Kemiön talonhaltijaluetteloja


                                         Lasse Iso-Iivari

                                       1.9.2006, 3.10.2015

                                                 Etusivulle

    Talo kylä pitäjä 1939  luonne manttaali

ryhmä nro isännyys suk. etunimi patronyymi suku-/talonnimi              syntynyt      pitäjä         vihitty      pitäjä         kuollut       pitäjä

    nro 5 Björkboda Dragsfjärd  majoittajan puustelli

622 922  1725-29        Edvard Berndt Maximilianss von Torcken          26.4.1702     Perniö         1744                        25.9.1784     Värmdö
622 923                   Maria Eleonora Ericsd Ulfsparre               31.10.1713    Ånimskog       1744                        26.4.1768
         1729-40        Anders Blomberg
704 693  1740-42        Fredric Johan Spöhler                                                        15.9.1726    Alastaro       7.10.1780     Pertteli
704 694                   Margareta Jacobsd Rungius                     1704                         15.9.1726    Alastaro       h 28.9.1775   Halikko
622 569  1742-43        Reinhold Gustaf Mauritzs Brakel                 6.3.1721      Keik           26.2.1756    Pälkäne        28.2.1769     Some
622 570                   Charlotta Christina Ottosd Boije              18.8.1737                    26.2.1756    Pälkäne        7.5.1821      Artjärvi
         1743-53        Anders Henricss Pihlroth                        k 13.1.1711   Kemiö          22.9.1745    Dragsfjärd     13.8.1762     Kemiö
                          Anna Hansd                                    1708                         22.9.1745    Dragsfjärd     28.5.1792     Kemiö
622 924  1753           Robert Johanss Montgomery                       26.7.1737     Tukholma       5.10.1783    Orkesta        14.5.1798     Orkesta
622 925                   Anna Sibylla von Stahlbourg                   7.1.1741                     1760         Hampuri        4.3.1778      Raas
622 949                   Catarina Charlotta Turesd Rudbeck             19.4.1753                    19.4.1781    Sollentuna     5.4.1782      Raas
622 948                   Margareta Ulrica Josiasd Cederhielm           20.10.1758                   5.10.1783    Orkesta        8.3.1833      Tukholma
         1753-57        Nils Maximilian Maximilianss von Torcken        3.1.1727      Tukholma       28.10.1766   Kemiö          31.7.1783     Kemiö
                          Anna Christina Carlsd Thesleff                13.4.1746     Kiikala        4.12.1795    Paattinen      17.11.1831    Vahto
                    II  Matts Lindström                                 1759                         4.12.1795    Paattinen
         1757-71    ve  Edvard Gustaf Maximilianss von Torcken          20.8.1734     Perniö         14.10.1766   Dragsfjärd     1.2.1771
                          Catarina Charlotta Gustafsd Gaddelius         23.12.1742    Dragfjärd      14.10.1766   Dragsfjärd     h 19.2.1795   Åbo
         1771-75        Per Karlsköld
         1775-77        Anders von Langenberg                           1748          Tukholma       1783 
                          Catarina Margareta Roskog                                                  1783 
         1777-1810      Carl Edvard Carlss Bäck                         24.8.1752     Vehm           2.10.1783    Kemiö          18.10.1814    Dragsfjärd
                          Helena Beata Christofersd Hohenhausen         25.12.1763    Drag           2.10.1783    Kemiö          27.8.1831     Västanfjärd


    kappalainen Dragsfjärd

         1698-1729      Jacob Jöranss Ruuth                             24.2.1669     Turk           11.6.1695    Paimio         21.3.1729     Drag
                          Catarina Jacobsd Blom                         1678          Turk           11.6.1695    Paimio         24.2.1737     Drag
         1729-53        Abraham Axelss Palander                         6.3.1695      Keur           28.6.1720    Orivesi        4.2.1753      Dragsfjärd
                          Beata Johansd Utter                           1696                         28.6.1720    Orivesi        21.3.1768     Angelniemi
         1755-79        Eric Ericss Dahl                                k 30.10.1715  Kemiö          3.7.1740     Kemiö          1779          Drag
                          Anna Elisabet Samuelsd Mansnerus              k 8.4.1723    Kemiö          3.7.1740     Kemiö          h 22.5.1786   Dragsfjärd
         1781-82        Gabriel Perss Ring                              12.7.1745     Pohj           1786                        26.4.1808     Karj
                          Hedvig Catarina Johansd Winter                                             1783                        1785
                          Clara Maria Johansd Callmeyer                                                                          1852
         1783-98        Efraim Ericss Widenius                          10.6.1750     Halikko                                    16.5.1798     Dragsfjärd
         1801-11        August Josefss Fremling                         29.11.1773    Laihia                                     26.7.1811     Dragsfjärd
         1812-13        Jacob Johan Abrahamss Holmberg                  31.1.1778     Kullaa         22.7.1818    Åbo            14.1.1823     Köyliö
                          Selma Charlotta Jostsd von Qvanten            22.6.1799                    9.2.1825     Köyliö         21.6.1855     Hämeenl
         1815-19        Jonas Johanss Benich                            1756          Pohj           1793                        10.11.1819    Dragsfjärd
                          Anna Brita Lejman                             18.1.1767                    1793                        28.5.1817     Dragsfjärd
         1822-57        Eric Ericss Öblom                               8.11.1787     Hiittinen      1824                        22.11.1857    Dragsfjärd
                          Lovisa Jacobina Jacobsd Callmeyer             31.12.1787    Teisko         1824
         1860-70        Christian Edvard Johanss Bergman                25.3.1823     Närpiö         1876                        3.6.1882      Kruunupyy
                          Emelie Sofie Eugenie Lindahl                                               1848                        1875
                          Amalia Johanna Martin                                                      1876                        1941
         1873-79        Ludvig Alexander Robertss Wennerström           9.9.1849      Åbo            8.8.1905     Loim           3.10.1909     Porv
                          Naemi Gustafa Hedberg                                                      1871                        1904
                          Catarina Elisa Paulsd Wirzenius               7.5.1862      Loimaa         8.8.1905     Loim           15.3.1937     Hels
921 481  1881-84        Carl Anders Anderss Troberg                     3.9.1851      Lemland        19.5.1878    Jomala         21.8.1925     Perni
921 482                   Edla Elisabet Victorsd Roslin                 5.3.1857      Vehmaa         19.5.1878    Jomala
         1885-86        Berndt Wilhelm Salomonss Sjöroos                7.8.1847      Luvia          1889                        3.6.1910      Kirk
                          Rosina Elisabet Wikman                                                     1872                        1880
                          Marta Erica Emerentia Wellenius                                            1889
         1887-97        Johannes Aronss Borg                            9.12.1857     Kuop           1885                        18.12.1908    Nous
                          Anna Emilia Viklund                                                        1885
         1899-1907      Alexander Alexanderss Ahlstedt                  19.10.1846    Liet           1906                        5.6.1907      Drag
                          Hulda Catarina Hedberg                                                     1875                        1885
                          Suoma Emilia Branders                                                      1889                        1906
                          Matilda Christina Frisk                                                    1906


    Kråkvik Dragsfjärd  vääpelin puustelli

         1719-20        Berndt Adamss Wunsch                            4.3.1695      Sääk           12.8.1735    Ylistaro       22.8.1762     Kokkola mlk
                          Ebba Helena Claesd Ramsay                                                  < 1721                      1727
                          Anna Gustafsd Momma                           14.7.1714                    12.8.1735    Ylistaro       11.7.1795     Pietarsaari
         1721-22        Fredric Johan Messer                                                         15.3.1741    Mynämäki
                          Anna Catarina Brask                                                        15.3.1741    Mynämäki
         1722-24        Gustaf Johan Bengtss Horn                       1696                                                     7.5.1728
                          Sara Charlotta Carlsd Teppati                 1704                         1732                        9.5.1771      Åbo
         1724-25        Wilhelm Johanss Kuylenstierna                   k 22.6.1693   Göteborg       1723                        21.11.1749    Mask
                          Margareta Carlsd von Lietzen                  1703                         1723                        26.12.1758    Örsås
         1725-40    sa  Fredric Johan Messer                                                         15.3.1741    Mynämäki
                          Anna Catarina Brask                                                        15.3.1741    Mynämäki
         1740-46        Anders Blomberg
         1746-57        Carl Magnus Franss Brummer                      7.6.1722                     1746                        23.4.1758     Kemiö
                          Regina Christina Lindbom                      7.9.1727                     1746                        15.3.1792     
         1757-64        Nils Maximilian Maximilianss von Torcken        3.1.1727      Tukholma       28.10.1766   Kemiö          31.7.1783     Kemiö
                          Anna Christina Carlsd Thesleff                13.4.1746     Kiikala        4.12.1795    Paattinen      17.11.1831    Vahto
                    II  Matts Lindström                                 1759                         4.12.1795    Paattinen
857 773  1764-75        Jacob Henricss Possén                           6.7.1731      Tyrvää         11.10.1768   Mietoinen      23.8.1796     Sauvo
857 774                   Susanna Christina Carlsd Schauman             31.10.1745    Lemu           11.10.1768   Mietoinen      3.12.1821     Kristiinankaupunki
         1775-1808      Anders Anderss Mansner                          1.2.1745      Kemiö          9.4.1780     Kemiö          1809          Drag
                          Lovisa Ulrica Berndtsd Aminoff                21.3.1746     Bromarv        0.10.1776    Drag           0.12.1778     Drag
                          Anna Fredrica Henricsd Fleege                 5.2.1755      Kemiö          9.4.1780     Kemiö
         1810           Sven Gustaf Rinman


    kappalainen Hiittinen

         1698-1706      Eric Mattss Corenius                            167x          Turk                                       1706          Hiit
                          Catarina Rajalenius                                                        1703
                          Margareta Beckman                                                          20.8.1707    Hiittinen      1737          Hiit
         1707-55    II  Jacob Bengtss Sirelius                          1676          Nous           20.8.1707    Hiittinen      22.8.1755     Hiit
         1756-91    po  Gabriel Jacobss Sirelius                        k 19.2.1713   Hiittinen      < 1740                      16.3.1791     Hiit
                          Anna Maria Mårtensd Thesleff                  171x                         < 1740                      28.9.1774     Hiit
         1795-1805  vä  Fredric Johanss Dickman                         23.9.1750     Bromarv        1.10.1776    Hiittinen      5.12.1817     Korppoo
                          Engla Christina Gabrielsd Sirelius            19.2.1758     Hiittinen      1.10.1776    Hiittinen      21.9.1837     Korppoo
         1806-28        Adolf Johanss Ström                             19.5.1751     Norrköping     5.12.1786    Mustio         3.12.1828     Hiittinen
                          Anna Margareta Jacobsd Carlbohm               7.6.1762      Kälviä         5.12.1786    Mustio         19.12.1808    Hiit
         1830-47    vä  Eric Johan Ericss Ekqvist                       30.3.1787     Turku          1863                        22.5.1885     Rymättylä
                          Eva Gustafa Adolfsd Ström                                                  1812                        1855
                          Helena Sofia Henricsd Ylander                                              1863                        1893
         1847-48        Johan Gustaf Gustafss Churberg                  22.12.1804    Kaarina        1834                        7.8.1848      Hiittinen
                          Serafia Amalia Jacobsd Lindeström                                          1834                        1852
         1853-81        Johan Peter Carlberg


    Pappila Hiittinen

         1897-1908      Johan Gustaf Eliass Ahlroth                     29.9.1849     Kisko          1890                        21.2.1922     Turk
                          Ottilia Josefine Wahlstedt                                                 1890


    Germundsvidja Kemiö  luutnantin puustelli

         1718-21        Carl Alexanderss Bäck                           1686                                                     28.9.1763     Vehm
                          Margareta Christina Henricsd Thuronius                                                                 0.1.1763
         1721-22        Henric Johan Gustafss Eneskjöld                 27.7.1697                    1732                        6.9.1743
                          Beata Charlotta Jonasd Råbergh                25.3.1708     Siperia        6.9.1752                    11.1.1780     Listerby
         1722-24        Nils Arendt Arendtss Jerlström                  2.10.1691     Lindesberg     17.8.1727    Turk           4.5.1764      Rauma mlk
                          Margareta Johansd Hacks                       1.5.1709      Turk           17.8.1727    Turk           14.2.1789     Rauma mlk
         1724-33        Nils Fredric Henricss Schauman                  1675          Pommeri                                    17.8.1733     Kemi
                          Maria Elisabet Hermansd von Zöge                                                                       h 22.5.1730   Kemiö
         1733-41        Adam Carlss Silfversparre                       1687          Roslagen       1725                        0.12.1742     Tukholma
                          Christina Elisabet Berndtsd Rehbinder         0.10.1708                    1725 
         1741-50        Johan Anderss Munsterhjelm                      24.5.1699                    11.9.1730                   28.10.1773    Kosk Hl
                          Anna Maria Gustafsd Tawast                                                 11.9.1730                   29.9.1771
704 685  1750-61        Magnus Jönss Hedersvärd                         7.11.1704                    9.10.1744                   15.11.1781    Salo
704 686                   Maria Beata Bengtsd Widbom                    18.5.1722     Västerhaninge  9.10.1744                   29.3.1789     Tukholma
622 913  1762-69        Ulric Wilhelmss Gyllenskepp                     27.8.1719     Karlskrona     12.4.1748                   17.4.1802     Perniö
622 914                   Ulrica Christina Ericsd Ehrenhielm            7.10.1724     Tukholma       12.4.1748                   29.4.1776     Taivassalo
702 375  1769           Carl Adolf Carlss Granfelt                      12.3.1730     Kuru           11.11.1789   Lempäälä       24.3.1814     Lempäälä
702 376                   Fredrica Fredricsd Grönhagen                  27.1.1746     Kust           28.1.1770    Taivassalo     20.1.1789     Lempäälä
702 400                   Sara Elisabet Johansd Ingman                  16.9.1753     Lempäälä       11.11.1789   Lempäälä       11.4.1833     Lempäälä
         1769-70        Johan Fredric von Spandekow                     28.1.1723                    24.5.1763    Vehmaa
                          Johanna Maria Gustafsd Eneskjöld              18.11.1739                   12.6.1757    Kalanti        7.2.1760      Kalanti      
                          Christina Agata Adamsd Silfversparre          1733                         24.5.1763    Vehmaa         24.2.1774     Åbo
         1770-77        Evert August Augustss Baldow                    1733                                                     25.12.1781    Hali
622 586  1777-78        Georg Reinhold Claess Lybecker                  27.4.1745     Åbo            29.11.1770   Åbo            26.2.1778     Kemiö
622 587                   Fredrica Carlsd Lagerborg                     16.2.1752     Åbo            29.11.1770   Åbo            24.4.1796     Kemiö
622 927  1778-80        Lars Jonass Meldercreutz                        6.6.1743      Tukholma                                   14.3.1781     Ecke
622 926  1780-85        Carl Fredric Gustafss Rehbinder                 23.11.1747    Masku                                      4.4.1812      Åbo
607 165  1785-86        Anders Johan Olofss Prytz                       17.4.1752     Åbo            16.11.1787                  25.11.1824    Åbo
607 166                   Hedvig Maria Larsd von Mell                   9.5.1772      Åbo            16.11.1787                  2.7.1863      Turk
622 926  1786-87    sa  Carl Fredric Gustafss Rehbinder                 23.11.1747    Masku                                      4.4.1812      Åbo
607 167  1787-92        Enoc Enocss Furuhjelm                           31.3.1754     Urjala                                     16.2.1828     Hämeenl
         1792-1810      Carl Joacim Carlss Fock                         29.3.1757     Åbo            31.1.1805    Perniö         7.4.1820      Kemiö
622 587                   Fredrica Carlsd Lagerborg                     16.2.1752     Åbo            1.2.1781     Kemiö          24.4.1796     Kemiö
                          Brita Ulrica Wilhelmsd Gyllenskepp            11.9.1778     Karuna         31.1.1805    Perniö         1.6.1849      Turk


    kappalainen Kemiö

         1556           Per Mattss
         1556-68        Per Paulss Melartopaeus                                       Kemi                                       < 12.4.1585   Kemi       
         1581-1615      Johan Thomass
         1601-07        Olof Larss                                                                                               1623          Kemi
         1625-26        Anders Anderss
         1626-51        Escil Brusiuss                                                                                           1672          Hali
                          Gertrud
         1651-67        Olof Simonss Hermolanus                                                                                  0.5.1667      Kemi
                          Elisabet Sigfridsd
         1668-83        Per Larss Kurkenius                                                                                      h 11.3.1683   Kemiö
                          N. Sigfridsd Helsing
                          Anna Jacobsd
         1683-1718      Gabriel Mårtenss Svidjelinus                    164x          Kemi                                       1718          Kemi
                          Caisa Persd Procopaeus
         1718-32    vä  Eric Ericss Dahl                                1685          Oul                                        18.3.1732     Kemi
                          Elisabet Gabrielsd Svidjelinus                k 4.2.1683    Kemiö          28.12.1711   Kemiö          h 13.12.1719  Kemiö
                          Margareta Gabrielsd Gottleben                 16.8.1695     Tammela                                    > 1738
         1733           Johan Ericss Gottskalk                          1686          Seil                                       7.4.1739      Rymättylä
                          Maria Rimius                                  1683                                                     > 1757
         1734-53        Samuel Jacobss Ruuth                            k 8.2.1708    Drag           13.6.1732                   2.3.1753      Kemiö
                          Christina Christersd Sevonius                 k 19.9.1710   Rymättylä      13.6.1732                   4.12.1767     Merimasku
         1753-77        Eric Ericss Holmberg                            24.1.1721     Tukholma       1750                        15.7.1777     Kemiö
                          Elisabet Michelsd Handelius                   0.9.1722                     19.6.1744    Turku          19.5.1750     Kemiö
                          Sigrid Hedvig Salomonsd Möller                1733                         1750                        1805
         1778-84    ^v  Abraham Henricss Arctelius                      12.9.1726     Karjaa         10.7.1759    Kemiö          30.3.1784     Kemiö
                          Christina Samuelsd Ruuth                      15.7.1735     Kemiö          10.7.1759    Kemiö          28.2.1797     Kemiö
         1785-86        Abraham Jacobss Sahrström                       20.11.1752    Kemiö          18.10.1774   Kemiö          14.10.1786    Kemiö
                          Hedvig Wikgren                                                             18.10.1774   Kemiö
         1788-1806      Isac Michelss Forselius                         29.8.1757     Eurajoki       28.11.1782   Loimaa         4.5.1823      Ruovesi
                          Helena Sofia Henricsd Rungius                 4.12.1757     Loimaa         28.11.1782   Loimaa         14.11.1833    Ruovesi
         1806-13        Carl Henric Jacobss Forssman                    13.3.1773     Lohja          28.2.1800    Mynämäki       27.9.1839     Lohja
                          Lovisa Magdalena Jacobsd Eklund               15.12.1768    Åbo            28.2.1800    Mynämäki       21.2.1844     Åbo
         1813-31        Eric Johan Johanss Saxén                        13.5.1781     Perniö         12.11.1809   Kemiö          5.12.1857     Uskela
                          Carolina Gustafa Andersd Forsström            30.4.1786     Kemiö          12.11.1809   Kemiö          19.11.1872    Turk
         1833-45        Eric Gustaf Ericss Fogelholm                    20.11.1806    Saltvik        1855                        12.8.1886     Houtskari
                          Lovisa Albertina Eleonora Carlsd Klingstedt   14.2.1812     Vihti          8.10.1846    Kemiö          28.7.1854     Houtskari
                          Matilda Ericsd Edqvist                                                     1855                        1892
         1846-68        Johan Eggert Perss Åberg                        14.5.1820     Kullaa         12.6.1845    Uusikaupunki   13.10.1885    Nakkila
                          Charlotta Eufrosyne Johansd Aejmelaeus        11.2.1820     Uusikaupunki   12.6.1845    Uusikaupunki   1889
         1870-81        Carl Henric Henricss Ekblom                     13.8.1832     Kemiö          1899                        17.4.1904     Para
                          Hedvig Emelie Granbohm                                                     1861                        1882
                          Olga Wilhelmina Helin                                                      1899                        1900
         1882-85        Johannes Johanss Granö                          25.9.1850     Teerijärvi     1878                        9.6.1913      Omsk
                          Alma Jacobina Fontell                                                      1878
         1886-99        Alexander Alexanderss Ahlstedt                  19.10.1846    Liet           1906                        5.6.1907      Drag
                          Hulda Catarina Hedberg                                                     1875                        1885
                          Suoma Emilia Branders                                                      1889                        1906
                          Matilda Christina Frisk                                                    1906
         1899-1906      Carl Anton Wilhelmss Pomoell                    19.12.1861    Kangasala      1896                        8.11.1906     Kemi
                          Lydia Alina Palmgren                                                       1896
         1910-11        Eric Gabriel Gabrielss Ljufström                18.5.1861     Nummi          1898                        23.12.1911    Kemi
                          Irene Fredrica Karlberg                                                    1898


    Norrgård Kiila Kemiö

263  19  1861-          Johan Gabriel Gabrielss Ullenpyöli              21.11.1834    Uskela         23.6.1861    Uskela
263  20                   Amanda Carolina Carlsd Salonius               10.12.1836    Pert           23.6.1861    Uskela


    Keskitalo Kirkonkylä Kemiö  kornetin puustelli

         1718-19        Isac Lindeberg
         1719-21        Claes Gustafss von Qvanten                      1.11.1695     Kuhma          27.2.1732                   19.10.1770    Kuhmalahti
                          Beata Catarina Andersd Gyllenkrok             1690                         18.5.1716                   1730
                          Anna Gertrud Ludvigsd Wargklou                0.1.1712                     27.2.1732                   29.1.1786     Kuhmalahti
         1721-22        Johan Gustaf Johansd Edelfelt                   12.10.1695    Slaka          1732                        9.7.1749      Västra Ny
                          Anna Christina Pettersd Eck                   1704                         1732                        15.4.1770     Grebo
         1722-23        Carl Gustaf Constantinss Rubzoff                1684                                                     2.7.1739      Vehkalahti
         1723-25        Augustin Carlss Leijonskjöld                    2.7.1686      Munktorp       15.9.1723                   30.1.1752     Södermanland
                          Charlotta Sofia Magnusd von Brömssen          1690                         15.9.1723                   19.3.1737
         1725-40        Carl Soldan
622 915  1740-48        Ernst Fromhold Ernstss von Tiesenhausen         28.1.1710                    24.9.1758    Pernaja
622 916                   Eva Christina Olofsd Wallenstierna            1722                         1740                        15.11.1775    Barva
622 917                   Lovisa Adamsd Brunow                          4.12.1742                    24.9.1758    Pernaja        5.7.1793      Pernaja
         1748-49        Gustaf Reinhold Berndtss Rehbinder              1702                         1738                        4.1.1786      Kors
                          Sofia Elisabet Ottosd Yxkull                  13.12.1712                   19.12.1732   Turk           19.3.1737     Åbo
                          Beata Charlotta Jurgensd Lode                 1717          Moskova        1738                        1761          Mask
704 669  1749-50    la  Carl Otto Ottoss Yxkull                         1727                         25.10.1767   Huddinge       10.2.1769     Åbo
704 670                   Anna Helena Larsd Hästesko-Fortuna            28.11.1732                   24.8.1751                   27.9.1798     Tukholma
704 664                   Hedvig Constantia Edvardsd Carleson           26.11.1741    Konstantinopol 25.10.1767   Huddinge       11.12.1827    Urjala
         1750-59   (II) Abraham Daniel Petterss Schönström              4.3.1729                     1770         Blidö          7.3.1809      Tukholma
704 670                   Anna Helena Larsd Hästesko-Fortuna            28.11.1732                   1770         Blidö          27.9.1798     Tukholma
813 567  1759-63        Christlieb Lebrecht Johanss Carpelan            7.4.1723      Taivassalo                                 10.8.1763     Taivassalo
702 375  1764           Carl Adolf Carlss Granfelt                      12.3.1730     Kuru           11.11.1789   Lempäälä       24.3.1814     Lempäälä
702 376                   Fredrica Fredricsd Grönhagen                  27.1.1746     Kust           28.1.1770    Taivassalo     20.1.1789     Lempäälä
702 400                   Sara Elisabet Johansd Ingman                  16.9.1753     Lempäälä       11.11.1789   Lempäälä       11.4.1833     Lempäälä
         1764-67        Johan Fredric Fredricss Spöhler                 k 7.4.1730    Kemiö                                      20.12.1767    Kemiö
813 569  1767-73        Johan Petter Johanss Blum                       k 29.6.1733   Paimio         8.3.1768     Ulvila         18.3.1797     Pori mlk
813 570                   Catarina Christina Michelsd Le Bell           16.10.1749    Pori           8.3.1768     Ulvila         27.3.1821     Pori
622 586  1773-77        Georg Reinhold Claess Lybecker                  27.4.1745     Åbo            29.11.1770   Åbo            26.2.1778     Kemiö
622 587                   Fredrica Carlsd Lagerborg                     16.2.1752     Åbo            29.11.1770   Åbo            24.4.1796     Kemiö
813 575  1777-79        Johan Adolf Magnuss Hedersvärd                  k 24.11.1748  Piikkiö                                    30.7.1786     Koke
813 577  1779-82        Carl Fredric Ericss af Palén                    21.1.1750     Tukholma                                   20.5.1784     Åbo
607 167  1782-85        Enoc Enocss Furuhjelm                           31.3.1754     Urjala                                     16.2.1828     Hämeenl
         1785-91        Olof Ulricss Wallenstierna                      7.4.1751      Åbo                                        1.5.1791      Turk
         1791-96        Per Brelin
         1796-1802      Claes Reinhold Georgss Lybecker                 30.9.1771     Lokalahti      14.5.1801    Åbo            28.11.1820    Pern
                          Josefa Aurora Josefsd Bremer                  18.10.1780                   14.5.1801    Åbo            16.5.1864     Turk
         1802-05        Gustaf Bleckert Carlss Lybecker                 13.9.1775                                                7.5.1841
         1805-09        Johan Fredric Ludvig Jöranss von Knorring       5.12.1765     Småland        1.11.1809    Merimasku      7.4.1826      Vehmaa
                          Catarina Lovisa Adamsd Wittfoot               22.9.1789     Turk           1.11.1809    Merimasku      5.2.1858      Raum


    Pappila Kemiö

857 951  1554           Olof Mårtenss Krok/Krogh                                                                                 1594          Vana
         1554-67        Per Ragvaldss                                                 Siun                                       1567          Kemi
         1568-85        Per Paulss Melartopaeus                                       Kemi                                       < 12.4.1585   Kemi       
         1587           Escil Henricss                                                                                           1587
         1587-1601      Anders Anderss                                                Piitime                                    1601          Kemi
         1602-06        Sigfrid Aron Forsius                            1560          Hels                                       1624          Tammi
                          Anna Larsd Falk
         1607-23        Olof Larss                                                                                               1623          Kemi
         1623-60        Sigfrid Jacobss Helsing                                                                                  h 14.3.1660   Kemi
                          N. N.
                          N. Henricsd
         1661-76        Johan Olofss Pratanus                           0.3.1620      Hälsingland    7.5.1650     Turk           4.7.1676      Kemi
                          Maria Isacsd Rothovius                                                     7.5.1650     Turk           1691          Kemi
         1678-89    vä  Anders Håkanss Pryss                            3.6.1640      Turk           1680                        14.3.1689     Kemi
                          Margareta Simonsd Kexlerus                                                 1665
                          Margareta Johansd Pratanus                                                 1690
         1689-98        Henric Mattss Florinus                          1633          Paim                                       12.4.1705     Paim
                         Walborg Larsd Aboicus                                                       4.7.1658     Tamme
                         Beata Davidsd Gyllenbögel                                                                               0.8.1675      Paim
                         Catarina Ericsd Pihl
         1698-1705  po  Henric Henricss Florinus                        1668          Hämeenl        < 1692                      28.5.1706     Turk
                          Maria Ericsd Pihl                                                          < 1692                      0.3.1704      Kemi
         1705-17        Daniel Sigfridss Sirenius                       167x          Kemi           19.3.1701    Sääksmäki      1721          Hestra
                          N. N.
                          Catarina Mårtensd Losköld                     23.12.1680    Helsinki       19.3.1701    Sääksmäki      1721          Ruotsi
         1717-21        Eric Johanss Cajanus                            15.4.1658     Palt                                       13.2.1723     Turk
                          Magdalena Pettersd Mathesius                                                                           1720-22       Kemi
         1721-25        Eric Henricss Fleege                            4.5.1677      Turk                                       24.2.1745     Kemiö
                          Helena Brauner                                1691                                                     13.7.1756     Åbo
         1746-47        Zacarias Larss Forbus                           1690          Kem            3.3.1727     Tornio         10.10.1747    Kemiö
                          Clara Michelsd Lithovius                                                                               1725          Kuus
                          Helena Andersd Calicius                       1710                         3.3.1727     Tornio         27.12.1775    Kemiö
         1749-54    ^p  Henric Ericss Fleege                            10.6.1711     Karlskrona     19.1.1744    Kemiö          4.6.1754      Kemiö
                          Anna Margareta Claesd Jägerskiöld             1.11.1714                    12.6.1756    Kemiö          3.6.1787      Kemiö
         1755-74    II  Jacob Mattss Malmsten                           13.2.1711     Kokkola        12.6.1756    Kemiö          15.6.1774     Kemiö
         1777-1803      Carl Gustaf Gustafss Weman                      14.10.1740    Liperi         1775                        15.2.1803     Kemiö
                          Anna Brita Stare                                            Tukholma       1775                        1811
         1806-22        Daniel Anderss Hirn                             12.1.1744     Sysmä          5.3.1778     Nauvo          25.2.1822     Kemiö
                          Beata Catarina Gabrielsd Haartman             9.8.1755      Nauvo          5.3.1778     Nauvo          11.2.1785     Siuntio
         1824-43    po  Gabriel Danielss Hirn                           16.7.1782     Siuntio        10.6.1813    Åbo            11.4.1849     Ulvila
                          Hedvig Charlotta Carlsd Hellenius             22.5.1784     Åbo            10.6.1813    Åbo            8.5.1854      Kemiö
         1845-59        Wilhelm Carlss Forssman                         26.8.1801     Perniö         16.8.1832    Siuntio        19.6.1859     Drag
                          Carolina Henrica Alex. Napoleona Adlercreutz  4.4.1813                     16.8.1832    Siuntio        1897
         1862-93        Fredric Gabriel Ericss Hedberg                  15.7.1811     Raahe          1891                        19.8.1893     Kemi
                          Maria Johanna Sofia Eklund                                                 1837                        1858
                          Lovisa Wilhelmina Eklund                                                   1859                        1890
                          Rosa Alexandra Juliette Andersd Saelan                                     1891                        1905
         1896-1908      Carl August Carlss Mellberg                     28.2.1832     Askainen       25.4.1875    Uusikaupunki   9.10.1915     Väst
                          Ida Lovisa Carlsd von Pfaler                  19.3.1833     Tenhola        6.6.1856     Lohja          3.10.1874     Uusikaupunki
                          Ida Cecilia Wilhelmsd Heikel                  29.5.1838     Åbo            25.4.1875    Uusikaupunki   28.8.1916     Kemi
         1917-23        Isac Loth Isacss Roos                           6.12.1859     Lappi          1889                        23.10.1923    Kemi
                          Hedvig Emilia Lindholm                                                     1889
831 935  1924-42        Karl Edvin Anderss Petterson                    17.7.1864     Geta           16.2.1892    Kalan          26.1.1943     Kemi
831 936                   Maria Evelina Carlsd Widell                   1.1.1864      Uusikaupunki   16.2.1892    Kalan


    kappalainen Västanfjärd

         1626-36        Lars Anderss                                                                                             1636-37       Väst
         1637-74        Daniel Anderss                                                                                           1674          Väst
         1674-97        Sigfrid Danielss Sirenius                       164x          Kemi                                       1697          Kemi
                          Christina Hagert
                          Caisa
         1825-35        Lars Johan Larss Borgström                      26.11.1789    Inkoo          1814                        26.5.1835     Västanfjärd
                          Helena Sofia Carlsd Marin                                                  1814                        1836          Väst
         1839-43        Adolf Johanss Dahlberg                          6.8.1796      Nauvo          1829                        6.8.1843      Västanfjärd
                          Catarina Charlotta Wilhelmina Carlsd Pihl                                  1829                        1873
         1846-63        Daniel Ezeciel Ezecielss Hildeen                25.5.1815     Halikko        1876                        26.4.1886     Vehmaa
                          Selma Fredrica Elisabet Wadenstjerna                                       1844                        1868
                          Selma Carolina Carlsd Rislachi                23.8.1841     Sotkamo        28.9.1869    Piikkiö        7.7.1876      Vehmaa
                          Maria Alexandra Lovisa Högman                                              1876                        1923
         1863-75        Alexander Edvard Johanss Ahlstedt               15.8.1820     Åbo            1872                        12.2.1898     Salt
                          Sofia Gustafsd Granström                                                   1845                        1870
                          Juliana Sofia Strömberg                                                    1872                        1917
         1879-84        Johannes Johanss Lybeck                         24.2.1850     Pirt           15.7.1873    Kalan          28.11.1909    Hels
                          Julia Bernhardina Berndtsd von Torcken        15.3.1851     Laitila        15.7.1873    Kalan
         1884-1910      August Alexander Svenss Schalien                24.1.1856     Pöyt                                       17.5.1914     Hels
         1910-15        Carl August Carlss Mellberg                     28.2.1832     Askainen       25.4.1875    Uusikaupunki   9.10.1915     Väst
                          Ida Lovisa Carlsd von Pfaler                  19.3.1833     Tenhola        6.6.1856     Lohja          3.10.1874     Uusikaupunki
                          Ida Cecilia Wilhelmsd Heikel                  29.5.1838     Åbo            25.4.1875    Uusikaupunki   28.8.1916     Kemi