfrid Mattss Heikkilä                                                      27.12.1745   Hauho
999 574                   Anna Johansd Köykkä                           20.9.1727     Hauho          27.12.1745   Hauho          6.3.1767      Vanaja


    Maunu Hauhuu Virrat

         1567-85        Clemet Mattss
         1586-92        Magnus Anderss Huotari
  1 999                 autio
         1649-55        Henric Perss
                          Dorotea
         1656-69    po  Thomas Henricss Maunu
                          Lisa
         1670-84    ve  Mårten Henricss Maunu
                          Caisa
         1685-96        Lars Jacobss Selkä-Nuuttila [seppä]
                          Margareta Mattsd
         1697-1702  po  Johan Larss Maunu                                                                                        sotaan
                          Walborg
                    ve  Henric Larss Maunu
                          Caisa Thomasd
         1703-28    po  Johan Henricss (Maunu)                                                       1.12.1707    Ruovesi
                          Brita Persd Peska                                                          1.12.1707    Ruovesi
         1729-53    po  Per Johanss Maunu                               1710                                                     1790          Virr
                          Anna Jacobsd                                  1709                                                     1785          Virr


    Niemi l Morriniemi Hauhuu Virrat

         1564-92        Jacob Jacobss Morri
  1 999                 autio
         1600-05        Paul Lättäinen l. Lettinen
         1606-10        Matts Mononen
         1613-19    po  Jöran Mattss Mononen
         1621-37        Lars Larss [Visuvedeltä]
                          Magdalena Thomasd
         1638-51    po  Stefan Larss Niemi
                          Brita Andersd
         1652-72    ve  Johan Larss Niemi                                                                                        1672          Virr
         73-75            Walborg Mårtensd Melanen
                        jako


    Morri Hauhuu Virrat

         1676-90    ^p  Henric Stefanss Niemi
         91-92            Caisa Henricsd Melanen
         1693-1702  po  Matts Henricss Morri                                                                                     sotaan
                          Brita Henricsd
         03-04            Beata Johansd Simonen
         1705-09    po  Henric Mattss Morri
                          Maria Jöransd Myry                            1685                         24.5.1705    Pohjaslahti    1742          Virr
                          Maria Henricsd                                1709                                                     1784          Virr
         1710-23        Niemen
         1724-34    sa  Henric Mattss Morri
                          Maria Jöransd Myry                            1685                         24.5.1705    Pohjaslahti    1742          Virr
                          Maria Henricsd                                1709                                                     1784          Virr


    Niemi Hauhuu Virrat

         1682-1712  po  Johan Johanss Niemi                                                          3.10.1710    Ruovesi        1725          Virr
                          Walborg Andersd Mononen
                          Brita Johansd                                                                                          1710          Virr
                          Margareta Mattsd                                                           3.10.1710    Ruovesi
         1722-39    vä  Thomas Larss                                                                                             1756          Virr
                          Brita Johansd Niemi


    Raski l. Braski Hauhuu Virrat

         1564-85        Eric Raski [Praski]
         1586-1603  p   Michel Ericss Raski
         1604-11    p   Simon Michelss Raski
         1612-30    ve  Jöran Michelss Raski
                          Helga Olofsd
         1634-42    p   Per Jöranss
                          Magdalena Bertilsd
         1643-51    ve  Thomas Jöranss
                          Margareta Grelsd                                                                                       1666          Virr
         1652-68    sa  Per Jöranss
                          Magdalena Bertilsd
         1669-96    vä  Henric Mårtenss
                          Agneta Persd
         1697-1724  p   Per Henricss                                    1661                         25.9.1698    Virrat         1743          Virr
                          Caisa
                          Helga Larsd                                                                                            1697          Virr
                          Ingeborg Thomasd Hanho                        1675                         25.9.1698    Virrat         1740          Virr
         1725-52    p   Anders Perss                                    1702                                                     1786          Virr
                          Anna Henricsd                                 1701                                                     1768          Virr


    Siikala l. Siikaniemi l. Knuuttila Hauhuu Virrat

         1570-71        Tiburtius Paulss
         1572           Michel Larss
         1573-77        Mårten Kekkonen
         1578-92        Matts Kekkonen
  1 999                 autio
         1600-30        Cnud Henricss [seppä]
         1631-44    p   Henric Cnudss
                          Anna Olofsd
         1645-77    p   Henric Henricss
                          Brita Larsd Patala
         1678-82    p   Johan Henricss                                                                                           sotaan
                          Anna
                          Walborg
         1683-86    ve  Cnud Henricss
                          Brita
         1687-1704  la  Jöran Jacobss
                          Brita Henricsd
         1705-30    ^v  David Johanss                                                                1.1.1698     Virrat
                          Brita Cnudsd                                  1677                         1.1.1698     Virrat         1742          Virr


    Viinikka Hauhuu Virrat

         1567-88        Jacob Viinikka
  1 999                 autio
         1605-24        Jöran Thomass Viinikka
         1625-30    p   Matts Jöranss
         1634-49        Henric Stefanss                                                                                          1667          Virr
                          Walborg Mattsd
         1634-81    ve  Grels Stefanss                                                                                           1684          Virr
                          Walborg Jacobsd
         1682-88    p   Henric Grelss                                                                                            1688          Virr
                          Brita Mattsd
         1689-1701      Johan Stefanss Niemi
                          Sunniva Jacobsd
         1702-28    p   Matts Johanss
                          Magdalena Henricsd Viinikka
                          Walborg
         1729-37    p   Thomas Mattss
                          Christina Josefsd Nenonen                                                  27.12.1716   Ruovesi
                          Caisa


    Haapasalmi l. Rantala Jäähdyspohja Virrat

         1573-99        Per Mattss
         1600-30    p   Lars Perss
                          N. Olofsd Uotila
                        jako


    Rantala Jäähdyspohja Virrat

         1631-49    p   Jöran Larss
                          Brita Larsd
                          Margareta
         1650-62    p   Johan Jöranss
                          Elin Larsd
         1663-82    ve  Henric Jöranss
                          Margareta
         1683-1721  p   Michel Henricss                                                                                          1727          Virr
                          Walborg Jacobsd                                                                                        1728          Virr
         1722-27    p   Johan Michelss                                  1694                                                     Visuvesi Ranta-Pusu
                          Agneta Jöransd Ala-Herranen                   1682


    Paavola l. Karsaantaival Jäähdyspohja Virrat

         1613-37    ve  Paul Perss [lukkari]
         1638-64    p   Jacob Paulss
                          Anna Larsd
         1665-86    p   Jacob Jacobss
                          Anna
         1676-1702  p   Jöran Jacobss
                          Caisa
                    la  Josef Mattss Hyyrylä
                          Anna Jacobsd Paavola
         1703-09    II  Matts Mattss
         1710-41    p   Henric Josefss                                  1691                                                     1768          Virr
                          Agneta Persd Lahti                                                                                     1753          Virr


    Heikkilä Jäähdyspohja Virrat

         1564-79        Eric Cnudss
         1580           Jacob Larss
         1581-83    v   Eric Larss
         1586-1605      Jöran Larss [Visuvedeltä]
         1606-45    p   Henric Jöranss
                          N. N.                                                                                                  1614          Virr
                          Caisa Cnudsd
                        jako


    Heikkilä Jäähdyspohja Virrat

         1646-61    sa  Henric Jöranss
                          N. N.                                                                                                  1614          Virr
                          Caisa Cnudsd
         1662-73    p   Per Henricss Jähdys
                          Walborg
         1674-97    p   Eric Perss
                          Walborg
         1698-1712  ve  Thomas Perss
                          Brita Jacobsd Salmi [Kolkinlahti]
         1722-34    vä  Sigfrid Michelss                                                                                         1734          Virr
                          Anna Thomasd                                  1698                         1735         Virr           1766          Virr
         1735-49    II  Mårten Ericss                                   1701                         1735         Virr           1770          Virr


    Heikkilä Jäähdyspohja Virrat

         1646-49    ve  Matts Jöranss
                          Caisa Henricsd
         1650-70    p   Henric Mattss                                                                                            1670          Virr
                          Brita Mattsd
         1671-75    ve  Johan Mattss
                          Gertrud
         1676-1712  ^v  Mårten Michelss Kapee                                                        1676         Virr
                          Anna Henricsd                                                              1676         Virr
         1722-42    p   Matts Mårtenss                                  1695                         28.10.1718   Pohjaslahti    1760          Virr
                          Brita Eliasd Makkonen                                                      28.10.1718   Pohjaslahti


    Knuuttila Jäähdyspohja-Rautavesi Virrat

         1571-85        Johan Ula
         1586-88        Cnud Olofss
         1589-1629  ^p  Cnud Johanss Uula
                        jako


    Lahti-Nuuttila Jäähdyspohja-Rautavesi Virrat

         1630-35    p   Henric Cnudss
         36-43            Walborg Nilsd
         1655-84    p   Marcus Henricss
                          Walborg Bengtsd
                          Brita
         1685-92    p   Henric Marcuss                                                                                           Isokyrö
                          Beata Henricsd Härkönen
         1693-1728  ve  Clemet Marcuss
                          Brita/Beata Henricsd
         1720-53    p   Anders Clemetss                                 1702                                                     1782          Virr
                          Brita Mattsd                                                                                           1756          Virr
                          Caisa Thomasd                                 1730


    Selkä-Nuuttila Jäähdyspohja-Rautavesi Virrat

         1630-39    p   Jacob Cnudss [suutari]
                          Magdalena Jacobsd                                                                                      1684          Virr
         1640-75    p   Eric Jacobss
                          Sara Larsd
         1676-84    ve  Lars Jacobss                                                                                             Maunulle
                          Margareta Mattsd
         1676-84    ve  Johan Jacobss
                          Walborg
                        Lahti-Nuuttilan
         1702           Johan Thomass (Lahti-Nuuttila)                                                                           sotaan
         03-09            Magdalena Cnudsd Siekkinen
         1710-36        Josef Johanss [Siekkiseltä]                     1677                                                     1764          Virr
                          Maria Henricsd Mikkola-Nojonen                                                                         1736          Virr


    Uotila Jäähdyspohja-Rautavesi Virrat

         1565-85        Olof Ula
         1586-1602      Olof Johanss Ula
         -1619          Olof Mattss
         1620-37    p   Nils Olofss
                          Caisa Jöransd
         1638-79    vp  Matts Thomass                                                                                            1681          Virr
                          Ragnhild Andersd
                          Caisa Simonsd
         1680-89    p   Olof Mattss
                          Agneta Clemetsd
         1690-97    p   Clemet Olofss                                                                                            Pohjanmaa
                          Margareta Johansd
         1698       ve? Thomas Olofss [siltavouti]
                          Caisa
         1700-01        Jöran Henricss Tallinen [lukkari]
                          Margareta Johansd
         1702       la  Johan Johanss [lukkari]                                                                                  sotaan
         1702-37        kappalaisen


    Heikkilä Kurjenkylä Virrat

         1706-13        Jöran Michelss (Kurki)                          1660                         23.12.1717   Ilmajoki       h 10.3.1728   Peräseinäjoki
                          Lisa Mattsd Leppälä                           1661          Virr           21.9.1698    Ilmajoki       h 4.8.1717    Peräseinäjoki
                          Margareta Henricsd Latva-Loppi                k 6.3.1692    Ilmajoki       23.12.1717   Ilmajoki       31.5.1764     Peräseinäjoki
  1 999                 autio
         1733-44        Anders Hanss                                    0.12.1698
                          Lena Johansd Peurala                          6.1.1705      Ilma


    Kurki Kurjenkylä Virrat

         1593-94        Per Henricss Haajanen
         1600-34    p   Bertil Perss Haajanen
         1640-54        Olof Laitinen
  1 999                 autio
         1663-64    sa  Olof Laitinen
         1669-74        Per Mårtenss Laitinen
                          N. N.
         75-76            Anna Bertilsd
         1679-99    p   Matts Perss
                          Agneta Mattsd
                          Walborg Mattsd
         1700-19    p   Jacob Mattss                                    0.7.1664                                                 0.3.1744      Virr
                          Caisa
                          Margareta                                     0.7.1682                                                 0.10.1751     Virr
         1722-37    p   Jöran Jacobss Kurki                             27.4.1700     Virr                                       0.2.1738      Virr
                          Agneta Henricsd Rinta-Loppi                   27.12.1708    Ilma                                       25.1.1795     Virr


    Leppälä l. Leppänen Kurjenkylä Virrat

         1593           Per Leppänen                                                  Lepp
         1600-01        Anders Leppänen
         1602-16    p   Per Anderss Leppänen
         1617-19    p   Escil Perss Leppänen
         1620-23        Olof Leppänen
         1624-38    sa  Escil Perss Leppänen
         1640-47        Jacob Larss Rämönen                                                                                      sotaan
         1652       sa  Jacob Larss Rämönen
         1663-73        Thomas Mattss
                          Agneta Mårtensd Leppänen                                    Ikaa?
         1674-96    p   Matts Thomass
                          Agneta Johansd
         1697-1719  p   Anders Mattss                                   0.11.1675     Virr                                       9.3.1742      Virr
                          Maria Mattsd                                  0.3.1676                                                 20.9.1767     Virr
         1722-59    p   Johan Anderss                                   1.6.1699      Virr           19.6.1763    Virrat         6.9.1778      Virr
                          Anna Mattsd                                   1699                                                     1760          Virr
                          Regina Jacobsd Autio                          28.8.1737     Ruov           19.6.1763    Virrat


    Seinäjärvi Kurjenkylä Virrat

         1690-1700      Matts Thomass
                          Sofia Persd Kurki
         1701-07    p   Grels Mattss Swan e Seinäjärvi                                                                           5.2.1719      Jämtlanti
                          Margareta Stefansd Olkkonen                   0.6.1676      Alav                                       8.5.1745      Laih
         1708-11    ve  Henric Mattss Seinäjärvi                        0.6.1689                     28.12.1711   Ruovesi        1758          Virr
                          Walborg Johansd Ala-Mononen                   19.2.1688     Ruov           28.12.1711   Ruovesi        h 16.1.1780   Virr
         1712       ve  Carl Mattss Kempe e Seinäjärvi                  0.12.1677                    27.12.1700   Ilmajoki       4.3.1763      Virr
                          Margareta Jöransd                             0.5.1671                     27.12.1700   Ilmajoki       22.10.1739    Virr
         1719-39    sa  Henric Mattss Seinäjärvi                        0.6.1689                     28.12.1711   Ruovesi        1758          Virr
                          Walborg Johansd Ala-Mononen                   19.2.1688     Ruov           28.12.1711   Ruovesi        h 16.1.1780   Virr


    Liedenpohja Liedenpohja Virrat

         1570-83        Per Hukkainen
         1589-1603  p   Olof Perss Hukkainen
  1 999                 autio
         1606-13        Henric Leviäinen
         1614-19    p   Cnud Henricss Leviäinen
         1620-35    ve  Jöran Henricss Leviäinen
                          Agneta Olofsd
         1636-77    vä  Jöran Christerss
                          Margareta Jöransd                                                                                      1669          Virr
                          Clara Bertilsd                                                             1669                        1670          Virr
                          Maria
         1678-96    p   Jöran Jöranss                                                                                            1696          Virr
                          Agneta                                                                                                 1684          Virr
                          Barbara
         1697       ve  Henric Jöranss                                                                                            1696          Virr
                          Maria
                        jako


    Ala-Liedenpohja l. Skriivari Liedenpohja Virrat

         1700-02        Henric Skrivare
         03-08            Walborg Johansd?
         1707-33    vä  Gustaf Gabrielss                                1682          Alavu          1738         Ähtär          1763
                          Maria Henricsd
                          Susanna Olofsd Hankola                                                     1738         Ähtär


    Ylä-Liedenpohja Liedenpohja Virrat

         1698-1722      Matts Henricss Ikkala
                          Maria
                    vt    Margareta Jacobsd (Liedenpohja)
         1723-42    p   Henric Mattss                                                                1733         Virr
                          Maria
                          Margareta Hansd Härkönen                                                   1733         Virr


    Tulijoki Liedenpohja Virrat

         1567-79        Nils Johanss
         1580-85        Paul Hirvi
         1586-90        Johan Nilss
  1 999                 autio
         1603-24        Jacob Kahra
         1625-45    p   Bengt Jacobss
                          Gertrud Paulsd
  1 999                 autio
         164x-5x        Jöran Bertikss
  1 999                 autio
         1658-83        Anders Henricss Härkönen
                          Margareta
         1684-94    vä  Thomas Michelss
                          Margareta Andersd
         1695-96    p   Johan Thomass
                          Agneta
         1697           Eric Ericss
                          Walborg
         1698-1727      Henric Thomass
                          Sofia Henricsd
         1728-30    vä  Eric Mattss Ikkala                                                                                       Alavus Sytelä
                          Maria Henricsd
         1731-55    ^p  Henric Henricss                                 1711                         30.9.1764    Virrat         1793          Virr
                          Maria Ericsd Olkkonen                         1711          Alavu          31.1.1731    Alavus         1763          Virr
                          Sofia Simonsd Linman                          1733                         30.9.1764    Virrat         1798          Virr


    Koro Patalanmaja Virrat

         1573-          Anders Koro
  1 999                 autio?
         -1629          Anders Mattss? Parma
         1630-39    vä  Henric Stefanss
                          Magdalena Andersd
         1641-61        Johan Larss [Jäähdyspohjasta]
                          Agneta Jöransd
         1662-79    vä  Matts Grelss
                          Walborg Johansd
         1680-97    p   Henric Mattss
                          Walborg
         1698-1704      Eric Clemetss
                          Walborg
  1 999                 autio
         1709-12        Lars Henricss Uotila
                          Sofia
         1722-47        Matts Henricss Nojonen                          1698                                                     1772          Virr
                          Walborg Ericsd Heikkilä                       1684                                                     1761          Virr


    Patala Patalanmaja Virrat

         1562-79        Johan Nilss
         1580-85        Jacob Nilss
         1586-1600      Johan Larss
         1601-02        Henric Jacobss
         1603-04        Thomas Johanss
         1605-43        Lars Henricss
         1644-64    p   Henric Larss
                          Margareta Thomasd
         1665-97    p   Matts Henricss                                                               1681
                          Anna
                          Margareta Grelsd                                                           1681
         1698-1709  p   Anders Mattss
                          Agneta
         1710-39    p   Henric Anderss                                                               1735                        1748          Virr
                          Walborg Jöransd Herranen                                                                               1734          Virr
                          Maria Johansd                                                              1735


    Ikkala Toisvesi Virrat

         1567-85        Henric Olofss Ikkalainen
                        jako


    Ala-Ikkala Toisvesi Virrat

         1586-1609      Matts Mattss Ikkalainen
         1610-38    p   Eric Mattss Ikkalainen
                          Anna Thomasd/Mattsd
         1639-79    ppu Henric Nilss
                          Brita Stefansd
         1680-1700  p   Henric Henricss                                                                                          1711          Virr
                          Anna Henricsd
         1701-26    p   Mårten Henricss
                          Helga
         1727-44    p   Johan Mårtenss                                  1703                                                     1762          Virr
                          Margareta Henricsd Ala-Liedenpohja                                                                     1730          Virr
         45-50            Maria Mattsd Morri                            1699                                                     1750          Virr


    Ylä-Ikkala Toisvesi Virrat

         1586-1602  p   Bertil Henricss Ikkalainen
         1603-05    p   Sigfrid Bertilss
  1 999                 autio
         1625-49    p   Stefan Sigfridss
                          Ingeborg Paulsd
                          Agneta
         1650-79    p   Eric Stefanss
                          Elin Henricsd
         1680-88    p   Henric Ericss                                                                                            1688          Virr
                          Margareta
                          Anna
                          Brita Mårtensd
         1689-1709  p   Matts Henricss
                          Margareta Henricsd                                                                                     1706          Virr
                          Maria Simonsd Lahti
         1710-36    p   Matts Mattss
                          Walborg Andersd Siekkinen                     1688                                                     1777          Virr


    Kahila Toisvesi Virrat

         1566-82        Olof Matts Kahila
  1 999                 autio
         1607-13        Escil Matts Kahila
  1 999                 autio
         1618-30        Mårten Olofss Kahila
         1631-68    p   Michel Mårtenss
                          Agneta Persd
         1669-88    p   Henric Michelss
                          Walborg
                          Caisa Brusiusd
         1689-97    p   Olof Henricss
                          Maria
         1698-1708  ve  Jöran Henricss
                          Margareta
         1709-28    ^v  Matts Hanss
                          Walborg Olofsd
 

    Lahti Toisvesi Virrat

         1570-85        Per Hirvonen l. Hirvinen
         1586-1605      Paul Magnuss Hirvonen l. Hirvinen
  1 999                 autio
         1622-40        Paul Sigfridss Ikkalainen
                          Agneta Mattsd
                          Walborg Andersd
  1 999                 autio
         1643-67        Lars Olofss                                                                                              1691          Virr
                          Agneta
         1668-81    p   Bertil Larss                                                                                             1692          Virr
                          Walborg
         1682-93    ve  Per Larss
                          Anna Persd
                        jako


    Ala-Lahti Toisvesi Virrat

         1694-1708  ^p  Simon Bertilss
                          Walborg
         1709-22    p   Marcus Simonss
                          Maria
         1723-36    ve  Johan Simonss                                                                                            1748          Virr
         42-49            Walborg Mattsd Pakari                                                                                  1755          Virr


    Ylä-Lahti Toisvesi Virrat

         1694-1729  p   Jacob Perss
         03-04            Walborg Grelsd
         1730-49    p   Elias Jacobss                                   1702                                                     1768          Virr
                          Maria Mattsd Ikkala                           1696                                                     1745          Virr
                          Walborg Johansd                               1717


    Ohtola Toisvesi Virrat  uudistila

         1684           Jöran Larss
                          Margareta
         1685-97    p   Mårten Jöranss                                                                                           1697          Virr
                          Brita
         1698-1723  ve  Bertil Jöranss
                          Gertrud Andersd                                                                                        1701          Virr
                          Sofia Mattsd
         1723-31    p   Mårten Bertilss                                 1699                                                     1760          Virr
                          Caisa Olofsd                                  1685


    Pylkäs l. Mehtiläntaival Toisvesi Virrat

         1569-1605      Paul Pylkkänen l. Pylkäs
         1606-19    p   Per Paulss Pylkäs
  1 999                 autio
         1620-30        Sigfrid Löytty l. Löyttynen
  1 999                 autio
         1660-67        Matts Paulss Tenhunen                                                                                    1667          Virr
                          Brita
         1668-91    ve  Thomas Paulss
                          Elin
         1692-97    p   Matts Thomass
                          Anna
         1698-1724      Thomas Ericss Oikari
                          Anna Stefansd                                                                                          1707          Virr
                          Walborg
         1725-53    p   Mårten Thomass                                  1700                                                     1777          Virr
                          Walborg Johansd Hankola


    Soini Toisvesi Virrat

         1565-1605      Paul Mattss Kahila
         1606-09    p   Escil Paulss
         1610-24    ve  Jöran Paulss Kahila
                          Caisa Sigfridsd
         1625-33    ve  Per Paulss
         1634-39        Clemet Henricss Soini [Kukkomäestä]
                          Elin Olofsd
         1640-46    p   Matts Clemetss
                          Margareta Jöransd
         1647-79    ve  Johan Clemetss
                          Walborg
                          Anna Stefansd
         1680-97    p   Matts Johanss
                          Gertrud
                          Maria
         1698-1729  p   Henric Mattss
                          Caisa
                          Brita Ericsd                                                                                           1752          Virr
         1730-43    p   Eric Henricss
                          Maria


    Korhonen Uurainen Virrat

         1603-30        Jacob Korhonen
         1631-46    p   Johan Jacobss Korhonen
                          Caisa Stefansd
         1647-64    p   Jacob Johanss Korhonen
                          Magdalena
         1665-95    ve  Matts Johanss                                                                                            1703          Virr
                          Christina Michelsd                                                                                     1676          Virr
                          Magdalena Stefansd Niemi                                                                               1722          Virr
         1696-98    p   Jöran Mattss                                                                                             1723          Virr
                          Brita
                          Agneta Jöransd
         1699-1731  ve  Thomas Mattss
                          Anna Ericsd                                                                                            1760          Virr


    Simonen Uurainen Virrat

                        Per Henricss Simoinen
         1567-      p   Henric Perss Simonen
                          Magdalena Ericsd
         1636-72    p?  Henric Henricss Simonen                                                                                  1672          Virr
                          Brita Ericsd
                        jako


    Simonen Uurainen Virrat

         1675       ve  Jacob Henricss
                          Magdalena Mattsd
                          Walborg Michelsd
         1676       p   Henric Jacobss
                          Brita
         1677-97    ve  Johan Jacobss
                          Walborg
  1 999                 autio
                        yhdistetty


    Simonen Uurainen Virrat

         1673-1701  p   Johan Henricss
                          Caisa
         1702-19    p   Henric Johanss Urainen e Simonen
         03-04            Christina
         1722-45    vä  Matts Ericss
                          Brita Henricsd                                1695                                                     1778          Virr


    Kitunen l. Mantilantaipale l. Kitumantila Uurainen-Mantilantaival Virrat

         1567-85        Paul Kekkonen
  1 999                 autio
         1597           Matts Kekkonen
  1 999                 autio
         1669-68        Michel Larss Kitunen
                          Margareta
  1 999                 autio
         1677-88        Johan Sigfridss                                                              1683                        Pohjanmaa
                          Lisa
                          Margareta                                                                  1683
  1 999                 autio
         1689-96        Henric Henricss Mononen                                                                                  1696          Virr
                          Caisa
  1 999                 autio
         1699-1708      Henric Thomass [Pihlajaveden Rekolasta]                                      1683
                          Magdalena                                                                  1681
                          Christina                                                                  1683                        > 1711
         1709-10    p   Matts Henricss
         1711-29    ve  Mårten Henricss Kitunen                                                      1718         Pihl           1729          Virr
         31-39            Walborg Mattsd Kömi                           1689          Pihl           1718         Pihl           1755          Virr


    Mantilo l. Valkiainen l. Valkeamantilo l. Valkeantaipale Uurainen-Mantilantaival Virrat

         1586-1605      Michel Olkkonen l. Papenoin
         1606-35        Lars Henricss Mantila
         1636-68    p   Michel Larss                                    1608
                          Märta Henricsd
         1669-88    p   Eric Michelss
                          Walborg
  1 999                 autio
         1689-98    p?  Henric Ericss
                          Margareta
         1700-09        Mårten Clemetss                                                                                          Tuuraniemeen
                          Anna
  1 999                 autio
         1710-24        Matts Mattss [Pakarista]
                          Anna
         1725-46    p   Jöran Mattss                                                                                             1749          Virr
                          Brita Clemetsd Nuuttila                                                                                1754          Virr


    Tuurala l. Tuuraniemi Uurainen-Mantilantaival Virrat

  1 999                 autio
         1585           Per Kekkonen
  1 999                 autio
         1603-05        Per Raskinen [Pihkajavedeltä]
  1 999                 autio
         1676-78        Johan Mattss
                          Gertrud
         1681           Henric Larss
  1 999                 autio
         1684-87        Michel Pålack
                          Magdalena
  1 999                 autio
         1693-97        Josef Michelss
                        Brita
  1 999                 autio
         1711-12        Mårten Clemetss
                          Anna
         1722-28    p  Henric Mårtenss
                          Margareta
  1 999                 autio


    Joensuu Vaskivesi-Joensuu Virrat

         1562-85        Eric Ericss
         1586-99    p   Hemming Ericss
         1600-01    p   Clemet Hemmingss
                        jako


    Poukka Vaskivesi-Joensuu Virrat

         1613-46    ^v  Jacob Sigfridss Poukka
                          Margareta Hemmingsd
         1647-73    p   Johan Jacobss
                          Walborg
         1674-97    p   Jöran Johanss                                                                                            1697          Virr
         98-99            Walborg Clemetsd
         1700-10    la  Sigfrid Mårtenss Suutarila                                                   28.12.1703   Kuru           1710          Virr
                          Caisa Johansd Poukka                                                                                   1701          Virr
         11               Agneta Mårtensd Keihäsjärvi                                                28.12.1703   Kuru
         1712-35        Matts Johanss Simonen
                          Brita Jacobsd Herranen


    Purra Vaskivesi-Joensuu Virrat

         1602           Matts
         1605-35    p?  Nils Mattss
                          Walborg Jacobsd
                        jako


    Purra Vaskivesi-Joensuu Virrat

         1636-51    p   Sigfrid Nilss
                          Margareta
         1652       si  Walborg Nisd
                        yhdistetty


    Purra Vaskivesi-Joensuu Virrat

         1625-39    vä  Simon Henricss
                          Helga Nilsd
         1640-52    p   Eric Simonss
                          Lastica Persd
         1656-94    ve  Josef Simonss
                          Brita Arvidsd
         1695-97    p   Jacob Josefss                                                                                            1710          Virr
                          Margareta Andersd
         1698-1724  vä? Jöran Josefss
                          Brita
         1725-50    p   Matts Jöranss                                   1700                                                     1766          Viir
                          Maria Michelsd Rantala                                                                                 1754          Viir


    Tyrkkö Vaskivesi-Joensuu Virrat

         1562-1604      Torcel Bengtss/Mårtenss/Bertilss
         1605-15    p   Henric Torcelss Tyrkkö
         1605-33    ve  Bengt Torcelss Tyrkkö
         1634-61    p   Johan Bengtss
                          Margareta Sigfridsd
         1662-75    p   Clemet Johanss
                          Brita Mattsd
         1676-79    ve  Johan Johanss
                          Brita
         1680-1719  ^p  Johan Clemetss                                                               1.12.1681    Ruovesi        1719          Virr
                          Caisa Olofsd Storminiemi                                                   1.12.1681    Ruovesi
         1722-26    p   Jöran Johanss                                                                8.7.1716     Ruovesi        1726          Virr
                          Lisa Jonasd Kekkonen                                                       1727         Virr
                    II  Elias Mattss Palomäki                           1695          Saarij         1727         Virr           1779          Virr
                        jako


    Ranta-Tyrkkö Vaskivesi-Joensuu Virrat

         1729-49    ve  Matts Johanss                                   1700                                                     1776          Virr
                          Lisa Hansd Leppälä                            1698                                                     1782          Virr


    Tanhua-Tyrkkö Vaskivesi-Joensuu Virrat

         1727-41    sa  Elias Mattss Palomäki                           1695          Saarij         1727         Virr           1779          Virr
                          Lisa Jonasd Kekkonen                                                       1727         Virr


    Nojonen Vaskivesi-Keihäslahti Virrat

         1565-88        Per Henricsd Lodvik l. Lodvikkila
  1 999                 autio
         1592-1635      Sigfrid Henricss Nojoinen
                          Brita Grelsd
         1636-61    p   Henric Sigfridss Nojonen
                          Caisa Andersd
                          Agneta Johansd [Patalasta]
                        jako


    Mikkola Vaskivesi-Keihäslahti Virrat

         1649-65    ser Michel Larss (Nojonen)
                          Walborg Henricsd
         1666-93    p   Henric Michelss
                          Brita Olofsd Herranen
         1694-1712  p   Henric Henricss                                                              1685
                          Walborg Thomasd                                                            1685
         1722-45    p   Jöran Henricss                                  1696                                                     1762          Virr
                          Maria Jöransd Herranen


    Nikkilä Vaskivesi-Keihäslahti Virrat

         1662-76    p   Lars Henricss
                          Gertrud Mårtensd
         1677-1702  p   Nils Larss
                          Brita Mattsd Patala
         1703-08    p   Nils Nilss                                                                                               1708          Virr
         09-12            Brita Jöransd                                                                                          1752          Virr
         1722-45    p   Jöran Nilss                                                                                              1745          Virr
                          Agneta Henricsd Mikkola                       1699                                                     1781          Virr


    Herranen Virrat Virrat  ratsutila 1643-

         1565-1616      Olof Anderss Herrainen [Lempäälän Herralasta]
         1617-33    p   Anders Olofss Herranen
         1634-49    p   Michel Anderss
                          Agneta Michelsd
                        jako


    Ala-Herranen Virrat Virrat

         1650-76    p   Eric Michelss
                          Magdalena Simonsd
         1677-94    p   Johan Ericss
                          Anna
         1695-97    p   Johan Ericss                                                                                             1698          Virr
                          Walborg
         1698       ^^v Jöran Ericss Pusu
                          Caisa Ericsd Ala-Herranen
         1699-1731  p   Eric Jöranss
                          Anna Mattsd Marttinen
         1732-50    p   Eric Ericss                                     1706                         27.12.1727   Ruovesi        1767          Virr
                          Helga Mattsd Kukonpohja                       1703                         27.12.1727   Ruovesi        1791          Virr


    Ylä-Herranen Virrat Virrat

         1645       ve  Olof Anderss
                          Christina Henricsd Härkönen
                        Ala-Herrasen
                    ^p  Anders Olofss
                          Brita Andersd Hyvönen
         1688-95    p   Henric Anderss (Ylä-Herranen)
         1696           Eric Ericss Ala-Herranen
                          Walborg
         1697     ^^^^p Jöran Olofss [lukkari]                                                                                   1697          Virr
                          Anna
         98-99            Walborg Söfringsd
         1700-12    sp  Johan Henricss Nojonen
                          Walborg Jöransd
         1722-42    p   Matts Johanss                                   1701                         4.10.1720    Ruovesi        1788          Virr
                          Caisa Mattsd Kukonpohja                       1690                         4.10.1720    Ruovesi        1780          Virr


    Härkönen Virrat Virrat

         1581-89        Anders Henricss Härköinen [tod. Juvalta}
         1600-06    p?  Stefan Härköinen
         1607-21    p?  Henric Härköinen
                          Agneta Mattsd
         1622-35    II  Johan Clemetss
                        jako


    Ala-Härkönen Virrat Virrat

         1636-71    p   Henric Henricss                                                                                          1671          Virr
                          Magdalena Johansd Marttinen
         1672-1700  p   Jöran Henricss
                          Sofia Michelsd Nojonen
         1701-02    p   Matts Jöranss Wirdois e Ala-Härkönen
         03-08            Caisa Mattsd
         1709-10    p   Johan Mattss Sahlström e Ala-Härkönen
         1711-24    is  Matts Jöranss Wirdois e Ala-Härkönen
                          Caisa Mattsd
         1725-51    vä  Eric Mattss Peura?
                          Margareta Mattsd Ala-Härkönen                                                                          1751          Virr
                          Brita Mårtensd Ikkala                         1713                                                     1785          Virr


    Ylä-Härkönen Virrat Virrat

         1636-63    p   Mårten Henricss
                          Magdalena Nilsd
                          Walborg
                          Margareta Nilsd
         1646-85    p   Henric Mårtenss
                          Margareta Larsd                                                                                        1708          Virr
         1686-1708  p   Hans Henricss                                                                                            1747          Virr
                          Christina Nilsd                                                                                        1747          Virr
         1709       p   Henric Hanss Oxe e Ylä-Härkönen                                                                          sotaan
         1710-23    is  Hans Henricss                                                                                            1747          Virr
                          Christina Nilsd                                                                                        1747          Virr
         1724-53    p   Jöran Hansss                                    1706                         27.12.1727   Alavus         1785          Virr
                          Susanna Ericsd Olkkonen                       1698          Alavu          27.12.1727   Alavus         1783          Virr


    Kaleton Virrat Virrat

         1568-72        Olof Hänninen
         1573-74        Paul Malainen
         1575-83        Lars Seppäinen
  1 999                 autio
                        [kirkko ehkä tässä]


    Kaleton Virrat Virrat  vääpelin puustelli

         1584-1605      Paul Mårtenss Marttinen
  1 999                 autio
         1618-34        Eric Stefanss Härkönen
                          B. N.
                          Caisa Thomasd [Visuvedeltä]
         1635-61    p   Bengt Ericss
                          Brita Larsd
         1662-66    ve  Stefan Ericss                                                                                            Pori/Viipuri
                          Helga
         1667-83    ^p  Thomas Bengtss                                                                                           sotaan
         84-93            Agneta Ericsd Ala-Herranen
         1693-1717  p   Jacob Thomass                                                                                            1717          Virr
                          Brita Jacobsd

                        Josef Carlin
         1700-04          Magdalena Facht
         1718-22        Lorentz Beckman                                 1684                                                     23.8.1766     Ruov
                          Anna Stålhammar
812 641  1722-32        Otto Henric Jacobss Schrippen                   1688          Viro                                       18.10.1742
314 119  1732-42        Carl Gustaf Henricss Sölfverarm                 1691          Hauh           5.11.1728    Orivesi        20.3.1766     Sievi
314 118                   Anna Margareta Jöransd Freidenfelt            1683                                                     h 18.2.1728   Orivesi
314 120                   Margareta Johansd Utter                       19.1.1709     Orivesi        5.11.1728    Orivesi
604 567  1742-61        Simon Linman                                    1689                                                     h 28.5.1775   Keuruu
604 568                   Maria Ming
316  35  1751-55        Johan Wilhelm Conradss Becker                   5.10.1725     Ranta          1.11.1787    Ylöjärvi       16.7.1801     Ylöjärvi
316  36                   Charlotta Christina Rosling                   1737          Vesi           1.11.1787    Ylöjärvi       5.3.1790      Ylöjärvi
554 379  1755-71        Anders Rabbe                                    28.10.1726    Hatt           14.10.1779   Luvia          h 11.8.1797   Kokemäki
554 380                   Maria Christina Indrenius                     1746                                                     h 2.2.1777    Kokemäki
554 399                   Maria Magdalena Magnusd Agander               10.12.1752    Luvia          14.10.1779   Luvia          h 23.11.1789  Kokemäki
557 355  1771-1801      Henric Henricss Possén                          14.6.1739     Tyrvää         1772                        9.8.1808      Virr
557 356                   Hedvig Michelsd Rajalin                       29.3.1751     Huittinen      1772                        16.6.1795     Virrat
         1802-10    po  Emanuel Henricss Possén                         25.6.1774     Virrat         22.3.1807    Teisko         18.4.1841     Virrat
                          Maria Lovisa Wilhelmsd Hillebrandt            k 16.3.1778   Kuru           22.3.1807    Teisko         11.5.1848     Taivassalo


    Kaleton Virrat Virrat  lb

         1693-1717  sa  Jacob Thomass                                                                                            1717          Virr
                          Brita Jacobsd
         1718-23    p   Paul Jacobss
         1725-28        Michel
                          Maria
         1740-42        Matts
                          Maria
         1746-49        Henric Mattss                                   1712                         1746                        h 21.9.1777   Virrat
                          Anna Johansd                                  1715                         1746                        > 1787
         1750-54        Eric Mattss (Makkonen)                          k 13.8.1721   Pohjaslahti    14.7.1745    Ruovesi        1.3.1793      Ruov
                          Anna Andersd Kekkonen                         2.1.1729      Ruovesi        14.7.1745    Ruovesi        23.2.1794     Ruovesi
         1755-67        Jacob Jöranss Niemi                             14.7.1710     Teisko         30.5.1737    Ruovesi        h 26.5.1771   Virrat
                          Sofia Henricsd Ranta-Riekkola                 1711          Ruov           30.5.1737    Ruovesi        h 25.2.1776   Virrat


    Marttinen Virrat Virrat  kappalaisen puustelli

         1565-1602      Johan Marttinen
         1603-30    p   Matts Johanss Marttinen
         1631-46    p   Johan Mattss
                          Ursula Persd
         1647-87    p   Matts Johanss
                          Margareta Andersd Hyvönen
                          Gertrud
         1688-1704  p   Matts Mattss
                          Helga Henricsd

         1651-59        Eric Henricss Frosterus                         162x                                                     h 9.7.1682    Virrat
                          Brita Josefsd                                 1616                                                     1676
         1659-79        Thomas Thomass Laxenius                         162x          Ruov           1667                        h 4.10.1687   Ruovesi
                          Lisa Johansd Böök                                                          1659                        1665          Virr
                          Elin Henricsd Lilius                                                       1667                        h 10.2.1702   Ulvi
         1679-83    sa  Eric Henricss Frosterus                         162x                                                     h 9.7.1682    Virrat
                          Brita Josefsd                                 1616                                                     1676
249 571  1687-90        Henric Sigfridss Carmelinus                     165x          Vehm           1687                        1721          Köyl
249 572                   Elin Andersd Äimälä                                                        < 1679                      1686          Oriv
                          Elisabet Lucander                                                          1687
         1691-1701      Olof Christerss Castrenius                      0.7.1666      Sääk           27.11.1716   Pälkäne        28.12.1736    Pälkäne
                          Christina Mattsd Lignipaeus                   1662                                                     h 26.6.1715   Pälkäne
                          Christina Eliasd Hagert                       1669                         27.11.1716   Pälkäne        11.7.1755     Janakkala
         1701-08        Johan Abrahamss Palander                        166x          Keur           29.10.1695   Ruovesi        1708          Virr
                          Helena Eliasd Roos                            1672                         1709                        1722          Virr
         1709-23    II  Bertil Rönnblad                                 168x          Mess           1709                        1723          Virr
404 543  1723-36    vä  Johan Johanss Collinus                          k 11.7.1673   Karkku                                     19.4.1745     Ruovesi
404 544                   Sofia Catarina Johansd Wialenius                                                                       1733          Virr
404 546                   Margareta Bertilsd Rönnblad                                                                            22.11.1765    Turk
         1737-50        Abraham Ericss Indrenius                        1711          Mess           1733                        18.5.1770     Keuruu
                          Catarina Elisabet Andersd Pacchalenius        13.4.1707     Luvia          1733                        24.9.1798     Keur
         1751-82        Johan Georg Henricss Långhjelm                  18.10.1722    Keur           1747                        27.9.1782     Virrat
                          Susanna Gertrud Gustafsd Allenius             12.9.1726     Kuru           1747                        12.2.1804     Virrat
         1785-95        Johan Henric Askelin                            9.10.1738     Virr           25.3.1773    Pälkäne        20.3.1795     Virr
                          Eva Christina Andersd Mennander               8.4.1741      Pälkäne        25.3.1773    Pälkäne        30.3.1815     Pälkäne
         1797-1809  ^p  Carl Fredric Johanss Långhjelm                  21.12.1751    Virr           6.10.1791    Virrat         15.5.1809     Virr
                          Anna Fredrica von Kothen                                                   6.10.1791    Virrat         1827
703 837  1810-22        Gustaf Johan Henricss Bergroth                  14.9.1774     Taivassalo     30.9.1802    Tyrvää         4.3.1841      Ikaalinen
703 838                   Ulrica Juliana Henricsd von Pfaler            10.2.1782     Tyrvää         30.9.1802    Tyrvää         28.4.1842     Ikaalinen
921 473  1824-34        Isac Emanuel Perdén                             13.3.1791     Ikaa           1819                        16.7.1844     Toijala
921 474                   Lovisa Christina Larick                       9.3.1800                     1819                        22.7.1845     Toijala
455 921  1835-60        Henric Johan Henricss Packalén                  21.5.1791     Ikaa           1.1.1827     Mouhijärvi     5.2.1860      Virrat
455 922                   Catarina Fredrica Danielsd Polviander         4.6.1798      Mouhijärvi     1.1.1827     Mouhijärvi     15.4.1878     Virrat
         1863-93        Carl Gustaf Carlss Törnqvist                    8.8.1822      Pälkäne        1855                        13.12.1910    Virr
                          Carolina Gustava Regina Johansd Schreck       5.5.1835      Hauho          1855                        15.3.1925     Aka
         1900-04        Hannu Haahti e Hahnsson                         25.9.1865     Kokkola                                    7.9.1935      Vehk
                          Ella Lovisa Gabriella Johansd Geitlin         13.3.1870     Helsinki
992 341  1906-10        Simon Oscar Simonss Korpela                     12.4.1863     Teuva          1.5.1892     Koke           14.6.1936     Toiv
992 342                   Emma Caisa Carlsd Poti                        24.11.1869    Kokemäki       1.5.1892     Koke
         1912-22        Juho Henrik Juhonp Pulkki                       3.2.1871      Kylmäkoski     1899                        13.5.1933     Suomusj
                          Amanda Matilda Henriksson                                                  1899                        1913


    Marttinen Virrat Virrat  lb

         1688-1704  sa  Matts Mattss
                          Helga Henricsd
         1705-25    p   Mårten Mattss                                                                                            1741          Virr
                          Caisa Mårtensd                                1677                                                     1756          Virr


    Siekkinen Virrat Virrat

         1568-1600      Lars Siekkinen
         1603-18        Hemming Siekkinen
         1619-38    p   Henric Hemmingss Siekkinen
         39-44            Brita Nilsd
         1645-91    p   Cnud Henricss
                          Anna
                          Walborg Simonsd
         1692-1702  p   Anders Cnudss                                                                5.10.1685    Pohjaslahti
         03-04            Anna Mattsd [Pohjaslahdelta]                                               5.10.1685    Pohjaslahti
         1705-31    p   Matts Andersss                                                                                           1736          Virr
                          Agneta Eliasd Kukonpohja                                                   6.11.1706    Ruovesi        1710          Virr
                          Agneta Larsd                                                                                           1757          Virr
                        jako


    Posti l. Yrjölä Virrat Virrat

         1732-49    ve  Henric Andersss                                 1700
                          Walborg Mårtensd


    Siekkinen Virrat Virrat

         1732-36    sa  Matts Andersss                                                                                           1736          Virr
                          Agneta Eliasd Kukonpohja                                                   6.11.1706    Ruovesi        1710          Virr
                          Agneta Larsd                                                                                           1757          Virr


    Sipilä Virrat Virrat

         1575-1600      Jöran Larss Sipilä [Nokian Tyrkkölästä?]
         1601-15    p   Anders Jöranss
         1616-35    ve  Nils Jöranss
                          Elin Ericsd
         1636-70    p   Matts Nilss
                          Gertrud Jacobsd
         1617-1702  p   Johan Mattss
                          Gertrud Michelsd
         1703-30    p   Thomas Johanss
                          Walborg Carlsd Frosterus
         1731-47    p   Matts Thomass                                   1698                                                     1771          Virr
                          Beata/Brita Andersd Patala                    1701                                                     1781          Virr