Perniön talonhaltijaluetteloja


                                         Lasse Iso-Iivari

                                       1.9.2006, 14.11.2019

                                                 Etusivulle

    Talo kylä pitäjä 1939  luonne manttaali

ryhmä nro isännyys suk. etunimi patronyymi suku-/talonnimi              syntynyt      pitäjä         vihitty      pitäjä         kuollut       pitäjä

    Alastalo Aaljoki Perniö

263 699                 Jacob Bertilss                                  1684                         28.12.1708   Perniö         11.6.1753     Perniö
263 700                   Brita Nilsd                                   0.9.1689      Perniö         28.12.1708   Perniö         22.7.1765     Perniö


    Värrä Aaljoki Perniö

         1721-24        Anders Michelss                                                                                          1724          Perni
         24-33            Anna Johansd
         1733-69    po  Jöran Anderss Värrä
         1769-80    po  Isac Jöranss Värrä
         1780-1823  vä  Per Henricss                                                                                             1823          Perni
         23-28            Lisa Isacsd Värrä
         1828-50    vä  Isac Ericss Förbom
         1850-56    po  Isac Amandus Isacss Förbom                                                                               1856          Perni
         56-62            Carolina Lovisa Himmelroos
         1862-96    ve  August Isacss Förbom
         1896-1918  vä  Robert Alexius Aaltonen                                                                                  1918          Perni
         18-22            Julia Gustafa Augustsd Förbom


    ? Boböle Perniö

285 183                 Christer Ericss                                                              28.11.1688   Perniö
285 184                   Margareta Ericsd                                                           28.11.1688   Perniö
285  91             vä  Matts Filipss                                                                1.3.1715     Perniö
285  92                   Anna Christersd                               27.12.1690    Perniö         1.3.1715     Perniö


    Ervasto Ervasto Perniö

         1689-1711      Jöran Michelss
         1711-32    po  Anders Jöranss Ervasto                                                                                   1732          Perni
         32-37            Caisa Jöransd
         1737-46    vä  Abraham Johanss                                                                                          1746          Perni
         46-48            Maria Andersd Ervasto
         1748-56    II  Mårten Johan Miltopaeus
         1756-90    ^p  Anders Anderss Ervasto
         1790-1825  po  Matts Anderss Ervasto
         1825-55    po  Carl Mattss Ervasto
         1855-87    po  Johan Carlss Ervasto
         1887-1928  po  Carl Albert Johanss Erflund


    Klemelä Ervelä Perniö  kersantin puustelli

         1718-19        Gabriel Rijdeen                                                                                          18.2.1719
         1723-28        Abraham Pihlman
         1728-34        Hans Henric Stolpe                              1682          Skoone                                     10.5.1759     Viborg
                          Maria Flöger                                                                                           4.11.1742     Nauvo Seili
         1734-49        Nils Limnell                                    1689                         11.2.1720    Bergsjö
                          Catarina Olofsd Helsing                       18.12.1698    Kokkola        11.2.1720    Bergsjö
         1749-50        Adam Ernstss von Willebrand                     1728                                                     11.5.1758     Pommeri
                          Elisabet Didricsd Blomcreutz                  1728                                                     28.5.1791     Tukholma
         1750-51        Carl Georg Wallenqvist e Wargh                  18.5.1718                    13.1.1747    Kuhmalahti     4.10.1790     Porvoo
                          Hedvig Ulrica Claesd von Qvanten              25.11.1724    Raisio         13.1.1747    Kuhmalahti     22.3.1787     Kustavi
         1751-57        Fredric Bogislaus Carlss Fock                   25.12.1732    Lait           21.12.1763                  12.11.1771
                          Clara Jacobsd Finckenberg                     8.10.1743                    21.12.1763                  20.8.1820     Naan
         1757-59        Gustaf Fredric Wilhelmss Kuylenstierna          1730                         1757                        15.4.1776     Öreryd
                          Agneta Carlsd von Mentzer                     27.11.1737    Ljungsarp      1757                        10.4.1817     Kalv
         1759-60        Carl Henric Hevernick                           1738
         1760-62        Nicolaus Laman                                  21.12.1737    Urjala
         1762-67        Otto Reinhold Henricss Blåfield                 12.10.1734    Sääksmäki      22.3.1772    Leml           23.5.1788     Sääksmäki
                          Anna Amalia Ottosd Amnorin                    31.10.1754    Paimio         22.3.1772    Leml           11.3.1825     Sääksmäki
         1767-75        Carl Gustaf Claess Brand                        10.9.1732                    13.12.1770   Kemiö          6.9.1775
                          Charlotta Gustafa Berndtsd Aminoff            2.10.1744                    28.10.1782                  28.9.1821     Pohja
                    II  Eric Sannholm                                   20.11.1729                   28.10.1782                  20.4.1812     Pohja
         1775-87        Carl Fredric Reinholdss Fock                    22.8.1764     Laitila        20.8.1810                   10.1.1832     Åbo
                          Anna Charlotta Johansd Fock                   11.6.1771                    18.3.1794    Vehmaa         10.2.1808     Åbo
                          Maria Elisabet Carlsd Kunckel                 25.1.1781     Vrå            20.8.1810                   28.5.1837     Åbo
556 765  1787-88        Carl Fredric Carlss Starck                      19.10.1765    Parainen                                   4.3.1797
         1788-89        Mårten Almström                                 14.12.1766?   Kalanti                                    20.3.1789
         1789-99        Samuel Fredric Perss af Bjerkén                 27.3.1766                    21.12.1800   Läby           2.2.1806      Upsala
                          Fredrica Christina Johansd Graaner            6.2.1781                     21.12.1800   Läby           26.4.1848     Karlstad
         1799           Carl Gustaf Hockenberg
         1800-06        Carl Johan Carlss Lackman                       4.11.1769     Suomusjärvi                                25.5.1806     Perniö
         1807-08        N. Lind


    Alumainen Haaroinen Perniö

         1697-1713      Johan Nilss
         1713-51    vä  Thomas Thomass                                                                                           1751          Perni
         51-60            Maria Johansd Alumainen
         1760-91    po  Johan Thomass Alumainen                                                                                  1791          Perni
         91-05            Maria Mattsd
         1805-12    po  Gabriel Johanss Alumainen                                                                                1812          Perni
         12-27            Margareta Ericsd
         1827-66    po  Gabriel Gabrielss Alumainen
         1866-86    po  Herman Gabrielss Alumainen                                                                               1886          Perni
         1886-98        perikunta
         1898-1953  po  Axel Hermanss Alanen
                          Olga Selenius                                                                                          1909          Perni
                          Lempi Virtanen


    kappalainen Perniö

         1581-93        Matts Olofss
         1614-22        Henric Jöranss Kaskas                                         Liet                                       28.2.1632     Perni
                          Margareta Bertilsd
         1617           Jacob Jacobss
         1622-32        Henric Cnudss Sylvanus                          1590          Turk                                       1662          Perni
                          Caisa Josefsd
                          Elin Cnudsd
         1632-40        Henric Mattss Bock
         1640-61        Nils Anderss Bååth                                            Karjalo
         1671-75        Johan Johanss Collinus                          163x          Lohj                                       1676          Karj
                          Margareta Persd Thauvonius


    1. kappalainen Perniö

         1675-95        Henric Josefss Melartopaeus                     163x          Kang           < 1679                      1695/96       Perni
                          Maria
                          Elisabet Sigfridsd                                                         < 1679
         1695-1735      Anders Michelss Amberg                          165x          Hali           4.3.1708     Perniö         h 15.4.1736   Perniö
                          Margareta
                          Margareta Langius                                                          4.3.1708     Perniö
         1735-43        Petter Petterss Masalinus                       13.2.1676     Tyrö           1713                        h 15.6.1756   Perniö
                          Elsa Elisabet Magnusd Steen                                                1713                        1745
         1744-45        Matts Ericss Ahlman                             k 23.12.1711  Perniö         14.10.1735   Perniö         20.1.1745     Perni
                          Christina Lindeberg                                                        14.10.1735   Perniö         1.8.1798      Messukylä
328  20  1745-67        Carl Gustaf Johanss Leistén                     17.5.1721     Turk           24.9.1772    Tyrvää         11.4.1776     Vanaja
                          Maria Simonsd Hidenius                        1720                         26.1.1744    Turku          25.8.1764     Perniö
328  24                   Maria Johansd Hortelius                       27.8.1722     Toijala        24.9.1772    Tyrvää         8.2.1798      Keik
957 275  1769-85        Henric Johanss Reilin                           6.11.1730     Lohj           27.11.1764   Vehmaa         h 12.6.1796   Urjala
957 276                   Susanna Catarina Samuelsd Ruuth               k 23.12.1732  Kemiö          27.11.1764   Vehmaa         19.8.1805     Urjala
         1789-96        Johan Ericss Sevonius                           8.4.1722      Paim           9.12.1794    Perniö         17.3.1796     Perniö
                          Catarina Elisabet Messman                     14.5.1725                    4.10.1753    Perniö         9.1.1777      Perni
                          Chralotta Gabrielsd Carpaeus                  17.5.1745     Perniö         9.12.1794    Perniö         3.4.1808      Perniö
         1798-1812      Gustaf Isacss Lindvall                          1747          Perni          10.11.1782   Åbo            11.8.1812     Perniö
                          Eva Catarina Gabrielsd Collmén                6.12.1761     Åbo            10.11.1782   Åbo
         1817-54        Jacob Johan Johanss Achrén                      2.2.1781      Perni          14.10.1818   Perniö         4.9.1854      Perniö
                          Erica Emerentia Ericsd Wennerqvist            8.3.1791      Halikko        14.10.1818   Perniö         2.8.1858      Perniö
         1856-68    vä  Magnus Edvard Jacobss Sevón                     12.7.1811     Paimio         26.9.1839    Perniö         23.5.1868     Perni
                          Anna Ulrica Jacobsd Achrén                    11.9.1819     Perniö         26.9.1839    Perniö         31.5.1875     Perni
992 327  1870-77        Edvard Wilhelm Johanss Lybeck                   17.6.1840     Ranta          15.11.1866   Hels           27.10.1885    Viipuri
992 328                   Ida Carolina Magnusd Löfman                   4.7.1846      Siuntio        15.11.1866   Hels
         1878-88        Berndt Gustaf Gustafss Lindell                  5.12.1847     Tampere        1874                        16.3.1902     Perni
                          Matilda Maria Nylund                                                       1874
         1889-98        Nicolai Samuelss Blom                           29.12.1861    Vehmaa         1906                        22.3.1948     Jala
                          Ida Gustafa Bodin                                                          1889                        1904
                          Hilma Bodin                                                                1906
         1898-          Emil Eligius Anderss Erkkilä e Eriksson         1.12.1866     Maaninka       1893                        26.1.1939     Perni
                          Amanda Maria Litzen                                                        1893


    2. kappalainen Perniö

         1675-77        Henric Bengtss Richalenius                      164x          Turk                                       1677          Perni
         1677-92        Per Mattss Wanaeus
                          Margareta Josefsd Melartopaeus
         1692-1700  po  Johan Perss Wanaeus                             167x          Pälk           29.12.1707   Perniö         h 9.10.1710   Perniö
                          Catarina Eleonora Gustafsd Falkenfelt                                      1715                        0.1.1743      Lammi
721   3  1702-04        Johan Johanss Favorinus                         1664          Hämeenk                                    1716          Hämeenl
721   4                   Catarina Johansd Hacks                        k 21.9.1675   Hämeenkyrö                                 24.1.1761     Ikaalinen
         1706-13        Johan Escilss Saxenius                          167x          Turk                                       1713          Perni
                          Ingel Petterss Hakes                                                       25.6.1700    Perniö
                          Caisa Mattsd Langius                                                                                   12.7.1737     Säky
         1713-19        Jacob Thomass Mainelius                         167x          Turk           4.8.1701     Mouhijärvi     1720          Perni
                          Marta Caspersd Sarenius                                                    4.8.1701     Mouhijärvi
         1722-34        Petter Petterss Masalinus                       13.2.1676     Tyrö           1713                        h 15.6.1756   Perniö
                          Elsa Elisabet Magnusd Steen                                                1713                        1745
         1734-68    vä  Isac Isacss Ullner                              k 9.7.1711    Perniö         13.6.1762    Paimio         27.5.1793     Lemu
                          Hedvig Pettersd Masalinus                     8.4.1719      Perniö         29.9.1736    Perniö         18.9.1760     Perniö
                          Christina Christersd Sevón                    3.5.1734      Paim           13.6.1762    Paimio         8.11.1764     Perniö
         1768-78        Eric Johan Henricss Blom                        15.1.1727     Loimaa         < 1760                      7.2.1789      Somero
                          Anna Helena Gabrielsd Kepplerus               1732                         < 1760                      23.3.1795     Somero
         1778-1808      Johan Anderss Nummelin                          29.5.1738     Maaria         9.1.1785     Perniö         9.10.1808     Perniö
                          Juliana Catarina Bertram                      0.3.1737                     9.1.1785     Perniö         18.7.1806     Perniö
         1810-15        Johan Perss Söderberg                           1.12.1766     Kemiö          7.2.1803     Perniö         8.4.1815      Perniö
                          Ulrica Sofia Salomonsd Fingerros              10.12.1767    Maaria         7.2.1803     Perniö         1821
         1817-42        Michel Mattss Hellstén                          30.8.1776     Pyhämaa                                    3.12.1842     Perniö
         1847-52        Claes Adolf Petterss Karsten                    20.5.1811     Suoniemi       21.3.1871    Rauma          15.11.1885    Föglö
                          Augusta Elisabet Charlotta Henricsd Reinholm  12.9.1814     Rauma          22.2.1835                   23.6.1838     Kodi
                          Agata Matilda Henriette Henricsd Reinholm     21.6.1813     Rauma          17.2.1839    Kodisjoki      26.9.1857     Siipyy
                          Edla Amanda Sofia Henricsd Reinholm           26.9.1822     Rauma          25.4.1858    Siipyy         20.3.1870     Föglö
                          Anna Catarina Johansd Lagerbom                1.8.1843      Rauma          21.3.1871    Rauma          9.2.1922      Turk
         1851-54        Gabriel Johanss Nestén                          16.10.1810    Laitila        1846                        23.5.1854     Perniö
                          Lovisa Emelie Bäckström                                                    1846                        1861
         1856-79        Petter Adolf Ericss Wasz                        13.9.1826     Salo           2.6.1853     Helsinki       16.11.1896    Uske
                          Matilda Simonsd Grönlund                      3.10.1828     Uske           2.6.1853     Helsinki       1905
         1882-86        Johan Fredric Gustafss Silvander                16.10.1850    Kaarina        1878                        19.3.1930     Nast
                          Maria Dorotea Stockus                                                      1878
         1888-1900  ve  Frans Edvard Gustafss Salokas e Silvander       29.12.1859    Kaar           1886                        11.11.1930    Hels
                          Elli Liljefors                                                             1886
         1901-08        Henric Abraham Franss Autero e Engblom          2.12.1870     Uusikaupunki   1895                        20.4.1934     Hämeenl
                          Ellen Selma Maria Vikenström                                               1895
         1908-15        Kaarle Edvard Carlss Kilpeläinen                4.10.1879     Nast           1908                        28.5.1941     Hels
                          Ida Maria Lampén                                                           1908                        1951
         1915-37   ^^^p Kaarle Johannes Kustaa Johanss Salokas          23.12.1878    Uskela         1907                        26.12.1937    Perni
                          Tyyne Pia Maria Nyholm                                                     1907


    Leikkonen Kestriki Perniö

         1599-1622      Jacob Ericss                                                                                             1622          Perni
         22-25            Caisa
         1625-67    p   Eric Jacobss                                                                                             1667          Perni
         67-69            Elin
         1669-91    po  Carl Ericss Leikkonen                                                                                    1691          Perni
         91-97            Caisa
         1697-1713  vä  Henric Henricss
         1713-55    po  Eric Henricss Leikkonen
         1755-78    po  Eric Ericss Leikkonen
         1778-1808  po  Henric Ericss Leikkonen
         1808-38    po  Johan Henricss Leikkonen
         1838-70    po  Henric Johan Johanss Vesterling
         1870-1904  po  Johan Wilhelm Henricss Vesterling
         1904-39    po  Clas Noac Johanss Leikkonen                                                                              1939          Perni
                          Alina Karrakoski
         1939-42        perikunta


    Isotalo Kontola Perniö

         1611-38        Matts Mattss Kontoinen
         1638-44    vä  Bengt Henricss                                                                                           1644          Perni
         44-47            Margareta Mattsd Isotalo
         1647-67    II  Jacob Simonss                                                                                            1667          Perni
         1669-80    III Johan Henricss
         1680-1711  po? Matts Johanss Isotalo
         1711-40    po  Christer Mattss Isotalo
         1740-73    vä  Johan Henricss                                                                                           1773          Perni
         73-98            Margareta Christersd Isotalo
         1798-1833  vä  Gustaf Gustafss
         1833-49    po  Johan Gustafss Lindqvist                                                                                 1849          Perni
         49-71            Brita Christina Johansd
         1871-1903  po  Johan Gustaf Johanss Lindqvist
         1903-13    po  Johan Bernhard Johanss Kontola
                          Clara Emilia Karlsson
         1913-27    sis Maria Matilda Lampela


    Korttila Korttila Perniö

         1540-87        Thomas Henricss
         1587-98    p   Henric Thomass
         1598-1630  p   Bertil Henricss
         1630-65    vä  Thomas Ericss                                                                                            1665          Perni
         65-71            Brita Bertilsd Korttila
         1671-90    po  Sigfrid Thomass Korttila                                                                                 1690          Perni
         90-99            Maria
         1699-1751  po  Anders Sigfridss Korttila


    Alitalo Korttila Perniö

         1751-84    po  Jöran Anderss Korttila
         1784-1821  po  Anders Jöranss Alitalo
         1821-54    po  Anders Johan Anderss Alitalo
         1856-98    vä  Gustaf Adolf Abrahamss
         54-56            Hedvig Lovisa Andersd Alitalo
         1898-1929  po  Carl Gustaf Gustafss Vesala
                          Lovisa Gustafa Andersd


    Ylitalo Korttila Perniö

         1751-86    po  Anders Anderss Korttila
         1786-1807  vä  Johan Abrahamss
                          N. N. Ylitalo
         1807-56    po  Johan Johanss Ylitalo
         1856-90    po  Anders Johan Johanss Ylitalo                                                                             1890          Perni
         90-94            Hedvig Wilhelmina Carlsd
         1894-1929  po  Johan Wilhelm Anderss Viljanen                                                                           1929          Perni
         1929-34        perikunta


    Laurila Kuhmisi Perniö

263 301                 Thomas Henricss                                 1703                                                     25.5.1756     Perniö
263 302                   Beata Johansd                                 1707                                                     18.4.1785     Perniö
263 151             po  Anders Thomass Laurila                          24.11.1740    Perniö         22.10.1767   Perniö
263 152                   Maria Jöransd Alhainen                        26.9.1741     Perniö         22.10.1767   Perniö


    Alitalo l. Alastalo Kumionpää Perniö

         1685-1723      Johan Thomass                                                                                            1723          Perni
         23-50            Maria Ericsd
         1750-92    po? Henric Johanss Alitalo
         1792-96    po  Johan Henricss Alitalo                                                                                   1796          Perni
         96-07            Lena Michelsd
         1807-20    po  Johan Johanss Kumenius                                                                                   1820          Perni
         20-38            Caisa Andersd
         1838-76    po  Johan Johanss Kumenius
         1876-98    vä  August Wilhelm Anderss
                          Lovisa Wilhelmina Johansd Kumenius
         1898-1919  vä  Carl Edvard Äijälä                                                                                       1919          Perni
                          Aina Wilhelmina Augustsd Kumenius
         1919-42        perikunta


    Lövböle Leipyöli Perniö

263 683                 Thomas Henricss                                                              30.11.1703   Perniö
263 684                   Maria Nilsd                                                                30.11.1703   Perniö


    Lintilä Lintilä Perniö  ratsutila

         1689-97        Nils Larss
         1697-1721  vä  Michel Johanss                                                                                           1721          Perni
         21-27            Maria Nilsd Lintilä
         1727-62    vä  Matts Johanss
                          N. Michelsd Lintilä
         1762-1805  po  Johan Mattss Lintilä
         1805-31    po  Johan Johanss Lintilä
         1831-56    po  Johan Johanss Lindholm                                                                                   1856          Perni
         56-57            Gustafa Andersd
         1857-64    vä  Johan Gabriel Hermanss                                                                                   1864          Perni
         64-68            Gustafa Johansd Lindholm
         1868-1911  la  Victor Mauritz Johanss Lindholm
         1911-46    po  Noak Vihtori Vihtorinp Lindholm                                                                          1946          Perni
                          Naima Elina Eloranta


    Juusla Mutainen Perniö

263 679                 Matts                                                                                                    1708          Uske
263 289             po  Olof Mattss Juusla                                                                                       1744          Uske
263 290                   Margareta                                                                                              1741          Uske
263 145             po  Henric Olofss Juusla                            1720          Uske           0.10.1741    Uskela         1754          Uske
263 146                   Walborg Jöransd                               1717                         0.10.1741    Uskela         18.10.1790    Salo
263  73             po  Anders Henricss Juusla                          21.10.1749    Uskela         17.10.1775   Uskela
263  74                   Maria Johansd Anisi                           28.1.1754     Uskela         17.10.1775   Uskela


    Pappila Perniö

         1409           Olof Munch
         1512           Johan Olofss
         1551-60        Matts Henricss                                                                                           1560          Perni
         1560-70        Nils M.                                                                                                  1570          Perni
                          Caisa
         1571-85        Johan Mattss Grinden                                          Tenh           156x
                          Magdalena Cnudsd Kappe
         1585-97        Simon Ericss Röd                                                                                         > 1597        Perni
         1599-1617      Josef Michelss
         1622-32        Henric Jöranss Kaskas                                         Liet                                       28.2.1632     Perni
                          Margareta Bertilsd
         1632-62        Henric Cnudss Sylvanus                          1590          Turk                                       1662          Perni
                          Caisa Josefsd
                          Elin Cnudsd
         1662-84        Gabriel Jöranss Thauvonius                      162x          Sauv           1683                        h 15.6.1684   Perni
                          Elisabet Josefsd Melartopaeus
                          Margareta Henricsd Schaefer                                                1683
         1684-97    vä  Jacob Johanss Lund                              165x          Hali           1680                        h 24.2.1697   Perni
                          Elisabet Gabrielsd Thauvonius                                              1680
         1698-1729      Gabriel Ericss Salonius                         15.3.1663     Lait           23.6.1723                   9.11.1729     Perni
                          Anna Johanna Hoff                                                          10.3.1692    Turk           1716          Tukholma
                          Helena Carlsd Lagerflycht                     28.10.1698    Turk           23.6.1723                   30.10.1771    Åbo
         1730-39        Matts Larss Elg                                 k 3.9.1676    Huittinen                                  17.12.1739    Perniö
                          Christina Andersd Bange                                                                                24.4.1740     Perniö
         1740-50        Jacob Zacariass Frosterus                       14.8.1705     Oul            3.7.1746     Åbo            12.5.1750     Perniö
                          Margareta Abrahamsd Juslenius                 19.5.1699     Somero                                     1745
                          Sara Elisabet Josefsd Pipping                 17.8.1726     Arboga         12.3.1752    Perniö         12.11.1781    Perniö
         1751-99    II  Anders Jacobss Gadolin                          10.10.1709    Kalan          12.3.1752    Perniö         15.9.1799     Perni
                          Christina Andersd Bange                       0.12.1715                    13.1.1734    Perniö         1750
         1803-31        Gustaf Engelbrectss Rancken                     2.6.1756      Hatt           9.1.1783     Ikaalinen      16.1.1831     Perniö
                          Christina Lovisa Johansd Rothovius            4.2.1763      Ikaalinen      9.1.1783     Ikaalinen      18.5.1832     Perniö
         1833-51        Carl August Jacobss Hjorth                      5.12.1797     Mask           29.6.1826    Särkisalo      14.1.1851     Perniö
                          Clara Johanna Josefa Ericsd Tötterman         11.1.1805     Perniö         29.6.1826    Särkisalo      12.12.1855    Åbo
         1852-72        Anders Magnus Mattss Bäckman                    2.1.1790      Pori           1830                        10.9.1873     Perni
                          Sofia Christina Bengtsd Ignatius                                           1830                        1862
         1875-93        Lars Gustaf Wilhelm Ottoss Törnvall             26.10.1819    Tampere        10.9.1846    Vihti          31.10.1893    Perni
                          Hedvig Rosina Helena Adolfsd von Rehausen     6.8.1819      Vihti          10.9.1846    Vihti          28.7.1911     Hämeenk
         1896-1902      Berndt Gustaf Gustafss Lindell                  5.12.1847     Tampere        1874                        16.3.1902     Perni
                          Matilda Maria Nylund                                                       1874
921 481  1905-25        Carl Anders Anderss Troberg                     3.9.1851      Lemland        19.5.1878    Jomala         21.8.1925     Perni
921 482                   Edla Elisabet Victorsd Roslin                 5.3.1857      Vehmaa         19.5.1878    Jomala
         1927-32        Kaarle Edvard Carlss Kilpeläinen                4.10.1879     Nast           1908                        28.5.1941     Hels
                          Ida Maria Lampén                                                           1908                        1951


    Nirva Pohjankylä Perniö

         1723-49        Per Abrahamss
         1749-87    po  Anders Perss Nirva
         1787-90    po  Johan Anderss Nirva                                                                                      1790          Perni
         90-15            Maria Johansd
         1815-42    vä  Henric Anderss
         1842-68    po  Gustaf Henricss Nirva                                                                                    1868          Perni
         68-73            Maria Christina Mattsd
         1873-1905  po  Gustaf Gustafss Nirva
         1905-44    vä  Ven Villiam Vales Vesterling
                          Hilma Kustaant Nirva


    Pyhäjoki l. Helgå Pyhäjoki Perniö

         1704-13        Jöran Jöranss
         1713-55    po  Nils Jöranss Pyhäjoki
         1755-77    po  Gustaf Nilss Pyhäjoki
         1777-1810  vä  Per Anderss
         1810-51    po  Johan Perss Pyhäjoki
         1851-75    po  Carl Johanss Pyhäjoki
         1875-1908  po  Johan Elis Carlss Hagelberg
         1908-21    po  Kaarle Eelis Juhanp Hagelberg                                                                            1921          Perni
                          Alma Irene Helén
         1921-55        perikunta


    Suksenpyöli Perniö  kersantin puustelli

         1721-22        Gustaf Reinhold Berndtss Rehbinder              1702                         1738                        4.1.1786      Kors
                          Sofia Elisabet Ottosd Yxkull                  13.12.1712                   19.12.1732   Turk           19.3.1737     Åbo
                          Beata Charlotta Jurgensd Lode                 1717          Moskova        1738                        1761          Mask
607 161  1722-24        Carl Gerhard Jurgenss Muhl                      2.4.1703      Varberg                                    0.7.1734      Filipsburg
         1724-25        Fredric Johan Messer                                                         15.3.1741    Mynämäki
                          Anna Catarina Brask                                                        15.3.1741    Mynämäki
622 563  1725-29        Petter Winberg                                                                                           17.2.1729     Perni
622 922  1729-42        Edvard Berndt Maximilianss von Torcken          26.4.1702     Perniö         1744                        25.9.1784     Värmdö
622 923                   Maria Eleonora Ericsd Ulfsparre               31.10.1713    Ånimskog       1744                        26.4.1768
704 693  1742-43        Fredric Johan Spöhler                                                        15.9.1726    Alastaro       7.10.1780     Pertteli
704 694                   Margareta Jacobsd Rungius                     1704                         15.9.1726    Alastaro       h 28.9.1775   Halikko
         1743-63        Henric Ericss Blom                              6.6.1698      Naantali       1725                        1768
                          Helena Jeremiasd Wallenius                    8.1.1704      Karjalohja     1725                        12.5.1770     Perniö
857 773  1763-64        Jacob Henricss Possén                           6.7.1731      Tyrvää         11.10.1768   Mietoinen      23.8.1796     Sauvo
857 774                   Susanna Christina Carlsd Schauman             31.10.1745    Lemu           11.10.1768   Mietoinen      3.12.1821     Kristiinankaupunki
         1764-71        Christian Gabrielss Lindström                   20.8.1731     Somero                                     12.12.1771    Perniö
         1772-73        Gustaf Mauritz Magnuss Armfelt                  31.3.1757     Marttila       7.8.1785     Lovö           19.8.1814     Zarskoje Zelo
                          Hedvig Ulrica Carlsd de la Gardie             27.11.1761                   7.8.1785     Lovö           7.2.1832      Tukholma
         1773-1808      Carl Henric Johanss Elg                         12.5.1743     Mäntsälä       15.6.1799    Perniö         10.2.1809     Perniö
                          Margareta Henricsd Levanus                    17.6.1741     Sauvo          1769                        26.7.1795     Perniö
                          Hedvig Catarina Larsd Cumlander               27.1.1769     Salo           15.6.1799    Perniö


    Alhainen Suomenkylä Perniö

263 697                 Michel Mattss Alhainen                          1689                         11.10.1708   Perniö         h 27.6.1742   Perniö
263 698                   Maria Mattsd                                  1679                         11.10.1708   Perniö         1762          Perni
263 303             po  Jöran Michelss Alhainen                         1.4.1712      Perniö         21.10.1740   Perniö         24.8.1781     Perniö
263 304                   Walborg Jacobsd Alastalo                      25.2.1721     Perniö         21.10.1740   Perniö         10.3.1783     Perniö


    Lauri Torkkila Perniö

         1721-56        Anders Jöranss
         1756-69    po  Johan Anderss Lauri
         1769-97    vä  Johan Henricss
         1797-1813  po  Johan Johanss Lauri                                                                                      1813          Perni
         13-31            Christina Ericsd
         1842-64    vä  Josef Fredricss                                                                                          1864          Perni
         31-42,64-69      Lovisa Johansd Lauri
         1869-87    po  Johan Petter Josefss Lindholm                                                                            1887          Perni
         87-00            Johanna Wilhelmina
         1900-20    po  Johan Oscar Johanss Laurila


    Maunula Tuohittu Perniö

263 681                 Nils Nilss Maunula                              1674                         14.10.1710   Perniö         1.1.1752      Perniö
263 682                   Maria Eliasd                                  1685                         14.10.1710   Perniö         23.9.1773     Perniö
263 297             po  Michel Nilss Maunula                            5.9.1711      Perniö         9.10.1739    Perniö         15.11.1770    Perniö
263 298                   Lisa Thomasd Lövböle                          26.7.1719     Perniö         9.10.1739    Perniö         17.8.1786     Perniö
263 149             po  Petter Michelss Maunula                         18.10.1743    Perniö         1.10.1766    Pertteli       21.10.1805    Perniö
263 150                   Brita Henricsd Kauha                          19.9.1745     Pertteli       1.10.1766    Pertteli
263  75             po  Michel Perss Maunula                            10.2.1771     Perniö         7.6.1792     Perniö
263  76                   Juliana Andersd Laurila                       6.3.1770      Perniö         7.6.1792     Perniö


    Värrälä Väärlä Perniö

         1699-1704      Per Johanss                                                                                              1704          Perni
         04-21            Anna
         1721-55    po  Daniel Perss Värrälä


    Ylistalo Väärlä Perniö

         1755-90    po  Per Danielss Värrälä
         1790-1806  vp  Daniel Johanss Forsbom
         1806-18    po  Daniel Danielss Forsbom
         1818-49    la  Nils Nässling
         1849-72    po  Petter Adolf Nilss Nässling                                                                              1872          Perni
         72-76            Christina Wilhelmina Andersd
         1876-87    po  Gustaf Adolf Petterss Nässling
         1887-96    la  Carl Lindholm                                                                                            1896          Perni
                          Maria Wilhelmina Pettersd Nässling
         1896-1907      perikunta
         1907-      po  Kalle Feliks Kallenp Varvikko
                          Tyyne Silvo


    Isotalo Öyrilä Perniö

         1737-55        Johan Jöranss
                          Brita Johansd
         1755-63    vä  Johan Michelss                                                                                           1763          Perni
         63-86            Anna Johansd Isotalo
         1786-1820  po  Michel Johanss Isotalo
                          Sofia Mattsd
         1820-61    po  Josef Michelss Isotalo                                                                                   1861          Perni
         61-64            Lovisa Mattsd
         1864-91    po  Gabriel Josefss Isotalo                                                                                  1891          Perni
                          Fredrica Gabrielsd
         1891-92        perikunta
         1892-1935  po  Carl Stefan Gabrielss Nurminen                                                                           1935          Perni
                          Lydia Ollila
         1935-36        perikunta


    Bastböle Bastböle Särkisalo

         1697-1712      Claus Anderss
         1712-32    vä  Matts Mattss Troberg                                                                                     1732          Särk
         32-53            Margareta Clausd Bastböle
         1753-86    po  Anders Mattss Troberg
         1786-1816  po  Henric Anderss Troberg
         1816-33    po  Anders Johan Henricss Troberg                                                                            1833          Särk
         33-44            Maria Lisa Carlsd
         1844-62    po  Carl Henric Anderss Troberg                     14.3.1824     Särk
                          Maria Lena Holmén                             1.1.1824
         1862-88        Gustaf Alexander Nordström                      1.3.1826      Särkisalo
                          Lena Gustafa Johansd                          25.5.1815     Särkisalo
         1888-1919  po  Carl Gustaf Gustafss Nordström                  18.3.1860
         1919-47        Axel August Troberg


    kappalainen Särkisalo

         1865-71        Gustaf Ferdinand Carlss Mellberg                21.8.1828     Askainen       23.9.1858    Turku          28.11.1904    Kaar
                          Natalia Wilhelmina Gustafsd Hedlund           1.5.1836      Marttila       23.9.1858    Turku          6.5.1906      Turk
         1872-79        Wilhelm Oscar Gustafss Richter                  31.12.1846    Hämeenlinna    9.10.1870    Toijala        9.8.1891      Mart
                          Fanny Constantia Ericsd Hildén                8.3.1844      Temmes         9.10.1870    Toijala
         1882-92        Ernst August Carlss Lundquist                   7.1.1856      Raah           1880                        15.5.1920     Teuv
                          Amanda Catarina Lundqvist                                                  1880
         1893-1901      Artur Eliel Anderss Candolin                    20.1.1865     Ullava         1888                        18.9.1936     Hels
                          Matilda Emilia Vickström                                                   1888
         1902-24        August Tobias Augustss Wilenius                 2.11.1870     Turk           1901                        17.7.1940     Särk
                          Ottilia Fredrica Wilhelmina Sederholm                                      1901


    Kiviniemi Särkisalo  luutnantin puustelli

         1718-19        Johan Pihl                                      1692          Viip           8.11.1744    Nousiainen     9.6.1749
                          Hedvig Jacobsd Gadolin                        3.4.1717                     8.11.1744    Nousiainen     23.5.1802     Mynämäki
         1723-27        Johan Olofss Huusgafvel                         1674          Suomi                                      24.9.1736     Alastaro
                          Anna Lundan
         1727-34        Wilhelm Johanss Stiernstedt                     1694                         1729                        11.5.1754
                          Anna Maria Carlsd Sinclair                    23.2.1708                    1729                        25.5.1780     Kemiö
         1734-49        Johan Elers                                     1689          Inkerinmaa                                 0.11.1749     Perniö
                          Christina Schröder                            1688                                                     20.7.1763     Loimaa
         1749-52        Reinhold Wilhelm Carlss Fock                    17.8.1721                    17.8.1757                   25.3.1782     Turk
                          Maria Magdalena Carlsd Coyet                  28.1.1723                    30.7.1745                   1.10.1753     Vehm
                          Sofia Fredrica Elisabet Berndtsd Stackelberg  15.8.1732                    17.8.1757                   9.10.1819     Sauvo
         1752-61        Magnus Johan Levin                              20.10.1719                                               22.2.1761
                          Anna Margareta Fröling                        25.11.1734
         1762-64        Jacob Gustafss von Heland                       2.2.1729      Tukholma                                   16.2.1773     Tukholma
         1764           Petter Christ. Finhem e Hollender               22.10.1722         
                          Anna Maria Elisabet Ericsd Nigrell            27.3.1726     Halikko        8.6.1746     Karuna
                          Catarina Elisabet Wittfoot                    21.2.1733
603 979  1764-66        Jonas Sivertss Barfoth                          1716                         1753                        1770
603 980                   Anna Catarina Nybling                         22.11.1720                   1753
         1766-71        Fredric Ulric Berndt Otto Berndtss Stackelberg  8.1.1745      Össeby-Garn    26.2.1775    Helsinki       6.9.1810      Vehmaa
                          Johanna Gustafa Johansd Blomcreutz            24.2.1757                    26.2.1775    Helsinki       13.4.1807     Vehmaa
         1771-75        Carl Johan Wilhelmss Stiernstedt                23.12.1736    Pohj                                       24.5.1811     Tukholma
         1775-77        Daniel Magnus Öijegren                          22.7.1723     Fins           1763                        25.3.1783     Perniö
                          Anna Magdalena Carlsd de la Motte             1716                         1763                        4.8.1774      Lokalahti
         1777-81        Carl Gustaf Reinholdss de la Motte              19.12.1741    Loka           24.1.1777    Nousiainen     17.1.1815     Kisko
                          Eleonora Maria Carlsd von Willebrand          2.12.1756     Loimaa         24.1.1777    Nousiainen     14.12.1842    Perniö
         1781           Anders von Langenberg                           1748          Tukholma       1783 
                          Catarina Margareta Roskog                                                  1783 
         1781           Johan Wilhelm Reinholdss Lode                   10.9.1753     Kalvola                                    9.9.1840      Kalanti
         1781-86        Johan Gustaf Grunér                             31.12.1755                   31.12.1787   Perniö         28.8.1834
                          Hedvig Charlotta Thuresd von Cöhler           4.11.1767     Pern           31.12.1787   Perniö         25.10.1840
         1786-87        Eric Johan Carlss von Willebrand                16.2.1761     Pöytyä         21.6.1808    Uskela         2.1.1838      Hels
                          Margareta Sofia Isacsd Bremer                 30.9.1769                    7.12.1788    Åbo            23.4.1806     Salo
                          Christina Charlotta Henrietta Christ.Ivendorff9.8.1791      Perniö         21.6.1808    Uskela         25.1.1833     Salo
         1781       sa  Johan Wilhelm Reinholdss Lode                   10.9.1753     Kalvola                                    9.9.1840      Kalanti
         1787-90        Johan Fredric Ernstss von Willebrand            19.8.1761     Karuna         31.5.1787    Åb             7.8.1809      Vehmaa
                          Elisabet Jacobsd Gadolin                      21.7.1766     Turku          31.5.1787    Åb             20.12.1831    Åbo
         1791-95        Lars Henric Reinhold Georgss von Wright         31.7.1771     Tammela
         1795-1802      Gustaf Mårten Möller                            25.11.1754                   1789                        1808          Turk
                          Lovisa Charlotta Samuelsd Pryss               17.5.1764     Åbo            1789                        1822          Turk
         1802-03        Berndt Gustaf Gustafss Wilhelms                 23.12.1765                   7.10.1802    Åbo            4.7.1831      Vahto
                          Johanna Sofia Fredricsd Richter               20.4.1782     Åbo            7.10.1802    Åbo            23.11.1856
         1803-10        Thure Fredric Thuress von Cöhler                31.12.1777    Perniö


    Norrby Norrby Särkisalo

         1711-40        Johan Anderss
         1740-61    po  Matts Johanss Norrby
         1761-86    po  Johan Mattss Norrby


    Ylitalo l. Uppgård Norrby Särkisalo ??

         1786-1810  po  Esaias Johanss Norrby                                                                                    1810          Särk
         10-19            Christina Johansd
                    II  Abraham Ericss
         1819-54    po  Gustaf Esaiass Ylitalo
         1854-60    po  Gustaf Alexander Gustafss Ylitalo
         1860-73    la  Gustaf Wilhelm Abrahamss


    Pappila Särkisalo

         1925-40        August Tobias Augustss Wilenius                 2.11.1870     Turk           1901                        17.7.1940     Särk
                          Ottilia Fredrica Wilhelmina Sederholm                                      1901


    Domarby Taamarla Särkisalo

         63-73            Elin
         1673-94    vä  Henric Johanss                                                                                           1694          Särk
         94-97            Elin
         1697-1721  vä  Henric Jöranss
         1721-53    vä  Carl Johanss


    Alitalo Taamarla Särkisalo

         1763-82    po  Michel Carlss Domarby
         1782-1828  po  Christian Michelss Alitalo
         1828-46    po  Johan Christianss Alitalo                                                                                1846          Särk
         46-50            Anna Margareta Troberg
         1850-57    po  Gustaf Wilhelm Johanss Holmberg                                                                          1857          Särk
         57-88            Clara Gustafa Sarin
         1888-1916  vä  Gustaf Reinhold Vikström
                          Matilda Gustafsd Holmberg
         1916-58    po  Kustaa Fridolf Kustaanp Wikström