Maarian talonhaltijaluetteloja


                                         Lasse Iso-Iivari

                                       1.9.2006, 10.12.2019

                                                 Etusivulle

    Talo kylä pitäjä 1939  luonne manttaali

ryhmä nro isännyys suk. etunimi patronyymi suku-/talonnimi              syntynyt      pitäjä         vihitty      pitäjä         kuollut       pitäjä

    Maunula Hirvensalo Maaria

         1889-1912      Carl Victor Anderss Munittula                   6.12.1857     Rusko          1883         Vaht           7.1.1933      Maar
                          Clara Emilia Johansd Luukkaa                  19.8.1859     Vahto          1883         Vaht           21.12.1933


    Vastamäki Hirvensalo Maaria

249 489                 Escil Simonss                                   0.6.1671                                                 h 25.9.1737   Maaria
249 490                   Brita Ericsd                                  1671                                                     h 15.2.1730   Maaria


    Iso-Heikkilä Iso-Heikkilä Maaria  majurin puustelli

         1718-23        Abraham Benjaminss Möller                       1682          Inkeri         2.11.1711    Pyhtää         28.8.1726     Alastaro
                          Sara Elisabet Christersd von Rohr             0.6.1691      Inkeri         2.11.1711    Pyhtää         0.2.1725      Alastaro
872 653  1723-34        Ernst Gustaf Ernstss von Willebrand             3.5.1680      Liivinmaa      1714                        6.1.1751      Åb
872 654                   Eleonora Maria Lorentzd Creutz                6.3.1689      Jakobsberg     1714                        h 16.8.1761   Jokioinen
         1734-39        Carl Henric Henricss Haij                       1682          Tukholma       24.6.1739    Åbo            9.11.1739
                          Anna Christina Carlsd Sinclair                26.12.1698                   1723                        1738
                          Maria Hedvig Andersd Munsterhjelm             6.6.1704                     24.6.1739    Åbo
         1739-40        Arnold Herman von Höincken                                                                               30.4.1740
         1740-49        Carl Evert Hanss Fock                           1692          Inkeri         11.5.1716    Marbäck        27.4.1752     Åbo
                          Anna Dorotea Johansd Staël von Holstein       1700                         11.5.1716    Marbäck        21.2.1755
         1749-54        Eric Carlss Armfelt                             16.2.1709                    22.4.1740    Gryta          9.5.1778      Perna
                          Görvel Ulrica Albrectsd Schönström            1719                         22.4.1740    Gryta          25.10.1787    Pernaja
         1754-67        Otto Wilhelm Jurgenss Lode                      24.11.1704    Moskova        25.12.1748   Kalanti        h 31.12.1776  Espoo
                          Catarina Agneta Hermansd Fleming              k 27.8.1719   Tukholma       12.3.1738    Halikko        h 19.9.1745   Lait
                          Ulrica Beata Carlsd Leijonhufvud              28.1.1726     Simtuna        25.12.1748   Kalanti        23.8.1796     Kirkkonummi
         1767-72        Nils Fredric Johanss von Wallvijk               19.5.1715     Tukholma       7.8.1743                    h 21.12.1788  Kaarina
                          Margareta Bengtsd Medéen                      21.12.1723                   7.8.1743                    7.5.1791      Kalanti
         1772-77        Reinhold Wilhelm Carlss Fock                    17.8.1721                    17.8.1757                   25.3.1782     Turk
                          Maria Magdalena Carlsd Coyet                  28.1.1723                    30.7.1745                   1.10.1753     Vehm
                          Sofia Fredrica Elisabet Berndtsd Stackelberg  15.8.1732                    17.8.1757                   9.10.1819     Sauvo
         1777-83        Adolf Jacob Anderss Ehrenpohl                   10.8.1734     Varberg        27.8.1766                   10.2.1806     Västervik
                          Margareta Lovisa Voltersd Petersen            1745                         27.8.1766                   12.11.1813    Västervik
         1783-87        Fredric Ulric Berndt Otto Berndtss Stackelberg  8.1.1745      Össeby-Garn    26.2.1775    Helsinki       6.9.1810      Vehmaa
                          Johanna Gustafa Johansd Blomcreutz            24.2.1757                    26.2.1775    Helsinki       13.4.1807     Vehmaa
         1787-95        Carl Eric Johanss Mannerheim                    14.12.1759    Säter          14.7.1796    Åbo            15.1.1837     Åbo
                          Vendla Sofia Ernstsd von Willebrand           6.3.1779                     14.7.1796    Åbo            29.10.1863    Turku (Raisio)
         1795           August Fredric Gustafss Palmfelt                4.9.1767      Mikkeli mlk    24.12.1798   Åbo            20.4.1814     Tukholma
                          Wilhelmina Albertina Adolfsd von Willebrand   17.5.1782                    24.12.1798   Åbo            13.5.1824     Åbo
         1795-96        Cnud Samuelss von Troil                         4.9.1760      Upsala         26.7.1814    Salem          4.10.1825     Tukholma
                          Margareta Johanna Varnersd Groen              3.10.1773     Tukholma       13.1.1797    Salem          13.3.1813     Berliini
                          Ulrica Eleonora Varnersd Groen                30.6.1782     Tukholma       26.7.1814    Salem          27.10.1849    Tukholma
         1796-1810      Herbert Conrad Axelss Reuterskiöld              31.10.1765    Tukholma       14.3.1813    Åbo            27.6.1821     Helsinki
                          Viveca Eleonora Johansd Lagerborg             9.7.1790      Askainen       14.3.1813    Åbo            31.12.1872    Turk


    kappalainen Maaria

         1575-82        Nils Michelss
         1593-1612      Magnus Thomass Hammarmannus                                   Maar                                       1611-12       Maar
                          N. N.
                          Anna Johansd Somerus                                                                                   1637
         1615-30    II  Clemet Michelss Stigaeus                                                                                 1630          Maar
         1632-40        Johan Johanss Somerus                           1600          Some           1668         Kem            h 0.10.1672   Kem
                          Anna Christofersd                                                          1634                        1643          Maar
                          Christina Hansd Platz                                                                                  > 1664        Kem
                          Justina Christofersd Bylow                                                 1668         Kem
         1642-66    ^v  Matts Jacobss                                                                < 1644                      1666          Maar
                          Margareta Clemetsd Stigaeus                                                < 1644
         1666-83        Mårten Simonss Törmannus                        162x          Paat           < 1664                      7.7.1683      Maar
                          Anna Finckenberg                                                           < 1664
         1684-90        Nils Mattss Hammarmannus                        164x          Maar                                       1690          Maar
                          Lisa Mattsd
         1691-92    ^v  Michel Simonss Gebhardt                         166x          Raum           < 1685                      1692          Maar
                          Caisa Mårtensd Törmannus
         1694-96        Matts Michelss Salvius                          165x          Raum                                       1696          Maar
                          Margareta
         1698-1704      Henric Henricss Hodenius                        166x          Hämeenl        11.11.1690   Turku          1704          Maar
                          Maria Ericsd Walli                            1673                         1705         Maar           1745          Turk
         1705-19    II  Eric Bernstrand                                 168x          Por            1705         Maar           2.5.1729      Jana
         1721-27    sa  Eric Bernstrand                                 168x          Por            1705         Maar           2.5.1729      Jana
                          Maria Ericsd Walli                            1673                         1705         Maar           1745          Turk
         1728-34        Matts Anderss Reckman                                         Turk           1720         Turk           h 10.10.1753  Inkeri
                          Maria Ericsd Kruus                                                         1720         Turk
         1734-60        Johan Gabrielss Gottleben                       20.9.1700     Tammela        25.2.1729    Jokioinen      1786          Kalan
                          Gustafa Saxén                                                              < 1720
                          Susanna Jöransd Sveidel                       15.8.1708                    25.2.1729    Jokioinen      17.3.1779     Kalanti
573 259  1760-73        Anders Nummelin                                 1708          Kaar           27.7.1732    Kaarina        h 3.2.1776    Harjavalta
573 260                   Maria Michelsd Avellan                        1710          Turk           27.7.1732    Kaarina        h 20.2.1775   Harjavalta
         1773-85        Lars Johan Carlss Zidbäck                       26.4.1743     Tukholma       1768                        13.2.1785     Maaria
                          Anna Margareta Steen                          1733                         1768                        31.10.1813    Maaria
         1786-96        Johan Hagman                                    13.9.1748     Lohj           17.3.1793    Loimaa         18.2.1796     Maaria
                          Justina Johansd Asproth                       7.4.1758      Loimaa         17.3.1793    Loimaa         1832
         1798-1810      Johan Johanss Mollenius                         9.12.1749     Muur           11.3.1792    Kisko          18.2.1810     Maaria
                          Maria Abrahamsd Wendelin                      19.9.1765     Tenhola        11.3.1792    Kisko          23.2.1825     Tamme
         1812-36        Christian Ericss Blanqvist                      30.4.1773     Turku          30.6.1799    Turku          20.1.1844     Kaarina
                          Maria Sofia Johansd Palm                      k 22.5.1770   Vihti          30.6.1799    Turku          30.12.1834    Marr
         1836-59        Fredric Wilhelm Gustafss Rancken                31.5.1805     Perniö         16.10.1853   Tamp           15.8.1879     Naan
                          Johanna Elisabet Carlsd Ekman                 24.6.1797     Uusikaupunki   1833                        11.3.1846     Maaria
                          Wilhelmina Fredrica Charl. Claesd von Numers  26.5.1813     Espo           24.6.1847    Espoo          16.9.1852     Maaria
                          Sofia Ulrica Gerardsd de Besche               9.9.1813      Nokia          16.10.1853   Tamp           17.5.1892     Naan
         1860-69        Antero Mattss Varelius                          14.7.1821     Tyrvää         28.12.1848   Kylmäkoski     16.1.1904     Loim
                          Fredrica Lovisa Natalia von Schantz           13.11.1826    Vesi           28.12.1848   Kylmäkoski     30.1.1911     Loim
         1870-83        Hilarius Albin Ferdinand Fredricss Mikander     21.2.1846     Turku          1877                        19.8.1915     Perna
                          Elvira Maria Hamberg                                                       1877
         1885-1920      Justinus Henricss Hauvonen                      15.2.1855     Harj           1905                        27.9.1920     Maar
                          Naema Natilia Nygrén                                                       1891                        1896
                          Aina Cecilia Jaakkola                                                      1905


    Kirves Kaerla Maaria Lb.

279 267                 Matts Michelss                                  1709                                                     19.9.1796     Maaria
279 268                   Walborg Thomasd                               1714


    Mulli Kaerla Maaria

279 271                 Samuel Mårtenss                                 1705                                                     h 16.9.1750   Maaria
279 272                   Walborg Jacobsd                               1711                                                     10.8.1774     Maaria
279 135             vä  Thomas Mattss                                   1725                         5.5.1751     Maaria         10.1.1776     Maaria
279 136                   Maria Samuelsd Mulli                          k 5.5.1734    Maaria         5.5.1751     Maaria         21.12.1810    Maaria


    Koroinen Koroinen Maaria Lb.

279 437                 Henric Jöranss                                  1703                                                     20.1.1773     Maaria
279 438                   Maria Jöransd                                 1697                                                     8.6.1764      Maaria
279 219             po  Anders Henricss Koroinen                        1732                         15.10.1758   Maaria         5.10.1806     Maaria
279 220                   Lisa Samuelsd                                 1728                         15.10.1758   Maaria         8.5.1803      Maaria


    Koskennurmi Maaria

         -1735          Matts Paulss Paavainen                          22.2.1702     Rusko
                          Walborg Mattsd


    Isotalo Kärsämäki Maaria  kirjurin puustelli

         1717-64        Israel Grundström                               1685                                                     17.10.1764
                          Christina Grundel                             1685                                                     0.2.1773      Maaria
         1765-75        Jonas Wilhelm Johanss Palander                  10.8.1727     Stavby         1750                        23.11.1786    Helsinki
                          Johanna Magdalena Dodt                        18.4.1725                    1750                        25.1.1803     Åbo
         1775-1803      Carl Adam Mattss Forsgren                       8.9.1743      Raisio         26.2.1768    Nousiainen     12.5.1803
                          Johanna Gustafsd Brygner                      27.4.1747     Mietoinen      26.2.1768    Nousiainen
         1803-17        Carl Georgss Rosendahl                          19.1.1779     Ruovesi                                    21.12.1817    Åbo


    Vähätalo Metsämäki Maaria

279 503                 Henric Thomass                                  1689          Some           15.1.1721    Maaria         20.5.1763     Maaria
279 504                   Lisa Jöransd Hiisi                            1698          Liet           15.1.1721    Maaria         11.8.1770     Maaria
279 251             vä  Jacob Johanss Lindberg                          1735                         29.10.1758   Maaria         28.1.1801     Maaria
279 252                   Lisa Henricsd Vähätalo                        k 16.11.1736  Maaria         29.10.1758   Maaria         22.1.1814     Maaria


    Niuskala Maaria  vääpelin puustelli

         1718-20        Simon Sivers
                          Anna Catarina Isacsd Svinhufvud                                                                        h 6.1.1743    Maaria
         1721-23        Anders Herkepaeus                               1686                         1733                        21.5.1758     Rusk
                          Brita Gustafsd Salonius                       9.5.1706      Nauvo          1733                        1770          Rusk
         1723           Jacob Eriksson                                                Suomi
         1723-25        Johan Gustaf Johansd Edelfelt                   12.10.1695    Slaka          1732                        9.7.1749      Västra Ny
                          Anna Christina Pettersd Eck                   1704                         1732                        15.4.1770     Grebo
         1725-29        Johan Anderss Munsterhjelm                      24.5.1699                    11.9.1730                   28.10.1773    Kosk Hl
                          Anna Maria Gustafsd Tawast                                                 11.9.1730                   29.9.1771
         1729-41    sa  Anders Herkepaeus                               1686                         1733                        21.5.1758     Rusk
                          Brita Gustafsd Salonius                       9.5.1706      Nauvo          1733                        1770          Rusk
         1741-43        Axel Pomreen                                    1693                         1722 
                          Maria Sofia Lindström                         1701                         1722 
606 815  1743-54        Gabriel Lindström                               0.12.1703                                                7.4.1757      Somero
606 816                   Helena Billing                                0.1.1704                                                 2.6.1763      Somero
622 924  1754-59        Robert Johanss Montgomery                       26.7.1737     Tukholma       5.10.1783    Orkesta        14.5.1798     Orkesta
622 925                   Anna Sibylla von Stahlbourg                   7.1.1741                     1760         Hampuri        4.3.1778      Raas
622 949                   Catarina Charlotta Turesd Rudbeck             19.4.1753                    19.4.1781    Sollentuna     5.4.1782      Raas
622 948                   Margareta Ulrica Josiasd Cederhielm           20.10.1758                   5.10.1783    Orkesta        8.3.1833      Tukholma
         1759-62        Johan Fredric Fredricss Spöhler                 k 7.4.1730    Kemiö                                      20.12.1767    Kemiö
704 673  1762-64        Gustaf Fredric Jonass Segerstedt                16.9.1736     Hämeenkyrö     9.9.1777     Loimaa         1.1.1816      Sahalahti
704 674                   Gustafa Magdalena Gustafsd Haartman           7.1.1756      Loimaa         9.9.1777     Loimaa         1.6.1829      Sahalahti
622 584  1764-67        Carl Johan Hastfer                                                                                       15.4.1771     Pertteli
622 585                   Catarina Charlotta Svedenmarck                29.1.1744     Tukholma                                   21.9.1813     Kirk
622 581  1767-69        Adolf Fredric Arvidss Fock                      31.12.1747    Hov            9.10.1810    Hölö           12.3.1828     Norrköping
622 582                   Märta Christina Larsd Roxendorff              5.6.1746      Östra Skruk    13.2.1770    Östra Skruk    7.4.1810      Kimstad
622 583                   Christina Ingeborg Gustafa Fredricsd Nisbeth  26.1.1767     Runtuna        9.10.1810    Hölö           13.1.1831     Norrköping
813 575  1769-75        Johan Adolf Magnuss Hedersvärd                  k 24.11.1748  Piikkiö                                    30.7.1786     Koke
         1775-77        Johan Gustaf Odertss Gripenberg                 1.8.1749      Pälkäne        24.11.1778   Porvoo mlk     13.5.1826     Sahalahti
                          Ebba Elisabet Johansd von Konow               23.1.1754     Porvoo mlk     24.11.1778   Porvoo mlk     28.8.1850     Sahalahti
         1777-85        Johan Jacob Ericss Tersmeden                    7.9.1760      Björskog       28.10.1790   Regna          22.5.1809
                          Anna Charlotta Axelsd Gyllenkrok              24.9.1770                    28.10.1790   Regna          21.12.1797    Regna
         1785-93        Carl Ludvig Emanuel Carlss von Kathen           27.6.1767     Rügen                                      8.5.1842      Rügen
                          Charlotta Juliana Fredricsd von Mühlenfels    15.4.1778     Rügen                                      8.2.1850      Putbus
         1793-95        Berndt Gustaf Carlss Forsgren                   26.4.1773     Sauvo
         1795-96        Claes Reinhold Georgss Lybecker                 30.9.1771     Lokalahti      14.5.1801    Åbo            28.11.1820    Pern
                          Josefa Aurora Josefsd Bremer                  18.10.1780                   14.5.1801    Åbo            16.5.1864     Turk
         1796-1802      Georg Wilhelm Abrahamss Bruncrona               12.3.1775                    15.10.1800   Tenhola        17.4.1808     Raah
                          Eleonora Elisabet Charlotta Johansd Taube     6.1.1778                     15.10.1800   Tenhola        19.12.1846    Helsinki
         1802-10        Carl Berndtss Schauman                          26.5.1778     Nousiainen     10.12.1806   Nousiainen     30.3.1852     Helsinki
                          Johanna Lovisa Josefsd Hoeckert               18.10.1784                   10.12.1806   Nousiainen     2.7.1836      Helsinki


    Eskola Paimala Maaria  kersantin puustelli

         1718-19        Didric Johan Claess Uggla
         1721           Axel Henric Anrep
                          Anna Margareta Falck
         1722-23        Johan Prygell
         1723-25        Daniel Tunberg
         1725-30        Fredric Johan von Hagen                                                                                  22.1.1730     Maar
                          Anna Beata Jacobsd Söderhielm                 1701                         4.3.1731     Maaria         h 26.1.1740   Maaria
         1733-41    II  Petter Nilss Limatius                           1699          Viip           4.3.1731     Maaria         22.3.1755     Maaria
         1741-47        Jacob Johan Lifman                                                           12.10.1738   Parainen
                          Hedvig Maria Bergbom                                                       12.10.1738   Parainen
         1747-52        Petter Christ. Finhem e Hollender               22.10.1722         
                          Anna Maria Elisabet Ericsd Nigrell            27.3.1726     Halikko        8.6.1746     Karuna
                          Catarina Elisabet Wittfoot                    21.2.1733
         1752-63        Johan Ericss Fingerroos                         1701                         1728                        24.2.1763
                          Elisabet Maria Henricsd Sevon                 1709          Paim           1728                        23.12.1778    Turku (Maaria)
         1763           Henric Johan Claess Brand                       k 12.3.1730   Kemiö          18.10.1784   Karj           4.12.1799     Kemiö
                          Hedvig Sofia Berndtsd Rosenlindt              30.8.1748     Nurmijärvi     18.10.1784   Karj           6.12.1817     Karjaa
         1763-1805  ^p  Salomon Johanss Fingerroos                      28.9.1738     Mynämäki       1.10.1765    Halikko
                          Ulrica Olofsd Liungdell                       15.2.1740     Pertteli       1.10.1765    Halikko
         1805-10        Johan Jacob Kellback                                                         21.9.1800    Tenhola
                          Maria Henricsd Palman                         1773                         21.9.1800    Tenhola


    Kylä-Knuuti Paimala Maaria

299  87             vä  Johan Anderss Komonen                           k 21.12.1758  Maaria         7.6.1791     Maaria         26.5.1809     Maaria
299  88                   Maria Henricsd Kylä-Knuuti                                                 7.6.1791     Maaria


    Sipilä Paimala Maaria

249 606                 Clemet Cnudss                                                                                            1690          Maar
249 501             po  Nils Clemetss Sipilä
249 502                   Agneta
249 251             po  Henric Nilss Sipilä                             1675                                                     h 1.5.1726    Maaria
249 252                   Anna Mattsd                                   1678                                                     h 30.1.1743   Maaria
249 125             vä  Jacob Michelss                                  1715                         6.11.1748    Maaria         29.3.1772     Maaria
249 126                   Maria Henricsd Sipilä                         1712          Maar           6.11.1748    Maaria         13.2.1793     Maaria
249  63             po  Simon Jacobss Sipilä                            k 15.10.1749  Maaria         24.6.1772    Kaarina        17.3.1829     Maaria
249  64                   Caisa Andersd Tohkala                         k 28.9.1746   Kaarina        24.6.1772    Kaarina        2.9.1814      Maaria


    Pappila Maaria

         1554-57        Michel Olofss Agricola
         1558-63        Johan Sigfridss
         1563-75        Paul Perss Juusten                              1520          Viip                                       22.8.1575     Turk
                          Anna Sigfridsd
         1578-88        Jacob Perss Finno/Suomalainen                   1540                                                     0.9.1588      Turk
                          Margareta Henricsd Myllar                                                  0.4.1590                    1605          Turk
         1589-1615  II  Grels Mårtenss Teet/Teittus                     1560          Perna          1610                        1615          Turk
                          Margareta Thomasd                                                          1610                        1625          Turk
         1616-25        Eric Ericss Sorolainen                          1546          Lait           1602                        0.4.1625      Turk
                          N. Halvarsd                                                                                            1601
                          Ingeborg Palnesd Rosenstråle                                               1602                        20.5.1630     Turk
         1627-30        Isac Birgerss Rothovius                         0.2.1572      Angelstad      1613                        10.2.1652     Turk
                          Anna Ericsd                                                                29.10.1604   Nyköping       h 15.4.1612   Nyköping
                          Catarina Andersd                                                           1613                        3.12.1646     Turk
         1630           Thomas Simonss Corvinus                                       Turk                                       < 1632        Para
                          Agneta Eliasd
         1633-40        Magnus Anderss Scraderus                        158x
                          Walborg
         1640-49        Johan Johanss Somerus                           1600          Some           1668         Kem            h 0.10.1672   Kem
                          Anna Christofersd                                                          1634                        1643          Maar
                          Christina Hansd Platz                                                                                  > 1664        Kem
                          Justina Christofersd Bylow                                                 1668         Kem
         1652-57        Escil Olofss Petraeus                           1593          Värmlanti      1633                        26.9.1657     Turk
                          N. Andersd Pommerening                                      Norrköping     1628                        h 1.8.1630    Turk
                          Anna Henricsd Kock                            1606          Tukholma       1633                        h 1.11.1674   Turk
         1658-59        Johan Eliass Terserus                           0.4.1605      Leksand        1657                        12.4.1678     Söderköping
                          Elisabet Unosd Troilius                       1624          Leksand        24.6.1638    Leksand        4.6.1655
                          Maria Persd Grubb                             k 7.1.1638    Normlösa       1657                        h 13.2.1703   Vårdsberg
         1660-66        Abraham Jöranss Thauvonius                      1622          Sauv           20.7.1648    Tallinna       27.1.1679     Viip
                          Beata Joacimsd Iherengius                                                  20.7.1648    Tallinna
         1667-78        Per Ericss Bång                                 18.9.1633     Norrbo         2.10.1681    Tukholma       25.6.1696     Viip
                          Catarina Jacobsd Leyel                        1651                         3.9.1668     Tukholma       28.4.1675     Turk
                          Magdalena Ericsd Hansson                                                   27.11.1698                  2.5.1705      Tukholma
         1679-81        Johan Johanss Gezelius                          6.9.1647      Tartto         26.8.1680    Turk           10.4.1718     Täby
                          Hedvig Nilsd Lietzen                                                       26.8.1680    Turk           h 12.5.1720   Tukholma
         1684-88        Jacob Henricss Flachsenius                      1633          Loka           1668                        18.2.1694     Turk
                          Susanna Hansd Meissner                                                     1668                        h 11.2.1708   Turk
         1690-1708  ve  Johan Henricss Flachsenius                      0.4.1636      Vehm           1688         Turk           11.7.1708     Turk
                          Magdalena Olofsd Wallenstierna                1645                         1.3.1674     Turk           h 29.11.1685  Turk
                          Elisabet Persd Arenbeckius                    k 28.4.1667   Tukholma       1688         Turk           7.1.1730      Turk
         1710-17        Lars Gabrielss Tammelin                         2.5.1669      Turk           < 1702                      2.7.1733      Turk
                          Margareta Hedvig Pettersd Hahn                1684                         < 1702                      1742          Tukholma
         1722-28        Jonas Nilss Fahlenius                           30.10.1674    Falun          1732                        11.10.1748    Åbo
                          Agata Svensd Sjöberg                          23.6.1703     Tukholma       2.10.1729    Tukholma       31.10.1730    Åb
                          Sara Charlotta Carlsd Teppati                 1704                         1732                        9.5.1771      Åbo
         1728-37        Johan Jacobss Haartman                          19.3.1682     Uske           15.1.1711                   10.1.1737     Åbo
                          Maria Christofersd Sundenius                  1695                         15.1.1711                   24.1.1752     Åbo
         1738-44        Isac Hermanss Ross                              1.11.1706     Turk           14.8.1735    Naantali       5.12.1783     Lem
                          Birgitta Olofsd Miödh                         1712                         14.8.1735    Naantali       16.10.1790    Lemu
         1744-46        Johan Anderss Browallius                        30.8.1707     Västerås       12.2.1737    Falun          25.7.1755     Åbo
                          Elisabet Hansd Ehrenholm                      1.1.1707      Falun          12.2.1737    Falun          1.7.1779      Åbo
         1748-57        Carl Fredric Anderss Mennander                  19.7.1712     Tukholma       12.5.1747    Åbo            22.5.1786     Upsala
                          Ulrica Abrahamsd Paleen                       15.8.1721     Arboga         25.8.1741    Åbo            13.11.1742    Upsala
                          Johanna Magdalena Henricsd Hassel             21.10.1730    Turk           12.5.1747    Åbo            5.4.1749      Åbo
         1757-62        Johan Petterss Tillander                        1.6.1704      Långsjö        1755                        8.2.1769      Växjö
                          Helena Catarina Jöransd Malm                  12.6.1729                    1772                        22.6.1809     Tampere
         1763-79        Pehr Gabrielss Kalm                             0.3.1716      Ångermanland   1.1.1750     Philadelfia    16.11.1779    Åbo
                          Anna Margareta Johansd Sjöman                 1723          Gästrikland    1.1.1750     Philadelfia    6.1.1787      Åbo
         1781-92        Salomon Johanss Kreander                        k 1.1.1755    Alavus         19.12.1782   Åbo            20.7.1792     Maaria
                          Johanna Elisabet Dorotea de la Myle           24.6.1762     Rymättylä      19.12.1782   Åbo            22.11.1789    Maar
         1795-1804      Jacob Johanss Tengström                         4.12.1755     Kokkola        24.6.1787    Åbo            26.12.1832    Åbo
                          Anna Christina Carlsd Caloander               1.5.1764      Åbo            24.6.1787    Åbo            5.12.1831     Åbo
         1804-44        Gustaf Gabriel Carlss Hällström                 25.11.1775    Ilmajoki       25.5.1826    Åbo            2.6.1844      Helsinki
                          Johanna Elisabet Adamsd von Köhler            21.9.1759                    29.11.1796   Åbo            11.10.1825    Åbo
                          Hedvig Elisabet Johansd Gadolin               23.12.1795    Åbo            25.5.1826    Åbo            20.3.1864     Helsinki
         1847-50        Edvard Ericss Bergenheim                        18.9.1798     Must           1.11.1832    Hamina         19.2.1884     Turk
                          Alexandra Bruun                                                            1.11.1832    Hamina         1889
         1851-60        Henric Henricss Heikel                          14.1.1808     Oulu           20.10.1835   Hels           14.3.1867     Hels
                          Wilhelmina Johanna Carlsd Schauman            9.4.1812      Turk           20.10.1835   Hels           16.3.1886     Pietarsaari
         1860-86        Frans Wilhelm Gustaf Christianss Hjelt          22.5.1819     Lieto          15.12.1846   Åbo            26.9.1889     Turk
                          Maria Johanna Teodora Larsd von Hellens       5.3.1824      Åbo            15.12.1846   Åbo            1901
         1887-          Ivar Marcus Carlss Tallgren                     22.8.1850     Karijoki       1876                        2.4.1936      Maar
                          Jenny Maria Montin                                                         1876                        1931


    Heikintalo Pitkämäki Maaria

279 537                 Michel Mattss
279 538                   Maria Henricsd                                1692                                                     h 11.5.1752   Maaria
279 397             po  Henric Michelss                                 28.5.1721     Maaria         22.9.1745    Maaria         18.1.1787     Maaria
279 398                   Maria Henricsd                                1723                         22.9.1745    Maaria         11.7.1772     Maaria


    Vätti Raunistula Maaria

         -1735          Eric Grelss                                                                  12.10.1729   Rusko          Rusko         1735
                          Brita Sigfridsd                               1705                                                     h 18.5.1729   Maaria
                          Gertrud Ericsd Nikula                         11.2.1707     Rusko          12.10.1729   Rusko
         1736-          Matts Paulss Paavainen                          22.2.1702     Rusko
                          Walborg Mattsd


    Alitalo Ruohonpää Maaria

279 265                 Matts Cnudss                                    1699                         2.10.1720    Maaria         26.6.1773     Maaria
279 266                   Maria Simonsd                                 1699                         2.10.1720    Maaria         15.6.1771     Maaria
279 133             po  Matts Mattss Alitalo                            1731          Maar           7.10.1759    Maaria         5.3.1791      Maaria
279 134                   Maria Mattsd Kirves                           1736                         7.10.1759    Maaria         24.2.1775     Maaria
279  67             po  Anders Mattss Alitalo                           26.11.1766    Maaria         1.6.1788     Maaria         11.2.1842     Maaria
279  68                   Caisa Thomasd Mulli                           k 24.10.1762  Maaria         1.6.1788     Maaria         24.11.1842    Maaria


    Peltola Ruohonpää Maaria

279 423                 Eric Bertilss                                   1696                         14.10.1722   Maaria         3.1.1763      Maaria
279 424                   Maria Michelsd                                1700          Paat           14.10.1722   Maaria         1.6.1765      Maaria


    Alho Auvainen Paattinen

279 493                 Jacob Jöranss Alho                              1684          Paat           1712                        h 21.5.1758   Paattinen
279 494                   Walborg Thomasd                               1691                         1712                        h 14.7.1745   Paattinen
279 247             po  Bertil Jacobss Alho                             1720          Paat           29.9.1745    Aura           h 17.5.1761   Paattinen
279 248                   Brita Andersd Knaapi                          1719          Aur            29.9.1745    Aura           16.2.1800     Paattinen


    Alho Auvainen Paattinen

279 569  1690-          Thomas Brusiuss                                                                                          h 6.7.1718    Paattinen
279 570                   Lisa                                                                                                   h 24.7.1704   Paattinen
279 567             po  Thomas Thomass Alho
279 568                   Lisa Andersd                                                                                           1723          Paat
279 447  1730-44    po  Gabriel Thomass Alho                            k 25.3.1702   Paattinen      2.10.1720    Paattinen
279 448                   Brita Jöransd                                 1699                         2.10.1720    Paattinen      h 28.3.1742   Paattinen


    Krouvila Auvaismäki Paattinen

279 189                 Johan Thomass                                   1694          Kosk           10.6.1722    Rusko          h 15.8.1784   Paattinen
279 190                   Maria Andersd Illoinen                        13.2.1703     Rusko          10.6.1722    Rusko          9.12.1778     Paattinen
279  95             po  Henric Johanss Krouvi                           28.12.1728    Paattinen      6.6.1759     Paattinen      7.2.1796      Paattinen
279  96                   Christina Henricsd Arkkila                    6.3.1740      Paattinen      6.6.1759     Paattinen      9.5.1784      Paattinen


    Eskola Iskainen Paattinen

285 125                 Johan Ericss                                    25.3.1688                    17.5.1713    Lieto          6.1.1776      Paattinen
285 126                   Maria Mattsd                                  1.4.1684      Liet           17.5.1713    Lieto          7.11.1777     Paattinen
285  63             po  Simon Johanss Eskola                            1714          Paat           3.10.1736    Aura           27.11.1798    Vahto
285  64                   Maria Mattsd Laurila                          k 10.6.1713   Aura           3.10.1736    Aura           28.2.1791     Vahto
279  29  1851-          Matts Mattss Uusitalo                           25.8.1810     Vahto          26.11.1840   Nousiainen
279  30                   Eva Gustafsd Puonti                           22.12.1819    Nousiainen     26.11.1840   Nousiainen


    kappalainen Paattinen

         1690-94        Matts Michelss Salvius                          165x          Raum                                       1696          Maar
                          Margareta
         1694-98        Henric Henricss Hodenius                        166x          Hämeenl        11.11.1690   Turku          1704          Maar
                          Maria Ericsd Walli                            1673                         1705         Maar           1745          Turk
         1698-1710      Johan Mårtenss Törnbusk                         167x          Turk           14.4.1694    Turku          19.8.1711     Turk
                          Christina Ericsd                                                           14.4.1694    Turku          13.1.1738     Turku
         1710-11        Matts Grelss Castelin                           168x          Maar           < 1704                      0.12.1711     Paat
                          Maria Magnusd Miödh                                                        < 1704                      1711          Paat
         1711-19        Henric Ajolinus                                 168x                         30.8.1710    Paattinen      1721          Karja
                          Anna Eichman?
                          Margareta Haraldsd Nyholm                                                  30.8.1710    Paattinen      1733          Inko
708 223  1722-30        Simon Thomass Cannelin                          k 30.1.1674   Huittinen      17.4.1700    Uusikaupunki   1752          Ähtär
708 224                   Helena Jacobsd Eichman [Ekman]                                             17.4.1700    Uusikaupunki   0.3.1768      Ähtär
         1730-35        Michel Ericss Qvarnberg                         1708          Turk           30.3.1731    Maaria         19.4.1749     Nousiainen
                          Helena Henricsd                                                            30.3.1731    Maaria
         1736-65        Grels Henricss Chryselius                       18.2.1707     Kuusj          1761                        20.8.1765     Paattinen
                          Margareta Jacobsd Gadolin                     k 1.11.1712   Kalanti        11.10.1739   Nousiainen     h 8.12.1749   Maaria
                          Brita Walborgsd Kerfvelä                      1735                         28.4.1767    Paattinen      6.2.1809      Mynämäki
         1767-83    II  Johan Jacob Erling                              28.2.1735                    28.4.1767    Paattinen      21.4.1799     Mynämäki
         1784-90        Johan Enlund e Nummelin                         0.12.1752     Turk           4.8.1778     Turku          h 24.2.1790   Paattinen
                          Christina Gustafsd Törnqvist                  12.5.1758     Turku          17.11.1791   Paattinen      15.1.1825     Maaria
         1791-1804      Arvid Abrahamss Paulin                          16.7.1751     Halikko        1.11.1773    Halikko        25.2.1812     Eura
                          Brita Jacobsd Lindvall                        13.9.1755     Halikko        1.11.1773    Halikko        30.8.1828     Halikko
         1804-17    po  Abraham Arvidss Paulin                          4.3.1777      Halikko        6.2.1806     Sulva          5.8.1827      Eurajoki
                          Maria Lovisa Carlsd Hällström                 3.11.1783     Ilmajoki       6.2.1806     Sulva          1854
         1819-30        Matts Mattss Malmberg                           3.2.1779      Turku          7.9.1824     Rusko          17.7.1830     Paattinen
                          Eva Persd Sonck                               19.7.1774     Mietoinen      15.11.1804   Åbo            9.1.1824      Paattinen
                          Maria Jöransd Klang                           25.1.1792     Rusk           7.9.1824     Rusko          1.8.1878
         1833-49        Carl Gustaf Anderss Salovius                    4.12.1805     Toijala        1842                        1.10.1857     Maaria
                          Anna Heickell                                                              1842
         1850-57        Gottfrid Anderss Lagerström                     22.8.1819     Nauvo          1860                        8.6.1889      Nauv
                          Amanda Serafia Westerlund                                                  1860
         1850-60        Adolf Adolfss Lindman                           4.5.1821      Turku          1853                        19.11.1874    Turk
                          Matilda Gustafsd Gedda                                                     1853                        1882
         1863-70        Anton Gustafss Grönholm                         29.1.1829     Nakkila        1851                        16.2.1870     Paattinen
                          Gustafa Sofia Wilhelmina Bäckman                                           1851                        1916
         1871-79        Gustaf Alfred Gustafss Lönnmark                 6.6.1842      Vaasa          5.9.1865                    9.4.1912      Park
                          Sofia Matilda Alexandersd Malm                28.5.1844     Pietarsaari    5.9.1865                    25.6.1928


    Arkkila Tekkala Paattinen

279 575  1621-35        Mårten Henricss
279 576                   Agneta
279 573  1638-85    po  Simon Mårtenss Arkkila
279 574                   Agneta
279 571             po  Paul Simonss Arkkila                                                                                     h 19.8.1706   Paattinen
279 572                   Elin Sigfridsd                                                             30.6.1707    Paattinen
279 381             po  Lars Paulss Arkkila                             0.8.1665      Paat           2.6.1695     Paattinen      6.2.1732      Paat
279 382                   Margareta Sigfridsd Heikainen                                              2.6.1695     Paattinen      1750          Paat
279 191             po  Henric Larss Arkkila                            1696          Paat           21.10.1722   Paattinen      h 5.2.1758    Paattinen
279 192                   Walborg Jacobsd                               1707                         21.10.1722   Paattinen      27.5.1777     Paattinen


    Heikainen Tekkala Paattinen

279 581  1621-26        Jöran Thomass
279 579  1632-79    po  Henric Jöranss Heikainen
279 580                   Brita
279 577  1683-1707  po  Sigfrid Henricss Heikainen
279 578                   Gertrud Brusiusd Heikkilä                                                                              h 16.5.1722   Paattinen


    Heikkilä Ullainen Paattinen

279 588  1540-61        Michel Mattss
279 587  1585-1612      Ambrosius Michelss Sutar
279 585  1615-46    po  Anders Brusiuss Heikkilä
279 586                   Anna
279 583  1656-79    vä  Brusius Henricss
279 584                   Walborg Andersd Heikkilä


    Sipilä Viikkala Paattinen

299 570  1589-96        Thomas Krapi
299 569  1601-30        Jacob Thomass Kapoi
299 567  1631-56    po  Urbanus Jacobss Sipilä
299 568                   Margareta                                                                                              1650          Paat
299 565  1683-1704  po  Sigfrid Urbanuss Sipilä
299 569  1601-30        Jacob Thomass Kapoi
299 339             po  Anders Bertilss Sipilä                          26.10.1700    Paat           10.6.1722    Karinainen     26.4.1780     Paattinen
299 340                   Brita Mattsd Manni                            25.9.1701     Karinainen     10.6.1722    Karinainen     1.3.1782      Paattinen


    Tuomola Viikkala Paattinen

299 577  1585-1600      Bengt Thomass
299 575  1621-46    po  Johan Bengtss Tuomola
299 576                   Juliana
299 573  1647-79    po  Jacob Johanss Tuomola
299 574                   Walborg
299 571             po  Thomas Jacobss Tuomola                                                       30.6.1707    Paattinen      h 17.10.1714  Paattinen
299 572                   Margareta                                                                                              h 8.7.1706    Paattinen


    kappalainen Turku

         1559-60        Jöran Mattss
         1559-69        Matts Ericss                                                                                             < 1571        Turk
         1569-71        Thomas Larss                                                                                             1595          Turk
                          N. Innamaa
561 404  1599-1606      Johan Cnudss
561 405  1600-02        Matts Sigfridss                                                                                          1623          Koke
701  12  1605-15        Henric Jacobss Finno                            158x          Turk           < 1609                      20.6.1650     Häme
701  13                   Walborg Henricsd                                                           < 1609                      h 29.4.1666   Turku
         1608-11        Matts Jöranss                                                 Turk                                       1622          Isok
                          Caisa Jöransd                                                                                          164x          Norrbotten
         1615-18        Anders Jacobss Judas                                                                                     1625          Kang
                          Caisa
         1632-41        Anders Mattss
         1633-35        Thomas Cnudss Palthenius                        1602          Turk                                       h 22.1.1685   Sääk
                          Anna Hartvigsd Nöding                                                                                  1674          Sääk
         1642-59        Henric Marcuss Colliander                       161x          Hels           < 1657                      29.4.1671     Rymä
                          Caisa                                                                                                  < 1656
                          Sara Olofsd?                                                               < 1657
         1642-47        Eric Jöranss Nukar                                                                                       1670          Mart
                          Christina


    1. kappalainen Turku

         1584-86        Thomas Marcuss
         1606-08        Thomas Marcuss Brygjer
         1606-12        Eric Michelss Kurck                                           Vehm                                       1619          Vehm
         1619-21        Eric Johanss
         1624-30        Josef Perss Gummerus                            159x                         162x                        1663          Oriv
                          Scolastica Mattsd                                                          162x                        < 1671
         1626-36        Clemet Clemetss                                                                                          1648          Pälk
                          Sara
         1634-59        Sigfrid Bertilss Brunnerus                                                                               1668          Kalan
                          Margareta
         1659-64        Carl Mattss Kyrenius                                                                                     h 16.10.1664  Turk
         1665-76        Jacob Kilovius                                                Turk           < 1660                      10.2.1676     Turk
                          Anna
         1676-87        Per Hortelius                                   165x          Turk                                       25.12.1687    Turk
                          Elisabet Johansd Roos
453 903  1689-93        Casper Larss Sarenius                           165x          Kiika          < 1682                      h 7.6.1703    Mouhijärvi
453 904                   Anna Mattsd                                                 Turk           < 1682                      1727          Turk
         1693-96        Simon Mattss Hilander                           166x          Turk           1692                        h 16.6.1696   Turk
                          Anna Flaschenius                                                           1692                        h 11.11.1709  Turk
         1697-1714      Simon Grelss Sadenius                           167x          Hali           17.5.1711    Huittinen      26.8.1726     Hatt
                          Margareta Gabrielsd Keckonius                 k 4.2.1683    Pori           17.5.1711    Huittinen      31.3.1752     Turku
         1724-38        Johan Johanss Hortelius                         1688          Keur           18.9.1720    Toijala        13.8.1781     Marttila
                          Elisabet Johansd Vallenius                    28.12.1703    Toijala        18.9.1720    Toijala        9.11.1750     Marttila
         1740-44        Jöran Thomass Wassman                           1705          Turk                                       28.4.1744     Turku
         1745-66        Wilhelm Hermanss Ross                           17.7.1718     Ruotsi         22.10.1747   Åbo            0.7.1766      Damaskos
                          Anna Maria Jostsd Schultz                     1726                         22.10.1747   Åbo            9.10.1789     Åbo
         1769-79        Gabriel Johanss Welonius                        22.2.1729     Metsämaa       22.6.1755    Turku          20.5.1793     Kirkkonummi
                          Maria Coriander                               1731                         22.6.1755    Turku          3.5.1802      Kirkkonummi
         1780-85        Gustaf Jonass Dahlgren                          6.5.1752      Åbo            1.11.1772    Hartola        27.5.1785     Turku
                          Catarina Elisabet Axelsd von Schrove          3.3.1745      Ransberg       1.11.1772    Hartola        13.8.1785     Turku
         1787-88        Carl Petter Ericss Borenius                     14.5.1753     Somero         20.7.1775    Raisio         28.6.1788     Turku
                          Margareta Sofia Bertilsd Hosslenius           15.8.1748     Naantali       20.7.1775    Raisio         1821
         1789-1803      Gustaf Engelbrectss Rancken                     2.6.1756      Hatt           9.1.1783     Ikaalinen      16.1.1831     Perniö
                          Christina Lovisa Johansd Rothovius            4.2.1763      Ikaalinen      9.1.1783     Ikaalinen      18.5.1832     Perniö
         1807-14        Johan Anders Jöranss Montén                     21.8.1775     Säkylä         16.2.1807    Pori           7.11.1814     Turk
                          Maria Helena Jacobsd Arvelin                  26.11.1776    Pori           16.2.1807    Pori           1851
701  32  1818-27        Eric Johan Johanss Friberg                      4.10.1782     Halikko        27.12.1813   Lempäälä       20.8.1841     Hämeenkyrö
701  33                   Sofia Margareta Mattsd Spoof                  11.2.1786     Lempäälä       27.12.1813   Lempäälä       21.12.1864    Hels
605 879  1829-45        Reinhold Johanss Hertzberg                      17.8.1802     Pori           17.3.1859    Huittinen      19.1.1865     Huittinen
605 880                   Amalia Jacobsd Ahlström                       23.4.1811     Turku          30.5.1833    Turku          2.10.1856     Huittinen
605 881                   Walborg Henricsd Haebet                       24.4.1831     Huittinen      17.3.1859    Huittinen      8.1.1904
         1867-84        Henric Adolf Gustafss Appelberg                 2.1.1825      Vaasa          1859                        28.9.1901     Laih
                          Ingeborg Elisabet Josefina Carlsd Adlerstjerna                             1849                        1858
                          Laura Clementina Lovisa Carlsd Ignatius                                    1859                        1900


    2. kappalainen Turku

         1588-98        Jöran Michelss                                                                                           h 11.3.1598   Turk
         1601-08        Matts Mårtenss                                                                                           1608          Turk
         1608-09        Michel Mattss                                                                                            1615/16       Paim
         1621-24        Simon Thomass Paturi                                          Turk                                       1640          Some
                          N. N.                                                                                                  0.10.1630     Turk
                          Birgitta Josefsd
         1629-34        Henric Nilss Kolkka                                           Turk                                       0.3.1659      Rymä
                          Margareta Mårtensd
                          Elin Sigfridsd                                                             1659         Rymä
         1640-47        Marcus Paulss Sadelerus                         161x          Por                                        h 2.9.1662    Turk
                          Beata Simonsd Frosterus
         1648-65        Arvid Henricss Florinus                                       Lem                                        1677          Läng
                          N. N.
                          Elin Cnudsd Wisias
         1659-65        Daniel Henricss Juslenius                       163x          Huit           < 1.1.1680                  26.4.1691     Mynä
                          Barbara Simonsd Giös                                                       < 1662                      0.1.1679      Mynä
                          Catarina Ring                                                              < 1.1.1680
453 255  1667-74        Johan Henricss Rexenius                         163x          Kark                                       1674          Turk
453 256                   Johanna Maria Ericsd
         1676-77    vä  Johan Larss Sarenius                            164x          Kiika          0.9.1676     Turk           14.12.1677    Turk
                          Catarina Johansd Rexenius                                                  12.12.1678   Turk           h 21.6.1730   Oulu
         1678-82    II  Jöran Jacobss Teudschovius                      165x          Kalaj          12.12.1678   Turk           h 24.5.1691   Oul
         1687-91        Matts Sigfridss Solinius                                                     < 1682                      h 11.10.1691  Turku
803 364                   Brita Turosd Sandelinus                                                    13.11.1692   Turku          h 11.1.1724   Pirkkala
803 363  1692-1705  II  Jonas Anderss Mennander                         1671          Kalan          13.11.1692   Turku          h 18.6.1721   Pirkkala
         1705-18        Zacarias Michelss Lundanus                      1670          Kiika          1728                        25.4.1737     Nousiainen
                          Maria                                                                      < 1698
                          Margareta Carlsd Fächting                                                  < 1723                      1726          Nous
                          Anna Bähr                                                                  1728
         1722-23        Eric Henricss Borenius                          1685                                                     h 16.5.1732   Maaria
                          Elisabet Gabrielsd Gottleben                  2.7.1690      Mouh                                       28.6.1754     Some
         1723-28        Abraham Simonss Sadenius                                                     < 1730                      1735          Sotk
                          Susanna Ericsd Cajanus                        1703          Palt           < 1730                      6.12.1780     Oul
         1728-33        Jacob Zacariass Frosterus                       14.8.1705     Oul            3.7.1746     Åbo            12.5.1750     Perniö
                          Margareta Abrahamsd Juslenius                 19.5.1699     Somero                                     1745
                          Sara Elisabet Josefsd Pipping                 17.8.1726     Arboga         12.3.1752    Perniö         12.11.1781    Perniö
         1751-99    II  Anders Jacobss Gadolin                          10.10.1709    Kalan          12.3.1752    Perniö         15.9.1799     Perni
                          Christina Andersd Bange                       0.12.1715                    13.1.1734    Perniö         1750
         1733-46        Abraham Johanss Roering                         1710          Kalaj          30.1.1733    Kalaj          9.6.1759      Lohj
                          Maria Ericsd Falander                                                      30.1.1733    Kalaj          1789
         1745-54        Gabriel Henricss Tolpo                          1720          Turk           18.12.1753   Åbo            4.6.1754      Turku
                          Eva Eufrosyne Christofersd Lignipaeus         1717                         5.9.1745     Turku          1.9.1749      Turku
                          Märta Catarina Jacobsd Frosterus              2.11.1737     Åbo            31.7.1755    Turku          18.8.1788     Turku
         1755-73    II  Alexander Johanss Lauraeus                      k 16.11.1725  Merimasku      31.7.1755    Turku          7.1.1788      Turku
         1774-87        Johan Carlss Arelin                             26.7.1736                                                5.9.1787      Turku
         1788-94        Eric Walliander                                 1744          Kisk           12.10.1779   Tyrvää         12.6.1794     Turku
                          Christina Andersd Wirzenius                   12.8.1750     Kiikka         12.10.1779   Tyrvää         1822
         1795-1818      Jacob Jacobss Andström                          25.7.1761     Turk           26.2.1790    Rymättylä      9.5.1818      Turku
                          Juliana Catarina Gustafsd Salonius            18.4.1770     Parainen       26.2.1790    Rymättylä      19.2.1827     Viip
         1821-31        Matts Jöranss Jernvall e Rautelius              13.3.1784     Somero         12.2.1821    Lieto          29.8.1832     Somero
                          Christina Maria Christiansd von Hausen        25.9.1799     Karinainen     12.2.1821    Lieto          12.4.1833     Somero
         1832-45        Carl Gustaf Mårtenss Lilius                     17.3.1804     Messukylä                                  17.4.1857     Turk


    3. kappalainen Turku

         1606-21        Johan Dionysiuss                                                                                         1621          Turk
         1622-26        Sigfrid Olofss
         1628-32        Grels Mattss Favorinus                          160x          Tyrvän                                     1660          Hatt
                          Alisa Jacobsd                                               Tyrvän
                          Brita
         1631-36        Jacob Nilss Myttyr
977 257  1634-36        Lars Perss Aboicus                              160x          Turk           < 1649                      1671          Tamm
977 258                   Sara Jöransd                                                               1636         Loim           1637          Loim
977 299                   Brita Larsd Olkkala                                                        < 1639                      1644          Loim
981 199                   Brita Ericsd Abogius                                                       1648
         1664-72        Josef Larss Lethalenius                         163x          Lait                                       h 23.4.1672   Turk
                          Ingeborg Ericsd Salonius                                                                               1675
         1673-83        Henric Mårtenss Lucander                        163x          Lait           1684                        1703          Läng
                          Maria Bertilsd                                                             < 1671                      5.3.1678      Turk
                          Christina Andersd Lilius                      1664                         < 1671                      h 15.10.1715  Mouhijärvi
701  20  1683-87        Grels Jacobss Kulhovius                         165x          Turk           26.2.1680    Karja          1695          Häme
701  21                   Elisabet Danielsd Sparf                       1660          Lohj           1696                        21.5.1736     Paimio
         1687-89        Samuel Mattss Chytraeus                         166x          Turk                                       h 3.11.1689   Turku
                          Regina Danielsd Reuter                        1652          Mask           1690         Turk           1738          Mask
         1690-99    II  Simon Simonss Waccenius                         1665          Turk           1690         Turk           1739          Mask
         1699-1705      Zacarias Michelss Lundanus                      1670          Kiika          1728                        25.4.1737     Nousiainen
                          Maria                                                                      < 1698
                          Margareta Carlsd Fächting                                                  < 1723                      1726          Nous
                          Anna Bähr                                                                  1728
         1706           Matts Frostelius                                167x          Turk                                       1706          Turk
                          Maria
         1707-22        Johan Henricss Montin                           0.6.1680      Turk           23.4.1741    Sauvo          10.10.1745    Sauv!
                          Elisabet Johansd Hortelius                                                 1708/09                     h 4.2.1711    Kaarina
                          Sigrid Larsd Vilstadius                       0.4.1675                     1711                        6.10.1740     Turk
                          Brita Simonsd Pecklinius                      15.8.1688     Ii             23.4.1741    Sauvo          10.1.1764     Åbo
         1722-37        Jacob Jacobss Chytraeus                         1689          Turk                                       25.4.1737     Turku
                          Catarina Grelsd Gottleben                     5.5.1693      Pori           16.5.1738    Turku          22.2.1764     Uskela
         1737-58    II  Gabriel Mattss Salinius                         k 3.3.1706    Pöytyä         16.5.1738    Turku          2.2.1789      Uskela
         1759-63        Matts Simonss Petrelius                         1708          Kaar           24.6.1739    Paimio         22.12.1763    Turku
                          Christina Jeremiasd Wallenius                 7.2.1703      Karjalohja     24.6.1739    Paimio         1773
977 263  1764-73        Michel Johanss Avellan                          19.4.1736     Tammela        25.3.1783    Vehmaa         17.6.1807     Tammela
977 264                   Magdalena Henricsd Carström                   10.7.1749     Turku          14.10.1766   Turku          23.6.1782     Tammela
977 298                   Eleonora Sofia Ernstsd von Willebrand         12.8.1752     Karuna         25.3.1783    Vehmaa         11.1.1800     Tammela
         1774-88        Anders Jöranss Enlund                           20.8.1736     Turku                                      29.10.1788    Turku
         1789-96        Anders Simonss Ågren                            13.11.1751    Turku          5.8.1790     Vihti          18.4.1796     Turku
                          Maria Sofia Johansd Palm                      k 22.5.1770   Vihti          1799                        1834
         1797-1813      Abraham Henricss Arlin                          26.1.1765     Pusula                                     6.8.1813      Pusula
         1814-15        Fredric Jacobss Moberg                          31.8.1780     Turku          30.3.1807    Turku          20.12.1815    Turku
                          Ebba Christina Abrahamsd Grönholm             28.8.1779     Turku          30.3.1807    Turku          9.8.1818      Turku
         1817-27        Carl Fredric Jacobss Mennander                  18.8.1787     Maaria         27.6.1817    Hammarland     29.5.1827     Turku
                          Maria Catarina Carlsd Jung                    2.11.1795     Turk           1831                        10.2.1848     Kokemäki
453 913  1828-36        Engelbrect Ericss Boijer                        1.12.1800     Turku          11.1.1841    Mouhijärvi     24.7.1850     Mouhijärvi
453 914                   Sara Fredrica Andersd Rabdenius               28.8.1799     Lempäälä       27.12.1825   Lempäälä       13.4.1840     Mouhijärvi
453 947                   Margareta Elisabet Andersd Rabdenius          1.11.1793     Lempäälä       11.1.1841    Mouhijärvi     13.4.1867     Kark
         1845-57        Carl Gustaf Mårtenss Lilius                     17.3.1804     Messukylä                                  17.4.1857     Turk
         1870-74        Gustaf Jacobss Dahlberg                         22.12.1821    Huittinen      1868                        26.9.1906     Turk
                          Carolina Wilhelmina Carlsd Packalén                                        1845                        1867
                          Augusta Olivia Gustafsd Randelin                                           1868                        1920


    kappalainen kaupunki Turku

219 611  1584-91        Nils Ericss                                                                                              16.3.1628     Kalan
219 612                   Walborg Ludvigsd                                                                                       17.2.1642     Kalan
         1623-26        Christer Simonss Agricola                       1593                                                     1662          Uske
                          Christina Svensd
247 641  1625-30        Johan Nilss Wenno                                                                                        1667          Mynä
247 642                   Brita Bertilsd                                                                                         1667          Mynä


    Pappila Turku ja Åbo

         1540-63        Cnud Johanss                                    1505          Euraj                                      1564          Viip
                          Hebla Johansd Skytte
         1562-81        Henric Jacobss                                                Porv           1558                        1582          Turk
                          Birgitta Olofsd                                                            1558                        1595
         1581-95        Thomas Larss                                                                                             1595          Turk
                          N. Innamaa
         1595-1615      Grels Mårtenss Teet/Teittus                     1560          Perna          1610               1615          Turk
                          Margareta Henricsd Myllar                                                  0.4.1590                    1605          Turk
                          Margareta Thomasd                                                          1610               1625          Turk
         1615-33        Joacim Mattss Stutaeus                          157x          Ilma                                       1633          Turk
                          Anna Ericsd Tenalensis                                                                                 28.8.1608     Turk
                          Margareta Henricsd Speitz                                                  0.12.1609                   h 26.10.1623  Turk
                          Brita Henricsd
         1634-52        Escil Olofss Petraeus                           1593          Värmlanti      1633                        26.9.1657     Turk
                          N. Andersd Pommerening                                      Norrköping     1628                        h 1.8.1630    Turk
                          Anna Henricsd Kock                            1606          Tukholma       1633                        h 1.11.1674   Turk
         1653-64        Jöran Christoferss Alanus                       12.2.1609     Joma           1640         Turk           15.7.1664     Turk
                          Elisabet Nilsd                                                             1640         Turk           h 1.5.1701    Turk
         1664-88        Enevald Svenss Svenonius                        24.12.1617    Smoolanti      29.9.1657    Turk           18.4.1688     Turk
                          Susanna Michelsd Gyldenstolpe                 1637          Växjö          29.9.1657    Turk           > 1705
         1688-94        Jacob Henricss Flachsenius                      1633          Loka           1668                        18.2.1694     Turk
                          Susanna Hansd Meissner                                                     1668                        h 11.2.1708   Turk
         1694-96        Per Larss Laurbecchius                          10.8.1628     Gammelkil      20.10.1676                  16.4.1705     Viip
                          Maria Mårtensd Hörling                                                     1668                        1672
                          Maria Johansd Pratanus                                                     20.10.1676


    Pappila Turku

         1698-1707      Isac Erlandss Pijlman                           23.11.1650    Uusikau        12.9.1682                   21.4.1707     Turk
                          Anna Johansd Lund                                                          12.9.1682
         1708-14        Johan Berndtss Munster                          166x          Turk           12.2.1693    Turk           0.7.1714      Hels
                          Christina Jacobsd Flachsenius                                              12.2.1693    Turk
         1722-24        Gabriel Danielss Juslenius                      11.10.1666    Miet           4.6.1696                    19.3.1724     Turk
                          Margareta Johansd Wallensteen                 1676                         4.6.1696                    19.2.1722
         1725-34    ve  Daniel Danielss Juslenius                       10.6.1676     Miet           1730                        17.7.1752     Skara
                          Hedvig Catarina Lundberg                      1687          Nevanlinna     3.10.1707    Pietars        14.10.1729    Turku
                          Catarina Jostsd Schultz                       1706                         1730                        h 15.9.1775   Inkoo
         1734-40        Isac Jöranss Björklund                          22.10.1686    Vähä           3.4.1726     Tukholma       30.1.1740     Turku
                          Sara Elisabet Christersd Bergman              1690                         3.4.1726     Tukholma       22.12.1759    Åbo
         1741-45        Johan Jeremiass Wallenius                       4.1.1698      Karjalohja     1729                        1.7.1746      Åbo
                          Maria Mårtensd Gråå                           1704                         1729                        26.7.1753     Taiv
         1745-46        Grels Jöranss Steenman                          13.2.1700     Turk           29.8.1732    Paimio         10.5.1746     Turku
                          Christina Margareta Abrahamsd Paleen          1714                         1762                        1800
         1752-79        Jacob Jacobss Gadolin                           13.10.1719    Strengnäs      24.11.1757   Åbo            26.9.1802     Åbo
                          Elisabet Johansd Browallius                   12.11.1737    Falun          24.11.1757   Åbo            25.9.1793     Åbo
         1781-89        Christian Johanss Cavander                      8.10.1730     Karuna         19.10.1758   Åbo            28.2.1812     Åbo  
                          Renata Gustafsd Forstén                       14.9.1737     Åbo            19.10.1758   Åbo            7.12.1786     Turku
         1790-95        Jacob Johanss Tengström                         4.12.1755     Kokkola        24.6.1787    Åbo            26.12.1832    Åbo
                          Anna Christina Carlsd Caloander               1.5.1764      Åbo            24.6.1787    Åbo            5.12.1831     Åbo
         1796-1804      Gustaf Jacobss Gadolin                          22.7.1769     Turku          22.10.1799   Maaria         22.8.1843     Maar
                          Agata Sofia Johansd Barck                     13.12.1782    Åbo            22.10.1799   Maaria         21.4.1833     Åbo
         1807-16        Alexander Alexanderss Lauraeus                  25.7.1758     Turku          16.3.1828    Lohja          11.2.1832     Lohja
                          Ulrica Lovisa Jacobsd Simolin                 19.6.1758     Turku          29.9.1782    Turku          27.3.1794     Turku
                          Maria Juliana Jonatansd Winqvist              5.6.1763      Åbo            21.5.1795    Piikkio        5.5.1807      Turku
                          Fredrica Fredricsd Ziervogel                  1781                         19.11.1808   Åbo            26.1.1824     Lohja
                          Sofia Teresia Bratt                           12.8.1795     Ruotsi         16.3.1828    Lohju          21.5.1860     Lohja
         1817-44        Johan Adam Olofss Edman                         3.3.1783      Hämeenlinna    1822                        25.2.1857     Turk
                          Clara Gustafa Josefsd Höckert                                              1822                        1882
         1890-1906      Gustaf Jacobss Dahlberg                         22.12.1821    Huittinen      1868                        26.9.1906     Turk
                          Carolina Wilhelmina Carlsd Packalén                                        1845                        1867
                          Augusta Olivia Gustafsd Randelin                                           1868                        1920


    kappalainen Åbo

         1590-93        Melcer Escilss Kennitius                                                                                 1610          Nous
                          Walborg Mårtensd
         1600-02        Salomon Christoferss                                                                                     1602          Åb
         1615-16        Henric Jacobss Gråå                             158x          Turk                                       1643          Tenh
         1635-39        Henric Henricss Carstenius                      25.5.1612     Hels           26.8.1645                   6.5.1683      Viip
                          Margareta Henricsd Schaefer                                                15.6.1637    Turk           28.2.1644     Porv
                          Catarina Hansd Schmidt                                                     26.8.1645                   1705
         1639-51        Eric Mattss Falander                            1608          Falun                                      25.12.1672    Kokk
                          Magdalena Olofsd Hermainen
         1651-59        Jöran Johanss Hornick                                                                                    h 10.3.1661   Turk
                          Elisabet Carpersd Eichman
219 561  1659-65        Gabriel Grelss Arctopolitanus                   162x                                                     h 10.12.1682  Pori
219 562                   Christina Petersd Udnie
         1665-78        Anders Håkanss Pryss                            3.6.1640      Turk           1680                        14.3.1689     Kemi
                          Margareta Simonsd Kexlerus                                                 1665
                          Margareta Johansd Pratanus                                                 1690
         1678-91        Anders Bengtss Hasselqvist                      1646          Kalmar         > 1697                      0.11.1700     Para
                          Elin Henricsd Schaefer                        1652          Turk           2.7.1672     Turk           h 21.9.1697   Para
                          Margareta Magdalena Ericsd Lilliesköld        1667                         8.7.1702     Parainen       h 25.5.1748   Parainen
         1682-84    la  Johan Henricss Schaefer                         1657          Turk                                       1.5.1725      Gävle
                          Anna Elisabet Salinus                                                                                  h 10.3.1711   Gävle
         1691-1700      Magnus Erasmuss Netzelius                       k 4.8.1661    Norrby         < 1693                      3.4.1702      Åb
                          Christina Olofsd Tufva                                                     < 1693                      1728
         1691-99        Joacim Bertilss Festing                         1660          Turk           1695                        1710          Tenh
                          Anna Christina Larsd Banck                    1664                         1693                        h 1.11.1694   Åb
                          Margareta Nilsd Clerck                                                     7.9.1712     Tenh
         1700-10        Wilhelm Wilhelmss Wargentin                     12.10.1670    Turk           26.8.1716    Sunne          12.10.1735    Sunne
                          Susanna Jacobsd Flachsenius                                                26.5.1703    Turk           29.9.1713     Joma
                          Christina Larsd Aroselius                     3.2.1689      Sala           26.8.1716    Sunne          27.4.1765     Näs
         1711-16        Anders Anderss Bange                            167x          Turk                                       h 4.8.1719    Tukholma
                          Sara Andersd Bergius                                                       1.10.1707    Turk           h 25.5.1714   Tukholma
401 416                   Catarina Christersd Walstenius                k 26.2.1697   Vehmaa                                     1757          Vehm
         1711-13        Per Larss Schedingh                             167x          Länsi-Götanmaa 13.9.1704    Paimio         h 11.6.1713   Åb
                          Christina Henricsd Florinus                                                13.9.1704    Paimio
328  19  1721-26        Johan Bogislauss Hornborg                       1682          Turk           11.7.1731                   h 25.8.1754   Tyrvää
328  21                   Walborg Jöransd Tammi                         1683          Turk                                       h 14.5.1730   Tyrvää
328  22                   Margareta Hermansd Ross                       1702          Turk           11.7.1731                   h 27.12.1754  Tyrvää
         1733-40        Jacob Zacariass Frosterus                       14.8.1705     Oul            3.7.1746     Åbo            12.5.1750     Perniö
                          Margareta Abrahamsd Juslenius                 19.5.1699     Somero                                     1745
                          Sara Elisabet Josefsd Pipping                 17.8.1726     Arboga         12.3.1752    Perniö         12.11.1781    Perniö
                    II  Anders Jacobss Gadolin                          10.10.1709    Kalan          12.3.1752    Perniö         15.9.1799     Perni
                          Christina Andersd Bange                       0.12.1715                    13.1.1734    Perniö         1750
         1741-46        Michel Casperss Le Bell                         29.9.1714                    25.7.1780    Ulvila         1786          Ulvi
                          Maria Andersd Monseen                         1714                         26.4.1737    Mynämäki       26.3.1747     Pori
                          Maria Elisabet Berndtsd Eneskjöld             3.4.1721                     27.10.1747   Ulvila         2.5.1755      Ulvi
                          Elisabet Christofersd Böckelman               1708                         28.9.1756    Åbo            21.10.1778    Ulvila
                          Christina Dahlmark                            1.5.1734                     25.7.1780    Ulvila         20.2.1819     Pori
         1746-50        Gustaf Gabrielss Haartman                       17.1.1715     Turk           28.1.1748    Åbo            15.6.1781     Loimaa
                          Magdalena Josefsd Pipping                     3.4.1716                     28.1.1748    Åbo            30.12.1785    Åbo 
         1750-65        Anders Nilss Wetterblad                         22.9.1716     Vaas                                       25.8.1774     Åbo
                          Hedvig Aurora Henricsd Carlborg               20.8.1723     Vaasa                                      17.9.1774     Åbo
         1766-72        Jonas Gudmundss Dahlgren                        21.1.1717     Näshult                                    22.8.1772     Åbo
                          Märta Maria Ericsd Fleege                     13.7.1723     Kemi                                       9.10.1804     Åbo
         1774-83    vä  Johan Henricss Brunnerus                        11.11.1749    Turku          6.10.1774    Åbo            23.10.1783    Åbo
                          Helena Catarina Jonasd Dahlgren               3.12.1753     Åbo            6.10.1774    Åbo            12.5.1789     Åbo
         1784-94        Bengt Jacob Bengtss Ignatius                    16.1.1761     Tuusula        1815                        6.11.1827     Ulvila
                          Barbro Sofia Carlsd Ekestubbe                 k 13.7.1765   Vihti          9.10.1788    Vihti          3.2.1808      Halikko  
                          Hedvig Johansd Avellan                        7.1.1775      Tenhola        1.1.1809     Tammisaari     12.2.1814     Halikko
                          Lovisa Catarina Alexandersd Saurén            18.1.1791     Tenhola        1815                        18.5.1848     Hels
         1795-1806      Matts Mattss Nordqvist                          30.8.1754     Lemland        8.5.1791     Åbo            27.3.1846     Åbo
                          Johanna Christina Johansd Stadigh             9.6.1773      Åbo            8.5.1791     Åbo            3.10.1831     Rais


    2. kappalainen Åbo

975  63  1722-33        Johan Mattss Amnell                             20.3.1692     Kalaj          22.12.1751   Tammela        h 5.4.1772    Tammela
977 261                   Margareta Elisabet Grelsd Arctopolitanus                                   10.10.1725   Lohj           h 22.6.1735   Tammela
977 262                   Anna Maria Stjernhorn                         1693          Lohj           9.2.1738     Lohj           17.9.1750     Tammela
975  64                   Eva Elisabet Johansd Borgström                12.1.1715                    22.12.1751   Tammela        28.4.1784     Tammela
         1733-41        Isac Bertilss Ervast                            27.3.1700     Kemi mlk       28.6.1733    Rymättylä      22.2.1757     Kemi
                          Margareta Johansd Salmén                                                   28.6.1733    Rymättylä      1790
         1742-87        Mårten Gabrielss Arenius                        27.9.1714     Ruotsi         2.2.1775     Åbo            13.10.1787    Åbo
                          Christina Wasström                            1724                         25.11.1746   Åbo            20.4.1750     Åbo
                          Anna Christina Jöransd Haveman                1707                         15.8.1751    Åbo            11.8.1772     Åbo
                          Helena Nilsd Brander                          1733                         2.2.1775     Åbo            15.3.1806     Åbo
         1788-93        Adam Ericss Pahlman                             1759          Karj           21.10.1788   Åbo            25.8.1793     Åbo
                          Anna Brita Johansd Callmeyer                                               21.10.1788   Åbo            1809
         1794-1806      Erland Anderss Rosenback                        7.9.1766      Pori           24.6.1818    Ikaalinen      23.2.1842     Taivassalo
                          Margareta Johansd Cavén                       14.7.1773     Turku          10.5.1798    Kaarina        26.4.1803     Åbo
                          Catarina Sofia Olofsd Inberg                  27.1.1775     Kauhajoki      24.6.1818    Ikaalinen      19.9.1842     Taivassalo
         1807-20        Johan Johanss Grönlund                          29.10.1765    Pori           8.8.1797     Pori           28.12.1820    Åbo
                          Margareta Christina Johansd Lindell           26.6.1763     Pori           25.10.1792   Pori           10.11.1796    Pori
                          Maria Charlotta Jacobsd Wadén                 1.5.1776      Pori           8.8.1797     Pori           1836
         1824-27        Carl Fredric Gustafss Lindevall                 25.9.1793     Perniö         1823                        29.11.1827    Åbo
                          Agata Sofia Laurin                                                         1823
         1830-31        David Johan Carlss Wegelius                     15.4.1791     Vesilahti      11.7.1826    Köyliö         31.8.1839     Halikko
                          Charlotta Sofia Henricsd Törnroth             24.9.1793     Köyliö         7.7.1814     Eurajoki       8.10.1822
                          Maria Christina Henricsd Törnroth             31.8.1798     Köyliö         11.7.1826    Köyliö         4.12.1850     Luvia
         1834-45        Johan Per Johanss Lindholm                      22.8.1803     Vaasa          1826                        11.7.1854     Åbo
                          Gustaf Sundgren                                                            1826                        1886


    Pappila Åbo

         1698-1706      David Johanss Lund                              13.3.1657     Hali           6.4.1709                    12.10.1729    Växjö
                          Margareta Jacobsd Flachsenius                 1666          Turk           15.12.1687   Turku          1707          Viip
                          Christina Johansd Gezelius                    1685                         6.4.1709                    2.1.1733
         1706-08        Torsten Håkanss Rudén                           9.3.1661      Lysvik         19.7.1696                   9.9.1729      Linköping
                          Anna Christofersd Brunell                     1675                         6.9.1692     Tukholma       11.6.1695     Turk
                          Magdalena Johansd Wallvik                     6.6.1672      Falun          19.7.1696                   6.5.1755      Linköping
         1709-17        Ingemund Olofss Bröms                           28.7.1669     Länna Penningby1705                        13.1.1722     Ekenäs
                          Magdalena Elisabet Persd Wetzler              1685                         1705                        24.3.1728
         1720-26        Herman Hermanss Ross                            k 18.7.1672   Vaas           1706                        29.10.1726    Turk
                          Anna Margareta Johansd Schaefer                                            5.7.1698     Turk           h 5.7.1704    Turk
                          Margareta Isacsd Pijlman                                                   1706
         1728-34        Jonas Nilss Fahlenius                           30.10.1674    Falun          1732                        11.10.1748    Åbo
                          Agata Svensd Sjöberg                          23.6.1703     Tukholma       2.10.1729    Tukholma       31.10.1730    Åb
                          Sara Charlotta Carlsd Teppati                 1704                         1732                        9.5.1771      Åbo
         1734-44        Anders Anderss Bergius                          10.6.1693     Taiv           10.12.1730   Turk           23.8.1750     Tukholma
                          Anna Margareta Johansd Meurman                1707                         10.12.1730   Turk           > 1771
         1745-46        Johan Jeremiass Wallenius                       4.1.1698      Karjalohja     1729                        1.7.1746      Åbo
                          Maria Mårtensd Gråå                           1704                         1729                        26.7.1753     Taiv
         1746-48        Johan Anderss Browallius                        30.8.1707     Västerås       12.2.1737    Falun          25.7.1755     Åbo
                          Elisabet Hansd Ehrenholm                      1.1.1707      Falun          12.2.1737    Falun          1.7.1779      Åbo
         1749-53        Gabriel Gabrielss Lauraeus                      18.4.1677     Turk           1707         Riika          10.8.1753     Åbo
                          Catarina Olofsd Fontin                        18.4.1687     Ruhnu          1707         Riika          21.7.1737     Loimaa
         1755-79        Samuel Anderss Pryss                            29.9.1705     Turk           15.9.1757    Halikko        26.7.1779     Åbo 
                          Margareta Christina Larsd Sacklinius          1717                         23.1.1739                   6.10.1756     Åbo 
813 566                   Barbara Helena Carlsd Freidenfelt             31.7.1726     Pälk           15.9.1757    Halikko        28.3.1808     Lieto
         1779-88        Jacob Jacobss Gadolin                           13.10.1719    Strengnäs      24.11.1757   Åbo            26.9.1802     Åbo
                          Elisabet Johansd Browallius                   12.11.1737    Falun          24.11.1757   Åbo            25.9.1793     Åbo
         1789-1812      Christian Johanss Cavander                      8.10.1730     Karuna         19.10.1758   Åbo            28.2.1812     Åbo  
                          Renata Gustafsd Forstén                       14.9.1737     Åbo            19.10.1758   Åbo            7.12.1786     Turku
         1812-43        Gustaf Jacobss Gadolin                          22.7.1769     Turku          22.10.1799   Maaria         22.8.1843     Maar
                          Agata Sofia Johansd Barck                     13.12.1782    Åbo            22.10.1799   Maaria         21.4.1833     Åbo