Uskelan talonhaltijaluetteloja


                                         Lasse Iso-Iivari

                                       1.9.2006, 14.11.2019

                                                 Etusivulle

    Talo kylä pitäjä 1939  luonne manttaali

ryhmä nro isännyys suk. etunimi patronyymi suku-/talonnimi              syntynyt      pitäjä         vihitty      pitäjä         kuollut       pitäjä

    Tryyki Hidola Kiikala

267 537  1690-1709      Jacob Anderss                                   1647                                                     h 4.12.1737   Kiikala
267 415  1710-33    po  Jöran Jacobss Tryyki                            1685                                                     1.1.1762      Kiikala
267 416                   Caisa Johansd                                 1692                                                     25.1.1771     Kiikala


    Heikkilä Hirvelä Kiikala

267 109  1726-67        Jacob Thomass Haali                             7.7.1702      Kiikala        29.12.1747   Kiikala        4.5.1767      Kiikala
267 110                   Caisa Ericsd                                  9.12.1722                    29.12.1747   Kiikala        19.3.1795     Kiikala


    Kämi Hirvelä Kiikala

267 445  1676-1712      Jöran Zacariass
267 446                   Walborg Hansd                                 1656                                                     h 3.7.1737    Kiikala
267 223  1713-42    po  Samuel Jöranss Kämi                             1683          Kiik           1718                        h 30.3.1754   Kiikala
267 224                   Brita Mattsd                                  1683                                                     10.1.1758     Kiikala


    Marttila Hirvelä Kiikala

         1726-46        Johan Jacobss
         1746-72    vä  Jöran Israelss


    Ali-Marttila Hirvelä Kiikala

         1772-1812  po  Johan Jöranss Marttila
         1812-18    po  Jöran Johanss Ali-Marttila
         1818-45    po  Johan Jöranss Ali-Marttila
         1845-64    po  Johan Johanss Ali-Marttila                                                                               1864          Kiika
         64-73            Caisa Lundholm
         1873-1906  po  Johan Johanss Lundholm
         1906-26    po  Verner Erland Johanss Laiho
                          Lempi Sofia


    kappalainen Kiikala

         1642-49        Lars Johanss Sarenius                           1602          Tamme          1647                        h 16.6.1689   Kiika
                          N. N.                                                                                                  < 1642
                          Märta Caspersd                                1619                         1647                        h 11.3.1700   Kiikala


    Kesälä Kesälä Kiikala

267 411  1696-1712      Petter Larss                                                                 10.2.1696    Kiikala        h 25.7.1740   Pertteli
267 412                   Walborg Larsd Sarenius                        1655          Kiik           10.2.1696    Kiikala        h 15.3.1741   Kiikala
267 205  1716-56    vä  Daniel Arvidss Arola                            k 11.2.1695   Kiikala                     Kiik           5.2.1774      Kiikala
267 206                   Christina Persd Kesälä                        8.3.1697      Kiikala                     Kiik           h 28.2.1731   Kiikala


    Kirjas Kiikala Kiikala  ratsutila

         1680-97        Jöran Mattss
         1697-1713  po  Jöran Jöranss Kirjas
         1713-64    po  Jacob Jöranss Kirjas
         1764-88    po  Arvid Jacobss Kirjas
         1788-1804  vä  Henric Jacobss                                                                                           1804          Kiika
         04-14            Hedvig Arvidsd Kirjas
         1814-25    po  Henric Henricss Kirjas                                                                                   1825          Kiika
         25-43            Christina Johansd
         1843-85    po  Henric Henricss Lunden
         1885-1916  po  Henric Henricss Lunden
         1916-55    po  Henric Henricss Kirjas e Lunden                                                                          1955          Kiika


    Litsi l. Simola Kiikala Kiikala  ratsutila

267 201  1723-31        Arvid Zacariass Lietzén                         1666          Turk           18.4.1696    Turku          2.11.1743     Kiik
267 202                   Maria Sigfridsd Miltopaeus                    1674          Turk           18.4.1696    Turku          h 9.6.1754    Kiikala
267 101  1734-72    po  Gabriel Arvidss Lietzén                         k 10.4.1710   Nummi          21.9.1737    Kiikala        27.10.1785    Kiikala
267 102                   Maria Johansd Lempa                           24.6.1712     Kiikala        21.9.1737    Kiikala        24.1.1776     Kiikala
         1778-1812  po  Arvid Gabrielss Lietzén                         11.11.1738    Kiika          11.10.1759   Pert           23.8.1814     Kiika
                          Lena Henricsd Kristeri                        1.8.1737      Pert           11.10.1759   Pert           9.11.1824     Kiika
         1812-15    po  Arvid Arvidss Lietzén                           16.7.1765     Kiika          30.6.1791    Kisk           10.8.1815     Kiika
         15-40            Lena Michelsd                                 7.2.1769      Kisk           30.6.1791    Kisk           18.7.1840     Kiika
         1840-53    po  Gabriel Arvidss Lietzén                         5.7.1793      Kiika          28.6.1821    Sal            4.8.1853      Kiika
         53-66            Lena Abrahamsd Tomander                       8.5.1799      Sal            28.6.1821    Sal            19.2.1870     Kiika
         1866-88    po  Elias Gabrielss Lietzén                         25.12.1825    Kiika                                      30.1.1888     Kiika
         1888-1908      Victor Alexander Mattss Ilander                 23.12.1857    Kiika          11.11.1879   Kiika
                    ser   Erica Lena Efraimsd Eskola                    31.1.1854     Kiika          11.11.1879   Kiika
         1908-35    po  Verner Alexander Victorss Ilander               10.9.1880     Kiika
                          Martta Mikola


    Isoperhe Komisuo Kiikala

         1540-53        Henric Cnudss
         1553-1608  p   Eric Henricss
         1608-15    p   Henric Ericss
         1615-36    v   Thomas Ericss
         1636-74    vp  Jacob Jöranss
         1674-90    po  Simon Jacobss Isoperhe
         1690-1713  vä  Thomas Johanss
         1713-62    po  Simon Thomass Isoperhe


    Yli-Isoperhe Komisuo Kiikala  ratsutila

         1762-1800  po  Johan Simonss Isoperhe
         1800-23    po  Simon Johanss Yli-Isoperhe
         1832-46    po  Efraim Simonss Yli-Isoperhe
         1846-85    po  Christofer Efraimss Yli-Isoperhe
         1885-      po  Jacob Johan Christoferss Yli-Isoperhe


    Arola Kruusila Kiikala

267 539  1671-90        Per Arvidss                                                                                              1700          Kiik
267 540                   Elisabet Mommera                              1632                                                     h 27.3.1704   Kiikala
267 409  1691-1713  po  Arvid Perss Arola                               1665                         12.10.1687   Kisko          h 22.4.1737   Kiikala
267 410                   Brita Grelsd Kesä                             1669                         12.10.1687   Kisko          h 4.2.1739    Kiikala


    Jäppi Kruusila Kiikala

         1721-63        Gustaf Broman                                                                                            1763          Kiika
         1763-86        perikunta
         1786-1829  vä  Adam Gustaf Tenlén                                                                                       1829          Kiika
         1829-37        perikunta
         1837-58    po  Adam Alexander Adamss Tenlén                                                                             1858          Kiika
         58-78            Johanna
         1878-1912  vä  Johan Edvard Vinhanen
         1912-53    po  Hjalmar Edvard Juhonp Vinhanen
                          Olga Emilia Virtanen


    Pormestari Kruusila Kiikala

         1723-73        Johan Jacobss
         1773-1812  po  Henric Johanss Pormestari
         1812-46    po  Christian Henricss Pormestari
         1846-65    po  Efraim Christianss Pormestari
         1865-1901  vä  Carl Isac Järvelä
                          N. Efraimsd Pormestari
         1901-06    po  Eric Valfrid Carlss Järvelä
         1906-31    ve  Johan Erland Carlss Järvelä


    Pappila Kiikala

         1639-41        Nils Ericss                                     158x                                                     1644-46       Lopp
                          Magdalena Henricsd
         1649-89        Lars Johanss Sarenius                           1602          Tamme          1647                        h 16.6.1689   Kiika
                          N. N.                                                                                                  < 1642
                          Märta Caspersd                                1619                         1647                        h 11.3.1700   Kiikala
         1690-1700      Henric Henricss Karckuensis                     163x          Kark           7.5.1690     Kiikala        h 2.9.1700    Kiikala
                          Anna Larsd Sarenius                                                                                    1726          Suomu
         1702-13        Josef Christerss Melartopaeus                   167x          Turk           17.2.1699    Karjalohja     24.4.1729     Karjalohja
                          Margareta Simonsd Ackerman                    1668                         17.2.1699    Karjalohja     h 14.6.1741   Karjalohja
         1713-14        Daniel Michelss Lundanus                        166x          Kiika                                      1714          Kiika
                          N. N.                                                                                                  < 1691
                          Beata Bengtsd Macrolander                     1662                                                     h 7.1.1728    Laitila
         1714-23    ve? Samuel Michelss Lundanus                        168x          Kiika          12.11.1705   Uskela         0.3.1723      Kiika
                          Lisa Drysenius
         1724-39        Jacob Hanss Ritz                                1656          Lüneburg       1707                        26.12.1739    Somero
                          Anna Margareta Henricsd Frisius                                            27.11.1681   Nevanlinna     h 24.6.1690   Nevanlinna
                          Margareta Wegner                                                           1.2.1691     Nevanlinna     1706/07       Some
                          Margareta Eliasd Starensköld                                               1707                        h 30.10.1756  Kaarina
         1740-43        Michel Simonss Wanonius                         28.7.1707     Tyrvää         13.10.1735   Marttila       h 22.11.1743  Kiikala
                          Christina Mattsd Riman                        1712                         13.10.1735   Marttila       11.5.1787     Kiikala
         1744-54        Jöran Jöranss Wolfstedt                         1716          Huit           25.7.1745    Åbo            h 16.6.1754   Kiikala
                          Maria Gustafa Henricsd Deutsch                1726                         10.2.1756    Kiikala        13.4.1806     Merikarvia
         1756-86    II  Gustaf Gabrielss Welin                          2.2.1725      Luvia          10.2.1756    Kiikala        0.6.1786      Kiika
         1786-1809      Gustaf Anderss Levin                            3.1.1757      Loimaa         10.12.1776   Aura           6.6.1809      Kiikala
                          Christina Juliana Hansd Barck                 29.9.1744                    10.12.1776   Aura           10.10.1818    Rauma mlk
         1812-32        Jacob Johan Johanss Erling                      5.7.1776      Paattinen      25.3.1804    Somero         30.3.1832     Kiikala
                          Susanna Lovisa Adamsd Zidbäck                 7.9.1782      Kalanti        25.3.1804    Somero         5.8.1852      Kiikala
         1834-35        Eric Anderss Almberg                            25.6.1789     Laitila        1816                        3.2.1858      Pöytyä
                          Gustafa Albertina Bange                                                    1816                        1852
         1837-53        Johan Thomass Linderman                         28.10.1798    Eurajoki       1830                        3.12.1853     Kiikala
                          Christina Charlotta Amalia Gustafsd Hjerpe                                 1830                        1894
         1857-67        Johan Efraim Efraimss Ahlgren                   4.2.1816      Rauma          1840                        5.4.1889      Hels
                          Elvira Ottiliana Mattsd Enegren                                            1840
         1867-79        Oscar Gustafss Grönholm                         29.4.1833     Nakkila        19.8.1856    Pori           27.1.1885     Piel
                          Sofia Maria Achté                             4.11.1837     Por            19.8.1856    Pori
992 331  1880-85        Arvid Gabrielss Lundén                          22.8.1846     Pertteli       21.8.1870    Pälk           21.3.1919     Hels
992 332                   Lovisa Elvina Adolfsd Cedberg                 17.10.1847    Lieto          21.8.1870    Pälk
         1886-1916      Johan Adolf Adolfss Kerppola                    10.8.1854     Kangasala      1882                        23.2.1916     Kiika
                          Maria Cecilia Martin                                                       1882
         1918-53        Johan Hjalmar Alve


    Kierikka Peltola Kiikala

         1647-79        Jöran Thomass
         1679-1703  po  Henric Jöranss Kierikka
         1703-40    po  Mårten Henricss Kierikka
         1740-68    po  Eric Mårtenss Kierikka
                          Lisa Andersd
         1768-1811  po  Mårten Ericss Kierikka
                          Regina Johansd
         1811-27    po  Eric Mårtenss Kierikka                                                                                   1827          Kiika
         27-42            Lisa Thomasd
         1842-50    po  Isac Ericss Kierikka                                                                                     1850          Kiika
         50-60            Lena Gabrielsd
         1860-93    po  Gabriel Isacss Kierikka
                          Sofia Johanna Michelsd
         1893-1923  po  Johan Brynolf Gabrielss Lehtinen
                          Amanda Josefa Lönngren


    Sipilä Peltola Kiikala  lippumiehen puustelli

         1717-19        Nils Limnell                                    1689                         11.2.1720    Bergsjö
                          Catarina Olofsd Helsing                       18.12.1698    Kokkola        11.2.1720    Bergsjö
         1723-28        Hans Henric Stolpe                              1682          Skoone                                     10.5.1759     Viborg
                          Maria Flöger                                                                                           4.11.1742     Nauvo Seili
         1728-31        Conrad Rusk
         1731-34    sa  Nils Limnell                                    1689                         11.2.1720    Bergsjö
                          Catarina Olofsd Helsing                       18.12.1698    Kokkola        11.2.1720    Bergsjö
         1734-54        Gothard Johan Lorentzs Lindberg                 1710                         1740                        12.11.1754
                          Ulrica Zegemunda                              1711                         1740
         1754-59        Lars Christofer Malm                            12.8.1716                    14.2.1745    Laitila        25.9.1759
                          Anna Margareta Krumhorn                       26.4.1722                    14.2.1745    Laitila
         1759-61        Carl Johan Wilhelmss Stiernstedt                23.12.1736    Pohj                                       24.5.1811     Tukholma
         1761-76        Johan Joacim Peldan                             1736                                                     20.12.1792    Uusikaarlepyy
         1776-91        Carl Isac Carlss Wallenström                    19.12.1746                                               10.10.1791    Kiikala
         1792-1810      Hans Magnus Carlss Canth                        5.7.1766      Rauma mlk      7.4.1796     Kiikala        7.6.1817      Rauma mlk
                          Christina Gustafa Gustafsd Levin              6.9.1777      Loimaa         7.4.1796     Kiikala        28.8.1817     Rauma mlk


    Vesa Pirilä Kiikala

         1611-21        Henric Jacobss
         1621-24    p   Michel Henricss
         1624-74    p   Henric Henricss
         1674-79    po  Sigfrid Henricss Vesa
         1679-1703  po  Henric Sigfridss Vesa
         1703-10    po  Eric Henricss Vesa
         1710-56    ve  Michel Henricss Vesa
         1756-85    po  Simon Michelss Vesa


    Ali-Vesa Pirilä Kiikala

         1785-93    po  Isac Simonss Vesa
         1793-1829  vä  Gabriel Johanss
                          N. Isacsd Ali-Vesa
         1829-61    po  Michel Gabrielss Ali-Vesa
         1861-1901  po  Johan Gabriel Michelss Ali-Vesa
         1901-21    po  Frans Victor Johanss Järvinen                                                                            1921          Kiika
         1921-40        perikunta


    Lempa Rekijoki Kiikala

267 204  98               Anna Sigfridsd                                1672                                                     17.8.1763     Kiikala
267 203  1699-1718  II  Johan Johanss                                   1653                         1698                        h 25.5.1718   Kiikala


    Simola Rekijoki Kiikala

         1540-68        Thomas Jacobss
         1568-1605  p   Simon Thomass
         1605-11    p   Thomas Simonss
         1611-20    v   Johan Simonss
         1620-34    v   Söfring Simonss
         1634-68    vä  Thomas Johanss
         1668-83    po  Escil Thomass Simola                                                                                     1683          Kiika
         83-85            Dorotea
         1685-1709  po  Bertil Escilss Simola
         1709-35    po  Thomas Bertilss Simola
         1735-57    vä  Henric Simonss
                          N. Thomasd Simola
         1757-66    po  Johan Henricss Simola                                                                                    1766          Kiika
         66-91            Christina Henricsd
         1791-1811  vä  Isac Jöranss
                          N. Johansd Simola
         1811-39    vä  Elias Gabrielss
                          N. Isacsd Simola
         1839-46    po  Elias Eliass Simola
         46-49            Anna Margareta Eliasd
         1849-74    II  Johan Eliass
         1874-1910  sp  Johan Henric Henricss
         1910-58    po  Juho Vihtori Simola
                          Hilja Maria Villgren


    Työveri Rekijoki Kiikala  varusmestarin puustelli

         1723-28        Nils Limnell                                    1689                         11.2.1720    Bergsjö
                          Catarina Olofsd Helsing                       18.12.1698    Kokkola        11.2.1720    Bergsjö
         1728-31        Gothard Johan Lorentzs Lindberg                 1710                         1740                        12.11.1754
                          Ulrica Zegemunda                              1711                         1740
         1731-34        Jacob Johan Liffman                                                          12.10.1738   Parainen
                          Hedvig Maria Johansd Bergbom                  k 31.8.1721   Korppoo        12.10.1738   Parainen
622 567  1734-41        Jacob Arvid Gustafss Finckenberg                13.6.1707     Nauvo          5.11.1765    Nauvo          26.6.1798     Nauvo
622 568                   Margareta Magdalena Abrahamsd Mjödh           1.4.1746      Nauvo          5.11.1765    Nauvo          22.6.1833     Åbo
         1741-43        Carl Georg Wallenqvist e Wargh                  18.5.1718                    13.1.1747    Kuhmalahti     4.10.1790     Porvoo
                          Hedvig Ulrica Claesd von Qvanten              25.11.1724    Raisio         13.1.1747    Kuhmalahti     22.3.1787     Kustavi
         1743-49        Petter Fredric Petterss Widbom                  31.5.1721     Norrtälje      26.7.1770    Iitti          25.4.1775     Iitti
                          Hedvig Helena Ericsd Nyman                    1727                         7.1.1745     Kirkkonummi    19.1.1760     Porvoo
                          Maria Danielsd Lyra                           1733                         24.6.1760    Porvoo         5.1.1770      Iitti
                          Beata Elisabet Aronsd Brummert                29.4.1730     Iitti          26.7.1770    Iitti
         1749-51        Fredric Gustaf Abrahamss Ahock                  k 13.8.1730   Merimasku
         1751-59        Eric Bredlin                                                                                             4.12.1759     Pommeri
         1759-61        Johan Fredric Simonss Ruuth                     2.4.1734                     1.4.1766     Rymättylä      5.10.1808     Parainen
                          Eva Charlotta Mauritzd von Gertten            30.6.1738                    1.4.1766     Rymättylä      1.3.1795      Parainen
         1761-64        Otto Reinhold Ottoss Lode                       24.11.1740    Halikko                                    28.1.1771     Åbo
         1764-81        Carl Fredric Graan                              18.1.1730                    17.10.1749   Halikko        22.1.1803     Kiikala
                          Margareta Filipsd Halfbjörn                   k 1.3.1730    Paimio         17.10.1749   Halikko
974  19  1781-84    vä  Otto Fredric Gothardss Lindberg                 15.6.1754     Kiikala        5.7.1780     Kiikala
974  20                   Magdalena Carlsd Graan                        11.8.1756     Halikko        5.7.1780     Kiikala
         1784-98    ve  Carl Johan Gothardss Lindberg                   1.2.1741      Kiikala
         1798-1810  ^^p Filip Johan Carlss Graan                        21.7.1759     Halikko        20.11.1781   Kemiö
                          Anna Barbara Lindberg                         14.7.1745                    20.11.1781   Kemiö


    Seppä Vanhakylä Kiikala

         1653-72        Matts Nilss
                          Caisa
         1672-89    po  Matts Mattss Seppä
                          Elin
         1689-1718  po  Michel Mattss Seppä
                          Beata
         1718-20    po  Christer Michelss Seppä                                                                                  1720          Kiika
         20-44            Elin Johansd
         1744-76    vä  Johan Johanss
                          Christina Christersd Seppä
         1776-1820  po  Gabriel Johanss Seppä
                          Lisa Simonsd
         1820-54    po  Efraim Gabrielss Seppä
                          Maria Thomasd
         1854-1900  po  Alexander Efraimss Seppä
                          Lena Sofia Johansd
         1900-33    po  Frans Victor Alexanderss Seppä
                          Amanda Eufemia Arvidsd


    Anttila Yltäkylä Kiikala

         1732-57        Anders Mattss
         1757-1801  po  Matts Anderss Anttila


    Ali-Anttila Yltäkylä Kiikala

         1801-32    po  David Mattss Anttila
         1832-36    po  David Davidss Ali-Anttila                                                                                1836          Kiika
         36-61            Eva Samuelsd
         1861-81    po  Eric Johan Davidss Ali-Anttila                                                                           1881          Kiika
         81-91            Johanna Gustafsd
         1891-1921  po  Henric Alexius Ericss Anttila                                                                            1921          Kiika
         21-25            Ida Maria Erhardsd                                                                                     1925          Kiika
         1925-30        perikunta


    Kriippi Yltäkylä Kiikala

         1735-50        Anders Larss
         1750-76    vä  Elias Michelss
                          N. Andersd Kriippi


    Ali-Kriippi l. Alestupa Yltäkylä Kiikala

         1776-81    la? Eric Simonss                                                                                             1781          Kiika
         81-12            Maria Mattsd
         1812-19    po  Johan Ericss Ali-Kriippi                                                                                 1819          Kiika
         19-39            Anna Henricsd
         1839-84    po  Isac Johanss Ali-Kriippi
         1884-1919  po  Jacob Johan Isacss Ali-Kriippi


    Härri Hämäläistenkylä Kuusjoki

         1693-1705      Eric Simonss
         1705-43    po  Eric Ericss Härri
         1743-66    vä  Simon Thomass
                          N. Ericsd Härri
         1766-96    po  Henric Simonss Härri                            1744          Kuus                                       3.5.1796      Kuus
                          Christina Simonsd                             1738
         1799-1831  po  Matts Henricss Härri                            7.2.1773      Kuus
         1831-52    po  Fredric Mattss Härri                                                                                     1852          Kuus
         52-74            Eva Christina Eliasd
         1874-1918  po  Gustaf Evert Fredricss Härri
                          Wilhelmina Johansd


    Puuska Hämäläistenkylä Kuusjoki

         1695-1718      Henric Jacobss
         1718-57    vä  Matts Christerss
                          N. Henricsd Puuska
         1757-88    po  Johan Mattss Puuska
         1788-1820  po  Henric Johanss Puuska
         1820-53    po  Johan Henricss Puuska
         1853-54    po  Fredric Johanss Puuska                                                                                   1854          Kuus
         54-68            Justina Henricsd
         1868-1907  po  Gustaf Fredricss Puuska
                          Amanda Yli-Härri
         1907-53    po  Carl Gustafss Puuska
                          Aina Sulka


    Joulu Impola Kuusjoki

275 567  1653-56        Paul Jöranss
275 541  1660-61    vä  Eric Brusiuss
275 542                   Margareta Paulsd Joulu


    Jaati Kanunki Kuusjoki

         1745-68        Jöran Larss
         33-45            Walborg Simonsd


    Yli-Jaati Kanunki Kuusjoki

         1768-1815  po  Samuel Jöranss Jaati
                    po  Johan Samuelss Yli-Jaati
         15-29            Maria Johansd
         1829-70    po  Johan Johanss Yli-Jaati
         1870-96    po  Frans Michel Johanss Yli-Jaati
         96-12            Maria Johansd
         1912-35    po  Kalle Rikhard Fransinp Yli-Jaati


    kappalainen Kuusjoki

         1886-90        Samuel Wilhelm Carlss Roos                      3.7.1858      Vehmaa         9.9.1886     Pori           10.12.1944    Hels
                          Betty Augustsd Järnefelt                      28.1.1865     Ulvila         9.9.1886     Pori
989 479  1890-1901      Samuel Brynolf Johanss Fredriksson              10.12.1854    Pyhäranta      1886                        4.11.1918     Joki
989 480                   Aina Maria Mansner                                                         1886                        1915
         1901-06        Herman Vihtori Carlss Selin                     1.4.1871      Vesil          1895                        21.9.1949     Loht
                          Alma Christina Sparfvén                                                    1895                        1938
         1906-13        Antti Fabian Anderss Oja                        6.11.1876     Nousiainen     1908                        27.6.1946     Evij
                          Hilja Maria Paavola                                                        1908


    Paavola Kurkela Kuusjoki  ratsutila

275 541  1667-88        Eric Brusiuss
275 542                   Margareta Paulsd Joulu
275 413  1689-      po  Henric Ericss Paavola                           1663          Kuus                                       26.12.1742    Kuusjoki
275 414                   Brita Grelsd                                  1666                                                     18.1.1743     Kuusjoki
275 207  -1754      po  Henric Henricss Paavola                         k 26.2.1695   Kuusjoki       28.11.1714   Kuusjoki       21.4.1754     Kuusjoki
275 208                   Elin Simonsd?                                 1679                         28.11.1714   Kuusjoki       2.11.1756     Kuusjoki


    Harmi Kuusjoenperä Kuusjoki

         1540-56        Simon Henricss
         1556-97    p   Simon Simonss
         1597-1603  p   Matts Simonss
         1603-32    v   Sigfrid Simonss
         1632-62    p   Matts Sigfridss
         1662-85    po  Thomas Mattss Harmi
         1685-1705  po  Anders Thomass Harmi
         1705-17    po  Thomas Anderss Harmi
         1717-37    ve  Henric Anderss Harmi                                                                                     1737          Kuus
         37-57            Anna Johansd


    Yli-Harmi Kuusjoenperä Kuusjoki

         1757-61    po  Matts Henricss Harmi                                                                                     1761          Kuus
         61-90            Walborg Andersd
         1790-1822  po  Anders Mattss Yli-Harmi
         1822-70    po  Henric Anderss Yli-Harmi
         1870-88    po  Henric Henricss Yli-Harmi
         1888-1929  ve  Adolf Henricss Yli-Harmi
                          Carolina Josefsd Kaljola


    Ruikka Kuusjoenperä Kuusjoki

         1540-52        Jacob Olofss
         1552-69    p   Matts Jacobss
         1569-95    p   Sigfrid Mattss
         1595-1630  p   Paul Sigfridss
         1630-73    p   Escil Paulss
         1673-1705  vä  Escil Bertilss
         1705-29    po  Thomas Escilss Ruikka
         1729-33    po  Matts Thomass Ruikka
         1733-67    ve  Henric Thomass Ruikka
         1767-89    po  Henric Henricss Ruikka
         1789-1807  po  Thomas Henricss Ruikka
         1807-20    po  Henric Thomass Ruikka                                                                                    1820          Kuus
         20-34            Maria Michelsd
         1834-78    po  Henric Henricss Ruikka
         1878-1914  po  Johan Gabriel Henricss Ruikka
         1914-47    po  Johan Zefanias Johanss Ruikka
                          Martta Helena Yli-Härri


    Pappila Kuusjoki

         1913-35        Antti Fabian Anderss Oja                        6.11.1876     Nousiainen     1908                        27.6.1946     Evij
                          Hilja Maria Paavola                                                        1908


    Jama Raatala Kuusjoki  ratsutila

         1540-52        Eric Hanss
         1552-1603      Grels Jacobss
         1603-38        Sigfrid Sigfridss
                          Margareta Simonsd
         1638-53    po  Jacob Sigfridss Jama                                                         1634                        1653          Kuus
         53-55            Brita Pettersd                                                             1654         Kuus           1685          Kuus
         1655-67    II  Eric Marcuss                                                                 1654         Kuus
         1668-1704  po  Thomas Jacobss Jama                             1637          Kuus           1655                        24.1.1704     Kuus
                          Lisa                                                                       1655                        20.3.1698     Kuus
         1689-1712  po  Thomas Thomass Jama                             1665          Kuus           1683                        6.7.1740      Kuus
                          Brita Henricsd                                1661                         1683                        28.6.1741     Kuus
                    la  Michel Henricss                                                              1698
                          Margareta Thomasd Jama                        168x                         1712         Kuus           22.1.1747     Kuus
         1713-36    II  Lars Anderss Penttilä                           1679          Mart           1712         Kuus           1.8.1736      Kuus
         1736-45    vä  Matts Mattss                                    1701                         1730         Kuus           6.4.1752      Kuus
                          Anna Larsd Jama                               1713          Kuus           1730         Kuus           9.11.1769     Kuus


    Yli-Jama Raatala Kuusjoki  ratsutila

         1746-52    sa  Matts Mattss                                    1701                         1730         Kuus           6.4.1752      Kuus
         52-56            Anna Larsd Jama                               1713          Kuus           1730         Kuus           9.11.1769     Kuus
         1756-98    po  Eric Mattss Yli-Jama                            4.4.1735      Kuus           1753                        21.5.1804     Kuus
                          Brita Johansd                                 21.9.1725                    1753                        2.3.1806      Kuus
         1798-1821  po  Henric Ericss Yli-Jama                          3.3.1764      Kuus           1782         Pert           20.1.1821     Kuus
         21-24            Caisa Henricsd Muru                           20.10.1762    Pert           1782         Pert           12.6.1831     Kuus
         1824-72    po  Carl Henricss Yli-Jama                          14.4.1798     Kuus           1826         Hali           21.3.1872     Kuus
                          Gustafa Carolina Johansd Keskitalo            11.1.1810     Hali           1826         Hali           16.7.1888     Kuus
         1872-86    po  August Victor Carlss Yli-Jama                   3.4.1842      Kuus           1872         Some           6.1.1886      Kuus
                          Lisa Mattsd                                   26.3.1845     Karin          27.6.1865    Karin          21.3.1871     Kuus
         86-92            Wilhelmina Gustafsd                           10.3.1845     Some           1872         Some           16.8.1923     Kuus
         1892-1917  po  August Valfrid Augustss Yli-Jama                7.10.1866     Kuus           1894         Kuus           16.10.1917    Kuus
         17-29            Olga Maria Fransd Yli-Jaati                   17.12.1874    Kuus           1894         Kuus           13.8.1925     Kuus


    Junttila Raatala Kuusjoki  ratsutila

         1564-97        Johan Jacobss Jama
         1598-1612  p   Escil Johanss
         1613-30    p   Matts Escilss                                                                1627         Pert
                          N. N.
                          Brita Paulsd                                                               1627         Pert
         1631-78    p   Matts Mattss                                                                 1640                        5.2.1693      Kuus
                          Gertrud                                                                    1640                        1676          Kuus
         1679-94    po  Jacob Mattss Junttila                           1655          Kuus           1675                        11.2.1694     Kuus
                          Walborg Thomasd                               1657                         1675                        28.8.1698     Kuus
         1698-1730  po  Eric Jacobss Junttila                           1677          Kuus           1698                        19.10.1762    Kuus
                          Walborg Cnudsd                                1678                         1698                        5.3.1747      Kuus
         1730-64    po  Matts Ericss Junttila                           1700          Kuus           1724         Kuus           22.3.1778     Kuus
                          Brita Henricsd Simola                         1700          Kuus           1724         Kuus           12.2.1778     Kuus
         1764-76    po  Michel Mattss Junttila                          25.9.1728     Kuus           1767         Pert           25.1.1776     Kuus
                          Lisa Johansd Simola                           19.11.1730    Kuus           1751         Kuus           19.4.1767     Kuus
                          Lena Mattsd Kauko                             25.4.1742     Pert           1767         Pert           5.9.1814      Kuus
         1776-89    po  Johan Michelss Junttila                         7.9.1755      Kuus           1779         Perni          20.11.1838    Kuus
                          Christina Henricsd Alastalo                   24.1.1755     Perni          1779         Perni          19.10.1825    Kuus


    Ali-Junttila Raatala Kuusjoki  ratsutila

         1789-1830  ve  Samuel Michelss Junttila                        26.10.1768    Kuus           1827         Pert           17.5.1830     Kuus
                          Lena Mattsd Ylitalo                           12.9.1767     Mart           28.12.1789   Marttila       24.12.1825    Kuus
                          Anna Margareta Mattsd                         6.8.1797      Pert           > 1830                      19.1.1851     Kuus
         1830-73    po  Gustaf Adolf Samuelss Junttila                  9.10.1816     Kuus           1835         Kuus           7.5.1895      Kuus
                          Gustafa Carolina Ericsd Ali-Jama              22.10.1814    Kuus           1835         Kuus           5.2.1888      Kuus
         1873-94    po  Gustaf Wilhelm Gustafss Junttila                5.5.1852      Kuus           1881         Hali           10.4.1894     Kuus
                          Wilhelmina Gustafsd                           6.2.1854      Mart           1874         Mart           22.12.1879    Kuus
                          Matilda Carolina Johansd                      16.1.1854     Hali           1881         Hali           11.3.1891     Kuus
         1894-97        Frans Yrjänen
         1897-1908      yhtymä [Ali-Junttila, Ylijoki, Kankare ja Nummila]
         1908           palstoitus


    Yli-Junttila Raatala Kuusjoki  ratsutila

         1789-1805  sa  Johan Michelss Junttila                         7.9.1755      Kuus           1779         Perni          20.11.1838    Kuus
                          Christina Henricsd Alastalo                   24.1.1755     Perni          1779         Perni          19.10.1825    Kuus
         1805-          Jokioisten [Jokioinen]


    Kauha Raatala Kuusjoki  ratsutila

263 687                 Henric
263 688                   Gertrud                                                                                                1728          Kuus
263 685             po  Grels Henricss Kauha                            1678                                                     3.10.1750     Kuusjoki
263 686                   Brita Grelsd                                  1685                                                     14.9.1761     Kuusjoki
263 299             po  Henric Grelss Kauha                             22.4.1723     Kuusjoki       2.10.1744    Pertteli       14.9.1790     Kuusjoki
263 300                   Caisa Mattsd Yrjä                             5.10.1721     Pertteli       2.10.1744    Pertteli       9.4.1802      Kuusjoki


    Kulta Raatala Kuusjoki

         1540-52        Henric Michelss
         1552-91    p   Grels Henricss
         1591-1613  p   Olof Grelss
         1613-43    p   Simon Olofss
         1643-74    po  Mårten Simonss Kulta
         1674-1710  po  Henric Mårtenss Kulta
         1710-43    po  Henric Henricss Kulta
         1743-48    po  Johan Henricss Kulta                                                                                     1748          Kuus
         48-54            Brita Jöransd
         1754-70    po  Henric Johanss Kulta                                                                                     1770          Kuus
         70-93            Caisa Mattsd                                  1741
                    II  Anders Ericss                                   27.10.1745


    Keto-Kulta Raatala Kuusjoki

         1793-1807  po  Henric Henricss Kulta                          27.7.1767     Kuus                                        1807          Kuus
         07-30            Anna Margareta Henricsd
         1830-61    po  Johan Henricss Keto-Kulta
         1861-87    po  Carl Richard Johanss Keto-Kulta
         1887-1908  po  Johan Henric Carlss Keto-Kulta                                                                           1908          Kuus
         08-25            Olga Sofia Gustafsd


    Kylä-Kulta Raatala Kuusjoki

         1793-1830  po  Gabriel Henricss Kulta                          1.10.1764     Kuus
         1830-38    po  Henric Gabrielss Kylä-Kulta                                                                              1838          Kuus
         1838-52        perikunta
         1852-87    po  Henric Johan Henricss Kylä-Kulta
                          Wilhelmina Simonsd                            9.7.1836      Kosk 
         1887-1910  vä  Johan Adolf                                     23.6.1846     Kuus
                          Erica Wilhelmina Henricsd Kylä-Kulta          16.3.1858     Kuus
         1910-45    po  Johan Wilhelm Johanss Eskola e Kylä-Kulta
                          Helga Emerentia Metsänoja


    Haikia l. Kupi Tiskarla Kuusjoki

         1540-71        Escil Dionysiuss
         1572-1604  p   Sigfrid Escilss
         1605-27        Stefan Cnudss                                                                                            1627          Kuus
  1 999                 autio
         1638-49        Jacob Jacobss
  1 999                 autio
         1673-82        Sigfrid Haikia
  1 999                 autio
         1691-95        Jacob Jöranss
         1695-1732  po  Johan Jacobss Haikia                            1672                                                     24.1.1752     Kuus
         1732-50        Henric Henricss Kaukelmaa                       28.2.1692     Muur           1724         Pert           16.2.1757     Kuus
                          Anna Johansd                                  9.12.1700     Pert           1724         Pert           27.7.1781     Kuus
         1750-87    po  Michel Henricss Haikia                          28.9.1730     Muur           1753                        20.11.1791    Kuus
                          Brita Andersd                                 1727                         1753                        17.4.1808     Kuus
         1787-96    po  Henric Michelss Haikia                          11.12.1756    Kuus           1789         Some           29.7.1796     Kuus
                          Maria Johansd Seppä                           20.9.1770     Some           1797         Kuus           20.9.1847     Kuus
         1797-1822  II  Michel Henricss Ryhtä                           20.9.1772     Some           1797         Kuus           3.2.1838      Kuus
         1822-50    po  Elias Henricss Haikia                           9.4.1796      Kuus           1838         Samm           14.1.1850     Kuus
                          Anna Caisa Henricsd Vanhatalo                 1.10.1799     Kuus           1822         Kuus           21.3.1824     Kuus
                          Regina Johansd Piintilä                       28.2.1805     Hali           1825         Hali           12.2.1837     Kuus
                          Christina Ulrica Johansd Sylvander            30.11.1812    Samm           1838         Samm           2.6.1863      Hels
         1850-89    po  Elias Wilhelm Eliass Haikia                     28.6.1828     Kuus           1851         Kuus           19.3.1907     Kuus
                          Wilhelmina Carolina Henricsd Yli-Junttila     6.7.1831      Kuus           1851         Kuus           6.1.1901      Kuus
         1889-1906  po  August Wilhelm Eliass Haikio                    27.12.1860    Kuus           1889         Some           5.2.1936      Kuus
                          Emerentia Mattsd Hurra                        15.1.1867     Some           1889         Some           1.9.1943      Kuus
         1906-08        Michel Victor Markkula
         1908-          N. Vainio


    Manni Järvi Muurla

267 547                 Josef Jacobss                                   1643                                                     h 10.11.1717  Muurla
267 548                   Magdalena Jacobsd                             1643                                                     h 26.2.1721   Muurla
267 399             po  Sigfrid Josefss Manni                                                        1.11.1694    Muurla
267 400                   Maria Ericsd                                  1674                         1.11.1694    Muurla         h 25.8.1717   Muurla
267 199             vä  Gabriel Jöranss                                 1692                         0.12.1717    Muurla         h 12.12.1742  Muurla
267 200                   Brita Sigfridsd Manni                         k 1.8.1696    Muurla         0.12.1717    Muurla         3.7.1767      Muurla


    kappalainen Muurla

         1861-98        Gustaf Wilhelm Gustafss Blomberg                5.8.1822      Uusikau        1853                        7.10.1898     Muurl
                          Sofia Adolfina Johansd Landtman                                            1853                        1904
         1900-          Hjalmar Gerhard Efraimss Väinönheimo e Sahlstén 4.10.1864     Halikko        1891                        15.3.1929     Ruov
                          Matilda Josefina Salin                                                     1891
         1910-          Kaarle Oskari Fransinp Haario e Cedergén        4.9.1879      Pori           17.7.1910    Siikai
                          Ida Katariina Anttila                         3.5.1886      Siikai         17.7.1910    Siikai         13.11.1952    Sal


    Kaukelmaa Kaukelmaa Muurla

         1553           Bengt
         1556-90        Bertil Mattss
         1590-1604      Marcus
         1605-31        Michel Larss                                                                 < 1634                      1638          Muur
                          N. N.
                          Agneta Simonsd                                                             < 1634                      1657          Muur
         1631-59    p   Simon Michelss                                                               1652                        1660          Muur
                          Gertrud Henricsd                                                           < 1634                      1643          Muur
                          Caisa                                                                      1652                        1674          Muur
         1659-89    po  Johan Simonss Kaukelmaa                         1641          Muur           1659                        2.5.1697      Muur
                          Brita                                         1637                         1659                        26.5.1697     Muur
         1689-93    po  Henric Johanss Kaukelmaa                        1660          Muur           1697         Muur           8.6.1702      Muur
                          Caisa                                                                      1682                        13.6.1697     Muur
                          Caisa Andersd Mänty                           1664          Muur           1697         Muur           24.9.1743     Muur
         1694-97    ve  Eric Johanss Kaukelmaa                          1668          Muur           < 1694                      2.5.1697      Muur
                          Christina                                                                  < 1694                                    1697
         1723-32    ^p  Henric Henricss Kaukelmaa                       28.2.1692     Muur           1724         Pert           16.2.1757     Kuus
                          Anna Johansd                                  9.12.1700     Pert           1724         Pert           27.7.1781     Kuus


    Pompari Kaukola Muurla

         1690-1713      Hans Hanss
         1713-66    po  Johan Hanss Pompari
         1766-81    po  Johan Johanss Pompari                                                                                    1781          Muur
         81-90            Maria Carlsd
         1790-1823  po  Johan Johanss Yli-Pompari                                                                                1823          Muur
         23-39            Ulrica Michelsd
         1839-55    po  Johan Eric Johanss Yli-Pompari                                                                           1855          Muur
         55-72          perikunta
         1872-95    po  Carl August Johanss Vuorinen                    2.2.1844                                                 1895          Muur
         95-98            Maria Wilhelmina Hermansd                     1.1.1844      Perni
         1898-1921  vä  Johan August Aitamurto


    Nikula Muurla Muurla

         1694-1702      Henric Johanss Kaukelmaa                        1660          Muur           1697         Muur           8.6.1702      Muur
                          Caisa                                                                      1682                        13.6.1697     Muur
                          Caisa Andersd Mänty                           1664          Muur           1697         Muur           24.9.1743     Muur
         1721-50    po  Anders Henricss Nikula                          3.11.1698     Muur           1738         Muur           8.4.1750      Muur
                          Christina Grelsd Marttila                     24.1.1702     Uske           1722         Uske           27.11.1737    Muur
                          Lena Axelsd                                   1706                         1738         Muur           12.7.1772     Muur


    Knaapi Ruotsala Muurla

267 535  1662-94        Eric Henricss                                                                                            h 31.4.1699   Muurla
267 393  1694-1711  po  Simon Ericss Knaapi                             1656                                                     h 30.4.1749   Muurla
267 394                   Maria                                         1655                                                     h 29.4.1700   Muurla
267 197  1711-48    po  Johan Simonss Knaapi                            k 4.11.1689   Muurla         24.10.1714   Pertteli       17.9.1775     Muurla
267 198                   Walborg Ericsd                                k 15.4.1690   Pertteli       24.10.1714   Pertteli       2.1.1743      Muurla
267  99  1748-85    po  Johan Johanss Knaapi                            7.12.1719     Muurla         14.10.1742   Muurla         28.5.1789     Muurla
267 100                   Margareta Gabrielsd Manni                     23.1.1719     Muurla         14.10.1742   Muurla         21.2.1799     Muurla
         1785-1831  po  Matts Johanss Knaapi
         1831-77        Johan Samuelss
                    spty  Christina Johansd
         1877-1914  po  Johan Gustaf Johanss Lehtiö
                          Matilda
         1914-25    po  Aarne Johannes Juhonp Knaapi


    Lauri Ruotsala Muurla

         1701-35        Henric Simonss
         1735-65    po  Eric Henricss Lauri
         1765-87    po  Henric Ericss Lauri
         1787-97    po  Henric Henricss Lauri                                                                                    1797          Muur
         97-15            Caisa Henricsd
         1815-51    po  Johan Henricss Lauri
         1851-92    po  Johan Gustaf Johanss Lauri
         1892-1909  vä  Carl Efraim Suonio                                                                                       1909          Muur
         09-22            Amanda Caisa Johansd Lauri


    Arkkila Hähkänä Pertteli  ratsutila

233 532  1649-79        Petrus Thomass Procopaeus                                                                                1679
233 533                   Margareta Larsd


    Paju Hähkänä Pertteli  majoittajan puustelli

         1717-19        Didric Johan Kossoffski                                                      7.10.1742    Mynämäki
                          Anna Catarina Brask                                                        7.10.1742    Mynämäki
         1723-28        Conrad Rusk
         1728-31        Nils Limnell                                    1689                         11.2.1720    Bergsjö
                          Catarina Olofsd Helsing                       18.12.1698    Kokkola        11.2.1720    Bergsjö
         1731-34        Gothard Johan Lorentzs Lindberg                 1710                         1740                        12.11.1754
                          Ulrica Zegemunda                              1711                         1740
         1734-41        Jacob Johan Liffman                                                          12.10.1738   Parainen
                          Hedvig Maria Johansd Bergbom                  k 31.8.1721   Korppoo        12.10.1738   Parainen
         1741-42        Abraham Ahock                                                                3.3.1745     Perniö         15.8.1752
                          Susanna Margareta Arvidsd Gebhardt            4.12.1722     Perniö         3.3.1745     Perniö
         1743-50        Carl Georg Wallenqvist e Wargh                  18.5.1718                    13.1.1747    Kuhmalahti     4.10.1790     Porvoo
                          Hedvig Ulrica Claesd von Qvanten              25.11.1724    Raisio         13.1.1747    Kuhmalahti     22.3.1787     Kustavi
         1750-76        Carl Gustaf Lindberg                                                                                     7.10.1776
         1777-79        Carl Johan Axelss von Becker                    16.7.1738                    17.9.1809    Läckö          11.5.1813     Kållandsö
                          Beata Ericsd Ulfsparre                        28.4.1740                    2.7.1765     Otterstad      19.3.1804     Otterstad
                          Hedvig Aurora Carlsd Lilliestråle             15.6.1763                    17.9.1809    Läckö          6.1.1848      Lidköping
         1779-1805      Adolf Fredric Juliuss Ritze                     4.10.1751     Åbo            3.6.1788     Muurla
                          Johanna Johansd Hagelberg                     27.11.1759    Muurla         3.6.1788     Muurla
         1805-10        Gustaf Adolf Adamss Wittman                     30.10.1773    Laitila        9.2.1808     Uskela         10.8.1823     Uskela
                          Agata Abrahamsd Paulin                        11.3.1767     Halikko        9.2.1808     Uskela         8.6.1835      Uskela


    Yrjä l. Uoti Inkeri Pertteli

263 695  1615-30        Jöran Sigfridss
263 696                   Margareta Thomasd
263 693  1630-68    po  Olof Jöranss Yrjä
263 694                   Elin Ericsd
263 691  1668-95    po  Jöran Olofss Yrjä
263 692                   Brita
263 689  1708-53    vä  Matts Mårtenss                                  1686          Pert           24.2.1709    Pertteli       14.4.1754     Pertteli
263 690                   Elin Jöransd Yrjä                             k 28.3.1688   Pertteli       24.2.1709    Pertteli       12.1.1758     Pertteli


    Ali-Turri Kaivola Pertteli

         1720-56        Jacob Mattss
         1756-84    po  Matts Jacobss Ali-Turri
         1784-1808  po  Elias Mattss Ali-Turri
         1808-33    po  Elias Eliass Ali-Turri                                                                                   1833          Pert
         33-37            Eva Johansd
         1837-53    po  Christofer Eliass Ali-Turri                                                                              1853          Pert
         53-75            Maria Lena Eliasd
         1875-1916  po  Johan Fredric Christoferss Ali-Turri                                                                     1916          Pert
         16-20            Wilhelmina Johansd


    Jäppilä l. Karro l. Makkara Kaivola Pertteli  ratsutila

         1540-53        Jacob Mårtenss
         1553-57    p   Olof Jacobss
         1557-96    p   Matts Olofss
         1596-1638  p   Olof Mattss
         1638-49    vä  Johan Jacobss
                          Margareta Olofsd
         1649-53    ^v  Måns Esbjörnss
         53-5x            Caisa Olofsd                                                                                           h 18.1.1685   Pertteli
         165x-81    II  Gustaf Orre
         1682-1706  po  Johan Månss Jäppilä                             1640                         29.12.1692   Pertteli       18.5.1710     Pertteli
                          Caisa                                                                      1674                        h 24.7.1692   Pertteli
                          Caisa Mårtensd Martintalo                                                  29.12.1692   Pertteli
                    vä  Johan Mårtenss Martintalo                                                    13.10.1693   Pertteli
                          Anna Johansd Jäppilä                          1677          Pert           10.4.1702    Pertteli       h 13.3.1737   Pertteli
         1706-21    II  Grels Grelss                                    1668                         10.4.1702    Pertteli       h 18.10.1724  Pertteli
         1721-33    vä  Henric Henricss                                 1693                         28.10.1714   Pertteli       22.10.1749    Pertteli
                          Maria Johansd Jäppilä                         1694          Pert           28.10.1714   Pertteli       27.7.1780     Pertteli


    Ali-Jäppilä (välillä Uusitupa) Kaivola Pertteli  ratsutila

         1733-49    sa  Henric Henricss                                 1693                         28.10.1714   Pertteli       22.10.1749    Pertteli
         49-5x            Maria Johansd Jäppilä                         1694          Pert           28.10.1714   Pertteli       27.7.1780     Pertteli
         175x-6x    vä  Jacob Thomass Sipilä                            1715          Loim           5.4.1737     Pertteli       1.1.1794      Pertteli
                          Caisa Henricsd Ali-Jäppilä                    22.8.1715     Pertteli       5.4.1737     Pertteli       1.4.1798      Pertteli
         176x-75    la  Michel Henricss Ali-Jäppilä                     16.9.1734     Pertteli       9.10.1760    Uskela         11.3.1775     Pertteli
         75-76            Lena Olofsd Uoti                              1.8.1740      Uskela         18.2.1776    Pertteli       18.7.1783     Pertteli
         1776-      II  Henric Johanss Airikki                          27.4.1753     Pertteli       29.3.1785    Pertteli       29.11.1790    Pertteli
                          Maria Simonsd Hiirla                          10.5.1760     Pertteli       29.3.1785    Pertteli       17.8.1819     Pertteli
         1790-1808  po  Elias Michelss Ali-Jäppilä                      22.5.1764     Pertteli       10.10.1786   Pertteli       12.6.1808     Pertteli
                          Maria Johansd Airikki                         30.4.1766     Pertteli       10.10.1786   Pertteli       22.3.1808     Pertteli
         1808-30    po  Johan Eliass Ali-Jäppilä                        28.4.1788     Pertteli       17.4.1809    Somero         12.4.1860     Pertteli
                          Anna Jöransd Kerko                            6.10.1788     Somero         17.4.1809    Somero         14.1.1844     Pertteli
         1830-57    vä  Jacob Johanss Rotsten                           30.6.1801     Uskela         26.11.1830   Pertteli       21.2.1857     Pertteli
         57-67            Fredrica Johansd Ali-Jäppilä                  11.11.1814    Pertteli       26.11.1830   Pertteli
         1867-1920  po  Carl August Jacobss Rotsten                     25.11.1842    Pertteli


    Yli-Jäppilä Kaivola Pertteli  ratsutila

         1733-55    vä  Henric Gustafss                                 1699                         6.3.1743     Pertteli       27.10.1755    Pertteli
                          Caisa Johansd Jäppilä                                                      18.10.1724   Pertteli       h 26.9.1742   Pertteli
         55-58            Brita Henricsd                                1714                         6.3.1743     Pertteli       11.3.1782     Pertteli
         1758-94    po  Gustaf Henricss Yli-Jäppilä                     1729          Pert                                       6.2.1797      Pertteli
                          Brita Christersd                              1730                                                     9.7.1794      Pertteli
         1794-      po  Gustaf Gustafss Yli-Jäppilä                     1.2.1756      Pert           1786                        21.12.1809    Pertteli
                          Brita Thomasd                                 27.7.1768                    1786                        1.5.1811      Pertteli


    Kauko l. Laiska Kaivola Pertteli

         1540-53        Simon Perss
         1553-59    p   Johan Simonss
         1559-96    p   Matts Johanss
         1596-1615      Bertil Michelss
         1615-36    p   Henric Bertilss
         1636-42    po  Clemet Henricss Kauko                                                                                    1642          Pert


    Passi Kajala Pertteli  kornetin puustelli

         1718-21        Henric Ericss Callia                            19.1.1685                                                1773          Koke
                          Justina Christiansd Procopaeus                k 1.1.1691    Loimaa                                     9.10.1747     Kokemäki
         1721-22        Carl Soldan                                     1687          Uusimaa                                    > 1743
         1722-23        Corfitz Ludvig Lavess Beck-Friis e Beck         25.8.1685     Andrarum       1716         Venäjä         23.1.1761     Bosjökloster
                          Maria Sofia Claesd Skogh                      29.6.1694                    1716         Venäjä         26.7.1760
622 905  1723-24        Rutger Davidss Makeléer                         18.10.1688    Göteborg       1.5.1740                    20.11.1748
622 906                   Wilhelmina Eleonora Axelsd Coyet              22.5.1719                    1.5.1740                    1.4.1778      Slimminge
         1724-28        Gustaf Johan Bengtss Horn                       1696                                                     7.5.1728
                          Sara Charlotta Carlsd Teppati                 1704                         1732                        9.5.1771      Åbo
         1729-41        Johan Anderss Munsterhjelm                      24.5.1699                    11.9.1730                   28.10.1773    Kosk Hl
                          Anna Maria Gustafsd Tawast                                                 11.9.1730                   29.9.1771
         1742-44        Carl Fredric Henniness Schmiterlöw              18.6.1720     Tingstad                                   4.3.1744
         1744-54        Nils Lund                                       30.3.1706                    14.10.1766   Kangasala      4.9.1782      Kangasala
                          Maria Justina Gustafsd Uggla                  5.4.1739      Kangasala      14.10.1766   Kangasala      23.1.1799     Kangasala
         1754-62        Carl Fredric Christoferss Armfelt               15.4.1730     Koski Tl                                   10.1.1787     Turk
         1762-64        Johan Fredric Fredricss Spöhler                 k 7.4.1730    Kemiö                                      20.12.1767    Kemiö
         1764-68        Evert August Augustss Baldow                    1733                                                     25.12.1781    Hali
         1768-69        Johan Larss Holmcreutz                          6.9.1734      Örebro                                     19.5.1776     Sauvo
557 959  1769-71        Michel Johanss Hising                           0.8.1741      Fagervik       1.11.1781    Rauma          15.5.1808
557 960                   Johanna Elisabet Adamsd Sacklén               2.5.1760      Rauma          1.11.1781    Rauma          7.11.1828
622 927  1771-75        Lars Jonass Meldercreutz                        6.6.1743      Tukholma                                   14.3.1781     Ecke
813 577  1775-76        Carl Fredric Ericss af Palén                    21.1.1750     Tukholma                                   20.5.1784     Åbo
813 575  1776-77        Johan Adolf Magnuss Hedersvärd                  k 24.11.1748  Piikkiö                                    30.7.1786     Koke
         1777-84        Wilhelm Ulricss Gyllenskepp                     19.12.1748    Tukholma       11.12.1777   Karuna         4.6.1807      Pern
                          Ulrica Margareta Carlsd Siöstierna            27.8.1755     Paimio         11.12.1777   Karuna         27.1.1841     Kemiö
607 169  1784-87        August Filip Magnuss Armfelt                    16.3.1768     Marttila       25.8.1796    Tenhola        29.8.1839     Kemiö
607 170                   Johanna Fredrica Lovisa Johansd Taube         13.11.1779    Tenhola        25.8.1796    Tenhola        7.2.1846      Kemiö
         1787-1801      Gustaf Ericss af Wetterstedt                    29.12.1776    Mustasaari     17.11.1811                  15.5.1837     Tukholma
                          Charlotta Aurora Johansd De Geer              19.9.1779                    17.11.1811                  14.5.1834     Tukholma
         1801-02        Abraham Arvid Jacobss Finckenberg               2.11.1769                    23.6.1812                   21.11.1840    Helsinki
                          Agata Gustafa Hermansd Mjödh                  1783                         23.6.1812                   21.7.1813     Turk
         1802-10        Claes Reinhold Georgss Lybecker                 30.9.1771     Lokalahti      14.5.1801    Åbo            28.11.1820    Pern
                          Josefa Aurora Josefsd Bremer                  18.10.1780                   14.5.1801    Åbo            16.5.1864     Turk


    kappalainen Pertteli

         1563           Nils
                          Marta?
         1586           Zacarias Simonss
         1589-1609      Zacarias Olofss                                               Uske                                       1621          Uske
                          Scolastica Johansd
         1609-22        Johan Jacobss                                                                                            1624          Uske
                          Margareta
         1622-40        Nils Ericss                                     158x                                                     1644-46       Lopp
                          Magdalena Henricsd
         1640           Matts Henricss
                          Alisa Mattsd
         1640-42        Daniel Anderss                                                                                           1642          Pert
         1642-79        Per Thomass Hemmaeus                            1602          Sal                                        1679          Pert
                          Margareta Larsd
         1679-87        Carl Simonss Callenius                          163x          Uske                                       1687          Pert
                          Margareta Johansd Roos                                                                                 1725
         1687-1702      Paul Jacobss Salovius                           165x          Sal                                        0.10.1702     Pert
                          Brita Andersd Gylling                                                                                  1739
         1703-30        Matts Mårtenss Cretalenius                      166x          Turk           2.4.1689     Kisko          1730          Pert
                          Catarina Jöransd Lagus                        1669                         2.4.1689     Kisko          14.2.1749
         1730-74        Michel Zacariass Lundanus                       1701                         1741                        h 5.4.1774    Pertteli
                          Magdalena Henricsd Bähr                       k 2.11.1706   Nauvo          1724                        5.2.1740      Pertteli
                          Gertrud Möller                                1693                         1741                        31.3.1752     Pertteli
         1775-1823      Johan Henricss Råberg                           17.5.1737     Pori           11.1.1776    Salo           13.6.1823     Pertteli
                          Catarina Margareta Jacobsd Sacklén            23.9.1754     Åbo            11.1.1776    Salo           22.9.1812     Pertteli
         1824-47        Carl Henric Henricss Leidenius                  7.7.1795      Pertteli       1820                        6.2.1878      Kors
                          Maria Elisabet Rothsten                                                    1820                        1885
         1847-54        Gustaf Gabrielss Randelin                       3.4.1809      Uusikaupunki   1840                        18.8.1868     Somero
                          Hedvig Catarina Carls Pachalén                                             1840                        1872
         1855-60        Antero Mattss Varelius                          14.7.1821     Tyrvää         28.12.1848   Kylmäkoski     16.1.1904     Loim
                          Fredrica Lovisa Natalia von Schantz           13.11.1826    Vesi           28.12.1848   Kylmäkoski     30.1.1911     Loim


    Muru Kaukola Pertteli

267 413  1677-1710      Johan Larss                                                                  0.11.1690    Pertteli       2.2.1713      Pert
267 414                   Walborg Ericsd                                1673                         0.11.1690    Pertteli       10.2.1751     Pertteli
267 207  1722-44    po  Eric Johanss Muru                               k 12.5.1703   Pertteli       28.12.1727   Kiikala        3.2.1744      Pertteli
267 208                   Brita Jöransd Tryyki                          18.9.1709     Kiikala        28.12.1727   Kiikala        21.2.1792     Pertteli
267 103  1755-83    vä  Henric Danielss Kesälä                          27.11.1728    Kiikala        27.12.1755   Uskela         4.8.1783      Pertteli
267 104                   Caisa Ericsd Muru                             1.1.1729      Pertteli       27.12.1755   Uskela         13.5.1791     Pertteli
267  51  1783-      po  Gabriel Gabrielss Lietzén                       12.3.1754     Kiikala        22.10.1782   Pertteli       12.1.1828     Pertteli
267  52                   Anna Henricsd Muru                            15.11.1766    Pertteli       22.10.1782   Pertteli       31.3.1843     Pertteli


    Pappila Pertteli

         1869-78        Carl Johan August Gotthard Carlss Leidenius     5.5.1821      Perni          1848                        19.3.1900     Hels
                          Aspasia Isacsd Eneberg                                                     1848                        1881
         1879-85        Hegesippus Hippolytus Ericss Hjerpe             2.8.1831      Vahto                                      10.3.1888     Sauvo
721  21  1886-93        Carl Oscar Johanss Mannström                    8.2.1852      Kuml           1911                        3.3.1926      Ikaa
721  22                   Anna Hilda Maria Johansd Wialén               9.10.1851     Loimaa         17.6.1875    Turk           9.2.1910      Ikaa
721  39                   Olga Mariana Lindbom                                                       1911
857 969  1894-1905      Isac Reinhold Isacss Tamminen                   16.7.1851     Kiukainen      23.2.1879    Mart           18.7.1917     Lemp
857 970                   Erica Christina Christiansd von Hausen        27.2.1854     Åbo            23.2.1879    Mart
         1906-10        Vihtori Jacobss Korpela                         4.5.1866      Kauvatsa       1893                        14.8.1915     Suone
                          Selma Irene Emilia Less                                                    1893
         1912-20        Otto Vilho Augustss Tupala                      20.5.1870     Lieto          1921                        4.6.1951      Hels
                          Hilda Adolfina Snellman                                                    1902                        1914
                          Helmi Amanda Fredrica Meri                                                 1921


    Kurki Pöytiö Pertteli

         1561-1615      Henric Larss
         1615-25    p   Johan Henricss
         1625-48    p   Simon Johanss
         1648-72    po  Simon Simonss Kurki
         1672-95    po  Johan Simonss Kurki
         1695-99    po  Anders Johanss Kurki                                                                                     1699          Pert
         99-22            Christina Simonsd
         1722-58    vä  Jacob Henricss
         1758-63    po  Henric Jacobss Kurki
         1763-1805  vä  Michel Mattss
         1805-36    po  Petter Michelss Kurki
         1836-62    po  Gabriel Petterss Kurki
         1862-1904  po  Carl Gustaf Gabrielss Kurki
         1904-14    po  Johan Edvard Carlss Kurki                                                                                1914          Pert
         1914-36        perikunta


    Rinne Pöytiö Pertteli

         1557-80        Olof Anderss
         1580-98    p   Henric Olofss
         1598-1625  p   Henric Henricss
         1625-52    p   Simon Henricss
         1652-81    po  Simon Simonss Rinne
         1681-1708  po  Johan Simonss Rinne
         1708-26    po  Henric Johanss Rinne
         1726-50    po  Simon Henricss Rinne
         1750-89    po  Simon Simonss Rinne
         1789-1811  po  Simon Simonss Rinne                                                                                      1811          Pert
         11-19            Christina Johansd
         1819-59    po  Simon Simonss Rinne
         1859-63    sp  Carl August Gabrielss                                                                                    1863          Pert
         63-78            Maria Wilhelmina
         1878-1917  po  Carl August Carlss Rinne
         1917-51    po  Kaarlo Aukusti Kallenp Rinne                                                                             1951          Pert
                          Alli Halkilahti
         1951-54        perikunta


    Niku l. Kaituri Romsila Pertteli  vääpelin puustelli

         1718-19        Conrad Schlüter                                 1693          Inkeri         19.2.1751    Paattinen      28.7.1766     Paattinen
                          Anna Margareta Didricsd Detloff               1688                                                     h 16.6.1750   Masku
                          Maria Johansd Wegelius                        20.4.1705     Tyrvää         19.2.1751    Paattinen      8.4.1780      Paattinen
         1723-34        Georg Gabriel Hanss Deutschen                   k 20.2.1696   Inkoo          22.2.1761    Åbo            1.1.1771      Turk
                          Hedvig Malmroth                               1726                         22.2.1761    Åbo            14.2.1795     Åbo
         1734-39        Hans Henric Stolpe                              1682          Skoone                                     10.5.1759     Viborg
                          Maria Flöger                                                                                           4.11.1742     Nauvo Seili
         1739-41        Fredric Julius Franss von Marqvard              24.3.1714     Tobolsk        9.11.1747    Tukholma       7.5.1771      Tukholma
                          Maria Dorotea Carlsd von Mecks                19.1.1719                    9.11.1747    Tukholma       3.6.1763      Tukholma
         1741-59        Simon Gustaf Tolpo                              1694                         1727                        3.5.1759      Pertteli
                          Maria Rungius                                 1709                         1727                        26.4.1759     Pertteli
         1759-78        Adam Johan Laman                                7.3.1721                     1752                        10.2.1802     Rymättylä
                          Catarina Avolin                               9.4.1731                     1752 
         1778-90        Anders Christofer Anderss Gadolin               1.9.1759      Perniö         27.11.1788   Muurla         29.5.1795     Perniö
                          Ulrica Catarina Israelsd Helenius             10.10.1768    Muurla         27.11.1788   Muurla         17.6.1790
         1790-98        Carl Gustaf Hermanss Schützercrantz             12.5.1769     Tukholma                                   3.4.1850      Rauma
         1798-1802      Otto Reinhold Georg Reinholdss Fock             23.11.1773    Laitila        12.6.1806    Åbo            20.5.1856     Sauvo
                          Lovisa Dorotea Gabrielsd von Haartman         29.7.1778     Turk           12.6.1806    Åbo            4.4.1846      Sauvo
         1802-05        Wilhelm Berndt Johanss Aminoff                  15.4.1782     Kemiö          7.11.1809    Åbo            29.6.1857     Tukholma
                          Maria Ulrica Ericsd Collén                    29.12.1792    Turku          7.11.1809    Åbo            25.3.1830     Raisio
         1805-10        Salomon Johanss Fingerroos                      28.9.1738     Mynämäki       1.10.1765    Halikko
                          Ulrica Olofsd Liungdell                       15.2.1740     Pertteli       1.10.1765    Halikko


    Ruti l. Rudi Romsila Pertteli  kirjurin puustelli

         -1719          Eric Andersson                                                                                           0.1.1719      Norja
         1719           Gustaf Abrahamss Falck                          1704                         1726                        24.4.1756     Sääminki
                          Helena Christofersd Tawast                    1705                         1726                        19.2.1775     Sääminki
         1719-21        Anders Grundell
         1721-25        Jonas Eckman                                                                 14.9.1731    Halikko        1774
                          Christina Andersd Aejmelaeus                  1.9.1710      Halikko        14.9.1731    Halikko
         1725-39        Abraham Johanss Alftan                                                                                   6.12.1739     Pertteli
                          Barbara Hansd Bäck                            31.12.1698                   < 1725                      1768          Turk
         1740-51        Anders Skantz
         1751-76        Christofer Antonss Federley                     8.10.1723                    4.10.1753    Kangasala      1.3.1805      Salo
                          Maria Elisabet Johansd Wialenius              25.12 1730    Kangasala      4.10.1753    Kangasala      3.9.1798
         1777-1805      Gabriel Gabrielss Herpman                       31.12.1751    Turku          1785                        21.2.1805     Pertteli
                          Ulrica Lovisa Gustafsd Bergstock              17.10.1759    Kalanti        1785                        9.8.1827      Pori
         1805-10        Carl Jacob Willgren                             29.3.1784                    15.10.1809   Turku
                          Maria Ulrica Fabritius                        18.3.1786                    15.10.1809   Turku          h 22.10.1839  Tampere(Turku)


    Tolkki Tattula Pertteli

267 385  1699-          Jöran
267 386                   Margareta Ericsd                              1664                                                     16.1.1747     Pertteli
267 193  1707-36    po  Matts Jöranss Tolkki                            1690                         3.10.1709    Pertteli       20.12.1742    Pertteli
267 194                   Anna Mattsd                                   1683                         3.10.1709    Pertteli       7.12.1768     Pertteli
267  97  1736-48    po  Eric Mattss Tolkki                              1710          Pert           28.12.1728   Somero         25.11.1748    Pertteli
267  98                   Anna Thomasd                                  1712          Some           28.12.1728   Somero         9.6.1795      Pertteli
267  49  -1782      po  Matts Ericss Tolkki                             3.1.1742      Pertteli       2.6.1771     Muurla         12.10.1805    Pertteli
267  50                   Maria Johansd Knaapi                          17.1.1750     Muurla         2.6.1771     Muurla         5.2.1802      Pertteli
267  25             po  Johan Mattss Tolkki                             29.4.1779     Pertteli       21.6.1804    Pertteli       22.3.1857     Pertteli
267  26                   Caisa Gabrielsd Muru                          22.1.1786     Pertteli       21.6.1804    Pertteli       2.10.1828     Pertteli


    Markkula Vihmala Pertteli  vääpelin puustelli

         1718-19        Herman Bröijer
         1719-20        Wilhelm Hellmundt                               1684                         29.8.1711    Kemiö          8.12.1750     Limi
                          Maria Haks                                    1690                         29.8.1711    Kemiö          21.1.1785     Paavola
         1721-22        Berndt Wilhelm Mentscher                                                                                 29.10.1726
         1722-24        Wilhelm Johanss Kuylenstierna                   k 22.6.1693   Göteborg       1723                        21.11.1749    Mask
                          Margareta Carlsd von Lietzen                  1703                         1723                        26.12.1758    Örsås
         1724-25        Carl Soldan                                     1687          Uusimaa                                    > 1743
                          J. Tjäder
         1725-26    sa  Berndt Wilhelm Mentscher                                                                                 29.10.1726
         1726-40        Eric Åberg                                                                   1727    
                          Margareta Melartopaeus                                                     1727    
         1740-45        Gustaf Gabriel Wessdahl                         1688                                                     26.1.1745     Pertteli
                          Ingeborg Mattsd Cretalenius                   30.3.1708     Pert                                       6.11.1795     Angelniemi
         1745           Jonas Eckman                                                                 14.9.1731    Halikko        1774
                          Christina Andersd Aejmelaeus                  1.9.1710      Halikko        14.9.1731    Halikko
704 695  1745-49        Berndt Johan Gustafss Eneskjöld                 21.10.1722                   24.6.1764    Noor           24.2.1777     Pori
704 696                   Christina Eleonora Berntsd Eneskjöld          19.5.1726                    16.4.1751    Ulvila         28.9.1757
704 697                   Margareta Magdalena Johansd Hastfer           8.10.1730     Taivassalo     28.12.1758                  21.9.1760     Koke
704 698                   Catarina Charlotta Carlsd de Carnall          8.10.1744                    24.6.1764    Noor           24.11.1784    Pori
         1749-62    sa  Jonas Eckman                                                                 14.9.1731    Halikko        1774
                          Christina Andersd Aejmelaeus                  1.9.1710      Halikko        14.9.1731    Halikko
813 569  1762-63        Johan Petter Johanss Blum                       k 29.6.1733   Paimio         8.3.1768     Ulvila         18.3.1797     Pori mlk
813 570                   Catarina Christina Michelsd Le Bell           16.10.1749    Pori           8.3.1768     Ulvila         27.3.1821     Pori
622 584  1763           Carl Johan Hastfer                                                                                       15.4.1771     Pertteli
622 585                   Catarina Charlotta Svedenmarck                29.1.1744     Tukholma                                   21.9.1813     Kirk
         1763-89        Eric Johan Ericss Andersin                      0.1.1728                     21.12.1758   Halikko        10.3.1791     Hali
                          Filippina Wilhelmina Augustsd Baldow          1737                         21.12.1758   Halikko        1.10.1801     Hali
         1789-1806  vä  Carl Otto Christiansson                                                      15.4.1790    Halikko        12.9.1810     Pertteli
                          Johanna Charlotta Ericsd Andersin             6.4.1772      Pertteli       15.4.1790    Halikko        6.11.1805     Pertteli
         1806-07        Georg Wilhelm Abrahamss Bruncrona               12.3.1775                    15.10.1800   Tenhola        17.4.1808     Raah
                          Eleonora Elisabet Charlotta Johansd Taube     6.1.1778                     15.10.1800   Tenhola        19.12.1846    Helsinki


    kappalainen Salo

         1610-13        Michel                                                                                                   < 1614        Sal
         1621-39        Henric Simonss Skalle                                                        < 1625                      < 1643        Sal
                          Walborg Mattsd                                                             < 1625                      < 1655
         1643-67        Jöran Henricss Bergerus                                                      < 1644                      1667          Sal
                          Caisa Johansd                                                              6.11.1668    Uske           > 1669
         1668-69    II  Eric Henricss Hemmaeus                          163x          Sal            6.11.1668    Uske           1669          Sal
         1675-91        Sigfrid Larss Bircklaenius                                    Lohj           1655                        h 11.10.1691  Salo
                          Brita Mattsd                                                               1655                        1700
         1692-1727  po  Henric Sigfridss Birclenius                     166x          Uske           1692                        h 4.6.1727    Salo
                          Anna Bähr                                                                  1728                        > 1737
         1728-40        Eric Paulss Salovius                                                         25.1.1710    Janakkala      7.7.1740      Salo
                          Elisabet Gabrielsd Melartopaeus                                            25.1.1710    Janakkala      h 13.5.1740   Salo
         1741-68        Gabriel Mattss Cretalenius                      31.5.1710     Pertteli       < 1739                      3.1.1768      Salo
                          Catarina Lindström                            1718                         < 1739                      17.5.1801     Uskela
         1769-82        Jeremias Johanss Kruuse                         14.8.1725                    < 1767                      7.8.1782      Salo
                          Brita Sofia Cajander                          1727                         < 1758                      29.4.1765     Maaria
                          Eva Sofia Ericsd Falcken                      6.11.1742                    < 1767                      2.6.1796      Salo
         1783-1807      Abraham Abrahamss Paulin                        7.1.1756      Halikko        31.3.1801    Nousiainen     25.12.1816    Lemu
                          Maria Elisabet Engelin                        1761                         < 1781                      4.4.1791      Salo
                          Agneta Sofia Carlsd von Willebrand            22.1.1771     Nousiainen     31.3.1801    Nousiainen     8.10.1805     Åbo
         1809-33        Henric Jöranss Leidenius                        29.12.1766    Aura           8.7.1794     Turku          10.3.1833     Salo
                          Regina Nordgren                               1768          Turk           8.7.1794     Turku          18.11.1849    Lohja


    Pappila Salo

         1914-46        Henrik Vilhelm Johanss Linkonen e Lindgren      12.2.1876     Naan           1906                        28.6.1946     Sal
                          Eva Aurora Malinen                                                         1906


    Anisi Anisi Uskela

263 293                 Henric
263 294                   Lisa Grelsd                                   1688                                                     21.11.1766    Salo
263 147             po  Johan Henricss Anisi                            1716
263 148                   Brita Henricsd                                1.6.1727


    Seppä Anjala Uskela

         1729-45        Mårten Thomass
         1745-80    po  Johan Mårtenss Seppä
         1780-1807  po  Simon Johanss Seppä
         1807-46    po  Johan Simonss Seppä
         1846-54    vä  Elias Eliass                                                                                             1854          Uske
         54-76            Maria Christina Johansd Seppä
         1876-1913  po  Carl Gustaf Eliass Hollmén
         1913-38    po  Kustaa Jalmari Kallenp Hollmén
                          Elsa Maria Lehtiranta


    Jaakko Haukkala Uskela

         1697-1724      Matts Jacobss
                          Lisa
         1724-50    vä  Michel Abrahamss
                          Brita Mattsd Jaakko
         1750-83    po  Johan Michelss Jaakko
                          Maria Larsd
         1783-1811  po  Matts Johanss Jaakko                                                                                     1811          Uske
         11-26            Maria Jöransd
         1826-62    po  Elias Mattss Jaakko                                                                                      1862          Uske
         62-68            Christina Caisa Johansd                                                                                1868          Uske
         1868-74        perikunta
         1874-1918  po  Josef Edvard Eliass Elomaa
                          Fredrica Charlotta Orell


    Hämmäinen Hämmäinen Uskela

         1671-1709      Henric Simonss
         1709-23    po  Christer Henricss Hämmäinen                                                                              1723          Uske
         23-39            Margareta Johansd
         1739-79    po  Johan Christerss Hämmäinen
         1779-1804  po  Johan Johanss Hämmäinen                                                                                  1804          Uske
         04-15            Ester Ericsd
         1815-27    po  Gabriel Johanss Hemanus                                                                                  1827          Uske
         27-49            Johanna Israelsd
         1849-85    po  Gabriel Wilhelm Gabrielss Hemanus
         1885-1926  po  Johan Gabriel Gabrielss Hämmäinen                                                                        1926          Uske
         26-27            Matilda Otteliana Eliasd


    Klaavu Isokylä Uskela

         1687-1706      Johan Michelss                                                                                           1706          Uske
         06-13            Caisa
         1713-49    po  Johan Johanss Klaavu
         1749-77    po  Jacob Johanss Klaavu
         1777-1809  po  Johan Jacobss Klaavu
         1809-22    po  Johan Johanss Klaavu                                                                                     1822          Uske
         22-53            Lena Johansd
         1853-81    po  Gabriel Johanss Klaavu
         1881-1933  po  Johan Gabriel Gabrielss Klaavu
                          Aurora Avellan


    kappalainen Uskela

         1581           Johan
         1599           Hans
         1638-40        Grels Mårtenss                                                                                           1640          Uske
         1835-40        Carl Fredric Ericss Palmgren                    13.12.1798    Åbo            1824                        19.2.1882     Paimio
                          Antoinetta Amalia Forsström                                                1824                        1877
         1840-51        Berndt Axel Christoferss Landzett               23.3.1802     Pertteli       1829                        26.12.1851    Sal
                          Juliana Fredrica Fabrell                                                   1829
         1851-58        Carl Johan August Ericss Saxén                  24.11.1812    Kaar                                       27.2.1867     Uske
                          Ottilia Antoinette Isacsd Wilenius            28.4.1819     Åbo            15.10.1845   Åbo            23.9.1847     Salo
                          Johanna Maria Isacsd Wilenius                 27.4.1828     Finström                                   15.6.1896     Hels
         1861-75        Johan August Fredricss Waldstedt                28.9.1826     Hinnerjoki     1857                        2.1.1890      Hinn
                          Edla Matilda Malmsten                                                      1857                        1904
989 479  1901-05        Samuel Brynolf Johanss Fredriksson              10.12.1854    Pyhäranta      1886                        4.11.1918     Joki
989 480                   Aina Maria Mansner                                                         1886                        1915
         1906-14        Henrik Vilhelm Johanss Linkonen e Lindgren      12.2.1876     Naan           1906                        28.6.1946     Sal
                          Eva Aurora Malinen                                                         1906


    Kirjola Uskela  ratsutila

275 543  1658-74        Bertil Mattss
275 544                   Walborg
275 397  1675-97    po  Grels Bertilss Kirjola                                                                                   h 13.6.1697   Uskela
275 398                   Walborg                                                                                                1668          Hali


    Perttu Lopenkylä Uskela  ratsutila

                        Cnud Olofss
                          Dorotea Larsd
         1634-72    po  Bertil Cnudss Perttu                                                         1660
                          Margareta Thomasd                                                                                      1656          Uske
                          Brita                                                                      1660
         1673-90    po  Matts Bertilss Perttu                           1635          Uske           1669
                          Caisa                                                                      1653-56                     1667          Uske
                          Walborg                                                                    1669                        1697          Uske
         1691-1721  po  Johan Mattss                                    1667          Uske           9.10.1690    Kiikala        h 30.4.1721   Uskela
                          Walborg Ericsd                                1672                         9.10.1690    Kiikala        h 21.8.1726   Uskela
         1722-      po  Johan Johanss Perttu                            k 16.11.1700  Uskela         26.10.1722   Muurla         h 1.3.1752    Uskela
                          Anna Carlsd Vähä-Pullola                      k 29.1.1701   Muurla         26.10.1722   Muurla         21.12.1766    Uskela
                    vä  Henric Anderss                                  1725          Sauv           1.10.1747    Uskela         9.6.1808      Uskela
                          Maria Johansd Perttu                          1731          Uske           1.10.1747    Uskela         5.5.1817      Uskela
                    po  Johan Henricss Perttu                           10.11.1749    Uskela         31.5.1785    Uskela         5.1.1804      Uskela
                          Maria Jöransd Ruoksmäki                       30.7.1767     Uskela         31.5.1785    Uskela         14.6.1838     Uskela
                    po  Johan Johanss Pelander e Perttu                 14.8.1786     Uskela         28.6.1814    Uskela         14.5.1831     Uske
                          Brita Henricsd Raune                          1.8.1787      Uskela         1832         Uskela         26.11.1856    Uskela
                    II  Abraham Abrahamss Ringvall e Heikola            19.5.1800     Kisko          1832         Uskela         26.6.1872     Uskela
                    po  Henric Johan Johanss Pelander                   22.8.1818     Uskela         18.10.1842   Uskela
                          Ulrica Ericsd Alastalo                        6.11.1823     Uske           18.10.1842   Uskela
         1884-97    po  Henric Fabian Henricss Pelander                 22.1.1864     Uskela         1888                        1897          Uske
                          Alma Sofia Johansd Lindholm                   12.7.1859     Uskela         1888
         1898-          perikunta
         1904-          Wilhelm Böhling                                 1865
                          Maria                                         1875
         1906-10        Carl R. Närvä                                   1877
                          Anna                                          1881
         1910-11        Anders Mattila                                  1873
                          Aino                                          1881
         1913-          Aron Kahelin [maanmittari Turku]


    Närvelä Uskela  vänrikin puustelli

         1723-28        Lorentz Lindberg                                1682          Uusimaa                                    4.4.1728
                          Anna Berg                                                                                              > 1738
         1728-41        Otto Johan von Spandekow
         1741-49        Reinhold Wilhelm Carlss Fock                    17.8.1721                    17.8.1757                   25.3.1782     Turk
                          Maria Magdalena Carlsd Coyet                  28.1.1723                    30.7.1745                   1.10.1753     Vehm
                          Sofia Fredrica Elisabet Berndtsd Stackelberg  15.8.1732                    17.8.1757                   9.10.1819     Sauvo
         1749-50        Fredric Anders Johanss Jägerhorn                1723                         27.9.1752    Pernaja        25.11.1801    Pernaja
                          Ulrica Sofia Adamsd Brunow                    5.6.1734                     27.9.1752    Pernaja        13.1.1803     Pernaja
         1750-52        Carl Fredric von Kiemphen
         1752-63        Carl Gustaf Reinholdss Toll                     3.9.1741      Finja          30.8.1795                   30.9.1817     Lidköping
                          Catarina Anna Charlotta Hansd Flach           8.11.1759     Hössna         3.9.1780     Kalv           17.5.1792     Norra Härene
                          Abela Christina Carlsd Reutercrona            15.1.1764                    30.8.1795                   31.12.1835    Lidköping
         1763-65        Jacob Johan Jacobss Cedersparre                 30.4.1735                    19.8.1760                   3.10.1797     Mynämäki
                          Fredrica Gustafa Gustafsd Uggla               19.6.1734                    19.8.1760                   5.1.1814      Pälk
         1765-70        Georg Johan Carlss Fock                         30.6.1738     Laitila        21.12.1769   Vehmaa         1.4.1816      Åbo
                          Ulrica Beata Gustafsd Rehbinder               10.10.1746    Masku          21.12.1769   Vehmaa         9.5.1829      Helsinki
         1770-71        Johan Herman Ottoss Lode                        12.1.1739     Halikko        20.9.1770                   27.2.1816     Åbo
                          Johanna Margareta Johansd Sandin              24.2.1748     Philadelfia    20.9.1770                   11.4.1833     Turk
         1771-72        Carl Fredric Henricss Rehbinder                 24.4.1729     Aska           2.8.1768     Perniö         15.1.1795     Piikkiö
                          Catarina Elisabet Johansd Kijk                1.5.1748      Perniö         2.8.1768     Perniö         6.1.1822      Paattinen
         1772           Carl Henric Hevernick                           1738
         1772           Johan Ernst Ericss Nigrell                      7.2.1723      Halikko        1.3.1750     Åbo            6.10.1774     Loimaa
                          Hebla Magdalena Öhman                                                      1.3.1750     Åbo
         1772-75        Berndt Wolmar Berndtss Stackelberg              26.3.1753     Kaar           19.9.1785    Tallinna       1810
                          Margareta Elisabet Woltersd Stackelberg       8.4.1764                     19.9.1785    Tallinna       25.2.1805
         1775-77        Carl Gustaf Reinholdss de la Motte              19.12.1741    Loka           24.1.1777    Nousiainen     17.1.1815     Kisko
                          Eleonora Maria Carlsd von Willebrand          2.12.1756     Loimaa         24.1.1777    Nousiainen     14.12.1842    Perniö
         1777-83        Jonas Fredric Jonass Palander                   18.4.1751     Tukholma       29.6.1786    Tukholma       30.1.1824     Vehmaa
                          Jacobina Fredrica Jacobsd Gripenstedt         5.10.1755     Uppland        29.6.1786    Tukholma       19.12.1847    Lempäälä
         1783-85        Alexander Wilhelm Ottoss Rosenlew               21.10.1761                   27.12.1795   Vehmaa         0.9.1809      Lapp Tl
                          Elisabet Ulrica Gustafsd Blåfield             17.4.1774                    27.12.1795   Vehmaa         3.5.1829      Rauma
         1785-87        Johan Fredric Ernstss von Willebrand            19.8.1761     Karuna         31.5.1787    Åb             7.8.1809      Vehmaa
                          Elisabet Jacobsd Gadolin                      21.7.1766     Turku          31.5.1787    Åb             20.12.1831    Åbo
         1787-91        Johan Fredric Carlss Rehbinder                  14.9.1769     Perniö                                     30.12.1791    Piikkiö
         1791-93    ve  Carl Gustaf Carlss Rehbinder                    12.3.1772     Perniö         26.3.1806                   17.9.1827     Ahve
                          Agata Fredrica Johansd Wilhelms               16.1.1787     Taiv           26.3.1806                   6.9.1868      Helsinki
         1793-96    ve  Berndt Otto Carlss Rehbinder                    20.8.1773     Piikkiö        25.7.1823    Loviisa        5.1.1831      Porvoo
                          Maria Lovisa Ericsd Schwartz                  17.1.1792                    16.7.1812    Porvoo         30.4.1816     Hiittola
                          Ulrica Jacobina Jacobsd af Forselles          5.1.1791                     25.7.1823    Loviisa        16.8.1858     Vinnö?
         1796-1810      Fredric Johan Magnuss von Willebrand            7.4.1757      Kalanti                                    6.11.1849     Salo


    Pappila Uskela

         1552-56        Sigfrid Mårtenss
         1556           Thomas                                                                                                   1556          Uske
         1556-92        Olof Perss                                                                                               1592          Uske
         1595-1608      Eric Henricss                                   155x                                                     1608          Uske
                          Brita Bengtsd
         1609-21    ^p  Zacarias Olofss                                               Uske                                       1621          Uske
                          Scolastica Johansd
         1622-24        Johan Jacobss                                                                                            1624          Uske
                          Margareta
         1626-62        Christer Simonss Agricola                       1593                                                     1662          Uske
                          Christina Svensd
         1662-69    po  Christian Christerss Agricola                   162x          Turk           165x         Lohj           1669          Uske
                          Brita Svensd Forsenius                                                     165x         Lohj           h 15.9.1689   Pert
         1669-83        Jacob Johanss Collinus                          163x          Kark           1681                        18.6.1683     Uske
                          Walborg Turosd Thuronius                      5.4.1637      Hämeenk        30.6.1661    Hämeenk        8.6.1665      Tukholma
                          Catarina Pettersd Hacks                       27.11.1642    Turk           19.7.1666    Tukholma       28.1.1680     Uske
                          Maria Jöransd Alanus                                                       1681                        h 18.8.1727   Turk
         1683-1706  ^p  Abraham Christianss Agricola                    1656          Lohj                                       h 13.2.1706   Uske
                          Margareta Andersd
         1707-32        Gabriel Nilss Escholin                          166x          Luvi                                       26.3.1732     Uske
                          Barbara Israelsd Alftan                       1678                                                     27.4.1755     Åbo
         1733-58        Carl Gabrielss Melartopaeus                     30.10.1701    Jana                                       5.10.1758     Pertteli
                          Catarina Gustafsd Salonius                    k 11.5.1708   Nauvo                                      12.9.1786     Uskela
         1758-89        Gabriel Mattss Salinius                         3.3.1706      Pöytyä         16.5.1738    Turku          2.2.1789      Uskela
                          Catarina Grelsd Gottleben                     5.5.1693      Pori           16.5.1738    Turku          22.2.1764     Uskela
         1792-1816      Jacob Jacobss Mallén                            3.10.1745     Jämsä          1794         Uske           8.10.1816     Uskela
                          Maria Christina Ericsd Wasz                   20.3.1774     Teijo          1794         Uske           11.5.1848     Turku
         1819-30        Gustaf Simonss Renvall                          23.9.1781     Halikko        9.9.1817     Åbo            22.1.1841     Por
                          Charlotta Simonsd Revall                      15.3.1795                    9.9.1817     Åbo            11.7.1873     Salo
         1831-57        Eric Johan Johanss Saxén                        13.5.1781     Perniö         12.11.1809   Kemiö          5.12.1857     Uskela
                          Carolina Gustafa Andersd Forsström            30.4.1786     Kemiö          12.11.1809   Kemiö          19.11.1872    Turk
605 882  1859-68        Oscar Ferdinand Gustafss Ingelius               5.4.1812      Åbo            22.3.1845    Pori           26.12.1891    Huittinen
605 883                   Helena Sofia Josefina Carlsd Bäckman          29.9.1824     Pori           22.3.1845    Pori           24.5.1858     Por
         1869-78        Johan Jacob Jacobss Lybeck                      1.1.1820      Vaasa          21.10.1884                  4.12.1898     Saar
                          Hilda Edvina Johansd Reuter                   11.8.1822     Oravainen      15.4.1846    Oravainen      27.7.1879     Kirkkonummi
                          Julia Benedicta Nilsd Juselius                16.11.1847    Sääksmäki      21.10.1884                  16.1.1890     Kirk
         1879-96        Petter Adolf Ericss Wasz                        13.9.1826     Salo           2.6.1853     Helsinki       16.11.1896    Uske
                          Matilda Simonsd Grönlund                      3.10.1828     Uske           2.6.1853     Helsinki       1905
         1900-07        Petter Emanuelss Snellman                       1.5.1846      Alavus         1877                        23.10.1907    Hels
                          Julia Wilhelmina Lovenetzky                                                1877
         1910-15        Teodor Natanael Henricss von Pfaler             22.11.1864    Mynä           14.8.1889    Angelniemi     17.11.1954    Hels
                          Selma Sofia Leandersd Wiklund                 25.5.1867     Turk           14.8.1889    Angelniemi     10.1.1945     Ähtär
         1916-20        Antti Villiam Anderss Kuusisto e Granholm       10.10.1875    Ullava         1931                        16.3.1947     Hels
                          Helmi Åkerman                                                              1899                        1920
                          Siiri Kaarina Järnefelt                       13.12.1901    Hels           1931


    Ullenpyöli Ullenpyöli Uskela

263  37  1831-          Gabriel Anderss Juusla                          26.9.1787     Uskela
263  38                   Ulrica Michelsd Maunula                       30.4.1797     Perniö