Lemun talonhaltijaluetteloja


                                         Lasse Iso-Iivari

                                       1.9.2006, 21.11.2021

                                                 Etusivulle

    Talo kylä pitäjä 1939  luonne manttaali

ryhmä nro isännyys suk. etunimi patronyymi suku-/talonnimi              syntynyt      pitäjä         vihitty      pitäjä         kuollut       pitäjä


    Ahtinen Ahtinen Askainen  säteri

                        N. N.
         73               Christina
         1510           Birgitta Ericsd
                        Nils Larss
                          Johanna Johansd
                    II  Henric Nilss Balk
811 251             po  Måns Nilss                                                                                               1560
                    la  Sigfrid Hanss Vilken
                          Elin Nilsd
         1562-65    po  Nils Sigfridss Vilken
         -1570      la  Mårten Hanss Lax                                                                                         1570
                          Carin Sigfridsd Vilken                                                                                 > 1583
                    po  Henric Mårtenss Lax                                                                                      < 1592
         9x-99            Brita Sigfridsd Balk
         -1618      po  Mårten Henricss Lax                                                                                      1618
         -1648      la  Lars Mattss Carpelan                            0.8.1566      Taiv           1606                        6.10.1648     Taiv
                          Carin Henricsd Lax                                                         1606                        0.8.1657
         1649-55    po  Lars Larss Carpelan                             8.5.1608      Taiv                                       12.8.1655     Mask
         -8x              Anna Larsd Stiernkors                                                                                  < 1686
                        Gustaf Mauritz Gotthardss Vellingk              1642          Viro           25.5.1705    Perniö         1710
                          Elisabet Christina Johansd Wärnschöld         11.1.1650                    16.2.1672    Tukholma       1692
                          Margareta Elisabet Claesd Taube               1675                         1695                        1704
                          Anna Margareta Carlsd Lindelöf                k 1.10.1682   Lohja          25.5.1705    Perniö         24.6.1758
         1722-44    vä  Johan Johanss Wilhelms                          1683                                                     174x          Göteborg
         45-51            Anna Charlotta Gustafsd Vellingk              1683                                                     > 1749
         1752       po  Gustaf Johan Johanss Wilhelms                   11.1.1718                    1753                        3.3.1772      Naantali
                          Fredrica Adamsd Silfversparre                 1734                         1753
         1753-58        Gustaf Reinhold Berndtss Rehbinder              1702                         1738                        4.1.1786      Kors
                          Sofia Elisabet Ottosd Yxkull                  13.12.1712                   19.12.1732   Turk           19.3.1737     Åbo
                          Beata Charlotta Jurgensd Lode                 1717          Moskova        1738                        1761          Mask
         1759-66        Claes Hermanss Fleming                          k 2.10.1685   Irsta          1730                        15.7.1766     Aska
                          Johanna Christina Hermansd von Liewen         1704                         1730                        12.11.1743
         1767-89    po  Herman Claess Fleming                           3.1.1734      Perni          16.3.1777    Mask           4.3.1789      Åbo
                          Sara Maria Fredricsd Gyllenborg               16.5.1733                    27.5.1756                   13.8.1757
                          Anna Sofia Gustafsd Rehbinder                 16.4.1740                    16.1.1759                   6.9.1776
                          Sofia Albertina Maximiliansd Carpelan         27.12.1753    Halikko        16.3.1777    Mask           15.12.1789    Åbo
         1789-92        perikunta
         1793-1805  po  Claes Hermanss Fleming                          10.10.1759    Askainen       9.12.1790    Loimaa         18.6.1815     Sao Paulo
                          Ulrica Sofia Reinholdsd Jägerhorn             13.12.1758                   9.12.1790    Loimaa         22.11.1791    Askainen
         1805-12    ve  Jöran Hermanss Fleming                          27.9.1781     Askainen       9.9.1806     Aska           26.2.1845     Pori
                          Carolina Sofia Carlsd Carpelan                16.5.1784     Masku          9.9.1806     Aska           14.10.1848    Ruovesi
         1813-27        Gottlob Samuelss Richter                        17.10.1759    Åbo            9.9.1787     Mietoinen      12.10.1827    Askainen
         27-28            Lovisa Nilsd Fisk                             8.6.1761      Åbo            9.9.1787     Mietoinen
                    vä  Gustaf Adolf Alexanderss Enning                 3.8.1796      Helsinki       7.11.1826    Askainen       8.10.1828     Askainen
         29-33            Charlotta Lovisa Gottliebsd Richter           20.3.1794     Åbo            7.11.1826    Askainen
         1833-52        Otto Herman Johanss Lode                        14.8.1771                    30.10.1798   Åbo            16.3.1852     Åbo
                          Brita Christina Johansd Sjöstedt              22.2.1777     Åbo            30.10.1798   Åbo            15.8.1850     Turku
         1853-68    ty  Johanna Wilhelmina Ottosd Lode                  21.1.1810     Tarvasjoki                                 16.10.1868    Turk
                    la  Ulric Danielss Ithimaeus                        2.4.1794      Nousiainen     16.10.1822   Rymättylä      2.9.1858      Lemu
         69-71            Sofia Margareta Ottosd Lode                   27.3.1801                    16.10.1822   Rymättylä      16.11.1890    Turk
         1871-78    vä  Saladin Carlss Grunér                           9.7.1824      Hämeenlinna    26.8.1856    Lemu           25.3.1894     Hels
                          Augusta Maria Lovisa Ulricsd Ithimaeus        6.12.1836     Lemu           26.8.1856    Lemu           8.12.1869     Helsinki
         1878-98        Matts Adolf Henricss Ahtinen e Veso             8.1.1842      Nousiainen                                 11.5.1898     Aska
         99-06            Ulrica Wilhelmina Jacobsd Ylhäinen            27.9.1848     Nousiainen
         1906-33    po  Frans Wilhelm Mattss Ahtinen                    30.10.1875    Nousiainen
                          Sigrid                                        1886
         1933-60        Paavo Frans Ahtinen                                                                                      1960          Aska
                          Tyyne Kyllikki Impo                           2.7.1910


    Autuinen Autuinen Askainen  säteriratsutila

         -145x          Jacob Valdemarss Garp                                                                                    145x
                          Carin Nilsd
                          Ragnild
                    vä  Olof
         5x-85            Christina Jacobsd Garp                                                                                 1485
         -1490      vä  Petter Lille
                          Barbara Olofsd
         -1535      po  Olof Petterss Lille
                          Anna Johansd Fleming
                    II  Matts Larss (Poitz)
         -1545          perikunta
                    vä  Petter Nilss (Dufva)
         45-              Anna Olofsd (Wildeman)
         1555-85    la  Torsten Henricss                                                             7.2.1646                    1585
                          Barbara Olofsd (Wildeman)                                                  7.2.1646
         -1617      II  Gödik Gustafss Fincke                                                                                    1617
         -1619          perikunta
         1619-52        Jacob Pontuss De la Gardie                      20.6.1583     Tallinna       24.6.1618    Tukholma       12.8.1652     Tukholma
         53-74            Ebba Magnusd Brahe                            16.3.1596     Angered        24.6.1618    Tukholma       5.1.1674      Tukholma
554 313  1675-1710  po  Axel Julius Jacobss De la Gardie                k 12.2.1637   Tukholma       15.12.1664   Tukholma       17.5.1710     Tukholma
554 314                   Sofia Juliana Arvidsd Forbus                  1.7.1649                     15.12.1664   Tukholma       24.9.1701
         1711-21    po  Adam Carl Axelss De la Gardie                   4.5.1668                     22.7.1702    Tallinna       1.1.1721
                          Anna Juliana Gustafsd Horn                    15.3.1667     Tallinna       22.7.1702    Tallinna       5.2.1753      Fittja
551 515  1722-41    ve  Magnus Julius Axelss De la Gardie               12.3.1674                    18.5.1711    Holm           28.4.1741     Tukholma
551 516                   Hedvig Catarina Axelsd Lillie                 20.9.1695                    18.5.1711    Holm           13.10.1745    Pariisi
         1641-51        perikunta
         1752-66        Claes Hermanss Fleming                          k 2.10.1685   Irsta          1730                        15.7.1766     Aska
                          Johanna Christina Hermansd von Liewen         1704                         1730                        12.11.1743
         1767-89    po  Herman Claess Fleming                           3.1.1734      Perni          16.3.1777    Mask           4.3.1789      Åbo
                          Sara Maria Fredricsd Gyllenborg               16.5.1733                    27.5.1756                   13.8.1757
                          Anna Sofia Gustafsd Rehbinder                 16.4.1740                    16.1.1759                   6.9.1776
                          Sofia Albertina Maximiliansd Carpelan         27.12.1753    Halikko        16.3.1777    Mask           15.12.1789    Åbo
         1790-1805  po  Claes Hermanss Fleming                          10.10.1759    Askainen       9.12.1790    Loimaa         18.6.1815     Sao Paulo
                          Ulrica Sofia Reinholdsd Jägerhorn             13.12.1758                   9.12.1790    Loimaa         22.11.1791    Askainen
         1806-07        Reinhold Wilhelm Nilss Fredensköld              16.4.1782     Åbo            3.9.1807     Tenhola        27.11.1807    Åbo
                          Constance Elis. Char. Fredricsd de la Chapelle4.8.1787      Tenh           22.9.1822    Tenh           1.8.1862      Hels
                    II  Arvid Arvidss von Cederwald                     27.5.1792     Åbo            22.9.1822    Tamp           9.8.1840      Helsinki
         1808-12        Christlieb Carlss Lybecker                      13.12.1772    Yläne                                      24.9.1814     Åbo
         1813-28        Carl Axel Gustafss von Kothen                   26.4.1779     Kirkkonummi    11.4.1815    Åbo            26.6.1853     Raisio
                          Antoinette Lovisa Johansd Lagerborg           5.12.1783     Askainen       23.3.1806    Askainen       24.7.1813     Askainen
                          Johanna Maria Josefsd Pippingsköld            1.11.1791     Åbo            11.4.1815    Åbo            7.2.1871      Hels
         1829-58        Ulric Danielss Ithimaeus                        2.4.1794      Nousiainen     16.10.1822   Rymättylä      2.9.1858      Lemu
         58-75            Sofia Margareta Ottosd Lode                   27.3.1801                    16.10.1822   Rymättylä      16.11.1890    Turk
         1876-84    po  Daniel Herman Ulric Ulricss Ithimaeus           8.11.1825     Lemu                                       1.5.1905      Turk
         1885-1913      Johan Wilhelm Autunen e Penttinen               1861
                          Alexandra                                     1865
         1913-14        Eino Johannes Juhanp Sjöstedt                   18.5.1892     Urja                                       14.4.1918     Kylm
         1914-15        Åke Maximilian Hjarmarss Carpelan               20.4.1882     Mask           18.10.1931   Naan           7.1.1945      Turk
                          Maria Charlotta Hansd Jensen                  15.9.1886     Huit           14.9.1907    Pert           ero           13.3.1931
                          Aili Margareta Matson                                                      18.10.1931   Naan
         1915-16        August Hellman (räätäli Turku)
         1916-          Jalmar Emil Suvanto                             1887
         1916-          Frans Aleksanteri Suvanto                       1884                         1924
                          Olga Varjonen                                                              1924


    Hannula Hannula Askainen  säteriratsutila

         1565-67        Nils Bertilss
         1569-79    ve  Johan Ludolfss Boose                                                                                     1594-96
                          Ingeborg Henricsd                                                                                      > 1595
         1580           Magnus Hermanss Fleming                                                                                  1580
                          Elin Torstensd                                                                                         159x
         1581-83    is  Herman Perss Fleming                                                         29.12.1544   Tukholma       25.3.1583     Hels
                          Gertrud Håkansd (Hand)                                                     29.12.1544   Tukholma       11.12.1585    Aska
         1584-1607      Claes Hermanss Fleming                                                                                   1616          Mynä
                          Elin Henricsd Horn                                                         1.7.1578     Mak            < 1609
                          Dorotea von Rappe                                                                                      26.4.1652     Kust
         1610-15    po  Henric Claess Fleming                           15.8.1584     Åkersholm      3.4.1633     Tukholma       7.11.1650     Tukholma
                          Ebba Erlandsd Bååt                                                         13.3.1608    Salem          1630
                          Sigrid Jostsd Kurzel                                                       3.4.1633     Tukholma       21.2.1673     Tukholma
         1616-52    ve  Herman Claess Fleming                           18.6.1579                                                h 11.8.1652   Aska
                          Märta Abrahamsd Ille                                                                                   < 1625
                          Anna Jacobsd (Stubbe)                                                                                  > 1653
         1653-74    po  Per Hermanss Fleming                                                         11.11.1661   Tukholma       1674
         75-04            Märta Christersd Posse                                                     11.11.1661   Tukholma       < 1705
         1705-08    po  Christer Axel Perss Fleming                     1669                         27.8.1693                   0.3.1708
                          Beata Jacobsd Duwall                          k 21.11.1672  Tukholma?      27.8.1693                   > 1737
         1709-26        perikunta
         1727-47        Henric Johan Gustafss Rehbinder                 1684                                                     h 17.1.1747   Askainen
         47-49            Christina Helena Gustafsd Vellingk            1697                                                     h 31.8.1749   Askainen
         1750-60    vä  Carl Carlss Örnestedt                           26.1.1712     Pommeri        2.9.1750     Askainen       8.3.1791      Mietoinen
                          Ulrica Eleonora Henricsd Rehbinder            1725                         2.9.1750     Askainen       20.3.1767     Miet
         1761-79    po  Herman Claess Fleming                           3.1.1734      Perni          16.3.1777    Mask           4.3.1789      Åbo
                          Sara Maria Fredricsd Gyllenborg               16.5.1733                    27.5.1756                   13.8.1757
                          Anna Sofia Gustafsd Rehbinder                 16.4.1740                    16.1.1759                   6.9.1776
                          Sofia Albertina Maximiliansd Carpelan         27.12.1753    Halikko        16.3.1777    Mask           15.12.1789    Åbo
         1780-1805  vä  Johan Adolf Carlss Lagerborg                    9.7.1753      Åbo            15.5.1785                   24.2.1805     Askainen
                          Johanna Elisabet Hermansd Fleming             1.8.1757      Tukholma       3.1.1779     Askainen       25.3.1784     Askainen
         05-07            Hedvig Eleonora Reinholdsd Jägerhorn          28.9.1754     Jokioinen      15.5.1785                   2.1.1837      Åbo
         1808-14        Gustaf Bleckert Carlss Lybecker                 13.9.1775     Yläne                                      7.5.1841      Naantali
         1814-31        Gabriel Petterss Freudenthal                    18.5.1771     Karlstad       183x                        18.6.1846     Siuntio
                          Johanna Amalia Jostsd Pipping                 8.9.1781      Åbo            28.11.1805   Åbo            22.1.1829     Askainen
                          Charlotta Serafia Adamsd Zidbäck              26.6.1796     Somero         15.8.1830    Askainen       23.10.1830    Askainen
                          Birgitta Catarina Olofsd Björkling            24.9.1794     Stora Skedvi   183x                        21.3.1857     Helsinki
         1832-71        Carl Adolf Gustafss Lemberg                     15.5.1814     Askainen       k 19.5.1837  Helsinki       18.5.1872     Askainen
                          Anna Johanna Jacobina Wilhelmsd Lagus         8.3.1817      Åbo            k 19.5.1837  Helsinki       26.1.1895     Askainen
         1872-79        Carl Robert Carlss Mannerheim                   1.2.1835      Viborg         22.11.1883   Pariisi        9.10.1914     Hels
                          Hedvig Charlotta Helena Johansd von Julin     25.3.1842     Pohja          31.12.1862   Pohja          23.1.1881     Pohja
                          Sofia Johansd Nordenstam                      20.6.1849     Helsinki       22.11.1883   Pariisi        3.7.1914      Sipo
         1880           Edvard Ludvig Wahlström                         19.10.1826                   20.12.1853   Helsinki(S tar 11.1.1881     Turk
         81-92            Maria Augusta Lovisa Carlsd Synnerberg        3.8.1830      Turku          20.12.1853   Helsinki(S tar
         1892-1905      Johan Valfrid Johanss Marjalin                  7.10.1836     Turku                                      28.7.1918     Maar
                          Alma Alice Emilia Axelsd Möller               10.7.1867     Viip
         1905-09        Valter Verner Axel Samuelss von Troil           2.9.1863      Turku          10.3.1897    Hels           24.5.1934     Hels
                          Gerda Charlotta Johansd Stiernschantz         22.8.1878     Helsinki       10.3.1897    Hels
         1909-14        Carl Johan Lindblom                             24.2.1868     Kemi                                       28.1.1965     Hels
                          Minne Wilhelmina Saarinen                     1877
         1915           Talo Oy (Turku)
         1916           Johan Adolf Hedman                              22.6.1865                                                13.10.1919    Turk
                          Matilda Johanna Lundell                       2.3.1863                                                 1916
         1917-35        Axel Valfrid Anderss Wiklund                    20.11.1872    Värt                                       10.12.1940    Hels
                          Anna Lovisa Ingeborg Carlsd Laquist           24.8.1871                                                1.12.1942
         1935-          Uuno Harald Immala                              2.3.1904
                          Helli Maria Suvanto                           26.10.1908


    Kairinen Kairinen Askainen

261 105                 Henric Thomass                                  1709                                                     6.6.1783      Askainen
261 106                   Lisa Jacobsd                                  1706                                                     10.5.1773     Askainen


    kappalainen Askainen

         1689-1703      Henric Henricss Marander                                                     < 1693                      1703          Aska
                          Maria
                          Ingeborg                                                                   < 1693
         1703           Anders Henricss Aschelinus                      166x          Turk           < 1691                      1703          Aska
                          Elisabet Albertsd Spensenius                                               28.1.1706
         1704-22        Per Johanss Thuronius                           1682          Kang                                       1722          Aska
                          Maria Molander                                                             1707
                          Christina Axelsd Båga
         1722-40        Gustaf Gustafss Fontelius                       1688          Turk                                       h 30.8.1748   Lemu
                          Maria Ulrica Uhonius                          1699                                                     h 16.12.1748  Lemu
         1740-65        Henric Henricss Ahrenberg                       9.10.1710     Mynämäki       13.1.1743    Lemu           1765          Aska
                          Maria Jacobsd Hoppenstång                     1727                         13.1.1743    Lemu           24.4.1769     Askainen
         1768-94        Henric Gabrielss Hällsten                       1742          Mess           1.11.1792    Askainen       8.11.1799     Lemu
                          Helena Christina Nilsd Hedeen                 11.9.1749     Laitila        25.4.1769    Laitila        8.2.1791      Askainen
                          Susanna Catarina Johansd Lundanus             1766                         1.11.1792    Askainen       13.7.1794     Askainen
         1795-1810      Carl Gustaf Gabrielss Broman                    25.3.1770     Salo           22.11.1795   Åbo            23.9.1811     Korppoo
                          Helena Maria Cremer                           1765                         22.11.1795   Åbo            12.5.1830     Helsinki
         1811-12        Adolf Conradss Wassbom                          6.3.1778      Pori           18.10.1818   Lemu           3.11.1829     Hämeenlinna
                          Gustafa Magdalena Abrahamsd Paulin            29.12.1783    Salo           18.10.1818   Lemu
         1819-24        Henric Johanss Wideman                          12.4.1792     Maaria         1821                        5.8.1860      Tenhola
                          Margareta Wilhelmina Abrahamsd Tuderus                                     1821                        1837
606 911  1825-28        Per Bertilss Rönnbäck                           16.9.1797     Häme           28.3.1837    Huittinen      14.3.1867     Loimaa
606 907                   Ulrica Albertina Wilhelmina Danielsd Ithimaeus26.7.1799     Nousiainen     11.12.1832   Åbo            1835
606 912                   Eva Sofia Fredricsd Idman                     k 25.12.1804  Huittinen      28.3.1837    Huittinen      30.1.1870     Loimaa
453 915  1828-36        Carl Gustaf Carlss Mellberg                     16.8.1799     Åbo            3.0.1825     Orivesi        28.1.1872     Mouhijärvi
453 916                   Johanna Sofia Natanaelsd Lilius               3.9.1797      Orivesi        3.0.1835     Orivesi        11.3.1882     Lavia
721  17  1836-59        Johan Mattss Tammelin                           10.6.1809     Turku          12.7.1868                   3.11.1882     Ikaalinen
721  40                   Fredrica Sofia Samuelsd Ertman                31.1.1820     Uusikaupunki   12.7.1868                   1.6.1903      Uusikau
         1859-66        Nils Carlss Helenius                            24.5.1821     Pöytyä         1849                        16.8.1897     Lait
                          Charlotta Lovisa Carlsd Brusin                                             1849                        1891
         1867-74        Erland August Petterss Karsten                  16.7.1839     Merimasku      1869                        6.12.1883     Jomala
                          Natalia Gustafa Faller                                                     1869
         1891-96        Johan Oscar Johanss Rindell                     26.9.1856     Turku          1885                        4.6.1926      Repo
                          Augusta Amanda Lönnmark                                                    1885
         1897-98        Conrad Edvard Erlanss Vanne                     4.12.1869     Harj           1895                        18.9.1923     Hels
                          Maria Lovisa Kraft                                                         1895
         1901-09        Kustaa Emil Gustafss Raimoranta e Ramstedt      23.9.1869     Pori           1907                        11.8.1939     Harj
                          Eeva Emilia Tervoinen                                                      1907


    Lempisaari Lempisaari Askainen  säteri

         1565-67        Nils Bertilss
         1569-76    ve  Johan Ludolfss Boose                                                                                     1594-96
                          Ingeborg Henricsd                                                                                      > 1595
                        Pontus Jacquess De la Gardie                    1520          Russol         4.2.1580     Vadstena       5.11.1585     Narva
         77-83            Elisabet Sofia Johansd Gyllenhielm            1559                         4.2.1580     Vadstena       0.6.1583      Tallinna
         -1609          perikunta
812 965                 Jesper Mattss Kruus                             1577                         25.9.1614    Turk           1.11.1622     Aska
812 966  10-45            Brita Pontusd De la Gardie                    0.4.1581      Turk           25.10.1631   Tukholma       11.8.1645     Tukholma
812 967             II  Gabriel Gustafss Oxenstierna                    15.6.1587     Tyresö         25.10.1631   Tukholma       27.11.1640    Lemu
986 205             po  Johan Jesperss Cruus                            k 1.1.1617                   17.3.1640    Nyköping       25.12.1644    Ystad
986 206  46-61            Catarina Axelsd Oxenstierna                   18.8.1610                    17.3.1640    Nyköping       h 7.7.1661    Tukholma
         1662-172x      tyttäret
         1729-64        Axel Ericss Wrede-Sparre                        1.12.1708     Tukholma       5.10.1735                   19.1.1772     Tukholma
                          Christina Margareta Augusta Olofsd Törnflycht 27.9.1714                    5.10.1735                   29.1.1780     Tukholma
         1765-89        Herman Claess Fleming                           3.1.1734      Perni          16.3.1777    Mask           4.3.1789      Åbo
                          Sara Maria Fredricsd Gyllenborg               16.5.1733                    27.5.1756                   13.8.1757
                          Anna Sofia Gustafsd Rehbinder                 16.4.1740                    16.1.1759                   6.9.1776
                          Sofia Albertina Maximiliansd Carpelan         27.12.1753    Halikko        16.3.1777    Mask           15.12.1789    Åbo
         1789-92        perikunta
         1793-97        valkojia?
         1798-99    po  Herman Hermanss Fleming                         20.5.1763                    2.9.1792     Karuna         20.4.1808     Raahe
                          Margareta Helena Johansd Olivecreutz          27.7.1772                    2.9.1792     Karuna         27.6.1855     Karuna
         1800-10        Carl Efraim Maximilianss Carpelan               11.8.1732     Raisio         9.2.1773     Åbo            29.3.1819     Kemi
                          Catarina Sofia Carlsd Strengberg              3.1.1751      Sulva          9.2.1773     Åbo            16.11.1826    Vehmaa
631 567  1811-15        Josef Johanss Pippingsköld                      4.5.1760      Åbo            18.3.1800    Karuna         26.2.1815     Åbo
631 568                   Maria Johansd Sederholm                       31.8.1769     Helsinki       9.12.1790    Helsinki       4.10.1798     Åbo
631 580  15-23            Beata Maria Larsd Arnell                      9.4.1782      Tukholma       18.3.1800    Karuna         25.2.1868     Turk
         1824-59        Lars Gabriel Gabrielss von Haartman             23.9.1789     Åbo            30.1.1831    Askainen       16.12.1859    Askainen
                          Gustafa Maria Sofia Carlsd Mannerheim         30.4.1801     Askainen       19.9.1820    Askainen       17.2.1822     Åbo
                          Eva Wilhelmina Charlotta Carlsd Mannerheim    11.2.1808     Aska           30.1.1831    Askainen       8.6.1851      Helsinki
         1860-1904  po  Carl August Gabriel Larss von Haartman          29.8.1844     Helsinki                                   13.1.1927     Aska
                          Lovisa Elisabet Carlsd Hedenberg              27.6.1847     Paimio                                     21.11.1938    Aska
         1904-      po  Lars Gabriel Carlss von Haartman                28.5.1877     Askainen                                   1956
                          Hellen Maria Ferdinandsd Kumlin               22.1.1883     Turk


    Pohjatalo Paavainen Askainen  (Jarmo Isotalon tietoja

         1634-72        Eric Jöranss                                                                 1636-37
                          Walborg                                                                    1636-37
         1674-91    po  Paul Ericss Pohjatalo                           1646-47       Aska           1673                        1691          Aska
         92               Margareta                                                                  1693         Aska
         1693-1705  II  Grels Simonss                                                                1693         Aska           26.7.1709     Aska
         1707-12    po  Henric Paulss Pohjatalo                         1684          Aska           1705
                          Anna                                                                       1705
         1718-50    II  Carl Carlss
         1751-      po  Carl Carlss Pohjatalo                           1718          Aska           2.4.1766     Askainen
                          Caisa Jacobsd Mattila                                                      8.11.1741    Askainen
                          Walborg Larsd Pilpola                                                      21.10.1764   Askainen
                          Hebla Ericsd                                  1742                         2.4.1766     Askainen
         1775-          Johan Larss                                     1740                         1776
                          Brita Henricsd                                1743                                                     28.3.1776     Aska
                          Walborg Michelsd                              1750          Merim          1776


    Pukkila Pukkila Askainen  säteri

         1565-1801      Lempisaaren
977 263  1802-07        Michel Johanss Avellan                          19.4.1736     Tammela        25.3.1783    Vehmaa         17.6.1807     Tammela
977 264                   Magdalena Henricsd Carström                   10.7.1749     Turku          14.10.1766   Turku          23.6.1782     Tammela
977 298                   Eleonora Sofia Ernstsd von Willebrand         12.8.1752     Karuna         25.3.1783    Vehmaa         11.1.1800     Tammela
         1808-52    vä  Gustaf Adolf Carlss Lemberg                     26.5.1777     Nauvo (Seili)  4.10.1804    Tammela        8.8.1858      Askainen
                          Magdalena Michelsd Avellan                    17.5.1782     Tammela        4.10.1804    Tammela        18.4.1849     Askainen
         1853-72    po  Carl Adolf Gustafss Lemberg                     15.5.1814     Askainen       k 19.5.1837  Helsinki       18.5.1872     Askainen
         73-95            Anna Johanna Jacobina Wilhelmsd Lagus         8.3.1817      Åbo            k 19.5.1837  Helsinki       26.1.1895     Askainen
         1895-97        perikunta
         1898-1900      Oscar Gustafss Marjanen e Berlund               20.11.1845    Noormarkku     1878                        3.4.1921      Naan
                          Hilma Carolina Gustafsd Sjöstedt              5.6.1859      Rauma          1878                        5.2.1923      Naan
         1900-44        Johan Fredric Toivonen                          1869                                                     1944          Aska
                          Sofia                                         1870                                                     > 1919
                          Matilda Runonen
         1944-52        perikunta


    Louhisaari Villnäs Askainen  säteriratsutila

         140x-29        Nils Kurki                                                                                               1429
                          Cecilia Filipsd                                                                                        > 1432
         -1450      vä  Magnus Claess Fleming
                          Elin Nilsd Kurki                                                                                       < 1486
         -148x      po  Herman Magnuss Fleming                                                                                   < 1490
                          Elin Filipsd                                                                                           > 1489
         -155x      po  Per Hermanss Fleming                                                                                     > 1551
                          Elin Hansd Lydeke
         -1583      po  Herman Perss Fleming                                                         29.12.1544   Tukholma       25.3.1583     Hels
                          Gertrud Håkansd (Hand)                                                     29.12.1544   Tukholma       11.12.1585    Aska
         1583-99    po  Lars Hermanss Fleming                                                        8.9.1584     Mask           1602
                          Anna Henricsd Horn                                                         1606
                    II  Tönne Jöranss Gyllenmåne                                                     1606
         1600-05        kruunun
                    sa  Lars Hermanss Fleming                                                        8.9.1584     Mask           1602
                          Anna Henricsd Horn                                                         1606
         -1613      II  Tönne Jöranss Gyllenmåne                                                     1606
         -1644      po  Claes Larss Fleming                             0.3.1592      Aska           12.8.1638                   16.7.1644
                          Anna Jöransd (Bååt)                                                        24.11.1618                  8.1.1637      Värmdö
                          Elena Claesd Bielke                           28.5.1592                    12.8.1638                   18.8.1651     Tukholma
         1645-73    po  Herman Claess Fleming                           17.9.1619     Aska           15.5.1645                   28.7.1673     Tukholma
                          Christina Fritzd Rosladin                     14.6.1628                    15.5.1645                   12.8.1676     Värmdö
                        perikunta
812 975  -1729      pp  Herman Claess Fleming                           0.12.1676                    6.4.1714                    15.11.1729    Tukholma
812 976                   Maria Eleonora Ericsd Stenbock                28.1.1692     Lontoo         10.6.1711                   7.2.1712
812 999                   Maria Catarina Magnusd Fleming                10.7.1696     Konungsund     6.4.1714                    23.4.1761     Skällvik
                    la  Hugo Johan Malcolmss Hamilton                   1668                         2.7.1723     Tukholma       9.1.1748      Rystad
                          Eva Catarina Henricsd Falkenberg              12.7.1680     Tukholma       7.3.1699     Brännkyrka     5.9.1707      Stettin
         -37              Anna Claesd Fleming                           1682                         2.7.1723     Tukholma       9.11.1737     Rystad
         1738-66    ser Claes Hermanss Fleming                          k 2.10.1685   Irsta          1730                        15.7.1766     Aska
                          Johanna Christina Hermansd von Liewen         1704                         1730                        12.11.1743
         1767-89    po  Herman Claess Fleming                           3.1.1734      Perni          16.3.1777    Mask           4.3.1789      Åbo
                          Sara Maria Fredricsd Gyllenborg               16.5.1733                    27.5.1756                   13.8.1757
                          Anna Sofia Gustafsd Rehbinder                 16.4.1740                    16.1.1759                   6.9.1776
                          Sofia Albertina Maximiliansd Carpelan         27.12.1753    Halikko        16.3.1777    Mask           15.12.1789    Åbo
         1790-91        perikunta
326  35  1792-93        Carl Fredric Franss von Knorring                24.2.1757     Köyliö         21.6.1804    Dorpat         29.10.1810    Heinola mlk
326  34                   Anna Renata Carlsd Lybecker                   23.5.1759     Mietoinen      14.9.1780    Yläne          16.11.1799    Hali  
326  36                   Christina Eleonora Haraldsd Igelström         2.7.1766                     21.6.1804    Dorpat
         1794-95        Hans Henric Johanss Kijk                        21.2.1754     Perni          1795         Tukholma       28.7.1802     Uki mlk (Kalanti)
                          Maria Elisabet Homenius                       2.6.1760                     1782                        3.9.1794      Askainen
                          Sara Catarina Moberg                          20.2.1778                    1795         Tukholma
         1796-1837      Carl Eric Johanss Mannerheim                    14.12.1759    Säter          14.7.1796    Åbo            15.1.1837     Åbo
         38-46            Vendla Sofia Ernstsd von Willebrand           6.3.1779                     14.7.1796    Åbo            29.10.1863    Turku (Raisio)
         1847-54    po  Carl Gustaf Carlss Mannerheim                   10.8.1797     Askainen       12.8.1832    Åbo            9.10.1854     Tukholma
         55-62            Eva Wilhelmina Carlsd von Schantz             2.9.1810                     12.8.1832    Åbo            19.5.1895     Aska
         1863-81    po  Carl Robert Carlss Mannerheim                   1.2.1835      Viborg         22.11.1883   Pariisi        9.10.1914     Hels
                          Hedvig Charlotta Helena Johansd von Julin     25.3.1842     Pohja          31.12.1862   Pohja          23.1.1881     Pohja
                          Sofia Johansd Nordenstam                      20.6.1849     Helsinki       22.11.1883   Pariisi        3.7.1914      Sipo
         1882-1903  si  Eva Carolina Wilhelmina Carlsd Mannerheim       17.12.1836    Viborg                                     30.9.1905     Öggestorp
         1903-41        Oscar Alfred Carlss Hannus                      30.3.1861     Mouhijärvi     16.12.1895   Taivassalo     1941          Aska
                          Naima Eulalia Fabiansd Lindell                4.3.1870      Taivassalo     16.12.1895   Taivassalo


    Alakylä Hievuinen Lemu  (Jarmo Isotalon tietoja

         -1634          Jacob Marcuss
                          Brita Persd
         1635-71    vä  Matts Mårtenss                                                               1635         Lem
                          Agneta Jacobsd                                                             1635         Lem
         1672-76    po  Lars Mattss Alakylä                             1642          Lem            1665
                          Margareta                                                                  1665
279 603  1678-1704      Jacob Henricss Vipinen
279 604                   Walborg
         1705-07    po  Per Jacobss Alakylä                             1684          Lem            1706-07
                          Anna                                                                       1706-07
         1709-12    ve  Jacob Jacobss Alakylä                                                        1711-12
                          Lisa                                                                       1711-12

'
    Järäinen Järäinen Lemu  (Pekka Hiltusen tietoja)

         1663-          Simon Mattss
                          Elsa


    Kallela Kallela Lemu  (Henrik Impolan ja Pekka Hiltusen tietoja)

         1604-05        Olof Olofss                                                                                              1610          Lem
209 701  1605-37    ve  Henric Olofss (Spåra)                                                                                    1656          Lem
209 702                   Walborg Cnudsd                                                                                         1662          Lem
  1 999                 autio
         1642-77        kirkkoherran (Jacob Stefanss)
         1681-86        Johan Simonss
                          Hebla
         1687-91        Carl Carlss
                          Maria                                                                                                  h 1692        Lem
         1692-1705      Carl Jöranss                                                                                             h 16.4.1712   Lemu
                          Anna
         1707-      po  Matts Carlss Kallela                            1688                         1711-12
                          Elin                                                                       1711-12
  1 999                 autio
279 339  1723-          Johan Jacobss Alakylä                           1697          Lem            28.3.1722    Mynämäki       3.7.1780      Lemu
279 340                   Caisa Andersd Vitikainen                      1704          Lem            28.3.1722    Mynämäki       h 18.11.1759  Lemu

'
    kappalainen Lemu

         1592-1615      Eric Henricss Björneburgensis                   1560          Por                                        12.5.1636     Lem
                          N. N.
                          Christina Thomasd Blum                                                                                 21.10.1635    Lem
         1615-17        Sigfrid Sigfridss
         1617-33        Sigfrid Michelss                                                                                         1633          Lem
                          Margareta Thomasd
         1634           Henric Perss Busk
         1637           Clemet Magnuss
         1637-52        Jacob Bertilss                                                                                           1652          Lem
                          Gertrud
         1653-77        Jöran Larss Borgerus                            162x          Turk                                       1679          Lem
                          Magdalena Henricsd
         1677-89        Henric Henricss Marander                                                     < 1693                      1703          Aska
                          Maria
                          Ingeborg                                                                   < 1693


    Kovala Lemu  (Pekka Hiltusen tietoja)

                        Jöran Henricss Vipinen


    Ylistalo Miiainen Lemu

         1737-75        Johan Anderss Katavainen                        14.12.1712    Mietoinen      29.9.1745    Mietoinen      10.2.1786     Lemu
                          Walborg Ericsd Vipinen                        1715          Lem            28.12.1731   Lemu           22.7.1744     Lemu
                          Maria Thomasd Runonen                         18.3.1728     Mietoinen      29.9.1745    Mietoinen      22.5.1785     Lemu
         1775-1814  po  Matts Johanss Miiainen                          16.12.1754    Lemu           1.11.1814    Lemu           16.2.1833     Lemu
                          Anna Mattsd Boman                             6.11.1751     Nousiainen     1.11.1775    Lemu           22.1.1814     Lemu
                          Walborg Henricsd Rauvala                      28.4.1784     Askaine        1.11.1814    Lemu           12.10.1859    Lemu
                    vä  Eric Mattss Penninen                            20.4.1778     Lemu           5.11.1805    Lemu           21.7.1809     Lemu
                          Maria Mattsd Ylistalo                         6.3.1776      Lemu           1.11.1810    Lemu           17.10.1844    Lemu
         1815-38    II  Simon Simonss Alitalo                           18.7.1766     Lemu           1.11.1810    Lemu           7.3.1847      Lemu
         1838-56    po  Johan Ericss Ylistalo                           5.3.1807      Lemu           1.11.1838    Lemu           3.2.1856      Lemu
         56-77            Eva Lisa Johansd Iso-Vallunen                 16.8.1813     Lemu           1.11.1838    Lemu           7.4.1886      Lem
         1877-1916      Gustaf Fredric Fredricss Alistalo               12.11.1849    Lemu           21.11.1872   Lemu           19.2.1930     Lem
                    vt    Gustafa Wilhelmina Simonsd Iso-Vallunen       23.9.1850     Lemu           21.11.1872   Lemu           27.10.1918    Lem
         1916-44    po  Antti Aukusti Kustaanp Leino                    1.12.1874     Lemu           1908         Mynä           21.8.1951     Lem
                          Maria Matilda Kustaant Jäspi                  23.3.1883     Mynä           1908         Mynä           19.9.1973     Lem


    Monnoinen Monnoinen Lemu  ratsutila

                        Nils Petterss Bielke                            1502                         9.7.1537     Söderköping    20.5.1550     Bettna
         69-90            Anna Clemetsd Hogenskild                      0.1.1513                     9.7.1537     Söderköping    13.9.1590     Bettna
         1591-1681      Nyynäisten
         1684-1701      Bernhard Henricss Rehbinder                     4.7.1639                                                 9.7.1705      Vehm
                          Elisabet Johansd Munck                        9.1.1643      Turk           7.9.1662     Tukholma       23.2.1699
                          Christina Elisabet von Burghausen
         1702-11    po  pojat
         1712-30        Henric Johan Schauman                           1649          Liivinmaa      > 1704                      19.3.1730     Lem
                          Barbara von Elfwert
                          Elisabet Johansd Lagermarck                                                > 1704
         1731-48        perikunta
711 101  1749-58        Otto Christer Ottoss Boije                      14.5.1700                    15.1.1741    Lemu           5.5.1766      Pälkäne
711 102                   Juliana Sofia Carlsd Sabelhierta                                                                       1727
711 103                   Gertrud Elisabet Ottosd Taube                 1710          Käki           9.2.1731     Kangasala      1740
711 104                   Anna Elisabet Reinholdsd Bure                 15.6.1708                    15.1.1741    Lemu           27.1.1772     Porvoo
704 671  1759-63    vä  Otto Mauritz Mauritzs Brakel                    24.6.1722     Keikyä         16.2.1758    Pälkäne        18.2.1808     Nokia
704 672                   Ulrica Renata Ottosd Boije                    27.11.1741    Åbo            16.2.1758    Pälkäne        24.3.1819     Nokia
         1766-72        Gustaf Johan Johanss Wilhelms                   11.1.1718                    1753                        3.3.1772      Naantali
                          Fredrica Adamsd Silfversparre                 1734                         1753
         1773-77        Ernst Reinhold Johanss Starck                   16.5.1729     Taivassalo     4.6.1752     Lieto          11.12.1794    Lieto
                          Anna Catarina Johansd Tenlenius               25.1.1733                    4.6.1752     Lieto          6.5.1780      Lieto
         1778-83        Isac Hermanss Ross                              1.11.1706     Turk           14.8.1735    Naantali       5.12.1783     Lem
         83-90            Birgitta Olofsd Miödh                         1712                         14.8.1735    Naantali       16.10.1790    Lemu
         1790-94        perikunta
         1795-1810  vä  Carl Johan Ernstss von Willebrand               3.3.1730      Turk           29.8.1782    Lemu           19.4.1810     Nousiainen
                          Agneta Carlsd Lilliestierna                   18.3.1734                    10.3.1755    Turk           30.6.1776     Nous
         10-25            Birgitta Christina Isacsd Ross                10.12.1746                   29.8.1782    Lemu           17.8.1828     Lemu
         1826-48    vä  Berndt Fredric Anderss Hästesko                 8.6.1781      Vehmaa         26.11.1809   Nousiainen     21.2.1848     Lemu
         48-51            Brita Carolina Carlsd von Willebrand          29.1.1786                    26.11.1809   Nousiainen     12.6.1862
         1851-59        Fredric Jacobss                                 21.1.1800     Lem            7.6.1859     Lemu           21.12.1859    Lemu
                          Eva Mattsd Kukolainen                         27.12.1786    Merimasku      3.11.1831    Merimasku      23.10.1858    Lemu
         60-61            Wilhelmina Henrietta Gustafsd Helala          1.6.1829      Nousiainen     13.12.1871   Lemu
         1861-70    II  Johan Victor Henricss Markula                   17.3.1834     Masku          28.4.1861    Lemu           30.9.1870     Lemu
         1871-1914  III Gustaf Johanss                                  5.5.1845      Mynä           13.12.1871   Lemu           1917          Lem
         1914-26        Matts Johanss Heininen                          1849                         1894                        1931          Lem
                          Edla                                          1872                         1894                        24.3.1968     Lem
         1926-      po  Erkki Emil Heininen                             15.5.1904                    1929
                          Aili Marjaana Penttilä                        8.4.1903                     1929                        1988
         1926-      ve  Eino Jalmari Heininen                                                        1932                        Turku         1937


    Nikkarla Nikkarla Lemu

279 341  1738-58        Johan Mattss                                    1708          Loka           23.10.1738   Lemu           h 16.4.1758   Lemu
279 342  58-76            Margareta Mattsd                              1713                         28.9.1760    Lemu           21.12.1788    Lemu
                    II  Johan Johanss                                   1733                         28.9.1760    Lemu           18.8.1793     Lemu
         1776-1808  vä  Anders Johanss Pyöli                            19.10.1745    Naantali mlk   25.10.1791   Lemu           15.2.1827     Lemu
                          Christina Johansd Nikkarla                    9.6.1747      Lemu           20.10.1776   Lemu           17.3.1787     Lemu
                          Sofia Michelsd                                15.5.1744     Lem            4.11.1788    Lemu           17.3.1791     Lemu
                          Walborg Jacobsd Ylitalo                       16.1.1760     Lemu           25.10.1791   Lemu           30.11.1835    Lemu
         1808-50    po  Thomas Anderss Nikkarla                         7.12.1784     Lemu           20.10.1807   Mietoinen      18.6.1864     Lemu
                          Maria Johansd Arola                           11.2.1788     Mietoinen      20.10.1807   Mietoinen      28.9.1858     Lemu
         1850-68    po  Johan Thomass Nikkarla                          27.2.1820     Lemu           17.10.1850   Lemu           27.5.1868     Lemu
         68-80            Sofia Carolina Mattsd Raukuinen               19.5.1824     Lemu           17.10.1850   Lemu           15.11.1880    Lem
         1880-1918  po  Johan Johanss Nikkarla                          9.11.1851     Lemu           1881         Mynä           7.6.1928      Lem
                          Wilhelmina Andersd Ylis-Sipilä                20.9.1859     Mynämäki       1881         Mynä           1.10.1940     Lem


    Nyynäinen Nyynäinen Lemu  everstiluutnantin puustelli 1682-

267 591  140x-35        Claus Lydekess Djäkn                                                                                     1435
267 592                   Christina Johansd (Garp)
         -1459      po  Henric Clauss Djäkn                                                          < 1439                      1458-59
         -98              Lucia Olofsd Skelge                                                        < 1439                      < 1499
         -1458      la  Henric Bitz                                                                                              1458
                          Anna Clausd Djäkn
         1464       po  Eric Henricss Bitz
                          Märta Olofsd Tawast
                    II  Jacob Perss (Ille)
         1482-1506  po  Henric Ericss Bitz                                                           10.9.1498                   0.1.1506
         21-49            Anna Hansd Tott                               1478                         1514                        1549
         1512       II  Clemet Hogenskild                                                            1512                        1512
         1514-20    III Johan Larss (Bölja)                                                          1514
                    vä  Nils Petterss Bielke                            1502                         9.7.1537     Söderköping    20.5.1550     Bettna
         50-90            Anna Clemetsd Hogenskild                      0.1.1513                     9.7.1537     Söderköping    13.9.1590     Bettna
         1591-99    po  Hogenskild Nilss Bielke                         1538                         21.9.1569    Mörkö          3.6.1605      Tukholma
                          Anna Svantesd Sture                           29.1.1541                    21.9.1569    Mörkö          9.3.1595      Tukholma
         1599-1609      Bengt Larss (Sabelhierta)                                                                                1615
                          Birgitta Jacobsd 
         1610-18        Abraham Ericss Leijonhufvud                     22.3.1583     Lillkyrka      8.12.1612    Tukholma       7.10.1618     Öja
                          Beata Ericsd Sparre                           29.8.1584     Sundby         8.12.1612    Tukholma       7.11.1655     Tukholma
         1619-54        Axel Oxenstierna                                16.6.1583     Löt            5.6.1608     Jäder          28.8.1654     Tukholma
                          Anna Åkesd Bååt                               0.12.1579                    5.6.1608     Jäder          22.6.1649     Tukholma
         1655-56    po  Eric Axelss Oxenstierna                         13.2.1624     Jäder          10.9.1648    Turk           23.10.1656    Preussi
         56-              Elsa Elisabet Nilsd Brahe                     29.1.1632     Stettin        19.2.1661    Enköpings-Näs  24.2.1689     Söderköping
         1661-77    II  Adolf Johan                                     11.10.1629    Söderköping    19.2.1661    Enköpings-Näs  14.10.1689    Söderköping
         1678-81    po  Carl Gustaf Ericss Oxenstierna                  28.7.1655     Tukholma       3.8.1684     Solna          13.3.1686     Wien
                          Hedvig Ebba Magnusd De la Gardie              k 21.5.1659   Tukholma       3.8.1684     Solna          1700          Ödeby
         1684-1701      Bernhard Henricss Rehbinder                     4.7.1639                                                 9.7.1705      Vehm
                          Elisabet Johansd Munck                        9.1.1643      Turk           7.9.1662     Tukholma       23.2.1699
                          Christina Elisabet von Burghausen
                        Torsten Henricss Tawast                         1685          Viip           9.5.1717     Tukholma       26.2.1750     Kuop
                          Anna Isacsd Pihlman                           29.6.1700     Kuop           9.5.1717     Tukholma       30.5.1778     Kuopio mlk
         1709-21        Gustaf Johanss Creutz                           10.5.1683                    20.8.1707    Perna          13.8.1746     Vaas
                          Hedvig Helena Georgsd Maydell                 0.12.1688                    20.8.1707    Perna          5.1.1758      Tukholma
         1721           Robert Adamss Muhl                              3.5.1683                     0.5.1727                    23.3.1760     Miet
                          Anna Charlotta Gustafsd Taube                 20.2.1696     Tallinna       0.5.1727                    7.10.1728
         1721-23        Filip Filipss Örnestedt                         22.2.1674     Wolgast                                    27.12.1739    Miet
         1723-40    sa  Robert Adamss Muhl                              3.5.1683                     0.5.1727                    23.3.1760     Miet
                          Anna Charlotta Gustafsd Taube                 20.2.1696     Tallinna       0.5.1727                    7.10.1728
         1740-61        Claes Hermanss Fleming                          k 2.10.1685   Irsta          1730                        15.7.1766     Aska
                          Johanna Christina Hermansd von Liewen         1704                         1730                        12.11.1743
         1761-66        Fredric Berndtss de Dellwig                     4.11.1721                    2.9.1747                    23.6.1766     Lem
                          Andreétta Maria Andersd Gyllenborg            0.10.1721                    2.9.1747                    1770
         1766-67        Johan Petterss Psilanderhielm                   11.2.1728                                                17.7.1799     Stralsund
                          Barbara Elisabet Kaufmannsd Rehsunk           1745          Wolgast                                    1791
         1767-69        Jacob Magnus Magnuss Sprengtporten              11.12.1721    Tobolsk                                    2.4.1786      Tukholma
         1769-76        Magnus Wilhelm Gustafss Armfelt                 25.7.1725     Pohj           1756                        14.5.1795     Hali
                          Maria Catarina Carlsd Wennerstedt             6.7.1728      Bäck           1756                        19.1.1803     Halikko
622 924  1776-77        Robert Johanss Montgomery                       26.7.1737     Tukholma       5.10.1783    Orkesta        14.5.1798     Orkesta
622 925                   Anna Sibylla von Stahlbourg                   7.1.1741                     1760         Hampuri        4.3.1778      Raas
622 949                   Catarina Charlotta Turesd Rudbeck             19.4.1753                    19.4.1781    Sollentuna     5.4.1782      Raas
622 948                   Margareta Ulrica Josiasd Cederhielm           20.10.1758                   5.10.1783    Orkesta        8.3.1833      Tukholma
         1777-81        Anders Gerhardss Leijonhielm                    31.10.1727    Grebo          8.5.1763     Linköping      22.11.1792    Linköping
                          Brita Magdalena Gustafsd Lagerfelt            9.5.1732      Kärna          8.5.1763     Linköping      25.2.1805     Linköping
         1781-94        Sten Casimir Mauritzs Lewenhaupt                26.5.1750     Mellby                                     9.4.1794      Lilla Malma


    Nyynäinen Nyynäinen Lemu  vuokr.

         1801-23        Gustaf Reinhold Salomonss Finckenberg           27.1.1773     Vehmaa         4.10.1804    Nousiainen     4.5.1843      Åbo
                          Christina Catarina Andersd Achrenius          7.11.1787                    4.10.1804    Nousiainen     17.3.1856     Hels
         1824-25        Cnud Samuelss von Troil                         4.9.1760      Upsala         26.7.1814    Salem          4.10.1825     Tukholma
                          Margareta Johanna Vernersd Groen              3.10.1773     Tukholma       13.1.1797    Salem          13.3.1813     Berliini
                          Ulrica Eleonora Vernersd Groen                30.6.1782     Tukholma       26.7.1814    Salem          27.10.1849
         1826-65    po  Samuel Verner Cnudss von Troil                  3.4.1798      Tukholma       25.11.1827   Askainen       27.8.1865     Hämeenl
                          Johanna Maria Carlsd von Kothen               2.3.1807      Taivassalo     25.11.1827   Askainen       6.2.1880      Tukholma
         1866-67        Henric Anderss Korpi-Iiroinen (Masku)
         1868-72        Constantin Silén (lukkari)
         1873-87        Adolf Jacobss Nyström e Ylitalo                 21.12.1810    Naantali mlk   22.2.1838    Naantali       27.3.1892     Naantali
                          Ulrica Johansd Wallén                         5.1.1808      Naantali       22.2.1838    Naantali       29.4.1868     Naantali
         1888-1902  vä  Johan Adolfss Suojanen                          11.3.1840     Masku          31.12.1870   Naantali       1.6.1909      Lem
                          Ulrica Adolfina Adolfsd Nyström               3.9.1840      Naantali       31.12.1870   Naantali
         1902-05    po  Väinö Johannes Juhonp Suojanen                  8.4.1879      Mask           1902                        Sauvo         1905 (vaihto)
                          Irene Rebecka Antoinette Amatusd Söderström   26.10.1879    Somero         1902                        10.4.1955     Some
         1905-22        Johan Johanss Tapani e Forsbom (vaihto)         9.5.1873      Lait                                       20.3.1935     Turk
                          Julia                                         10.12.1873?
         1922-28        Fredric Artur Niittykartano
         1928-          Yrjö Elias Ylikylä                              14.4.1894
                          Esteri Vilhelmiina Vuori                      15.6.1903


    Pappila Lemu

         1553-61        Per Mattsson                                                                                             1561          Lem
         1563-66        Jöran Perss
         1567-69        Sigfrid Thomass
209 703  1570-1613      Olof Jacobss (Spåra)                                                                                     1613          Lem
209 704                   Elin Jöransd                                                Mask                                       < 1610        Lem
         1613           Sigfrid
         1615-36        Eric Henricss Björneburgensis                   1560          Por                                        12.5.1636     Lem
                          N. N.
                          Christina Thomasd Blum                                                                                 21.10.1635    Lem
         1637-77        Jacob Stefanss                                                                                           1677          Lem
                          Lisa
         1677-79        Jöran Larss Borgerus                            162x          Turk                                       1679          Lem
                          Magdalena Henricsd
         1679-89        Arvid Henricss Karckuensis                      1632                         < 1686                      h 20.10.1689  Lem
                          Margareta Claesd Alanus                                                    < 1666                      > 1674       
                          Anna Ericsd Achrelius                                                      < 1686                      1694
         1690-1729      Matts Sigfridss Mandraeus                       164x          Turk                                       1729          Lem
                          Margareta Erlandsd
831 915  1730           Israel Olofss Hartman                           12.3.1691     Tyrvää         < 1715                      19.1.1730     Naantali
831 916                   Christina Jonasd Mennander
831 949                   Maria Mattsd Solinius                         1690                         < 1715                      5.5.1756      Siuntio
         1730-37        Eric Abrahamss Limnelius                        1672          Karjalo        28.5.1702    Karjalohja     1.1.1737      Lem(u)
                          Margareta Henricsd Tallqvist                                               28.5.1702    Karjalohja
         1738-46        Nils Nilss Weckman                              1691          Lemp           0.9.1720                    h 13.5.1746   Lemu
                          Anna Carlsd Wallenius                         8.3.1703      Tottijärvi     0.9.1720                    17.2.1759     Somero
         1747-66        Anders Mattss Elg                               20.2.1714     Huittinen      10.1.1742    Perniö         h 18.7.1766   Lemu
                          Maria Christina Christofersd Ivendorff                                     10.1.1742    Perniö         29.1.1764     Lemu
         1768-93        Isac Isacss Ullner                              k 9.7.1711    Perniö         13.6.1762    Paimio         27.5.1793     Lemu
                          Hedvig Pettersd Masalinus                     8.4.1719      Perniö         29.9.1736    Perniö         18.9.1760     Perniö
                          Christina Christersd Sevón                    3.5.1734      Paim           13.6.1762    Paimio         8.11.1764     Pernöi
         1794-99        Henric Gabrielss Hällsten                       1742          Mess           1.11.1792    Askainen       8.11.1799     Lemu
                          Helena Christina Nilsd Hedeen                 11.9.1749     Laitila        25.4.1769    Laitila        8.2.1791      Askainen
                          Susanna Catarina Johansd Lundanus             1766                         1.11.1792    Askainen       13.7.1794     Askainen
         1801-06        Salomon Salomonss Möller                        27.8.1738     Sauvo          16.6.1772    Messukylä      8.11.1806     Lemu
                          Helena Agata Andersd Lilius                   22.8.1755     Messukylä      16.6.1772    Messukylä      1826
         1809-16        Abraham Abrahamss Paulin                        7.1.1756      Halikko        31.3.1801    Nousiainen     25.12.1816    Lemu
                          Maria Elisabet Engelin                        1761                         < 1781                      4.4.1791      Salo
                          Agneta Sofia Carlsd von Willebrand            22.1.1771     Nousiainen     31.3.1801    Nousiainen     8.10.1805     Åbo
         1818-24    vä  Adolf Conradss Wassbom                          6.3.1778      Pori           18.10.1818   Lemu           3.11.1829     Hämeenlinna
                          Gustafa Magdalena Abrahamsd Paulin            29.12.1783    Salo           18.10.1818   Lemu
         1825-43        Henric Johanss Wideman                          12.4.1792     Maaria         1821                        5.8.1860      Tenhola
                          Margareta Wilhelmina Abrahamsd Tuderus                                     1821                        1837
         1844-56        Johan Eric Fredricss Grönlund                   16.7.1805     Rauma          1854                        1.3.1856      Lem
                          Lovisa Christina Westlin                                                   1828                        1852
721  40                   Fredrica Sofia Samuelsd Ertman                31.1.1820     Uusikaupunki   12.7.1868                   1.6.1903      Uusikau
721  17  1859-67    II  Johan Mattss Tammelin                           10.6.1809     Turku          12.7.1868                   3.11.1882     Ikaalinen
         1868-74        Johan Eggert Perss Åberg                        14.5.1820     Kullaa         12.6.1845    Uusikaupunki   13.10.1885    Nakkila
                          Charlotta Eufrosyne Johansd Aejmelaeus        11.2.1820     Uusikaupunki   12.6.1845    Uusikaupunki   1889
         1874-80        Erland August Petterss Karsten                  16.7.1839     Merimasku      1869                        6.12.1883     Jomala
                          Natalia Gustafa Faller                                                     1869
         1881-88        Carl Henric Henricss Ekblom                     13.8.1832     Kemiö          1899                        17.4.1904     Para
                          Hedvig Emelie Granbohm                                                     1861                        1882
                          Olga Wilhelmina Helin                                                      1899                        1900
         1889-97        Petter Anton Johanss Carlstedt                  11.9.1857     Orav           1883                        17.12.1924    Virr
                          Liina Hilla Durchman                                                       1883
         1899-          Johan Axel Carlss Friberg-Vapaavuori            26.11.1860    Lieto          1886                        8.4.1937      Lem
                          Nanny Charlotta Borchardt                                                  1886


    Niittykartano Peinikkala Lemu  ratsutila 5/8

                        Simon Thomass
                          Anna Mattsd
         1773-          Matts Simonss                                   16.3.1753     Lemu           5.6.1775     Mynämäki       29.8.1779     Lemu
                          Lena Andersd Isotalo                          18.4.1757     Mynämäki       15.10.1780   Lemu           9.9.1820      Lemu
                    II  Jacob Thomass Paavola                           28.3.1755     Mietoinen      15.10.1780   Lemu           7.8.1810      Lemu
                    vä  Johan Johanss Aarlahti                          23.9.1771     Mietoinen      14.10.1798   Lemu           12.3.1809     Mietoinen
                          Maria Mattsd Niittykartano                    20.11.1778    Lemu           25.3.1810    Mietoinen      9.7.1815      Lemu
                    II  Mårten Jacobss                                  1.8.1787      Lemu           2.7.1816     Lemu           Mynämäki
                          Ulrica Andersd Oukkula                        1.8.1792      Lemu           2.7.1816     Lemu
                    po  Henric Johanss Niittykartano                    12.1.1803     Mietoinen


    Raukunen l. Matintalo Raukunen Lemu

279 337  1737-53        Matts Simonss                                   1691                         28.12.1743   Lemu           1753          Lem
279 338                   Maria Henricsd                                1704                         1729                        h 17.7.1743   Lemu
                          Sara Thomasd                                  1698                         28.12.1743   Lemu           8.12.1776     Lemu
279 169  1753-93    po  Matts Mattss Matintalo                          1733                         28.9.1755    Lemu           19.1.1801     Lemu
279 170                   Lisa Johansd Kallela                          14.9.1737     Lem            28.9.1755    Lemu           20.1.1809     Lemu
         1793-1819  po  Johan Mattss Matintalo                          21.12.1759    Lemu           14.10.1783   Lemu           11.6.1840     Lemu
                          Maria Johansd Miiainen                        25.10.1761    Lemu           14.10.1783   Lemu           23.10.1829    Lemu
         1819-55    po  Matts Johanss Matintalo                         17.4.1792     Lemu           2.11.1819    Lemu           5.2.1863      Lemu
                          Johanna Johansd Heikkinen                     7.1.1801      Lemu           2.11.1819    Lemu           23.3.1887     Lem
         1855-97    po  Johan Fredric Mattss Matintalo                  3.10.1828     Lemu           25.10.1855   Lemu           3.4.1914      Lem
                          Johanna Wilhelmina Mattsd Alitalo             30.9.1831     Lemu           25.10.1855   Lemu           14.7.1889     Lem
         1897-1927  po  Johan Oscar Johanss Matintalo                   30.10.1857    Lemu           1900         Mynä           9.3.1927      Lem
                          Sofia Alexandra Gustafsd Pietilä              5.5.1876      Mynä           1900         Mynä           4.6.1951      Lem
         1927-43        perikunta


    Taloinen Lemu  vääpelin puustelli

         1718-19        Simon Lundén
         1721           Conrad Schlüter                                 1693          Inkeri         19.2.1751    Paattinen      28.7.1766     Paattinen
                          Anna Margareta Didricsd Detloff               1688                                                     h 16.6.1750   Masku
                          Maria Johansd Wegelius                        20.4.1705     Tyrvää         19.2.1751    Paattinen      8.4.1780      Paattinen
         1722-23        Johan Kruus                                                                                              20.8.1731
         1723-27        Lars Malm                                       1686          Jämtlanti      1722                        0.10.1763
                          Lovisa Catarina Mattsd von Kothen             12.8.1692     Nastola        1722                        1760
         1727-28        Johan Lönneroth
         1728-41    sa  Conrad Schlüter                                 1693          Inkeri         19.2.1751    Paattinen      28.7.1766     Paattinen
                          Anna Margareta Didricsd Detloff               1688                                                     h 16.6.1750   Masku
                          Maria Johansd Wegelius                        20.4.1705     Tyrvää         19.2.1751    Paattinen      8.4.1780      Paattinen
         1741-50        Carl Otto Siöstierna                            1713                         10.10.1754   Karuna         18.6.1765     Sauvo
                          Elsa Beata Reinholdsd de la Motte             1724                         10.10.1754   Karuna         25.2.1777     Sauv
         1750-54        Carl Fredric Henricss Rehbinder                 24.4.1729     Aska           2.8.1768     Perniö         15.1.1795     Piikkiö
                          Catarina Elisabet Johansd Kijk                1.5.1748      Perniö         2.8.1768     Perniö         6.1.1822      Paattinen
         1754-57        Gustaf Fredric Wilhelmss Kuylenstierna          1730                         1757                        15.4.1776     Öreryd
                          Agneta Carlsd von Mentzer                     27.11.1737    Ljungsarp      1757                        10.4.1817     Kalv
         1757-58        Fredric Bogislaus Carlss Fock                   25.12.1732    Lait           21.12.1763   Vehmaa         12.11.1771
                          Clara Jacobsd Finckenberg                     8.10.1743                    21.12.1763   Vehmaa         20.8.1820     Åbo
         1758-61    ve  Georg Johan Carlss Fock                         30.6.1738     Laitila        21.12.1769   Vehmaa         1.4.1816      Åbo
                          Ulrica Beata Gustafsd Rehbinder               10.10.1746    Masku          21.12.1769   Vehmaa         9.5.1829      Helsinki
         1761-71        Carl Fredric Henricss Blåfield                  6.2.1732                                                 7.4.1784      Sääksmäki
         1771           Edvard Lorentz Hillebrand                       22.4.1737
         1771-77        Johan Wilhelm Reinholdss Lode                   10.9.1753     Kalvola                                    9.9.1840      Kalanti
         1777-80        Gustaf Petter Gustafss Mannerstedt              13.9.1755                                                6.5.1785      Åbo
         1780-87        Johan Fredric Carlss Rehbinder                  14.9.1769     Perniö                                     30.12.1791    Piikkiö
         1787-91        Carl Gustaf Carlss Rehbinder                    12.3.1772     Perniö         26.3.1806    Taivassalo     17.9.1827     Ahve
                          Agata Fredrica Johansd Wilhelms               16.1.1787     Taiv           26.3.1806    Taivassalo     6.9.1868      Helsinki
         1791       sa  Johan Fredric Carlss Rehbinder                  14.9.1769     Perniö                                     30.12.1791    Piikkiö
         1792-95        Johan Fredric Ludvig Jöranss von Knorring       5.12.1765     Småland        1.11.1809    Merimasku      7.4.1826      Vehmaa
                          Catarina Lovisa Adamsd Wittfooth              22.9.1789     Turk           1.11.1809    Merimasku      5.2.1858      Raum
         1795-1803      Berndt Otto Fredricss Stackelberg               21.2.1777     Kalanti        8.12.1818    Vehmaa         26.2.1847     Vehmaa        
                          Ulrica Fredrica Berndtsd Stackelberg          2.9.1786      Artjärvi       3.10.1802    Artj           5.11.1817     Vehmaa    
                          Ottiliana Lovisa Berndtsd Stackelberg         11.12.1793    Artjärvi       8.12.1818    Vehmaa         2.2.1866      Lapp
         1803-06        Berndt Fredric Anderss Hästesko                 8.6.1781      Vehm           26.11.1809   Nousiainen     21.2.1848     Lemu
                          Brita Carolina Carlsd von Willebrand          29.1.1786                    26.11.1809   Nousiainen     12.6.1862
         1806-08        Anders Almgren                                  18.3.1757                    13.11.1792   Vahto
                          Maria Agneta Ericsd Fingerros                 20.6.1752     Mynämäki       13.11.1792   Vahto


    Tenhola Tenhola Lemu  säteri

         1380           Nils (Olofss Tavast?)
                    vä? Nils Olofss (Stiernkors)                                                                                 < 1458
         5x-68            Elin Nilsd
         1468-      ty  Margareta (Stiernkors)
         -148x      ve  Magnus Nilss Särkilahti
         148x-1530      Turun tuomiokirkko
         1530-88        Gustaf Nilss (Stiernkors)                                                    1546                        1588
                          Anna Michelsd Blåfield                                                     1546
         1589-1600  po  Måns Gustafss (Stiernkors)                                                   < 1584                      1600
                          Margareta Paulsd (Munck)                                                   < 1584
         160x-5x    po  Lars Månss Stiernkors                                                        1640                        1653-58
                          Elisabet Mattsd                                                            < 1625
         5x-71            Hebla Henricsd Jägerhorn                                                   1640                        1680
         1672-90    po  Johan Larss Stiernkors                                                                                   1690
         91-05            Barbara Catarina Johansd von Falkenberg                                                                > 1721
         1705-22        Johan Petterss Hacks                            1667          Perni?         23.7.1717    Tukholma       1735
                          N. N.                                                                                                  h 26.1.1694   Turk
                          Margareta Henricsd Wärdh                                                                               < 1717        Ruotsi
                          Anna Gertrud Carlsd de la Motte               1671                         23.7.1717    Tukholma       h 10.6.1749   Kustavi (Taivass
         1722-27    vä  Gabriel Longe                                                                                            1731          Naan
                          Anna Johansd Hacks                            0.7.1698                                                 21.4.1772     Rauma mlk
         1728-29        Eric Johanss Stiernvall                         7.11.1685     Tukholma       24.8.1711                   21.8.1729     Turk
                          Brita Jacobsd Hirvo                           24.12.1695    Naan           12.8.1731    Turk           22.12.1754    Åbo
                    II  Carl Henricss Lilliestierna                     16.7.1696     Tukholma       12.8.1731    Turk           2.6.1742      Tukholma
         1732-35    sa  Johan Petterss Hacks                            1667          Perni?         23.7.1717    Tukholma       1735
                          N. N.                                                                                                  h 26.1.1694   Turk
                          Margareta Henricsd Wärdh                                                                               < 1717        Ruotsi
                          Anna Gertrud Carlsd de la Motte               1671                         23.7.1717    Tukholma       h 10.6.1749   Kustavi (Taivass
         1735-40    po  Alexander Johanss Hacks                         1715                         8.5.1739     Åbo            1.6.1740      Åbo
         50-71            Margareta Helena Carlsd Rosenmüller           2.3.1719                     23.10.1741   Rymättylä      5.1.1771      Lemu
         -1749      II  Jacob Johan Stadius                             1718                         23.10.1741   Rymättylä      h 6.4.1750    Lemu
         1772-80    vä  Johan Gustaf Jonass Synnerberg                  14.5.1738     Åbo            26.1.1772    Åbo            19.6.1780     Åbo
         80-00            Margareta Gustafa Jacobsd Stadius             22.2.1744     Åbo            26.1.1772    Åbo            h 14.1.1819   Åbo
         1800-03        Carl Adam Mattss Forsgren                       8.9.1743      Raisio         26.2.1768    Nousiainen     11.5.1803     Lemu
                          Johanna Gustafsd Brygner                      27.4.1747     Mietoinen      26.2.1768    Nousiainen
         1803       po  Carl Fredric Carlss Forsgren                    16.1.1769                    18.10.1792   Nousiainen     24.7.1803     Lemu
         03-06            Catarina Elisabet Nilsd Ithimaeus             21.9.1771     Åbo            18.10.1792   Nousiainen     24.2.1831     Åbo
         1806-21    la  Daniel Nilss Ithimaeus                          21.11.1767    Åbo            18.12.1791   Lemu           13.11.1836    Åbo
                          Ulrica Lovisa Carlsd Forsgren                 17.8.1776     Maaria         18.12.1791   Lemu           5.4.1862      Turk
         1822-58    po  Ulric Danielss Ithimaeus                        2.4.1794      Nousiainen     16.10.1822   Rymättylä      2.9.1858      Lemu
         59-91            Sofia Margareta Ottosd Lode                   27.3.1801                    16.10.1822   Rymättylä      16.11.1890    Turk
         1892-1901  po  Daniel Herman Ulric Ulricss Ithimaeus           8.11.1825     Lemu                                       1.5.1905      Turk
         1901-33    sp  Ivar Grelss Aminoff                             2.12.1868     Turk
         1934-          Oskar Håkon Saladin Arturss Grunér              5.11.1889     Hels                                       1945          Lem
                          Karin Margareta Paulsd Ekblom                 11.1.1894     Sein                                       1971


    Toijala Lemu  (Pekka Hiltusen tietoja)

209 703  1585-1613      Olof Jacobss (Spåra)                                                                                     1613          Lem
209 704                   Elin Jöransd                                                Mask                                       < 1610        Lem
209 701  -1656      po  Henric Olofss (Spåra)                                                                                    1656          Lem
209 702                   Walborg Cnudsd                                                                                         h 1662        Lem
         1657-76    vä  Grels Simonss                                                                1693                                      Aska
                          N. N.                                                                                                  h 1655        Lem
                          Margareta Henricsd Spåra
                          Caisa Andersd                                 1655
                          Maria Ericsd                                  1648          Kust           1693                        1718          Aska
         1678-89        Mårten Ericss
                          Elsa
                        toisen (eli ratsutilan)


    Verainen Lemu  ratsutila  (Pekka Hiltusen tietoja)

         1634-35        Matts Olofss (halvaantui)                                                                                1639          Lem
         40-43            Brita Jöransd
         1649           Matts
                          Barbara
         1656-57        Eric Sigfridss
                          Christina
         1658           Simon Jacobss
                          Walborg

         59-63            Brita
         1664-66    po  Per Mattss
                          Margareta
l        1667-72        Anders Henricss
                          Gertrud
         1673-89        Isac Bertilss
                          Margareta
         1690-95    po? Gabriel Johanss
                          Sofia
         1696           Jöran Ericss
                          Anna
         1697-1702      Jacob Ericss
                          Maria
         1703-24        Jöran Mattss
                          Lisa
         1725-27        Mårten Nilss
                          Gertrud
         1728-51        Bertil Mattss
                          Magdalena
         1752-58    po  Eric Bertilss Verainen                                                       1751
                          Maria                                                                      1751
         1759           Anders Johanss
                          Lisa


    Vipinen Vipinen Lemu

         1634           Thomas Marcuss                                                                                           1634          Lem
         35               Walborg Jacobsd
         1637-39        Thomas Ericss
                          Sara
279 607  1643-75        Henric Henricss
279 608                   Sara
         1676-97    po  Matts Henricss Vipinen                                                                                   1697          Lem
         98-00            Margareta
         1701-10    po  Matts Mattss Vipinen                                                         1700
                          Walborg                                                                    1700
         1712-50        Eric Isacss (jahtivouti)
                          Walborg
         1751-      po  Matts Ericss Vipinen                                                         1742-44
                          Anna                                                                       1742-44

'
    Vitikainen Lemu  ratsutila  (Pekka Hiltusen tietoja)

         1634-56        Per Henricss
                          Elsa Jöransd
         1657-76    po  Matts Perss Vitikainen                                                       1657
                          Lisa                                                                       1657
         1678-81    po? Matts Mattss
         82               Maria
         1683-89        Jöran Henricss
                          Gertrud
         1690-93        Isac Bertilss
                          Margareta
279 605  1694-1709      Anders Grelss                                                                1694                        1712          Karlskrona
279 606                   Margareta Johansd                             1660                         1694                        h 13.12.1708  Lemu
         1710-12    po  Johan Anderss Vitikainen                        1688
'