Naantalin talonhaltijaluetteloja


                                         Lasse Iso-Iivari

                                       1.9.2006, 21.12.2019

                                                 Etusivulle

    Talo kylä pitäjä 1939  luonne manttaali

ryhmä nro isännyys suk. etunimi patronyymi suku-/talonnimi              syntynyt      pitäjä         vihitty      pitäjä         kuollut       pitäjä

    kappalainen Merimasku

         1648-78        Turo Mårtenss Sandelinus                        162x          Naan                                       h 11.2.1683   Rauma
         1678-92        Matts Bertilss Coraeus                          165x                         < 1684                      1692          Merim
                          Anna Roskamp
         1693-1720  II  Thomas Escilss Saxenius                         166x          Turk                                       1720          Merim
         1720-34        Nils Ericss Wessman                             168x          Pöyt           12.7.1708    Mynämäki       > 1740
                          Maria Jacobsd Zidenius                        1690                         12.7.1708    Mynämäki       1.11.1757     Merimasku
         1734-52        Johan Larss Sandelius                           3.10.1708     Taivassalo     13.10.1751   Merimasku      27.1.1752     Merimasku
                          Helena Urenius                                1712                         < 1736                      h 21.4.1751   Merimasku
                          Maria Andersd Chydenius                       k 8.3.1708    Rymättylä      13.6.1753    Merimasku      13.1.1771     Merim
         1752-72    II  Johan Johanss Lindsten e Berggren               1713          Turk           13.6.1753    Merimasku      1.5.1772      Merimasku
         1773-1807      Simon Ericss Tillenius                          21.10.1732    Turk           1.12.1772    Merimasku      22.4.1807     Merimasku
                          Anna Margareta Samuelsd Ruuth                 20.11.1745    Kemiö          1.12.1772    Merimasku      4.5.1810      Merimasku
         1808-16        Johan Ängblom                                   14.1.1768     Sauv ?         15.6.1797    Loppi          27.2.1828     Merimasku
                          Maria Catarina Carlsd Laurentz                18.11.1768    Loppi          15.6.1797    Loppi          1843
         1820-28        Gustaf Clemetss Pelander                        1.3.1784      Somero         1856                        13.9.1857     Säkylä
                          Anna Fredrica Andersd Björkqvist                                           1816                        1834          Säky
                          Carolina Elisabet Bergbom                                                  1835                        1850          Säky
                          Johanna Catarina Eklund                       24.9.1820     Noor           1856                        1900          
         1828-39        Michel Wilhelm Jacobss Wahlberg                 31.7.1793     Hinnerjoki                                 27.6.1863     Laitila
         1839-41        Gustaf Fredric Abrahamss Palander               25.7.1808     Pyhämaa                                    11.2.1847     Pyhämaa
         1843-48        Johan Henric Isacss Björkman                    15.1.1809     Ulvila         6.11.1842    Lokalahti      10.11.1883    Lokalahti
                          Henriette Vivica Henricsd Finckenberg         12.1.1808     Lokalahti      6.11.1842    Lokalahti      12.1.1883     Lokalahti
         1848           Gottfrid Anderss Lagerström                     22.8.1819     Nauvo          1860                        8.6.1889      Nauv
                          Amanda Serafia Westerlund                                                  1860
882 341  1849-63        Johan Carlss Helenius                           24.6.1819     Pöytyä         24.6.1850    Rymättylä      10.2.1892     Tott
882 342                   Johanna Maria Conradsd Navander               16.3.1833     Turku          24.6.1850    Rymättylä      13.5.1888     Tott
         1864-69        Arvid Arvidss Utter                             10.1.1836     Lokalahti      1862                        20.10.1898    Sauv
                          Fanny Alexandra Danielsson                                                 1862
957 285  1871-77        Otto Johanss Sohlman                            3.5.1841      Hämeenlinna    26.8.1873    Rymä           5.1.1895      Urja
957 286                   Henrica Augusta Johansd Enckell               3.6.1835      Tampere        26.8.1873    Rymä           11.4.1874     Merimasku
         1894-96        Carl Magnus Ottoss von Essen                    30.7.1864     Paimio         27.8.1894    Alas           11.5.1932     Mell
                          Hedvig Helena Elielsd Lagus                   12.6.1867     Nakkila        27.8.1894    Alas           30.6.1940     Sääm
291   7  1897-1900      Carl Johan Valdemar Carlss Breitholtz           3.6.1861      Lempäälä       14.1.1889    Lempäälä       2.4.1926      Hirv
291   8                   Ida Carolina Gustafsd Aaltonen                14.9.1866     Lempäälä       14.1.1889    Lempäälä       31.10.1942    Soin
         1901-05        Roopertti Johanss Rainio                        21.1.1870     Jalasjärvi     1898                        26.11.1929    Viip
                          Lydia Nyman                                                                1898


    Ylitalo Kukolainen Merimasku

         1730-51        Henric Thomass
                          Walborg Clemetsd
         1751-73    po  Eric Henricss Ylitalo
                          Brita Johansd
         1773-1806  po  Matts Ericss Ylitalo
                          Lena Mattsd
         1806-20    po  Johan Mattss Ylitalo                                                                                     1820          Merim
         20-22            Christina Mattsd
         1822-39    vä  Anders Adolf Björklund                                                                                   1839          Merim
         39-48            Ester Johansd Ylitalo
         1848-86    po  Anders Anderss Björklund
                          Fredrica Abrahamsd
         1886-1914  vä  Anders Fredric Henricss
                          Ulrica Amanda Andersd Björklund
         1914-      po  Juho Antti Antinp Koivuranta


    Itätalo l. Östergård Tammisaari (Tamsaari) Merimasku

         1751-52        kappalaisen [Sandelius]
         1752-56        perikunta
         1756-72    vä  Fredric Johan Grambou                                                                                    1772          Merim
         72-75            Helena Johansd Sandelius                                                                               1775          Merim
         1775-92        perikunta
         1792-1825  po  Gustaf Johan Fredricss Grambou
                          Eva Johansd
         1825-44    po  Fredric Gustafss Grambou-Tammelin
                          Maria Thomasd
         1844-71    po  Anders Fredricss Tammelin
                          Albertina Wahlberg
         1871-77    po  Anders Fredric Anderss Tammelin                                                                          1877          Merim
         1877-79        perikunta
         1879-99    ve  Johan Frans Anderss Tammelin
                          Amanda Johanna Runonen
                        yhdistetty


    Tammisaari Tammisaari Merimasku

         1899-1914  sa  Johan Frans Anderss Tammelin
                          Amanda Johanna Runonen
         1914-      po  John Aleksander Juhaninp Tammelin               1886          Merim
                          Hilma Adolfiina Heinonen                      1888


    Uusikartano Merimasku  majoitusmestarin puustelli

         1718-21        Eric Sahlman
         1721-23        Per Hakvinss Ridderström                        9.1.1691      Vadstena                                   17.8.1748     Herrestad
                          Walborg Bertilsd Roxendorff                   1661                         8.1.1711     Östra Skrukeby 16.4.1735     Östra Skruk.
                          Elisabet Andersd Göthe                        1680                                                     12.8.1747     Herrestad
         1723-34        Abraham Ahock                                   1678          Viip                                       1.6.1736
                          Sofia Louisa Vasilisd Apolloff                                                                         20.10.1742    Tukholma
         1734-39        Carl Christofer Mattss von Kothen               1686                                                     15.11.1739
                          Anna Barbara Vasilisd Apolloff                1685                                                     17.6.1757     Naantali
         1740-54        Anders Georg Olofss Wetterhoff                  1707          Skoone         28.12.1746                  19.5.1772     Kisko
                          Magdalena Elisabet Marcusd von Kirchen                                     12.5.1735    Preussi        19.2.1738
                          Ulrica Ericsd Stjernvall                      18.10.1719    Tukholma       28.12.1746                  21.11.1774    Turk
572 907  1754-67        Berndt Fredric Johan Berndtss Stackelberg       4.12.1733     Frankfurt      1766         Tukholma       2.2.1801      Lovi
572 908                   Virginia Sofia Olofsd Adlerberg               4.5.1735                     1766         Tukholma       24.11.1790    Tukholma
         1767-68        Carl von Norrman
         1768-71        Hans Joacim Planck                                                           1754                        1771
                          Beata Gustafa Margareta Segebaden             4.9.1729                     1754
         1771-72        Adolf Jacob Anderss Ehrenpohl                   10.8.1734     Varberg        27.8.1766                   10.2.1806     Västervik
                          Margareta Lovisa Voltersd Petersen            1745                         27.8.1766                   12.11.1813    Västervik
         1772-78        Carl Johan Ernstss von Willebrand               3.3.1730      Turk           29.8.1782    Lemu           19.4.1810     Nousiainen
                          Agneta Carlsd Lilliestierna                   18.3.1734                    10.3.1755                   30.6.1776     Nous
                          Birgitta Christina Isacsd Ross                10.12.1746                   29.8.1782    Lemu           17.8.1828     Lemu
         1778-93        Fredric Adolf Christianss von Pastelberger      25.1.1745     Hali           12.10.1775   Keikyä         1.12.1804     Naantali
                          Maria Elisabet Fredricsd Grönhagen            22.8.1751     Kust           12.10.1775   Keikyä         8.12.1808     Loimaa
         1793-1803      Berndt Wilhelm Reinholdss Fock                  9.8.1763      Turk           1808                        15.4.1837     Tukholma
                          Johanna Fredrica Ericsd Ekholm                                             28.3.1790    Uusikau        30.12.1837    Tukholma
                          Engel Pettersd Ekman                          14.8.1790                    1808                        10.6.1861     Tukholma
         1803-11        Gabriel Johan Gabrielss Thauvon                 24.6.1753                                                7.6.1811      Merimasku
                          Magdalena Catarina Gustafsd Wittfooth         19.11.1760                   17.10.1787                  31.12.1788    Vehm
                          Eva Elisabet Alexandersd Stichaeus            1759                                                     28.2.1810     Merimasku


    Alitalo Haijainen Naantali mlk

         1737-67        Simon Mattss
                          Maria Ericsd
         1767-1800  vä  Matts Henricss
                          Maria Simonsd Alitalo
         1800-24    po  Johan Mattss Alitalo                                                                                     1824          Naan mlk
         24-47            Caisa Andersd                                 1.10.1781     Maar
         182X-      II  Johan Fredric Henricss                          9.8.1806      Merim
         1847-96    po  Matts Johanss Alitalo                           5.3.1817      Naan mlk
                          Eva Blomqvist
         1896-1934  po  Matts Reinhold Mattss Haijainen


    kappalainen Naantali

         1590-92        Olof Escilss                                    1547                                                     20.3.1612     Naan
                          Margareta Larsd
         1592-1607      Michel Michelss                                               Raum                                       1607          Naan
         1607-17        Paul Johanss Paulinus                                         Mask                                       1625          Hatt
         1627-34        Simon Clemetss                                                                                           1634          Naan
         1634-52        Henric Johanss Crugerus                                                                                  1652?         Naan
                          Anna Persd
         1655-85        Olof Henricss Wastenius                                       Rais                                       1694          Naan
                          Hebla Henricsd
         1685-92        Turo Jeremiass Sandelinus                       165x          Naan           1678         Naan           1692          Naan
                          Elisabet Sigfridsd Thauvonius                 1644                         1678         Naan           27.1.1711     Naantali
         1720-23        Carl Mårtenss Prochman                          16.3.1688     Lapu                                       h 18.1.1735   Turk
                          Catarina Johansd Hysing                                                                                1742
831 915  1724-29        Israel Olofss Hartman                           12.3.1691     Tyrvää         < 1715                      19.1.1730     Naantali
831 916                   Christina Jonasd Mennander
831 949                   Maria Mattsd Solinius                         1690                         < 1715                      5.5.1756      Siuntio
         1729-35        Nils Nilss Weckman                              1691          Lemp           0.9.1720                    h 13.5.1746   Lemu
                          Anna Carlsd Wallenius                         8.3.1703      Tottijärvi     0.9.1720                    17.2.1759     Somero
         1736-37        Esaias Thomass Ravander                         20.1.1701     Ilma           0.4.1757     Oulu           18.9.1775     Siikajoki
                          Christina Catarina Andersd Monseen            1713                         30.3.1736    Mynämäki       16.9.1756     Liminka
                          Hedvig Zacariasd Lithovius                    1713                         0.4.1757     Oulu           10.3.1800     Kokkola
         1737-45        Jonas Jonass Wrigstadius                        26.2.1711     Naantali                                   23.1.1746     Naantali
                          Brita Jeremiasd? Hoslerus
         1746-64        Henric Jacobss Lemberg                          1714          Lem            21.9.1740    Merimasku      16.6.1764     Naantali
                          Catarina Lagman                               1720                         21.9.1740    Merimasku      2.2.1782      Naantali
         1765-82   ^^^p Josef Nilss Weckman                             1724                         1.10.1782    Piikkiö        4.4.1792      Piikkiö
                          Margareta Elisabet Mattsd Blom                20.10.1728    Kalanti        1.9.1747     Kalanti        25.9.1781     Naantali
                          Eva Helena Abrahamsd Rautell                  17.7.1750     Lohja          1.10.1782    Piikkiö        16.4.1813     Naantali
         1784-91        Johan Magnus Michelss Churberg                  5.9.1748      Kaarina        17.12.1789   Naantali       30.4.1791     Naantali
                          Amalia Carolina Larsd Ekenberg                18.9.1758     Åbo            17.12.1789   Naantali       16.4.1837     Naantali
         1793-1806      Adolf Johanss Ström                             19.5.1751     Norrköping     5.12.1786    Mustio         3.12.1828     Hiittinen
                          Anna Margareta Jacobsd Carlbohm               7.6.1762      Kälviä         5.12.1786    Mustio         19.12.1808    Hiit
         1807-09        Johan Jacobss Lundgren                          31.10.1757    Lieto                                      17.1.1809     Naantali
         1810-15        Johan Joacimss Bröcker                          15.4.1780     Paimio         18.10.1810   Paimio         13.10.1819    Piikkiö
                          Fredrica Sofia Carlsd Sevonius                17.6.1785     Paimio         18.10.1810   Paimio         19.10.1824    Tarv
955 783  1816-24        Abraham Isacss Blom                             30.10.1789    Pori           31.12.1816   Pori           12.7.1844     Urjala
955 784                   Maria Elisabet Johansd Selin                  29.4.1790     Pori           31.12.1816   Pori           29.8.1843     Urjala
613 856  1825-32        Carl Constantin Immanuelss Forss                16.1.1799     Tottijärvi     12.7.1825    Åbo            4.7.1840      Kauvatsa
613 857                   Amalia Serafia Simonsd Telenius               1.3.1804      Åbo            12.7.1825    Åbo            Turku         1841
         1833-39        Axel Anderss Herlin                             18.12.1807    Naantali       29.5.1833    Naantali       2.4.1839      Naantali
                          Catarina Charlotta Nilsd Aejmelaeus           22.2.1809     Isokyrö        1845                        11.9.1882
         1841-68    II  Matias Johanss Laurillius                       24.3.1808     Mynämäki       1845                        26.11.1874    Marttila
         1868-79        Carl Jacobss Dahlberg                           15.1.1833     Huittinen      9.1.1862     Huittinen      26.1.1879     Naantali
                          Ida Catarina Larsd Lydén                      12.10.1838    Huittinen      9.1.1862     Huittinen      21.2.1902     Hels
         1882-84        August Edvard Davidss Helin                     17.3.1852     Tampere        19.9.1882    Vanaja         22.5.1922     Piik
                          Emma Josefina Johanna Gustafsd von Becker     26.4.1859     Hämeenl        19.9.1882    Vanaja         15.4.1909     Kaar
         1888-89        Johan Nestor Gustafss Kalinen                   30.10.1854    Punkal         1893                        21.10.1908    Naan
                          Hulda Irene Nygrén                                                         1893


    Kirstilä Luonnonmaa Naantali mlk

                        Gustaf Grönroos                                 3.10.1835
                          Maria Christina                               17.2.1826
         1889-1902  po  August Gustafss Grönroos                        2.5.1864      Naan           4.7.1893     Ylän           28.3.1921     Turk
                          Johanna Matilda Gustafsd Iso-Laurila          30.12.1871    Ylän           4.7.1893     Ylän           10.12.1914    Ylän


    Pappila Naantali

         1549-69        Michel Henricss                                                                                          1569          Rais
         1569-92    po  Jöran Michelss                                                Rais                                       1592          Naan
                          Margareta Mattsd
         1592-1612      Olof Escilss                                    1547                                                     20.3.1612     Naan
                          Margareta Larsd
         1612-34        Gabriel Perss Melartopæus                       1580          Kemi                                       1641          Viip
                          Gunborg Paulsd                                1565                         1610                        21.1.1609     Turk
                          Emerentia Johansd Klöfverblad                                                                          1642
         1634-40        Johan Perss Walstenius                                        Para                                       0.1.1658      Loim
                          Anna Johansd Lithovius
         1640-48        Johan Eliass Terserus                           0.4.1605      Leksand        1657                        12.4.1678     Söderköping
                          Elisabet Unosd Troilius                       1624          Leksand        24.6.1638    Leksand        4.6.1655
                          Maria Persd Grubb                             k 7.1.1638    Normlösa       1657                        h 13.2.1703   Vårdsberg
         1648-53        Jöran Christoferss Alanus                       12.2.1609     Joma           1640         Turk           15.7.1664     Turk
                          Elisabet Nilsd                                                             1640         Turk           h 1.5.1701    Turk
         1654-76        Mårten Henricss Stodius                         9.11.1590     Turk           < 1630                      16.1.1676     Naan
                          Elisabet Pettersd Dryander                                                 < 1630                      h 20.2.1676   Turk
         1676-94    vä  Anders Escilss Petraeus                         < 1631        Turk           16.12.1658   Turk           0.8.1694      Naan
                          Elisabet Mårtensd Stodius                     0.8.1640      Turk           16.12.1658   Turk           3.1.1712      Naantali
         1696-1700      Anders Jacobss Wanochius                        10.11.1651    Tyrv                                       16.3.1700     Turk
                          Susanna Juliana Enevaldsd Svenonius                                        21.10.1680   Turk           15.1.1697     Turk
                          Elsa Jacobsd Flachsenius                                                                               h 20.2.1702   Turk
         1700-11        Simon Johanss Tolpo                             9.10.1652     Turk           9.1.1698     Piik           5.7.1711      Naantali
                          Catarina Ericsd Helsing                                                    31.7.1679    Holl           h 23.9.1697   Turk
                          Sara Nilsd Lietzen                                                         9.1.1698     Piik           1745
         1712-26        Herman Hermanss Ross                            k 18.7.1672   Vaas           1706                        29.10.1726    Turk
                          Anna Margareta Johansd Schaefer                                            5.7.1698     Turk           h 5.7.1704    Turk
                          Margareta Isacsd Pijlman                                                   1706
         1728-35        Anders Anderss Bergius                          10.6.1693     Taiv           10.12.1730   Turk           23.8.1750     Tukholma
                          Anna Margareta Johansd Meurman                1707                         10.12.1730   Turk           > 1771
         1737-41        Johan Jeremiass Wallenius                       4.1.1698      Karjalohja     1729                        1.7.1746      Åbo
                          Maria Mårtensd Gråå                           1704                         1729                        26.7.1753     Taiv
         1741-42        Petter Petterss Filenius                        26.4.1704     Röddinge       1767                        2.6.1780      Linköping
                          Ulrica Benzelstjerna                          14.5.1725                    5.8.1740                    11.5.1766     Linköping
                          Maria Samuelsd Worster                                                     1767                        1795
         1742-44        Israel Henricss Peldan                          1692          Ilma           1724                        6.11.1747     Åbo
                          Anna Christina Hermansd Ross                                               1724                        1773
         1744-58    la  Isac Hermanss Ross                              1.11.1706     Turk           14.8.1735    Naantali       5.12.1783     Lem
                          Birgitta Olofsd Miödh                         1712                         14.8.1735    Naantali       16.10.1790    Lemu
         1759-83    la  Wilhelm Robert Leonardss Nääf                   11.9.1720     Odensvi        28.3.1779    Raisio         22.2.1783     Åbo
                          Margareta Eleonora Hermasd Ross               9.6.1742      Raisio         28.3.1779    Raisio         3.3.1802      Raisio
         1784-1803      Lars Olofss Lefrén                              26.12.1722    Levene         11.7.1775    Mess           15.1.1803     Messukylä
                          Johanna Sofia Gustafsd Leijonancker           2.6.1741      Tukholma       11.7.1775    Mess           25.5.1804     Messukylä
         1804-27        Gustaf Jacobss Gadolin                          22.7.1769     Turku          22.10.1799   Maaria         22.8.1843     Maar
                          Agata Sofia Johansd Barck                     13.12.1782    Åbo            22.10.1799   Maaria         21.4.1833     Åbo
605 879  1846-52        Reinhold Johanss Hertzberg                      17.8.1802     Pori           17.3.1859    Huittinen      19.1.1865     Huittinen
605 880                   Amalia Jacobsd Ahlström                       23.4.1811     Turku          30.5.1833    Turku          2.10.1856     Huittinen
605 881                   Walborg Henricsd Haebet                       24.4.1831     Huittinen      17.3.1859    Huittinen      8.1.1904
         1853-76        Carl Mattss Heickell                            26.5.1797     Paltamo        17.12.1836                  26.9.1876     Naantali mlk
                          Apollonia Christina Gustafsd Achander         20.10.1811    Merikarvia     17.12.1836                  18.11.1892    Viip
         1877-94        Berndt Fredric Isacss Nordlund                  8.10.1829     Luvia          1887                        24.6.1894     Naantali mlk
                          Ebba Isacsd Eneberg                                                        1859                        1876
                          Rosa Augusta Astrén                                                        1887
872 571  1895-1906      Edvard Johanss Hannula                          23.3.1859     Nakkila        31.7.1883    Pori           11.3.1931     Porv
872 572                   Ellen Carlsd Palmgren                         30.7.1861     Pori           31.7.1883    Por            19.1.1939
         1907-08        Johan Nestor Gustafss Kalinen                   30.10.1854    Punkal         1893                        21.10.1908    Naan
                          Hulda Irene Nygrén                                                         1893
         1909-25        Johan Fredric Fredricss Hellman                 7.12.1852     Uusikaupunki   1878                        6.2.1925      Naan
                          Johanna Catarina Roos                                                      1878
         1926-27        Kaarlo Zacharias Ivarss Tallgren                21.7.1879     Ruovesi        1908                        1.3.1932      Karjalo
                          Anna Elin Sjöblom                                                          1908


    Kaerla Hauninen Raisio  välskärin puustelli

         1711-19        Daniel Schermer                                                                                          4.1.1719
         1719-25        Johan Löngreen
         1725-41        Paul Möller
         1741           Johan Gustaf Bergström
         1741-42        Frans Henric Chron
         1743-70        Julius Fredric Jacobss Ritze                    8.4.1705                     1742                        20.9.1771     Somero
                          Sara Margareta Alander                        2.12.1716                    1742
         1771-95    vä  Henric Abraham Henricss Eek                     8.3.1736      Åbo            6.11.1770    Åbo            27.3.1811
                          Sara Elisabet Juliusd Ritze                   1.10.1749     Åbo            6.11.1770    Åbo            1827
         1795-1810      Johan Fredric Fåhré


    Järämäki Järämäki Raisio

279 443                 Anders Jacobss                                  1683                                                     21.4.1756     Raisio
279 444                   Walborg Pettersd                              1691                                                     16.11.1762    Raisio
279 221             vä  Henric Mattss                                   k 1.3.1733    Masku          20.10.1754   Raisio         Paattinen     1803
279 222                   Walborg Andersd Järämäki                      16.2.1735     Raisio         20.10.1754   Raisio         27.12.1789    Raisio
279 111  -1803      po  Matts Henricss Järämäki                         20.1.1759     Raisio         7.10.1794    Vahto          Paattinen     1803
279 112                   Maria Jacobsd Kierikkala                      23.5.1765     Vahto          7.10.1794    Vahto


    kappalainen Raisio

         1685-94        Olof Henricss Wastenius                                       Rais                                       1694          Naan
                          Hebla Henricsd
         1694-1713  po  Henric Olofss Wastenius                         166x          Rais           28.7.1696    Paimio         h 3.5.1713    Rais
                          Margareta Jacobsd Blom                                                     28.7.1696    Paimio         > 1755        Ruotsi
         1713-59        Johan Mattss Solinius                           1682          Turk           1707                        24.4.1761     Raisio
                          Elisabet Persd Portulinus                     1688          Fögl           1707                        14.5.1761     Raisio
         1759-89        Bertil Mattss Hosslenius                        13.2.1720     Vampula        6.10.1747    Naantali       16.11.1789    Raisio
                          Christina Jeremiasd Hoslerus                  30.8.1711     Eurajoki       6.10.1747    Naantali       2.11.1797     Rais
         1791-1809  po  Gustaf Johan Bertilss Hosslenius                14.2.1751     Naantali       19.9.1813    Marttila       10.3.1818     Marttila
                          Hedvig Christina Ericsd Holmberg              25.11.1752    Kemiö          31.10.1776   Kemiö          1.4.1812      Marttila
                          Johanna Maria Lindeström                                                   19.9.1813    Marttila
         1810-34        Matts Jöranss Achrén                            27.8.1766     Halikko        7.10.1813    Raisio         28.4.1834     Raisio
                          Gustafa Catarina Ericsd Ansten                18.5.1781     Angelniemi     29.9.1799    Angelniemi     16.8.1809     Angelniemi
                          Maria Ericsd Girs                             2.9.1779      Sauv           7.10.1813    Raisio         14.6.1863     Pertteli
         1837-54        Henric Johan Henricss Bergelund                 5.4.1807      Tampere        1835                        2.12.1854     Raisio
                          Carolina Wilhelmina Brundin                                                1835                        1852
         1859-94        Nils Constantin Fredricss Langel                7.1.1826      Åbo            1851                        18.10.1894    Rais
                          Alexandra Josefina Lilljehausen                                            1851                        1899


    Friisilä Kerttula Raisio  kersantin puustelli

         1716-19        Olof Edner
         1719-20        Carl Gustaf Gregoriss Aminoff                   30.9.1700     Inkeri         2.9.1767                    30.9.1768     Pohja
                          Catarina Elisabet Hansd von Saarbrücken                                                                19.1.1742     Pohj
                          Charlotta Ericsd Licin                        1721                                                     3.9.1758      Hauho
                          Maria Christina Carlsd Lepsen                 1718                                                     15.7.1766     Pohja
                          Maria Elisabet Pettersd von Törne             5.1.1725                     2.9.1767                    7.1.1793      Tammisaari
         1720-21        Simon Lundén
         1723-27        Johan Lönneroth
803 161  1727           Carl Magnus Claess Uggla                        0.7.1698                     1715         Pirk           h 31.7.1740   Pohja
803 162                   Christina Carlsd von Pfaler                   1694                         1715         Pirk           1759
         1727-34        Gabriel Sprint                                  0.12.1688                    1725                        h 7.1.1739    Kalanti
                          Anna Råbock                                                                1725 
         1734-35        Otto Johan Hacks                                1676                         21.6.1722    Raisio         29.7.1753     Sauvo
                          Christina Nilsd Gisselkors                    k 22.5.1700   Rymättylä      21.6.1722    Raisio
         1735-38        Reinhold Johan Jurgenss Lode                    4.11.1716     Moskova        4.12.1745                   10.6.1793     Kirk
                          Charlotta Leonarda Carlsd Leijonhufvud        24.10.1719                   4.12.1745                   11.5.1804     Kirkkonummi
         1738-41        Gustaf Johan Johanss Wilhelms                   11.1.1718                    1753                        3.3.1772      Naantali
                          Fredrica Adamsd Silfversparre                 1734                         1753
         1741-50        Carl Östling                                    1692                         10.10.1723   Loimaa         26.5.1762     Vaht 
                          Christina Berg                                1694                         10.10.1723   Loimaa
         1750-51        Fredric Bogislaus Carlss Fock                   25.12.1732    Lait           21.12.1763                  12.11.1771
                          Clara Jacobsd Finckenberg                     8.10.1743                    21.12.1763                  20.8.1820     Naan
         1751-63        Carl Georg Wallenqvist e Wargh                  18.5.1718                    13.1.1747    Kuhmalahti     4.10.1790     Porvoo
                          Hedvig Ulrica Claesd von Qvanten              25.11.1724    Raisio         13.1.1747    Kuhmalahti     22.3.1787     Kustavi
         1763-71        Carl Gustaf Reinholdss de la Motte              19.12.1741    Loka           24.1.1777    Nousiainen     17.1.1815     Kisko
                          Eleonora Maria Carlsd von Willebrand          2.12.1756     Loimaa         24.1.1777    Nousiainen     14.12.1842    Perniö
         1771-74        Detlof Johan Ammondt                            18.11.1735                   25.3.1784    Hollola        7.2.1796      Hollola
                          Maria Sofia Reinholdsd Brakel                 15.6.1767                    25.3.1784    Hollola
         1774-75        Fredric Wilhelm Anderss Fraser                  17.6.1738     Kalanti        16.5.1775    Halikko        16.4.1822     Laitila
                          Hedvig Ericsd Widenius                        19.6.1753                    16.5.1775    Halikko        1809
         1775           Jonas Fredric Jonass Palander                   18.4.1751     Tukholma       29.6.1786    Tukholma       30.1.1824     Vehmaa
                          Jacobina Fredrica Jacobsd Gripenstedt         5.10.1755     Uppland        29.6.1786    Tukholma       19.12.1847    Lempäälä
         1775           Daniel Magnus Öijegren                          22.7.1723     Fins           1763                        25.3.1783     Perniö
                          Anna Magdalena Carlsd de la Motte             1716                         1763                        4.8.1774      Lokalahti
         1775-80        Otto Fredric Anderss Wetterhoff                 8.4.1755                     24.6.1794    Urjala         17.10.1808    Kalaj
                          Sofia Enocsd Furuhjelm                        29.2.1768     Urjala         24.6.1794    Urjala         5.4.1835      Hämeenlinna
         1780-87        Herman Hagelberg
         1787-1802      Wilhelm Berndt Johanss Aminoff                  15.4.1782     Kemiö          7.11.1809    Åbo            29.6.1857     Tukholma
                          Maria Ulrica Ericsd Collén                    29.12.1792    Turku          7.11.1809    Åbo            25.3.1830     Raisio
         1802-05        Axel Eric Samuelss Jerlström                    31.7.1774     Rauma          9.11.1823    Rauma mlk      15.7.1843     Rauma
                          Ulrica Catarina Carlsd Forselius              11.5.1793     Eurajoki       9.11.1823    Rauma mlk      22.12.1840    Rauma
         1805-10        Petter Bernhard Carlss Forsgren                 30.5.1782                    4.12.1847    Naantali       18.8.1852     Naantali
                          Hedvig Christina Henricsd Lönn                22.3.1798     Parainen       4.12.1847    Naantali


    Hulvela Kerttula Raisio

279 455                 Jacob Jacobss                                   1693                         29.12.1728   Lieto          17.1.1755     Raisio
279 456                   Walborg Pettersd                              1708                         29.12.1728   Lieto          12.6.1770     Raisio
279 227  -1764      vä  Henric Thomass                                  1716                         15.6.1746    Raisio         29.3.1764     Raisio
279 228                   Maria Jacobsd Hulvela                         10.6.1730     Raisio         15.6.1746    Raisio         26.12.1797    Raisio


    Ala-Hintsa Mahittula Raisio

402  25                 Johan Mattss Ala-Hintsa                         22.6.1762     Raisio         13.6.1793    Raisio         1833          Kark
402  26                   Christina Johansd Alatalo                     9.2.1762      Raisio         28.12.1783   Raisio         26.11.1788    Raisio
402  46                   Sofia Henricsd Vähä-Äähälä                    11.10.1768    Masku          1789         Mask           katosi        1790-92
402  48                   Brita Johansd                                 21.9.1748     Turku          13.6.1793    Raisio         20.3.1835     Karkku


    Nuorikkala Raisio  ratsumestarin puustelli

                        katso Mietoinen: Saari


    Pappila Raisio

         1895-1925      Henric Mattss Nurmio e Käkelä                   9.10.1853     Laihia         1884                        22.12.1925    Rais
                          Anna Alina Groundstroem                                                    1884
         1927-50        Mauno Brynolf Anderss Soini e Hoffrén           12.11.1869    Keuruu         1902                        10.6.1956     Rais
                          Sulo Tyyne Lindgren                                                        1902