Kiskon talonhaltijaluetteloja


                                         Lasse Iso-Iivari

                                       1.9.2006, 11.7.2020

                                                 Etusivulle

    Talo kylä pitäjä 1939  luonne manttaali

ryhmä nro isännyys suk. etunimi patronyymi suku-/talonnimi              syntynyt      pitäjä         vihitty      pitäjä         kuollut       pitäjä

    Alha Aijala  Kisko

         1700-23        Eric Sigfridss
         1723-51        Henric Henricss
         1751-88    po  Johan Henricss Alha
         1788-1813  po  Johan Johanss Alenius
         1813-30    po  Carl Johan Johanss Alenius
         1830-37    la  Gustaf Enberg                                                                                            1837          Kisk
         37-44            Johanna Agata Johanss Alenius
         1844-69    po  Gustaf Robert Gustafss Enberg                                                                            1869          Kisk
         69-82            Maria Lovisa Andersd
         1882-1906  po  Johan August Gustafss Enberg
         1906-24    vä  Carl Johan Elovaara                                                                                      1924          Kisk
         1924-27        perikunta


    kappalainen Kisko

         1591-93        Jöran Johanss                                                                                            1635          Kisk
                          Caisa Mårtensd
         1593-160x      Jöran Michelss                                                                                           161x?         Kisk
                          Anna Henricsd                                                                                          1627-28       Kisk
         1613-14        Michel Salcovius
         1615-19        Nils
         1635-39        Henric Thomass Winterus                                       Lohj                                       1657          Kisk
                          Gertrud Jöransd
         1639-40        Jacob Nilss Möliss
         1643-50        Bertil Sigfridss                                                                                         1679          Suomu
                          Brita Persd
         1651-64        Michel Ericss Salcherus                         162x          Turk                                       1665          Kisk
                          Walborg Henricsd Winterus
         1660-71        Johan Henricss Wintermannus                     163x          Kisk           1664                        1671          Kisk
                          Christina Johansd Thauvonius                                               1664
         1671-74        Eric Ericss Stodius                             1640          Turk                                       1702          Nauv
                          Christina Thomasd Pacchalenius                                             1668                        1692          Nauv
                          Elisabet Johansd Roos
         1674-78        Anders Thomass Kyrenius                                       Turk                                       1678          Kisk
                          Anna
                          Brita                                         1627                                                     h 23.10.1691  Kisko
         1678-89        Lars Bertilss Arpolenius                        1650          Suomu                                      h 9.6.1689    Kisko
                          Walborg
                          Brita                                         1627                                                     h 23.10.1691  Kisko
         1689-95        Gabriel Jöranss Lagus                           5.2.1660      Karjalo                                    h 17.3.1695   Kisko
                          Beata Henricsd Florinus                       1667                                                     h 7.9.1702    Kisko
         1696-1745  II  Johan Christerss Sevonius                       1673          Paim           11.3.1703    Halikko        h 12.2.1745   Kisko
                          Helena Emanuelsd Reuter                       1683                         11.3.1703    Halikko        h 12.2.1745   Kisko
         1745-66        Eric Johanss Sevonius                           7.1.1708      Kisko          1735                        h 13.5.1766   Kisko
                          Anna Catarina Henricsd Deutsch                18.11.1708    Laitila        1735                        h 10.2.1778   Kisko
         1766-83    po  David Ericss Sevón e Sevonius                   8.8.1736      Kisko          9.7.1771     Perniö         30.10.1811    Kisko
                          Anna Elisabet Andersd Wetterhoff              28.3.1737                    26.9.1765    Kisko          h 21.6.1769   Kisko
                          Christina Ericsd Cumenius                     30.11.1752    Perniö         9.7.1771     Perniö         2.2.1831      Perniö
         1785-91        Johan Johanss Widell                            18.4.1734     Karjalohja     24.9.1767    Karjalohja     23.3.1789     Kisko
                          Eva Catarina Gabrielsd Hartman                1744                         24.9.1767    Karjalohja     28.7.1812     Karjalohja
         1791-98        Johan Johanss Mollenius                         9.12.1749     Muur           11.3.1792    Kisko          18.2.1810     Maaria
                          Maria Abrahamsd Wendelin                      19.9.1765     Tenhola        11.3.1792    Kisko          23.2.1825     Tamme
         1798-1805      Daniel Henricss Olenius                         27.3.1765     Kisko          1798                        3.4.1805      Perniö
                          Maria Christina Johansd Achrén                24.12.1778    Perniö         1798
         1807-25        Jonas Henric Jonass Mennander                   10.2.1770     Sahalahti      16.6.1801    Toijala        27.11.1830    Kisko
                          Maria Helena Benjaminsd Mennander             1.2.1779      Hämeenlinna    16.6.1801    Toijala        28.3.1853     Kisko
         1825-30        Adam Mattss Lundell                             22.10.1788    Loppi          1830                        10.6.1839     Pusula
                          Eva Sofia Johansd Höglund                                                  1818                        1825
                          Sofia Juliana Jobel                                                        1826                        1829
                          Maria Lovisa Joacimsd Mether                                               1830                        1864
         1831-57        Thomas Jacobss Lundell                          18.11.1798    Lieto                                      3.11.1857     Kisko
                          Maria Sofia Sonck
         1859-66        Johan Nils Henricss Henricsson                  27.11.1827    Suomu          1856                        19.12.1866    Kisko
                          Maria Henrica Bergman                                                      1856                        1906
         1869-75        Anders Alexander Ericss Hartzell                30.7.1828     Kisko                                      16.5.1884     Kisk
         1877-79        Anders Johanss Engman e Wåhlberg                3.1.1818      Naantali       1846                        11.7.1881     Viht
                          Sofia Wilhelmina Salomonsd Roos                                            1846                        1872
         1881-86        Jacob Nilss Juselius                            4.7.1849      Kankaanpää     3.2.1876                    18.10.1889    Kisk
                          Olga Maria Lovisa Wilhelmsd Bolin             20.7.1856                    3.2.1876
992 337  1888-93        Axel Rudolf Carlss Leván                        2.2.1858      Tyrväntö       24.7.1884    Vaas           25.11.1928    Hels
992 338                   Edit Johanna Maria Mattsd Laurén              21.7.1864     Vaas           24.7.1884    Vaas
         1894-1903      Evald Erland Ericss Hemmer                      1.8.1860      Kokk           1894                        21.8.1954     Koivu
                          Inez Sofia Helena Sirelius                                                 1894
         1905-07        Frans Arvi Franss Vasama                        10.8.1876     Merikarvia     1898                        21.1.1941     Vesa
                          Aura Ellida Irene Anttoora                                                 1898
         1907-16        Johan Emil Abrahamss Aaltio e Andelin           16.7.1845     Keuruu         1873                        10.4.1916     Kisk
                          Edla Georgina Eufrosyne Wesander                                           1873                        1913
         1917-28        Ernst Edvard Carlss Ervo e Engström             17.10.1859    Kitee          1899                        26.9.1928     Kisk
                          Eva Gustafa Degerth                                                        1890                        1896
                          Eva Josefina Forsén                                                        1899


    Viikari Kirkonkylä Kisko

285 153                 Henric                                          1655                                                     h 13.3.1705   Kisko
285 154                   Maria Ericsd                                  1658                                                     h 20.4.1746   Kisko
285  77             po  Mårten Henricss Viikari                         1686          Kisk           28.6.1709    Kiikala        h 12.9.1742   Kisko
285  78                   Walborg Christersd                            1689          Kiik           28.6.1709    Kiikala        h 11.3.1764   Kisko
285  39             po  Mårten Mårtenss Viikari                         18.10.1710    Kisko          11.10.1743   Suomusjärvi    7.12.1784     Kisko
285  40                   Maria Simonsd Arpalahti                       1719          Suomu          11.10.1743   Suomusjärvi    14.5.1805     Kisko


    Marttila Kisko  kapteenin puustelli

         1723-34        Carl Henric Henricss Haij                       1682          Tukholma       24.6.1739    Åbo            9.11.1739
                          Anna Christina Carlsd Sinclair                26.12.1698                   1723                        1738
                          Maria Hedvig Andersd Munsterhjelm             6.6.1704                     24.6.1739    Åbo
         1734-54        Wilhelm Johanss Stiernstedt                     1694                         1729                        11.5.1754
                          Anna Maria Carlsd Sinclair                    23.2.1708                    1729                        25.5.1780     Kemiö
         1754-72        Anders Georg Olofss Wetterhoff                  1707          Skoone         28.12.1746                  19.5.1772     Kisko
                          Magdalena Elisabet Marcusd von Kirchen                                     12.5.1735    Preussi        19.2.1738
                          Ulrica Ericsd Stjernvall                      18.10.1719    Tukholma       28.12.1746                  21.11.1774    Turk
         1772           Carl Ludvig von Hintzenstern                    k 27.4.1736   Pommeri        1770                        6.3.1811      Pommeri
                          Juliana Maria von Both                                                                                 23.1.1769     Wismar
                          Maria Sofia von Plessen                                                    1770                        28.4.1802     Wismar
         1773-77        Johan Herman Ottoss Lode                        12.1.1739     Halikko        20.9.1770                   27.2.1816     Åbo
                          Johanna Margareta Johansd Sandin              24.2.1748     Philadelfia    20.9.1770                   11.4.1833     Turk
         1777-87        Georg Johan Carlss Fock                         30.6.1738     Laitila        21.12.1769   Vehmaa         1.4.1816      Åbo
                          Ulrica Beata Gustafsd Rehbinder               10.10.1746    Masku          21.12.1769   Vehmaa         9.5.1829      Helsinki
         1787-88        Christofer Henric Carlss Printz                 17.1.1742     Maksamaa                                   6.6.1791      Karuna
         1788-99        Carl Gustaf Reinholdss de la Motte              19.12.1741    Loka           24.1.1777    Nousiainen     17.1.1815     Kisko
                          Eleonora Maria Carlsd von Willebrand          2.12.1756     Loimaa         24.1.1777    Nousiainen     14.12.1842    Perniö
         1799-1810  la  Eric Johan Carlss von Willebrand                16.2.1761     Pöytyä         21.6.1808    Uskela         2.1.1838      Hels
                          Margareta Sofia Isacsd Bremer                 30.9.1769                    7.12.1788    Åbo            23.4.1806     Salo
                          Christina Charlotta Henrietta Christ.Ivendorff9.8.1791      Perniö         21.6.1808    Uskela         25.1.1833     Salo


    Pappila Kisko

         1556-9x        Johan Anderss                                                                                            < 1594
         1593-1635      Jöran Johanss                                                                                            1635          Kisk
                          Caisa Mårtensd
         1636-38        Michel Ericss Frosterus                                       Hail           < 1629                      1638          Kisk
                          Maria Svensd                                                                                           > 1658
         1639-57        Henric Thomass Winterus                                       Lohj                                       1657          Kisk
                          Gertrud Jöransd
         1658-79        Thomas Michelss Pacchalenius                    1610          Suon           < 1654                      1679          Kisk
                          Christina Christersd Agricola                                              < 1654
         1680-82        Abraham Clemetss Costenius                      1630          Turk           < 1663                      1682          Kisk
                          Christina Agricola
                          Lena Israelsd                                                              < 1663
         1683-95        Jöran Henricss Lagus                            1623          Tamme                                      h 5.3.1696    Kisko
                          Brita Mattsd Florinus                                                                                  < 1663
                          Margareta Jöransd                             1632          Karjalo                                    26.10.1710    Karjalo
         1696-1726      Christofer Johanss Roos                         1653          Keur           1698                        h 16.12.1726  Kisko
                          Christina Simonsd Ackerman                    1666                         15.3.1687    Hali           11.10.1696    Karja
                          Anna Christofersd Herkepaeus                                               1698                        h 30.1.1737   Kisko
         1726-52    po  Christofer Christoferss Roos                    7.7.1689      Mustio                                     28.2.1752     Kisk
                          Elisabet Frisius                              1686                                                     0.5.1774      Kisk
         1753-83    po  Elias Christoferss Roos                         0.10.1720                    13.10.1772   Pertteli       20.5.1783     Kisk
                          Helena Margareta Israelsd Peldan              1726                         1.9.1747     Turk           h 12.2.1772   Kisko
                          Anna Margareta Michelsd Lundanus              11.5.1732     Pertteli       13.10.1772   Pertteli       9.11.1784     Kisko
         1784-1811      David Ericss Sevón e Sevonius                   8.8.1736      Kisko          9.7.1771     Perniö         30.10.1811    Kisko
                          Anna Elisabet Andersd Wetterhoff              28.3.1737                    26.9.1765    Kisko          h 21.6.1769   Kisko
                          Christina Ericsd Cumenius                     30.11.1752    Perniö         9.7.1771     Perniö         2.2.1831      Perniö
         1814-22        Gustaf Johan Gabrielss Tenlenius                4.1.1757      Alastaro       28.5.1789    Taiv           8.4.1822      Kisko
                          Christina Charlotta Wilhelmsd Ehrenstolpe     12.3.1757     Taiv           28.5.1789    Taiv           21.5.1832     Kisk
         1825-30        Jonas Henric Jonass Mennander                   10.2.1770     Sahalahti      16.6.1801    Toijala        27.11.1830    Kisko
                          Maria Helena Benjaminsd Mennander             1.2.1779      Hämeenlinna    16.6.1801    Toijala        28.3.1853     Kisko
         1834-73        Edvard Johan Johanss Laurell                    22.3.1783     Karjalohja     1851                        22.6.1873     Kisko
                          Helena Ulrica Holmberg                                                     1813                        1850          Kisk
                          Lovisa Forsell                                                             1851                        1879
         1875-84        Anders Alexander Ericss Hartzell                30.7.1828     Kisko                                      16.5.1884     Kisk
         1886-89        Jacob Nilss Juselius                            4.7.1849      Kankaanpää     3.2.1876                    18.10.1889    Kisk
                          Olga Maria Lovisa Wilhelmsd Bolin             20.7.1856                    3.2.1876
         1892-1901      Eric Johan Josefss Karanen                      10.5.1854     Hausjärvi      1897                        1.9.1925      Some
                          Aura Cecilia Lindqvist                                                     1897
         1902-20        Josef Anderss Säntti                            22.12.1862    Teuva          1898                        24.7.1920     Ulvi
                          Olga Emilia Fredriksson                                                    1898


    Sillanpää Sillanpää Kisko

         1760-79        Anders Johanss
         50-60            Ester Simonsd
         1779-1817  po  Johan Anderss Sillanpää                         1755          Kisk
         1817-21    sp  Carl Michelss                                                                                            1821          Kisk
         21-44            Ulrica Simonsd
         1844-82    po  Johan Gabriel Carlss Olenius
         1882-94    ve  Carl Fredric Carlss Olenius                                                                              1894          Kisk
         94-10            Elvina Matilda Eliasd


    Seppä Viiari Kisko

         1625-56        Henric Larss
         1656-87    po  Lars Henricss Seppä
         1687-1700  vä  Johan Mattss                                                                                             1700          Kisk
         00-05            Lisa Larsd Seppä
         1705-46    ^p  Henric Larss Seppä
         1746-87    po  Henric Henricss Seppä
         1787-1800  po  Elias Henricss Seppä                                                                                     1800          Kisk
         00-09            Ester Johansd
         1809-22    po  Henric Eliass Seppä                                                                                      1822          Kisk
         22-32            Maria Christina Eliasd
         1832-33    po  Henric Henricss Viman
         1833-52    ve  Johan Henricss Viman                                                                                     1852          Kisk
         52-06            Maria Henrica Bergman
         1906-15    po  Carl Victor Johanss Viman
         1915-61    po  Urho Klaus Kallenp Viitaniemi
                          Saara Matilda Hannula


    Saukko Vilikkala Kisko  kirjurin puustelli

         1717-19        Johan Nyman                                     1678          Inkeri
         -1721          Simon Gustaf Tolpo                              1694                         1727                        3.5.1759      Pertteli
                          Maria Rungius                                 1709                         1727                        26.4.1759     Pertteli
         1727-38        Johan Thunberg                                  1678                                                     2.8.1738      Kisk
                          Maria Wilhelmsd                               1678                                                     h 6.2.1737    Kisko
         1738-41        Johan Eskolin
         1741-48        Eric Ullner
         1748-54        Jacob Haraldss Alftan                           7.7.1707      Nauvo                                      h 18.7.1773   Mouhijärvi
         1754-56        Magnus Magnuss Granbom                          0.3.1732                     23.9.1766    Askainen       29.1.1787
                          Magdalena Eleonora Georgsd Tillman            9.8.1726      Parainen       26.10.1756   Parainen       h 1.6.1763    Mietoinen
                          Catarina Henricsd Ahrenberg                   21.1.1744     Askainen       23.9.1766    Askainen
330  15  1756-58        Johan Ericss Sanmark                            k 19.11.1730  Merimasku      2.10.1792    Huittinen      h 7.1.1798    Tyrvää
330  16                   Anna Margareta Johansd Wialenius              2.4.1742      Kangasala      5.7.1764     Kangasala      9.2.1790      Tyrv
330  17                   Maria Magdalena Johansd Haberfelt             12.11.1740    Mouhijärvi     2.10.1792    Huittinen      16.10.1820    Mouhijärvi
         1758-67        Gabriel Laurén
         1767-79        Lars Conrad Lorentzs Lohman                     23.11.1745    Nousiainen     16.10.1788   Paattinen      20.2.1810     Masku
                          Margareta Constantina Gabrielsd Haartman      2.8.1758      Nauvo          9.3.1780     Nauvo
                          Gustafa Abrahamsd Achrenius                   27.9.1761     Nousiainen     16.10.1788   Paattinen
         1779-81        Henric Ullner                                   13.1.1749                    7.3.1780     Oravainen      14.8.1811     Pertteli
                          Hedvig Sofia Paqvalin                         1749                         7.3.1780     Oravainen      1.5.1807      Pertteli
         1781-84        Christian Isacss Ullner                         11.4.1763     Perniö         18.12.1791   Lemu           3.10.1806     Lemu
                          Maria Juliana Carlsd Forsgren                 26.10.1771    Sauvo          18.12.1791   Lemu           8.12.1802     Kalanti
         1784-88        Jacob Svahnström                                                                                         31.10.1794
         1788-1810      Eric Johanss Wennerqvist                        18.6.1757     Halikko        4.12.1788    Halikko
                          Ulrica Eleonora Ericsd Andersin               14.3.1762     Halikko        4.12.1788    Halikko


    Maula Ahtiala Suomusjärvi

         1540-75        Lars Månss
         1575-92    p   Måns Larss
         1592-1608  p   Thomas Månss
         1608-30    p   Michel Thomass
         1630-42    p   Måns Michelss                                                                                            1642          Suom
         42-48            Gertrud
         1648-80    po  Michel Månss Maula
         1680-1713  po  Anders Michelss Maula
         1713-42    po  Henric Anderss Maula
         1742-74    po  Matts Henricss Maula
         1774-1804  po  Johan Mattss Maula
         1804-47    po  Johan Johanss Maula
         1847-74    po  Johan Johanss Malenius
         1874-1902  po  August Johanss Malenius
         1902-49    po  August Augustss Maula                                                                                    1950          Suom
                          Hilda Amanda Helle


    Arpalahti Arpalahti Suomusjärvi  ratsutila

285 653  1540-67        Gudmund Larss
285 651  1569-84    p   Johan Gudmundss                                                                                          1583          Suom
285 652  85-93            Margareta
285 649  1595-1621  p   Gudmund Johanss
285 647  1622-38    p   Jesper Gudmundss
285 313  1639-61    p   Bertil Jesperss
285 314                   Magdalena
         1662-81    po  Jacob Bertilss Arpalahti
?                         Margareta Henricsd                            1627                                                     h 24.4.1717   Suomusjärvi
285 157  1681-1700  ve  Gudmund Bertilss Arpalahti                      1628          Suom                                       h 7.4.1701    Suomusjärvi
285 158                   Anna                                          1647                                                     h 19.5.1726   Suomusjärvi
285  79  1700-38    po  Simon Gudmundss Arpalahti                       1672          Suom           29.12.1699   Pusula         26.1.1753     Suomusjärvi
285  80                   Elin Jacobsd Passiar                          k 3.5.1681    Pusula         29.12.1699   Pusula         h 17.3.1754   Suomusjärvi
         1738-65    po  Isac Simonss Arpalahti
         1765-98    vä  Elias Anderss
         1798-1811  po  Elias Eliass Arpalahti                                                                                   1811          Suom
         11-20            Regina Johansd
         1820-54    po  Efraim Eliass Alen                                                                                       1854          Suom
         54-59            Ulrica Henricsd
         1859-85    vä  Anders Wilhelm Vendelin
         1885-1919  vä  Carl Vigilius Vigiliuss Vikström


    kappalainen Suomusjärvi

         1678-79        Bertil Sigfridss Graan                                                                                   1679          Suomusj
                          Brita Persd
         1679-1701  vä  Nils Mattss Kotterus                            162x                         < 1664                      h 17.3.1701   Suomusjärvi
                          Elisabet Bertilsd Graan                                                    < 1664                      1710          Suomusj
402 517  1702-40        Eric Christerss Orenius                         0.7.1658                     < 1705                      9.12.1739     Suomusj
402 518                   Anna Maria Carlsd Lindelöf                    0.1.1670                     < 1705                      15.1.1747     Suomusjärvi
         1740-83    vä  Johan Johanss Urnovius                          k 28.10.1706  Nummi          5.6.1734     Kisko          28.2.1783     Suomusjärvi
                          Margareta Ericsd Orenius                      16.1.1710     Suomusjärvi    5.6.1734     Kisko          5.9.1804
         1783-1800  vä  Johan Johanss Danbom                            13.10.1725    Nummi          29.6.1763    Suomusjärvi    3.11.1800     Suomusjärvi
                          Sara Johansd Urnovius                         14.3.1740     Suomusjärvi    29.6.1763    Suomusjärvi    22.2.1827     Suomusjärvi
         1801-06        Gabriel Mattss Fagerlund                        15.7.1762     Laitila        12.2.1789    Naantali       5.2.1806      Suomusjärvi
                          Ulrica Johansd Aspholm                        11.9.1759     Naantali       4.9.1808     Merimasku      15.2.1820     Merimasku
         1807-18        Thomas Jacobss Ilenius                          25.10.1765    Masku          23.10.1794   Paattinen      14.9.1818     Suomusj
                          Maria Andersd Carling                         9.6.1774      Masku          23.10.1794   Paattinen
         1820           Johan Johanss Strandell                         2.6.1778      Raisio         11.10.1808   Taivassalo     7.9.1826      Aura
                          Catarina Lovisa Gustafsd Ollonqvist           18.3.1787     Sauvo          11.10.1808   Taivassalo
         1822-28        Fredric Michelss Lundberg                       4.5.1769      Angelniemi     4.1.1820     Teijo          9.2.1828      Suomusjärvi
                          Eva Lihr                                      1760                         1797                        18.6.1812     Teijo
                          Hedvig Christina Andersd Drugge               21.5.1792                    13.6.1829     
         1830-33        Fredric Johan Henricss Leidenius                3.2.1799      Pertteli       1834                        9.4.1877      Kurikka
                          Helena Maria Gabrielsd Broman                                              1822
                          Lovisa Åström                                                              1834                        1881
         1834-77    ve  Gabriel Wilhelm Henricss Leidenius              5.10.1803     Pertteli       1835                        4.6.1877      Suomusjärvi
                          Johanna Wilhelmina Chydenius                                               1835                        1863
         1880-91        Johan Alfred Isacss Forsell                     26.12.1848    Pori mlk       1880                        26.9.1891     Suomu
                          Matilda Wendelin                                                           1880
         1898-1902      Fredric Alexander Carlss Vikman                 7.7.1857      Turku          1886                        16.8.1927     Ristii
                          Fanny Maria Humelin                                                        1886


    Alhainen Kitula Suomusjärvi

267 213                 Michel Henricss                                 1677                                                     h 25.3.1776   Suomusjärvi
267 214                   Anna Michelsd                                 1667                                                     h 10.10.1742  Suomusjärvi
267 107             po  Henric Michelss Alhainen                        1712                         2.1.1734     Suomusjärvi    h 23.12.1781  Suomusjärvi
267 108                   Brita Jöransd                                 1710                         2.1.1734     Suomusjärvi    h 30.4.1775   Suomusjärvi


    Klemelä Lahnajärvi Suomusjärvi

         1540-93        Per Mårtenss                                                                                             1593          Suom
         93-98            Margareta
         1598-1608  p   Clemet Perss
         1608-34    p   Jacob Clemetss
         1634-68    p   Simon Jacobss
         1668-79    po  Sigfrid Simonss Klemelä
         1679-1708  po  Eric Sigfridss Klemelä
         1708-48    po  Anders Ericss Klemelä
         1748-1802  po  Johan Anderss Klemelä
         1802-46    po  Elias Johanss Klemelä
         1846-67    po  Elias Eliass Klemelä
         1867-1911  po  Johan Eliass Tähtinen
         1911-44    po  Juho Kustaa Juhonp Tähtinen                                                                              1944          Suom
                          Ida Salin
         1944-56        perikunta


    Kolho Lahnajärvi Suomusjärvi

         1697-1706      Jacob Jacobss
         1706-50    po  Mårten Jacobss Kolho
         1750-73    po  Mårten Mårtenss Kolho
         1773-1813  vä  Johan Johanss
         1813-59    po  Johan Johanss Kolho
         1859-70    po  Johan Johanss Kolho                                                                                      1870          Suom
         70-84            Hedvig Johansd
         1884-1915  vä  Carl Victor Salin                                                                                        1915          Suom
         1915-20        perikunta


    Öysti Laidike Suomusjärvi

285 141                 Matts Bertilss Öysti                            1658                         19.9.1687    Suomusjärvi    h 16.5.1731   Suomusjärvi
285 142                   Walborg Gudmundsd Arpalahti                                                19.9.1687    Suomusjärvi    h 9.4.1729    Suomusjärvi


    Isoperhe Laperla Suomusjärvi

         1625-35        Eric Larss
         1635-72        Anders Larss                                                                                             1672          Suom
         72-79            Lisa
         1679-1708  vä  Gustaf Thomass
         1708-13    vä  Johan Johanss
                          Anna Jacobsd
         1713-30    po  Jacob Johanss Isoperhe                          1676          Suom
                          Margareta Sigfridsd                           1686
         1730-65    la  Eric Ericss                                     0.6.1700      Karjal         24.10.1728   Suomusjärvi
                          Brita Johansd Isoperhe                        1.4.1707      Suomusjärvi    24.10.1728   Suomusjärvi
         1765-85    po  Eric Ericss Isoperhe                            8.5.1732      Suom
         1785-95    vä  Michel Mårtenss                                                                                          1795          Suom
         95-35            Sara Ericsd Isoperhe
         1835-41    po  Adam Gustaf Michelss Isoperhe
         1841-93    la  Gabriel Johanss
         1893-45    vä  Elias Severin Ylander                                                                                    1955          Suom
                          Sofia Wilhelmina Gabrielsd Isoperhe


    Jaakkola Laperla Suomusjärvi

         1648-82        Lars Sigfridss                                                                                           1682          Suom
         82-88            Margareta
         1688-1710  po  Sigfrid Larss Jaakkola
         1710-13    po  Jacob Sigfridss Jaakkola                                                                                 1713          Suom
         13-50            Lisa
         1750-62    po  Christer Jacobss Jaakkola                                                                                1762          Suom
         62-72            Lena Mårtensd
         1772-90    po  Elias Christerss Jaakkola


    Ali-Jaakkola Laperla Suomusjärvi

         1790-1837  sa  Elias Christerss Jaakkola
         1837-49    po  Henric Johan Eliass Ali-Jaakkola
         1849-75    sp  Johan Gustaf Linden
         1875-1909  vä  August Wilhelm Davidss
         1909-48    po  Aukusti Vilho Aukustinp Helle
                          Aurora Matilda Ylander


    Yli-Jaakkola Laperla Suomusjärvi

         1790-1821  ve  Henric Christerss Jaakkola
         1821-53    po  Johan Gabriel Henricss Yli-Jaakkola
         1853-92    po  Johan Gustaf Johanss Lindén
         1892-1942  po  Johan Gustaf Johanss Lindén                                                                              1942          Suom
                          Ulrica Matilda Malenius                                                                                1933          Suom


    Yrjölä Lemula Suomusjärvi

         1540-62        Anders Johanss
         1562-89    p   Sigfrid Anderss
         1589-1625  v   Olof Anderss
         1625-34    p   Matts Olofss
         1634-77    p   Jöran Mattss
         1677-95    po  Matts Jöranss Yrjölä
         1695-1703  po  Simon Mattss Yrjölä                                                                                      1703          Suom
         03-38            Ingeborg
         1738-57    vä  Nils Jacobss
         1757-72    vä  Eric Mattss
         1772-1820  po  Nils Ericss Yrjölä
         1820-23    po  Elias Nilss Yrjölä                                                                                       1823          Suom
         23-48            Brita Johansd
         1848-91    po  Elias Eliass Lemberg
         1891-96    po  Carl Gustaf Eliass Lemberg
         1896-1942  po  Elias Edvard Carlss Lemberg
                          Amanda Seppä


    Pappila Suomusjärvi

         1904-21        Eric Edvard Ericss Bengs                        3.12.1860     Musta          12.7.1888    Kris           31.7.1921     Suom
                          Ada Wilhelmina Feodorsd Aminoff               16.11.1868    Kaskinen       12.7.1888    Kris           26.12.1942    Sal


    Pompus Rautsuo Suomusjärvi

         1655-69        Thomas Michelss
         1669-1705  po  Michel Thomass Pompus
         1705-25    vä  Matts
                          Maria Michelsd Pompus
         1725-50    po  Jöran Mattss Pompus                                                                                      1750          Suom
         50-61            Brita Larsd
         1761-82    vä  Simon Anderss                                                                                            1782          Suom
         82-02            Maria Jöransd Pompus
         1802-38    po  Elias Simonss Pompus
         1838-75    vä  Eric Korenius
         1875-99    vä  Henric Isacss Lehtinen                                                                                   1899          Suom
         99-10            Johanna Wilhelmina Ericsd Korenius
         1910-17    po  Emil Elias Henricss Lehtinen                                                                             1917          Suom
         17-58            Bertta Maula


    Salittu Salittu Suomusjärvi  ratsutila

         1683-89        Eric
                          Petronella
         1689-1710  po  Jöran Ericss Salittu
                          Maria
         1710-42    po  Jacob Jöranss Salittu
                          Brita Michelsd
         1742-74    po  Michel Jacobss Salittu
                          Lisa Jacobsd
         1774-99    po  Johan Michelss Salittu                                                                                   1799          Suom
         99-16            Lena Bertilsd
         1816-51    po  Efraim Johanss Salonius                                                                                  1851          Suom
         51-54            Lovisa Pettersd
         1854-68    vä  Vigilius Vikström
                          Lena Efraimsd Salonius
         1868-89    po  Carl Vigilius Vigiliuss Vikström
         1889-1917  ve  Johan Fabian Vigiliuss Salittu e Vikström                                                                1917          Suom
         17-43            Maria Aurora Hafman


    Piekkala Taipale Suomusjärvi

         1680-1728      Christer Johanss Thauvonius                     1666                         1685                        h 29.12.1728  Suom
                          Clara Johanna Andersd Munck                                                                            1682          Suom
         29-32            Maria Henricsd Falkenhagen                                                 1685                        1740
         1732-41    vä  Arvid Arvidss Lietzen                           1700                                                     1741          Suom
         41-48            Margareta Christersd Thauvonius               1699
         1748-95    po  Arvid Arvidss Lietzen                           1730          Suom                                       1810          Suom
                          Maria Johansd                                 6.1.1731                                                 1807          Suom
         1795-1830  po  Gustaf Arvidss Lietzen                          7.11.1765     Suom                                       1849          Suom
                          Anna Caisa Persd Salin                        16.12.1774    Kisk                                       1847          Suom
         1830-56    vä  Johan Grönroos                                  15.8.1791     Lohj
         56-64            Eva Christina Gustafsd Lietzen                22.5.1806     Suom
         1864-71    po  Gustaf Johanss Grönroos                         8.4.1827      Suom           1864         Suom           21.11.1871    Suom
         71-95            Ulrica Wilhelmina Gabrielsd Wiman             27.5.1845     Suom           1864         Suom
         1895-1926  po  Johan Gustaf Gustafss Laine                     6.5.1866      Suom
         1926-44        perikunta