Sauvon talonhaltijaluetteloja


                                         Lasse Iso-Iivari

                                       15.3.2015, 12.10.2021

                                                 Etusivulle

    Talo kylä pitäjä 1939  luonne manttaali

ryhmä nro isännyys suk. etunimi patronyymi suku-/talonnimi              syntynyt      pitäjä         vihitty      pitäjä         kuollut       pitäjä

    Fröjböle Karuna  luutnantin puustelli

         1717-18        Per Petterss Cedersparre e Jungh                1691                         31.5.1739                   1749          Pietari
                          Augusta Maria Johansd Berendt                 1717                         16.3.1736    Husby-Långhund 5.7.1738
                          Jacobina Jacobsd Nordenstedt                  1708                         31.5.1739                   22.3.1765     Kärna
         1722-23        Johan Johnsson                                  1684          Inkeri                                     22.1.1743     Raum
                          Elisabet Simonsd Pechlinius                   21.7.1692     Ii                                         h 3.6.1732    Rauma
         1723-24        Carl Evert Hanss Fock                           1692          Inkeri         11.5.1716    Marbäck        27.4.1752     Åbo
                          Anna Dorotea Johansd Staël von Holstein       1700                         11.5.1716    Marbäck        21.2.1755
         1724-36        Johan Pihl                                      1692          Viip           8.11.1744    Nousiainen     9.6.1749
                          Hedvig Jacobsd Gadolin                        3.4.1717                     8.11.1744    Nousiainen     23.5.1802     Mynämäki
         1736-40        Otto Wilhelm Jurgenss Lode                      24.11.1704    Moskova        25.12.1748   Kalanti        h 31.12.1776  Espoo
                          Ulrica Beata Carlsd Leijonhufvud              28.1.1726     Simtuna        25.12.1748   Kalanti        23.8.1796     Kirkkonummi
         1740-46        Eric Ernst Nigrell                              1684                                                     30.7.1750     Åbo
                          Maria Elisabet Görgens
981 167  1746-49        Reinhold Johan Johanss Jägerhorn                17.5.1716                    4.1.1750     Åbo            19.11.1790    Loimaa
981 168                   Hedvig Eleonora Ernstsd von Willebrand        1725                         4.1.1750     Åbo            20.8.1795     Miet
         1749-63    la  Ernst Gustaf Ernstss von Willebrand             1726                         30.9.1750    Somerniemi     6.10.1794     Åbo
                          Sofia Catarina Johansd Jägerhorn              24.9.1727     Somerniemi     30.9.1750    Somerniemi     18.11.1791
         1764-65        Carl Otto Siöstierna                            1713                         10.10.1754   Karuna         18.6.1765     Sauvo
                          Elsa Beata Reinholdsd de la Motte             1724                         10.10.1754   Karuna         25.2.1777     Sauv
         1765-73        Jacob Gustafss von Heland                       2.2.1729      Tukholma                                   16.2.1773     Tukholma
326  25  1773-74        Anton Wilhelm Johanss von Schantz               21.4.1740     Toresund       7.4.1772     Mouh           6.5.1814      Vesi
326  26                   Catarina Elisabet Carlsd de Carnall           k 23.5.1753   Kemi mlk       7.4.1772     Mouh           16.8.1833     Vesi
         1774-75        Carl Fredric Henricss Rehbinder                 24.4.1729     Aska           2.8.1768     Perniö         15.1.1795     Piikkiö
                          Catarina Elisabet Johansd Kijk                1.5.1748      Perniö         2.8.1768     Perniö         6.1.1822      Paattinen
         1775           Thure Ludvig von Cöhler                         14.6.1727     Göteborg       8.2.1767     Perniö         7.11.1792     Perniö
                          Juliana Charlotta Johansd von Morian          23.10.1750    Parainen       8.2.1767     Perniö         14.10.1826    Perniö
         1775-77        Georg Johan Carlss Fock                         30.6.1738     Laitila        21.12.1769   Vehmaa         1.4.1816      Åbo
                          Ulrica Beata Gustafsd Rehbinder               10.10.1746    Masku          21.12.1769   Vehmaa         9.5.1829      Helsinki
         1777-79        Fredric Adolf Christianss von Pastelberger      25.1.1745     Hali           12.10.1775   Keikyä         1.12.1804     Naantali
                          Maria Elisabet Fredricsd Grönhagen            22.8.1751     Kust           12.10.1775   Keikyä         8.12.1808     Loimaa
         1779           Christofer Henric Carlss Printz                 17.1.1742     Maksamaa                                   6.6.1791      Karuna
         1779-81        Carl Johan Wilhelmss Stiernstedt                23.12.1736    Pohj                                       24.5.1811     Tukholma
         1781-88        Carl Gustaf Reinholdss de la Motte              19.12.1741    Loka           24.1.1777    Nousiainen     17.1.1815     Kisko
                          Eleonora Maria Carlsd von Willebrand          2.12.1756     Loimaa         24.1.1777    Nousiainen     14.12.1842    Perniö
975  67  1788-93        Fredric Wilhelm Carlss Lagerborg                13.6.1755     Åbo            22.10.1793   Åbo            14.4.1821     Lohja
975  68                   Hedvig Elisabet Charlotta Magnusd Gripenberg  10.6.1773     Åbo            22.10.1793   Åbo            20.8.1809     Tammela
         1793-99        Eric Johan Carlss von Willebrand                16.2.1761     Pöytyä         21.6.1808    Uskela         2.1.1838      Hels
                          Christina Charlotta Henrietta Christ.Ivendorff9.8.1791      Perniö         21.6.1808    Uskela         25.1.1833     Salo
         1799-1810  ve  Carl Gustaf Carlss von Willebrand               21.10.1757    Loimaa         16.11.1794   Kaarina        23.11.1838    Sauv
                          Anna Lovisa Georgsd Lybecker                  21.10.1775    Lokalahti      16.11.1794   Kaarina        27.11.1796    Paimio


    Fröjböle Karuna  lb.

         1701-          Henric Jacobss
                          Barbara Jostsd/Johansd
         -1727      po  Jacob Henricss                                  1689                         23.5.1749    Paimio         17.2.1767     Paimio
                          Margareta Sigfridsd                           1683                                                     h 23.10.1748  Paimio
                          Maria Jacobsd                                 1720                         23.5.1749    Paimio         11.6.1777     Paimio


    kappalainen Karuna

         1688-1704      Olof Larss Ulsingius                                                         < 1696                      1711          Nauv
                          Maria Gaddelius                                                            < 1696
         1704-12        Jacob Ericss Forsterus                          167x          Turk                                       h 8.4.1712    Karu
         1712-21        Johan Hermanss Thorwöst                         17.4.1676     Turk           < 1713                      1721          Karu
                          Maria Rimius                                  1683                                                     > 1757
         1722-33    II  Johan Ericss Gottskalk                          1686          Nauv                                       7.4.1739      Rymättylä
         1733-43        Henric Henricss Wallinus/Wallinius              1706          Turk                                       14.5.1743     Karuna
                          Christina Christersd Sevonius                 1692                         25.10.1744   Sauvo          21.3.1759     Karuna
         1744-69    II  Eric Mattss Perander                            4.4.1713      Ähtär          25.9.1760    Laitila        22.2.1779     Sääksmäki
                          Ulrica Nilsd Hedeen                           22.11.1736                   25.9.1760    Laitila        13.10.1797    Pori
         1775-95        Carl Henricss Lihr                              22.1.1738     Karjaa         20.10.1785   Karuna         20.4.1795     Karuna
                          Maria Elisabet Andersd Mansner                1751                         29.12.1771   Karuna         27.1.1782     Karuna
                          Johanna Sidonia Carlsd Lindelöf               3.12.1754                    20.10.1785   Karuna         22.6.1817     Karuna
         1795-1801      Isac Johanss Forsell                            13.11.1767    Ulvila         20.7.1797    Sauvo          29.12.1805    Nauvo
                          Gustafa Ottiliana Ottosd Amnorin              5.10.1764     Piikkiö        20.7.1797    Sauvo                        Tukholma
         1801-19        Johan Sigfridss Floman                          22.5.1769     Turku          22.11.1804   Sauvo          13.2.1820     Vihti
                          Sofia Lovisa Jacobsd Hedman                   16.5.1772     Paimio         22.11.1804   Sauvo          26.2.1829     Åbo
         1819-25        Carl Henric Henricss Strandberg                 18.3.1780     Pohj           1857                        25.4.1865     Karjaa
                          Charlotta Christina Emanuelsd Fridén          24.4.1792     Pori           21.5.1818    Åbo            9.10.1853     Karjaa
                          Juliana Margareta Dahm                                                     1857                        1891
912  77  1825-29        Claes Johan Zacariass Tamlander                 20.12.1800    Pori                                       28.8.1844     Harj
         1830-41        Adam Victor Adamss Zidbäck                      24.3.1803     Somero         1828                        30.6.1856     Kirkkonummi
                          Gustafa Charlotta Lönngren                                                 1828                        1868
         1841-45        Henric Wilhelm Emanuelss Possén                 2.3.1812      Virr           26.7.1842    Masku          20.7.1845     Karuna
                          Sofia Gustafsd Schauman                       19.9.1821     Masku          29.12.1848                  12.11.1901    Turk
         1846-57        August Gabriel Gabrielss Juselius               17..6.1818    Karkku         1846                        11.9.1857     Karuna
                          Christina Magdalena Fredricsd Dickman                                      1846                        1884
         1861-70        Herman Josefss Pihlman                          18.8.1831     Tampere        1871                        17.1.1906     Keur
                          Olivia Wilhelmina Savonius                                                 1867                        1869
                          Fredrica Agata Forselius                                                   1871                        1898
         1870-92        Frans Otto Michel Ottoss Pihl                   10.4.1841     Sauvo          1871                        8.3.1892      Karu
                          Carolina Elisabet Sjöberg                                                  1871
         1893-1905      Anton Vilhelm Suurpää e Sederström              17.1.1867     Turk           1897                        25.8.1938     Hels
                          Alma Elina Ahlman                                                          1897
         1906-11        Arttu Akseli Albin Mattss Ahonen                15.4.1875     Maar           1897                        10.6.1955     Kera
                          Elin Antoinette Fors                                                       1897


    Ylitalo Karinkorva Karuna  majoittajan puustelli

         1723           Petter Nilss Limatius                           1699          Viip           4.3.1731     Maaria         22.3.1755     Maaria
                          Anna Beata Jacobsd Söderhielm                 1701                         4.3.1731     Maaria         h 26.1.1740   Maaria
         1724-28        Anders Rebroen
                          Maria Elisabet Nisbet
         1728-32        Gustaf Henric Christoferss Ivendorff            1709                         9.6.1734     Kaarina        h 22.6.1764   Halikko
                          Maria Elisabet Andersd Wargh                                               9.6.1734     Kaarina
         1732-39        Otto Johan Feder                                12.9.1700                    1736                        5.11.1775
                          Eva Maria Mattsd Ingman                       3.1.1707                     1736                        7.5.1782
         1739-41        Otto Wilhelm Ottoss Rosenlew                    18.4.1709     Sauv           11.10.1750   Parainen       15.10.1776    Kemiö
                          Ulrica Fredrica Simonsd Lilliegren            29.11.1721    Torsö          7.8.1740     Åbo 
314 124                   Eva Juliana Alexandersd Starck                15.5.1732     Parainen       24.6.1782    Nokia          h 21.4.1784   Suoniemi
314 125            II   Carl Reinhold Gustafss von Konow                12.3.1723     Asko           24.6.1782    Nokia          15.12.1797    Suoniemi
         1741           Anders Wargh
         1741-42        Carl Johanss Hacks                              28.8.1723     Raisio
         1743           Alexander Gabriel Ståltz
         1743-54        Ernst Johan Ericss Fingerroos                   0.12.1714     Vehm                                       24.4.1771     Karuna
         1754-61        Johan Joacim Peldan                             1736                                                     20.12.1792    Uusikaarlepyy
         1761-65        Carl Johan Wilhelmss Stiernstedt                23.12.1736    Pohj                                       24.5.1811     Tukholma
         1765-69        Berndt Magnus Berndtss Stackelberg              28.6.1755     Kaarina        0.4.1811                    19.1.1815     Valkeala
                          Dorotea Fredrica Sofia Georgsd Brunow         25.8.1770                    0.4.1811                    29.12.1813    Valkeala
         1769-73        Jacob Silfverblad                                                            26.12.1769   Kaarina(Kuusist
                          Catarina Numberg                                                           26.12.1769   Kaarina(Kuusist
         1773-79        Johan Fredric Carlss Rehbinder                  14.9.1769     Perniö                                     30.12.1791    Piikkiö
         1779-87        Carl Gustaf Carlss Rehbinder                    12.3.1772     Perniö         26.3.1806    Taivassalo     17.9.1827     Ahve
                          Agata Fredrica Johansd Wilhelms               16.1.1787     Taiv           26.3.1806    Taivassalo     6.9.1868      Helsinki
         1787-93    ve  Berndt Otto Carlss Rehbinder                    20.8.1773     Piikkiö        25.7.1823    Loviisa        5.1.1831      Porvoo
                          Ulrica Jacobina Jacobsd af Forselles          5.1.1791                     25.7.1823    Loviisa        16.8.1858     Vinnö?
         1793-96        Israel Edvardss Grundström                      24.8.1760     Angelniemi     15.10.1793   Sauvo          1809?
                          Fredrica Lundén                               9.3.1770                     15.10.1793   Sauvo
         1796-99        Eric Pomreen                                    11.7.1762                    10.5.1795    Sauvo
                          Eva Jacobsd Holmberg                          27.12.1767    Sauvo          10.5.1795    Sauvo
         1799-1810      Gabriel Gustaf Cumlander                        25.6.1766                    1794
                          Ulrica Carlsd Gran                            3.5.1762      Åbo            1794


    Karuna Karuna Karuna  säteri

         -1570          Henric Simonss                                                                                           1570          Karu
                          Christina Persd Fleming                                                                                5.12.1573     Karu
         -1595      vä  Johan Boose                                                                  > 1568                      1595
         96-99            Ingeborg Henricsd                                                          > 1568                      > 1595
         1600-05        perikunta
                    vä  Björn Bengtss (Görtzhagen)                                                                               1601
         -46              Christina Johansd Boose                                                    < 1606                      1652
         1606-      II  Bertil Nieroth                                                               < 1606
                        Torsten Torstenss Stålhandske                   1594          Porv mlk       9.4.1643     Stettin        21.4.1644     Hadersleben
872 848  46-49            Christina Arvidsd Horn                        1604                         29.7.1649    Turk           1673
872 811             II  Johan Cnudss Kurck                              1590                         29.7.1649    Turk           21.5.1652     Turk
         1650-71    la  Mauritz Christerss Horn                                                                                  h 19.11.1671  Turku
                          Ingeborg Arvidsd Horn                                                                                  h 25.4.1652   Tukholma
         -1692      po  Arvid Mauritzs Horn                             10.11.1631    Karu           1680                        17.2.1692     Karu?
                          Ingeborg Johansd Gyldenär                                                  1658
         93-97            Maria Elisabet Ericsd Kruse                                                1680                        1697          Pada
         1697-1711      Johan Johanss Gezelius                          6.9.1647      Tartto         26.8.1680    Turk           10.4.1718     Täby
                          Hedvig Nilsd Lietzen                                                       26.8.1680    Turk           h 12.5.1720   Tukholma
         1712-22    vä  Johan Petterss Stiernstedt                      1.11.1653     Viip           1705                        7.2.1722      Turk
                          Johanna Margareta Johansd Gripenberg          6.12.1665                    1680                        h 20.12.1696  Narva
                          Sara Michelsd Törne                           k 24.5.1676   Tukholma       26.4.1698                   1701
         23-34            Maria Johansd Gezelius                        24.3.1689                    1705                        1735          Tukholma?
                    la  Johan Johanss Gezelius                          6.5.1686      Narva          25.10.1720   Tukholma       18.5.1733     Porv mlk
         36-51            Helena Jonasd Arnell                          1697                         25.10.1720   Tukholma       1.8.1751      Åb
         1752-1804  po  Johan Johanss Olivecreutz                       17.10.1721    Tukholma       29.8.1771    Dalstorp       14.3.1804     Åbo
         05-37            Adolfina Johanna Göransd Rutensköld           1750                         29.8.1771    Dalstorp       20.9.1837     Turk
                    vä  Herman Hermanss Fleming                         20.5.1763     Askainen       2.9.1792     Karuna         20.4.1808     Raahe
         39-55            Margareta Helena Johansd Olivecreutz          27.7.1772                    2.9.1792     Karuna         27.6.1855     Karuna
         1856-57        perikunta
         1857-58        Carl Johan Johanss Korsman                      14.6.1829     Pyhämaa        1855                        Paimio        1859
                          Isabella Charlotta Ramnell                    30.12.1832    Uusikau        1855
319  81  1858-64        Paul Emil Anderss Falck                         3.10.1805     Eura           23.7.1847    Vaasa          13.2.1864     Turku 
319  82  65-66            Alexandra Charlotta Gustafa Curtsd Stjernvall 19.12.1828    Pietari        23.7.1847    Vaasa          7.12.1899     Hels
         1866-73        Frans Henric Perss af Björksten                 28.8.1829     Helsinki                                   2.6.1873      Hels
         1873-80    sa  Carl Johan Johanss Korsman                      14.6.1829     Pyhämaa        1855
                          Isabella Charlotta Ramnell                    30.12.1832    Uusikau        1855
         1880-83        Herman Albert Anderss Wibell                    30.5.1819     Tukholma                                   16.1.1883
         84-02            Ulrica Augusta Collin                         13.3.1835     Tukholma
         1902-14        Eric Evert Eliel Ericss Blomqvist               20.11.1880    Sund           1902                        1948
                          Edit Walborg Johansd Sovelius                 3.11.1881     Kaar           1902                        6.11.1968     Kemi
         1914-20        Samuli Evert Samulinp Linnamäki                 2.6.1892      Lait                                       3.2.1920      Karu
                          Lempi Maria Ylimattinen                       4.5.1896      Loka
         1921-24        perikunta
         1924           Johan Gustaf Gustafss Linnanheimo e Leino       16.6.1875     Kala           1899                        29.4.1961     Hels
                          Axa Johanna Lovisasd Grönlund                 17.7.1876     Kakskerta      1899                        20.2.1953     Hels
         1925-40        Antti Vanhakartano


    Övergård Koppholm Karuna  lippumiehen puustelli

         1718-19        Henric Lillberg
         1723       sa  Henric Lillberg
         1724-27        Georg Johan Mattss von Kothen                   6.10.1693     Nastola                                    6.9.1730
         1727-31        Israel Johan Alftan
         1731-33        Carl Otto Siöstierna                            1713                         10.10.1754   Karuna         18.6.1765     Sauvo
                          Elsa Beata Reinholdsd de la Motte             1724                         10.10.1754   Karuna         25.2.1777     Sauv
         1733-41        Johan Herkman
         1741-43        Johan Ernst Ericss Nigrell                      7.2.1723      Halikko        1.3.1750     Åbo            6.10.1774     Loimaa
                          Hebla Magdalena Öhman                                                      1.3.1750     Åbo
         1743-51        Henric Granbom
         1751-54        Samuel Weckroth                                 1719                         1751
                          Caisa H                                       1723                         1751
         1754-71        Ernst Johan Ericss Fingerroos                   0.12.1714     Vehm                                       24.4.1771     Karuna
         1771-76        Carl Gustaf Gabrielss Favorin                   1749                         27.12.1782   Isokyrö        3.10.1789
                          Charlotta Magdalena Johansd Löthman           23.7.1760     Paltamo        13.5.1792    Kokkola mlk    16.7.1838     Kokkola
         1776           Christofer Henric Carlss Printz                 17.1.1742     Maksamaa                                   6.6.1791      Karuna
         1776-83        Carl Adolf Carlss Fleege                        18.6.1752     Åbo            8.7.1784     Rymättylä      12.4.1815     Åbo
                          Hedvig Henrietta Johansd Aminoff              26.6.1761     Hestra         8.7.1784     Rymättylä      27.10.1810    Åbo
         1783-85        Gustaf Adolf Johanss von Meijerhelm             11.6.1765     Kumla                                      8.5.1792      Tukholma
         1786-94        Lars Magnus Palmér
         1794-1810      Hans Wilhelm Gotthardss Vellingk                30.1.1769     Paimio         17.10.1797   Turku          17.11.1832    Karuna
                          Charlotta Eleonora Carlsd von Knorring        20.12.1779    Kangasala      17.10.1797   Turku


    Kärkkinen Kärkkinen Karuna  säteri

         1494-1508      Håkan Christerss Frille                                                                                  1508
         -1508      ve  Magnus Christerss Frille                                                                                 1508
                    ser Erland Anderss (Lindelöf)                                                                                > 1516
                          Margareta
         1537-38    po  Henric Erlandss (Lindelöf)
                          Christina Olofsd (Stubbe)
         1554-66    vä  Göran Henricss Sällandsfarer
                          N. Henricsd (Lindelöf)
                    la  Per Henricss (Lindelöf)
         67-73            Margareta                                                                                              > 1579
         -1601      po  Hans Perss (Lindelöf)                                                        1579                        1601
         02-20            Carin Larsd (Ulf)                                                          1579                        > 1619
         -1671      po  Hans Hanss Lindelöf                                                          1612                        1671
                          Brita Joacimsd Brand                                                       1612                        1659
         -1679      po  Johan Hanss Lindelöf                                                         1648         Tallinna       1679
         80-05            Anna Larsd Lindelöf                                                        1648         Tallinna       0.8.1705      Karu
                        Sigismund Brehmer                                             Thüringen      1655                        0.1.1679      Preussi
         -25        ser   Anna Christina Carlsd Lindelöf                1635                         1655                        1.8.1725      Karu
         1726-34        perikunta
         1734-54        Axel Lorentz Nilss Lindcrantz                   3.1.1685                     31.1.1707                   24.11.1754    Pohja
                          Eva Maria Finberg                                                          31.1.1707
         1755-57    po  Lars Axelss Lindcrantz                          29.5.1725                    1.3.1750     Vihti          20.6.1757
956 118  58-62            Sofia Christina Johansd Rotkirch              24.3.1730     Porv mlk       30.9.1762    Vihti          20.2.1767     Viht
956 117  1763-84    II  Carl Fredric Carlss Ekestubbe                   30.10.1727    Viht           12.10.1769   Porvoo         7.3.1784      Vihti
956 148                   Anna Elisabet Andersd Kraftman                15.2.1751     Porvoo         12.10.1769   Porvoo         15.5.1785     Porvoo
         1785-1812  vä  Petter Petterss Schatelowitz                    k 14.2.1732   Tammisaari mlk 20.3.1783                   1814
                          Eva Larsd Lindcrantz                          7.11.1755     Hels mlk       20.3.1783                   1809
         1813-34    po  Lars Petterss Schatelowitz                      11.5.1786     Tammisaari mlk 19.9.1822    Regna          28.7.1834     Karuna
                          Sofia Johanna Andersd Knorring                1.8.1786      Mäntsälä       2.10.1810    Lohj           8.11.1818     Karuna
         35               Charlotta Lovisa Johansd Tersmeden            5.4.1796      Regna          19.9.1822    Regna          26.2.1874     Hels
                        Otto Wilhelm Turess Klinckowström               10.12.1778    Tukholma       28.5.1840    Pietari        27.1.1850     Hels
                          Sara Artursd Cuthbert                                       Englanti       7.6.1810     Tukholma       4.1.1838      Åbo
                          Elisabet Wilhelmina Barbara Martinsd Krause   8.3.1815      Pietari        28.5.1840    Pietari
         1838-40        perikunta (Saran)
         1841-60        Artur Wilhelm Ottoss Klinckowström              8.5.1807      Tukholma       30.1.1831                   29.11.1860    Hels
                          Lovisa Emilia Johansd Haasse                  18.10.1812    Wiburg         30.1.1831                   12.7.1868     Viht
         1860-64    po  Artur Emil Wilhelm Arturss Klinckowström        6.9.1835      Helsinki       11.7.1859    Tukholma       15.1.1883     Hels
                          Maria Ottilia Olofsd Hedberg                  23.5.1834     Tukholma       11.7.1859    Tukholma       15.1.1900     Pirk
         1864-68        Carl August Augustss Krook                      1.8.1811      Åbo            8.2.1850     Iisa           6.8.1868      Karu
                          Jenny Hilda Eloise Carlsd Holm                30.10.1822    Helsinki       k 9.2.1841   Helsinki       11.1.1849
                          Elisabeth Persd Collan                        23.3.1822     Iisalmi        8.2.1850     Iisa           15.2.1896     Hels
         1869-73        Constantin Laurén
         1873-81        August Reinhold Malm
         1881-89        Isac Robert Gustafss Arvo                       4.6.1856      Kalanti        6.7.1876     Eura           Angelniemi    1889
                          Maria Fredrica Johansd Kylä-Björni            20.11.1852    Eura           6.7.1876     Eura
         1889-93        Emil Johan Johanss Juusela                      27.10.1860    Eura           5.7.1887     Eura
                          Amanda Emilia Fransd Soupas                   18.12.1869    Eura           5.7.1887     Eura
         1893-98        Johan Anton Johanss Vanhakartano                1.3.1861      Pori mlk       27.9.1883    Ulvila         23.8.1911     Por mlk
                          Johanna Isacsd Holmi                          21.12.1859    Ulvila         27.9.1883    Ulvila         9.11.1887     Pori mlk
         1893-98        I. Pihl (Porin mlk:ssa on 2 samaan aikaan!)
         1898-1902      Frans Henric Jacobss Yli-Mikkola                16.10.1848    Merikarvia     7.2.1884     Siikai         Karuna        1898
                          Caisa Josefina Henricsd Heikkilä              9.12.1862     Siikainen      7.2.1884     Siikai
         1902-15        Väinö Valdemar Juhonp Sovelius                  26.11.1880    Piikkiö        1927                        5.8.1938      Hels
                          Dagmar Maria Victorsd Höckerstedt             23.11.1884    Hels           1904                        13.5.1951     Sein
                          Sofie Anna Graf                               5.12.1890     Pietari        1927                        24.2.1949     Hels
         1915-53        Frans Teofilus Mikkola                          1889
                          Maria                                         1890
                          Elli Linnamäki


    Kärkniemi Kärkniemi Karuna  säteri

         -1431          Nils Olofss Tawast                                                                                       1431
                          N. N.                                                       Sauv?
         -1447      vä  Gödik Fincke                                                                                             < 1468
                          Catarina Nilsd Tawast                                                                                  < 1481
         1447-          tuomiokirkon
         1541           Måns Nilss (Stiernkors)
                          Carin Hansd?
                          Walborg Johansd Fleming
                          Margareta Sunesd (Ille)
         1565-73    po  Ivar Månss (Stiernkors)                                                      6.1.1566     Vesi           27.9.1573     Turk
         -09              Elin Johansd Kurck                                                         1576         Karu           1609-10
                    II  Bertil Ivarss (Grön l. Tott)                                                 1576         Karu           1620
                    po  Måns Ivarss Stiernkors                                                                                   1628          Puola
                          Carin Johansd Boose                                                        1.4.1594     Karu           1604
                          Catarina Henricsd Zibet                                                                                > 1638
         1618-34    ve  Axel Ivarss Stiernkors                                                                                   16.1.1634     Sauv
         -1650      ^v  Claes Claess Skalm                                                                                       7.4.1650      Sauv
                          Anna Månsd Stiernkors                         1595                                                     < 1650
         1663-      vä  Christer Larss Carpelan                                                      22.3.1663    Turk           19.1.1709     Turk
         51-              Sofia Claesd Skalm                                                         22.3.1663    Turk           h 29.9.1679   Sauvo
         -1737      po  Lars Christerss Carpelan                        6.1.1664      Taiv           27.12.1700                  12.6.1737     Dunker
                          Christina Magdalena Nilsd Schönberg           1680                         27.12.1700                  14.6.1735
                    vä  Carl Carlss Carpelan                            14.8.1680     Turk           14.7.1724    Dunker         19.7.1730     Tukholma
                          Hedvig Charlotta Larsd Carpelan               14.7.1706     Turk           18.11.1735   Dunker         29.11.1776    Dunker
                    II  Johan Herlin                                                                 18.11.1735   Dunker         10.4.1749
         -1781      po  Carl Nils Carlss Carpelan                       3.10.1725                    23.12.1762   Bjurkärn       12.2.1781     Dunker
                          Catarina Charlotta Salomonsd Linroth          16.8.1744                    23.12.1762   Bjurkärn       14.7.1796
         1781-1813      Tapilan (Sauvo)
         1814           Berndt Wilhelm Reinholdss Fock                  19.8.1763     Laitila        1808                        15.4.1837     Tukholma
                          Johanna Fredrica Ericsd Ekholm                                             28.3.1790    Uusikau        30.12.1837    Tukholma
                          Engel Pettersd Ekman                          14.8.1790                    1808                        10.6.1861     Tukholma
         1815-56        Otto Reinhold Georg Reinholdss Fock             23.11.1773    Laitila        12.6.1806    Åbo            20.5.1856     Sauvo
                          Lovisa Dorotea Gabrielsd von Haartman         29.7.1778     Turk           12.6.1806    Åbo            4.4.1846      Sauvo
         1856-63        perikunta
         1863-70        Gustaf Reinhold Johanss Forsström               21.8.1820     Särkisalo      16.10.1845   Perniö         6.12.1884     Karu
                          Elsa Maria Johansd Sandell                    18.9.1822     Särkisalo      1843         Särk           4.3.1845      Särk
                          Sofia Wilhelmina Andersd Bergroth             5.1.1824      Perniö         16.10.1845   Perniö
         1870-75    vä  Claes Adolf Gustafss Bergroth                   1.2.1848      Perni          9.4.1871     Karuna         4.10.1899     Turk
                          Emilia Gustafsd Forsström                     17.10.1846    Särkisalo      9.4.1871     Karuna
                          Justina Josefsd Löfgren                       22.6.1853     Turk                                       18.10.1927    Turk
         1875-84        Johan Jacob Jacobss Conradi                     11.2.1811     Taivassalo                                 1.12.1897     Turk
                          Johanna Matilda Gustafsd Waksam               11.3.1825     Åbo                                        1906
         1885-88    po  Johan Valdemar Johanss Conradi                  10.12.1846    Åbo                                        1.12.1919     Turk
         1888-89        Oscar Artur Magnuss Waldén                      26.8.1862     Turku          16.9.1888    Pusula         23.3.1935     Hank
                          Elin Matilda Victorsd Alftan                  13.9.1867     Pertteli       16.9.1888    Pusula         1.5.1940      Kirk
         1889-1908      Ivar Teodor Larss von Hellens                   4.9.1861      Turku          1885                        23.11.1908    Karu
                          Elin Johanna Carlsd af Heurlin                9.6.1864      Somern         1885                        31.5.1886     Para
         1909-      vä  Otto Wilhelm Robertss Rotkirch                  12.5.1880     Somern         6.4.1909     Turk
                          Olga Elisabet Alice Johansd Loewenberg                                     27.10.1906   Sauv           23.8.1907     Sauv
         08-09            Elin Anna Maria Ivarsd von Hellens            21.5.1886     Para           6.4.1909     Turk           12.5.1917     Karu


    Keskitalo Leminen Karuna  1/2

         1670-94        Eric Jöranss                                    1634                         1693                        20.9.1724     Karuna
                          Lisa                                                                       1660
                          Anna
                          Christina Mattsd                              1654                         1693                        2.11.1716     Karuna
         1695-1722  po  Jöran Ericss Keskitalo
                          Brita Thomasd
         1722-33    po  Sigfrid Jöranss Keskitalo                       k 12.2.1693   Karuna         1721                        16.2.1733     Karuna
         33-51            Maria Ericsd                                  1701                         1736         Karu           176x          Karu
                    II  Johan Henricss                                  1704                         1736         Karu           26.11.1750    Karuna
         1751-64    vä  Simon Henricss Timböle                          k 8.10.1727   Karuna         22.5.1751    Karuna         1764          Karu
         64-73            Lisa Sigfridsd Keskitalo                      1729          Karu           28.12.1764   Karuna         12.10.1809    Karu
                    II  Anders Johanss                                  30.11.1730                   28.12.1764   Karuna         1806          Karu
         1773-1827  po  Johan Simonss Keskitalo                         13.2.1752     Karuna         15.10.1793   Sauvo          4.11.1832     Karuna
                          Maria Johansd Keskitalo                       30.9.1763     Sauvo          15.10.1793   Sauvo          14.11.1840    Karuna
         1827-53    po  Carl Johanss Keskitalo                          12.7.1794     Karuna         5.6.1827     Karuna         27.1.1853     Karuna
                          Fredrica Henricsd Manböle                     14.6.1802     Karuna         5.6.1827     Karuna         > 1867
         1853-97    po  Johan Carlss Keskitalo                          20.7.1832     Karuna         21.6.1853    Sauvo
                          Anna Gustafa Fredricsd Ylitalo                26.8.1828     Sauvo (Karuna) 21.6.1853    Sauvo
         1897-1934  po  Anton Engelbert Johanss Keskitalo               7.11.1867     Karuna         1905                        1934          Karu
         34-45            Engla Alexandra Rikman                        1879                         1905


    Päistärpää Päistärpää Karuna  säteri

         1537           Matts Marcuss
         1563-67        Jöran Mattss
         1571-86        Jacob Perss (Svärd)                                                                                      1586
                          N. N.                                                                                                  > 1588
         1586-1605  po  Per Jacobss Svärd                                                                                        1606
         06-08            Elsa Mårtensd (Lax)                                                                                    < 1609
                    vä  Gert von Ungern                                                              1620                        1652
         -58              Brita Persd Svärd                                                          1620                        1658
         1659-84        perikunta
         1685-97    vä  Fabian Fabianss von Plater                                                   0.12.1684                   > 1701        Tukholma
                          N. N.                                                       Inkerinmaa
                          Christina Gertsd von Ungern                                                0.12.1684                   > 1699
         1698-1708      Christer Larss Carpelan                                                      22.3.1663    Turk           19.1.1709     Turk
                          Sofia Claesd Skalm                                                         22.3.1663    Turk           h 29.9.1679   Sauvo
         1709-37    po  Lars Christerss Carpelan                        6.1.1664      Taiv           27.12.1700                  12.6.1737     Dunker
                          Christina Magdalena Nilsd Schönberg           1680                         27.12.1700                  14.6.1735
         1738-86        perikunta
         1787           Gustaf Gustafss Klenberg                        1719                         1754                        Kemiö         1787
                          Brita Holmelin                                19.12.1728                   1754
         1788-91        perikunta
         1792-1801      Lars Johan Ericss Stigzelius                    5.12.1762     Hels           19.2.1791    Nauvo          2.7.1803      Pori
                          Magdalena Andersd Gottskalk                   25.5.1763     Nauvo          19.2.1791    Nauvo          6.10.1825     Viborg
         1802-36        Joacim Gabriel Davidss Wegelius                 3.3.1757                     7.8.1788     Åbo            10.11.1837    Hels
                          Johanna Hansd Richter                         4.11.1760     Åbo            7.8.1788     Åbo            14.3.1820     Karuna
         1837-41        Axel Reinhold Axelss Malm                       1.5.1803      Suomusjärvi    1827                        Halikko       1841
                          Henrica Bäckvall                              7.11.1804     Lohj           1827
         1842-60        Artur Wilhelm Ottoss Klinckowström              8.5.1807      Tukholma       30.1.1831                   29.11.1860    Hels
                          Lovisa Emilia Johansd Haasse                  18.10.1812    Wiburg         30.1.1831                   12.7.1868     Viht
         1861-71        Elias Johanss Jansén                            13.6.1807     Kemiö          1836
                          Ulrica Mattsd Paavola                         19.9.1812     Kaarina        1836
         1871-83        Anders Johan Wikenström                         1844
                          Selma                                         1847
         1883-1916      Gustaf Alfred Gustafss Dammert                  30.5.1844     Asikkala       1883                        2.7.1920      Turk
                          Maria Desideria Augustsd Strömberg            23.6.1859     Maaria         1883
         1916-17        Arvo Nieminen
         1916-17        Toivo Nieminen
         1917-          Albert Kustaa Fransinp Itälä                    15.8.1892     Mynä                                       16.4.1958     Karu
                          Alma Alina Aaltonen


    Sandö Sandö Karuna  ratsutila

973 901  1565-66        Claes Christerss Horn                           1517                         3.1.1551     Bettna         9.9.1566      Åby
973 902  66-89            Christina Jacobsd Krumme                                                   3.1.1551     Bettna         h 10.3.1611   Upsala
         1590-      po  Christer Claess Horn                            4.9.1554      Hali           5.2.1587     Tensta         1612
                          Catarina Turesd Bielke                        0.2.1563      Tensta         5.2.1587     Tensta
973 907  -1651      po  Claes Christerss Horn                           29.11.1587    Trosa          7.2.1620     Tukholma       30.11.1651    Tukholma
973 908                   Sigrid Bengtsd Oxenstjerna                    2.6.1590                     7.2.1620     Tukholma       1.3.1644      Fresta
         -1671      ve  Mauritz Christerss Horn                                                                                  h 19.11.1671  Turku
                          Ingeborg Arvidsd Horn                                                                                  h 25.4.1652   Tukholma
         1672-95        perikunta
                    po  Arvid Mauritzs Horn                             10.11.1631    Karu           1680                        17.2.1692     Karu?
                          Ingeborg Johansd Gyldenär                                                  1658
         96-97            Maria Elisabet Ericsd Kruse                                                1680                        1697          Pada
         -1712          Claes Johan Wrangel                                                          1692                        5.4.1712
                          Anna Margareta Bernhardsd Rehbinder                                        1692
?        1713-34        Henric Beckman
         1735-53        Johan Cavander                                  1698                                                     1752
         54-57            Catarina Holmberg                             17.10.1704                                               1780
         1758-86    po  Eric Johanss Cavander                           29.7.1733     Karuna         1755                        2.2.1815      Karuna
                          Helena Christina Tronelius                    1730                         1755                        3.4.1786      Karuna
         1787-1810  po  Christian Ericss Cavander                       29.6.1755     Karuna         9.1.1787     Särkisalo      17.9.1810     Karuna
         10-15            Anna Catarina Ericsd Tötterman                9.11.1764     Särkisalo      9.1.1787     Särkisalo
856 267  1816-20    vä  Carl Gustaf Fredricss Wichtman                  26.5.1779     Inkoo          29.7.1804    Karuna         2.8.1820      Karuna
856 268  20-53            Justina Christiansd Cavander                  21.9.1788     Karuna         29.7.1804    Karuna         1872
         1853-55        Carl August Anderss Ramsay                      10.11.1791    Kuopio         28.12.1821   Dragsfjärd     8.12.1855     Hels
                          Beata Fredrica Charlotta Voltersd af Petersen 8.12.1800                    28.12.1821   Dragsfjärd     23.7.1868     Kemi
         1856-65        perikunta
         1865-86        Carl Henric Lindroos                            18.1.1822     Perni          1846
                          Agata Charlotta Ericsd Söderström             10.8.1825     Hiittinen      1846
         1886-90    vä  Gustaf Westerlund                               1845                                                     1890
                          Amalia Matilda Carlsd Lindroos                27.10.1850    Västanfjärd
         1892-1907  II  Carl Anton Andersson                            1863
         1907-17        Eric Blecert Ludvig Ludvigss Berndes            1.3.1877      Vallentuna     1906                        31.12.1951    Kemi
                          Eva Emilia Johansd Sovelius                   24.8.1883     Kaar           1906                        3.10.1965     Turk
         1917           E. E. Laine
         1917           Vihtori Autti
         1917-55        Lahja Leonard Vernerss Bergroth                 18.9.1886     Vaas           1917                        14.2.1971     Las Palmas
                          Elsa Lovisa Margareta Holm                    12.8.1887     Hels           1917                        5.12.1957     Karu


    Steninge Steninge Karuna  säteri

         -1572          Lars Torstenss (Ram)                                                                                     1596
                          Elin Ericsd (Stålarm)                                                                                  1618
         1572-      ve  Ivar Torstenss (Ram)                                                                                     > 1590
                          Catarina Bootzen/Boose
         -1574      la  Ragvald Halvarss (Ram)                                                                                   > 1578
                          Märta Torstensd (Ram)                                                                                  > 1571
         1586-1604  po  Grels Ragvaldss (Ram)                                                                                    > 1598
                          N. N.                                                                                                  > 1612
         -1632      ve  Hans Ragvaldss Ram                                                                                       1632?
                          Racel Mårtensd                                                                                         1640          Por mlk
         -1638      po  Hans Hanss Ram                                                                                           166x
                          N. N.
                          Catarina Danielsd Falkenklou                                                                           > 1681
         1638-43        Claes Petterss Galle                                                         1615                        1643
                          Margareta Bertilsd (Ekelöf)                                                1615                        h 24.2.1676   Turku
         -1676      po  Johan Claess Galle                              14.6.1614                    13.9.1663    Turku          4.12.1676     Lund
                          Margareta Elisabet Bernhardsd von Gertten                                                              > 1658
         77-10            Margareta Johansd Munck                       15.11.1641    Turk           13.9.1663    Turku          2.12.1709     Karu
         1711-33        perikunta
         1734-60        Simon Henricss Lindheim                         k 24.10.1686  Pori                                       19.3.1760     Karu
         1761-63        perikunta
         1764-73    ser Carl Bertil Carlss Lagerflycht                  4.1.1707      Turk                                       14.5.1773     Tukholma
         1774       ve  Johan Carlss Lagerflycht                        19.4.1701     Turk                                       11.7.1774     Åbo
         1775-84        Carl Gustaf Jacobss Spens                       1.5.1741                     21.7.1789    Vårdnäs        12.2.1816     Tukholma
                          Ulrica Eleonora Melcersd Falkenberg           8.7.1764      Vårdnäs        21.7.1789    Vårdnäs        27.3.1802     Upsala
857 453  1785-91        Berndt Johan Johanss Hastfer                    2.5.1737      Taivassalo     6.9.1765     Spånga         1809          Venäjä
857 454                   Fredrica Brigitta Gustafsd Bonde              17.1.1743                    6.9.1765     Spånga         2.1.1814      Lund
                        David Henric Jacobss Hildebrand                 k 20.9.1712   Tukholma       29.12.1756   Tukholma       8.2.1791      Tukholma
                          Fredrica Eleonora Mårtensd Cronstierna        29.12.1722    Lekaryd        7.6.1739     Håtuna         11.2.1754
                          Agneta Sofia Albrectsd Schönström             18.7.1734                    29.12.1756   Tukholma       31.5.1796     Stora Malm
         1792-1800      perikunta
         1801-08    po  David Gotthard Henric Davidss Hildebrand        18.6.1761     Håtuna                                     22.11.1808    Stora Malm
         1809-11        perikunta
         1812-27        Jonas Wikström                                  7.3.1768      Ruotsi         1796                        24.6.1827     Karuna
         28-52            Caisa Christina Hidström                      1776          Turk           1796                        22.5.1852     Karuna
         1852-82    po  Berndt Jonass Wikström                          17.9.1806     Karu           25.3.1865    Karuna         25.4.1883     Karu
                          Charlotta Albertina Davidsd Wegelius          11.5.1816     Eurajoki       1852                        7.2.1864      Karuna
                          Johanna Sofia Davidsd Wegelius                13.9.1814     Eurajoki       25.3.1865    Karuna         5.8.1876      Karu
         1883-84        perikunta
         1885-90    po  Georg Alfred Berndtss Wikström                  22.6.1854     Sund                                       21.6.1921     Turk
                          Selma Sofia Carlsd Welander                   27.7.1865     Eurajoki
         1891-95    la  Frans Victor Fagerroos                          1852
         96-98            Olga Olivia Charlotta Berndtsd Wikström       5.8.1856      Sund
         1898-1900      Frans Fabian Thomass Haapaniemi                 17.1.1874     Karkku                                     25.11.1920    Washington
                          Aina                                          1872
         1900-          Berndt Victor Wilhelmss Hiekka                  12.10.1863    Laitila
                          Olga Wilhelmina Talas                         1886


    Strömsböle Strömsböle Karuna  säteri

         1553-74        Michel Olofss (Resenär)
                        Petter Johanss Spore                                                                                     < 1567
         89               Margareta Persd                                                                                        29.6.1589
         1599-1602      Henric Nilss (Blåfield)                                                                                  > 1617
                          N. N.
         1633-62        Tapilan (Sauvo)
         1663-67        Mårten/Nils Linderoth
         -99              Anna Margareta Thomasd Boose                                                                           > 1698
                    II  Eric Johanss Skalm                                                                                       > 1698
         1700       vä  Petter Claess Brand                             1674                         1698                        1700
         01-44            Anna Margareta Nilsd Linderoth                                             1698                        > 1734
         1745-67    po  Claes Petterss Brand                            k 7.10.1699   Sauvo          28.12.1745   Sauvo          6.2.1781      Kemi
                          Eva Märta Axelsd Lindcrantz                   22.1.1710                    28.6.1729                   24.2.1732     Pohj
                          Anna Sofia Larsd Laurentz                                                  23.6.1734                   16.12.1741    Kangasa
                          Elisabet Dorotea Ottosd Rehbinder                                          28.12.1745   Sauvo          22.4.1771
                        Carl Jacobss Printz                             1701                         1730         Lappeen        22.6.1748     Maksamaa
         68-74            Barbara Sofia Joacimsd von Ganschou           19.5.1710                    1730         Lappeen        3.11.1774     Karuna
         1775-96    po  Carl Carlss Printz                              10.12.1739    Maks                                       26.7.1806     Kauhajoki
         1797-1814      Ulrica Carlsd Cederström                        18.8.1745     Åbo                                        31.8.1814     Karuna
         1815-22        Jacob Wilhelm Carlss Hisinger                   16.10.1767    Åbo            20.12.1798   Tenhola        3.8.1843      Espo
                          Augusta Eleonora Lovisa Gustafsd von Kothen   30.5.1780     Kustavi        20.12.1798   Tenhola        16.11.1825    Helsinki
         1823-31        Anders Anderss > Ölander                        13.1.1793     Hiittinen      1823                        23.12.1831    Karuna
         32-56            Hedvig Christina Johansd                      1803          Kemi           1823                        7.5.1857      Karuna
         1857       po  Anders Reinhold Anderss Ölander                 15.7.1826     Karuna                                     rippikirja    1854: 67
         1857-77    ve  Johan Anderss Ölander                           20.6.1824     Karuna         1.11.1866    Karuna
                          Eva Lovisa Johansd Alitalo                    9.8.1833      Karuna         1856         Karu           26.9.1865     Karuna
                          Regina Lovisa Carlsd Ylitalo                  7.9.1842      Karuna         1.11.1866    Karuna
         1877-91    po  Johan Victor Johanss Ölander                    30.9.1857     Karuna                                     1891          Karu
                          Selma                                         1858
         1892-1912      perikunta
         1912-51    po  Albert Johannes Johanss Ölander                 1890          Karu           1915
                          Naimi Johanna Elo                             1892                         1915


    Timari Timari Karuna  ratsutila

         1647-50        Henric Hanss Krakenhoff                                       Ruotsi                                     > 1649
         1651-76        Johan Claess Galle                              14.6.1614                    13.9.1663    Turku          4.12.1676     Lund
                          Margareta Elisabet Bernhardsd von Gertten                                                              > 1658
         77-10            Margareta Johansd Munck                       15.11.1641    Turk           13.9.1663    Turku          2.12.1709     Karu
         -1727      vä  Jacob Henric Carlss de la Motte                 1668                         1694                        1727          Sauv
                          Elsa Johansd Galle                                                         1694                        11.1.1751     Hali
555 451  -1773      po  Reinhold Jacobss de la Motte                    k 30.11.1699  Karuna         1724                        17.9.1773     Karuna
555 452                   Margareta Charlotta Ericsd Geete              1693                         1724                        18.6.1769     Karuna
                    vä  Carl Otto Siöstierna                            1713                         10.10.1754   Karuna         18.6.1765     Sauvo
         74-77            Elsa Beata Reinholdsd de la Motte             1724                         10.10.1754   Karuna         25.2.1777     Sauv
                    vä  Wilhelm Ulricss Gyllenskepp                     19.12.1748    Tukholma       11.12.1777   Karuna         4.6.1807      Pern
         78-80            Ulrica Margareta Carlsd Siöstierna            27.8.1755     Paimio         11.12.1777   Karuna         27.1.1841     Kemiö
         1787-99        Carl Samuelss Mansner                           k 6.12.1730   Kemiö          30.11.1769   Åbo            4.11.1799     Karuna
                          Catarina Sofia Jacobsd Wessman                11.4.1746     Åbo            30.11.1769   Åbo
         1799-1801      perikunta
         1802-04        Jacob Johan Anderss Alftan                      4.3.1761                                                 6.12.1818     Inko
                          Ulrica Tötterman
         1805-10        Fredric Öhrnberg                                1754                         1789                        Raisio        1810
                          Ulrica Catarina Brandeberg                    1753                         1789
         1811-17        Carl Nils Nilss Hjelt                           30.10.1775    Turk                                       16.12.1856    Para
         1818-19        Johan Strandroos                                1782          Para           1813                        Sauvo         1824
                          Lisa Ericsd                                   1.6.1786      Parainen       1813
         1820-41        Johan Mauritz Johanss Nordling                  14.2.1796     Åbo            1819                        rippikirja    1840: 85
                          Sofia Ekblom                                  27.9.1793     Mynä           1819
         1842-72        Anders August Isacss Nordling                   17.11.1817    Perniö         1841
         73-75            Amalia Magdalena Carlsd Nordman               9.7.1816      Sauvo          1841
         1876-1900  po  Carl Vigilius Anderss Nordling                  31.1.1849     Karuna
         1901-07        perikunta
         1908-11        Leopold Gustaf Alexis Conradss Hägg             4.8.1885      Oulu                                       18.1.1974     Asik
                          Alma                                          1884
         1911-16        Gustaf Mattss Järvi                             18.3.1864     Ylihärmä       1892         Kanada         18.4.1937     Ylih
                          Anna Maria Adamsd Karkiainen                  24.4.1870     Ylitornio      1892         Kanada         7.5.1943
         1916-26        Carl L. Fremling (Turku)                        28.10.1862?                                              24.11.1928?
         1926-31        Armas Johannes Knaapinen                        24.4.1903     Huit
         1932-33        Nikolai Salminen
         1933-          Aarne Martti Heininen
                          Gunhild Amanda Marcelle Bäckman


    Torikka Karuna  kersantin puustelli

         1721-22        Eric Åberg                                                                   1727    
                          Margareta Melartopoeus                                                     1727    
         1722-24        Carl Soldan                                     1687          Uusimaa                                    > 1743
         1724-25        Berndt Wilhelm Mentscher                                                                                 29.10.1726
         1725-26    sa  Eric Åberg                                                                   1727    
                          Margareta Melartopoeus                                                     1727    
         1726-40        Gustaf Gabriel Wessdahl                         1688                                                     26.1.1745     Pertteli
                          Ingeborg Mattsd Cretalenius                   30.3.1708     Pert                                       6.11.1795     Angelniemi
         1740-43        Johan Anders Wilhelmss Kuylenstierna            1724                         8.5.1787                    15.5.1795     Kimstad
                          Barbara Gustafa Johanna Alexandersd Morath    23.5.1724     Tukholma       26.9.1754    Östra Eneby    15.4.1785     Kimstad
                          Juliana Lovisa Fredricsd Lagercrantz          1761                         8.5.1787                    15.1.1805     Kimstad
         1743           Jonas Eckman                                                                 14.9.1731    Halikko        1774
                          Christina Andersd Aejmelaeus                  1.9.1710      Halikko        14.9.1731    Halikko
812 441  1743-53        Petter Johan Ericss Armfelt                     20.3.1722                    2.2.1748     Kangasala      17.11.1771
812 442                   Anna Christina Gustafsd Uggla                 15.10.1730    Kangasala      2.2.1748     Kangasala      24.3.1780     Kangasala
812  43  1753-58        Johan Adolf Gustafss Finckenberg                25.7.1709     Riika          19.10.1780   Rymättylä      24.3.1795     Nauvo
812  44                   Agata Eleonora Carlsd de la Myle              17.7.1754                    19.10.1780   Rymättylä      18.5.1804     Nauvo
         1758-64        Johan Larss Holmcreutz                          6.9.1734      Örebro                                     19.5.1776     Sauvo
         1764-93        Anders Cruuse                                   3.1.1726                     12.3.1778    Karuna         1793
                          Anna Fredrica Ekman                           1751                         12.3.1778    Karuna
607 173  1793-1804      Torsten Henric Torstenss Jägerhorn              9.2.1779      Hels mlk       24.10.1818   Sauvo          11.11.1836    Sauvo
607 174                   Lovisa Ulrica Carlsd von Düben                14.10.1781    Kaarina        24.10.1818   Sauvo          26.8.1819     Åbo
         1804-08        Jacob Henric Jacobss Zidén                      31.10.1785    Marttila       7.4.1806     Merikarvia     27.10.1808    Iisa
                          Albertina Thomasd Kriander                    14.6.1784     Siikainen      1811                        19.7.1857     Turk


    Alistalo Hallela Sauvo  katselmuskirjurin puustelli

         1712-17        Anders Johan Jacobss Fraser                     23.12.1696    Inkeri         1.10.1721                   24.10.1778    Laitila
                          Elisabet Forstén                              1.5.1706      Taiv?          1.10.1721                   13.5.1781
973 929  1717-18        Johan Reinhold Ottoss Taube                     k 6.7.1706    Käki           7.6.1741     Pernaja        19.6.1777     Lokalahti
973 930                   Elisabet Carlsd Armfelt                       29.8.1718                    7.6.1741     Pernaja        4.6.1784      Lokalahti
         1718-19        Gabriel Gabrielss                                                                                        2.1.1719      Norja
         1719           Isac Lexander
         1723           Henric Söfring
         1723-31        Gabriel Graan                                                                28.12.1725   Parainen
                          Catarina Paulin                                                            28.12.1725   Parainen
         1731-39        Carl Isacss Ullner                              16.2.1708     Perniö         29.3.1748    Åbo            17.11.1755    Åbo
                          Susanna Margareta Gabrielsd Cajander          1702                         1733                        3.9.1747      Åbo
                          Christina Elisabet Gotthardsd Vellingk        1728          Rymä           13.2.1757    Åbo
         1739-43        Johan Krook
         1743-47        Petter Christ. Finhem e Hollender               22.10.1722
                          Anna Maria Elisabet Ericsd Nigrell            27.3.1726     Halikko        8.6.1746     Karuna
                          Catarina Elisabet Wittfoot                    21.2.1733
         1747           Jacob Johan Liffman                                                          12.10.1738   Parainen
                          Hedvig Maria Johansd Bergbom                  k 31.8.1721   Korppoo        12.10.1738   Parainen
         1747-50        Fredric Bogislaus Carlss Fock                   25.12.1732    Lait           21.12.1763   Vehmaa         12.11.1771
                          Clara Jacobsd Finckenberg                     8.10.1743                    21.12.1763   Vehmaa         20.8.1820     Åbo
         1750-55        Jacob Johan Blom
         1755-56        Adam Carlss Ullner                              20.4.1737     Uskela                                     16.2.1790     Åbo
607 279  1756-63        Conrad Henric Johanss von Crautlein             28.9.1733     Kuopio mlk                                 6.2.1809      Vesi
         1763           Salomon Johanss Fingerroos                      28.9.1738     Mynämäki       1.10.1765    Halikko
                          Ulrica Olofsd Liungdell                       15.2.1740     Pertteli       1.10.1765    Halikko
         1763-81        Henric Johan Claess Brand                       k 17.3.1730   Kemiö          18.10.1784   Karjaa         4.12.1799     Kemiö
                          Hedvig Sofia Berndtsd Rosenlindt              30.8.1748     Nurmijärvi     18.10.1784   Karjaa         6.12.1817     Karjaa
         1781-85        Jacob Boije
         1785-86        Carl Rahm
         1786-90        Samuel af Bierckén
         1790-1804      Jacob Wilhelm Carlss Gahmberg                   20.9.1757     Åbo            18.3.1802    Kaarina        11.10.1807    Lieto
                          Eva Alexandersd Tennberg                      29.2.1772     Kaarina        18.3.1802    Kaarina        30.9.1832     Turk
         1804-10        Carl Gustaf Christianss Gadelli                 8.6.1772      Kalanti        26.8.1800    Åbo            4.4.1815      Sauvo
                          Hedvig Charlotta Johansd Hasselius            1779          Turk           26.8.1800    Åbo 


    Sorrböle Hallela Sauvo  luutnantin puustelli

         1717-19        Aron Anderss Nycopensis                         1.2.1664      Hels           < 1711                      h 20.5.1738   Perniö
                          Sara Eliasd Ritzelius                         1684                         < 1711                      25.3.1748     Turku
         1719-21        Christian Berg                                  1677          Viip           23.3.1709    Mietoinen      25.4.1755     Marttila
                          Catarina Elisabet Magnusd von Jordan          k 20.11.1671  Nakkila        23.3.1709    Mietoinen      17.4.1762     Marttila
         1721-22        Wilhelm Johanss Kuylenstierna                   k 22.6.1693   Göteborg       1723                        21.11.1749    Mask
                          Margareta Carlsd von Lietzen                  1703                         1723                        26.12.1758    Örsås
         1722-23        Augustin Carlss Leijonskjöld                    2.7.1686      Munktorp       15.9.1723                   30.1.1752     Södermanland
                          Charlotta Sofia Magnusd von Brömssen          1690                         15.9.1723                   19.3.1737
         1723-31        Berndt Otto Henricss Schauman                   1678                         24.6.1747    Marttila       22.2.1767     Pöytyä
                          Elisabet Johansd Hortelius                    1.11.1726                    24.6.1747    Marttila       1.4.1783
         1731-42    sa  Wilhelm Johanss Kuylenstierna                   k 22.6.1693   Göteborg       1723                        21.11.1749    Mask
                          Margareta Carlsd von Lietzen                  1703                         1723                        26.12.1758    Örsås
         1742-50        Charles Emil Charless Lewenhaupt                28.4.1721                    2.11.1749    Årdala         29.3.1796     Ed
                          Ulrica Christina Gustafsd Bonde               17.4.1730     Årdala         2.11.1749    Årdala         10.4.1764     Ed
704 689  1750-61        Georg Larss Ehrenmalm                           28.3.1723                    28.8.1757    Enköpings-Näs  18.1.1807     Åbo
704 690                   Juliana Sofia Abrahamsd Bruncrona             13.8.1738     Tukholma       28.8.1757    Enköpings-Näs  16.9.1783     Åbo
         1761-64        Nils Hellman                                                                                             5.4.1766
         1764-67        Jonas Eckman                                                                 14.9.1731    Halikko        1774
                          Christina Andersd Aejmelaeus                  1.9.1710      Halikko        14.9.1731    Halikko
622 575  1768-69        Abraham Matias Abrahamss Bruncrona              30.3.1737     Tukholma       15.10.1767   Tammela        17.12.1816    Kemiö
622 576                   Eva Maria Johansd Taube                       17.8.1748     Lohja          15.10.1767   Tammela        2.8.1832      Tukholma
         1769           Evert August Augustss Baldow                    1733                                                     25.12.1781    Hali
622 577  1769-70        Fredric Wilhelm Jacobss Taube                   k 26.12.1735  Husby-Lyhundra 1767                        28.3.1795     Tukholma
622 578                   Christina Aurora Johansd Lilliemarck          1736                         1767                        5.9.1812      Upsala
         1770       sa  Evert August Augustss Baldow                    1733                                                     25.12.1781    Hali
         1770-75        Johan Larss Holmcreutz                          6.9.1734      Örebro                                     19.5.1776     Sauvo
813 573  1775-84        Adolf Fredric Thomass Rappe                     k 28.7.1749   Dädesjö                                    13.11.1811    Dädesjö
         1784-1802      Wilhelm Ulricss Gyllenskepp                     19.12.1748    Tukholma       11.12.1777   Karuna         4.6.1807      Pern
                          Ulrica Margareta Carlsd Siöstierna            27.8.1755     Paimio         11.12.1777   Karuna         27.1.1841     Kemiö
         1802-10        Abraham Arvid Jacobss Finckenberg               2.11.1769     Nauvo          23.6.1812    Korppoo        21.11.1840    Helsinki
                          Agata Gustafa Hermansd Mjödh                  12.10.1783    Korppoo        23.6.1812    Korppoo        21.7.1813     Turk


    Härmälä Härmälä Sauvo  ratsutila

         1708-49        Eric Johanss                                    1681                                                     18.11.1752    Sauvo
                          Maria Henricsd                                1688                                                     1.12.1748     Sauvo


    Alitalo Härmälä Sauvo  ratsutila 1/2

                    vä  Johan Michelss Tanisi                           1719          Paim           16.12.1744   Sauvo          27.9.1748     Sauvo
                          Caisa Ericsd Härmälä                          26.11.1726    Sauvo          17.9.1749    Sauvo          11.1.1805     Sauvo
         1749-83    II  Henric Michelss                                 1723          Sauv           17.9.1749    Sauvo          30.3.1798     Sauvo
         1783-1812  po  Michel Henricss Härmälä                         14.8.1752     Sauvo          5.10.1777    Parainen       2.1.1826      Sauvo
                          Anna Johansd                                  1757          Para           5.10.1777    Parainen       24.8.1828     Sauvo
         1812-48    vä  Johan Johanss Nordman                           30.7.1786     Parainen       18.8.1812    Sauvo          3.8.1848      Sauvo
                          Lovisa Michelsd Härmälä                       28.3.1791     Sauvo          18.8.1812    Sauvo          23.4.1864     Sauvo


    Härmälä Härmälä Sauvo  ratsutila 1

         1848-90    po  Victor Adolf Johanss Nordman                    21.3.1821     Sauvo          17.6.1844    Dragsfjärd
                          Hedvig Lovisa Carlsd Blomberg                 6.9.1823      Dragsfjärd     17.6.1844    Dragsfjärd     7.4.1861      Sauvo
         1890-1906  po  Frans Victor Victorss Nordman                   2.12.1849     Sauvo          16.7.1885    Sauvo
                          Augusta Matilda Johansd Forsblom              5.1.1862      Sauvo          16.7.1885    Sauvo          2.4.1944      Sauv
         1906-56    vä  Berndt Brynolf Berndtss Launto e Lillberg       19.8.1881     Sauvo          23.8.1906    Sauv           5.7.1965
                          Martta Matilda Fransd Nordman                 8.6.1888      Sauv           23.8.1906    Sauv           4.2.1973


    Järvenkylä l. Pälli Järvenkylä Sauvo  säteriratsutila

         1629-77        David Sigfridss Gyllenbögel                     16.2.1603     Lem            4.5.1664                    15.1.1677     Kemi
                          N. Jacobsd Moliis                                                          1640
                          Margareta N.                                                               4.5.1664                    > 1683
         1678-79    po  Samuel Davidss Gyllenbögel                      4.6.1642      Kemi           2.8.1674                    h 8.5.1679    Turku
         80-23            Elisabet Johansd Falkenberg                                                2.8.1674                    1723
         1724-27        Eric Anderss


    Backas Järvenkylä Sauvo  säteriratsutila

         1728-40        Anders Simonss                                  1672                         27.12.1744   Sauvo          2.1.1759      Sauvo
                          Lisa Ericsd                                   1677                         1697                        4.11.1742     Sauvo
                          Christina Jöransd                             1700                         27.12.1744   Sauvo          28.2.1773     Sauvo
         1741-47    po  Johan Anderss Backas                                                         1734                        2.3.1747      Sauv?
                          Maria Henricsd                                1712                         9.6.1747     Sauvo          30.10.1755    Sauvo
         1748-76    II  Michel Simonss                                  1722                         24.5.1757    Sauvo
                          Lena Johansd                                  1735                         24.5.1757    Sauvo
         1777-1800  po  Henric Johanss Backas                           9.1.1746      Sauvo          1780                        6.3.1800      Sauvo
                          Johanna Michelsd                              27.5.1745                    5.10.1776    Perniö         8.1.1778      Sauvo
         01-12            Maria Andersd                                 k 12.12.1757  Sauvo          1780
         1813-34    vä  Christofer Willgren                             8.7.1787      Salo?          19.2.1811    Sauvo
         35-46            Hedvig Christina Henricsd Dalen               19.3.1792     Sauvo          19.2.1811    Sauvo
         1847-54    po  Carl Gustaf Christoferss Willgren               13.4.1818     Sauvo
         1854-68        Daniel Fredric Fredricss
         1869-85        Wilhelm Ekholm
         1886-97        Sagu Kalkbruks Ab
         1898-1900      Carl Evert Annass Blomberg                      11.11.1847    Naantali mlk   1874                        30.6.1900     Turk
         01-02            Paulina Maria Grosskopf                       15.1.1854     Kiev           1874                        13.10.1919    Turk
         1903-06        Gösta Wilhelm Carlss Rosenberg                  21.8.1884     Hels           1912
                          Ida Adele Elisabet Lindgren
         1906-07        perikunta
         1908-20        Paul Georg Carlss Rosenberg                     1.1.1887      Sund           14.9.1909    Turk           1920
                          Marga Emilia Matilda Unosd von Troil          8.12.1889     Turk           18.10.1919   Turk           4.3.1967      Turk
         1920           Jaakko Latomäki                                 1863                         1888
                          Maria                                         1858                         1888
         1921-33        Juho Vilho Salonius
         1934-          valtio (palstoitus)


    kappalainen Sauvo

         1571-85        Henric Johanss
         1592           Olof
         1593-1614      Simon Sigfridss Forsskål                                      Sauv                                       1629          Sauv
         1614-33        Jöran Mattss Thauvonius                         1577          Karjalo                                    22.3.1650     Hali
                          Caisa Hansd Juusten
         1633-43    ^p  Sigfrid Simonss Forsskål                                      Sauv                                       1643          Sauv
                          Alisa Larsd                                                                < 1651
         1651-67        Johan Abrahamss Collanius                       162x          Kark                                       1667          Sauv
                          Margareta
         1672-75        Abraham Jacobss Odorinus                        164x          Lem
         1674-90        Per Jacobss Pajonaeus                           162x          Norrköping                                 h 2.11.1690   Sauvo
                          Alisa Larsd                                                                < 1651
                          Maria Nilsd                                                                < 1690
         1691-1710      Johan Michelss Levanus                          165x          Sauv           < 1690                      1710          Sauv
                          Helena Michelsd Lund                                                       < 1690                      1720
         1712-27    po  Anders Johanss Levanus                          k 8.11.1689   Sauvo                                      1727          Sauv
                          Brita Simonsd Pecklinius                      15.8.1688     Ii             23.4.1741    Sauvo          10.1.1764     Åbo
                    II  Johan Henricss Montin                           0.6.1680      Turk           23.4.1741    Sauvo          10.10.1745    Sauv!
         1728-63    ve  Henric Johanss Levan                            k 3.2.1699    Sauvo          1730                        28.8.1763     Sauvo
                          Magdalena Ericsd Cajanus                      1713                         1730                        16.7.1762     Sauvo
         1764-85    po  Henric Gustaf Henricss Levan                    5.1.1737      Sauvo          8.4.1765     Sauvo          4.12.1785     Sauvo
                          Christina Johansd Elg                         9.6.1737      Sipoo          8.4.1765     Sauvo          12.5.1785     Sauvo
857 959  1787-1805      Johan Johanss Utter                             24.10.1760    Orivesi        12.7.1787    Lemland        28.8.1824     Orivesi
857 960                   Juliana Eleonora Ottosd Amnorin               1757          Paim           12.7.1787    Lemland        19.12.1825    Orivesi
         1805-20        Abraham Simonss Wessell                         7.2.1763      Nauvo          14.1.1806    Janakkala      27.12.1844    Kirkkonummi
                          Margareta Lovisa Andersd Hirn                 28.8.1759     Hartola        14.1.1806    Janakkala      28.5.1844     Kirkkonummi
         1822-28        Gabriel Gabrielss Fortelius                     15.4.1785     Sauvo          1832                        12.6.1857     Sauvo
                          Lovisa Maria Josefsd Aejmelaeus               1788                         1824                        1829
                          Johanna Gustafa Gustafsd Lilius               14.8.1795     Messukylä      1832
         1828-41        Carl Reinhold Danielss Danielsson               12.9.1799     Punkalaidun    1826                        14.11.1883    Sauvo
                          Gustafa Charlotta Grek                                                     1826                        1891
         1841-58        Otto Michelss Pihl                              16.2.1804     Åbo            1838                        16.11.1858    Sauvo
                          Johanna Wilhelmina Lillberg                                                1838                        1862
         1862-69        Carl Henicss Heikel                             4.2.1815      Kokkola        25.7.1843    Muhos          28.1.1885     Jana
                          Emma Fredrica Olofsd Vallin                   11.9.1824     Muhos          25.7.1843    Muhos
         1869-79        Hegesippus Hippolytus Ericss Hjerpe             2.8.1831      Vahto                                      10.3.1888     Sauvo
         1884-92        Johan Anselm Carlss Enebäck                     8.12.1850     Paimio         1882                        1.1.1941      Tammi
                          Lydia Ingeborg Liljeblad                                                   1882
         1893-96        Johan Wilhelm Franss From                       8.4.1861      Paimio                                     13.1.1896     Sauv
         1897-1919      Väinö Valdemar Axelss von Creutlein             22.11.1863    Vampula        1908                        6.6.1919      Sauv
                          Elsa Matilda Sevelius                                                      1908


    Koorla Koorla Sauvo  ratsutila

         1540-64        Jöran Anderss
         1565-67        Michel Mattss
         1568-74        Jöran
         1575-1616  p   Lars Jöranss
         1617-20        Jacob
         1621-47        Johan Larss                                                                  1646
                          Margareta Johansd
                          Ursula                                                                     1646
         1649-50        Gertrud
         1651           Henric Marcuss
         1652           Simon Mattss
         1656-60        Thomas Mattss
                          Margareta
         1661-75        Eric Anderss Bange/Bång
         76-82            Elisabet Meibom
         1683-1710  po  Eric Ericss Bange                                                            1685
                          Helena Lorentzd Blåfield                      1660                         1685
         1712-13        Johan Lindström
                          Hedvig Melartopaeus
         1728-44        N. Hellström
         1745-46        Bengt Pomrén                                    1723                         4.10.1753    Sauvo          26.11.1794    Sauvo
                          Brita Lena Henricsd Levanus                   16.2.1733     Sauvo          4.10.1753    Sauvo          11.4.1789     Sauvo
         1747-60        Bertil Jöranss
                          Christina Andersd
                        Joacim Georg von Ganschou                       1674          Kallundborg                                30.5.1760     Kempele
         63-64            Elisabet Christofersd Freidenfelt             12.7.1691     Jääski                                     1.1.1777      Karuna
         1765-85        Josias Larss Ehrenmalm                          1728                         1760                        17.6.1807     Åbo
                          Helena Maria Martinsd Sasse                   4.9.1730                     1760                        23.3.1784     Tukholma
         1786-1866      Tapilan
         1866-75        Anders Wilhelm Anderss
         76-81            Anna
         1881-90        Berndt Victor Ottoss Nordberg                   17.3.1851     Sauvo                                      1928          Hels
                          Olga Amanda Pihlgren
         1890-91        Berndt Valfrid Berndtss Fagerros                4.8.1859      Sauvo
         1891-1900      Isac Adolf Rantanen
         1901-02        Elias Evert Nyroos
         1903-05        Hurusen (Eurajoki)
         1906-16        Alexander Friberg
         1917-18        Henric Nuuttila
         1918-20        Semmi Marttila
         1921-24        Antti Jouppila
         1924-          Lauri Vilhelm Louhi
                          Hellä Yrjövuori                                             Paim


    Korvala Korvala Sauvo  ratsutila

         1540-56        Henric Marcuss
         1557-61    p   Matts Henricss
         1563-88    p   Eric Mattss
         1589-98    p   Thomas Ericss
         1599-1620  v   Sigfrid Ericss
         1620-26    p   Simon Sigfridss
         1632-34        Matts Simonss                                                                                            1634          Sauv
                          Walborg Simonsd                                                            1635         Sauv
         1635-47    II  Sigfrid Paulss                                                               1635         Sauv
         1649-52        Jacob Sigfridss
         1656-67        Jacob Jöranss
                          Ingeborg
         1668-1706      Alexander Keith                                                              < 1696                      1706
                          Maria                                                                      < 1668
         07               Lisa Jacobsd                                                               1708         Sauv
         1708-44    II? Johan Simonss Korten                                                         1719
         45-47            Anna Salomonsd Möller                                                      1719
                    la  Salomon Salomonss Möller                        22.11.1698                   1734                        26.3.1748     Sauvo
         65               Hedvig Johansd Montin                         1712          Lait           30.11.1749   Sauvo          1765
         1750-64    II  Petter Jonass Hagrenius                         1.11.1722     Berg           30.11.1749   Sauvo          26.4.1764     Sauvo
                    vä  Otto Gustaf Stadius                             1722                         8.1.1760     Sauvo          12.4.1766     Sauvo
         66-74            Catarina Elisabet Salomonsd Möller            26.6.1735     Sauvo          8.12.1774    Sauvo          12.2.1809     Halikko
         1775-87    II  Eric Palmroth                                                                8.12.1774    Sauvo
         1788-1803  ^v  Fredric Jacobss Hedman                          5.8.1742                     1.6.1775     Sauvo          1.5.1808      Paimio
                          Anna Juliana Carlsd von Hausen                28.9.1749                    28.9.1770    Paimio         17.3.1774     Sauvo
                          Johanna Sofia Pettersd Hagrenius              9.5.1756      Sauvo          1.6.1775     Sauvo          1.2.1835      Paimio
         1804           perikunta
         1805-20        Petter Nilss Ithimaeus                          16.3.1769     Åbo                                        23.6.1820     Sauvo
         1821-26    ve  Daniel Nilss Ithimaeus                          21.11.1767    Åbo            18.12.1791   Lemu           13.11.1836    Åbo
                          Ulrica Lovisa Carlsd Forsgren                 17.8.1776     Maaria         18.12.1791   Lemu           5.4.1862      Turku
         1827-48    po  Arvid Cnud Danielss Ithimaeus                   19.9.1805     Turku                                      29.12.1851    Sauv
         1849-63        Gustaf Reinhold Johanss Forsström               21.8.1820     Särkisalo      1846         Perni          6.12.1884     Karu
                          Sofia Wilhelmina Andersd Bergroth             5.1.1824      Perniö         1846         Perni
         1863-65        Valfrid Carlss Österman                         10.10.1830    Turku                                      1.2.1865      Sauvo
         1865-1907      Johan Wilhelm Carlss Kaukola                    24.6.1834     Sauvo          1861         Sauv
                          Laura Johanna Alexandersd Ylitalo             7.7.1841      Sauvo          1861         Sauv
         1908-25    vä  Berndt Emil Rautio                              1869
         26-29            Lydia Lovisa Johansd Korvala                  15.8.1871     Sauvo
         1929-      po  Paavo Olavi Rautio                              21.2.1906     Sauv
                          Laina Marjaana Grandell                       27.8.1907


    Kotikylä l. Hemböle Kotikylä Sauvo  rälssi

         1624           Henric Ericss (Boose)                                                                                    < 1625
                          Walborg Jacobsd
         -1663      po  Thomas Henricss Boose                                                                                    1663
                          Ingeborg Danielsd (Esping)
         -1680      po  Hans Thomass Boose                                                                                       h 3.10.1680   Sauvo
         81-97            Sara Nilsd Fogelhufvud                                                                                 > 1696
                        perikunta
         -1741      vä  Gabriel Oxhorn                                  1658                         1720                        1741          Sauv
                          Sara Hansd Boose                              1671                         169x                        24.3.1719     Sauvo
                          Anna Christina Claesd Bock                    1669                         1720                        > 1758
         -1757      po  Hans Gabrielss Oxhorn                           1710                                                     5.2.1758      Sauvo
                          Anna Tenqvist                                 1706                                                     1764          Sauv
         1758-67        perikunta
         1771-74    si  Anna Gabrielsd Oxhorn                           k 22.6.1706   Sauvo                                      30.6.1785     Turku
         1774-84    ^p  Lars Johan Hanss Oxhorn                         1739          Sauv           6.1.1769     Sauvo          1798          Sauv
                          Christina Ericsd                              18.3.1738     Sauvo          6.1.1769     Sauvo
         1785-86        Fredric Wilhelm Wilhelmss Stiernstedt           1738                         26.9.1771    Kemiö          4.4.1803      Sauv
                          Maria Beata Gerhardsd Grundel                 30.1.1726                    26.9.1771    Kemiö          17.3.1807     Perni
         1787-91        Christofer Henric Carlss Printz                 17.1.1742     Maksamaa                                   6.6.1791      Karuna
         1792-96    ve  Carl Carlss Printz                              10.12.1739    Maks                                       26.7.1806     Kauhajoki
         1798           Michel Jacobss
         1799           Henric Johan Claess Brand                       k 17.3.1730   Kemiö          18.10.1784   Karjaa         4.12.1799     Kemiö
         00-09            Hedvig Sofia Berndtsd Rosenlindt              30.8.1748     Nurmijärvi     18.10.1784   Karjaa         6.12.1817     Karjaa
         1810           Simon Johanss Söderholm                         10.10.1779    Parainen
                          Hedvig Christina Claesd Alitalo               24.1.1790     Kemiö
         1811           Carl Gustafss
         1812-34        Thomas Anderss                                  10.6.1747     Para           1796                        29.8.1834     Sauvo
                          Anna Simonsd                                  20.12.1762    Parainen       1796                        23.12.1844    Sauvo
         1835-68    po  Carl Anders Thomass Grönlund                    17.5.1797     Parainen       1836                        4.2.1868      Sauvo
         69-70            Fredrica Carlsd Isotalo                       2.5.1809      Sauvo          1836
         1871-75        Berndt Victor Fagerros                          11.7.1812     Lait           1851
                          Eva Matilda Sarén                             25.10.1827    Turk           1851
         1876-1906      Berndt Wilhelm Ottoss Lillberg                  12.9.1851     Sauvo          1877         Sauv           31.12.1926    Sauv
                          Amalia Magdalena Danielsd                     14.2.1859     Karuna         1877         Sauv           13.1.1943     Sauv
         1906-39    po  Anton Albinus Berndtss Launto e Lillberg        1.3.1879      Sauvo          1906                        25.7.1939
                          Alexandra Alina Gustafsd Karlsson             1882                         1906                        1968          Sauv


    Ylitalo Laitamäki Sauvo  1/2

         1719-38        Anders Sigfridss                                1673                                                     10.6.1738     Sauvo
                          Walborg Ericsd                                1688                                                     < 1759        Sauv
         1738-52    po  Johan Anderss Ylitalo                           11.12.1720    Sauvo          7.10.1739    Sauvo          14.2.1752     Sauvo
         52-72            Anna Johansd                                  1718          Sauv           14.3.1753    Sauvo          28.1.1778     Sauvo
                    II  Eric Ericss                                     1725                         14.3.1753    Sauvo          9.3.1783      Sauvo
         1772-1808  po  Johan Johanss Ylitalo                           3.1.1749      Sauvo          11.10.1772   Karuna         19.12.1808    Sauvo
                          Lena Mattsd                                   24.7.1745     Karuna         11.10.1772   Karuna         7.7.1841      Sauvo
         1808-44    po  Henric Johanss Ylitalo                          1.12.1782     Sauvo          5.10.1813    Sauvo          25.10.1855    Sauv
                          Eva Michelsd Ylitalo                          17.9.1789     Sauvo          5.10.1813    Sauvo          10.6.1868     Sauvo
         1844-90    po  Carl Wilhelm Henricss Ylitalo                   22.9.1814     Sauvo          13.1.1866    Sauvo
                          Gustafa Wilhelmina Johansd Keskitalo          30.10.1826    Sauvo          22.10.1844   Sauvo          7.10.1864     Sauvo
                          Juliana Gustafa Gustafsd                      28.11.1830    Paimio         13.1.1866    Sauvo
         1890-1923  po  Carl Oscar Carlss Kaarela                       4.10.1853     Sauvo
         1923-24        perikunta


    Liivala Liivala Sauvo  säteriratsutila

         1525           Hans Perss
         1540       la  Måns Nilss (Stiernkors)
                          Carin Hansd?
                          Walborg Johansd Fleming
                          Margareta Sunesd (Ille)
         -1573      po  Ivar Månss (Stiernkors)                                                      6.1.1566     Vesi           27.9.1573     Turk
         74-81            Elin Johansd Kurck                                                         1576         Karu           1609-10
                    II  Bertil Ivarss (Grön l. Tott)                                                 1576         Karu           1620
                    la  Nils Perss (Ållongren]                                                                                   1573
                          Hebla Månsd (Stiernkors)                                                   1577                        > 1593
         -1599      II  Nils Olofss                                     1539                         1577                        30.9.1599     Viip
         1602       vä  Åke Bengtss (Örnflycht)                                                      1600                        1604          Weissenstein
                          Cecilia Nilsd (Ållongren)                                                                              1598
                          Anna Danielsd                                                                                          1599
                          Margareta Wierichsd von Fahrensbach                                        1646                        12.6.1651     Västra Ryd
                    II  Hans Olofss (Hjorthuvud)                                                                                 1605          Riika
         1612-21    III Richard Isacss Rosencrantz                                    Tukholma       19.1.1607    Västra Ryd     23.12.1621    Pärnu
                    IV  Georg Georgss Grissbach                         25.8.1587     Braunschweig   1646                        27.8.1651     Sala mlk
         -163x      po  Bengt Åkess Örnflycht                                                                                    1639
         3x-53            Margareta Henricsd Sabelstierna                                                                        < 1649
                    vä  Olof Johanss Stubbe                                                                                      0.6.1637
         86-9x            Helena Bengtsd Örnflycht                                                   1650                        169x          Sauv
         1654-85    II  Arvid Michelss Fogelhufvud                      1616                         1650                        22.3.1685     Sauv
         -1700      po  Arvid Arvidss Fogelhufvud                                                                                22.9.1700
                    la  Lorentz Ekenberg                                17.7.1638                    4.8.1672                    19.6.1709     Sauvo
         -23              Helena Arvidsd Fogelhufvud                                                 4.8.1672                    1731          Piik
         1724-27        Anders Johanss Levanus                          k 8.11.1689   Sauvo          1719-21                     1727          Sauv
         46-64            Brita Simonsd Pecklinius                      15.8.1688     Ii             23.4.1741    Sauvo          10.1.1764     Åbo
         1741-45    II  Johan Henricss Montin                           0.6.1680      Turk           23.4.1741    Sauvo          10.10.1745    Sauv!
         1765-70        perikunta


    Meritalo l. Södergård Liivala Sauvo  säteriratsutila 1/2

         1774-75    vä  Gabriel Johanss Winter                          k 12.8.1716   Uusikaupunki   14.12.1749   Sauvo          7.9.1775      Sauvo
         76               Brita Andersd Levanus                         k 24.6.1723   Sauvo          14.12.1749   Sauvo          15.3.1799     Sauvo
         1777-83    vä  Christofer Henricss Sevón                       23.2.1746     Sauvo          4.1.1776     Sauvo          19.5.1781     Karuna
                          Magdalena Renata Gabrielsd Winter             21.5.1755     Uusikaupunki   4.1.1776     Sauvo
         1784-1810      Simon Christianss Flodberg                      11.7.1746     Längelmäki     28.10.1769   Sauvo          22.7.1813     Sauvo
                          Helena Johansd Busch                          25.5.1735     Sauvo          28.10.1769   Sauvo          17.7.1811     Sauvo
         1811-29        Elias Abrahamss Sahlgren                        27.6.1789     Sauvo          25.3.1822    Sauvo          26.3.1829     Sauvo
                          Maria Simonsd Keskitalo                       25.3.1784     Sauvo          17.12.1818   Sauvo          26.1.1820     Sauvo
         30               Maria Henricsd                                9.10.1800     Paim           13.4.1830    Sauvo          27.7.1835     Sauvo
         1831-41    II  Henric Henricss Roos                            2.5.1799      Paimio         26.5.1836    Sauvo          20.3.1841     Sauvo
                          Wilhelmina Benjaminsd Lillberg                20.5.1820     Sauvo          6.11.1842    Sauvo          20.10.1863    Sauvo
                    II  Jacob Johan Lindberg                            10.7.1812                    6.11.1842    Sauvo          22.5.1879     Sauvo
         1842-48        perikunta
         1849-56    po  Otto Wilhelm Eliass Sahlgren                    1.9.1826      Sauvo          12.10.1848   Sauvo          17.5.1856     Sauv
         57-75            Eva Christina Christiansd Isotalo             4.7.1820      Sauvo          12.10.1848   Sauvo          26.10.1875    Sauvo
         1875-82    po  Otto Wilhelm Ottoss Sahlgren                    14.7.1849     Sauvo          7.3.1878     Paimio
                          Josefina Andersd Koorla                       28.1.1851     Nousiainen     9.9.1875     Sauvo          26.8.1877     Sauv
                          Matilda Henricsd Tuomola                      24.12.1852    Paimio         7.3.1878     Paimio
         1882-1911      Mauritz Edvard Emanuelss Laaksonen e Alitalo    26.9.1855     Sauvo
                          Amanda                                        1854


    Liivala Liivala Sauvo  säteriratsutila

         1912-19    sa  Mauritz Edvard Emanuelss Laaksonen e Alitalo    26.9.1855     Sauvo
                          Amanda                                        1854
         1919-24    po  Eino Elis Maurinp Laaksonen                     1891          Sauv
         1919-      ve  Johan Edvard Maurinp Liivala e Laaksonen        1886          Sauv
                          Anni Toivonen


    Iso-Marike l. Seppälä Marike Sauvo  pe 1763-

         1540           Olof Nilss
         1556-1621? p   Bertil Olofss
         25-28            Brita
         1629-47        Escil Simonss Seppälä
                          Elin Henricsd
         1649-79    po  Per Escilss Seppälä                             1628-29       Sauv           1668
                          Lisa                                                                       1650                        1667          Sauv
                          Maria                                                                      1668
         1681-92    po  Johan Perss Seppälä                             1653          Sauv           1673         Sauv
                          Lisa Michelsd                                                              1673         Sauv
         1693-1722  vä  Henric Sigfridss                                                             1693         Sauv
                          Maria Johansd Seppälä                         1673          Sauv           1693         Sauv
         1722-31        Paul Mattss                                                                  29.6.1719    Salo?
                          Maria Ericsd                                                               29.6.1719    Salo?
         1734-36        Jacob Gröndal
         1737-70        Johan Anderss                                   1708                         16.10.1737   Sauvo          28.9.1797     Sauvo
                          Brita Andersd                                 1698?                        16.10.1737   Sauvo          20.5.1776     Sauvo
         1771-93    po  Henric Johanss Seppälä                          13.6.1743     Sauvo          24.6.1765    Sauvo          19.10.1812    Sauvo
                          Maria Johansd                                 9.5.1743      Sauvo          24.6.1765    Sauvo          13.5.1825     Sauvo
         1794-1805  po  Johan Henricss Seppälä                          8.6.1766      Sauvo          16.10.1793   Sauvo          3.8.1805      Sauvo
         06, 12           Lena Johansd                                  24.8.1770     Sauvo          29.12.1811   Sauvo          5.3.1859      Sauvo
         1807-11    II  Christian Johanss Engblom                       1.2.1779      Angelniemi     19.11.1806   Sauvo          13.8.1810     Sauvo
         1813-38    III Emanuel Gabrielss                               20.2.1773     Sauv           29.12.1811   Sauvo          19.1.1861     Sauvo
         1839-87    po  Adolf Emanuelss Seppälä                         9.10.1812     Sauvo                                      26.2.1887     Sauvo
         1888-91        perikunta
         1891-92        Anton Wilhelm Rosvall                           1865
         1892-1902      Carl Joel Cnudss Sonck                          27.3.1867     Bergö          1905                        5.9.1950
                          Siri Ingrid Sallima Edvardsd Lybeck           11.10.1884    Viipuri        1905                        17.1.1960     Turk
         1902-06        Carl Petter Reinhold Walter                     1860
         07-08            Dagny Maria                                   1876
         1908-16        Bertel Wilhelm Albertss Reims                   30.1.1885     Piik           1910                        15.4.1938     Piik
                          Johanna Victoria Augustsd Bäcklund            31.12.1883    Snap           1910                        23.8.1972     Piik
         1917           Juho Jalmari Jalava (Pertteli)
?        1917-19        Nils Sjöstedt
         1918           Frits Eggen
         1919-33        Kaarlo Kustaa Kiviranta                         17.4.1891     Sauv                                       13.2.1969     Sauv
                          Aina Elina Juhont Metäs                       25.9.1887     Kuusj                                      18.2.1979     Sauv
                    vä  Erkki Johannes Kankaanranta                     22.6.1912     Raum                                       16.1.1985     Sauv
         1933-            Marjatta Kiviranta                            13.12.1913    Kemi                                       24.9.1980     Sauv


    Vähä-Marike l. Vähä-Marjo Marike Sauvo  säteri

                        Eric Skalm                                                                   < 1530                      < 1556
         56-67            Märta Nilsd (Stiernkors)                                                   < 1530
         1568-          perikunta
                        Nils Perss (Ållongren)                                                                                   1573
                          Hebla Månsd (Stiernkors)                                                   1577                        > 1593
         1586-99    II  Nils Olofss                                     1539                         1577                        30.9.1599     Viip
                    la  Ivar Månss (Stiernkors)                                                      6.1.1566     Vesi           27.9.1573     Turk
         99-              Elin Johansd Kurck                                                         1576         Karu           1609-10
                    II  Bertil Ivarss (Grön l. Tott)                                                 1576         Karu           1620
         -1644          Torsten Torstenss Stålhandske                   1594          Porv mlk       9.4.1643     Stettin        21.4.1644     Hadersleben
872 848  -73              Christina Arvidsd Horn                        1604                         29.7.1649    Turk           1673
872 811             II  Johan Cnudss Kurck                              1590                         29.7.1649    Turk           21.5.1652     Turk
         1645-58        perikunta
         -1686          Torsten Hanss Myhr                                                                                       0.2.1686      Para
         86-91            Catarina Larsd Lindelöf                                                                                h 24.5.1691   Para
         1692-1710  vä  Jacob Ericss Giös                                             Para           5.8.1694     Parainen       1710          Riika
                          Anna Margareta Torstensd Myhr                 1674                         5.8.1694     Parainen       1742          Piik
         -1786      ^   perikunta
         1787-94        Georg Johan Carlss Fock                         30.6.1738     Laitila        21.12.1769   Vehmaa         1.4.1816      Åbo
                          Ulrica Beata Gustafsd Rehbinder               10.10.1746    Masku          21.12.1769   Vehmaa         9.5.1829      Helsinki
         1801-02        Eric Pomrén                                     11.7.1762                    10.5.1795    Sauvo
                          Eva Jacobsd Holmberg                          27.12.1767    Sauvo          10.5.1795    Sauvo
         1803-15    ^v  Gabriel Eric Gabrielss von Haartman             9.3.1757      Nauvo          26.5.1796    Vehmaa         2.8.1815      Åbo
                          Fredrica Lovisa Larsd Mell                    1770                         1785                        13.5.1792     Åbo
872 649                   Fredrica Sofia Jöransd Fock                   13.9.1777     Karuna         14.12.1817   Åbo            8.3.1849      Mäntsälä
872 621             II  Gustaf Wilhelm Fredricss Ladau                  28.3.1766     Iisa           14.12.1817   Åbo            16.8.1833     Hels
         1815-19        perikunta
         1820-58    po  Carl Daniel Gabrielss von Haartman              5.5.1792      Åbo            26.9.1860    Nauvo          15.8.1877     Piikkiö
                          Maria Helena Rosina Fransd Franzén            4.7.1800      Åbo            21.8.1818    Kumla          24.1.1840     Helsinki
                          Juliana Sofia Fredricsd Ramsay                22.8.1815     Heinola mlk    10.12.1843   Heinola mlk    25.5.1858     Piikkiö
                          Emilia Teodora Carlsd Westzynthius            1.3.1835      Helsinki       26.9.1860    Nauvo          27.4.1906     Hels
         1859-69        Berndt Victor Fagerros                          11.7.1812     Lait           1851
                          Eva Matilda Sarén                             25.10.1827    Turk           1851
         1869-82        Johan Israelss Wahlros                          27.7.1818     Sauvo          1858
                          Eva Caisa Henricsd                            10.1.1821     Sauv           1858                        20.12.1877    Sauvo
         1883-90        Carl Nordberg                                   1852
                          Gustafa                                       1865
         1890-98        Anders Karvonen                                 1857
                          Hilda                                         1858
         1898-1939      Johan Oscar Johanss Suominen                    22.3.1861     Paimio         1908
                          Wilhelmina Alexina Carlsd Akrén               17.7.1865     Sauvo                                      5.1.1906      Sauv
                          Aina Matilda Gustafsd Lehti                   19.10.1874    Paimio         1908
         1940-      po  Viljo Valter Suominen                           9.9.1910      Sauv           1947
                          Eeva Kyllikki Vieno                           5.10.1917                    1947


    Naarslahti Naarslahti Sauvo  ratsutila

         1540           Henric Anderss
         1556-61        Anders (seppä)
         1563-89    p   Henric Anderss (seppä)
         1592-95        Nils (seppä)
         1596       p   Eric Nilss
         1597-1602  p   Nils Ericss
         1603-33        Lars Henricss
                          Gertrud Jacobsd
         1634-79    po  Henric Larss
                          Brita
         1681-95    po  Henric Henricss                                                              1677
                          Caisa                                                                      1677
         1696-1708      Christer Larss Carpelan                                                      22.3.1663    Turk           19.1.1709     Turk
                          Sofia Claesd Skalm                                                         22.3.1663    Turk           h 29.9.1679   Sauvo
         1709-37    po  Lars Christerss Carpelan                        6.1.1664      Taiv           27.12.1700                  12.6.1737     Dunker
                          Christina Magdalena Nilsd Schönberg           1680                         27.12.1700                  14.6.1735
         1738-50        perikunta
         1750-1899      Tapilan
         1899-1905      Johan Johanss Tapani e Forsbom                  9.5.1873      Laitila                                    Lemu          1905 (vaihto)
                          Julia                                         10.12.1873?
         1905-06        Väinö Johannes Juhonp Suojanen (vaihto)         8.4.1879      Mask           1902                        Sauvo         1905
                          Irene Rebecka Antoinette Amatusd Söderström   26.10.1879    Somero         1902                        10.4.1955     Some
         1906-07        Efraim Mauritz Efraimss Riikilä                 8.12.1868     Laitila
                          Hulda Maria Johansd Takala                    20.1.1868     Lappi                                      1943
         1907           Eric Jaakkola (Turku)
         1907-08        Johan Ananias Sinivirta (Kuru)
         1909           Väinö Suojasen konkurssipesä
         1910-12        Fredric Jalmar Berndtss Stackelberg             31.10.1866    Lappi          19.2.1910    Turk           20.12.1928    Turk
                          Maria Reinholdsd Mallén                       3.8.1871      Lesnoi         26.4.1896    Viip           23.3.1929     Hels
                          Sigrid Maria Sofia Mattsd Gustafsson          15.5.1870     Turk           19.2.1910    Turk
         1912-17        Paul Gideon Carlss Lindroos                     30.7.1860     Västanfjärd                                7.3.1943
                          Ida Teresia Ericsd Westerlund                 14.9.1866     Väst                                       11.6.1945     Hels
         1917           Johan Teodor Johanss Isotupa                    25.5.1877     Orimattila     1887                        15.2.1934
                          Adele Sofia Victoria Magnusd Söderholm-Borg   25.1.1869     Tukholma       1887
         1918-23        Emil Edvard Carlss Granfelt                     2.4.1857      Hausjärvi      23.6.1891    Mänts          19.12.1926    Hels
                          Elin Dagmar Carlsd Lund                       16.6.1872     Mäntsälä       23.6.1891    Mänts          4.9.1910
         1923-24        Urho Leonard Kaljola
                        Oskari Anselmi Kaarlenp Knuutila                12.8.1894     Vamp           1936                        27.12.1937    Turk
                          Toini Elisabet Juhant Sjöstedt                29.3.1890     Urja                                       21.6.1929     Hels
         24-              Sanni Aleksandra Simont Kesti                 31.3.1899     Pori mlk       1936                        15.7.1968     Sauv


    Pappila Sauvo

         1335           Ascer
         1337           Henric
         138x-          Johan Perss
         1412           Henric Johanss
         -1470          Per Perss
         1554-68        Cnud Johanss
         1568-73        Sigfrid Mårtenss
                          N. Henricsd Lindelöf
         1575-94        Cnud Johanss                                                                                             1594/95       Sauv
                          Brita Nilsd                                                                22.2.1596
         1595-1614      Johan Thomass
         1614-29    ^^p Simon Sigfridss Forsskål                                      Sauv                                       1629          Sauv
         1630-34        Escil Olofss Petraeus                           1593          Värmlanti      1633                        26.9.1657     Turk
                          N. Andersd Pommerening                                      Norrköping     1628                        h 1.8.1630    Turk
                          Anna Henricsd Kock                            1606          Tukholma       1633                        h 1.11.1674   Turku
         1634-50        Sven Larss Vigelius                             1600          Köping         1628                        1653          Pietars
                          Anna Pettersd Niurenius
                          Elisabet Isacsd Rothovius                                                  1628
         1652-58        Nils Larss Nycopensis                           161x          Nyköping       1639                        23.4.1664     Viip
                          Catarina Joacimsd Iherengius                                               1639                        1666
         1659       la  Abraham Jöranss Thauvonius                      1622          Sauv           20.7.1648    Tallinna       27.1.1679     Viip
                          Beata Joacimsd Iherengius                                                  20.7.1648    Tallinna
         1659-61        Johan Eliass Terserus                           0.4.1605      Leksand        1657                        12.4.1678     Söderköping
                          Elisabet Unosd Troilius                       1624          Leksand        24.6.1638    Leksand        4.6.1655
                          Maria Persd Grubb                             k 7.1.1638    Normlösa       1657                        h 13.2.1703   Vårdsberg
         1661-64        Eric Paulss Ketarenius                          162x          Turk           < 1651                      1664          Sauv
                          Margareta Caspersd Eichman                                                 < 1651
         1663-88        Jonas Johanss Wanzonius                         162x          Vansö                                      1688          Sauv
                          Dorotea Thun
         1688-1711      Johan Johanss Gezelius                          6.9.1647      Tartto         26.8.1680    Turk           10.4.1718     Täby
                          Hedvig Nilsd Lietzen                                                       26.8.1680    Turk           h 12.5.1720   Tukholma
         1711-21    po  Johan Johanss Gezelius                          6.5.1686      Narva          25.10.1720   Tukholma       18.5.1733     Porv mlk
                          Helena Jonasd Arnell                          1697                         25.10.1720   Tukholma       1.8.1751      Åb
         1721-28        Herman Wernerss Witte                           7.12.1666     Väinänlinna    27.7.1697    Tukholma       24.3.1728     Turk
                          Catarina Margareta Claesd Wittmack            3.7.1681      Tukholma       27.7.1697    Tukholma       8.7.1728      Turk
         1728-33        Lars Gabrielss Tammelin                         2.5.1669      Turk           < 1702                      2.7.1733      Turk
                          Margareta Hedvig Pettersd Hahn                1684                         < 1702                      1742          Tukholma
         1734-48    po  Gabriel Larss Tammelin                          10.4.1702     Turk           < 1737                      24.4.1748     Sauvo
                          Barbara Elisabet Söderqvist/Schulten          1715                         < 1737
         1748-55        Johan Anderss Browallius                        30.8.1707     Västerås       12.2.1737    Falun          25.7.1755     Åbo
                          Elisabet Hansd Ehrenholm                      1.1.1707      Falun          12.2.1737    Falun          1.7.1779      Åbo
         1758-76        Carl Fredric Anderss Mennander                  19.7.1712     Tukholma       12.5.1747    Åbo            22.5.1786     Upsala
                          Ulrica Abrahamsd Paleen                       15.8.1721     Arboga         25.8.1741    Åbo            13.11.1742    Upsala
                          Johanna Magdalena Henricsd Hassel             21.10.1730    Turk           12.5.1747    Åbo            5.4.1749      Åbo
         1777-96        Gabriel Ericss Fortelius                        22.9.1745     Merikarvia     10.3.1782    Lemland        9.6.1796      Sauvo
                          Maria Lovisa Ottosd Amnorin                   1757                         24.3.1799    Sauvo          17.6.1819     Sauvo
         1798-1830  II  Mårten Johan Mårtenss Tolpo                     7.11.1768     Köyliö         24.3.1799    Sauvo          6.1.1830      Sauvo
         1831-57    po  Gabriel Gabrielss Fortelius                     15.4.1785     Sauvo          1832                        12.6.1857     Sauvo
                          Lovisa Maria Josefsd Aejmelaeus               1788                         1824                        1829
                          Johanna Gustafa Gustafsd Lilius               14.8.1795     Messukylä      1832
         1859-83        Carl Reinhold Danielss Danielsson               12.9.1799     Punkalaidun    1826                        14.11.1883    Sauvo
                          Gustafa Charlotta Grek                                                     1826                        1891
         1885-88        Hegesippus Hippolytus Ericss Hjerpe             2.8.1831      Vahto                                      10.3.1888     Sauvo
         1890-98        Arvid Arvidss Utter                             10.1.1836     Lokalahti      1862                        20.10.1898    Sauv
                          Fanny Alexandra Danielsson                                                 1862
         1901-35        Johan Wilhelm Johanss Wartiainen                21.11.1849    Säkylä         1882                        11.1.1935     Sauv
                          Amanda Emilia Kunelius                                                     1882


    Rajalahti Rajalahti Sauvo  säteriratsutila

                        Torsten Torstenss Stålhandske                   1594          Porv mlk       9.4.1643     Stettin        21.4.1644     Hadersleben
872 848  47-53            Christina Arvidsd Horn                        1604                         29.7.1649    Turk           1673
872 811             II  Johan Cnudss Kurck                              1590                         29.7.1649    Turk           21.5.1652     Turk
         1653-76        William Gordon
         77-84            Margareta Henricsd Carstenius                                                                          > 1672        Turk
         1685-1710  vä  Eric Jöranss Hufvudsköld                                                     3.2.1718     Sääksmäki
                          Christina Willamsd Gordon                                                  30.10.1680                  16.12.1709
                          Lisa Henricsd                                                              3.2.1718     Sääksmäki
         1712-34        Michel Ericss Holmberg                          0.9.1661                                                 15.3.1742     Sauvo
                          Maria Johansd                                 0.9.1677                                                 14.12.1747    Sauvo


    Ylitalo Rajalahti Sauvo  säteriratsutila

         1738-65    po  Eric Michelss Holmberg                          1706                         1737                        21.7.1765     Sauvo
         66-67            Lena Johansd                                  1708                         1737
         1768-69    po  Eric Ericss Holmberg                            4.5.1738      Sauvo          1759
                          Lena Michelsd                                 29.12.1736    Sauvo          1759
         1770-84        Anders Johanss                                  6.11.1726     Sauvo          1.10.1849    Sauvo          17.10.1784    Sauvo
         85               Lena Johansd                                  18.4.1728     Sauvo          1.10.1849    Sauvo          3.7.1800      Sauvo
         1786-89    po  Johan Anderss Ylitalo                           26.8.1751     Sauvo          177x                        12.10.1789    Sauvo
                          Brita Johansd                                 1760                                                     h 26.9.1784   Sauvo
         90               Lisa Carlsd                                   17.1.1763     Sauvo          1791
         1791-1817  II  Henric Simonss                                  18.4.1756     Parainen       1791                        Parainen      1817
         1818-61    vä  Carl Johanss Nordman                            5.11.1782     Parainen       28.9.1809    Sauvo          7.10.1864     Sauvo
                          Eva Lisa Johansd Forsblom                     15.9.1786     Sauvo          28.9.1809    Sauvo          12.11.1860    Sauvo
         1862-72        Fredric Åkerros
         1874-89        Adolf Ludvig Adolfss Hollmén                    26.11.1836    Angelniemi     1861
                          Edla Carolina Josefsd Itätalo                 1.10.1833     Kemiö          1861
         1890-97        August Signell
         1889-1900      Cnud Emil Cnudss Sonck                          22.12.1859    Teuva          6.2.1886                    22.2.1952     Sauv
                          Maria Larsd Palander                          30.9.1864     Mynä           6.2.1886                    26.3.1951     Sauv
         1901-07    la  Vilho Reinhold Richardss Palm                   28.11.1869    Hausjärvi                                  28.8.1949     Sauv
                          Natalia Carin Larsd Palander                  23.6.1866     Mynä                                       13.1.1939     Sauv


    Rajalahti Rajalahti Sauvo  säteriratsutila

         1908-30    sa  Vilho Reinhold Richardss Palm                   28.11.1869    Hausjärvi                                  28.8.1949     Sauv
                          Natalia Carin Larsd Palander                  23.6.1866     Mynä                                       13.1.1939     Sauv
         1930-          Reino Rafael Parla e Palm
                          Siiri Kanervo


    Rikaniemi l. Rikkarnäs Sauvo  katselmuskirjurin puustelli

         -1718          Jan Bruhn
         1718-19        Eric Qvarnström                                                                                          1-2.1.1719    Norja
         1719           Anders Hindersson
574  23  1719-21        Michel Mattss Tocklin                                                        6.11.1744    Eura           10.3.1753
574  24                   Magdalena Momma                                                                                        10.1.1743     Ulvila
574  26                   Anna Catarina Carlsd Bergenfelt               14.12.1725    Laitila        1756         Ulvi           22.5.1787     Pori
574  25             II  Johan Graan                                     10.6.1734                    1756         Ulvi           30.12.1808    Pori  
         1721-41        Jacob Norin                                     1689          Länsi-Götanmaa
         1741-43        Johan Paqualén
         1743       sa  Jacob Norin                                     1689          Länsi-Götanmaa
         1744-53        Lars Johan Cumlander                                                                                     17.7.1756     Pori mlk
                          Christina Agrelius
         1753-58        Edvard Johan Grundström                         15.4.1730                                                13.7.1778     Ulvila
                          Christina Juliana Emting                      6.12.1732
857 773  1758-63        Jacob Henricss Possén                           6.7.1731      Tyrvää         11.10.1768   Mietoinen      23.8.1796     Sauvo
857 774                   Susanna Christina Carlsd Schauman             31.10.1745    Lemu           11.10.1768   Mietoinen      3.12.1821     Kristiinankaupunki
         1763-75        Carl Adam Mattss Forsgren                       8.9.1743      Raisio         26.2.1768    Nousiainen     11.5.1803     Lemu
                          Johanna Gustafsd Brygner                      27.4.1747     Mietoinen      26.2.1768    Nousiainen
857 773  1775-96    sa  Jacob Henricss Possén                           6.7.1731      Tyrvää         11.10.1768   Mietoinen      23.8.1796     Sauvo
857 774                   Susanna Christina Carlsd Schauman             31.10.1745    Lemu           11.10.1768   Mietoinen      3.12.1821     Kristiinankaupunki
         1796-1808      Israel Edvardss Grundström                      24.8.1760     Angelniemi     15.10.1793   Sauvo          1809?
         11-              Fredrica Lundén                               9.3.1770                     15.10.1793   Sauvo
         1809-10        Johan Christofer Johnsson


    Ruona l. Runagård Ruona Sauvo  majurin puustelli

         1564-73        Ivar Månss (Stiernkors)                                                      6.1.1566     Vesi           27.9.1573     Turk
         74-00            Elin Johansd Kurck                                                         1576         Karu           1609-10
                    II  Bertil Ivarss (Grön l. Tott)                                                 1576         Karu           1620
                        Lars Hermanss Fleming                                                        8.9.1584     Mask           1602
                          Anna Henricsd Horn                                                         1606
         1601-13    II  Tönne Jöranss Gyllenmåne                                                     1606
         1614-16        perikunta
         1617-18        Abraham Ericss Leijonhufvud                     22.3.1583     Lillkyrka      8.12.1612    Tukholma       7.10.1618     Öja
                          Beata Ericsd Sparre                           29.8.1584     Sundby         8.12.1612    Tukholma       7.11.1655     Tukholma
         -1634          Axel Ivarss Stiernkors                                                                                   16.1.1634     Sauv
         1635-63        perikunta
                        Torsten Torstenss Stålhandske                   1594          Porv mlk       9.4.1643     Stettin        21.4.1644     Hadersleben
872 848  64-73            Christina Arvidsd Horn                        1604                         29.7.1649    Turk           1673
872 811             II  Johan Cnudss Kurck                              1590                         29.7.1649    Turk           21.5.1652     Turk
         1681           Arvid Mauritzs Horn                             10.11.1631    Karu           1680                        17.2.1692     Karu?
                          Ingeborg Johansd Gyldenär                                                  1658
                          Maria Elisabet Ericsd Kruse                                                1680                        1697          Pada
         1682-1939      kruunu

         1682-90        Petter Petterss Piper                           1642          Viip                                       30.3.1690     Sauv
                          Anna Margareta Bernhardsd Rehbinder                                        1692
         1691-      II  Claes Johan Wrangel                                                          1692                        5.4.1712
         1700-01        Mauritz Fredric Johanss Wrangel                 1641                         13.7.1702                   1715
                          Amalia Charlotta Ottosd von Scheiding                                      25.2.1728                   h 6.4.1760    Goldenbeck
                    II  Otto Johan Georgss Maydell                      k 5.4.1682    Tallinna       25.2.1728
         1701-02        Gustaf Engelbrektss Eneskjöld                                                11.7.1682    Tukholma       0.1.1719      Moskova
                          Hildegard Elisabet Bernhardsd Rehbinder       10.11.1663                   11.7.1682    Tukholma       12.11.1735    Pori mlk
         1702-07        Herman Johan Bernhardss von Liewen              1669          Tallinna       22.11.1704   Perniö         23.9.1707     Riika
                          Christina Catarina Lorentzd Creutz            22.3.1685     Turk           22.11.1704   Perniö         5.6.1716      Tukholma
         1707-09        Eric von Halden
         1709-12        Gustaf Johanss Creutz                           10.5.1683                    20.8.1707    Perna          13.8.1746     Pohjanlahti
                          Hedvig Helena Georgsd Maydell                 0.12.1688                    20.8.1707    Perna          5.1.1758      Tukholma
         1715-22        Alexander Wilhelm Anderss Ramsay                13.2.1680     Porv           7.9.1755     Rantasalmi     3.3.1762      Porv
                          Margareta Catarina Henricsd Nöding            20.4.1674     Porv           8.12.1704    Porv           3.7.1753      Porv
                          Anna Sofia Henricsd Wright                    1721                         7.9.1755     Rantasalmi     15.1.1789     Porv
         1721-23        Robert Adamss Muhl                              3.5.1683                     0.5.1727                    23.3.1760     Miet
                          Anna Charlotta Gustafsd Taube                 20.2.1696     Tallinna       0.5.1727                    7.10.1728
         1723-36        Marcus Nilss Tungelfelt                         8.10.1682     Tukholma       29.1.1713                   28.4.1736     Karuna
                          Birgitta Andersd Strömner                     22.4.1685                    29.1.1713                   22.1.1739     Kemi
         1736-40        Claes Hermanss Fleming                          k 2.10.1685   Irsta          1730                        15.7.1766     Aska
                          Johanna Christina Hermansd von Liewen         1704                         1730                        12.11.1743
         1740-51        Otto Magnus Bernhardss Rehbinder                1678                         1725                        20.4.1751     Sauvo
                          Lunetta Hansd von Rohr ?
                          Anna Elisabet Margareta Henricsd Schauman     1688                         1725
         1751-57        Herman Hermanss Fleming                         k 23.9.1690   Tukholma       4.12.1746                   h 4.6.1769    Espoo
                          Margareta Ericsd Oxenstierna                  7.6.1683                     31.3.1717    Västra Vingåker1744
                          Elsa Maria Carlsd Leijonhufvud                10.11.1718                   4.12.1746                   27.3.1786     Espoo
         1759-61        Fredric Berndtss de Dellwig                     4.11.1721                    2.9.1747                    23.6.1766     Lem
                          Andreétta Maria Andersd Gyllenborg            0.10.1721                    2.9.1747                    1770
704 669  1761-68        Carl Otto Ottoss Yxkull                         1727                         25.10.1767   Huddinge       10.2.1769     Åbo
704 664                   Hedvig Constantia Edvardsd Carleson           26.11.1741    Konstantinopol 25.10.1767   Huddinge       11.12.1827    Urjala
         1769           Magnus Wilhelm Gustafss Armfelt                 25.7.1725     Pohj           1756                        14.5.1795     Hali
                          Maria Catarina Carlsd Wennerstedt             6.7.1728      Bäck           1756                        19.1.1803     Halikko
704 689  1769-73        Georg Larss Ehrenmalm                           28.3.1723                    28.8.1757    Enköpings-Näs  18.1.1807     Åbo
704 690                   Juliana Sofia Abrahamsd Bruncrona             13.8.1738     Tukholma       28.8.1757    Enköpings-Näs  16.9.1783     Åbo
622 924  1773-76        Robert Johanss Montgomery                       26.7.1737     Tukholma       5.10.1783    Orkesta        14.5.1798     Orkesta
622 925                   Anna Sibylla von Stahlbourg                   7.1.1741                     1760         Hampuri        4.3.1778      Raas
622 949                   Catarina Charlotta Turesd Rudbeck             19.4.1753                    19.4.1781    Sollentuna     5.4.1782      Raas
622 948                   Margareta Ulrica Josiasd Cederhielm           20.10.1758                   5.10.1783    Orkesta        8.3.1833      Tukholma
         1776-78        Carl Fredric Christoferss Armfelt               15.4.1730     Koski Tl                                   10.1.1787     Turk
622 575  1778-85        Abraham Matias Abrahamss Bruncrona              30.3.1737     Tukholma       15.10.1767   Tammela        17.12.1816    Kemiö
622 576                   Eva Maria Johansd Taube                       17.8.1748     Lohja          15.10.1767   Tammela        2.8.1832      Tukholma
         1785-87        Wilhelm af Bohlen
973 183  1787-93        Georg Jonas Georgss von Wright                  27.3.1754     Tammela        4.7.1797     Tukholma       3.11.1800     Taalainmaa
973 184                   Ulrica Eleonora Carlsd Fersen                 k 31.3.1749   Tukholma       4.7.1797     Tukholma       17.9.1810     Rasbo
         1793-96        Herman Hermanss Fleming                         20.5.1763     Askainen       2.9.1792     Karuna         20.4.1808     Raahe
                          Margareta Helena Johansd Olivecreutz          27.7.1772                    2.9.1792     Karuna         27.6.1855     Karuna
         1796-1810      Georg Fredric Ericss Reutercrona                18.2.1773     Skärstad       22.8.1811    Tukholma       21.5.1850     Köping
                          Christina Elisabet Georgsd Conradi            15.9.1791     Tukholma       22.8.1811    Tukholma       11.3.1842     Köping


    Ruona Ruona Sauvo  vuokr.

         1812           Odert Reinhold Carlss von Essen                 1.6.1755      Nastola        25.12.1814   Viborg         11.1.1837     Porvoo
                          Johanna Juliana Hermansd von Fersen           1758                         22.2.1793    Viro           h 31.5.1796   Tallinna
                          Juliana Maria Ottosd Ramsay                   14.4.1779     Porv mlk       3.4.1800     Porvoo mlk     21.6.1812     Espoo
                          Ulrica Ottiliana Carlsd Möllersvärd           4.8.1791      Mäntsälä       24.12.1813   Mäntsälä       26.7.1878     Porvoo
                          Fredrica Lovisa Ottosd Boije                  16.2.1789     Porv mlk       25.12.1814   Viborg         18.12.1866
         1813-34        Adolf Ludvig Christiernin
         1835-68        Frans Ferdinand de Pont                         15.12.1799                   7.7.1840     Mynä           3.1.1868      Sauvo
                          Emilia Carolina Johansd Gadolin               27.4.1813     Åbo            7.7.1840     Mynä           3.4.1868      Sauvo
         1868-72    vä  Gustaf Ferdinand Gustafss af Hällström          4.2.1838      Helsinki       7.7.1868     Sauvo
                          Ida Johanna Elisabet Fransd de Pont           23.9.1842     Sauvo          7.7.1868     Sauvo
         1872-1912      Herman Matias Hermanss Gisiko                   26.5.1850     Raisio         1874                        23.8.1912     Sauv
         13-17            Sigrid Jolanda Carlsd Tötterman               3.2.1850      Tammisaari     1874                        27.9.1929     Sauv
         1917-22        Gert Henric Carlss Wrede                        1.5.1896      Leppäv         2.10.1926    Turk
                          Rut Maria Helena Axelsd Ceder                 10.10.1903    Turk           2.10.1926    Turk
         1922-25        Yrjö Villehard Nikander
         1927-32        Juho Brynolf Gabrielss Lehtinen e Kierikka      16.8.1872     Kiikala        29.6.1893    Kiika          20.11.1933    Sauv
                          Amanda Josefa Efraimsd Lönngren               23.2.1864     Kiikala        29.6.1893    Kiika          11.12.1924    Kiika
         1932-39    vä  Konstantin Nukari
                          Saima Elina Juhont Lehtinen                   10.2.1896     Kiika


    Ruona Ruona Sauvo

         1939-      sa  Konstantin Nukari
                          Saima Elina Juhont Lehtinen                   10.2.1896     Kiika


    Saustila Saustila Sauvo  säteri

         1490-1531      Naantalin luostari
         1531-56        kuninkaan
         1556-62        Nils Michelss (Blåfield)                                                                                 1562
                          Ingeborg Larsd Broke
         1564-87    vä  Olof Larss Svart                                                             1562                        1590
         88-              Ingeborg Nilsd (Blåfield)                                                  1562                        > 1615
         1589-99    po  Matts Olofss Svart
                          Magdalena
         1606       ^^p Henric Nilss                                                                                             > 1617
         (1618-57   vp  Ivar Gustafss Blåfield                                                                                   > 1653
                          Brita Simonsd Greek
         -1662      po  Gustaf Ivarss Blåfield                                                                                   20.11.1662    Sipo
                          N. N.
                          Ebba Juliana Wolffelt
         1662-93        perikunta
         1693-1703  tp  Johan Jacobss Forskål                           1651                                                     17.3.1703     Sauvo
                          Anna Pettersd Gaddelius
         1703-23        Anders Lindbohm
         1723-54        Lars Johan Larss Ehrenmalm                      14.6.1688     Viip           18.10.1717                  21.9.1774     Åbo
                          Elisabet Samuelsd Åkerhielm                   24.6.1693                    18.10.1717                  23.8.1748     Åbo
         1755           Johan Anderss Brovallius                        30.8.1707     Västerås       1737                        25.7.1755     Åbo
         56-58            Elisabet Johansd Ehrenholm                    1.1.1707                     1737                        1.7.1779      Åbo
704 689  1759-98    ^p  Georg Larss Ehrenmalm                           28.3.1723                    28.8.1757    Enköpings-Näs  18.1.1807     Åbo
704 690                   Juliana Sofia Abrahamsd Bruncrona             13.8.1738     Tukholma       28.8.1757    Enköpings-Näs  16.9.1783     Åbo
                        Lars Henric Zacariass von Mell                  8.7.1723      Örtomta        1769                        23.10.1791    Åbo
                          Anna Charlotta Robertsd Fithie                3.5.1744      Åbo            15.4.1760    Åbo            26.7.1767     Åbo
         99               Hedvig Dorotea Fransd von Aken                0.1.1737      Örebro         1769                        2.12.1799     Åbo
         1800-06        perikunta
         1807-56        Otto Reinhold Georg Reinholdss Fock             23.11.1773    Laitila        12.6.1806    Åbo            20.5.1856     Sauvo
                          Lovisa Dorotea Gabrielsd von Haartman         29.7.1778     Turk           12.6.1806    Åbo            4.4.1846      Sauvo
         1857-68    po  Gabriel Reinhold Ottoss Fock                    2.4.1809      Åbo                                        31.12.1871    Sauvo
         1868-73        Carl Frans Gabriel Carlss von Haartman          8.12.1819     Åbo            30.10.1858                  1.5.1888      Luzern
                          Sofia Maria Carlsd von Fehleisen              26.8.1825     Pietari        30.10.1858                  25.3.1904     Stuttgart
         1868-73        Edvin Titus Feodor Johanss Reuter               26.11.1824    Oravainen      1.8.1849     Åbo            2.11.1899     Hels
                          Aline Carlsd Procopé                          1.8.1828      Parainen       1.8.1849     Åbo            29.4.1916     Hels
         1873-80        Carl Hugo Gabriel Arvidss Haartman              18.8.1851     Turku          21.5.1876    Turk           6.1.1892      Turk
                          Hedvig Gustafa Matilda Wilhelmsd Wrede        21.5.1854     Kaar           21.5.1876    Turk           10.6.1917     Kemi
         1885-90        Lars Emil Carlss von Haartman                   19.7.1833     Piik           30.12.1863   Wiburg         23.10.1906
                          Antoinette Johansd Hackman                    9.6.1844      Wiburg         30.12.1863   Wiburg         8.11.1898
         1890-94        Berndt Victor Ottoss Nordberg                   17.3.1851     Sauvo                                      1928          Hels
                          Olga Amanda Pihlgren
         1894-96        Berndt Valfrid Berndtss Fagerros                4.8.1859      Sauvo
         1897-1900      Nestor Sjöroos                                  1862
                          Maria                                         1861
         1900-02        John Richard Backman                            1869
         1902-09        Otto Wilhelm Robertss Rotkirch                  12.5.1880     Somern         6.4.1909     Turk
                          Olga Elisabet Alice Johansd Loewenberg                                     27.10.1906   Sauv           23.8.1907     Sauv
                          Elin Anna Maria Ivarsd von Hellens            21.5.1886     Para           6.4.1909     Turk           12.5.1917     Karu
         1909-37        Berndt Gustaf Ludvig Carlss Schauman            2.10.1873     Lokalahti      17.3.1910    Oul
                          Mary Johanna Carlsd Snellman                  5.11.1882                    17.3.1910    Oul
         1937-          Claes Aminoff


    Tapila Tapila Sauvo  säteri

         1563-72        Hans Björnss                                                                                             1571-72
         73-74            Carin Henricsd (Horn)
811   5  1574-91    la  Bengt Johanss (Görtzhagen)                                                                               1592
811   6                   Caisa Björnsd Lepas
811  49                   Gunilla Johansd Soop
         -1602      po  Hans Bengtss (Görtzhagen)                                                                                1602          Dorpat
         -1601      ve  Björn Bengtss (Görtzhagen)                                                                               1601
                          Christina Johansd Boose                                                    < 1606                      1652
         160x-      II  Bertil Nieroth                                                               < 1606
812 965                 Jesper Mattss Krus                              1577                         25.9.1614    Turk           1.11.1622     Aska
812 966  25-45            Brita Pontusd De la Gardie                    0.4.1581      Turk           25.10.1631   Tukholma       11.8.1645     Tukholma
812 967             II  Gabriel Gustafss Oxenstierna                    15.6.1587     Tyresö         25.10.1631   Tukholma       27.11.1640    Lemu
986 205             po  Johan Jesperss Cruus                            k 1.1.1617                   17.3.1640    Nyköping       25.12.1644    Ystad
986 206  46-61            Catarina Axelsd Oxenstierna                   18.8.1610                    17.3.1640    Nyköping       h 7.7.1661    Tukholma
                    vä  Jacob Johanss Lilliehöök                        25.5.1633     Åsle           17.3.1657                   3.10.1657     Halland
         -16              Brita Johansd Cruus                           1643                         17.3.1657                   25.1.1716     Västerhaninge
                    vä  Gustaf Henricss Horn                            6.12.1651     Tukholma       24.8.1674                   28.3.1686     Tukholma
                          Jacobina Catarina Jacobsd Lilliehöök          8.11.1657     Linköping      1690                        1.3.1696      Tukholma
         -1740      II  Christer Bengtss Horn                           1665                         1739                        1740
                          Maria Aurora Mauritzd av Sachsen                                           1739
                    vä  Carl Julius Ludvigss Lewenhaupt                 2.1.1664      Vinnerstad     7.8.1706     Tukholma       3.6.1726      Tukholma
                          Anna Christina Mauritzd Posse                                              21.5.1691    Tukholma       13.3.1702     Wismar
         40-44            Christina Gustafiana Gustafsd Horn            22.9.1681     Tukholma       7.8.1706     Tukholma       15.3.1744
         1745-91        David Henric Jacobss Hildebrand                 k 20.9.1712   Tukholma       29.12.1756   Tukholma       8.2.1791      Tukholma
                          Fredrica Eleonora Mårtensd Cronstierna        29.12.1722    Lekaryd        7.6.1739     Håtuna         11.2.1754
                          Agneta Sofia Albrectsd Schönström             18.7.1734                    29.12.1756   Tukholma       31.5.1796     Stora Malm
         1792-1808  po  David Gotthard Henric Davidss Hildebrand        18.6.1761     Håtuna                                     22.11.1808    Stora Malm
         1809-11        perikunta
         1812-13        Berndt Wilhelm Reinholdss Fock                  19.8.1763     Laitila        1808                        15.4.1837     Tukholma
                          Johanna Fredrica Ericsd Ekholm                                             28.3.1790    Uusikau        30.12.1837    Tukholma
                          Engel Pettersd Ekman                          14.8.1790                    1808                        10.6.1861     Tukholma
         1814-44        Nils Petterss Bonsdorff                         16.12.1766    Porv           8.11.1803    Salo           6.7.1844      Sauvo
         45-55            Ulrica Ottosd Carlstedt                       16.11.1781    Åbo            8.11.1803    Salo           11.7.1855     Sauvo
         1855-80    po  Nils Otto Wilhelm Nilss Bonsdorff               31.8.1808     Åbo                                        15.5.1880     Sauvo
         1880-87    ve  Anton Wilhelm Nilss Bonsdorff                   31.8.1810     Åbo                                        17.10.1887    Sauvo
         1888-89        perikunta
         1889-96        Carl Frans Fredric Emil Larss von Haartman      16.5.1865     Pietari        21.10.1895   Turk           23.2.1935     Noki
                          Edit Dido Inga Tyra Augustsd Armfelt          3.4.1876      Halikko        19.5.1907    Espo           25.9.1954
                    II  Hans Fredricss Söderling                        11.12.1877    Naantali       19.5.1907    Espo           10.2.1933     Turk
         1896-1901      Jacob Fredric Augustss Mittler                  28.12.1834    Mynämäki       1867                        20.12.1906    Naan
                          Augusta Wilhelmina Fredricsd Wirberg          18.7.1843     Kristiinankaup 1867                        24.1.1895     Sauv
851 417  1902           Otto Ferdinand Anderss Turtonen                 5.4.1874      Orivesi        17.6.1897                   Sauvo         1902
851 418                   Fanny Augusta Carlsd Kankaanpää               22.9.1877     Urjala         17.6.1897
956 209  1903-14        Johan Oscar Johanss Sjöstedt                    28.4.1858     Vesilahti      25.9.1879    Urjala         10.2.1915     Sauv
956 210                   Maria Gustafa Mattsd Tanhuanpää               30.3.1859     Urjala         25.9.1879    Urjala         4.4.1917      Sauv
         1915       po  Niilo Aksel Juhanp Sjöstedt                     18.3.1888     Urja                                       17.3.1955     Espo
         1915       ve  Eino Johannes Juhanp Sjöstedt                   18.5.1892     Urja                                       14.4.1918     Kylm
632 169  1916           Carl Oscar Carlss Knuutila                      7.12.1868     Vampula        7.11.1886    Vampula        29.4.1949     Uske
632 170                   Alexandra Mattsd Laati                        7.4.1857      Vampula        7.11.1886    Vampula        23.5.1919     Paim
         1917-37    po  Oskari Anselmi Kaarlenp Knuutila                12.8.1894     Vamp           1936                        27.12.1937    Turk
                          Toini Elisabet Juhant Sjöstedt                29.3.1890     Urja                                       21.6.1929     Hels
         38-              Sanni Aleksandra Simont Kesti                 31.3.1899     Pori mlk       1936                        15.7.1968     Sauv


    Vesti Vesti Sauvo  säteri

         1562-67        Måns Nilss (Stiernkors)
                          Carin Hansd?
                          Walborg Johansd Fleming
                          Margareta Sunesd (Ille)
                        Michel Bengtss (Blåfield)                                                                                1530-36
         65-68            Brita                                                                      1536                        > 1569
                    II  Per Matts                                                                    1536
                    ^v  Nils Perss (Ållongren)                                                                                   1573
                          Hebla Månsd (Stiernkors)                                                   1577                        > 1593
         1586-89    II  Nils Olofss                                     1539                         1577                        30.9.1599     Viip
         -1602      pp  Gustaf Nilss (Blåfield)                                                                                  < 1602
         03-22            Brita Sigfridsd                                                                                        > 1621
         1586-1606  ve  Henric Nilss (Blåfield)                                                                                  > 1617
                          N. N.
         -1623      po  Torsten Henricss (Blåfield)                                                                              1623
                          Emerentia Simonsd Greek
                    II  Per Johanss
         -1658      po  Lorentz Torstenss Blåfield                                                                               h 4.10.1696   Sauv
                          Anna Maria Ericsd Sabelstierna                                                                         31.12.1706    Sauv
551 513                 Henric Göranss Horn                                                          29.5.1625    Turk           6.8.1629      Preussi
554 312                   Margareta Hansd Boije                         19.2.1604     Kang           4.6.1639     Turk           22.9.1668     Porv
554 311  1659-65    II  Arvid Ernaldss Forbus                           15.1.1598     Porv           4.6.1639     Turk           29.5.1665     Stettin
         -1673      vä  Gustaf Henricss Horn                            1627                         1662                        1673
         74-09            Anna Helena Berendsd von Gertten              1640                         1662                        1709          Sauv
         -1721      vä  Adam Carl Axelss De la Gardie                   4.5.1668                     22.7.1702    Tallinna       1.1.1721
         21-24            Anna Juliana Gustafsd Horn                    15.3.1667     Tallinna       22.7.1702    Tallinna       5.2.1753      Fittja
         1725-52        Carl Evert Hanss Fock                           1692          Inkeri         11.5.1716    Marbäck        27.4.1752     Åbo
         52-55            Anna Dorotea Johansd Staël von Holstein       1700                         11.5.1716    Marbäck        21.2.1755
         1755-69        perikunta
         1774-77        Johan Reinhold Johanss Lostierna                9.8.1740      Åbo                                        11.4.1780     Karuna
         1778-94        Carl Wilhelm Henricss Hufvudsköld               29.4.1753     Pertteli       21.11.1775   Kaarina        6.3.1823      Åbo
                          Johanna Ulrica Andersd Mondolin               1758                         21.11.1775   Kaarina        16.7.1795     Turk
956 119  1795-96        Carl Johan Carlss Aminoff                       13.3.1733     Tenh                                       21.3.1809     Lohj
                        Johan Gabriel Anderss von Düben                 k 9.2.1711    Tukholma       1768                        9.8.1797      Tukholma
622 578                   Christina Aurora Johansd Lilliemarck          1736                         17.1.1753    Tukholma       5.9.1812      Upsala
         97               Hedvig Persd Pfeiff                           8.4.1734                     1768                        9.4.1809      Rasbo
         1828           Adrian Reinhold Bastman                         1.8.1797      Ulvi                                       5.11.1850     Uusikaarlepyy
         98-27            Brita Beata Magnusd Hedersvärd                7.8.1744                     12.12.1826   Sauvo          1.9.1827      Uusikaarlepyy
                          Hedvig Lindroos                                                                                        22.2.1842
         1829-40        Nils Gustaf Carlss Polviander                   6.11.1782     Nakkila (Harja                             3.4.1840      Ilma
         1840-42        perikunta
         1843-46        Johan Michelss Haddbölen                        (22.6.1797)
         1847           Berndt Victor Fagerros                          11.7.1812     Lait           1851
                          Eva Matilda Sarén                             25.10.1827    Turk           1851
         1848-53        Arvid Teodor Carlss Bremer                      6.4.1827      Uske           11.4.1848    Sauvo          12.1.1862     Paimio
                          Sofia Emilia Carlsd Nordman                   29.11.1823    Sauvo          11.4.1848    Sauvo
         1853-73        Otto Wilhelm Jacobss Lillberg                   5.1.1816      Sauvo          1844                        24.12.1873    Sauvo
                          Maria Lisa Carlsd Alitalo                     8.10.1826     Sauvo          1844                        5.5.1914
         1873-93    po  Otto Jalmar Ottoss Lillberg                     24.10.1848    Sauvo                                      25.8.1893     Sauv
         94-95            Gustafa Wilhelmina Johansd Wahlroos           30.1.1859     Sauvo          13.6.1895    Sauv           14.9.1948     Sauv
         1895-1912  II  Elias Wilhelm Ottoss Suvanto e Sandström        17.4.1869     Sauvo          13.6.1895    Sauv           22.3.1949


    Rasula Vesti Sauvo  säteri

         1912           Emil Kiviranta
         1912           Kustaa Lumme
         1912-          Kyösti Lumme
                          Aina Pelenius


    Vähämäkipää Vähämäkipää Sauvo

         1729-59        Johan Henricss                                  1698                                                     1781          Sauv
                          Maria Mattsd                                  1693                                                     1783          Sauv
         1759-89    po  Anders Johanss Vähämäkipää                      1728                                                     1789          Sauv
                          Brita Henricsd                                1730
         1789-1854  po  Jacob Anderss Vähämäkipää                       19.7.1770     Sauvo
                          Maria Mattsd                                  1783                                                     1813          Sauv
                          Maria Christina Michelsd                      1779                                                     1819          Sauv
                          Christina Abrahamsd                           26.10.1795    Paimio
         1855       vä  Josef Gustafss                                  12.12.1826    Sauvo          1854         Sauv           1855          Sauv
         55-58            Wilhelmina Carolina Jacobsd Vähämäkipää       13.4.1824     Sauvo          1858         Sauv
         1858-78    II  Johan Wilhelm Lundberg                          13.10.1816                   1858         Sauv
         1878-1913  vä  Johan Anselm Johanss Laurén                     5.6.1856      Sauvo          14.11.1878   Sauvo
                          Wilhelmina Victoria Johansd Lundberg          3.11.1858     Sauvo          14.11.1878   Sauvo
         1913-47    po  Frans Anselm Evald Juhonp Lamminkoski           3.10.1879     Sauvo
                          Augusta Alina Airio


    Paddainen l. Lövnäs Ylipaddainen Sauvo  säteriratsutila

         1590-95        Cnud Johanss (kirkkoherra)
         -18              Brita Nilsd                                                                22.2.1596
  1 999                 autio
         1643-51        Alexander Keith
                          Lisa?
         1652-90        Ertman Rosenlew                                                              164x                        11.4.1690
                          Gertrud Dorotea von Kneben                                                 164x
         1691-1704  po  Henric Johan Ertmanss Rosenlew                  1646                         1698                        h 20.11.1704  Sauvo
                          Magdalena Elisabet von Koskull                                             1690                        1697          Sauv
                          Ebba Catarina Johansd Jägerhorn               1680          Paim           1698                        1748
         1705-06        perikunta
         1707-48        Salomon Salomonss Möller                        22.11.1698                   1734                        26.3.1748     Sauvo
         49               Hedvig Johansd Montin                         1712                         30.11.1749   Sauvo          1765
                    II  Petter Jonass Hagrenius                         1.11.1722     Berg           30.11.1749   Sauvo          26.4.1764     Sauvo
         1750-61        perikunta
                        Carl Jacobss Printz                             1701                         1730         Lappeen        22.6.1748     Maksamaa
         61-62            Barbara Sofia Joacimsd von Ganschou           19.5.1710                    1730         Lappeen        3.11.1774     Karuna
         1763-96        Daniel Jacobss Gadolin                          1721                         28.4.1752    Turku          29.8.1796     Sauvo
                          Anna Maria Carlsd Papke                                                    28.4.1752    Turku          27.6.1797     Sauv
         1797-1834  vä  Jacob Johan Jacobss Hedman                      16.2.1770     Kangasala      12.3.1795    Sauvo          28.2.1836     Åbo
                          Hedvig Catarina Danielsd Gadolin              15.4.1768     Åbo            12.3.1795    Sauvo          11.6.1807     Sauvo
         1835-62        Johan Adolf Michelss Hillebard                  29.2.1796     Tukholma       1820                        23.9.1881     Sauvo
                          Maria Helena Henricsd Nordberg                11.4.1798     Inkoo          1820                        17.6.1871     Sauvo
         1862-96    po  Justus Florentin Nicanor Hillebard              2.4.1833      Inko           187x                        23.12.1909
                          Edla Sofia Mattsd Granroth                    20.1.1840     Angelniemi     26.9.1860    Angelniemi     2.6.1872      Sauv
                          Edla Elise Adolfsd Lemberg                    14.6.1853     Turku          187x                        21.1.1893     Sauv
         1896-99        Emil Reinhold Carlss Gammal                     13.10.1840    Sauvo          24.6.1866    Merim          1.4.1899      Sauv
         00-10            Ida Carolina Fredrica Ericsd Eklund           12.3.1842     Hämeenlinna    24.6.1866    Merim          4.1.1924      Särk
?        1910-12    la  Carl Forsström
         1912           Gustaf Wilhelm Augustss Hertzman                23.4.1869     Kirk           1915                        19.8.1952     Hank
                          Johanna Carlsd Häyrynen                       8.5.1872      Keuruu         1901                        24.4.1914     Hank
                          Rauha Johanna Alexandra Isacsd Karlsson       17.7.1883     Tenhola        1915                        8.8.1959      Hank
         1912-34        Verner Fredricss Rosenlew                       22.12.1879    Pori           16.12.1925   Hels
         34-              Jeannette Marie Louise (Visen) Gustafsd Ramsay9.9.1893      Tuus           16.12.1925   Hels