Piikkiön talonhaltijaluetteloja


                                         Lasse Iso-Iivari

                                       1.9.2006, 2.12.2017

                                                 Etusivulle

    Talo kylä pitäjä 1939  luonne manttaali

ryhmä nro isännyys suk. etunimi patronyymi suku-/talonnimi              syntynyt      pitäjä         vihitty      pitäjä         kuollut       pitäjä

    Pietilä Aerla Piikkiö  luutnantin puustelli

         1718-21        Axel Paulin
         1721-22        Gustaf Johan Bengtss Horn                       1696                                                     7.5.1728
                          Sara Charlotta Carlsd Teppati                 1704                         1732                        9.5.1771      Åbo
622 930  1722-23        Carl Axelss Leijonsköld                                                                                  0.10.1724
622 928                   Catarina Franck                                                                                        14.9.1766
704 661  1723-24        Mårten Depong                                   0.6.1682                     14.2.1712    Somero         22.8.1750     Somero
704 662                   Anna Sofia Jacobsd Ritz                       22.8.1699                    14.2.1712    Somero         15.1.1775     Somero
622 905  1724-25        Rutger Davidss Makeléer                         18.10.1688    Göteborg       1.5.1740                    20.11.1748
622 906                   Wilhelmina Eleonora Axelsd Coyet              22.5.1719                    1.5.1740                    1.4.1778      Slimminge
         1725-40        Jacob Simonss Hoppenstong                       1682                                                     5.2.1750
                          N. Johansd Kellner
                          Elisabet Thomasd Ögnelood                     1691                                                     28.3.1753     Aska
         1740-43        Carl Soldan
702 391  1743-50        Johan Engman                                    1699
702 392                   Maria Forsman
622 920  1750-59        Nils Gustaf Petterss Silfverskiöld              13.2.1725     Genarp         26.11.1754   Åbo            9.1.1764      Åbo
622 921                   Christina Charlotta Christiansd Giertta       11.9.1732     Frösunda       26.11.1754   Åbo            18.1.1804     Espo
         1759-61        Abraham Daniel Petterss Schönström              4.3.1729                     1770         Blidö          7.3.1809      Tukholma
704 670                   Anna Helena Larsd Hästesko-Fortuna            28.11.1732                   1770         Blidö          27.9.1798     Tukholma
622 569  1761-62        Reinhold Gustaf Mauritzs Brakel                 6.3.1721      Keik           26.2.1756    Pälkäne        28.2.1769     Some
622 570                   Charlotta Christina Ottosd Boije              18.8.1737                    26.2.1756    Pälkäne        7.5.1821      Artjärvi
         1762-69        Carl Fredric Christoferss Armfelt               15.4.1730     Koski Tl                                   10.1.1787     Turk
557 957  1769-70        Johan Mauritz Lomberg                           29.1.1733                    15.5.1766    Åbo
557 958                   Maria Elisabet Robertsd Fithie                6.1.1740      Åbo            15.5.1766    Åbo
622 579  1770-76        Reinhold Johan Gustafss Rehbinder               13.5.1741     Masku          10.7.1770    Tukholma       13.7.1824     Piet
622 580                   Christina Margareta Ericsd af Palén           2.4.1746      Tukholma       10.7.1770    Tukholma       2.1.1804      Paimio
622 927  1776-78        Lars Jonass Meldercreutz                        6.6.1743      Tukholma                                   14.3.1781     Ecke
         1778-81        Claes Axel Mauritzs Lewenhaupt                  2.12.1757     Gamleby        14.10.1783   Tukholma       13.2.1808     Tukholma
                          Marianne Eleonora Andersd Koskull             29.6.1765                    14.10.1783   Tukholma       18.5.1823     Tukholma
813 579  1781-84        Carl Johan Ottoss Weissman                      4.5.1734                     3.8.1758     Pori mlk       18.5.1812     Ahlainen
813 580                   Margareta Elisabet Carlsd Bergenfelt          23.8.1735     Eura           3.8.1758     Pori mlk       17.5.1811     Ahlainen
         1784-88        Carl Wilhelm Axelss Rothlieb                    26.11.1760                                               2.6.1820      Locknevi
         1788-93        Otto Herman Johanss Lode                        14.8.1771                    30.10.1798   Åbo            16.3.1852     Åbo
                          Brita Christina Johansd Sjöstedt              22.2.1777     Åbo            30.10.1798   Åbo            15.8.1850     Turku
813 579  1793-96    sa  Carl Johan Ottoss Weissman                      4.5.1734                     3.8.1758     Pori mlk       18.5.1812     Ahlainen
813 580                   Margareta Elisabet Carlsd Bergenfelt          23.8.1735     Eura           3.8.1758     Pori mlk       17.5.1811     Ahlainen
         1796-1810  sa  Otto Herman Johanss Lode                        14.8.1771                    30.10.1798   Åbo            16.3.1852     Åbo
                          Brita Christina Johansd Sjöstedt              22.2.1777     Åbo            30.10.1798   Åbo            15.8.1850     Turku


    Aininen Piikkiö  varusmestarin puustelli

         1718-19        Petter Mainelius                                                                                         21.1.1719
         1721-22        Lorentz Johan Thure
                          Walborg Mattsd
         1724-25        Conrad Cando
         1725-34        Otto Johan Hacks                                1676                         21.6.1722    Raisio         29.7.1753     Sauvo
                          Christina Nilsd Gisselkors                    k 22.5.1700   Rymättylä      21.6.1722    Raisio
         1734-43        Filip Halfbjörn                                 1698                         5.11.1754    Halikko        h 14.8.1781   Halikko
                          Anna Henricsd                                                              1727                        0.3.1753      Hali
                          Christina Henricsd                            4.6.1731      Halikko        5.11.1754    Halikko        h 17.4.1797   Halikko
         1743-51        Samuel Weckroth                                 1719                         1751
                          Caisa H                                       1723                         1751
         1751-53        Henric Johan Johanss Fingerroos                 7.10.1731                    5.3.1772     Vehmaa         4.5.1810      Nousiainen
                          Elisabet Charlotta Emting                     1.12.1730                    5.3.1772     Vehmaa
         1753-58        Petter Weiss                                    1710                         1745                        1776          Vehm
                          Brita Johansd                                 1710                         1745                        1776          Vehm
         1758-78        Eric Eklöf                                      18.5.1720                    21.5.1755    Kaarina(Kuusis 
                          Anna Johansd Smeds                            12.12.1734    Kaar           21.5.1755    Kaarina(Kuusis 
         1778-81        Anders von Langenberg                           1748          Tukholma       1783 
                          Catarina Margareta Roskog                                                  1783 
         1781-92        Carl Gustaf Winqvist
         1792-1806      Gabriel Gabrielss Gran                          23.2.1742     Halikko        27.8.1775    Turku
                          Maria Gabrielss Herpman                       26.3.1755     Turku          27.8.1775    Turku
         1806-10    po  Johan Christofer Gabrielss Gran                 9.7.1785


    Juutas Hepojoki Piikkiö

221 566  1540-62        Mårten Johanss
221 565  1562-1601  po  Eric Mårtenss Juutas
221 564  1601-14    po  Johan Ericss Juutas                                                                                      1614          Piik
221 562  1622-26    po  Johan Johanss Juutas                                                                                     1626          Piik
221 563                   Elin Mårtensd
         1634-37    II  Mårten Sigfridss
221 560  1638-79    ^p  Eric Johanss Juutas
221 561                   Walborg
221 558  1681-93    po  Johan Ericss Juutas                                                          1691                        1693          Piik
221 559                   Brita                                                                      1671                        1689          Piik
         94-95            Ingeborg                                                                   1691
221 465  1696-1705  po  Eric Johanss Juutas                             1676          Piik           1699                        1705          Piik
221 466  06               Maria                                                                      1707         Piik
                    II  Simon Simonss                                                                1707         Piik
221 233  1721-59    po  Johan Ericss Juutas                             1699          Piik                                       4.7.1774      Piikkiö
221 234                   Anna Johansd                                  1700                                                     h 28.10.1750  Piikkiö
221 117  1759-86    po  Michel Johanss Juutas                           8.9.1726      Piik           29.9.1755    Piikkiö        30.4.1806     Piikkiö
221 118                   Anna Mattsd Länsitalo                         1737          Piik           29.9.1755    Piikkiö        22.12.1814    Piikkiö
221  59  1786-1814  po  Michel Michelss Juutas                          23.3.1764     Piikkiö        24.6.1793    Piikkiö        11.12.1814    Piikkiö
221  60                   Maria Michelsd Ylitalo                        28.12.1771    Piikkiö        24.6.1793    Piikkiö        20.6.1841     Piikkiö
         1814-59    po  Michel Michelss Juutas                                                                                   1859          Piik
         59-68            Lisa Mattsd
         1868-97    po  Gustaf Michelss Juutas
                          Anna Michelsd
         1897-1936  vä  Johan Wilhelm Laine                                                                                      1936          Piik
         36-59            Amanda Carolina Gustafsd Juutas                                                                        1959          Piik


    Kalainen Piikkiö  kirjurin puustelli

         1712-18        Samuel Lackman                                                                                           2.1.1719      Norja
         1718-21        Georg Constantin Martins
603 649  1721-23        Johan Grundström                                                             4.7.1723     Längelmäki     23.12.1740    Koke
603 613                   Anna Christina Holmbom                        8.5.1697                     k 9.12.1741  Kokemäki       5.9.1776      Punkalaidun
603 611             II  Jacob Forskål                                   21.6.1696     Koke           k 9.12.1741  Kokemäki       7.4.1761      Huittinen
574  23  1723           Michel Mattss Tocklin                                                        6.11.1744    Eura           10.3.1753
574  24                   Magdalena Momma                                                                                        10.1.1743     Ulvila
574  26                   Anna Catarina Carlsd Bergenfelt               14.12.1725    Laitila        1756         Ulvi           22.5.1787     Pori
574  25             II  Johan Graan                                     10.6.1734                    1756         Ulvi           30.12.1808    Pori
         1723-30        Berndt Westman                                  1696          Halland


    kappalainen Piikkiö

         1579-1611      Eric Mattss                                                   Paim
                          N. Persd
                          Caisa Mårtensd
         1614-15        Nils
         1627-55    ^v  Eric Henricss
                          Walborg Ericsd
         1662-74        Eric Marcuss Utopaeus                           163x          Turk                                       26.7.1673     Piik
                          Brita Michelsd                                                             19.2.1678    Piik
         1675-77        Jöran Simonss Resinius                          165x          Turk                                       1677          Piik
                          Margareta Simonsd                                                          1679
         1679-93        Elias Larss Berg
                          Anna Pettersd Thesleff                                                                                 h 24.11.1728  Vanaja
         1693-94        Jeremias Josefss Wallenius                      30.12.1667    Toij           0.6.1712                    6.7.1735      Vehm
                          Catarina Larsd Leerman                                                     18.3.1690                   8.6.1711      Karjalohja
                          Maria Mårtensd Losköld                        26.7.1673     Helsinki       0.6.1712                    25.3.1764     Kemi
         1694-1719      Anders Anderss Urenius                          166x          Mynä                                       1719          Piik
                          Agneta Gabrielsd Thauvonius                                                29.8.1693    Perniö
                          Maria Simonsd                                                              1707
                          Helena Pettersd Hortelius                     1686                         1722                        1737          Piik
         1719-21        Jacob Digert                                    169x          Karu                                       1721          Piik
         1721           Nils Nilss Tectonius                            k 26.7.1688   Nummi          5.11.1723    Somero         1725          Paim
                          Margareta Simonsd Achrenius                                                5.11.1723    Somero
         1722-73        Samuel Henricss Montin                          15.7.1696     Turk                                       30.7.1779     Piikkiö
                          Helena Pettersd Hortelius                     1686                         1722                        1737          Piik
                          Margareta Mattsd Fontelius                    k 25.8.1711   Kalanti                                    19.4.1790     Lipe
         1773-78    vä  Fredric Abrahamss Winqvist                      1739          Leppäv         25.7.1773    Piikkiö        16.8.1778     Piikkiö
                          Brita Maria Samuelsd Montin                   k 19.2.1743   Piikkiö        4.2.1782
         1778-92        Josef Nilss Weckman                             1724                         1.10.1782    Piikkiö        4.4.1792      Piikkiö
                          Margareta Elisabet Mattsd Blom                20.10.1728    Kalanti        1.9.1747     Kalanti        25.9.1781     Naantali
                          Eva Helena Abrahamsd Rautell                  17.7.1750     Lohja          1.10.1782    Piikkiö        16.4.1813     Naantali
957 279  1794-1806      Abraham Gustafss Lilius                         28.1.1761     Kang                                       10.10.1848    Messukylä
         1807-14        Johan Gustaf Johanss Florin                     17.9.1777     Messukylä      21.2.1807    Piikkiö        22.6.1820     Hämeenlinna
                          Anna Sofia Johansd Dahl                       1778                         8.3.1803     Raisio         11.5.1804     Piikkiö
                          Maria Ulrica Andersd Törnqvist                15.2.1774     Turku          21.2.1807    Piikkiö        25.5.1850     Hämeenl
         1815-19        Johan Joacimss Bröcker                          15.4.1780     Paimio         18.10.1810   Paimio         13.10.1819    Piikkiö
                          Fredrica Sofia Carlsd Sevonius                17.6.1785     Paimio         18.10.1810   Paimio         19.10.1824    Tarv
         1823-27        Matts Johanss Almark                            18.9.1787     Perniö         1835                        9.11.1869     Yläne
                          Charlotta Sofia Ljungberg                                                  1835                        1877
857 963  1828-30        Jacob Johan Jacobss Sadenius                    8.12.1789     Laitila        6.4.1830     Åbo            18.6.1844     Lempäälä
857 964                   Fredrica Charlotta Henricsd Wörlund           7.2.1800      Åbo            6.4.1830     Åbo
         1830-36        Josef Joacim Michelss Lagerbohm                 6.3.1801      Åbo            20.3.1825    Perniö         8.3.1879      Alastaro
                          Wilhelmina Carlsd Hohenhausen                 2.7.1804      Perniö         20.3.1825    Perniö         20.11.1856    Alastaro
515 141  1837-52        Carl August Anderss Hornborg                    22.8.1796     Ylöjärvi       10.7.1843    Lieto          16.4.1858     Punkalaidun
515 152                   Ulrica Gustafa Andersd Mennander              11.8.1791     Åbo            18.9.1821    Hämeenlinna    5.6.1831      Piikkiö
515 153                   Julia Jonasd Mennander                        13.4.1809     Kisko          2.7.1833     Kisko          17.2.1841     Piikkiö
515 142                   Annette Michelsd Ågren                        4.12.1817     Lieto          10.7.1843    Lieto          8.2.1869      Punkalaidun
         1854-62        Anders Johanss Engman e Wåhlberg                3.1.1818      Naantali       1846                        11.7.1881     Viht
                          Sofia Wilhelmina Salomonsd Roos                                            1846                        1872


    Ylhäinen Kavalto Piikkiö

         1687-1703      Thomas Ericss
                          Walborg
         1703-26    po  Henric Thomass Ylhäinen
                          Walborg
         1726-70    po  Johan Henricss Ylhäinen
                          Anna Johansd
         1770-1807  po  Anders Johanss Ylhäinen
                          Lisa Ericsd
         1807-36    po  Johan Anderss Ylhäinen
                          Anna Michelsd
         1836-61    po  Anders Johanss Ylhäinen
                          Anna Lena Jacobsd
         1861-98    po  Anders Anderss Ylhäinen
                          Johanna Johansd
         1898-1928  po  Gustaf Wilhelm Anderss Nieminen
                          Amanda Lillberg


    Koski Piikkiö  kirjurin puustelli

         1715-17        Zacarias Tideman
         1717-18        Anders Gabriel Rydeen
         1718-19        Johan Lematius                                                                                           0.1.1719      Norja
         1719           Jacob Kraemer
704 693  1721-22        Fredric Johan Spöhler                                                        15.9.1726    Alastaro       7.10.1780     Pertteli
704 694                   Margareta Jacobsd Rungius                     1704                         15.9.1726    Alastaro       h 28.9.1775   Halikko


    Alitalo Moisio Piikkiö

         1689-1708      Thomas Jacobss                                                                                           1708          Piik
         08-21            Anna Grelsd
         1721-59    po  Eric Thomass Alitalo
                          Lisa Thomasd
         1759-1800  po  Johan Ericss Alitalo
                          Anna Mattsd
         1800-35    po  Johan Johanss Alitalo                                                                                    1835          Piik
         35-51            Caisa Christina Jeremiasd
         1851-93    po  Johan Fredric Johanss Alitalo
                          Eufrosyne Wilhelmina Lindroos
         1893-1926  po  Frans Emil Johanss Moisio
                          Ida Gustafa Kappa


    Pappila Piikkiö

         1429           Hintsa Laurss
         1446           Eric
         1511-16        Anders
         1516           Mårten
         -1548          Lars
         1548-62        Jacob                                                                                                    1562          Piik
         1566-91        Per Mattss
         1593-1610      Henric Olofss                                                                                            1610          Piik
                          Caisa
                          Margareta Johansd
         1611-28        Eric Mattss                                                   Paim
                          N. Persd
                          Caisa Mårtensd
         1628-30        Sigfrid Henricss Raumannus                                                                               < 1631        Piik
                          N. N.
                          Catarina Mattsd                                                            < 1636
         1631-51        Grels Mattss Favorinus                          160x          Tyrvän                                     1660          Hatt
                          Alisa Jacobsd                                               Tyrvän
                          Brita
         1651-69        Simon Svenss Kexlerus                           29.12.1602    Edsberg        1641                        22.3.1669     Turk
                          Ingeborg Andersd Gerzlinius                   1624                         1641                        1681
         1669-71        Per Anderss Bergius                             19.1.1612     Husby          4.10.1654    Loim           h 2.2.1692    Taivassalo
                          Elin Henricsd Carsten                         0.5.1623      Hels           5.2.1652     Turk           21.12.1652    Turk
                          Margareta Johansd Walstenius                  0.7.1637      Naan           4.10.1654    Loim           < 0.11.1688   Taiv
         1671-79        Mårten Escilss Miltopaeus                       8.11.1631     Turk           5.3.1663     Turku          9.6.1679      Turk
                          N. N.
                          Anna Pettersd Thesleff                                                                                 h 24.11.1728  Vanaja
         1679-82        Per Larss Laurbecchius                          10.8.1628     Gammelkil      20.10.1676                  16.4.1705     Viip
                          Maria Mårtensd Hörling                                                     1668                        1672
                          Maria Johansd Pratanus                                                     20.10.1676
         1682-90        Johan Henricss Flachsenius                      0.4.1636      Vehm           1688         Turk           11.7.1708     Turk
                          Magdalena Olofsd Wallenstierna                1645                         1.3.1674     Turk           h 29.11.1685  Turk
                          Elisabet Persd Arenbeckius                    k 28.4.1667   Tukholma       1688         Turk           7.1.1730      Turk
         1690-1700      Simon Johanss Tolpo                             9.10.1652     Turk           9.1.1698     Piik           5.7.1711      Naantali
                          Catarina Ericsd Helsing                                                    31.7.1679    Holl           h 23.9.1697   Turk
                          Sara Nilsd Lietzen                                                         9.1.1698     Piik           1745
         1701-06        Torsten Håkanss Rudén                           9.3.1661      Lysvik         19.7.1696                   9.9.1729      Linköping
                          Anna Christofersd Brunell                     1675                         6.9.1692     Tukholma       11.6.1695     Turk
                          Magdalena Johansd Wallvik                     6.6.1672      Falun          19.7.1696                   6.5.1755      Linköping
         1707-08        Abraham Class Alanus                            167x          Korp           6.5.1709     Turk           1720          Tukholma
                          Susanna Margareta Davidsd Lund                1688          Turk           6.5.1709     Turk           8.8.1717      Växjö
         1708-14        Petter Ericss Tigerstedt                        4.8.1679      Turk           24.8.1738    Nora           14.12.1742    Tuna
                          Margareta Magnusd Lundberg                                                 < 1709                      0.7.1736      Tuna
                          Christina Margareta Pettersd Ström            10.9.1712     Grunsund       17.10.1745   Nora           22.6.1789     Nordingrå
         1722-24        Lars Larss Alstrin                              k 5.7.1685    Leksand        1717         Tukholma       19.10.1727    Turk
                          Anna Catarina Roland                          1697                         1717         Tukholma       3.9.1775      Åbo
         1724-28        Anders Anderss Bergius                          10.6.1693     Taiv           10.12.1730   Turk           23.8.1750     Tukholma
                          Anna Margareta Johansd Meurman                1707                         10.12.1730   Turk           > 1771
         1728-31        Alexander Alexanderss Kepplerus                 1679          Merim          1724                        h 15.4.1738   Inkoo
                          Brita Helena Didricsd Leijonberg                                           1707                        1722
                          Magdalena Elisabet Jostsd Schultz             1702          Turk           1724                        h 9.2.1748    Inkoo
         1732-34        Isac Jöranss Björklund                          22.10.1686    Vähä           3.4.1726     Tukholma       30.1.1740     Turku
                          Sara Elisabet Christersd Bergman              1690                         3.4.1726     Tukholma       22.12.1759    Åbo
         1734-39        Johan Johanss Braxer                                                         14.8.1735    Maaria         1742          Espo
                          Sara Margareta Israelsd Grundström            1713                                                     6.12.1801     Åbo
                    II  Jacob Hermanss Ross                             1711          Turk                                       5.2.1779      Jomala
         1739-44        Johan Anderss Browallius                        30.8.1707     Västerås       12.2.1737    Falun          25.7.1755     Åbo
                          Elisabet Hansd Ehrenholm                      1.1.1707      Falun          12.2.1737    Falun          1.7.1779      Åbo
         1746-48        Carl Fredric Anderss Mennander                  19.7.1712     Tukholma       12.5.1747    Åbo            22.5.1786     Upsala
                          Ulrica Abrahamsd Paleen                       15.8.1721     Arboga         25.8.1741    Åbo            13.11.1742    Upsala
                          Johanna Magdalena Henricsd Hassel             21.10.1730    Turk           12.5.1747    Åbo            5.4.1749      Åbo
         1748-57        Carl Jacobss Mesterton                          1715          Göteborg       1747         Borrby         29.11.1773    Åbo
                          Johanna Catarina Carlsd Papke                 1721                         1747         Borrby         25.6.1772     Åbo
         1757-63        Pehr Gabrielss Kalm                             0.3.1716      Ångermanland   1.1.1750     Philadelfia    16.11.1779    Åbo
                          Anna Margareta Johansd Sjöman                 1723          Gästrikland    1.1.1750     Philadelfia    6.1.1787      Turku
         1763-67        Isac Hermanss Ross                              1.11.1706     Turk           14.8.1735    Naantali       5.12.1783     Lem
                          Birgitta Olofsd Miödh                         1712                         14.8.1735    Naantali       16.10.1790    Lemu
         1767-76        Jacob Johanss Haartman                          1717          Tukholma       24.10.1754   Åbo            6.3.1788      Åbo
                          Eleonora Elisabet Johansd de la Myle          0.6.1726                     24.10.1754   Åbo            16.4.1810     Åbo
         1777-83        David Henricss Deutsch                          30.8.1735     Hämeenlinna    27.8.1767    Vehmaa         4.4.1783      Piikkiö
                          Sara Helena Aronsd Nycopensis                 1742                         27.8.1767    Vehmaa         10.9.1801     Vehmaa
         1785-94        Jacob Johanss Tengström                         4.12.1755     Kokkola        24.6.1787    Åbo            26.12.1832    Åbo
                          Anna Christina Carlsd Caloander               1.5.1764      Åbo            24.6.1787    Åbo            5.12.1831     Åbo
         1794-1808      Jacob Petterss Bonsdorff                        3.9.1763      Porvoo         7.4.1811     Uskela         13.3.1831     Åbo   
                          Anna Maria Jacobsd Strandheim                 19.4.1772     Åbo            4.2.1790     Åbo            20.6.1810     Åbo
                          Susanna Fredrica Adolfsd Stenfelt             1.7.1777      Liperi         7.4.1811     Uskela         7.12.1846     Åbo
         1808-12        Hans Henric Hanss Fattenborg                    8.10.1769     Pohj           6.9.1803     Kaarina        10.5.1849     Kaarina
                          Vendla Johanna Johansd Nylander               10.2.1787     Tukholma       6.9.1803     Kaarina        29.8.1868     Turk
         1812-24        Gabriel Danielss Hirn                           16.7.1782     Siuntio        10.6.1813    Åbo            11.4.1849     Ulvila
                          Hedvig Charlotta Carlsd Hellenius             22.5.1784     Åbo            10.6.1813    Åbo            8.5.1854      Kemiö
         1824-32        Benjamin Johanss Frosterus                      28.4.1792     Pudasjärvi     1846                        19.7.1856     Must
                          Wilhelmina Sofia Gustafsd af Gadolin                                       1825                        1845
                          Sofia Augusta Carlsd Nordling                                              1846                        1896
         1834-63        Abraham Nils Johanss Stolpe                     26.7.1788     Isokyrö        1836                        6.1.1863      Piikkiö
                          Ebba Christina Johansd Forsman                                             1817                        1834
                          Maria Elisabet Johansd Sjöstedt               27.6.1792     Åbo            1836                        15.11.1877    Piikkiö
         1866-75        Adrian Johanss Bergman                          12.6.1809     Närpiö         1840                        21.1.1875     Piikkiö
                          Inga Augusta Orrström                                                      1740                        1892
         1877-94        Johan Samuelss Heininen                         3.2.1834      Laitila        1868                        16.2.1909     Ylis
                          Eva Carolina Härmälä                                                       1868                        1906
         1895-1919      Johan Wilhelm Hermanss Ahlroos                  20.4.1855     Åbo            1883                        11.2.1919     Piik
                          Lydia Josefina Langel                                                      1883
         1919-22        August Edvard Davidss Helin                     17.3.1852     Tampere        19.9.1882    Vanaja         22.5.1922     Piik
                          Emma Josefina Johanna Gustafsd von Becker     26.4.1859     Hämeenl        19.9.1882    Vanaja         15.4.1909     Kaar


    Sauvola Piikkiö  kornetin puustelli

         1718-21        Carl Johan Wittman                              1693                                                     17.4.1772     Pöytyä
                          Catarina Elisabet Turlow                      1701                                                     11.4.1769     Pöytyä
607 161  1721-22        Carl Gerhard Jurgenss Muhl                      2.4.1703      Varberg                                    0.7.1734      Filipsburg
622 909  1722-25        Walentin Johan Georgss Krüdener                 1695          Liivinmaa                                  6.6.1751
622 910                   Dorotea Gertrud Burchardsd von Trautwetter    1715          Riika                                      1786          Riika
         1725-31        Wilhelm Johanss Kuylenstierna                   k 22.6.1693   Göteborg       1723                        21.11.1749    Mask
                          Margareta Carlsd von Lietzen                  1703                         1723                        26.12.1758    Örsås
702 391  1731-43        Johan Engman                                    1699
702 392                   Maria Forsman
704 685  1743-50        Magnus Jönss Hedersvärd                         7.11.1704                    9.10.1744                   15.11.1781    Salo
704 686                   Maria Beata Bengtsd Widbom                    18.5.1722     Västerhaninge  9.10.1744                   29.3.1789     Tukholma
704 693  1750-63        Fredric Johan Spöhler                                                        15.9.1726    Alastaro       7.10.1780     Pertteli
704 694                   Margareta Jacobsd Rungius                     1704                         15.9.1726    Alastaro       h 28.9.1775   Halikko
622 569  1763-66        Reinhold Gustaf Mauritzs Brakel                 6.3.1721      Keik           26.2.1756    Pälkäne        28.2.1769     Some
622 570                   Charlotta Christina Ottosd Boije              18.8.1737                    26.2.1756    Pälkäne        7.5.1821      Artjärvi
         1766-69        Johan Fredric von Spandekow                     28.1.1723                    24.5.1763    Vehmaa
                          Johanna Maria Gustafsd Eneskjöld              18.11.1739                   12.6.1757    Kalanti        7.2.1760      Kalanti      
                          Christina Agata Adamsd Silfversparre          1733                         24.5.1763    Vehmaa         24.2.1774     Åbo
         1769-70        Evert August Augustss Baldow                    1733                                                     25.12.1781    Hali
622 577  1770-75        Fredric Wilhelm Jacobss Taube                   k 26.12.1735  Husby-Lyhundra 1767                        28.3.1795     Tukholma
622 578                   Christina Aurora Johansd Lilliemarck          1736                         1767                        5.9.1812      Upsala
557 959  1775-77        Michel Johanss Hising                           0.8.1741      Fagervik       1.11.1781    Rauma          15.5.1808
557 960                   Johanna Elisabet Adamsd Sacklén               2.5.1760      Rauma          1.11.1781    Rauma          7.11.1828
813 577  1777-79        Carl Fredric Ericss af Palén                    21.1.1750     Tukholma                                   20.5.1784     Åbo
813 575  1779-84        Johan Adolf Magnuss Hedersvärd                  k 24.11.1748  Piikkiö                                    30.7.1786     Koke
607 165  1784-85        Anders Johan Olofss Prytz                       17.4.1752     Åbo            16.11.1787                  25.11.1824    Åbo
607 166                   Hedvig Maria Larsd von Mell                   9.5.1772      Åbo            16.11.1787                  2.7.1863      Turk
         1785-87        Johan Henric Jacobss Rosenschütz                30.8.1763                    24.7.1798    Borås          7.9.1828
                          Elsa Maria Åhman                              1.3.1761                     22.12.1787                  23.3.1809     Tukholma
                          Johanna Charlotta Carlsd Bethun               29.1.1775     Göteborg       24.7.1798    Borås          29.3.1844     Tukholma
607 169  1787-93        August Filip Magnuss Armfelt                    16.3.1768     Marttila       25.8.1796    Tenhola        29.8.1839     Kemiö
607 170                   Johanna Fredrica Lovisa Johansd Taube         13.11.1779    Tenhola        25.8.1796    Tenhola        7.2.1846      Kemiö
         1794-96        Filip Carlss Örnestedt                          2.1.1761      Askainen                                   21.11.1808    Kaluga Venäjä
         1796-1808      Per Brelin


    Yltöinen Piikkiö  kersantin puustelli

         1721-22        Axel Pomreen                                    1693                         1722 
                          Maria Sofia Lindström                         1701                         1722 
         1722-23        Jacob Eriksson
         1723       sa  Axel Pomreen                                    1693                         1722 
                          Maria Sofia Lindström                         1701                         1722 
         1723-29        Anders Fleischer                                30.11.1693    Saksa          1731 
                          Sofia Elisabet Max                            26.12.1709    Perno stad?    1731 
         1729-41    sa  Axel Pomreen                                    1693                         1722 
                          Maria Sofia Lindström                         1701                         1722 
         1741-55        Carl Johan Arendtss von Hausen                  1696                         16.1.1743    Lemu           18.2.1763     Paimio
                          Vendla Christina Carlsd Ramklou                                            13.9.1737    Dragsfjärd     h 27.7.1740   Lieto
                          Anna Sofia Ottosd Boije                       15.6.1725                    16.1.1743    Lemu           9.1.1795      Karinainen
704 671  1755-61        Otto Mauritz Mauritzs Brakel                    24.6.1722     Keikyä         16.2.1758    Pälkäne        18.2.1808     Nokia
704 672                   Ulrica Renata Ottosd Boije                    27.11.1741    Åbo            16.2.1758    Pälkäne        24.3.1819     Nokia
         1761-86        Carl Samuelss Mansner                           k 6.12.1730   Kemiö          30.11.1769   Åbo            4.11.1799     Karuna
                          Catarina Sofia Jacobsd Wessman                11.4.1746     Åbo            30.11.1769   Åbo
         1786-87        Johan Edvard Fredricss Fock                     28.6.1770                    8.1.1793                    24.6.1809     Åbo
                          Carolina Carlsd Telin                         1770                         8.1.1793                    13.7.1838     Por
         1787-94        Filip Carlss Örnestedt                          2.1.1761      Askainen                                   21.11.1808    Kaluga Venäjä
         1802-07        Henric Löfgren
         1807-10        Johan Adam Blohm                                1775          Ruotsi                                     16.1.1832     Piikkiö