Rymättylän talonhaltijaluetteloja


                                         Lasse Iso-Iivari

                                       23.8.2015, 5.3.2021

                                                 Etusivulle

    Talo kylä pitäjä 1939  luonne manttaali

ryhmä nro isännyys suk. etunimi patronyymi suku-/talonnimi              syntynyt      pitäjä         vihitty      pitäjä         kuollut       pitäjä

    kappalainen Rymättylä

         1560           Nils
         1573-77        Henric Anderss                                                                                           1600          Rymä
         1593-1603      Johan Erasmuss                                                                                           1603-04       Rymä
                          Brita Simonsd                                                                                          > 1620
         1609           Lars Olofss
         1609           Thomas
         1612-22        Simon Mattss Columbus                                         Naan           14.6.1613                   1639          Rymä
                          Elin Johansd                                                               14.6.1613                   > 1642
         1624-25        Matts Sigfridss Sciurenius                                    Viht           < 1625                      0.3.1657      Vehm
                          Margareta Jöransd Mikoinen                    1590          Aska           < 1625                      > 1661        Lem
         1626-33        Josef                                                                                                    1633          Rymä
                          Anna Johansd                                                                                           > 1634
         1634-39        Henric Nilss Kolkka                                           Turk                                       0.3.1659      Rymä
                          Margareta Mårtensd
                          Elin Sigfridsd                                                             1659         Rymä
         1642-56        Jöran Stefanss                                                                                           1656          Rymä
                          Caisa Persd                                                                                            > 1678
         1656-72        Johan Jöranss Sodialenius                                     Rymä                                       1680          Rymä
                          Magdalena Alexandersd                                                                                  > 1694
         1672-75        Samuel Grelss Raumstadius                       162x          Raum                                       1675-76       Rymä
                          Elisabet Zacariasd Wellerus
                          Elisabet Henricsd Colliander                                                                           1670          Nauv
                          Maria Isacsd                                                                                           > 1675
         1677-92        Nils Grelss Fontelius                           164x          Mask                                       1692          Rymä
                          Maria Christersd Agricola                                                  11.12.1698   Rymä           1708          Kang
         1693-97    vä  Petter Petterss Bergius                         3.2.1671      Turk           1.1.1693     Rymättylä      1697          Rymä
                          Christina Nilsd Fontelius                                                  25.9.1698    Rymättylä      1700          Rymä
         1698-1719  II  Christer Christerss Sevonius                    167x          Paim           25.6.1713    Rymättylä      1719          Åker
                          Susanna Alexandersd Kepplerus                               Merim          28.2.1701    Merimasku      1712          Rymä
                          Sigrid Johansd Sodialenius                                                 25.6.1713    Rymättylä      > 1723
         1714-19        Anders Thomass Ravonius                         168x          Kiuk           1701                        1719          Rymä
                          Anna Johansd Biström                                                       1701                        31.3.1747     Turku
         1722-36   ^^^p Gustaf Nilss Fontelius                                                       1714                        h 11.1.1736   Rymättylä
                          Catarina Isacsd Hermainen                                                                              1710
                          Brita Thorn                                   1688                         1714                        4.12.1748     Rymättylä
         1736           Matts Mattss Meiholm                                                         14.1.1728    Paattinen      h 4.11.1736   Rymättylä
                          Maria Elisabet Johansd Nyholm                 k 5.4.1707    Paattinen      14.1.1728    Paattinen
         1737-47        Eric Marcuss Hansenius                                        Turk           16.4.1730    Turku          h 24.2.1747   Rymättylä
                          Elisabet Jöransd Sipenius                     1707                         16.4.1730    Turku          7.6.1781      Turku
         1748-86    ^^v Matts Johanss Petrenius                         1713          Mynä           24.9.1761    Rymättylä      14.6.1786     Rymättylä
                          Anna Catarina Ytter                           1723                                                     20.12.1757    Rymättylä
                          Elisabet Jacobsd Leistenius                   1723                         21.9.1758    Mietoinen      17.12.1760    Rymättylä
                          Helena Gustafsd Fontelius                     7.3.1730      Rymättylä      24.9.1761    Rymättylä      20.3.1796     Rymättylä
         1786-94        David Davidss Sciurenius                        8.7.1725      Vehm           1752                        14.3.1794     Rymättylä
                          Catarina Helena Halmenius                                                  1752                        1800
         1797           Anders Johan Anderss Mennander                  14.9.1727     Nokia          22.5.1760    Pälkäne        4.4.1797      Rymättylä
                          Sara Margareta Kruse                          30.7.1739                    22.5.1760    Pälkäne        23.2.1789     Lieto
857 961  1798-99        Carl Johan Johanss Schaeffer                    k 18.12.1757  Pyhäjärvi Ul   25.10.1792   Vihti          14.5.1840     Lempäälä
857 962                   Brita Magdalena Jöransd Lagus                 3.1.1771      Sipoo          25.10.1792   Vihti          9.4.1855      Lempäälä
         1799-1829      Johan Jeremiass Vallenius                       28.7.1758     Vesilahti      18.11.1800   Kylmäkoski     12.2.1829     Rymättylä
                          Anna Lovisa Gabrielsd Favorin                 28.12.1755    Toijala        16.3.1784    Toijala        3.2.1798      Toijala
                          Juliana Carolina Carlsd Tammelander           22.5.1769                    18.11.1800   Kylmäkoski     3.1.1808      Rymättylä
         1831-56        Carl Efraim Mariass Lagerspetz                  14.9.1801     Kalanti        1829                        24.3.1856     Rymättylä
                          Fredrica Gustafa Amalia Fredricsd Riedell                                  1829                        1867
         1857-67        Johan Gabriel Johanss Höllberg                  10.3.1820     Ruovesi        1858                        29.11.1867    Vehmaa
                          Hildur Helena Johanna Jacobsd Cairenius                                    1858                        1913
         1868-70        Oscar Ludvig Nilss Kurtén                       3.8.1840      Koivu          5.8.1862     Hammarland     19.1.1870     Rymättylä
                          Natalia Charlotta Fredrica Georgsd Bonsdorff  29.8.1840     Hämeenk        5.8.1862     Hammarland     6.9.1872      Rymättylä
         1871-80        Johan Gustaf Evass Heinonen e Himberg           12.9.1829     Uusikaupunki   1889                        28.7.1896     Hiito
                          Helena Amanda Wong                                                         1858                        1888          Hiito
                          Clara Lovisa Sutinen                                                       1889
         1884-87        Gustaf Ludvig Johanss Vermanen                  5.9.1848      Raum           1890                        4.9.1894      Rymä
                          Amanda Paulina Aulin                                                       1876                        1889
                          Fredrica Wilhelmina Nokelin                                                1890
         1896-1909      Hugo Anian Carlss Honkamo e Müller              17.11.1862    Loht           1895                        22.1.1941     Kark
                          Olga Sofia Valhelm                                                         1895
         1909-          Juho Emanuelss Hotinen                          24.6.1852     Mäntyharju     1904                        18.11.1925    Kank
                          Anna Stina Kettunen                                                        1904


    Hankaanperä Hankaanperä Rymättylä

         1697-1734      Lucas Mårtenss
                          Maria
         1734-70    po  Henric Lucass Hankaanperä
                          Brita Ericsd


    Päivätalo l. Södergård Hankaanperä Rymättylä

         1770-89    po  Jacob Henricss Hankaanperä
                          Agneta Mattsd
         1789-1824  po  Henric Jacobss Södergård
                          Maria Ericsd
         1824-33    po  Johan Henricss Södergård                                                                                 1833          Rymä
         33-54            Christina Wickström
         1854-80    vä  Carl Carlss                                                                                              1880          Rymä
         80-85            Eva Christina Johansd Södergård
         1885-1903  vä  Johan Edvard Packalen                                                                                    1903          Rymä
         03-25            Amanda Alexandra Carls Södergård
         1925-56    po  Johan Nikolai Johaninp Pakkanen
                          Hilma Fredriika Arvonen


    Isopoikko Isopoikko Rymättylä  säteri

                        Gödik Fincke                                                                                             < 1468
                          Catarina Tavast                                                                                        < 1481
         -1456      po  Jeppe Gödikss Fincke
         -149x      la  Sten Henricss (Finne)                                                                                    > 1489
                          N. Gödiksd Fincke
                          Anna Jacobsd Kurck                                                                                     < 1491
         -1522      po  Henric Stenss (Finne)                                                                                    1522          mestattu
                          Catarina Jacobsd (Ille)
                          Margareta Hermansd Fleming                                                                             1546
         -1539      sp  Sten Henricss Finne                                                                                      1539
                          Anna Cnudsd Kurck                                                          1532
                          Magdalena Persd Fleming                                                                                > 1545
         -1556          Simon Nilss/Perss
                          N. Nilsd
         -1556      la  Cnud Kappe                                                                   < 1534                      1556
                          Margareta Nilsd                                                            1557                        1558
                    II  Per Ericss Fleming                                                           1557                        3.3.1560
                    vä  Simon Henricss
                          Magdalena Cnudsd Kappe
         1562-65    po  Mårten Simonss
         59-77            Brita Gödiksd Fincke                                                                                   > 1573
         -1618          Anders Nilss Boije                                                                                       1618
                          Hebla Ericsd (Slang)
                          Anna Ericsd (Slang)
                    vä  Eric Ericss (Slang)                                                          1613                        1614
                          Ingeborg Andersd Boije                                                     1616
         -162x      II  Arvid Hanss Stålarm                                                          1616                        162x
                    vä  Claes Thomass Beurraeus                                                      1640                        > 1646
         -58              Hebla Arvidsd Stålarm                                                      28.5.1650    Turk           1659
                    II  Gustaf Claess Uggla                             1620                         28.5.1650    Turk           1658
                    vä  Eric Ericss Boije                                                            1667                        h 31.5.1668   Turku
                          Anna Henricsd Stubbe                                                                                   h 23.11.1656  Viip
                          Constantia Andersd Koskull                                                                             h 11.8.1657   Viip
                          Maria Margareta Johansd Klingspor                                                                      h 3.3.1667    Turku
         59-71            Sofia Claesd Beurraeus                                                     1667                        h 19.3.1671   Turku
         1672-93    po  Anders Ericss Boije                             1668                         24.9.1701    Flisby         1727          Tyrvän
                          Elsa Christina Gustafsd von Liewen            11.5.1676     Ösmo           24.9.1701    Flisby         h 1728        Hattula
         1694-1723      Lars Petterss Brommenstedt                      1663          Narva                                      9.4.1723      Turk
         1724-41        perikunta
710  29  1742-59        Johan Albrect Jacobss Gripenberg                14.11.1690                   2.7.1745     Porvoo         13.10.1773    Tamp
710  30                   Anna Sofia Odertsd von Essen                  1698                         7.11.1714                   11.6.1744     Rymättylä
710  48                   Vendela Eleonora Volmarsd Sprengtport         28.3.1691                    2.7.1745     Porvoo         16.10.1749    Rymättylä
         1760-74        Mauritz Johan Berndtss von Gertten              0.4.1696                     6.6.1736     Åbo            1.3.1774      Rymättylä
                          Brita Maria Carlsd Sinclair                   3.4.1707                     1729                        19.5.1731     Lohj
                          Agneta Margareta Olofsd Wallenstierna         17.8.1713                    6.6.1736     Åbo            16.8.1759     Annerstad
                    vä  Johan Bengt Henricss Aminoff                    9.7.1730                     1759                        27.5.1769     Hestra
         75-92            Christina Augusta Mauritzd von Gertten        15.5.1737                    1759                        26.12.1808    Åbo
         1793-1809      Carl Fredric Borgström                          1755          Hels mlk                                   25.11.1809    Åbo
         10-11            Catarina
         1812-27        Anders Gottlieb Hall                            10.6.1763
         1828-45        Ernst Peter Johanss Thomé                       9.5.1797      Åbo            4.2.1823     Tukholma       2.12.1859     Turku
                          Margareta Sofia Fredricsd Hedman              17.11.1797    Oulu           4.2.1823     Tukholma       10.11.1870    Turk
         1846-64        Johan Daniel Jylén                              8.12.1807                    17.10.1858   Turku          23.9.1864     Rymättylä (Turku)
                          Henrica Augusta Enkell                        3.6.1835                     17.10.1858   Turku
         1865-67        Johan Gustaf Jylén                              23.10.1844    Tukholma                                   11.12.1867    Rymättylä
         1868-94        Anton Ernst Mattss Sandelius                    16.6.1834     Rymättylä      1876         Rymä           1894          Rymä
                          Edla Sofia Johansd Heikkilä                   19.8.1841     Rymättylä      20.12.1861   Rymättylä      11.3.1874     Rymättylä
                          Josefa Johansd Nummelin e Peltola             30.9.1842     Rymättylä      1876         Rymä           > 1919
         1896           Gustaf Evertss Juslén                           16.8.1833     Suomusjärvi    28.12.1854   Angelniemi     17.1.1879     Masku
                          Edla Amanda Hermansd Palén                    31.12.1834    Piikkiö        28.12.1854   Angelniemi
         1897-1900  vä  Albert Emanuel Antonss Holmqvist                27.8.1862     Hamina         1885
                          Amanda Emilia Gustafsd Juslén                 19.4.1868     Snap           1885
         1901-08        Johan Waldemar Johanss Enqvist                  3.3.1853      Tampere                                    30.8.1907     Tamp
         1909-11        perikunta
         1912-13        Vikström (Helsinki)
         1913-          Carl Sonck                                      1891


    Pohjatalo l. Norrgård Kinttala Rymättylä

         1737-74        Jöran Jöranss
                          Lisa Andersd
         1774-89    vä  Henric Ericss
                          Lisa Jöransd Norrgård
         1789-1825  vä  Johan Thomass
                          Lisa Henricsd Norrgård
         1825-53    po  Johan Johanss Norrgård
                          Lisa Abrahamsd
         1853-72    po  Carl Johan Johanss Helin
                          Vendla Sofia Ericsd
         1872-1909  po  Johan Ernst Carlss Norrgård
                          Sofia Emilia Isacsd
         1909-51    po  Johan Emil Johanss Kinttala
                          Ida Josefina Laaksonen


    Päivätalo l. Södergård Kinttala Rymättylä

         1701-38        Jacob Grelss
                          Hebla Johansd
         1738-64    po  Simon Jacobss Södergård
                          Walborg Henricsd
         1764-1807  po  Simon Simonss Södergård
                          Anna Johansd
         1807-39    po  Johan Simonss Södergård
                          Lena Henricsd
         1839-56    sp  Carl Wilhelm Ericss                                                                                      1856          Rymä
         56-76            Maria Eufrosyne Andersd
                    II  David Davidss Lindberg
         1876-1909  vä  Johan Oscar Robert Hangalin                     27.3.1848     Rymä
                          Anna Adolfina Carlsd                          9.9.1850      Rymä
         1909-12    po  Johan Felix Johanss Hangalin
                          Selma Eufrosyne Aarnio
         1912-45    la  Fredric Edvard Laakso
                          Elle Henrietta Johansd Hangalin


    Koisaari Koisaari Rymättylä

         1638-70        Michel Simonss
                          Walborg
         1670-1711  po  Paul Michelss Koisaari
                          Elsa
         1711-15    vä  Eric Michelss                                                                                            1715          Rymä
         15-35            Brita Paulsd Koisaari
         1735-46    po  Johan Ericss Koisaari                                                                                    1746          Rymä
         46-59            Lisa Jöransd
         1759-98    po  Matts Johanss Koisaari
                          Lena Andersd
         1798-1848  po  Henric Mattss Koisaari
                          Maria Lisa Johansd
         1848-82    po  Johan Henric Henricss Koisaari                                                                           1882          Rymä
         82-84            Maria Lisa Johansd
         1884-1919  vä  Carl Teodor Carlss
                          Amanda Gustafa Johansd Nieminen
         1919-      po  Terho Teodor Kaarlenp Koisaari                  1889          Rymä
                          Suoma Augusta Maininki                        1892


    Pietilä l. Meinikkala Meinikkala Rymättylä

         1753-72        Nils Anderss                                                                                             1772          Rymä
         72-94            Caisa Johansd
         1794-1817  po  Henric Nilss Meinikkala
         1817-52    ser Johan Perss
                          Anna Lena Henricsd
         1852-79    po  Isac Edvard Johanss Meinikkala
                          Fredrica Charlotta Johansd
         1879-1912  po  Oscar Svante Isacss Vehmanen
                          Ida Serafia Isacsd
         1912-45    po  Oscar Engelbert Oscarss Vehmanen
                          Elvira Alexandra Vanne


    Pakinainen Pakinainen Rymättylä  säteri

         1614-25        Thomas Ericss (Skalm)                                                                                    1625
         26-59            Christina Persd Friis                                                      24.6.1628                   1659
         -1655      II  Arvid Grabbenskiöld                                                          24.6.1628                   1655
         -1664      vp  Israel Jacobss Grabbe                                                                                    1664
         -9x              Anna Margareta von Königsthun                                                                          < 1695
                    II  Harald Ericss Footangel                         31.12.1606                                               16.8.1676
         -1698      po  Arvid Israelss von Grabben                                                                               < 1712
                          Anna Sofia Staël von Holstein
         1699-1708      Christer Larss Carpelan                                                      22.3.1663    Turk           19.1.1709     Turk
                          Sofia Claesd Skalm                                                         22.3.1663    Turk           h 29.9.1679   Sauvo
         1709-37    po  Lars Christerss Carpelan                        6.1.1664      Taiv           27.12.1700                  12.6.1737     Dunker
                          Christina Magdalena Nilsd Schönberg           1680                         27.12.1700                  14.6.1735
         1738-56    po  Christer Larss Carpelan                         24.5.1704     Tukholma       4.4.1736                    8.10.1756     Sauvo
                          Maria Elisabet Eliasd Stadius                                              4.4.1736                    1742          Sauv
                    la  Carl Carlss Carpelan                            14.8.1680     Turk           14.7.1724    Dunker         19.7.1730     Tukholma
         57-65            Hedvig Charlotta Larsd Carpelan               14.7.1706     Turk           18.11.1735   Dunker         29.11.1776    Dunker
                    II  Johan Herlin                                                                 18.11.1735   Dunker         10.4.1749
         1766-76    po  Carl Nils Carlss Carpelan                       3.10.1725                    23.12.1762   Bjurkärn       12.2.1781     Dunker
                          Catarina Charlotta Salomonsd Linroth          16.8.1744                    23.12.1762   Bjurkärn       14.7.1796
         1777-1819  ser Carl Efraim Maximilianss Carpelan               11.8.1732     Raisio         9.2.1773     Åbo            29.3.1819     Kemi
                          Catarina Sofia Carlsd Strengberg              3.1.1751      Sulva          9.2.1773     Åbo            16.11.1826    Vehmaa
         1820-21    vä  Jöran Hermanss Fleming                          27.9.1781     Askainen       9.9.1806     Aska           26.2.1845     Pori
                          Carolina Sofia Carlsd Carpelan                16.5.1784     Masku          9.9.1806     Aska           14.10.1848    Ruovesi
         1822-52        Otto Herman Johanss Lode                        14.8.1771                    30.10.1798   Åbo            16.3.1852     Åbo
                          Brita Christina Johansd Sjöstedt              22.2.1777     Åbo            30.10.1798   Åbo            15.8.1850     Turku
         1853-58    vä  Ulric Danielss Ithimaeus                        2.4.1794      Nousiainen     16.10.1822   Rymättylä      2.9.1858      Lemu
         59-85            Sofia Margareta Ottosd Lode                   27.3.1801                    16.10.1822   Rymättylä      16.11.1890    Turk
         1886-94    tp  Gregori Gregoriss Aminoff                       6.5.1859      Turku          18.8.1886    Karjaa         31.7.1923     Turk
                          Aina Sofia Augusta Saladinsd Grunér           21.10.1857    Helsinki       18.8.1886    Karjaa         1.2.1925      Turk
         1895-98        Ole Aune                                        1837                         1875
                          Fredrica                                      1851                         1875
         1899-1903  vä  Eric Henric Backman                             21.5.1875
                          Signe Olesd Aune                              8.10.1877     Turk
         1904-14        Carl Anton Cnudss von Schantz                   16.4.1853     Naantali mlk   30.11.1892   Hels           6.11.1914     Hels
                          Ida Olivia Ingeborg Gustafsd Winqvist         15.9.1873     Hels           30.11.1892   Hels
         1915-17    ve  Gustaf Filip Cnudss von Schantz                 13.3.1857     Naantali mlk   22.6.1887    Nurmi
                          Anna Sofia Andersd Dufva                      17.11.1859    Leppävirta     22.6.1887    Nurmi
         1918-27        Pakinainen, Kestilä & kumpp. Ay
         1928-          Pakinainen, Sonck & kumpp. Ay


    Pappila Rymättylä

         1554-77        Eric Johanss
         1577-1600      Henric Anderss                                                                                           1600          Rymä
         1600-11        Bengt Thomass Melartopaeus                                                                               1611          Rymä
                          Alisa
         1612-17        Isac Perss Melartopaeus                                       Kemi                                       1624          Lohj
         1617-21        Simon Anderss
         1622-39        Simon Mattss Columbus                                         Naan           14.6.1613                   1639          Rymä
                          Elin Johansd                                                               14.6.1613                   > 1642
         1639-59        Henric Nilss Kolkka                                           Turk                                       0.3.1659      Rymä
                          Margareta Mårtensd
                          Elin Sigfridsd                                                             1659         Rymä
         1659-71        Henric Marcuss Colliander                       161x          Hels           < 1657                      29.4.1671     Rymä
                          Caisa                                                                                                  < 1656
                          Sara Olofsd?                                                               < 1657
         1672-80        Johan Jöranss Sodialenius                                     Rymä                                       1680          Rymä
                          Magdalena Alexandersd                                                                                  > 1694
         1680-92        Michel Clemetss Castrenius                      163x          Turk           1684                        1692          Rymä
                          Brita                                                                      1684                        > 1691
291 407  1692-1701      Abraham Johanss Thuronius                       10.12.1659    Häme           1710                        1714          Lemp
                          Catarina Persd Arenbeck                       k 27.8.1665   Tukholma       26.1.1688    Turk           31.7.1697     Rymä
                          Maria Christersd Agricola                                                  11.12.1698   Rymä           1708          Kang
854 699                   Maria Elisabet Arendsd von Burghausen         15.6.1654     Tallinna       20.10.1716
         1702-11        Anders Jöranss Chydenius e Kytilä               167x                         16.10.1710   Merimasku      11.4.1711     Rymä
                          Maria Jacobsd Flachsenius                                                  1698                        h 21.9.1709   Rymä
                          Maria Alexandersd Fellbom                                                  22.10.1715   Tukholma       < 1726
                    II  Olof Olofss Lauraeus                                          Oul            15.3.1726    Mynämäki       h 14.9.1729   Eura
         1711-14        Håkan Erlandss Pijlman                          166x          Uusikau        < 1694                      1714          Rymä
                          Catarina
                          Elisabet Christofersd Herkepaeus              1658                                                     11.4.1691     Sääksmäki
                          Christina Persd Walstenius                                                 < 1694
         1721-36    ppu Johan Johanss Salmenius                         167x          Turk           22.6.1704    Perniö         h 25.11.1736  Rymättylä
573 298                   Elisabet Jacobsd Lund                         28.7.1688     Perniö         23.9.1739    Åbo            24.12.1747    Harjavalta
573 257             II  Anders Mattss Flamenius                         9.10.1710     Rais           < 1761                      9.5.1771      Harj
         1738-39        Johan Ericss Gottskalk                          1686          Seil                                       7.4.1739      Rymättylä
                          Maria Rimius                                  1683                                                     > 1757
         1739-58        Johan Johanss Sciurenius                        k 23.3.1697   Vehmaa         5.2.1740     Rymättylä      17.3.1758     Rymättylä
                          Maria Johansd Thorwöste                       4.6.1712      Karuna         5.2.1740     Rymättylä      > 1758
         1758-72        Eric Jeremiass Wallenius                        k 3.4.1713    Vehmaa         6.8.1750                    29.2.1772     Rymättylä
                          Elisabet Henricsd Alanus                      5.10.1705                    6.8.1750                    h 1.10.1779   Vehmaa
         1773-75        Petter Petterss Fonselius                       13.5.1708     Vehm           1733                        9.7.1775      Rymättylä
                          Katarina Baureen                              11.4.1716                    1733                        22.4.1786     Hout
         1778-1808      Carl Johanss Avellan                            6.7.1741      Forssa         28.10.1796   Nauvo          28.2.1808     Rymä
                          Maria Rebecka Henricsd Laman                  13.11.1740    Mietoinen      11.3.1773    Rauma          10.9.1794     Rymättylä
                          Catarina Margareta Andersd Gottskalk          1769                         28.10.1796   Nauvo          5.10.1800     Rymättylä
         1810-19        Johan Mattss Forsbom                            18.6.1763     Turku                                      4.9.1819      Rymättylä
         1821-28        Adolf Johanss Bäckvall e Oxenius                k 6.4.1768    Vihti          26.9.1799    Vihti          2.1.1828      Rymättylä
                          Hedvig Sofia Magnusd von Willebrand           6.9.1767      Somerniemi     26.9.1799    Vihti          10.3.1859     Naantali
         1830-34        Abraham Abrahamss Reilin                        11.11.1780    Perniö         9.9.1810     Marttila       7.12.1834     Rymättylä
                          Ulrica Christiansd von Hausen                 1.8.1783      Mart           9.9.1810     Marttila       17.2.1858     Rymättylä
         1838-43        Fredric Johanss Waldstedt                       6.2.1783      Naantali       10.10.1815   Tyrvää         28.11.1843    Rymättylä
                          Ulrica Christina Johansd Rosendahl            14.3.1790     Tyrvää         10.10.1815   Tyrvää         1862
         1847-85        Eric Johan Ericss Ekqvist                       30.3.1787     Turku          1863                        22.5.1885     Rymättylä
                          Eva Gustafa Adolfsd Ström                                                  1812                        1855
                          Helena Sofia Henricsd Ylander                                              1863                        1893
         1887-94        Gustaf Ludvig Johanss Vermanen                  5.9.1848      Raum           1890                        4.9.1894      Rymä
                          Amanda Paulina Aulin                                                       1876                        1889
                          Fredrica Wilhelmina Nokelin                                                1890
         1898-1908      Nicolai Samuelss Blom                           29.12.1861    Vehmaa         1906                        22.3.1948     Jala
                          Ida Gustafa Bodin                                                          1889                        1904
                          Hilma Bodin                                                                1906
         1909-          Yrjö Valfrid Fredricss Virberg                  12.10.1870    Viljakkala     1900                        19.9.1933     Turk
                          Fanny Elisabet Karlsson                                                    1900                        1931


    Ruokorauma Rymättylä

         1723-50        Mårten Hanss
                          Sara Johansd
         1750-65    po  Hans Mårtenss Ruokorauma
                          Agneta Johansd


    Itätalo l. Östergård Ruokoranta Rymättylä

         1765-91    po  Johan Hanss Ruokorauma                                                                                   1791          Rymä
         91-97            Anna Persd                                                                                             1797          Rymä
         1797-1810      perikunta
         1810-24    po  Johan Johanss Österman                                                                                   1824          Rymä
         24-25            Lisa Johansd
         1825-61    po  Johan Johanss Österman
                          Carolina Samuelsd
         1861-68    po  Johan Henric Johanss Österman                                                                            1868          Rymä
                          Charlotta Lindholm
         1868-73        perikunta
         1873-1921  po  Johan Svante Johanss Österman
                          Josefina Nummelin
         1921-54    po  Johan Hemming Johanss Österman                                                                           1954          Rymä
                          Martta Matilda Saarni                         1889


    Länsitalo l. Vestergård Ruokorauma Rymättylä

         1765-80    po  Mårten Hanss Ruokorauma                                                                                  1780          Rymä
         80-93            Lisa Johansd
         1793-1837  po  Henric Mårtenss Vestergård                                                                               1837          Rymä
         37-45            Eva Abrahamsd Nummelin
         1845-56    vä  Johan Carlström
                          Eva Christina Henricsd Vestergård
         1856-62    la  Josua Lemström                                                                                           6.8.1870      Rymä
                          Anna Henricsd Vestergård
         1862-1925      Per Augustinus Nummelin
                    ser   Sofia Eufrosyne Henricsd                                                                               1914          Rymä
         1925-43        perikunta


    Röödilä Röödilä Rymättylä

         1691-1713      Carl Mattss
                          Christina
         1713-42    po  Matts Carlss Röödilä 
                          Maria Jöransd
         1742-69    vä  Jacob Henricss
                          Maria Mattsd Röödilä 


    Meritalo l. Södergård Röödilä Rymättylä  ratsutila

         1769-1800  po  Jacob Jacobss Röödilä 
                          Lisa Mattsd
         1800-20    po  Abraham Jacobss Södergård                                                                                1820          Rymä
         20-27            Sofia Persd
         1827-60    po  Jacob Johan Abrahamss Södergård
                          Anna Johansd
         1860-90    po  Jacob Eric Translator Jacobss Rödlin                                                                     1890          Rymä
         90-92            Eva Christina Johansd
         1892-1933  vä  Anders August Hellman
                          Alma Emilia Jacobsd Rantanen


    Pohjatalo l. Norrgård Röödilä Rymättylä  ratsutila

         1769-98    vä  Eric Johanss
                          Christina Jacobsd Röödilä 
         1798-1819  po  Johan Ericss Norrgård                                                                                    1819          Rymä
         19-25            Maria Andersd
         1825-55    po  Eric Johanss Fagerlund
                          Anna Lena Abrahamsd
         1855-89    po  Eric Johan Ericss Fagerlund
                          Edla Carlsd Grönholm
         1889-1930  po  Johan Axel Ericss Fagerlund                                                                              1930          Rymä
         30-33            Amanda Alexandra Sundell


    Mattila Salo Rymättylä

         1697-1721      Bertil Jacobss
                          Maria
         1721-58    po  Simon Bertilss Mattila
                          Maria Ericsd
         1758-76    po  Johan Simonss Mattila                                                                                    1776          Rymä
         76-82            Agneta Michelsd
         1782-1835  po  Henric Johanss Mattila
                          Lena Carlsd
         1835-60    vä  Henric Ericss
                          Maria Henricsd Mattila
         1860-95    po  Eric Johan Henricss Mattila
                          Maria Eufrosyne Henricsd
         1895-1929  po  Henric Edvard Ericss Eriksson
                          Eva Christina Suominen


    Viljainen Viljainen Rymättylä  säteri

                        Gödik Fincke                                                                                             < 1468
                          Catarina Tavast                                                                                        < 1481
                    vä  Nils Johanss Rengonen                                                                                    > 1463
                          Johanna Gödiksd Fincke
                    la  Filpus Ivarss                                                                                            > 1471
         95               Elin Gödiksd Fincke
                    vä  Herman Magnuss Fleming                                                                                   < 1490
                          Elin Filipsd                                                                                           > 1489
         -153x      po  Eric Hermanss Fleming                                                                                    > 1536
                          Anna Engelbrectsd
                    II  Johan Michelss
         -1560      po  Per Ericss Fleming                                                           1557                        3.3.1560
                          Margareta Torstensd Ram
                          Margareta Nilsd                                                            1557                        1558
         -1586      vä  Christian Agricola                              11.12.1550                   1583                        0.2.1586
         87-88            Elin Persd Fleming                                                         17.11.1588                  < 1608
         1589-1605  II  Hans Johanss (Stålarm)                                                       17.11.1588
         1606-1x    po  Johan Hanss (Stålarm)                                                                                    > 1608
         161x-2x    ve  Arvid Hanss Stålarm                                                          1616                        162x
                          Ingeborg Andersd Boije                                                     1616
         1620-1741      Isopoikon
         1742-56        Carl Gustaf Orrfelt                             16.9.1676                                                20.2.1757     Rymättylä
                          Anna Elisabet Ahlgren                         1696                                                     22.1.1767     Rymättylä
         1757-71        Lars Johan Schultz                              19.10.1718    Turk           12.4.1763    Rymättylä      28.6.1779     Turk
                          Hedvig Eleonora Johansd Ahlgren                                            2.2.1748     Åbo            1755
                          Magdalena Sofia Simonsd Ruuth                 7.6.1724                     12.4.1763    Rymättylä      22.3.1794     Turk
         1772-80        Lars Henric Carlss Hästesko-Fortuna             12.12.1699                   14.12.1769   Tukholma       17.2.1780     Tammi
                          Elisabet Charlotta Abelsd Reenstierna         18.10.1714                   29.8.1728    Tukholma       26.2.1790     Tukholma
                          Elisabet Margareta Georgsd Malm               1729                         26.8.1764                   24.5.1765
                          Bernhardina Charlotta Carlsd von Scheven      1738                         14.8.1766    Tukholma       21.5.1769
         81-83            Johanna Elisabet Carlsd Grewesmühl            1739                         14.12.1769   Tukholma       14.6.1783     Tammisaari
         1784-96        perikunta
         1797           Adolf Ludvig Edvardss Carleson                  24.6.1747     Tukholma       30.10.1791   Åbo            15.12.1797    Åbo
455 138                   Agata Jacobsd Bremer                          29.5.1774     Åbo            15.9.1798    Åbo            6.12.1810     Tukholma
455 189  1798-1800  II  Fabian Fabianss Wrede                           24.11.1760    Kungslena      15.9.1798    Åbo            16.1.1824     Tukholma
         1801-29        Carl Eric Sjöman                                1.5.1749                     28.12.1802   Rymättylä      13.9.1836     Åbo
                          Christina Carlsd Mesterton                    28.11.1748    Åbo            1.7.1777     Åbo            15.5.1786     Åbo
                          Margareta Catarina Johansd Tjäder             22.6.1769     Åbo            13.1.1789    Åbo            27.3.1798     Åbo
                          Eva Christina Carlsd Avellan                  11.7.1778                    28.12.1802   Rymättylä      21.3.1814     Rymättylä
         1830-31        Johan August Simonss Granberg                   18.3.1795     Åbo            22.1.1819    Åbo            8.8.1831      Rymä
         32-33            Anna Christina Christiansd Trapp              10.4.1797     Åbo            22.1.1819    Åbo            24.12.1862    Åbo
         1834-47        Carl Carlss Örnhielm                            6.9.1794      Blackstad      7.11.1835    Halikko        4.9.1862      Turku
                          Gustafa Carolina Gustafsd Tihleman            5.7.1809      Halikko        2.10.1827    Halikko        6.9.1834      Rymättylä
                          Aurora Sofia Gustafsd Tihleman                7.11.1814     Halikko        7.11.1835    Halikko        24.12.1880    Turk
         1847-53        Pöytyän kirkkoherran (Helenius)
         1854-59        Johan Ericss Nummelin e Ruotsalainen            29.7.1786     Rymättylä      23.9.1841    Masku          2.3.1859      Rymättylä
                          Ulrica Henricsd Hermelin                      19.7.1782     Masku          30.7.1818    Masku          2.9.1840      Masku
         59-73            Maria Sofia Henricsd                          26.2.1813     Loimaa         23.9.1841    Masku          19.2.1878     Rymättylä
         1874-1904  po  Johan Johanss Nummelin                          18.8.1842     Masku          10.4.1870    Rymä
                          Amanda Matilda Carlsd Iso-Kauppila            10.4.1849     Rymättylä      10.4.1870    Rymä
         1904-      po  Johan Ferdinand Johanss Viljainen e Nummelin    3.10.1872     Rymättylä
                          Elin Salonen