Liedon talonhaltijaluetteloja


                                         Lasse Iso-Iivari

                                       1.9.2006, 29.9.2021

                                                 Etusivulle

    Talo kylä pitäjä 1939  luonne manttaali

ryhmä nro isännyys suk. etunimi patronyymi suku-/talonnimi              syntynyt      pitäjä         vihitty      pitäjä         kuollut       pitäjä

    kappalainen Aura

         1636-40        Matts Jacobss                                                                < 1644                      1666          Maar
                          Margareta Clemetsd Stigaeus                                                < 1644
         1640-49        Henric Thomass Tommelius                                                                                 1684          Mart?
                          Elisabet Henricsd
         1649           Lars Jacobss Canis                                            Turk                                       h 16.1.1670   Turk
         1650-67        Matts Bengtss                                   162x          Koke                                       1667          Aur
                          Anna
         1668-72        Jöran Larss Öysti                                                                                        1672          Aur
                          Christina
         1675           Matts Nacherus                                                Turk                                       1675          Aur
         1676-85        Jacob Olofss Leistenius                         164x          Raum           1678                        1697          Pyhäm
                          Margareta Gabrielsd Gottleben                                              1678 
         1686-91        Henric Mattss Bruncander                        165x          Aur            1683                        1691          Aur
                          Maria Ericsd Frosterus                                                     1692                        h 27.1.1733   Aura
         1692-1742  II  Matts Jöranss Coriander                         1660          Turk           1692                        h 3.6.1742    Aura
         1742-73        Johan Henricss Zelonius                         25.3.1711     Turk           24.10.1769   Kaarina        9.5.1773      Aura
                          Maria Mattsd Riman                            19.10.1718                   12.7.1739    Aura           h 17.5.1749   Aura
                          Margareta Christina Andersd Keckonius         13.3.1704     Huittinen      5.8.1750     Aura           h 10.1.1768   Aura
                          Anna Christina Pihl                           1718                         24.10.1769   Kaarina
         1774-75        Lars Larss Leiman                               8.8.1729                     1767                        1775          Aur
                          Christina Juliana Hansd Barck                 29.9.1744                    1776                        10.10.1818    Rauma mlk
515 133  1776-1819      Samuel Samuelss Montin                          19.5.1738     Piik           3.11.1768    Aura           5.5.1819      Aura
515 134                   Christina Johansd Zelonius                    24.4.1748     Aura           3.11.1768    Aura           9.4.1819      Aura
         1821-26        Johan Johanss Strandell                         2.6.1778      Raisio         11.10.1808   Taivassalo     7.9.1826      Aura
                          Catarina Lovisa Gustafsd Ollonqvist           18.3.1787     Sauvo          11.10.1808   Taivassalo
         1829-34        Eric Anderss Almberg                            25.6.1789     Laitila        1816                        3.2.1858      Pöytyä
                          Gustafa Albertina Bange                                                    1816                        1852
         1834-44        Gustaf Jacobss Granström                        20.5.1785     Rauma          1822                        19.8.1844     Aura
                          Justina Wilén                                                              1822                        1869
         1848-71        Matts Simonss Waldstedt e Mandelin              1786                         1812                        24.11.1871    Aur
                          Eva Gustafa Gustafsd Lindvall                                              1812                        1828
992 329  1873-84        Johannes Henricss Holmberg                      29.4.1827     Paimio         1870         Koke           30.12.1886    Kokk
992 330                   Lovisa Henricsd Rotström                      30.8.1847     Kokemäki       1870         Koke           28.2.1899     Tamp
857 969  1885-94        Isac Reinhold Isacss Tamminen                   16.7.1851     Kiukainen      23.2.1879    Mart           18.7.1917     Lemp
857 970                   Erica Christina Christiansd von Hausen        27.2.1854     Åbo            23.2.1879    Mart
         1896-1905      Johan Koskinen
         1905-08        Otto Vilho Augustss Tupala                      20.5.1870     Lieto          1921                        4.6.1951      Hels
                          Hilda Adolfina Snellman                                                    1902                        1914
                          Helmi Amanda Fredrica Meri                                                 1921


    Laurila Karviainen Aura  ratsutila

285 127  1712-          Matts Thomass                                   17.9.1682                    1712                        h 9.1.1743    Aura
285 128                   Christina Mattsd                              1684                         1712                        h 27.3.1743   Aura


    Kuuskoski Kuuskoski Aura  ratsutila

285 109  1750-64        Johan Thomass Raatikainen                       25.7.1711     Pöytyä         24.11.1751   Aura           23.1.1764     Aura
285 110                   Beata Andersd Pelttari                        11.11.1719    Vamp           9.10.1737    Vampula        6.4.1751      Aura
601 364                   Lisa Jacobsd                                  14.4.1720     Koke           24.11.1751   Aura           8.3.1760      Aura


    Isotalo Kuuskoski Aura  ratsutila

285  55  1766-88    po  Anders Johanss Kuuskoski                        28.9.1740     Aura           13.10.1764   Pöytyä         26.10.1788    Aura
285  56                   Brita Jacobsd Rontti                          27.12.1737    Pöytyä         13.10.1764   Pöytyä         h 7.3.1784    Aura


    Vähätalo Laukkaniitty Aura  (Mervi Niskasen tietoja)

271 585  1626-67        Simon Escilss
271 586                   Anna
271 559  1668-70    vä  Simon Thomass                                                                1665                        1670          Aur
271 560                   Gertrud Simonsd Vähätalo                                                   1648-49      Aur
                          Brita                                                                      1653-56
                          Walborg                                                                    1665
271 315  1671-89    po  Cnud Simonss Vähätalo                                                        1665                        h 2.2.1690    Aura
271 316                   Walborg                                                                    1665


    Heikka Pitkäniitty Aura

997  19  1656-79        Magnus Anderss                                                                                           h 1679        Aura
997  20                   Ingeborg                                                                                               h 6.8.1676    Aura
997  17  1681-94    vä  Clemet Mattss                                   1637                                                     h 28.3.1697   Aura
997  18                   Caisa Magnusd Heikka                                                                                   h 13.6.1697   Aura
997  15             po  Simon Clemetss Heikka                           1664          Aur            30.6.1695    Aura           h 30.9.1739   Aura
997  16                   Brita Paulsd                                  1678                         30.6.1695    Aura           h 18.4.1742   Aura


    Kylä-Krooka Pitkäniitty Aura

         1896-1902      Johan Gustaf Johanss Ala-Pietilä                21.1.1874     Eur            1.7.1897     Loim           7.2.1952      Turk
                          Wilhelmina Carlsd Kokki                       7.12.1870     Loimaa         1.7.1897     Loim           31.7.1948     Turk


    Nokka Pitkäniitty Aura  (Mervi Niskasen tietoja)

         1650-83        Grels Jöranss 
                          Brita Simonsd Vähätalo


    Seppä Pitkäniitty Aura

271   3                 August Jalmar Mattss Valanne                    21.8.1877     Honkilahti     21.9.1899    Honki          10.3.1939     Aura
271   4                   Sofia Eufemia Johansd Lukkala                 21.9.1875     Honkilahti     21.9.1899    Honki          4.3.1952      Aura


    Isotalo Prunkkala Aura  ratsutila

997   8  1540-56        Sigfrid Clemetss
997   7  1556-75    po  Johan Sigfridss
997   5  1576-1609  po  Matts Johanss
997   6                   Lisa
997   3  1611-38    po  Anders Mattss Isotalo
997   4                   Dorotea
997   1  1639-59    vä  Matts Henricss
997   2                   Gertrud Andersd Isotalo
300 995  1681-1702  po  Thomas Mattss Isotalo                           1642          Aur            12.10.1679   Oripää         h 14.12.1702  Aura
300 996                   Agneta Eliasd                                                              12.10.1679   Oripää
300 993  1732-      vä  Anders Simonss Heikka                           k 11.11.1700  Aura           24.6.1732    Aura           14.11.1780    Aura
300 994                   Gertrud Thomasd Isotalo                       k 16.2.1699   Aura           24.6.1732    Aura


    Ääri Viilala Aura

300 977                 Simon Mårtenss                                                               17.2.1701    Aura           h 24.11.1734  Aura
300 978                   Christina Sigfridsd                                                        17.2.1701    Aura           h 24.6.1719   Aura
300 975             po  Matts Simonss Ääri                              k 15.2.1703   Aura           1726                        3.1.1764      Aura
300 976                   Agneta Jacobsd                                0.10.1697                    1726                        28.4.1740     Aura


    Similä Ylikylä Aura

271   3                 August Jalmar Mattss Valanne                    21.8.1877     Honkilahti     21.9.1899    Honki          10.3.1939     Aura
271   4                   Sofia Eufemia Johansd Lukkala                 21.9.1875     Honkilahti     21.9.1899    Honki          4.3.1952      Aura


    Markkula Alhojoki Lieto

         1725-47        Matts Johanss
                          Maria Mårtensd
         1747-81    vä  Eric Sigfridss
                          Lisa Mattsd Markkula
         1781-1811  po  Henric Ericss Markkula
                          Anna Mattsd
         1811-33    po  Johan Henricss Markkula
                          Margareta Johansd
         1833-68    po  Christian Johanss Markkula
                          Maria Carlsd
         1868-93    po  Johan Christian Christianss Markkula
                          Fredrica Wilhelmina Johansd
         1893-1943  po  Johan Adolf Johanss Markkula
                          Josefina Serafia Gustafsd


    Kylä Ankka Lieto

261  69                 Henric Sigfridss                                                                                         1755          Liet
261  70                   Walborg Larsd                                 1668                                                     h 29.12.1758  Lieto


    Uotila Ankka Lieto

249 199                 Escil Ericss                                                                 4.6.1711     Lieto          h 27.9.1733   Lieto
249 200                   Lastica Andersd                               1677                         4.6.1711     Lieto          25.4.1747     Lieto
249  99             vä  Matts Anderss Tuomola                           2.9.1705      Karinainen     26.5.1734    Lieto          h 22.1.1778   Lieto
249 100                   Agneta Escilsd Uotila                         k 3.1.1714    Lieto          26.5.1734    Lieto          28.11.1778    Lieto


    Jonkkari Hakula Lieto  ratsutila

249 245                 Matts Escilss Vastmäki                          k 13.2.1714   Maaria         17.8.1735    Lieto          9.7.1787      Lieto
249 246                   Lisa Mattsd                                   24.11.1710                   17.8.1735    Lieto          7.8.1782      Lieto
249 123             po  Michel Mattss Jonkari                           k 20.9.1735   Lieto          24.6.1759    Lieto          28.4.1800     Lieto
249 124                   Beata Andersd Mattila                         k 20.12.1734  Lieto          24.6.1759    Lieto          5.9.1827      Lieto


    Ketola Hakula Lieto  ratsutila

         1540-65        Matts Michelss
         1566-96    p   Jöran Mattss
         1597-1602      Thomas
         1603-16        Grels Mårtenss
         17               Ursula
         1620-26        Jöran Mårtenss
         1627-67    ^v  Mårten Jacobss
                          Brita Grelsd Ketola                                                                                    h 1660        Lieto
         1669-89    po  Matts Mårtenss Ketola                           1631          Liet           1671                        h 6.1.1698    Lieto
                          Margareta                                                                  1662-63                     1669          Liet
                          Agneta Jöransd ?                                                           1671
         1690-1713  po  Jöran Mattss Ketola                             1666          Liet           1689                        1729          Liet
                          Lisa Jöransd                                                               1689                        h 20.5.1730   Lieto
         1722-60    po  Henric Jöranss Ketola                           k 24.5.1696   Lieto          18.7.1720    Lieto          h 13.7.1760   Lieto
                          Brita Andersd                                 k 21.8.1698   Lieto          18.7.1720    Lieto          h 26.11.1776  Lieto
         1761-75    vä  Jacob Bertilss                                  k 6.7.1718    Lieto          2.10.1743    Lieto          h 4.10.1775   Lieto
         76-88            Anna Henricsd Ketola                          k 8.12.1721   Lieto          2.10.1743    Lieto          27.4.1788     Lieto


    Iso-Ketola Hakula Lieto  ratsutila

         1789-97    po  Henric Jacobss Ketola                           6.1.1753      Lieto          6.6.1786     Paimio         Turku         1797
                          Maria Michelsd                                25.12.1760    Paim           6.6.1786     Paimio
                        Sven Nyman                                      1738                         12.2.1765    Turku          14.6.1796     Turku
         98-06            Helena Timén                                  1748                         12.2.1765    Turku          22.10.1801    Turku
         1807-39    po  Anders Svenss Nyman                             8.8.1771      Turku          24.12.1800   Åbo
                          Eva Sara Gabrielsd Foeder                     7.10.1782     Turku          24.12.1800   Åbo
         1865-84        Axel Wilhelm Plötz                              13.7.1829     Jönköping      19.6.1875    Lieto          25.5.1927
                          Ulrica Josefina Carlsd Hellman                20.9.1832     Åbo            13.7.1859    Turku          17.9.1873     Liet
                          Hilma Charlotta Mattsd Sarin                  13.6.1854     Helsinki       19.6.1875    Lieto
         1884-1911      Valfrid Anderss Norling                         13.10.1854    Karuna         15.2.1883
                          Matilda Serafia Johansd Lindroos              10.9.1858     Sauvo          15.2.1883
         1912-26        perikunta
         1926-32        Juho Jalmar Johanss Koivunalho e Söderholm      11.10.1879    Piikkiö        6.7.1899     Tarv
                          Maria Serafia Jacobsd Ali-Mattila             24.3.1878     Tarvasjoki     6.7.1899     Tarv
         1932-33        Erland Israelss Prusila e Heikkilä              4.9.1867      Loimaa         12.3.1898    Orip
                          Eva Christina Henricsd Kelkka                 5.7.1866      Oripää         12.3.1898    Orip
         1933-59    po  Tuomo Erik Prusila                              15.5.1899     Orip                                       1959          Liet
                          Anna Margareta Urpo                           1.1.1902


    Lonttinen Harviainen Lieto

249 483                 Simon Thomass                                   1682                                                     20.8.1763     Lieto ?
249 484                   Maria Johansd                                 1688                                                     h 8.6.1740    Lieto
249 241             vä  Henric Anderss                                  1704                         15.10.1732   Lieto          8.2.1763      Lieto
249 242                   Brita Simonsd Lonttinen                       6.10.1714                    15.10.1732   Lieto          17.4.1781     Lieto
249 121             po  Henric Henricss Lonttinen                       k 3.10.1734   Lieto          30.9.1759    Lieto          22.10.1780    Lieto
249 122                   Agneta Bertilsd Mattila                       k 8.1.1738    Lieto          30.9.1759    Lieto          10.2.1810     Lieto


    Ali-Lonttinen Harviainen Lieto

249  61  1791-      po  Michel Henricss Lonttinen                       27.9.1760     Lieto          13.6.1791    Lieto          21.2.1802     Lieto
249  62                   Maria Michelsd Jonkari                        14.6.1768     Lieto          13.6.1791    Lieto          22.5.1809     Lieto
249  31             po  Matts Michelss Ali-Lonttinen                    6.7.1792      Lieto          25.3.1813    Maaria
249  32                   Catarina Simonsd Sipilä                       5.5.1788      Maaria         25.3.1813    Maaria


    Hyssälä Hyssälä Lieto  ratsutila

249 433                 Paul Jöranss                                                                                             h 26.5.1735   Lieto
249 434                   Brita Paulsd
249 217             po  Henric Paulss Hyssälä                           1714                         17.9.1738    Lieto          h 24.2.1771   Lieto
249 218                   Brita Henricsd Katko                          k 24.8.1720   Lieto          17.9.1738    Lieto          6.5.1805      Lieto
249 109             po  Johan Henricss Hyssälä                          k 26.12.1746  Lieto          13.10.1772   Paimio         27.3.1792     Lieto
249 110                   Lisa Ericsd Helsberg                          4.6.1751      Paimio         13.10.1772   Paimio         1.3.1833      Lieto


    Inkoinen l. Ingoisberg Inkoinen Lieto  säteriratsutila

         1639-45        Claes Hanss
         46-54            Margareta
         1655-70        Michel Olofss Gyldenstolpe                      16.2.1609     Pjätteryd      24.9.1637    Algutsboda     28.6.1670     Turk
                          Susanna Nilsd Crucimontanus                   18.4.1617                    24.9.1637    Algutsboda     16.3.1669     Turk
         1671-91    po  Daniel Michelss Gyldenstolpe                    12.2.1645     Turk           12.5.1676    Turk           4.4.1691      Turk
         91-45            Helena Christina Gustafsd Grass               1657                         12.5.1676    Turk           1745
                        Berndt Otto Berndtss Rehbinder                  1699          Liivinmaa                                  8.7.1742      (Elimäki)
         46-49            Helena Margareta Johansd Stålhane             5.6.1696      Vihti                                      1766          Paim
         1750-84    po  Berndt Otto Berndtss Rehbinder                  172x                         17.9.1752    Pälkäne        20.11.1784    Liet
         85-91            Brita Margareta Jacobsd Cedersparre           k 17.8.1726   Pälkäne        17.9.1752    Pälkäne        4.4.1791      Liet
         1792-97        perikunta
         1798-1807  vä  Jacob Sylvander                                 0.10.1744                    29.12.1795   Perniö         19.6.1818     Åbo
                          Lovisa Gustafa Berndtsd Rehbinder             1.9.1760      Lieto          29.12.1795   Perniö         26.12.1798    Åbo
         1798-1807  la  Jacob Fredric Riedell                           0.5.1744                     29.5.1794    Lieto          10.11.1807    Åbo
         08-29            Sofia Juliana Berndtsd Rehbinder              1769          Liet           29.5.1794    Lieto          22.2.1840     Lieto
         1830-49        Christian Ludvig Nilss Hjelt                    20.7.1786     Åbo            4.3.1811     Turku          23.8.1849     Åbo
                          Hedvig Lovisa Henricsd Chytraeus              30.4.1790     Turku          4.3.1811     Turku          22.12.1839    Åb
         1850-60        Claes Reinhold Ericss Limnell                   9.6.1805      Nakkila        17.8.1834    Åbo            10.11.1875    Miet
                          Margareta Lisa Johansd Ollenqvist             22.1.1799     Ahlainen       17.8.1834    Åbo            3.3.1882      Miet
         1861-6x        N. Brunow
         186x-76    vä  N. Brunow
         1877-1902      perikunta
         1903-06        Carl Gustaf Johanss Ojanen e Tuoree             3.1.1851      Punkalaidun(Ur 7.4.1874     Vesilahti      7.11.1927     Numm
                          Mariana Gustafsd {Hangasniemi}                20.4.1850     Vesilahti      7.4.1874     Vesilahti      26.1.1928     Numm
         1907-14        Frans Fredric Johanss Lautkankare e Rajala      26.3.1846     Paimio
                          Matilda Johanna Simonsd Thel?                 16.2.1859     Paimio
         1914-15    po  Oskar Vilhelm Fransinp Lautkankare              10.4.1886     Paimio                                     24.4.1919     Paim
                          Aina Sofia Juhant Jussila                     19.4.1885     Paimio
         1916-18        Juho Emil Aaltonen                              1871
                          Alexandra                                     1864
         1919-21        Verner Kankare                                  1884
                          Anna                                          1885
         1921-26        Carl Alexander Fredricss Rantala e Jaakola      5.12.1865     Mietoinen      1888         Karj
                          Alexandra Maria Gustafsd Mattila              31.8.1871     Karjala        1888         Karj
         1926-34        perikunta
         1934-          Lauri Villehard Saarinen                        30.3.1900
                          Lempi Amanda Mahlamäki                        21.8.1899


    kappalainen Lieto

         1571           Johan Anderss
         1581-82        Sigfrid Henricss
         1593-98        Eric Mattss
         1614-15        Johan Torstenss                                 153x                                                     1640          Liet
                          Brita Andersd
243 931  1623-28        Simon Bertilss Giös                             1592          Liet                                       24.5.1674     Koke
243 932                   Elisabet Jöransd Mojerus
         1634-57        Paul Thomass Waiwainen                                        Maar                                       1657          Liet
                          Sofia Persd
         1659-73    II  Henric Mattss Neostadius                        162x          Uusikau        1658                        1673          Liet
         1674-77        Henric Henricss Marander                                                     < 1693                      1703          Aska
                          Maria
                          Ingeborg                                                                   < 1693
         1677-1704      Sigfrid Jacobss Wichman                         163x          Turk                                       h 20.5.1704   Lieto
                          Lisa
                          Helena
         1705-52        Jöran Cnudss Litonius                           1674          Turk           4.7.1701     Lieto          24.1.1752     Lieto
                          Catarina Andersd Tyrvenius                                                 4.7.1701     Lieto
         1752-54        Johan Anderss Kyrenius                                        Turk           26.9.1732    Karjalohja     21.2.1754     Lieto
                          Maria Johansd Lunderberg                      28.7.1708     Karjalohja     26.9.1732    Karjalohja     h 20.4.1766   Lieto
         1755-86        Gustaf Henricss Bång                            10.10.1719                   1751                        8.12.1786     Lieto
                          Maria Andersd Algeen                          21.5.1721     Turk           1751                        20.6.1797     Lieto
         1788-1808      Joacim Johan Christianss Johnsson               17.7.1757     Loimaa         27.11.1823   Koski          3.12.1837     Koski Tl
                          Anna Catarina Pettersd Brandt                 15.8.1756     Paimio         9.7.1782     Pöytyä         2.1.1801      Lieto
                          Engel Charlotta Carlsd Gahmberg               21.3.1750     Åbo                                        4.4.1823      Koski Tl
                          Eva Catarina Henricsd Gummerus                27.10.1768    Koski          27.11.1823   Koski          6.3.1858      Koski Tl
         1810-29        Abraham Abrahamss Reilin                        11.11.1780    Perniö         9.9.1810     Martila        7.12.1834     Rymättylä
                          Ulrica Christiansd von Hausen                 1.8.1783      Mart           9.9.1810     Martila        17.2.1858     Rymättylä
         1830-37        Johan Thomass Linderman                         28.10.1798    Eurajoki       1830                        3.12.1853     Kiikala
                          Christina Charlotta Amalia Gustafsd Hjerpe                                 1830                        1894
         1838-65        Isac Michelss Ahlroth                           6.7.1803      Kiukainen      1846                        30.7.1865     Lieto
                          Sofia Amalia Ericsd Backmansson                                            1834                        1843
                          Ulrica Sofia Bollfras                                                      1846                        1906
         1869-82        Gustaf Isacss Höglund                           13.1.1831     Vanaja         1874                        3.7.1891      Brom
                          Olga Charlotta Maria Ramberg                                               1874
         1883-87        Fredric Isacss Lindroos                         21.11.1846    Eurajoki       1871                        17.9.1887     Lieto
                          Maria Victoria Hjorth                                                      1871
         1890-1901      Emil Alfred Carlss Sarparanta e Söderman        25.4.1854     Vesilahti      29.12.1880   Kuru           25.8.1919     Lapu
                          Emilia Olivia Gustafsd Polviander             1.7.1854      Kuru           29.12.1880   Kuru           12.9.1929     Lapu
         1902-08        Iisakki Edvard Jeremiass Vihervaara             4.11.1870     Eura           1900                        12.9.1943     Liet
                          Anni Maria Vuorinen                                                        1900
         1909-19        Yrjö Juhani Oscarss Hovikoski e Hofström        23.4.1880     Iisa           1903                        6.7.1951      Hels
                          Helfrid Aurora Forss                                                       1903                        1931
         1919-35        Vihtori Kallenp Tiitola                         23.3.1880     Kangasala                                  14.5.1943
                          Ella Siviä Aukustint Simola                   4.5.1899      Uusikau                                    28.6.1986     Hels
 75 193  1936-45        Hannes Nikodemus Vähä-Eskeli                    10.2.1905     Ikaa           1939         Tyrv           8.5.1975      Liet
 75 194                   Eeva Margareetta Iisa                         23.11.1910    Tamp           1939         Tyrv           21.10.2002    Turk


    Ylitalo Karvala Lieto

         1727-62        Matts Mattss
                          Lisa Henricsd
         1762-86    po  Eric Mattss Ylitalo
                          Maria Johansd
         1786-1807  po  Johan Ericss Ylitalo                                                                                     1807          Liet
         07-08            Lisa Johansd                                                                                           1808          Liet
         1808-14        perikunta
         1814-54    po  Johan Johanss Ylitalo
                          Lisa Jacobsd
         1854-91    po  Johan Johanss Ylitalo
                          Carolina Gustafsd
         1891-1922  po  Johan Justus Johanss Ylitalo
                          Vendla Sofia Kummala


    Poro Kaskala Lieto

249 431                 Matts
249 432                   Susanna Mattsd                                1673                                                     28.4.1744     Lieto


    Takatalo Kaurinkoski Lieto

         1749-76        Michel Ericss                                   1720                                                     4.1.1776      Liet
         76-8x            Walborg Johansd                               29.4.1727
         178x-      po  Matts Michelss Takatalo                         24.8.1750     Liet           1780
                          Agneta Mattsd                                 3.12.1749                    1780
         1784-1820  la  Matts Michelss                                  25.7.1760                    1783
                          Walborg Michelsd Takatalo                     11.5.1754     Liet           1783
         1820-45    po  Anders Mattss Takatalo
                          Maria Lisa Jacobsd
         1845-68    po  Matts Anderss Takatalo
                          Ester Michelsd
         1868-1908  po  Matts Victor Mattss Takatalo
                          Henrica Andersd
         1908-53    po  Matts Victor Mattss Takatalo
                          Aina Maria Veijula


    Heikkilä Kiusala Lieto

249 207  1726-63        Michel Michelss                                 1701                         29.9.1724    Lieto          h 6.7.1766    Lieto
249 208                   Maria Mattsd                                  1698                         29.9.1724    Lieto          7.4.1749      Lieto
249 103  1763-1802  vä  Jacob Johanss                                   23.7.1742                    10.10.1762   Lieto          26.5.1819     Lieto
249 104                   Lisa Michelsd Heikkilä                        k 22.9.1734   Lieto          10.10.1762   Lieto          11.6.1822     Lieto
249  51  1802-17    vä  Henric Johanss Nuolemo                          11.1.1757     Lieto          18.10.1785   Lieto          29.2.1836     Lieto
249  52                   Anna Jacobsd Heikkilä                         27.7.1763     Lieto          18.10.1785   Lieto          31.12.1842    Lieto
         1817-50    po  Henric Henricss Heikkilä
                          Christina Johansd
         1850-82    po  Henric Henricss Heikkilä
                          Johanna Johansd
         1882-1931  po  Johan Henricss Heikkilä
                          Emilia Wilhelmina Tupala


    Rauvola Kiusala Lieto

         1726-54        Michel Michelss
                          Maria Michelsd
         1754-72    vä  Michel Petterss                                                                                          1772          Liet
         72-89            Maria Michelsd Rauvola
         1789-1821  po  Eric Michelss Rauvola
                          Brita Mattsd
         1821-52    po  Johan Ericss Rauvola
                          Brita Henricsd
         1852-64    po  Adam Johanss Rauvola
                          Ulrica Andersd
         1864-67    ve  Josef Johanss Nylund                                                                                     1867          Liet
         67-96            Justina Wilhelmina Gabrielsd
         1896-97    po  Otto Wilhelm Josefss Nylund
                          Edla Alexandra Johansd
         1897-1914  ser Johan Henricss Heikkilä
                          Emilia Wilhelmina Tupala
         1914-43    po  Väinö Selim Juhonp Rauvola
                          Enne Matilda Tupala
         1943-54        perikunta


    Mattila Kurkela Lieto

  1 999                 autio
249 429  1680-97        Henric Anderss                                  1659                                                     h 2.5.1697    Lieto
249 430  97-23            Gertrud Henricsd                                                                                       h 16.3.1735   Lieto
249 215  1723-54    po  Bertil Henricss Mattila                         1689          Liet           24.9.1721    Lieto          16.5.1754     Lieto
249 216                   Maria Mattsd Poro                             1698                         24.9.1721    Lieto          30.4.1763     Lieto
         1754-85    po  Matts Bertilss Mattila                          k 8.2.1725    Lieto          20.10.1754   Lieto          8.3.1800      Lieto
                          Anna Ericsd                                   1731                         20.10.1754   Lieto          10.4.1785     Lieto
         1785-1804  po  Jacob Mattss Mattila                            11.7.1756     Lieto                                      23.11.1804    Lieto
         04-14            Walborg Jöransd
         1814-25    po  Anders Jacobss Mattila                                                                                   1825          Liet
         25-37            Brita Johansd
         1837-81    po  Jacob Anderss Mattila
                          Maria Christina Ericsd
         1881-1908  po  Jacob Victor Jacobss Mattila                                                                             1908          Liet
         08-16            Josefina Gustafsd
         1916-50    po  Oskari Jaakko Jaakonp Mattila
                          Helmi Emilia Uotila


    Pasi Kurkela Lieto

249 209             vä  Eric Sigfridss                                  1676                         3.8.1709     Lieto          2.6.1751      Lieto
249 210                   Brita Thomasd Pasi                            1684                         3.8.1709     Lieto          h 26.10.1760  Lieto
249 105             po  Matts Ericss Pasi                               0.7.1710      Lieto          22.9.1745    Lieto          h 10.12.1776  Lieto
249 106                   Walborg Henricsd Katko                        k 8.4.1722    Lieto          22.9.1745    Lieto          9.3.1781      Lieto


    Syyri Kurkela Lieto

249 107  1754-76        Matts Perss                                     1715                         6.10.1745    Lieto          h 27.2.1776   Lieto
249 108  76-82            Maria Bertilsd Mattila                        k 17.8.1722   Lieto          6.10.1745    Lieto          27.3.1804     Lieto
249  53  1782-1816  vä  Simon Mattss Pasi                               4.10.1751     Lieto          4.10.1781    Lieto          26.7.1829     Lieto
249  54                   Lisa Mattsd Syyri                             27.9.1759     Lieto          4.10.1781    Lieto          20.11.1818    Lieto
249  27  1816-45    po  Jacob Simonss Syyri                             14.4.1794     Lieto          26.10.1819   Lieto          18.6.1852     Lieto
249  28                   Fredrica Mattsd Puntamäki                     18.2.1799     Lieto          26.10.1819   Lieto          12.9.1850     Lieto
249  13  1845-86    vä  Matts Mattss Pakula                             14.12.1820    Lieto          15.10.1844   Lieto          30.8.1905     Lieto
249  14                   Fredrica Jacobsd Syyri                        7.10.1820     Lieto          15.10.1844   Lieto          3.5.1894      Lieto


    Heikkilä Loukinainen Lieto

         1711-33        Jöran Mattss
                          Brita Simonsd
         1733-54    vä  Henric Henricss
                          Lisa Jöransd Heikkilä


    Vähä-Heikkilä Loukinainen Lieto

         1754-63    po  Matts Henricss Heikkilä
                          Anna Johansd
         1763-90    ve  Jöran Henricss Heikkilä                                                                                  1790          Liet
         90-99            Walborg Mattsd
         1799-1821  po  Matts Jöranss Vähä-Heikkilä
                          Anna Michelsd
         1821-38    po  Johan Mattss Vähä-Heikkilä                                                                               1838          Liet
         38-76            Johanna Thomasd
         1876-92    po  Matts Johanss Vähä-Heikkilä                                                                              1892          Liet
         92-24            Johanna Wilhelmina Johansd


    Takku Mellilä Lieto

221 225                 Anders Michelss                                 1714                         6.10.1744    Paimio         18.12.1794    Lieto
221 226                   Brita Johansd                                 1719                         6.10.1744    Paimio         10.2.1804     Lieto
221 113             po  Henric Anderss Takku                            20.12.1752    Lieto          29.6.1780    Tarvasjoki     24.3.1809     Lieto
221 114                   Maria Sigfridsd Mahlamäki                     1758          Tarv           29.6.1780    Tarvasjoki     14.12.1789    Lieto
221  57             po  Matts Henricss Takku                            3.8.1783      Lieto          24.10.1809   Paimio         7.6.1865      Lieto
221  58                   Lena Ericsd Lekko                             7.4.1787      Paimio         24.10.1809   Paimio         15.6.1845     Lieto


    Alistalo Moisio Lieto  vänrikin puustelli

         1721-22        Johan Peters
         1722-28        Wilhelm Johan von Berge
         1728-30        Johan Lönneroth
         1730-33        Otto Wilhelm Jurgenss Lode                      24.11.1704    Moskova        25.12.1748   Kalanti        h 31.12.1776  Espoo
                          Catarina Agneta Hermansd Fleming              k 27.8.1719   Tukholma       12.3.1738    Halikko        h 19.9.1745   Lait
                          Ulrica Beata Carlsd Leijonhufvud              28.1.1726     Simtuna        25.12.1748   Kalanti        23.8.1796     Kirkkonummi
         1733-40        Eric Ernst Nigrell                              1684                                                     30.7.1750     Åbo
                          Maria Elisabet Görgens
981 167  1740-46        Reinhold Johan Johanss Jägerhorn                17.5.1716                    4.1.1750     Åbo            19.11.1790    Loimaa
981 168                   Hedvig Eleonora Ernstsd von Willebrand        1725                         4.1.1750     Åbo            20.8.1795     Miet
704 669  1746-49        Carl Otto Ottoss Yxkull                         1727                         25.10.1767   Huddinge       10.2.1769     Åbo
704 670                   Anna Helena Larsd Hästesko-Fortuna            28.11.1732                   24.8.1751                   27.9.1798     Tukholma
704 664                   Hedvig Constantia Edvardsd Carleson           26.11.1741    Konstantinopol 25.10.1767   Huddinge       11.12.1827    Urjala
         1749           Gustaf Reinhold Berndtss Rehbinder              1702                         1738                        4.1.1786      Kors
                          Sofia Elisabet Ottosd Yxkull                  13.12.1712                   19.12.1732   Turk           19.3.1737     Åbo
                          Beata Charlotta Jurgensd Lode                 1717          Moskova        1738                        1761          Mask
         1749           Petter Nilss Limatius                           1699          Viip           4.3.1731     Maaria         22.3.1755     Maaria
                          Anna Beata Jacobsd Söderhielm                 1701                         4.3.1731     Maaria         h 26.1.1740   Maaria
572 907  1749-50        Berndt Fredric Johan Berndtss Stackelberg       4.12.1733     Frankfurt      1766         Tukholma       2.2.1801      Lovi
572 908                   Virginia Sofia Olofsd Adlerberg               4.5.1735                     1766         Tukholma       24.11.1790    Tukholma
         1750           Jonas Ericss Ehrenhielm                         k 10.3.1731   Tukholma       27.9.1764                   25.5.1797     Tukholma
                          Regina Maria Persd Ewert                      3.9.1740      Västerfärnebo  27.9.1764                   16.3.1772
         1750-52        Carl Didric Davidsd von Wachenfeldt             14.3.1722     Skönberga      1748                        5.9.1777      Kalanti
                          Christina Margareta Trana                     16.1.1727                    1748                        13.10.1793    Kalanti
         1752-61        Conrad Schlüter                                 1693          Inkeri         19.2.1751    Paattinen      28.7.1766     Paattinen
                          Anna Margareta Didricsd Detloff               1688                                                     h 16.6.1750   Masku
                          Maria Johansd Wegelius                        20.4.1705     Tyrvää         19.2.1751    Paattinen      8.4.1780      Paattinen
         1761-71        Carl Fredric Henricss Rehbinder                 24.4.1729     Aska           2.8.1768     Perniö         15.1.1795     Piikkiö
                          Catarina Elisabet Johansd Kijk                1.5.1748      Perniö         2.8.1768     Perniö         6.1.1822      Paattinen
         1771-72        Johan Herman Ottoss Lode                        12.1.1739     Halikko        20.9.1770                   27.2.1816     Åbo
                          Johanna Margareta Johansd Sandin              24.2.1748     Philadelfia    20.9.1770                   11.4.1833     Turk
         1772-75        Claes Johan Didricss Keppler                    20.5.1734     Hamina         1764                        27.6.1787     Naantali mlk
                          Regina Dorotea Pasch                          2.8.1740                     1764                        30.1.1788     Naantali mlk
         1775-83        Johan Fredric Simonss Ruuth                     2.4.1734                     1.4.1766     Rymättylä      5.10.1808     Parainen
                          Eva Charlotta Mauritzd von Gertten            30.6.1738                    1.4.1766     Rymättylä      1.3.1795      Parainen
         1783-92        Berndt Johan Ervardss von Torcken               16.1.1752                    1782                        7.8.1793      Lieto
                          Amalia Dorotea Reinholdsd Fock                9.6.1762                     1782                        30.8.1835     Liet
         1792-1802      Claes Johan Carlss Bäck                         1.12.1755     Lokalahti                                  9.9.1814      Lieto
         1802-10        Otto Reinhold Georg Reinholdss Fock             23.11.1773    Laitila        12.6.1806    Åbo            20.5.1856     Sauvo
                          Lovisa Dorotea Gabrielsd von Haartman         29.7.1778     Turk           12.6.1806    Åbo            4.4.1846      Sauvo


    Moisio Moisio Lieto  säteri

         1556-62        Jacob Olofss                                                                                             > 1567
                          N. N.                                                                                                  > 1555
         1565-68    po  Thomas Jacobss
         1565-68    ve  Sigfrid Jacobss
         -1589      ^p  Escil Thomass
973 901                 Claes Christerss Horn                           1517                         3.1.1551     Bettna         9.9.1566      Åby
973 902  89-11            Christina Jacobsd Krumme                                                   3.1.1551     Bettna         h 10.3.1611   Upsala
         -1663      pp  Mauritz Christerss Horn                                                                                  h 19.11.1671  Turku
                          Ingeborg Arvidsd Horn                                                                                  h 25.4.1652   Tukholma
         1663-66        Johan Ericss Silfverspåre                                                                                1675          Rymä
                          Barbara Stahl                                               Inkerinmaa?                                > 1675
         1666-71    po  Eric Johanss Spåre                                                                                       20.2.1679     Rymä
                          Christina Ericsd Sabelstierna                                                                          h 17.10.1687  Rymä
         1672-84        Eric Nilss Ehrenskiöld                          19.10.1634                                               31.3.1684     Kalmar
                          Maria Hansd
         1685-1731      perikunta
         -1770          Carl Olofss Lagerborg                           5.12.1710     Söderby-Karl   3.1.1749     Inkoo (Fagervi 5.3.1770      Åbo
                          Hedvig Sofia Gotthardsd Gyllenlood            18.3.1715     Moskova        2.10.1737    Åbo            21.3.1743
         70-76            Barbara Catarina Johansd Hising               7.2.1728      Inko           3.1.1749     Inkoo (Fagervi 11.3.1796     Åbo
612 264  1780-85        Jacob Isacss Bremer                             21.6.1711     Västerås       18.8.1767    Åbo            5.9.1785      Åbo
612 276                   Margareta Josefsd Pipping                     14.11.1723    Arboga         13.1.1741    Åbo            23.4.1766     Åbo
612 277  85-91            Ulrica Fredrica Ericsd Salonius               24.4.1746     Åbo            18.8.1767    Åbo            1.4.1798      Åbo
         1792-97    vä  Adolf Ludvig Edvardss Carleson                  24.6.1747     Tukholma       30.10.1791   Åbo            15.12.1797    Åbo
455 138                   Agata Jacobsd Bremer                          29.5.1774     Åbo            15.9.1798    Åbo            6.12.1810     Tukholma
455 189  1798-1808  II  Fabian Fabianss Wrede                           24.11.1760    Kungslena      15.9.1798    Åbo            16.1.1824     Tukholma
         1815-49        Christian Ludvig Nilss Hjelt                    20.7.1786     Åbo            4.3.1811     Turku          23.8.1849     Åbo
                          Hedvig Lovisa Henricsd Chytraeus              30.4.1790     Turku          4.3.1811     Turku          22.12.1839    Åb
         1850-52        perikunta
         1852-82        Johan Didric Johanss Lindberg                   30.9.1809     Åbo            27.12.1838   Pohja          Turku         1883
                          Fredrica Carolina Carlsd Wiman                21.10.1814    Pohja          27.12.1838   Pohja          14.7.1879     Lieto
         1882-1906      Anders Wilhelm Anderss Junnila                  14.8.1838     Lieto          26.11.1862   Paimio         1906          Liet
                          Ida Johanna Johansd Herasniemi                30.8.1844     Paimio         26.11.1862   Paimio
         1906-10    po  Johan Anders Anderss Moisio                     8.8.1879      Paimio                                     1910          Liet
         1911-12        perikunta
         1912-34        Anders Edvard Johanss Uusitalo                  23.9.1876     Karinainen     1922                        1.12.1961     Paim
                          Elsa Emilia Antint Karlin                     4.10.1892                    1922                        25.6.1968     Paim
         1934-37        Frans Rantapere
         1937-59        Oskari Heininen
                          Helmi Hoijanen


    Heikkilä Nautela Lieto

249 445                 Jacob Grelss                                    1677                                                     h 4.5.1740    Lieto
249 446                   Lisa Thomasd                                                                                           h 18.5.1729   Lieto


    Nautela l. Knaapi Nautela Lieto  rälssi

         1562-68        Johan
         1571           Bertil
         1572-1606  p   Mårten Bertilss                                                                                          < 1619
         -1641      po  Grels Mårtenss Lund                                                                                      1658
         42-66            Carin Mårtensd                                              Naan                                       1667
         1667       po  Michel Grelss Lund                              20.11.1626    Liet           1657         Piik           28.11.1708
                          Maria Simonsd Bock                                                         1657         Piik           1685          Piik
                        Gabriel Gabrielss Oxenstierna                   7.6.1618      Vist           2.3.1645     Turk           25.2.1647     Tukholma
         68-71            Brita Jönsd Kurck                                                          2.3.1645     Turk           25.7.1671     Tukholma
         1673-82        Anders Anderss ? (asessori)
         1683-94        perikunta
         1695-1724      Joacim Jostss Riddercrantz                      1650          Turk           9.2.1691     Turku          h 11.9.1724   Turk
                          Elisabet Andersd Salamontanus                                              27.8.1678    Turku          h 6.2.1687    Turku
                          Charlotta Petersd Specht                      1668                         9.2.1691     Turku          18.10.1736    Åbo
         1725-42    po  Ludvig Joacimss Riddercrantz                    1697          Turk                                       27.2.1742     Åb
         1745-48        Georg Gabriel Hanss Deutschen                   k 20.2.1696   Inkoo          22.2.1761    Åbo            1.1.1777      Åbo
                          Catarina Elisabet Baltzarsd Schultz           1690                                                     24.3.1760     Åbo
                          Hedvig Malmroth                               1726                         22.2.1761    Åbo            14.2.1795     Åbo
         1749-55        Jost Niclas Jostss Schultz                      1698                         1726                        12.5.1771     Åbo
                          Catarina Georgsd Haveman                      1708          Turk           1726                        6.11.1778     Åbo
                    la  Daniel Danielss Juslenius                       10.6.1676     Miet           1730                        17.7.1752     Skara
                          Hedvig Catarina Lundberg                      1687          Nevanlinna     3.10.1707    Pietars        14.10.1729    Turku
         56-57            Catarina Jostsd Schultz                       1706                         1730                        h 15.9.1775   Inkoo
         1758-79        Samuel Anderss Pryss                            29.9.1705     Turk           15.9.1757    Halikko        26.7.1779     Åbo
                          Margareta Christina Larsd Sacklinius          1717                         23.1.1739                   6.10.1756     Åbo
813 566  79-91            Barbara Helena Carlsd Freidenfelt             31.7.1726     Pälk           15.9.1757    Halikko        28.3.1808     Lieto
         1792-1806  vä  Mårten Gustaf Möller                            25.11.1754                   1789                        25.10.1808    Åbo
                          Lovisa Charlotta Samuelsd Pryss               17.5.1764     Åbo            1789                        7.4.1822      Åbo
957 319  1807-09        Ernst Gustaf Ernstss von Willebrand             19.8.1751     Karuna         12.2.1778    Tammela        25.6.1809     Åbo
957 320  09-20            Vendla Gustafa Georgsd von Wright             1.11.1755     Tammela        12.2.1778    Tammela        11.5.1820     Åbo
         1821-31        Christofer Jacobss Richter                      25.6.1778     Åbo            19.3.1811    Åbo            2.11.1831     Åbo
                          Agata Carolina Nilsd Hjelt                    3.1.1789      Turk           19.3.1811    Åbo            27.7.1864     Åbo
         1832-37        perikunta
         1838-49    la  Christian Ludvig Nilss Hjelt                    20.7.1786     Åbo            4.3.1811     Turku          23.8.1849     Åbo
                          Hedvig Lovisa Henricsd Chytraeus              30.4.1790     Turku          4.3.1811     Turku          22.12.1839    Åb
         1849-52        perikunta
         1852-74        Carl Gustaf Gustafss Stålhandske                25.10.1817    Åbo            31.3.1853    Hämeenk        10.1.1876     Pöyt
                          Lovisa Charlotta Fredricsd Idman              18.11.1807    Huittinen      31.3.1853    Hämeenk        1881
         1874-80        Anders Oscar Oscarss Falck                      12.5.1851     Eura           17.12.1874   Turk           3.7.1909      Hels
                          Albertina Albertsd Lignell                    25.8.1849     Åbo            17.12.1874   Turk           1923          Hels
         1880-93        Carl Gustaf Gustafss Lagerström                 30.8.1840     Kakskerta      18.1.1880                   1893          Liet
                          Johanna Alexandra Abrahamsd Sargren           29.3.1845     Maaria         28.5.1866    Maaria         27.4.1878     Raisio
                          Lovisa Carolina Fredricsd Forss               24.8.1832     Pohja          18.1.1880
         1894-98        perikunta
         1899-1901      John Göhle                                      1.12.1872                                                27.3.1919     Hels
                          Margareta                                     7.8.1877                                                 8.10.1938     Hels
         1901-28    ^p  John Arvid Carlss Lagerström                    31.8.1872     Raisio         1912                        27.1.1928     Hels
         28-              Saida Elisabet Malmström                      3.10.1892     Piik           1930         Liet           18.7.1953     Turk
         1930-      II  Kaarlo Einari Nautela e Marienberg              9.2.1895                     1930         Liet
         1928-      kas Lauri William Nautela e Lagerström              13.10.1914    Hels                                       5.9.1998      Liet


    Nuolemo Nuolemo Lieto

249 203                 Henric Simonss                                  1703                         19.10.1729   Lieto          20.3.1782     Lieto
249 204                   Brita Henricsd                                k 7.10.1713   Lieto          19.10.1729   Lieto          h 18.9.1774   Lieto
249 101             vä  Johan Mattss                                    20.10.1737                   12.10.1755   Lieto          21.11.1789    Lieto
249 102                   Anna Henricsd Nuolemo                         k 12.12.1737  Lieto          12.10.1755   Lieto          2.3.1800      Lieto


    Pappila Lieto

         1548-56        Ragvald                                                                                                  1556          Liet
         1557-67        Sigfrid Mårtenss
         1568-80        Matts Ericss                                                  Euraj                                      1587          Euraj
         1580-83        Bertil Henricss
         1583-1608      Bertil Ericss Giös                              153x          Pohj                                       1608          Liet
                          Cecilia
         1609-16        Simon Mårtenss
         1618-23        Eric Ericss Alftanus                            158x          Hälsingland    < 1626                      1639          Taiv
                          Elin Mårtensd Brenner                                                      < 1626                      1664          Taiv
         1623-33        Thomas Thomass Florinus                         1590          Turk           < 1645                      1648          Turk
                          N. N.
                          Caisa Ericsd Borgstadius                      15.4.1614     Porv           19.6.1631    Porv           < 1661        Uusikaa
                          Magdalena Cnudsd                                                           < 1651                      h 15.6.1678   Vaas
         1634-36        Eric Mattss Fortelius                           1602          Piet           9.4.1648                    26.6.1650     Tukholma
                          Magdalena Ericsd Alftanus                     1612                         1634                        19.1.1647     Piet
                          Brita Johansd Nycarlus                        1605                         1661
         1636-54        Mårten Henricss Stodius                         9.11.1590     Turk           < 1630                      16.1.1676     Naan
                          Elisabet Pettersd Dryander                                                 < 1630                      h 20.2.1676   Turk
         1654-59        Abraham Jöranss Thauvonius                      1622          Sauv           20.7.1648    Tallinna       27.1.1679     Viip
                          Beata Joacimsd Iherengius                                                  20.7.1648    Tallinna
         1660-61        Per Anderss Bergius                             19.1.1612     Husby          4.10.1654    Loim           h 2.2.1692    Taivassalo
                          Elin Henricsd Carsten                         0.5.1623      Hels           5.2.1652     Turk           21.12.1652    Turk
                          Margareta Johansd Walstenius                  0.7.1637      Naan           4.10.1654    Loim           < 0.11.1688   Taiv
         1661-64        Enevald Svenss Svenonius                        24.12.1617    Smoolanti      29.9.1657    Turk           18.4.1688     Turk
                          Susanna Michelsd Gyldenstolpe                 1637          Växjö          29.9.1657    Turk           > 1705
         1664-67        Per Ericss Bång                                 18.9.1633     Norrbo         2.10.1681    Tukholma       25.6.1696     Viip
                          Catarina Jacobsd Leyel                        1651                         3.9.1668     Tukholma       28.4.1675     Turk
                          Magdalena Ericsd Hansson                                                   27.11.1698                  2.5.1705      Tukholma
         1668-79        Nils Jonass Tunander                            1625          Västervik                                  24.2.1679     Liet
         1679-83        Jacob Henricss Flachsenius                      1633          Loka           1668                        18.2.1694     Turk
                          Susanna Hansd Meissner                                                     1668                        h 11.2.1708   Turk
         1683-94        Per Larss Laurbecchius                          10.8.1628     Gammelkil      20.10.1676                  16.4.1705     Viip
                          Maria Mårtensd Hörling                                                     1668                        1672
                          Maria Johansd Pratanus                                                     20.10.1676
         1694-96        Anders Jacobss Wanochius                        10.11.1651    Tyrv                                       16.3.1700     Turk
                          Susanna Juliana Enevaldsd Svenonius                                        21.10.1680   Turk           15.1.1697     Turk
                          Elsa Jacobsd Flachsenius                                                                               h 20.2.1702   Turk
         1696-97        Magnus Magnuss Steen                            165x          Hels           5.11.1684    Turku          4.8.1697      Turk
                          Barbara Persd Giers                                                        5.11.1684    Turku
         1699-1701      Johan Mattss Rungius                            1666          Loim                                       3.8.1704      Narva
                          Anna Dorotea Johansd Munck
         1703-08        Johan Berndtss Munster                          166x          Turk           12.2.1693    Turk           0.7.1714      Hels
                          Christina Jacobsd Flachsenius                                              12.2.1693    Turk
         1708-09        Lars Gabrielss Tammelin                         2.5.1669      Turk           < 1702                      2.7.1733      Turk
                          Margareta Hedvig Pettersd Hahn                1684                         < 1702                      1742          Tukholma
         1709-12        Herman Hermanss Ross                            k 18.7.1672   Vaas           1706                        29.10.1726    Turk
                          Anna Margareta Johansd Schaefer                                            5.7.1698     Turk           h 5.7.1704    Turk
                          Margareta Isacsd Pijlman                                                   1706
         1712-20        Abraham Class Alanus                            167x          Korp           6.5.1709     Turk           1720          Tukholma
                          Susanna Margareta Davidsd Lund                1688          Turk           6.5.1709     Turk           8.8.1717      Växjö
         1722-25        Daniel Danielss Juslenius                       10.6.1676     Miet           1730                        17.7.1752     Skara
                          Hedvig Catarina Lundberg                      1687          Nevanlinna     3.10.1707    Pietars        14.10.1729    Turku
                          Catarina Jostsd Schultz                       1706                         1730                        h 15.9.1775   Inkoo
         1726-27        Nils Olofss Norby                               25.3.1675     Klinte         1727                        12.7.1742     Ruotsi
                          Botilda Norby                                 1696                         1727                        1775
         1729-36        Johan Johanss Thorwöste                         1680                         25.8.1748    Åbo            27.8.1750     Taivassalo
                          Brita Pettersd Wetter                         1686                                                     7.12.1746     Taiv
                          Catarina Henricsd Rungén                      1724                         25.8.1748    Åbo            8.1.1788      Åbo
         1736-37        Johan Bertilss Ervast                           24.11.1705    Kemi mlk       7.10.1736    Tornio         11.8.1737     Åbo
                          Catarina Bäck                                                              7.10.1736    Tornio
         1738-48        Matts Anderss Hallenius                         20.2.1699     Mynä           25.10.1743   Kangasala      7.12.1748     Lieto
                          Elisabet Forselius                                                         1753                        26.6.1757     Turku
         1751-55        Johan Petterss Tillander                        1.6.1704      Långsjö        1755                        8.2.1769      Växjö
                          Helena Catarina Jöransd Malm                  12.6.1729                    1772                        22.6.1809     Tampere
         1755-65        Carl Abraham Nilss Clewberg                     21.7.1712     Bollnäs        24.3.1752    Åbo            23.7.1765     Upsala
                          Charlotta Agata Jonasd Fahlenius              12.6.1736     Åbo            24.3.1752    Åbo            1817
         1767-83        Isac Hermanss Ross                              1.11.1706     Turk           14.8.1735    Naantali       5.12.1783     Lem
                          Birgitta Olofsd Miödh                         1712                         14.8.1735    Naantali       16.10.1790    Lemu
         1785-1804      Olof Larss Schalberg                            18.5.1733     Bollnäs                                    23.6.1804     Åbo
         1805-24        Anders Johan Johanss Lagus                      3.8.1772      Iisalmi        24.12.1804   Hart           23.1.1831     Helsinki
                          Sigrid Helena Larsd Hoffrén                   4.11.1782     Hart           24.12.1804   Hart           9.4.1857      Porv
         1826-33        Carl Gustaf Johanss Ahlstedt                    12.12.1778    Loimaa         25.3.1810    Åbo            1.11.1833     Lieto
                          Margareta Helena Ericsd Alanus                7.4.1780      Vaasa          25.3.1810    Åbo            28.8.1866     Turk
         1836-57    ve  Nils Christian Johanss Ahlstedt                 20.9.1785     Loimaa         1818                        24.3.1857     Lieto
                          Fredrica Christina Nilsd Lindbom                                           1818                        1860
         1859-92        Carl Fredric Fredricss Ramberg                  30.12.1811    Pori           1866                        3.3.1892      Liet
                          Margareta Sofia Cecilia Gabrielsd Hirn                                     1847                        1852
                          Emilia Carolina Ericsd Cumenius                                            15.9.1853    Uusikaupunki   1858
                          Tesida Ofelia Elisabet Johansd Granberg                                    1866                        1916
721  21  1893-1906      Carl Oscar Johanss Mannström                    8.2.1852      Kuml           1911                        3.3.1926      Ikaa
721  22                   Anna Hilda Maria Johansd Wialén               9.10.1851     Loimaa         17.6.1875    Turk           9.2.1910      Ikaa
721  39                   Olga Mariana Lindbom                                                       1911
         1908-43        Iisakki Edvard Jeremiass Vihervaara             3.11.1870     Eura           1900                        12.9.1943     Liet
                          Anni Maria Vuorinen                                                        1900
 75 193  1945-70        Hannes Nikodemus Vähä-Eskeli                    10.2.1905     Ikaa           1939         Tyrv           8.5.1975      Liet
 75 194                   Eeva Margareetta Iisa                         23.11.1910    Tamp           1939         Tyrv           21.10.2002    Turk


    Pakula Pokkola Lieto

249  97  1737-58        Jacob Mattss                                    1701                         25.11.1750   Lieto          27.4.1758     Lieto
249  98                   Christina Thomasd Kujanpää                    k 25.7.1724   Lieto          25.11.1750   Lieto          h 12.7.1767   Lieto
249  49  1782-1809  po  Jacob Jacobss Pakula                            k 11.7.1754   Lieto          12.6.1781    Lieto          15.4.1809     Lieto
249  50                   Agneta Mattsd Uotila                          19.12.1753    Lieto          12.6.1781    Lieto          12.6.1818     Lieto
249  25  1809-37    po  Matts Jacobss Pakula                            25.7.1783     Lieto          10.6.1817    Lieto          29.10.1837    Lieto
249  26  37-67            Lisa Henricsd Heikkilä                        12.9.1795     Lieto          10.6.1817    Lieto          3.7.1867      Lieto
249  13  1867-71    po  Matts Mattss Pakula                             14.12.1820    Lieto          15.10.1844   Lieto          30.8.1905     Lieto
249  14                   Fredrica Jacobsd Syyri                        7.10.1820     Lieto          15.10.1844   Lieto          3.5.1894      Lieto
249   7  1871-1912  po  Johan Otto Mattss Syyri                         6.5.1847      Lieto          19.10.1871   Karinainen     17.7.1912     Lieto
249   8                   Maria Serafia Johansd Nopola                  31.8.1853     Karinainen     19.10.1871   Karinainen     30.10.1913    Lieto
         1912-53    Po  Juho Eevert Otonp Pakula
                          Amanda Helin


    Puntamäki Puntamäki Lieto  ratsutila

249 221                 Grels Anderss                                   12.3.1707                                                26.6.1791     Lieto
249 222                   Maria Henricsd                                22.6.1719                                                7.1.1789      Lieto
249 111             po  Johan Grelss Puntamäki                          1.3.1745                     6.10.1771    Lieto          5.7.1814      Lieto
249 112                   Walborg Grelsd Heikkilä                       k 1.3.1749    Lieto          6.10.1771    Lieto          27.7.1804     Lieto
249  55             vä  Matts Johanss Hyssälä                           24.8.1777     Lieto          17.10.1797   Lieto          28.1.1851     Lieto
249  56                   Anna Johansd Puntamäki                        27.5.1776     Lieto          17.10.1797   Lieto          3.10.1851     Lieto


    Tolpo Pyhältö Lieto

997  49                 Thomas


    Kujanpää Raukkala Lieto

249 195                 Thomas Stefanss                                 1700                                                     12.2.1758     Lieto
249 196                   Brita Sigfridsd                               1681                                                     29.3.1761     Lieto


    Pilpola Raukkala Lieto

261  71                 Simon Stefanss Pilpola                                                       15.9.1695    Lieto          h 26.10.1718  Lieto
261  72                   Christina Andersd                             1672          Liet           15.9.1695    Lieto          h 15.4.1739   Lieto


    Maunula Sillilä Lieto  lippumiehen puustelli

249  69  1719           Fromhold Anders Anderss Forsman                 k 2.10.1704   Sahalahti      10.10.1745   Lokalahti      18.11.1767    Eura
249  70                   Brita Catarina Johansd Berg                   19.10.1722                   10.10.1745   Lokalahti      16.4.1788     Nakkila
         1721           Jacob Lillja
         1724-26        Berndt Johan Munster                                                                                     Venäjä
         1726-41        Carl Östling                                    1692                         10.10.1723   Loimaa         26.5.1762     Vaht 
                          Christina Berg                                1694                         10.10.1723   Loimaa
         1741-43        Eric Ericss Fingerroos                          18.2.1709     Halikko        13.3.1750    Mynämäki       26.3.1776     Masku
                          Maria Pettersd Pihlfelt                       20.1.1729     Mynämäki       13.3.1750    Mynämäki
         1743-53        Johan Krook
         1753-63        Daniel Magnus Öijegren                          22.7.1723     Fins           1763                        25.3.1783     Perniö
                          Anna Magdalena Carlsd de la Motte             1716                         1763                        4.8.1774      Lokalahti
         1763-95        Mårten Gustaf Möller                            25.11.1754                   1789                        25.10.1808    Åbo
                          Lovisa Charlotta Samuelsd Pryss               17.5.1764     Åbo            1789                        7.4.1822      Åbo
         1795-1801      Edvard Johan Carlss Brand                       11.1.1760     Kemiö                                      13.1.1823
                          Helena Elisabet Georgsd Printz                18.11.1768    Ylistaro       24.2.1793    Karuna
                          Hedvig Christina Bergelin
         1801-08        Carl Mauritz Carlss Fleege                      24.12.1786                                               14.2.1854     Borås
                          Johanna Brigitta Lindberg                     1798                                                     30.4.1862


    Vanhalinna Vanhalinna Lieto  ratsutila

         -1639          Henric Henricss
                          Gertrud Larsd
         1643-58    po  Henric Henricss Vanhalinna                                                   1644-45                     1658          Liet
         59-64            Walborg                                                                    1644-45
         1665-66    po  Michel Henricss Vanhalinna                                                   1666
                          Lisa                                                                       1666
                        Petter Hanss Thesleff                           1615                         1650                        18.3.1663     Turk
                          Margareta Mårtensd                                                         < 1645
         67-92            Catarina Hansd Schmedeman                                                  1650                        16.2.1692     Turk
         1695-1729  vä  Hans Baltzarss Scheele                          1653          Hatt                                       27.5.1729     Turk
                          Catarina Pettersd Thesleff                    1658                                                     18.4.1705     Turk
                          Magdalena Catarina Nilsd Schultz              7.12.1689     Turk                                       15.12.1759    Åbo
         1730-47        perikunta
         1748-50    vä  Carl Magnus Siercken                            1697          Viro           9.10.1739    Åbo            11.5.1767     Åbo
                          Margareta Hansd Scheele                       1707                         1725                        23.4.1739     Åbo
                          Johanna Lucia Alander                         1725                         9.10.1739    Åbo            h 17.11.1768  Åbo
         1751-63        Nils Johan Nilss Hjelt                          1703          Turk           5.12.1734                   26.8.1763     Turk
                          Maria Johansd Kangari                         1716                         5.12.1734                   5.8.1789      Turk
         1764-1808  po  Nils Nilss Hjelt                                2.6.1739      Åbo            10.11.1774   Turk           22.5.1808     Åbo
                          Margareta Johanna Carlsd Caloander            18.9.1754     Åbo            10.11.1774   Turk           4.8.1807      Åbo
         1808-11        perikunta
         1812-49    po  Christian Ludvig Nilss Hjelt                    20.7.1786     Åbo            4.3.1811     Turku          23.8.1849     Åbo
                          Hedvig Lovisa Henricsd Chytraeus              30.4.1790     Turku          4.3.1811     Turku          22.12.1839    Åb
         1850-56    po  Nils Ludvig Emil Christianss Hjelt              3.7.1817      Lieto          21.6.1849    Helsinki       21.11.1881    Hels
                          Sofia Johanna Ernstsd Hjelt                   16.4.1825     Vaas           21.6.1849    Helsinki       15.2.1893
         1857-63        Carl Frietsch (varatuomari)
         1864-74        K. F. Rangell (seppämestari Turku)
         1874-1912      Gabriel Gabrielss Vanhalinna e Löyhä            7.7.1837      Koski          28.6.1860    Koski          14.4.1912     Liet
                          Amanda Sofia Israelsd Hemberg                 7.9.1836      Somero         28.6.1860    Koski          13.7.1908     Liet
         1912-35    po  Carl Leonard Gabrielss Vanhalinna               10.11.1868    Kosk                                       27.9.1963     Liet
                          Hilda Aleksandra Matint Valtonen              18.3.1883     Vaht                                       25.12.1971    Liet
         1935-56    po  Mauno Wanhalinna                                2.8.1905      Liet           1944                        7.3.1998
                          Ester                                                                      1944


    Vanhalinna Vanhalinna Lieto  lb.

         1667-73    sa  Michel Henricss Vanhalinna                                                   1666
                          Lisa                                                                       1666
         1678-88        Sigfrid Mattss
                          Walborg
         1689-92        Matts Bertilss                                                                                           1692          Liet
         93-94            Dorotea
         1695-97    vä  Matts Simonss                                                                < 1690
                          Brita Mattsd Vanhalinna                                                    < 1690
         -1722          Matts Johanss
                          Beata Claesd


    Viikka Viikka Lieto  ratsutila

         1540           Olof Perss
         1557-65        Matts
         1566-95    p   Matts Mattss
         1566-95    v   Eric Mattss
         1596-1625      Jacob Mattss
         1626-47    p   Sigfrid Jacobss
                          Caisa Sigfridsd
         1649-52    po  Simon Sigfridss Viikka                                                       1648-49
                          Brita                                                                      1648-49
         1656-70    II? Thomas Sigfridss                                                                                         1670          Liet
         1671-87        Henric Marcuss
                          Agneta
         1688           Eric Marcuss
                          Brita
         1689           Anders Henricss
                          Christina
         1690-99?       Christer Larss Lambert
                          Lisa
         1701-07        Christian Damberg
         08-09            Lisa Grambou
         1712-          Johan Jacobss
                          Anna
  1 999                 autio
         1723-34        Hans Svahn
         1735-48        perikunta
         -1765          Carl Abraham Nilss Clewberg                     21.7.1712     Bollnäs        24.3.1752    Åbo            23.7.1765     Upsala
         66-76?           Charlotta Agata Jonasd Fahlenius              12.6.1736     Åbo            24.3.1752    Åbo            1817
         1799-1811      Claes Johan Nilss Edelsköld                     11.2.1762     Vehmaa         14.10.1784   Åbo            14.3.1840     Åb
                          Helena Sofia Christiansd Richter              11.10.1762    Åbo            14.10.1784   Åbo            28.10.1831    Åbo
         1817-22        Anders Candolin                                 1749                         9.11.1788    Turku          4.4.1824      Turku
                          Lena Rosenblad                                1764                         9.11.1788    Turku          27.10.1818    Turku
         1823-56    po  Casper Anderss Candolin                         8.10.1798     Turku          4.7.1822     Turku (Lieto)  4.10.1856     Lieto
                          Vendla Ulrica Gustafa Abrahamsd Palander      24.4.1799     Pyhäm          4.7.1822     Turku (Lieto)  11.6.1845     Lieto
951 267  1856-57        Berndt Gabriel Johanss Rangell                  11.8.1793     Hump           23.6.1840    Pori           3.6.1864      Lieto
951 268                   Eva Lena Johansd Ahlfors                      1.11.1797     Teij           5.11.1835    Urjala         16.5.1837     Urjala
951 298                   Maria Ulrica Carlsd Björkroth                 15.2.1794     Pori           23.6.1840    Pori           27.2.1877     Turk
         1857-69        Henric Gustaf Henricss Öhman                    3.11.1830     Åbo            29.5.1858    Turku
                          Olivia Josefina Johansd Holmqvist             21.7.1834     Vaasa          29.5.1858    Turku
         1869-77        Jacob Alfred Lund                               26.5.1826     Vexiö          1859
                          Catarina Constantia Gustafsd Holmberg         2.8.1828      Åbo            1859
         1877-87        Samuel Samuelss Poutala                         15.7.1847     Punkalaidun    15.4.1884    Lieto          Turku         1887
                          Emma Carolina Mattsd {Suontausta}             13.10.1857    Punkalaidun    15.4.1884    Lieto
(        1887-1904      Jacob Johan Jacobss Möyrä                       19.10.1837    Lieto          3.4.1860     Aura           > 1896
                          Lisa Johansd Ylikylä                          4.6.1835      Aura           3.4.1860     Aura           > 1896)
         1887-1904      Uotilan (Vääntelä)
         1904-36    po  Oscar Emil Jacobss Viikka e Uotila              28.9.1879     Lieto
         1936-          Juho Silkkilä ?
         1936-          Elis Säteri ?


    Vääntelä Lieto  säteri

         -1418          Anders Aionpoika
         1418-          Olof Tawast                                                   Kylm?                                      < 1403?
         -1431      po  Nils Olofss Tawast                                                                                       1431
                          N. N.                                                       Sauv?
         -1460      po  Olof Nilss Tawast                                                                                        1460
                          Ingeborg Valdemarsd Garp                                                                               > 1484


    Vääntelä Lieto  säteri

                    vä  Henric Skräddare
         - <1439          Cecilia Andersd (Lindelöf)
         <1439-         Maunu Tavast
                        Anders Henricss  (Lindelöf)                                                  < 1439                      1444-58
         39-              Ingeborg Håkansd Frille
         -1458       po Håkan Anderss (Lindelöf)                                                                                 1485
         1458-60        Olof Nilss Tawast                                                                                        1460
                          Ingeborg Valdemarsd Garp                                                                               > 1484


    Vääntelä Vääntelä Lieto  säteri

         1461-67    po  Nils Olofss Tawast                                                                                       < 1484
                        Nils Olofss (Stiernkors)                                                                                 < 1458
         67               Elin Nilsd Tawast                                                                                      < 1469
         1468-80    po  Magnus Nilss Särkilahti/(Stiernkors)
         1480-1529      tuomiokirkon


    Yli-Vääntelä Vääntelä Lieto  säteri

         1529-5x        Eric Skalm                                                                   < 1530                      < 1556
                          Märta Nilsd (Stiernkors)
         -1567      la  Måns Nilss (Stiernkors)
                          Carin Hansd?
                          Walborg Johansd Fleming
                          Margareta Sunesd (Ille)
                    vä  Nils Perss (Ållongren)                                                                                   1573
                          Hebla Månsd (Stiernkors)                                                   1577                        > 1593
                    II  Nils Olofss                                     1539                         1577                        30.9.1599     Viip
         -165x          Matts Tönness (Creutzhammar)                                                                             < 1656
         -59              Elisabet Månsd (Ållongren)                                                                             0.4.1659      Asik
975  57  1663-76        Lorentz Ernstss Creutz                          1615                         2.10.1639    Näshulta       1.6.1676      Öölanti
975  58                   Elsa Jacobsd Duwall                           19.9.1620     Tukholma       2.10.1639    Näshulta       23.3.1657     Tukholma
         -1689      vä  Harald Ericss Oxe                               14.12.1628    Hjärpås        3.7.1671                    1689
         90-1x            Elsa Lorentzd Creutz                          11.4.1647     Perna          3.7.1671                    1717
         -1733          perikunta
         1734-36        Simon Axelss Lilliegren                         9.8.1666      Narva          24.4.1710                   0.8.1736
                          Catarina H. Bengtsd Berg                                                   24.4.1710                   1733
         1737-38        perikunta
         1739-59    vä  Johan Martins                                   1698                         15.8.1738    Lieto          h 24.5.1759   Lieto
                          Catarina Charlotta Simonsd Lilliegren         14.11.1716    Torsö          15.8.1738    Lieto          1.2.1772      Åbo
         1760-68        perikunta
         1769-72        Gustaf Johan Johanss Wilhelms                   11.1.1718                    1753                        3.3.1772      Naantali
         73-86            Fredrica Adamsd Silfversparre                 1734                         1753
         1787-1814      Jacob Johan Lydeman                             18.3.1729                                                12.12.1814    Åbo
         1815-18        Eric Gustaf Petterss Baeckborg                  4.3.1781      Loviisa                                    21.2.1818     Åbo
         1818-19        Jacob Engelbrect Engelbrectss von Rancken       7.8.1796      Åbo            21.9.1817    Åbo            5.1.1865      Mäntsälä
                          Johanna Sofia Johansd Poppius                 4.4.1793      Juva           21.9.1817    Åbo            1.5.1859      Mänts
         1820-31        Christofer Jacobss Richter                      25.6.1778     Åbo            19.3.1811    Åbo            2.11.1831     Åbo
                          Agata Carolina Nilsd Hjelt                    3.1.1789      Turk           19.3.1811    Åbo            27.7.1864     Åbo
         1832-45        perikunta
         1846-49    la  Christian Ludvig Nilss Hjelt                    20.7.1786     Åbo            4.3.1811     Turku          23.8.1849     Åbo
                          Hedvig Lovisa Henricsd Chytraeus              30.4.1790     Turku          4.3.1811     Turku          22.12.1839    Åb
         1850-53    po  Nils Ludvig Emil Christianss Hjelt              3.7.1817      Lieto          21.6.1849    Helsinki       21.11.1881    Hels
                          Sofia Johanna Ernstsd Hjelt                   16.4.1825     Vaas           21.6.1849    Helsinki       15.2.1893
856 267                 Carl Gustaf Fredricss Wichtman                  26.5.1779     Inkoo          29.7.1804    Karuna         2.8.1820      Karuna
856 268  54-57            Justina Christiansd Cavander                  21.9.1788     Karuna         29.7.1804    Karuna         1872
951 267  1858-65        Berndt Gabriel Johanss Rangell                  11.8.1793     Hump           23.6.1840    Pori           3.6.1864      Lieto
951 268                   Eva Lena Johansd Ahlfors                      1.11.1797     Teij           5.11.1835    Urjala         16.5.1837     Urjala
951 298  66-68            Maria Ulrica Carlsd Björkroth                 15.2.1794     Pori           23.6.1840    Pori           27.2.1877     Turk
         1868-88        Jacob Johan Jacobss Möyrä                       19.10.1837    Lieto          3.4.1860     Aura           > 1896
                          Lisa Johansd Ylikylä                          4.6.1835      Aura           3.4.1860     Aura           > 1896
         1888-1915  po  Jacob Johan Jacobss Säteri                      2.2.1861      Aura
                          Wilhelmina                                    1852
         1915-      vä  Elis Säteri e Isotalo                           1884
                          Fanny Aleksandra Jaakont Säteri               1891